Soekarno zou een Kabinetscrisis Hij komt niet, hij Razzia in Algiers niet kunnen toestaan Als U keelpijn hebt... houdt Uw huid gaaf en zacht Met een enkel woord BLOEMLUS Agenda WOENSDAG 9 JANUARI 1957 Staat aftreden Masjoemi voor de deur? De Indonesische Nationale Veiligheidsraad in Djakarta is vandaag onder voorzitterschap van premier Ali Sastroamidjojo in vergadering bijeen geweest ter bespreking van de laatste ontwikkelingen in Suma tra. Over het resultaat van de besprekingen werden geen inlichtingen verstrekt. Deze vergadering werd gehouden na een bericht in „Soeloeh Indo nesia" het blad van de Nationalistische Partij, waartoe de premier behoort dat president Soekarno en de gezamenlijke chefs van staten op het ogenblik niet kunnen instemmen met een kabinetscrisis, welke veroorzaakt zou zyn door het optreden van legerofficieren op Sumatra. Volgens het blad heeft president Soekarno zijn standpunt kenbaar ge maakt aan de verschillende politieke leiders, onder wie ook de voor zitter van de Masjoemi, Moh. Natsir, welke partij voorstander is van aftreden van het huidige kabinet en van vervanging daarvan door een extra-parlementair kabinet onder leiding van Hatta. Nieuwe waarschuwing Gezaghebbende politieke kringen te Djakarta zeiden, dat de Masjoemi zich thans elk moment uit het coalitieka binet kan terugtrekken. Volgens dicht bij de Masjoemi staande kringen zou de beslissing hierover hoogstwaar schijnlijk in een vandaag te houden partijbijeenkomstworden genomen. Men verwacht dan. dat dc kleinere christelijke en katholieke partyen dit voorbeeld zullen volgen. Het socialistische dagblad „Pedoman" meldde, dat de premier na het even tueel uittreden van de vijf Masjoemi- ministers en de vier katholieke en chr. ministers een drietal kleinere partijen, namelijk de Nationale Volkspartij, de Nationale Progressieve Partij en de Partij Groot-Indonesia. zal uitnodigen tot de regering toe te treden. De kern van het Kabinet zou dan be staan uit de Nationalistische Partij en de partijen van de ..Moslim Liga", waar- j toe de Nahdatoel Oelama en de kleinere I islamitische partijen behoren. De Communisten zouden niet worden uitgenodigd om iret Kabinet té verster ken, doch men kan veilig aannemen, dat de communistische partij in het parle ment de regering zal steunen. Simbolon in Boekittinggi Vandaag werd in Djakarta gemeld, dat de afgezette territoriale commandant van Noord- en Midden-Sumatra. kolonel Simbolon in Boekittinggi, in Midden- Sumatra is aangekomen. De verblijf plaats van majoor Samosir, de regi mentscommandant van Tapanoeli. die weigert het gezag van Simbolon's opvol ger "te erkennen, is niet bekend Volgens eerdere berichten was hij tegelijk met Simbolon uit Tapanoeli vertrokken. Naar verluidt, was hij op weg naar Dja karta om zich bij president Soekarno te melden. Riouw achter Hoessein Een aantal vooraanstaande vertegen woordigers van de Riouw-Archipel heb ben hun trouw betuigd aan de nieuwe militaire raad, die onder leiding staat van luitenant-kolonel Ahmad Hoessein, doch een „contactgroep", bestaande uit andere leidende figuren van Riouw heeft er bij de centrale regering op aan gedrongen om zonder uitstel aan de Riouw-Arohipel de status van provincie toe te kennen. De leiders van Midden-Sumatra hebben vandaag de Indonesische pre mier, Ali Sastroamidjojo gewaar schuwd, dat het voornemen van de re gering van een noodwet, waarbij aan twee gebieden in Midden-Sumatra de provinciale status wordt toegekend, de huidige