Beperkingen zijn nodig omdat wij te optimistisch waren Officiële publikatie Tweede optreden in Alphen HOOFDPIJN WEG HOOFDPIJN WOENSDAG 9 JANUARI 1957 Verklaringt van dr. Drees: Nieuiv-Guinea blijft Nederlands (Van onze parlementaire redacteur) In de Eerste Kamer heeft minister-president dr. W. Drees vanmiddag ver klaard, dat de top-bedrijvigheid van de laatste jaren algemeen een te sterk op timisme heeft gewekt, waardoor de financieel-economische verhoudingen zijn verstoord. Daarom moeten we ons nu beperken omdat de regering niet de weg wil ppgaan van inflatie. De beperkingsmaatregelen zijn echter niet te vergelijken met dat, waarmee we sinds 1945 te maken hebben gehad. Dr. Drees was over tuigd, dat het Nederlandse volk begrip zou hebben voor de noodzaak van de be stedingsbeperking en dat het dan spoedig weer de weg opwaarts zal gaan. Er is geen reden tot alarm, wel tot voorzichtigheid en daarom zullen ingrij pende maatregelen moeten worden ge nomen. De wetenschappelijke opvatting is, dat de overheid zich in een tyd van top-bedrijvigheid dient te beperken. Men moet reserves vormen voor slechtere tij den. Dat gaat blijkbaar in tegen de menselijke natuur, want men redeneert maar al te gaarne: „Als we dit of dat nu niet doen, gebeurt het nooit". Het program van de S.E.R. tot beper king van de bestedingen heeft niet ten doel tot een lager levenspeil te voeren. Wij zullen echter helaas wat verder moeten gaan dan het advies van de S.E.R., aldus dr. Drees, maar wij ble ven voorrang geven aan de woning bouw. In deze omstandigheden kan de regering de verlangens van de onder wijzers en de boeren niet ten volle ver wezenlijken, want dat zou honderden miljoenen kosten. Omdat de toestand ongunstiger is, dan de S.E.R. had beoor deeld, heeft de regering aan de Stich ting van de Arbeid gevraagd, hoe zy denkt over de consequenties voor lonen en prijzen, indien ten dele aan de ver langens van het Landbouwschap wordt voldaan. In het regeringsapparaat moe ten wij zo zuinig mogelijk zijn, maar daarvan moet men niet op korte termijn iets verwachten. Er wordt echter hard aan gewerkt. Er is een personeelsstop. Met de maatregelen tot bestedingsbe perking kan de regering niet op alle ge bied wachten totdat de nota over de be stedingsbeperking in de Tweede Kamer is besproken. Daarom is met ingang van 1 januari reeds het consumenten-subsi die op suiker afgeschaft, ook omdat be lastingverhogingen, die nog zullen wor den voorgesteld, pas later in het jaar baten voor de schatkist zullen afwerpen. De regering kan niet op de afschaf- DE MODERNE CHEMISCHE HOUTBESCHERMING Onder auspiciën van de VOLA, de Ver. van Oudleerlingen van de Ambachts school, hield de N.V. Degens en Lauf, fabrikant van houtbeschermingsmidde len, gisteravond in de kleine Stadszaal, een interessante voordracht over de be strijding van de vijanden van bouwhout. Na de pauze vond de vertoning plaats van een geluidsfilm „Hout - zijn vijan den - zijn bescherming". Die bescherming betrof in de lezing van de spreker het spint- en naaldhout, dat door zwammen en andere dierlijke, parasieten bedreigd wordt. De gevaren treden pas op als het hout een vochtig heidsgraad heeft bereikt van ongeveer 20 procent: kurkdroog hout kan geen kwaad, evenmin zeer vochtig hout. Dit is de reden, waarom in water liggende bomen niet rotten of anderszins aange tast worden. De reden, dat houtbescherming tegen woordig wel actueel was en vroeger niet. ofschoon toen ook hout in de bouwin- dustrie gebruikt werd. was de aanwezig heid van beter hout. dat tevens op een andere manier toepassing vond. Tot slot noemde spreker twee gevaar lijke dierlijke