VAN NELLE Komt in toren van Lodewijkskerk weer een carillon? Pelgrims hielden er in 15de eeuiv hun godsdienstoefeningen DemmeniE Koninklijke onderscheiding voor mej. M. C. van Brussel 95ste Jaargang Woensdag 9 januari 1957 Tweede blad no. 29031 Gebouw rijk aan historie lil kerk, die kruitschip ramp overleefde, was eertijds Saailial ondergebracht Een feit van meer dan uitsluitend kerkelijke betekenis de toren Is nog steeds gemeente-eigendom zal omstreeks Pinksteren de aan dacht vestigen op één van Leidens historische bouwwerken: de Lode wijkskerk aan het Steenschuur. Omtrent dit tijdstip zal n.l. deze geres taureerde en tevens vergrote (van 320 tot 560 zitplaatsen) kerk weder in gebruik genomen worden. Het is wel een bijzonder treffend samen vallen dat dit kan geschieden in het jaar, dat het precies ander-en-een- halve eeuw geleden is, dat Leiden door de ramp van het kruitschip wij schreven daar reeds uitvoerig over werd getroffen. Een ramp en dit stelt de komende plechtigheid in zulk een bijzonder licht waarbij ook deze kerk, lange tijd ingericht als Saaihal, het zwaar te verduren had. Terwijl het inwendige van de kerk vrijwel geheel werd verwoest, bleef de toren, ondanks de kracht der explosie, overeind staan. Treden wij terug in de merkwaardige geschiedenis van dit godsgebouw, waarin zelfs eens een Willem van Mieris zijn schildersacademie had en de zilver smeden lange tijd hun gildekamer, dan zien wij, dat de „procuratoirs van Sinte Jacobs Broederschap tot Leyden" in 1477 van de commandeur van de St. Pieters kerk „met bewilliginge des landcom mandeurs der Balien van Utrecht" toe stemming verkregen om op deze plaats «en St.-Jacobs Gasthuis te stichten. In de stichtingsbrief werd met nadruk be paald. „dat dit gebouw maar alleen tot oeffening van den godsdienst, en niet tot het herbergen van behoeftige ar men of zieken, gebruikt moght worde". Een gasthuis evenwel, dat in de eerste plaats diende om zij, die op bedevaart reis Leiden aandeden, een gelegenheid te geven tot het nakomen van hun godsdienstige plichten. Zo hielden in de Vijftiende eeuw de pelgrims van Kom- ostelle er regelmatig hun kerkdien- post sten GASTHUIS GING IN HANDEN VAN DE STAD OVER. Velerlei omstandigheden waren oor- Baak. dat het gasthuis „met alle de hui gingen en toebehoren" in 1567 overging in handen van het stadsbestuur, dat er onder toedoen van de goede 9 „Neringe der Saaijen" toe overging (1576» in het gebouw een Saaihal onder te brengen. CARILLON IN TOREN. De welvaart van deze handel was indertijd zo groot, dat in de toren een klokkenspel circa 12 klokken werd geplaatst. Elke klok droeg een inscriptie van een arbeider, die in de lakenindustrie werkzaam was. Zo was er o.a. een klok gewijd aan een dra- peerder, verver, wasser, kammer. vol ler etc. Bovendien bevond zich in de toren een uurwerk ook heden ten dage nog aanwezig, doch niet meer intact waarop klokken correspon deerden. welke de heel- en half-uur- slag deden horen. In later jaren heb ben deze klokken als luidklok dienst gedaan. Hun geluid is echter ver stomd. Op last van de bezetter zijn deze klokken in de tweede wereldoor log uit de toren verwijderd. In de achtiende eeuw verdween reeds het carillon uit de toren. Waarom dit ge schiedde en waar het gebleven is, is niet bekend. Een teruggang in de laken-industrie, deed de Saaihal in de loop der jaren aan betekenis verliezen, op grond waarvan het gebouw gedeeltelijk ook werd ingeruimd voor een „school van arme kinderen", een schildersacademie van Willem van Mieris en een gildeka mer der Leidse zilversmeden. Tijdens de Franse overheersing kreeg het gebouw