moeilijkheden slechts ge compliceerder zal maken. komt wèl Naar eerst thans bekend is geworden, heeft het Sovjetrussisohe ministerie van Buitenlandse Zaken met de jaarwisse ling de Westerse vertegenwoordigingen in Moskou een brief gezonden naar aanleiding van het feit, dat een aantal dezer vertegenwoordigingen sedert 7 november zich ervan onthouden had op officiële ontvangsten in het Kremlin te verschijnen, dit uit protest tegen de gebeurtenissen in Hongarije en Kroesjtsjefs uitlatingen op vroegere recepties. Volgens het schrijven van het Russi sche ministerie was het wegblijven der Westerse vertegenwoordigers in strijd met de elementaire regelen van het protocol (onhebbelijke uitlatingen van Kroesjtsjef óók! Red. L.D.). De voor standers van „wegblijven"' behielden echter de overhand. Op een vrijdag j.l. in de Birmaanse ambassade gehouden ontvangst zou minister Sjepilof openhartig met de ambassadeurs van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten over deze kwestie gesproken hebben. Het bezoek van de Chinese premier Tsjou En-lai aan Moskou heeft een nieuwe factor in het geding gebracht. Vertegenwoordigers van de staten-leden van de NAVO, die de communistisch- Chinese regering erkennen behalve de Britse ambassadeur besloten wèl naar de ontvangst ter ere van Tsjou En-lai te gaan. Dit betreft met name de ambassadeurs van Nederland, Noorwegen en Denemarken. Egypte weigert te onderhandelen over Suezkanaal De Egyptische regering heeft giste ren geweigerd om in directe of indi recte besprekingen'te treden met En geland en Frankryk over het toekom stige beheer van het Suezkanaal. Egypte is van mening, dat de Engels- Franse invasie een schending is van de Conventie van 1888 en heeft be wezen, dat de twee landen vredelie vende middelen voor een regeling van het geschil opzij hebben geschoven. Wel is Egypte bereid de kwestie van de vaart door het Suezkanaal binnen de Ver. Naties te bespreken. In de laatste drie dagen dagen heeft de Egyptische Suezkanaal Maatschappij, met uitsluitend gebruik van haar eigen materiaal, de 13schepen uit het kanaal geloodst, die daar in waren „ge strand", o.a. de „Lemsterkerk". Egypte weigerde ferm de bergings organisatie van de Ver. Naties aan die operatie deel te laten nemen, met als reden, dat dit een zuivere navigatie- onderneming was en daarom geheel bin nen de verantwoordelijkheid van Egypte lag. Ondertussen hebben Nasser en de mi nister van Buitenlandse Zaken van de Libanon. Malik, hun eerste formele be raadslagingen over het nieuwe voorstel van Eisenhower voor het Midden-Oosten beëindigd. De bergingsdeskundige van de Ver enigde Naties, generaal Raymond A. Wheeler, heeft gisteravond bekend ge maakt dat vandaag de werkzaamheden beginnen aan de verwoeste westelijke spanning van de El Firdan-brug, „om dat er een mogelijkheid bestaat dat het van haar fundering zal afbreken en in het midden van het Suezkanaal zal glijden". Deze reparatiewerkzaamheden zouden oorspronkelijk aan het einde van deze maand beginnen. De Nederlandse bergingsvaartuigen „Condor" en „Arend" zullen, geassisteerd door de Nederlandse sleepboten „Zëe- hond" en „Gele Zee", de werkzaamheden ondernemen. De eerste fase van de Israëlische te rugtrekking uit Sinai is thans voltooid. Ongeveer twee derden van het schier eiland bevindt zich in handen van de strijdkrachten der V. N. Dit is gister avond door een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buiten landse Zaken meegedeeld. De nieuwe iyn, waarachter de Israë lische strijdkrachten zyn teruggetrok ken, loopt van El Arisj aan de Mid dellandse Zee naar de ingang van de Golf van Suez. De Joegoslavische V.N.