vijanden van het hout, de huisboktor en de anobium punctatum, de bekende houtworm en wees hij op hun levenscyclus en levenswijze in het hout. SCHEDEL VAN MUSKUSOS VOOR MUSEUM Aan het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie te dezer stede is onlangs de schedel van een muskusos aangebo den. Deze schedel is opgebaggerd uit de Maas bij Rossum. Het is de eerste vondst van een fossiele muskusos in ons land. Het dier leefde hier aan het einde van het IJstijdvak, ten minste 15.000 jaar geleden, tegelijk met de mammoet, de wolharige neushoorn en het reuzen- hert. Tegenwoordig leven nog muskus ossen op Groenland en in het uiterste noorden van Canada. De schedel heeft in het bovengenoemde museum een plaatsje gekregen in de afdeling „Geolo gie van Nederland". Het gezelschap van Chris Hofland uit Den Haag komt as. zondagmiddag in de Leidsche Schouwburg met de kin deroperette „Hans en Grietje". Dit ge geven heeft Chris Hofland met leuke liedjes en prachtige kostuums bewerkt tot een mooie kindervoorstelling. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Francis Helena Suzanna, dr. van F. Burgerjon en S. K. G. Hulsman; Cornells Francois, zn. van W. C. Malgo en J. M. Sohcmten; Allegonda Maria. dr. van J. Belt en P. van Klarenbosch; Yolanda An- tonia Elisabeth, dr. van A. van Houte en E. W. C. van Haarlem; Eelco Boudewijn Maria, zn. van T. Brussee en G. M. H. van den Berg; Maria Catharina Clemens, dr. van A. P. Koster en C. G. Slobbe; Gijsbertus Johannes Adrianus Wilheimus, zn. van J. A. Kooter en C. M. T. Bedt; Eric Walter, zn. van B. Kenter, en G. Hakker; Joseph Christiaan, zn. van T. Reijnders en C. M. Bellekom; Christin Theodora, dr. van J. G. Kuiper en R. van Dam; Bvelijn Alma Achilles Anna, dr. van S. K Jongejans en S. M. C. Debrouwere; Wilhelm Cornells, zn. van G. Cramer en W. C. van Leeuwen; Eduardus Jacobus, zn. van P. van Emmerik en M. C. Bartels; Thomas, zn. van N. H. Rodenburg en A. J. Spelft: Margaretha Maria, dr. van J. W. E. Neuteboom en J. J. Hannaart; Jacobus Antoon. zn. van G. Blokhuis en M. Over- beek; Barbara Theodora Maria, dr. van J. P. Wassing en M. S. van der Plas. OVERLEDEN J. Stiikkelorum, 81 jr. man; M. E. den Boer, 78 jr. ongehuwd; P. van Deuren. 63 Jr. man; J. J. van Zanten, 17 Jr.; J. Sjardfljm, 58 jr. man; M. M. Mleog, 73 Jr. huisvr. van Holm. AFSLUITING Burgemeester en wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat de Val- kensteeg met ingang van heden tot en met 14 januari 19'57 gesloten is verklaard voor het verkeer met alle voertuigen, rij en trekdieren en vee, alsmede voor voet gangers In belde richtingen. fing van een consumentensubsidie op suiker terugkomen. De prysstabilisatie zal de regering sterk bevorderen, maar zij is overtuigd, de prijzen niet altijd te kunnen hand haven. Het maakt een onplezierige in druk, dat de tarieven van overheids bedrijven nu worden verhoogd, maar dat geldt tarieven, die al jarenlang te laag waren. Positief verklaarde dr. Drees, dat Nieuw-Guinea Nederlands blijft. In dien Nederland er naar zou streven Nieuw-Guinea onder internationaal beheer te krijgen, zou dat de verhou dingen met Indonesië nog slechter maken, want de Indonesiërs zouden ons streven uitleggen als een poging om ons beheer over Nieuw-Guinea internationaal gesanctioneerd te krij gen. Omtrent de Europese gemeenschappe lijke markt verklaarde dr. Drees dat er nog veel moet worden opgelost, alvorens Nederland zich zou willen verbinden be langrijke bedragen beschikbaar te stel len voor de Franse en Belgische over zeese gebieden. Omtrent het Moerdijk- kanaal zal er spoedig een beslissing moeten komen. Over de