wederom zyn oorspronkelijke bestemming: het werd als parochie kerk ingericht en gewijd aan de Heilige Lodelijk. Aan Giovanni da Giudici werd de restauratie, waarmede een bedrag van f35.000 was gemoeid, opgedragen. UITDELING HARING EN WITTEBROOD AAN STEENSCHUUR. Het is vermoedelijk niet algemeen bekend, doch ook in de geschiedenis van Leidens beleg en ontzet heeft dit gebouw nog een rol vervuld. In 1574 vond n.l. de uitdeling van haring en wittebrood vanuit dit gebouw plaats. De schuiten, welke het zo lang ont beerde voedsel binnen Leidens veste aanvoerden, kozen in die tjjd ligplaats voor het St. Jacobs Gasthuis. Hoewel de tegenwoordige deken Ha ring zeer veel begrip heeft voor de hui dige plaats van uitreiking van haring en wittebrood het Waaggebouw zag hij in de toekomst deze uitdeling gaarne op deze plaats in ere hersteld. Deken Haring maakt dan in dit geval wel plaats voor de haring Carillon voor Lodewijkskerk Nu over enkele maanden dit geres taureerde kerkgebouw - op restau ratie en uitbreiding hopen ivij t.z.t. Dank zij de financiële steun van rijk, provincie en gemeente wordt de Lodewijkskerk thans gerestau reerd. De fraaie toren, waarin men een carillon wil aanbengen, is reeds uit de steigers. (Foto L D./Van, VM«t>) nog terug te komen - wederom in gebruik zal worden genomen, is de gedachte gerijpt om de Lodewijks- toren weer aan een carillon te helpen. Een breed samengestelde commissie, welke dit plan nader zal uitwerken, is reeds in oprichting. Terwijl het thans reeds zeker is, dat de twee luidklokken, welke tij dens de bezettingsjaren uit de toren werden verwijderd, daar iveer ivor- den aangebracht - hiervoor krijgt men een vergoeding - heeft men de verwachting, dat de Leidse burgerij zo veel offervaardigheid weet op te brengen, dat de Sleutelstad nog dit jaar een tweede „zingende" toren rijk is. Gelet op de inscriptie van de klok ken tan het oude carillon, die de lof der Leidse laken- en wolindustrie „bezon gen", zal men bij deze actie ook een speciaal beroep doen op deze industrie. Aangezien het hier een toren betreft, welke eigendom van de gemeente is, rekent men dit met tot een zuiver ker kelijke aangelegenheid. Met het oog op de nabijheid van het Stadhuiscarillon zal het toekomstige carillon van de Lodewijkskerk op dit klokkenspel worden afgestemd, terwijl er thans reeds rekening mede wordt ge houden. dat de beide luidklokken straks in het carillon worden opgenomen. De burgemeester, die van een en an der reeds op de hoogte werd gesteld, heeft reeds bij voorbaat zijn volledige medewerking toegezegd. NOG MEERDERE PLANNEN Behalve dit wel meest klankrijke plan, bestaat het voornemen om tegen de ingebruikneming van het kerkgebouw een historische tentoonstelling te hou den, een spel op te voeren, waarin een indruk wordt gegeven van de liturgische handelingen, welke in een r.-k. kerk plaats vinden en het onder auspiciën van „Oud-Leiden" beleggen van een samenkomst, waarin een historische uit eenzetting wordt, gegeven van het ge bouw, met daaraan verbonden excursie. KANTOORMACHINES Haarlemmerstraat 219 Telef 21400 Ver. Bedrijfsvoorlichting „Rijnstreek West" bijeen De Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting „Rijnstreek West" hield vanmor gen in de grote zaal van „Den Burcht' een studiebijeenkomst, die wegens ont stentenis van zowel de eerste als de tweede voorzitter onder leiding stond van de heer P. C. Paardekoper. Deze wenste in zijn openingswoord alle aan wezigen een gelukkig en voorspoedig nieuwjaar. Hij vestigde er de aandacht op. dat 1956 voor de landbouw en zeker voor de veehouders geen gunstig jaar is geweest. De