Politiek debat in Eerste Kamer verstopping v.cl.A. wil Nieuw-Guinea onder internationaal beheer brengen Gemengde gevoelens in Londen over het plan-Eisenhower lite jaargang Woensdag 9 januari 1957 Derde blad no. 29031 (Van onze parlementaire redacteur) |ij de algemene politieke beschouwin gen naar aanleiding van de Ryksbegro- I voor 1957 heeft de Eerste Kamer gisteren ook weer nagepraat over de gdnrige Kabinetsformatie, hoewel daar na de beschouwingen van Wim Kan |nlet veel origineels over te zeggen viel! Prof. Anema (A.R.) noemde het pffe kabinet in navolging van de communist Geugjes, een nood-kabinet, dat een andere basis niet mogelijk bleek. De heer Kropman (KVP) zag in kabinet geen afspiegeling van het resultaat der verkiezingen, en hij leurde het, dat de VVD er niet in vertegenwoordigd is. Volgens de heer In feld (PvdA) heeft de kabinetsformatie de democratie geen goed gedaan en «ns prof. Molenaar (WD) is er in het volk een gevoel van onbehagen laan. Het is vreemd als de PvdA en de KVP weer samen in' één kabinet h zitten als zij elkaar eerst fel hebben bestreden in de verkiezingsstrijd, [de heer Kolff (CHU) was niet tevreden over de gang van zaken bij de Inetsformatie. In het algemeen drong men erop aan, dat de formateur niet |el In onderdelen treedt van het regeringsprogram in het overleg met de jtleleiders. economische beleid van het vorige kabinet is er schuldig aan. dat ons volk te lang op te grote voet heeft gelpefd. Boeren, huiseigenaren en de midden groepen worden het kind van de reke ning. Hoe denkt de regering nu te be zuinigen op haar administratieve ap paraat? Een protest uitte prof. Molenaar ook tegen het feit, dat bij K B. van juni 1956 de ministers en staatssecretarissen vakantiegeld krijgen alsof zij ambtena ren zijn inplaats van bewindslieden. Zij moeten echter wel een zo hoog salaris hebben, dat zij een dergelijk besluit niet ter tekening aan de Koningin voorleg gen. Overigens constateerde prof. Mo lenaar, dat de fractieleiders in de Eer ste Kamer de grote tegenstellingen in de binnenlandse politiek (huurverho ging, bezitsvorming) in het politieke debat hadden ontweken. Zij hebben elk als een kat om de hete brij heengelopen en daarom heeft de heer In 't Veld van de PvdA voornamelijk over de buiten landse politiek gesproken en de heer Kropman van de KVP over de onder ontwikkelde gebieden. Daardoor had het debat voor de binnenlandse politiek weinig om het lijf. Geen geweld! Ie Eerste Kamer-fractie van de PvdA jcrdeelt eensgezind het optreden van '•land en Frankrijk in Egypte, ver gde de heer In 't Veld. Door geweld h de Westelijke wereld de gekleurde |en tegen zich in het harnas. Hun kenning door de blanken heeft toch [field tot een minderwaardigheids- fplex, dat zich thans uit in een vaak Wreven haat. En bij de afkeer van kolonialisme verbleekt de vrees voor communisme. In dit licht ook moet Nieuw Guinea zien als een inter- ionaai probleem. oor de PvdA kan de oplossing slechts (n Nieuw Guinea onder een of an- tre vorm van internationaal beheer I brengen. Europa moet tot het Ptjn- jke besef komen, dat zijn machts- pitie Is verzwakt. Inplaats van ge- Kld zal 't vertrouwen moeten stellen I de gekleurde volken en hulp moe- In verlenen. Het besef zal dan rijpen kt de volken elkaar nodig hebben en brdoor zullen ook de verhoudingen I de V.N. beter worden. dit verband pleitte ook dp heer jman (KVP) voor hulp aan de irontwikkelde gebieden in de we- Hij betreurde het, dat er onder volk zo weinig over de nood in die eden bekend is en hij vroeg of de ring daar iets aan kan doen. het