Kabinetsformatie zei dr. Drees, dat in ons land zonder overleg met de fracties het nu eenmaal niet mogelijk is tot resultaten te komen. Het inwinnen van adviezen van de SER. en de Stichting van de Arbeid en dergelijke organen, remt inderdaad de besluitvaardigheid van de regering, maar alles grfjpt tegenwoordig zo in el kaar, dat onze samenleving zich er over mag verheugen, dat er dergelijke orga nen bestaan en dat de regering niet zelfstandig beslissingen behoeft te nemen. Over de kwestie-Soestdijk achtte dr. Drees het 't beste niets te zeggen, nu de zaak gelukkig tot rust is gekomen, ook in de buitenlandse pers. Men dient daarom de zaak het best door niets te zeggen, dat aanleiding zou kunnen geven tot nieuwe beschouwingen VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Ohristoffel. zn. van J. Egglnk en M. van .Geest; Jolanda C H., dr. van J. Mens en H. M. Meijer; HUda M.. dr. van B. M. Oerlemans en M. KlUigkist; The- resia C. M.. dr. van B. Kraan en J. C. van der Meij. Overleden: H. van 't Slot, 72 Jr.. echt genote van. D. de Jong. Jeugdige „joyrijder" ramde huis De Rijkspolitie te Barneveld heeft een 14-jarige jongen uit Barneveld aangehouden, die ervan verdacht wordt vorige week woensdagavond met een gestolen auto de pui vernield te heb ben van het huis van de familie Noor- lander te Barneveld. HU had op de pluimveemarkt te Bar neveld een vrachtwagen zien staan, was erin gestapt en wilde een plezierritje maken. Van dit reisje heeft hy echter weinig plezier beleefd, want toen hij tegenover het huis van burgemeester Kuntze de Nijkerkerweg wilde oprijden, vloog hij door de snelheid uit de booht, ramde een muurtje, schoot dwars de weg over en reed pardoes het huis bin nen van de familie Noorlander. Het was een gelukkige omstandigheid dat geen huisgenoten in de voorkamer aanwezig waren, zodat het bleef bij een zwaar be schadigde erker en muur. De knaap ver dween hierop snel in het Oosterse bos. Door de duisternis kon men zijn iden titeit niet vaststellen en ook de speur honden van de politie hadden geen suc ces. doch enige dagen later slaagde de politie erin hem aan te houden. LEIDERDORP AFSCHEID DS. SWEEPE Zondag 14 april zal ds Sweepe. geref. predikant alhier, afscheid nemen van zijn gemeente. Zondag 28 april zal hij zijn intrede doen in Scheveningen, na bevestigd te zijn door ds. J. J. Dijk. H. van der Stoel nam afscheid ais voorzitter C.O.V. Het bestuur der Leiderdorpse Chr. Oranjevereniging heeft gisteravond met een intiem huiselijk feestje af scheid genomen van haar voorzitter de heer H. v. d. Stoel, wegens diens vertrek naar Califomië. Dit afscheid vond plaats ten huize van de heer v. d. Sijs. Acacialaan. Ook het bestuur van de toneelclub „Ons Genoegen" was aanwezig. De tweede voorzitter der Chr. Oranje vereniging, de heer v. d. Sijs. sprak al lereerst de scheidende toe. De vergade ringen onder de leiding van de heer v d. Stoel waren altijd prettig en altijd weer kwam tot uiting diens grote liefde voor ons Vorstenhuis. Omdat men dik wijls de bestuursvergaderingen hield ten huize van de heer v. d. Stoel, heeft het bestuur gemeend dit intieme karakter ook deze avond te moeten bewaren. Spreker overhandigde een tafel-aan steker als afscheidscadeau. Namens „Ons Genoegen" sprak de se cretaresse mej. v. d. Voort; zij sprak met waardering over de jarenlange pret tige samenwerking. Zij overhandigde een sigarettendoos. Mevr. v. d. Stoel ontving een doos bonbons. Verder werd er nog gesproken door de heren v. d. Kwaak en Hendrik- se De heer v. d. Stoel dankte ontroerd voor alle bewijzen van vriendschap, die zo zei hij. met ons zullen gaan als blij de