heer Paardekoper hoopte, dat het nieuwe jaar veel goed zal ma ken. Het onderwerp, dat op deze mor genvergadering werd behandeld luidde ..De laatste onderzoekingen betreffende Kopziekten". Spreker was de heer Kemp van het Centraal Instituut voor Landbouwkundig Onderzoek te Wage ningen. Deze wees er o.m. op, dat het probleem van de Kopziek te een bijzon der urgent probleem is en vooral in de Rijnstreek in het middelpunt van de belangstelling staat. Kwam deze ziekte vroeger slechts sporadisch voor, na de oorlog heeft zij zich steeds meer uitge breid Aan de hand van lantaarnplaatjes besprak de heer Kemp de resultaten van de onderzoekingen op dit terrein in Wageningen. Hij vertelde wanneer en waar de ziekte over het algemeen voor komt en hoe de bestrijding dient te zijn. De invloed van de kali- en stikstof bemesting bij het optreden van de Kop- ziekte vormde eveneens een punt van bespreking. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. DIACONALE CONFERENTIE IN OUD-POELGEEST Op 22 en 23 januari zal door de Ned. Hen'. Kerk in het Kasteel „Oud-Poel geest" te Oegstgeest een tweede provin ciale diaconale conferentie worden ge houden over het onderwerp „Het diaco- naar en het gezin". Op de eerste dag zal prof. dr. J. P. Kru.vt uit Utrecht het onderwerp „Het gezin in deze tijd" inleiden. De volgende dag zal ds. J C. van Dongen uit Utrecht, aansluitend op de eerste inleiding spreken over „Het diaconaat en het gezinsleven in deze tijd". WASDIEFSTALLEN IN PROFESSORENWUK De laatste tijd krijgt de politie her haaldelijk aangifte van bewoners van de Professorenwijk, dat van de waslijnen in de tuinen wasgoed is ontvreemd. De be woners van deze wijk dienen er dus op te passen, dat zij hun wasgoed niet on bewaakt laten! (Ingez. Med.-Adv.) gemakkelijk. U zult genieten van deze VAN NELLE shag! Achttiende eeuwse halsgevel gerestaureerd Dank zij de bemoeiingen van Rijks monumentenzorg en de gemeentelijke monumentencommissie en financiële medewerking van rijk, provincie en ge meente is de eigenaar van het pand Oude Vest 103 in staat gesteld de vroeg 18de eeuwse halsgevel, met fronten en vleugelstukken, van dit perceel te laten restaureren en in zijn oorspronkelijke staat terug te brengen. Deze restauratie omvatte het vernieu wen en in oude vorm terugbrengen van het bovenstuk van de gevel boven de lichtkozijnen van de tweede verdieping, het vervangen van de strekken en de bovendorpels van de kozijnen van de eerste en tweede verdieping door nieu we. het vernieuwen en voorzien van een roedenverdeling van de ramen in deze kozijnen, het uithakken en voegen van de gehele gevel en het restaureren van de kap. Met deze restauratie, waarmede in mei van het vorig jaar een aanvang werd gemaakt, was de bouwkundige, de heer K. Bik te Leiderdorp belast. Tegelijk met deze restauratie vond een inwendige verbouwing van het pand. waarin thans gevestigd de grossierderij van de heer P. A. de Haan en Zn., plaats Het gereedkomen van een en ander viel samen met de viering van het 35-jarig bestaan van deze grossierderij. Tijdens een gistermiddag gehouden receptie heb ben velen hun waardering uitgedrukt over deze zo zeer geslaagde restauratie, waardoor een achttiende eeuwse gevel weer in volle luister is hersteld. Onder hen bevonden zich o.m. ir. Th. K J. Koch. stadsarchitect, mej. A. J. van Nie- nes. lid van de gemeentelijke monumen tencommissie en de heer H. v. d. Berg van de gemeentelijke bouwcommissie. Uiteraard trok deze receptie ook belang stelling uit zuiver zakelijke kring. Be halve vele zakenrelaties bood ook de heer H Teunissen namens de vakgroep Grossiers in Zoetwaren