algemeen constateerde de heer pman in de wereld een toenemende waring van het sociale accent in gemeenschapsleven, een zich ont stelen aan dictatuur, waar tegen staat een vrijwillige binding aan alc vormen, zoals in ons land de i. Daarom betreurde hij de ophef- van een apart departement voor PBO. De heer In 't Veld drong er aan de consument meer in te «cha in bij de PBO. Niet te ver met bestedingsbeperking )ver de belangrijke en noodzakelijke «tedlngsbeperklng kon prof. Anema AR) niets zeggen omdat het kabinet tg steeds de desbetreffende nota let heeft ingediend. Omdat deze arestie zo nauw verweven Is met de «rotingen van Economische Zaken, loclale Zaken en Landbouw, drong lil evenals prof. Molenaar (VVD) aan |i een apart financieel en soclaal- tonomisch debat In de Eerste Kamer, darbij met de minister-president dan ok de ministers Hofstra, Suurhoff, jjjlstra en Mansholt aanwezig zouden loeten zijn. iheer In 't Veld (PvdA) waar wde met de bestedingsbeperking te ver te gaan, want dan zou loosheid optreden. De verlangens de landbouw vervullen hem met bezorgdheid. De PvdA heeft de ik, dat er nog te veel kleine land Iwbedrijfjes zijn. Er mag voor ingrij- tóe maatregelen op het gebied van bedrijfsvoering en de grondpolitiek I worden teruggeschrokken. Als de leiders zich moeten beperken, gaat [er niet in als de boeren meer steun Igen. Daarentegen was prof. Molenaar yD) van mening, dat de huidige Eitieprijzen in de landbouw onvol le zijn om de eigengeërfde boe and te handhaven. Het financieel- Van stukadoor tot dramatische tenor Het regeringsschip „Waterman" tracht gisteren een Rotterdamse stu- ttdonr met zijn gezin mee, die na een érblijf van acht jaar in Zuid-Afrika igeniijk als operazanger terugkeerde. Dat is in eerste instantie te danken *n een paar zangliefhebbers te _Jo- kanesburg en In laatste en defini te instantie aan de Italiaanse diri- knt Ferrarobbi, die hem in Zuld- ifrika uitnodigde naar Milaan te ko- ■en en daar verder te studeren. Deee thans 36-jarige stukadoor-opera- tger, Johan Grootenboer geheten, had zoals hij zeide, geen spijt van naar ld-Afrika geëmigreerd te zijn, want I ging hem et niet slecht. Maar op lelijke bijeenkomsten liet hij wel eens fliaanse liederen horen en toen waren mensen die zeiden: „Waarom ga je H studeren? Je hebt een prachtige [o kwam hij terecht bij de Italiaanse Irazangeres Casonl, die er zanglessen ft. Na enkele Jaren van studie schreef kan Grootenboer in voor een natio- II zangconcours, waar hij een aria uit ■Lohengrin" zong en met het hoog- i te bereiken aantal punten de eerste p in de wacht sleepte. HU ging toen I verder les nemen, kwam in connec- met een Italiaans reizend operage- piap dat te Johannesburg optrad imocht er enige weken lang een kleine Nj meezingen in l'Elisire d'amore" 1 Donizetti. Daar was het ook, dat Parobbi zijn invitatie liet horen. Paarop is de beslissing gevallen! toten boer verkocht zijn boedel en Ne met vrouw en kinderen naar Né- Wand terug. Hij wil óf in Nederland [In Italië zijn studie voltooien. Maar I dit Jaar gaat hij in elk geval met 1 kleine operagroep naar Italië en zal optreden als dramatische tenor. Wat baat bezitsvorming? „Wat baat bezitsvorming?", vroeg de heer Smits (SGP), wanneer de gulden steeds in waarde daalt? Het leven wordt steeds duurder. Waar zal het eind zijn van de prijsverhogingen? De communisten dienden een motie In om het besluit in te trekken tot opheffing van het consumenten-sub sidie op suiker. Vanmorgen antwoordt minister-pre sident dr. Drees. (Ingez Med-Adv.» TEGEN HOEST EN HEESHEID DA6EU1KS