herinneringen. Op de woensdag 16 januari a.s. te hou den ledenvergadering der Chr. Oranje Vereniging zal de leden nader gelegen heid worden geboden afscheid te nemen van de voorzitter. Amateurs zetten hun beste beentje voor Ook de tweede avond onder het motto „Amateurs zetten hun beste beentje voor", georganiseerd door de propagandacommissie van de muziek vereniging „Crescendo", is een groot succes geworden. De belangstelling van de zijde van het publiek was dit keer zo groot, dat velen geen plaats meer konden krijgen en teleurgesteld moes ten worden. Na het welkomstwoord van de promo tor van deze avonden, de heer W. v. d. Louw. opende een Hawaiianband uit Woerden, gevormd uit in ons land ver toevende Ambonezen, onder de titel Tja haye-Leasé het programma. Zij behaal den met, 38 punten een eerste prijs. De Colpanen uit de Groenendijk behaalden dit keer met hun parterre-acrobatiek het hoogst aantal punten van de avond nl 39 waarmee zij een dikke eerste prijs zullen krygen. Ook mej. Truus Heems kerk uit Ter Aar kwam weer goed uit de bus met haar 38 punten voor decla matie. Zy verwierf een eerste prijs. De twee Jonny's met hun tromipet-soli had den eveneens veel succes. Zij werden be geleid door de Klompenfluters. Dat zy een eerste prys zouden behalen kon haast niet anders, zij behaalden 38 pun ten. De snelrekenaar Wim Bouman uit Alphen en J. Schut uit Leiden als Na- politaans zangei brachten het resp tot 36 en 37% punt. voldoende voor een eerste prys. Een tweede prys kreeg het jeugdige jodelzangeresje Anny van Ha meren uit Nieuwe Wetering, die dit keer 81 punten haalde. Ouwerhandsschets- De acrobatengroep „De Colpa nen" in actie. Deze keurig wer kende groep behaalde het hoogst aantal punten. (Foto Lux/AlpheuL De strijd der modaliteiten PREDIKANT WEIGERT LIDMATEN IN TE SCHRIJVEN Ds. J. S. Postma, herv. predikant te Nijega-Opeinde, is met twee van zijn ouderlingen en één diaken voor de tijd van drie maanden in zijn bediening ge schorst, omdat men blijft weigeren per sonen uit Opeinde, die bijna 7 jaar geleden door de vrijzinnige ds. D. Lam berts uit Drachten als lidmaten aange nomen werden, in het lidmatenboek in te schrijven. Deze zaak is reeds tal van jaren slepende en heeft ook reeds op de generale synode gediend. De kerke- raad beroept zich op de uitspraak van de Friese commissie voor het opzicht, waarbij ds. Postma bedoelde lidmaten inschrijven zou op het moment, dat hij zulks verantwoord achtte. De generale synode droeg deze zaak echter over aan de commissie voor het opzicht uit de synode en gaf nadrukkelijk te kennen, dat zij begrip heeft voor de moeilijk heden in Opeinde-Nijega. De generale commissie voor het op zicht heeft besloten de uitspraak van de Friese commissie te vernietigen en deze ambtsdragers te schorsen. De kerkeraad van Opeinde-Nijega zal gedurende de schorsing van deze vier ambtsdragers worden aangevuld met leden van het moderamen van de classicale vergade ring van Leeuwarden en het is te ver wachten. dat de kerkeraad in deze sa menstelling dan besluiten zal de bedoel de 21 lidmaten in te schrijven. Ds. Postma is sedert 1947 predikant te Opeinde-Nijega en diende voordien de gemeente Surhuizum (Fr.). f 5000.uit brandkast (Van onze Haagse redactie) In de nacht van maandag op dinsdag is de brandkast van een zaak in huis houdelijke artikelen in de Passage te Den Haag geledigd. Er verdween een geldbedrag van f. 5000,De brandkast moet met een sleutel zijn geopend. Spo ren van braak werden nergens aange troffen. De recherche stelt een onder zoek in. VOORSCHOTEN SCHAAKNIEUWS Het nieuwjaars-snelschaaktoernooi is wederom een succes geworden. Er