-eenheden, die in de Sinai achter de terugtrek kende Israëlische troepen in westelijke richting oprukken, zün gisteren tot op tien kilometer van El Arisj gevorderd, zo heeft een V.N.-woordvocrder be kend gemaakt. „Daily Worker" in grote financiële moeilijkheden Het blad „Daily Worker" van de Britse communistische partij deelde vandaag mede, dat het zich in een „zeer ernstige" financiële toestand bevindt, doordat de verkoop van het blad na de gebeurtenissen in Hongarije is afgeno men. Het blad doet een beroep op de vrijgevigheid van zijn lezers en verzoekt medewerking van alle communistische groepen om de afzet te vergroten. In het gebouw van de Ned. Han' del Maatschappij werd gisteren een bijzondere vergadering gehouden van het Prins Bernhard Fonds ter gelegenheid van het tienjarig be staan van deze instelling. De orga nisator van de radio-actie ten bate van het fonds, de heer A. M. Ber gers flinks op de foto), bood Prins Bernhard als regent van het fonds de opbrengst van de actie aan. een cheque van een miljoen gulden. Voorts werd door mr. Meynen na mens het bedrijfsleven een jubi leumgeschenk aangeboden, ruim 1/4 miljoen gulden. Doordat de actie voor Hongarije voorrang kreeg is de actie door het bedrijfsleven echter nog niet afgesloten. „Handen omhoog!. „Handen omhoog", zei's avonds een 20-jarige zeeman tegen de heer des huizes, nadat hij een woning aan de Schaardijk te Rotterdam was binnen gekomen door een ladder tegen de gevel te zetten. Zijn schoenen had hij uitge trokken en voor het huis neergezet. Hij had geen geluk, want in de kamer zat de meneer in een stoel te slapen. Deze werd ondanks de kousevoeten tooh wak ker en vroeg de onbekende wat hij kwam doen. De zeeman bedreigde hem met een voorwerp dat op een revolver leek. Ondanks de bedreiging rende de heer des huizes naar een in de buurt gelegen politiepost. Voor het huis strui- gelde hij over de achtergelaten schoe nen. die hij en passant toen maar mee nam. Toen hij met een brigadier terug- kwam. stond de zeeman voor de deur op zijn schoenen te wachten. Hij kon ze toen weer aantrekken om mee te lopen naar het politiebureau Verdwenen zwarte zwanen gesignaleerd Twee kostbare zwarte zwanen, die se- dert enkele dagen spoorloos zijn ver dwenen uit een dierenpark te Rhenen zijn gesignaleerd. De dienst op de Rijn van de Rijkswaterstaat stelde de direc- tie van het Dierenpark per mobilofoon er van in kennis, dat de vogels zich op de Rijn bevonden, tussen de in aanbouw zijnde verkeersbrug en het Rhenense veer Men trok toen met een motorboot de rivier op, doch het gelukte niet de vogels naar de wal te dryven. Toen er een snelboot langs kwam verdwenen de beide vogels in een ommezien in de richting Amerongen. Men hoopt dat de beide die ren eigener beweging naar het park op de Grebbeberg zullen terugkeren. I Fronzen vrezen nieuwe golf van terrorisme Tienduizend man Franse politie- en paratroepen hebben gisteren de gehele Kasbah van Algiers met prikkeldraad afgesloten. By de enkele doorgangen werd Intensief gepatrouilleerd. De Fran se autoriteiten verwachten nameiyk een nieuwe golf van terrorisme, nu het debat over Algeröe in de Verenigde Naties voor de deur staat. Het Europese gedeelte van de stad mag slechts door die Algerijnen worden betreden, die kunnen aantonen daar hun werk te hebben. Politietroepen hebben