VOOR STEM EN KEEL In de'koude avondlucht dreigt gevaar voor verkoudheid. Neem daarom als U naar buiten gaat, steeds enige Wybertjcs in de mond ter bescherming van Uw keel. „Uitgestorven" dieren levend aangetroffen Weekdieren, waarvan de soort, naar men aannam, 300 miljoen jaren geleden was uitgestorven en die men slechts als fossielen kende, zijn vier jaar geieden door een Deense wetenschappelijke ex peditie aan de krust van Mexico op 3500 meter diepte aangetroffen, aldus heeft het Deense blad „Ekstrabladet" dinsdag meegedeeld. De Deense geleerde Hen- ning Lemohe heeft verklaard, dat hy binnenkort in het internationale weten schappelijke tijdsohrift „Nature" ver slag zal uitbrengen over de onderzoe kingen, die hij hierover heeft verricht. Kunstbeleid in Rusland wordt misschien soepeler De president van de Sovjetrussisohe kunstacademie, de schilder Guerassimof, is om gezondheidsredenen op eigen ver zoek van zijn functie ontheven. De schilder Johanson is voorlopig tot zijn opvolger benoemd, aldus meldt de ,Jz- westia". In de afgelopen twee jaar is door de meest® schilders in de Sovjet-Unie kri tiek op Guerassimof geuit wegens „uiterste kortzichtigheid" en het gebruik van „lompe bestuursmethoden". Guerassimof is altyd een vurig be wonderaar van Stalin geweest. Hij is een onverzettelijk aanhanger van het „so cialistische realisme" en verwoed tegen stander van het impressionisme. Ook zyn opvolger, Johanson, is een trouwe aanhanger van het socialistische realisme in de" kunst, doch hij is soe peler. Volgens kunstenaarskringen in Moskou is de wijziging in het presidium van de academie een onderdeel van de „destalinisatie". De methoden worden gewijzigd, doch de beginselen blijven ge handhaafd. Verminderd benzineverbruik door Zwitserse vinding? De Zwitser Lucien Grillet heeft een apparaat uitgevonden, dat, naar hij zegt, het benzineverbruik van automo bielen met een kwart kan verminderen. De kracht van de auto en de soepel heid van de koppeling zouden er door vergroot worden, hetgeen betekent, dat minder brandstof wordt verspild dan in een normale motor. De fabrikanten zeg gen, dat wanneer het apparaat in En geland zou worden toegepast, het land er 115 miljoen pond sterling per jaar aan benzinekosten door zou besparen. Het apparaat bestaat uit twee kope ren buizen, die bevestigd zijn aan het inlaatspruitstuk. waarin zich een spe ciaal duraluminium gietstuk bevindt met een ringvormige groef. Ongeveer 10 pro cent van de benzine welke anders de warme plek van het spruitstuk passeert, wordt door de buizen geleid. Deze koude brandstof komt samen met de ver dampte benzine, wanneer deze op het punt staat de cilinder binnen te gaan, zet tot ongeveer viermaal haar koude volume uit en veroorzaakt een heftige werveling welke naar men zegt de ben zine meer gelijk en volledig doet ver branden. Britten gelovendat Arabieren op den duur aan hen de voorbeur zullen geven „Noodverband" moet patiënt behoeden voor doodbloeden (Van onze correspondent in Londen) Velen in Engeland zien in het feit. dat de Ver. Staten zich thans actief met het Midden-Oosten gaan bemoeien, een rechtvaardiging - zij het achteraf - van het Brits-Franse ingrijpen in Egypte. Alen verheugt er zich thans natuur lijk in Engeland over, dat Amerika zijn leven ten opzichte van het Midden-Oos ten gaat beteren. Er heerst echter zeke re wrevel over het feit, dat de Ver. Sta ten op hun beurt weigerden overleg te plegen met hun Britse bondgenoot, die om een stakingsterm te gebruiken, nog altijd als „besmet" beschouwd wordt! In Engeland, verkropt men het