zijn gelukwensen De prachtige In zijn oorspronke lijke staat teruggebrachte halsgevel. (Foto L.D./Van Vliet» Veertig jaar bij Sanders De burgemeester speldt mej. M. C. van Brussel de koninklijke onder- Groot en bijzonder hartelijk was, gisteren de belangstelling, die zich SCheidlflg Op. concentreerde rond de figuur van mej. M. C. van Brussel, thans hoofd van de administratie en inkoopster bij de N.V. Kon. Zeep-, Eau de Cologne en ken werd toegevoegd. Parfumerieënfabriek v.h. Sanders en Co. die het feit herdacht, dat zij voor veertig jaar bij deze N.V. in dienst trad. (Foto L.D./Van Vliet) waaraan een persoonlijk aanden- LS •elII Tijdens een gistermiddag in de foyer van de Stadsgehoorzaal gehouden fees telijke bijeenkomst is mej. Van Brussel, die in dit bedrijf een centrale plaats inneemt, door directie en personei hartelijk gehuldigd. Bovendien haddei. zakenrelaties uit het gehele land ge zorgd voor een vriendelijke attentie in de vorm van bloemen en geschenken. Een huldiging, welke mede werd bijge woond door de moeder van de jubila- resse en de gepensioneerden van de N.V. De directeur, de heer P. A. de Jong, die als eerste spreker het woord voerde, stelde de grote verdiensten van mej. Van Brussel, die als jongste bediende haar intrede in het bedrijf deed. in het licht. Mej. Van Brussel, aldus spreker, behoort tot een selecte groep van wer kenden. die zich iedere dag opnieuw met groot enthousiasme aan haar taak zet. Mede dank zij haar kennis en doorzettingsvermogen is het bedrijf in bloei toegenomen en heeft men een grote spreiding van de belangen weten te bereiken. Spreker persoonlijk voelt zich veilig onder de steun, die mej. Van Brussel hem steeds weer schenkt. Bij zondere waardeidng had de heer De Jong voor de accuratesse van mej Van Brussel en de dosis energie, welke zij steeds weer weet op te brengen. Zij is een inspirerende kracht, die nimmer tegen het werk op zag en zich veelal ook in de avonduren voor de N.V. verdien- moeilijk woorden vinden om daarvoor stelijk maakte, aldus de heer De Jong. te bedanken Met een: „ik dank U allen Namens de directie bood spreker de zeer hartelijk, het 16 te veelbracht jutoterewe een enveloppe met inhoud I zij haar dank onder woorden. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING De burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, die eveneens grote waarde ring had voor de langdurige en voor beeldige plichtsopvatting van mej. Van Brussel, die thans een verant woordelijke. leidinggevende functie bekleedt deelde mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd haar de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, te ver lenen. De heer Chr. Verwev. adj. directeur. die enkele grepen deed uit de veelzijdig samengestelde werkzaamheden van de jubilaresse, bood de felicitaties en een geschenk van de bedrijfsleiding en het administratieve-, magazijn- en kantinepersoneel aan. In gelijke geest voerden vervolgens liet woord de heer J. A. van Wijk na mens het mannelijk fabriekspersoneel. de heer J. C. van Duyn namens de ver- I tegenwoordigers. de heer J. Slegtenhorst namens het vrouwelijk fabrieksperso neel, de heer J. Ohristiaanse, vele jaren adj. directeur van Sanders en die in dertijd mej. Van Brussel als jongste bediende heeft aangenomen, en de heer J. van Leeuwen sr.. namens de gepen sioneerden Allen deden hun woord van gelukwens en grote waardering voor de arbeidsprestaties van mej. Van Brussel, met de aanbieding van een geschenk gepaard gaan. De jubilaresse. onder de indruk van zoveel hartelijkheid en hulde, kon

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3