geregeld huis zoekingen in de kasbah verricht. Drie honderd verdachten werden gearres teerd. onder wie vijftien personen, die reeds lang werden gezocht en een hoeveelheid wapens in beslag genomen. De operatie wordt geleid door generaal Georges Massu, civiel en militair com mandant van alle Algerijnse steden. Algerijnse nationalisten hebben de villa, waarin de Amerikaanse generaal Mark Clark aan de vooravond van de Amerikaanse landingen in Noord-Afrika, op 8 november 1942. besprekingen voer de met Franse verzetsleiders, geplun derd en in brand gestoken. De villa stond bij Hesselmoun, ongeveer honderd kilometer ten westen van Algiers. Gisteren zijn meer dan vijftig opstan delingen in Algerije door Franse troepen gedood. Een tiental personen is door aanslagen van verzetslieden om het leven gekomen. De trein van Biskra naar Touggourt is door sabotage tot ontsporing gebracht. Slachtoffers zyn evenwel niet te betreuren. De Franse regering zou vandaag de lang verwachte verklaring over haar bedoelingen ten aanzien van Algerije bekendmaken De tekst za] door pre mier Guy Mollet voor de radio worden voorgelezen. De verklaring houdt ver band met het feit. dat de Algemene Vergadering, naar men verwacht, later deze maand zich met dp kwe^tie-Algerije zal bezighouden. Moeilijkheden in de Spaanse regering De secretaris-generaal van de Spaanse eenheidspartij, de Falange, Jose Luis Arrese, is als minister zonder porte feuille afgetreden. Ook doen geruchten de ronde over een op handen zijnde wij ziging in de leiding van de ministeries van Financiën, Handel. Industrie, Open bare Werken en Landbouw. Deze veranderingen zouden in verband staan met de oppositie, die er in brede kring bestaat tegen plannen voor de or ganisatie van het staatsbestel, als Franco als staatshoofd aftreedt. Met name zou den de strüdkrachten en de rooms-ka- tholieke kerk bezwaren hebben tegen de plannen, waarvan de uitvoering vol gens politieke kringen als gevolg van deze oppositie waarschijnlijk op de lange baan zal worden geschoven. Zoals be kend, aanvaardde het Spaanse parle ment in 1947 een wetsontwerp, waarin werd bepaald, dat na het aftreden van Franco de monarchie zal worden her steld. Anderzijds schijnt de Falanx-beweging er bezwaar tegen te hebben, dat het 'wetsontwerp, waarbij een nationale raad van de beweging zeer grote bevoegdhe den bij de leiding van en -het toezicht op de belangrijke staatszaken zou kry- gen, nog steeds niet is voltooid. De se cretaris-generaal van de partij, die reeds enkele malen als minister zijn ontslag heeft aangeboden, zou maandag Franco nogmaals hebben verzocht hem van deze functie te ontheffen. Ook de economische moeilijkheden, waarmee Spanje te kampen heeft, zou den een factor vormen by een even tuele kabinetswijziging. Volgens gewoon lijk wélingelichte Spaanse kringen is er een diepe kloof tussen de falangistische en de monarchistisch gezinde leden van het Spaanse kabinet. (Ingez. Med.-Adv.) 85 ct (Ingez. Med.