waren niet minder dan 27 spelers, verdeeld over 3 groepen van vier en 3 groepen van 5 spelers. Een aantal leden had voor een 13-tal prijzen gezorgd. Men speelde voor 4 spelers in een tempo van een half uur, voor 5 spelers in 20 minu ten elk. De prijzen werden als volgt gewon nen; 1. Boxman 4 uit 4; 2. Kouwenho- ven 4 uit 4; 3. Smit 3 uit 3; 4. Maat 3% uit 4; 5. Sluiter 2% uit 3; 6 v. d. Nat (erelid) 2% uit 3; 7. v. d. Marei 3 uit 4; 8. Groenenberg 3 uit 4; 9. v. d. Kooij 2 uit 3; 10. Van Os 2 uit 3; 11. Honsbeek 2 uit 4; 12. v. d. Werf 2 uit 4; 13. N. Segaar 2 uit 4. WARMOND Oudste inwoonster van Warmond overleden VIERDE 29 DECEMBER HAAR 100STE VERJAARDAG Mevr. M. J. Kuiiper—Weijtenburg, die op zaterdag 29 december 1956 haar honderdste verjaardag vierde, is heden vrijwel onverwachts overleden. Bij de viering van haar eeuwfeest wees nog niets er op dat zo spoedig een einde aan haar leven zou komen. Zfl was nog zeer opgewekt en heeft intens ge noten van alle feestelijkheden rond haar verjaardag. Enige dagen geleden werd zy echter ziek. en hoewel haar ziekte niet ernstig leek, is zij heden morgen gestorven. Mevrouw Kuiiper was de oudste inwoonster van War mond en dus ook van Huize St. Liduina, waar zij reeds geruime tijd woonde. Staking dreigt in het mijnbekken van Belgisch Limburg (Van onze Brusselse correspondent) De mynwerkers-vakbond van Bel gisch Limburg heeft tegen 14 januari een staking aangekondigd, wanneer zyn eisen niet worden voldaan. De zeven kolenmijnen van Belgisch Lim burg produceren circa 35 procent van de totale Belgische kolenproduktie. De Limburgse mijnwerkers eisen, dat de arbeidsduur tot maximum 45 uren per week zal worden beperkt; verder een hoger pensioen en een hervormingg van het statuut der kolenmijnen industrie. Het is voornamelijk de Limburgse mijnwerkerscentrale die op deze staking aanstuurt. Men heeft de indruk, dat de mijnwerkers bij de vier andere Beigische kolenbekken in Luik en Henegouwen de staking niet zullen volgen. Het gaat on der meer ook om het medebeheer in de kolenmijnen, dat voorlopig zal worden beperkt tot het verlenen van een grotere bevoegdheid aan de ondernemingsraden. Alleen wanneer de mijnwerkersafgevaar digden in de ondernemingsraad iets te vertellen hebben, zal de mijnarbeider voor het werk in de mijn meer belang stelling tonen, aldus deelde een woord voerder van de Limburgse mijnwerkers vakbond mee. Wat het pensioen betreft: het zou dienen te worden gebracht op 45.Q00, franc of 3460 gulden per jaar. De gering wil het pensioen van de myjT^" werkers van 38.000 franc op 42.000 frank, per jaar brengen. De Limburgse vak bond wijst er op, dat het pensioen circa.'! vijftig procent moet bedragen van hét gemiddeld jaarloon van de mijnwerk^* Dit jaarloon zal in België over 1957 <SÓ^( geveer 104.000 franc of 8000 gulden b&y dragen. De sociale lasten zijn in België met hoger en soms lager dan in Ne derland, aldus merkt de Limburgse vak bond verder op. Op een gemiddeld uur loon van 26,30 franc of iets meer dan twee gulden betaalt te Nederlandse werkgever 4,80 franc voor invaliditeits verzekering, in België slechts 2,86 franc voor een gemiddeld uurloon van 30 franc. De mynwerkers eisen voorts de vol ledige toepassing van de verkorte ar beidsduur in de kolenmijnen, dat wil zeggen het volledig genot van de achttien dagen bijkomend verlof per jaar, wat neerkomt op een 45-uren- week. De huidige regeling is, dat van die achttien dagen toch circa zeven dagen, echter tegen hoger loon, wordt gewerkt. De verkorting van de ar beidsduur heeft de produktie in de ko lenmijnen niet verminderd, aldus de woordvoerder van de