bovendien moeilijk, dat de Britten in het Midden-Oosten het veld moe ten ruimen voor de Amerikanen. Sommigen klemmen zich evenwel nog vast aan de hoop, dat dit maar tijdelijk zal zijn, omdat de Arabi sche landen, als het er op aan komt, toch liever Engeland zullen kiezen dan de Ver. Staten daar de Ameri kaanse invloed het gevaar voor een botsing met de Russen alleen maar zou kunnen vergroten. Alleen Enge land zou in staat zijn de nodige ma tiging teweeg te brengen. Degenen, die zo redeneren, getuigen overigens van de moeilijk uitstervende Britse hoogmoed, welke voor een belangrijk deel verantwoordelijk is voor Enge- lands overzeese moeilijkheden. In het Midden-Osten is Engeland in elk geval naar het tweede plan terug gedrongen. Maar men kan sympatiseren met degenen, die zeggen dat indien het verkeerd geweest is. dat Engeland en Frankrijk eigenmachtig optraden, het even verkeerd is dat Amerika nu tracht op eigen houtje tewerk te gaan. Na tuurlijk is de ideale oplossing een poli tiek deelgenootschap van het Westen en alle betrokkenen. Het hangt van Ame rika af. of daarvan iets terecht komt. De regering van Eden heeft het zeker in het Midden-Oosten verbruid. De Britse politiek in het Midden- Oosten heeft gefaald, doordat Engeland altijd getracht heeft de kool en de geit te sparen en een werkelijk vooruitzien de blik miste De vraag, welke thans in Londen gesteld wordt, is of Amerika niet reeds bezig is dezelfde fout te ma ken. Om de illusie van vaderlijke groot moedigheid te bewaren, houdt Eisenho wer zich afzijdig van het Verdrag van Bagdad. Maar. zo merkt men hier op. hij zal moeten kiezen of delen wat be treft Israël, dat hij niet zal kunnen hel pen als hij tevens wil steunen op de uitgesproken vriendschap der Arabieren. De vraagstukken in het Midden-Oos ten zijn zo ingewikkeld, dat zij met met een eenvoudige leuze kunnen worden op gelost. Het plan-Eisenhower behoeft echter geen slag in de lucht te zijn, wanneer het op realistische manier wordt uitgewerkt. De vorming van nieuwe Sovjetrussi- sche satellieten in het Midden-Oosten wordt voor de Russen zeker minder aan trekkelijk wanneer zij beseffen, dat hun kans op het uitvoeren van met succes bekroonde agressies door de Amerikaan se waarschuwing verkeken is. Dit ziet men hier als het grote winstpunt van de Amerikaanse verklaring, welke voor alles een noodverband is. dat de patiënt voor doodbloeden moet behoeden. .Maar de werkelijke genezing zal veel tijd en hoofdbrekens vergen. De Russen kunnen voorlopig - al of niet via Nasser - nog genoeg onheil aanrichten. Sommigen geloven zelfs, dat het Ame rikaanse initiatief te laat is gekomen omdat het Russische aanzien in het Midden-Oosten misschien nog groter is dan dat der Ver. Staten, wier optreden overigens wat de olie-politiek betreft, verre van belangeloos is. Men beseft in Londen bovendien al lang, dat ook de Amerikaanse regering vrijwel machte loos staat tegenover zekere anti-Britse machinaties van Amerikaanse olie-con cerns! Intussen is dit alles bijzaak, gezien de beveiliging, welke Eisenhower thans biedt en de mogelijkheid van economi sche opgang, welke laatste er vooral op berekend is te voorkomen dat een land zich in de armen van de Sovjet-Unie stort, Het plan-Eisenhower is overigens ook volgens Londen nog maar een eerste stap in de richting van een nog steeds niet bestaande constructieve politiek je gens het Midden-Oosten. Vandaar de angstige vraag of dit op zichzelf welko me initiatief niet te laat is gekomen en of de Arabieren, die door propaganda gemakkelijk misleid kunnen worden