-Adv.) Alleen NI VEA bevat Eueerit het voedingsmiddel voor de huid BINNENLAND Gisteravond is de 84-Jarige H. van Gerwen uit Bunde, op het kruispunt bij café Houten onder de gemeente Meerssen, tydens het oversteken van de grote ver keersweg Maastricht-Slttard aangereden door een personenauto en overleden. De bestuurder had de oude man op dit slecht verlichte kruispunt niet bijtijds opgemerkt. Ook het slachtoffer heeft de auto waar schijnlijk niet gezien. Bil ministeriele beschikking Ls aan tr. W. w. E, van Hemert, oud-directeur van de Rijksdienst voor het wegverkeer, te Wassenaar, op zijn verzoek eervol ont slag verleend als lid van de vaste Com missie Veiligheid Wegverkeer, onder dank betuiging voor de door hem als zodanig bewezen diensten en ls als lid van voor noemde commissie benoemd, de heer Ir. J. W. Filz, directeur van de Rijksdienst voor het Wegverkeer, te Voorburg - De „Lemsterkerk" van de V.N.S. heeft gisteren het Suezkanaal kunnen verlaten, waar het schip sedert het begin van de moeilijkheden in Egypte heeft ge legen .De „Lemsterkerk" die op weg was met lading voor havens aan de Perzische Golf vaart thans naar Genua. Daar zal worden beslist of het vaartuig de reis om de Kaap naar de Perzische havens zal maken Gistermiddag ls de 83-jarige weduwe A P. Ruijseveld-Van der Maden bij het oversteken van de rijweg voor haar wo ning aan de Rodenrfjsestraat te Rotter dam. aangereden door een personenauto en zo ernstig gewond, dat zij bij aankomst In het ziekenhuis bleek te zijn overleden. De Commissaris der Koningin in Zeel&nd, jhr mr. A F C. de Casembroot, za! vrijdagmiddag 1 februari op de markt te Kruiningen het monument ter nage dachtenis van de slachtoffers van de wa tersnoodramp onthullen. Vooraf zal een herdenkingsdienst worden gehouden in de Nedierl. Horv. Kerk te Kruiningen. De aan prof. dr. H. I Waterman toe- gekende gouden Hoogewerff-medaille, voor uitnemend werk op chemisch-technisch gebied verricht, zal hem oj 23 Januari j worden uitgereikt in hotel „Witte Brug" te Den Haag. BUITENLAND De tweede dochter Van de graaf van Parijs, Prinses Helene, zal op 17 januari in het huwelijk treden met graaf Evrard van Limburg Stirum. Vele vorstelijke gas ten, onder wie Koningin Frederlka van Griekenland en Prins Jean van Luxem burg. zullen de plechtigheid in de koninlk- li|ke kapel van Dreux bijwonen. Bulgarije en Albanië zijn weer vol ledig lid van de W.H.O., de wereldgezond heidsorganisatie. Zes jaar geleden verlieten zij, met de Sovjet-Unie en andere commu nistische landen, de organisatie. De Sovjet- Unie sloot zich vorig jaar reeds weer bij de organisatie aan. In de Perzische provincie Azer- beidsjan. die aan de Sovjet-Unie grenst, zijn vijftig mensen gearresteerd wegens smokkelhandel van wapens. De Russische Orthodoxe Kerk heeft gevraagd de conferentie van de leiders van de Wereldraad van Kerken voor on bepaalde tijd uit te stellen. In Genève neemt men aan dat de kritische houding van vele leiders van Westelijke kerken tegenover de recente gebeurtenissen in Hongarije een van de redenen van het Russisch verzoek vormit. De conferentie is meer dan twee jaar lang voorbereid en zou in de omgeving van Parijs worden gehouden. De Deutsche Werft te Hamburg gaat voorbereidingen treffen om zeer grote schepen met een tonnage tot 130.000 ton te kunnen bouwen. Zij wil binnen 5 Jaar I een nieuwe zeer grote helling en daar- i mede ln overeenstemming zijnde grote dokinstallaties bouwen, omdat steeds meer de bouw van schepen van 65 130 duizend ton wordt verlangd. De kosten van deze werkzaamheden belopen 50 mil joen mark. De werf is een van de grootste van West-Dultsland en heeft op het ogen blik voldoende orders voot verscheidene Jaren. In Frankryk heeft men ontdekt, dat bepaalde harsen bescherming bieden tegen radio-activiteit. De militaire diensttijd in Polen zal korter worden .aldus heeft de Poolse mi nister van Defensie, generaal Spyohalski. maandag op een verklezingsbijeenkomst be Poznan meegedeeld. Verder deelde minister