vakbond. Zonder de catastrofe van Marcinelle en het verlies van circa zesduizend buiten landse mijnwerkers, zou de kolenpro duktie van 1956 hoger zijn geweest dan die van 1955 en zulks met acht dagen minder werk. FAMILIEBERICHTEN Ontleend aan andere bladen Bevallen: Roorda van Eyzinga—Ra- husen, d„ Eindhoven; Rodenburg Holst. d.. Den Haag; A. G. L. van Coevorden—Bobelsdijk, z.. Amsterdam; L. Bakels—Swartsenburg. z„ Bussum; R. Feinervan Vollenhoven, z„ Em- men; T. Bosman—Kakes, d.. Medan;, SirksSchoelink, z., Amsterdam; Van OgüropHacke van Mynden, d.. Blarl- cum. Getrouwd; J. R. Mensinga en S. G. J. Delprat, Amsterdam; A. Lysen en mevr. L. H. B. Kist. Londen; dr. R. Koehler en J. van Oven. Den Haag. WARMOND P.V. „WARMOND" P.V. Warmond hield haar eerste hok- kenshow Aan de orde waren oude dof fers. Het geheel zag er goed uit; de stand na deze eerste avond is als volgt: 1 J. de Weerd 185; 2. 3 en 4. P. v. d. Drift, dr J. Venker en J. v. Niekerk 184%; 5 en 6 Th. Verwoerd en J Roest 183%; 7, 8 en 9 J. Smeets, P Vogelezang er. B. ter Beek 183; 10. 11 en 12 J. Die mei. Q. Onderwater en C. Kortekaas 182%; 13. 14. 15 en 16 Sonnega. J. de Dunne. B. F Oskam en Q. Beugels- dyk 182. De beste oude doffer was van dr. J. Venker. BURGERLIJKE STAND Geboren: Petrus, P. M., zn. van J. B. M. Meekers en C. C. M. van Weerdenburg; Sylvia Adr. van J. O, W. van Dugteren en W. Tuinman. Overleden: J. Versluijs, 81 Jn. WASSENAAR Gecombineerde filmavond In Het Wapen van Leiden werd gis teravond j.l. een gecombineerde verga dering gehouden van de Tuinbouwver- eniging Wassenaar en Omstreken, af deling van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, de Bloe misten Patroonsvereniging, afdeling Wassenaar, de Kon. Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur, afdeling Wassenaar, de Tuinbouwstudieclub Was senaar en de Wassen a ar se Volkstuin- dersvereniging. Deze bijeenkomst welke stond in het teken van de film. werd ge opend door de heer J J. D' Marbus, spelers uit Leiden kwamen tot een voorzitter van de Bloemisten Patroons- tweede prys. Ook het groepje van de vereniging, die o.m. zijn vreugde te ken- Chr. Sociale Jeugd Organisatie uit nen over de Sr°te opkomst, welke Gouda kwam tot een tweede prijs met 1 v?or de besturen een aansporing zal 32 punten. Wim Bouwman uit Leiden i ?yn om met de gecombineerde byeen- verwierf een tweede prys met zijn Hol- kom,sten voort te gaan. waardoor meer lands lied: 32% punt De Alphense band I g0?de avonden van film en lezingen mo. van de Lola's brachten het tot een i gelyk zyn. De avond werd verzorgd door tweede prijs met 31 punten, evenals de Amerikaanse Voorlichtingsdienst, jeugdige goochelaar George v. d. Heuvel vertegenwoordigd door de heer J S. uit Alphen. die nu 35% punt behaalde Bach. die een vijftal films vertoonde, en de accordeonisten Corry Vianen en 1 aa,T ,V ^en nieuwe van de vlucht van Arie Kers, beiden uit Alphen, die tot ballerina Nora Kovac en haar man 31%- punt kwamen Ans Lintsen uit1 H.1* >^onfary^ f°yfr Dost- ,naar ^es^," Zoeterwoude kwam als zangeres tot een i Duitsland getiteld Dance to freedom derde prijs met 29 punten. Mej G. Ver- i e aanwez'?.en toonden zich over het kade uit Bodegraven, de zang-klepper- 1 PWamma byzonder tevreden, virtuose, viel met haar 26 punten in' vvv «\ssrvnn een derde pr^js. terwijl de zangers C. WASSENAAR Overleden: J. J. Snel, m„ 66 jaar. Den Haag; H. J. MeijerGeerligs. vr., 79 jaar. Den Haag; A. Voorhoeve, m.. 58 jaar, Utrecht; C. Boellaardvan Mer- rienboer. vr., 53 jaar, Den Haag; M. J. Oh. NeijenhuisVerhoeven, vr., 45 jaar, Den Haag; H. C. Hoek, m„ 69 jaar. Den Haag; C. J. Natzijl—van