door het als een Amerikaanse bedreiging voor te stellen, nu juist hun toevlucht zullen zoeken bij de Russen. Het kastje van Columbus voor kleinbehuisden. zoals dat te zien is op een Londense huishoudtentoon- sielling: het onderste deel van het kastje kan worden uitgeschoven, zodat het een bankje wordt voor een uitklapbaar eettafeitje. .Gerrit Schulte Trofee" voor Frans Mahn In het restaurant van het stadion „De Vliert" te Den Bosch is gisteravond aan Frans Mahn. de amateur wereldkam pioen 1956 op de weg, onder grote be langstelling de „Gerrit Schulte Trofee" uitgereikt, Frans Mahn kwam in het bezit van de zilveren coupe, omdat hij in 1956 bij zonder goede resultaten had geboekt, en omdat hjj voorts getoond heeft spor tief te zijn en over strijdlust en wed- strydinzicht te beschikken. Bij de velen, die hulde brachten aan de jonge wereldkampioen bevonden zich o.a. de secretaris van de sportcommissie van de K N W.U de heer John van Eek. de directeur van het Olympisch Stadion te Amsterdam, de heer Dick Bessem, Arie van Vliet, houder van de trofee m 1955 en vele andere in de kringen van de wielersport. Op de foto ziet men v.l.n. r.: Arie van Vliet, Frans Mahn en Gerrit Schulte. (Ingez. IMed.-Adv.) Oeef de strijd niet op tegen DIT IS de manier om verstopping te over winnen: Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e weekelke avond één - 3e week j om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Lever pilletjes zorgen voor de galtoevoer die nodig is om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlastenze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvigheid af. u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, door te veel eten. oververmoeid heid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoende om u vlug weer op gang Ie helpen. Vraag naar CARTERS LEVER PILLETJES - f 1.20 per flacon. HENGELSPORT. Viscollcge Vios hield een wedstrijd te Oudewetering Dorp. Het weer viel mee, de vangst tegen: er werd in totaal 2400 gram vis aan de schaal gebracht. De uitslag luidt: 1. J. v. Went, tevens wisselbeker; 2. W. Tegelaar; 3. T. Sloos, extra prijs grootste voorn; 4. M. Keere- weer, extra prijs grootste bliek; 5. H. Tegelaar sr.; 6. B. Wansink; 7. J. Petiet; 8. K. Offermans; 9. F. Chaudron; 10. S. Springer. Sportsplintcrs Zaterdagavond (half acht) zal de H.D.Z. in het Sportfondsenbad Oost te Amsterdam de traditionele nationale zwemwedstrijden om de „Moeder Trie- belsbeker" houden. Evenals vorige jaren zullen de meeste prominente zwemmers en zwemsters aan de start komen. De Oostenrijkse kampioen Rapid Wien, die deze maand een toernee door Zuid-Amerika maakt, heeft in Cosla Rica een forse nederlaag geleden tegen Harediano. De Oostenrijkers verloren met 7—2, na een 3—1 achterstand bij de rust. Te Moskou heeft Emile Zatopek. wereldrecordhouder op de 15.000 m. de 20.000 m.. de 30.000 m. en het uurrecord, aan journalisten medegedeeld, dat hij besloten heeft zich uit de wedstrijdsport terug te trekken. Tot Amerika's sportvrouw nummer één van 1956 is de 26-jarige Olympische kampioene van 1952 en 1956 in het toren- en schoonspringen. Pat Mc. Cor- mick uitgeroepen. Zy werd hiervoor als tweede vrouw onderscheiden met de jaarlijkse James E. Sullivan Memorial Trofee. Zij zal tevens de Babe Didrick- son-Zaharias onderscheiding krijgen. De standen halverwege Competitie Leidse Schaakbond Hier volgen de standen in de competitie van de Leidse Schaakbond. De helft zit er al op en grote verrassingen hebben zich niet voorgedaan. Enige afgebroken partyen moeten nog worden uitgespeeld, die