Doorn. vr.. 88 jaar. Den Haag; jkvr. A. Ch. C. de Jonge, vr.. 40 jaax. Baam; jhr. E. W. M. Quarles van Ufford, m.. 60 jaar, Den Haag: dr. P R H. Mendelssohn Bar- tholdy, m., 77 jaar. Bazel; M. J. van Bork-^-de Ridder, vr„ 62 jaar, Zutphen; I. A. Wilmink—Grzesch. vr.. 60 jaar. Apeldoorn; M. C. van Holk—Planteijdt. vt.. 89 jaar, Aerdenhout; J H. C. Mel- leriberg jr.. m„ 62 jaar, Amsterdam; E. Jongejan, vr., 62 jaar. Amsterdam; A. W. Smit—Bolding, vr., 62 jaar, Wormer- veer; M Marchand, m.. 53 jaar, New York; W. Lammerts van Bueren— Nieuwenhoven, vr., 82 jaar. Eindhoven; M. Koopmans, m.. 72 jaar. Leeuwarden; D. Brands, m„ 31 jaar, Naarden. (Ingez. Med.-Adv.) Voordracht Raadsheer Hoge Raad De Hoge Raad der Nederlanden heeft de Tweede Kamer een lijst van aanbe veling gezonden, waarmee de Kamer re kening zal kunnen houden bij het ma ken der nominatie voor de vacature van een raadsheersplaats. ^Jp deze lijst komen zes personen voor: 1. Prof. mr. Ch. J. J. M. Petit, hoog leraar in de faculteit der rechtsgeleerd heid aan de Rooms-Katholieke Universi teit te Nijmegen; 2. prof. mr. W. C L. van der Grinten, hoogleraar in het bur gerlijk- en handelsrecht aan de Katho lieke Economische Hogeschool te Til burg en raadsheer-plaatsvervanger in het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch; 3. mr. H. Kingma Boltjes, raadsheer in het Gerechtshof te Leeuwarden; 4. prof. mr. L. J. Hijmans van den Bergh, hoogle raar in de faculteit der Rechtsgeleerd heid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en rechter-plaatsvervanger in de ar rondissementsrechtbank te Utrecht; 5. mr. H. Schadee. rechter-plaatsvervanger in de Arrondissements-rechtbank te Rotterdam; 6. mr. C. A. de Meijer, raads heer in het Gerechtshof te 's-Graven- hage. De te vervullen raadsheersplaats is die van mr. J. E. van der Meulen, die be noemd is tot vice-president van de Raad. Hoofddirecteuren Holland-Amerika Lijn Aan de ra. vergadering van aandeel houders der Holland—Amerika Lijn zal worden voorgesteld de tegenwoordige directeuren der vennootschap, t.w de heren W. H. de Monchy en W. N. H. van der Vorm, te benoemen tot hoofd directeur. Tevens zullen commissarissen aan de aandeelhoudersvergadering voor stellen de heer P. C. van Houten, tot nu toe adjunct-directeur, en de heren jhr. H. Reuchlin en mr. H. N. Dutilh, thans procuratiehouder der Holland Amerika Lijnen te benoemen tot direc teur der vennootschap. BEURSOVERZICHT Staatsfondsen zwakker Amsterdam, 9 januari Het voornaamste onderwerp van ge sprek was vanmiddag de ontwikkeling van de obligatiemarkt in verband met de uitgiften van obligatieleningen tegen een rente die boven het gemiddelde ren dement van de Staatsleningen ligt. Op de uitgifte van de converteerbare obli gatielening van Philips is gevolgd een 5% lening van de Ned. Spoorwegen als mede een 5% converteerbare obligatie lening van de Ver. Machinefabrieken. Al deze uitgiften hebben een drukkende werking op de Staatsfondsenmarkt. Zo kon dan ook wederom een zwakkere stemming voor de voornaamste guldens- beleggingen worden waargenomen. Wat de aandelen betreft, deze trokken zidh weinig aan van de verdeelde stem ming in New York en waren over de ge hele linie aan de vaste kant. Kon. Olie, die in Wallstreet onveranderd bleef, was hier f.2.- beter, hetgeen in verband werd gebracht met een voordracht die de president-dircteur van de Koninklijke gisteren in New York heeft gehouden (men zie elders). Op merkelijk was de stijging voor Philips, die zioh in de rich ting bewegen van de conversiekoers (240%). Unilever verbeterde tot 352 en. ook Aiu deed het niet Slecht. Sdheepvaartaandelen handhaafden zich met uitzondering van HAL Voor cul tuurfondsen was de animo volkomen zoek, speciaal voor Ver. Deli, die giste ren 100 lager deden en vandaag tot 105% inzakten. De markt gaf een stil verloop zonder belangrijke schommelin gen te zien. WISSELKOEREN Amsterdam, 9 januari Londen 10 65%—10 65%, New York 3.82%-3.83%, Montreal 3.97%—3.97%, Parijs 1 0807% 10817%. Brussel 7.59%—'759%, Frank furt 90.75—90 80. Zürich 86^0%—«6 95%, Zürich (vr. fres) 89.31%—89.36%, Stock holm 73 5373.58, Kopenhagen 54 93 54.98. Oslo 53.37—53 42, Milaan 60.55%— 60 60%, Wenen 14.63%—14 64%. Beurs van Amsterdam Woensdag 9 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.- Ned. '53 3% Grootboek obl. Ned. '51 3% Ned. '53 (3%) Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned. '54 3% Ned. '55 3V4 Ned. '55 II 3 Ned. '47 3% (3) Ned. "37 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned. 62-64 3 Indië A3 Grootboek '46 3 Vorige koers 91% 86 L 91% 88% 88* 85% L 86* 86% 87% 84* 85* 93% 90% 89% 87% 86* W Slotkoe'rk v heden» 91 86 l; 92 88 yd 88* 84% L 86* 87 84 85% 93% 90% 89* 87 ACTIEVE AANDELEN Prook en W. Futselaar, beiden uit Al phen, het eveneens tot een derde prys brachten. De heer Prook kreeg 25 pun ten en de heer Futselaar 24%. Het li?t in de bedoeling nog dit voor jaar een derde avond te organiseren, waarop de best geklasseerden van deze beide avonden zullen optreden. Op deze avond zullen dan ook de prijzen worden uitgereikt en het optre den nader worden besproken. Deze Het bestuur van de Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer Wassenaar heeft ter kennis van de leden gebracht, dat het in 1955 geopende informatiekantoor Kerkstraat 7 ook in 1956 goede diensten heeft bewezen. De besprekingen betref fende de stichting van een verenigings gebouw leverde nog geen succes op. maar worden voortgezet In 1957 zullen worden verspreid de badplaatsenfolder Zuid-Holland en een Noord-Zuid-Hol - avond aa.l worden besloten met een bal landkaart in vijf talen. Clt. Handl. en Ind. B 52% 52 Nat. Handelsbank 112 111% Ned Handelsmy. 170 170 AK.U 214% 214% 220% 232 346% 352% Wilton Feyenoord 224% Biliton 2de r 223 L 224% Kon. Olie (f 20.—) 165 166 40 Kon. Olie (50 éi f 20) 164.80 166.40 87% 85 Deli My .en (Ver.) 108% 105% H.V.A 102% 100 60% 60 68% 69 L Holl. Amer. Ujn 186 185% Kon. N. Stoomboot 172% 172 Ned. Scheepv. Unie 173% 172% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen 90 A'dam '47 (3%) 3 Den Haag 1937 1 3.. Lelden 1947 R'dam "37 i-m 8% 94 80 89% 89% 100% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 Premieleningen A'dam '51 2% A'dam '56 I 2% A'dam '56 n 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 12%.. idem II 2% R'dam '52 12% Idem n 2% (Utrecht '52 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen 96% 96% 95 95 101% 101% 90% 90 90% 90% 106% 105% 103% 102% 101 100% 109 108 105% 104% Amst. Bank 228 Rott. Bank 194 Twentsche Bank 196 Industrie Ondernemingen Albert Heyn254 Borneo Sum H My 79% Ned. G en Sp fabr 180 Kon Ned. Grofsm. 108% Internatio 106 Rott. Droogdok My Tieleman en Dros Ned. My. Walv.vrt. Spoorwegen Dell Spoorweg My. Amerik. fondsen Anaconda Shell Oil Comp 561 7% 72% 21% 73* 87% 224 190% 192 252 L 79% 176 108% 108%. 551 7% 71% 72% 87% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK. 8/1 Edelmet. Kon. AA 67%exd Pref. wa idem 68% 68 Electrolas B 314exd 314 Holl Constructie 380exd Ing Dur v Bouwnyv 120 Int. Kunststof! Ind 44 44 Leidsche Wolspinn 279 280 Sikkens Lak B 405 Ver. Touwfabrleken 164% 164 Wernlnk's Betonm. 81 82 Van Wyk Textiel 75% B 75%

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5