wegens de kerstdagen en de jaar wisseling geen doorgang konden vinden. In enkele groepen werd de winst slechts op het nippertje behaald en dat kan in de tweede helft van deze competitie wel eens de doorslag geven! In de eerste klasse gaat de grote strijd i tussen Philidor en Alphen. De Leidena- I ren hebben één wedstrijd meer gespeeld, zodat we tegen het einde der competitie pas goed kunnen zien wie met een beter „doelgennddelde" zich kampioen mag noemen. D? stand luidt hier: gsp. gw. gl. vrl. p. bpt. Philidor 3 3 0 0 6 22% Alphen 2 2 0 0 4 12', L.S.G. ni 2 1 0 1 2 10 Voorschoen I 2 10 12 9% Boskoop W 3 1 0 2 2 14 Bodegraven I 3 1 0 2 2 13% L.S.G. IV 3 0 0 3 0 8 In de tweede klasse A schynt Leider dorp I dit jaar grote plannen te hebben Caissa I is de grote concurrent. Het re sultaat van VTL valt ons iets tegen. De standen zyn hier: Leiderdorp I 2 2 0 0 4 12% Caïssa I 3 2 0 1 4 19 Bodegraven II 2 1 1 0 3 11 Boskoop n 3 1 0 2 2 15 V.T.L. I 3 1 0 2 2 12% Leithén I 3 1 0 2 2 11 Alphen II 2 0 1 1 1 9 In de tweede klasse B is het uit de eerste klasse gedegradeerde Philidor II hard op weg om het verloren terrein te herwinnen. De groep is echter sterk be zet. zodat onze stadgenoten nog een zware strijd voor de boeg hebben De stand is: Philidor II 2 2 0 0 4 13x Sassenheim I 3 2 0 1 4 16x Zwarte Pion I 3 2 0 1 4 15% x Katwijk I 2 10 12 8% Vriendenschaar 3 1 0 2 2 15%x Warmond 1 0 0 1 0 3% S.C.L. 2 0 0-2 0 6 (x betekent afgebroken partijen). In de derde klasse A werd de wedstrijd L.S.G. VVoorschoten II afgebroken in de stand 54 voor L.S.G. V. Deze wed strijd is geschat op 55 Ter Aar is door het bestuur van de Leidse Schaakbond geroyeerd. Wedstryden tegen dit tiental vervallen. De stand luidt: Voorschoten II 3 1 2 0 4 17x Boskoop III 3 1 1 1 3 13x Roelofarendsveen 3 1113 14*4 S.P.W. I 1 1 0 0 2 6 li L.S.G V 2 0 2 0 2 10X V.T.L. II 2 0 0 2 0 814 In de derde klasse B zien we Hazers- woude weer eens aan de kop. Het moet wel raar lopen wil het kampioenschap deze ploeg ditmaal nog ontgaan De stand luidt: Hazerswoude 3 2 1 0 5 19 Leiderdorp n 3 2 0 1 4 17 S.P.W. II 3 2 0 1 4 15 Aarlanderveen 3 1113 15% Oude Wetering 3 1 0 2 2 12% Alphen III 3 0 0 3 0 10% In de derde klasse C zien we Philidor ni op een kop-plaats Ook dit tiental degradeerde het vorige seizoen, maar ge zien de stand zal het wel weer gauw in de tweede klasse terugkeren Philidor III 3 3 0 0 6 18 N.Z.H. 3 2 0 1 4 20 Lisse 3 2 0 1 4 14 Sassenheim II 3 1 0 2 2 16 Katwijk II 3 1 0 2 2 10% Zwarte Pion II 3 0 0 3 0 11% De Hongaarse kunstrijkampioenen van 1955 cn 1956, respectievelijk Csako en Istvan Szenes, zijn uit Hongarije ge vlucht en in Oostenrijk aangekomen. Zij hopen de training op een baan te Wenen te kunnen voortzetten. Topspelers werden in Boxtel „afgeknepen" Bijna anderhalf uur achter eikaar zyn 18 van de 19 uitgenodigde topvoet- ballers gisteren door trainer Donnen- feld op het knusse ODC-terrein in Boxtel „afgeknepen" tijdens de eerste trainingsavond voor de wedstrijd tegen Spanje, die op 30 januari a.s. in Ma drid wordt gespeeld. Donnenfeld heeft de leiding van de training voor deze wedstrijd in handen gekregen omdat de nieuwe bondsoefen- meester George Hardwick pas op 15 januari in dienst van de K.N.V.B. treedt. In straf tempo werd een programma afgewerkt, waarin de balbehandeling en de conditie de voornaamste rol toebe- doeld kregen. Alleen Bram Appel moest aan de kant toekijken. Hij heeft in de wedstrijd tegen Sparta jJ. zondag een spier in zijn rechter dijbeen verrekt en het ziet er naar uit, dat hij a.s. zondag niet zal kunnen spelen. Een groot verschil met de training vroeger in Amsterdam is wel de pu blieke belangstelling. Voor Boxtel is de bijeenkomst van de „mogelijken" ten grote gebeurtenis, waarvoor honderden inwoners de warme kachel verlaten ZWEMMEN. Robbenploeg vijf weken naar Zuid-Afrika De Robbenzwemsters Lenie de Nys, Marv Kok, Atie Voorbij, Greet je Kraan en Rita Kroon zullen met hun tainer Jan Stender, woensdag 30 januari a.s. per vliegtuig uit Amsterdam voor een trip van 5 weken door Zuid-Afrika en Rhodesia vertrekken. De zwemsters wor den op 31 januari in Johannesburg ver wacht. De president van de Zuid-Afrikaanse Zwembond, Abby Taylor, heeft mede- deeld, dat de zwemsters onder meer zullen uitkomen op de Zuid-Afrikaanse kampioenschappen, welke in februari te Bulawaye worden gehouden. Het ligt in de bedoeling, dat de meisjes in 17 wed strijden verdeeld over de vijf weken, zullen starten. Het is het plan, dat de zwemploeg op 8 maart a.s. terugkeert. Nederlandse zwemsters naar Australië De Australische ewembond heeft een invitatie gericht tot de Koninklijke Ne derlandse Zwembond voor deelneming van twee of drie van Nederlands beste zwemsters aan de Australische kam pioenschappen. Deze zouden eind 1957 worden gehouden. Ofschoon men in Melbourne van mening is dat de KNZB de uitnodiging zal aanvaarden is er, zo vernemen wij, op het bondsbureau van de Koninklijke Nederlandse Zwembond nog geen officieel schryven uit Mel bourne binnengekomen. Waterpolonieuws SLEUTELSTAD II—SWIFT II 1—0 De reserves van Sleutelstad hebben gisteravond, hoewel niet zonder moeite, kans gezien de vijfde wedstrijd in suc cessie te winnen. Aanvankelijk had de Leidse ploeg een meerderheid, doch de scoringskansen bleven veelal door slecht schieten onbenut. Swift nam hierna het initiatief in handen en hield dat tot de rust. Na rust domineerde Sleutelstad weer. Geen enkele aanval werd echter helemaal goed afgewerkt en veel schoten gingen naast of over. Het winnende doelpunt ontstond tenslotte toen de Haagse keeper een uitworp precies naar Kees v. Hooidonk plaatste. Deze retour neerde de bal direct, buiten bereik van de Haagse keeper. Verder werd er niet meer gescoord, zodat het een kleine, maar verdiende Leidse zege werd. BOKSEN. Belgische boksers voortaan verzekerd Dank zij een contract tussen de Bel gische Boks Federatie en een Franse assurantie-maatschappij zfjn de Belgi sche boksers, van 1 januari j.l. af. ver zekerd, wanneer zU in de ring optreden. De verzekering, die voor alle landen be halve Rusland geldt, en zowel op profs als op amateurs van toepassing is, voor ziet in een schadeloosstelling van 50 franken (ongeveer f. 3.75) per dag ge durende 365 dagen ingeval van onge schiktheid om te arbeiden en in de be taling van alle dokterskosten ingeval van een verwonding in de ring, zelit als deze geen arbeidsongeschiktheid veroor zaakt. Ingeval van dood bedraagt de uitkering 50.000 franken <onge*. f.3750) en ingeval van levenslange invaliditeit 75.000 franken <ongev. f.5625). De jaar lijkse premie per bokser is bepaald op 250 franken (ongeveer f. 18,75). In Belgische bokskringen is men zeer verheugd over het tot stand komen van deze verzekering, zulks mede in verband met de campagne, die een boksverbod zonder meer beoogt. Uit het feit, dat een maatschappij bereid is op de genoemde voorwaarden een collectieve verzekering af te slui ten, mag de conclusie worden getrok ken. zo voert men in deze kringen aan. dat boksen lang niet zo gevaarlijk is als sommigen ons willen doen ge loven.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7