Spyohalski mee, dat het aanbal arbeldersbabaljons bot de helft zal worden teruggebracht. Totale afschaffing van deze bataljons wordit over wogen. Deze bataljons bestaan uit militair personeel, dat gebruikt wordt voor werk zaamheden voor het algemeen belang. De Duitse astroloog Werner Kittler, die Indertijd de persoonlijke voorspeller voor Alfred Rosenberg en andere leidende Nazi's is geweest, is ln Neurenberg ver oordeeld tot een Jaar gevangenisstraf we gens het verduisteren van elf ringen ter waarde van 13.500 gulden, die een cliënt hem had toeicrtrouwd. Toen de rechter hem vroeg, of hij zelf niet had kuninen voorspellen dat hij tegen de lamp zou lo pen, glimlachte Kittler en schudde zijn hoofd. West-Berlijn kan met de grote hulp die het van de Bondsrepubliek krijgt, thans jaarlijks 18.000 tot 20.000 huizen bouwen en een bouwprogram voor de on dergrondse ten bedrage van 207.000.000 mark ln vijf Jaar uitvoeren. Ook verleent de Bondsrepubliek steun bij de aanleg van snel verkeersaders door de stad en de bouw van ziekenhuizen, scholen en gebouwen voor het stadsbestuur. De laatste twee dagen zijn ln ver schillende delen van Zuid1-Afrika twaalf naturellen door de bliksem gedood De veiligheidspolitie heeft een kom- plot om de gouverneur van Noord-Rho- desia. Sir Arthur Benson, te vermoorden ontdekt. De samenzweerders zouden heb ben getracht een schildwacht bulten het regeringsgebouw te Lusaka over te halen de gouverneur dood te schieten, wanneer hij naar bulten kwam. De veiligheids politie was door een anonieme brief ge waarschuwd. Ongeveer 100.000 Polen zullen dit Jaar waarschijnlijk uit de Sovjet-Unie naar huis terugkeren dit meldt het Poolse persbureau PAP In november van het vo rige jaar keerden 4000 en in december 9800 Polen in hun vaderland terug. Kinderverwaarlozing i in België (Van onze correspondent te Brussel) In de Belgisch-Franse grensstreek is grote opschudding verwekt door het feit, dat er twee kinderen een meisje van 16 en een jongetje van 11 jaar in zeer verwaarloosde toestand zijn aange troffen. Zij moesten voor de ouders 35 varkens verzorgen, doch de kinderen verkeerden daarbij, wat verblijf en voe ding betreft, in de meest ellendige om standigheden. De kinderen zijn thans in een Frans gezin, in een dorpje bij Duinkerken, op genomen. In Bergen, de grote Waalse industrie stad, is eveneens een geval van kinder verwaarlozing ontdekt. Daar gaat het om vijf kleine kinderen. De kleintjes waren volkomen ondervoed en liepen in lom pen. Het jongste kind. amper zeven maanden oud. is ernstig ziek en men vreest voor zijn leven. Zij leefden in stallen en het eten werd hun op een stuk krantepapier gebracht. De oudste vier kinderen zijn nu in een huis voor wezen en het jongste kind in een kli niek opgenomen. De rijkswacht stelde een onderzoek in, maar intussen ver dween de moeder, waarschijnlijk uit angst gearresteerd te worden. Men vraagt zich af, waarom in Eelgië de wetgeving op de verwaarlozing van kinderen niet strenger wordt gemaakt. Immers gebleken is, dat de rijkswacht in Bergen wel een onderzoek kon instel len, maar niet direct bevoegd was om de onwaardige ouders te arresteren. In ieder geval zou preventief arrest in der gelijke zaken moeten worden ingesteld, a'dus menen de woordvoerders van de Belgische verenigingen voor kindev- welzijn. (Ingez. Med.-Adv.) LIS5E fl GROTE NIEUWJAARS BLOE1MENSHOW hyacinten - tulpen - narcissen 8—12 JANUARI 1957 Geopend van 922 uur. WOENSDAG Den Burchit (Jacobazaal)Voordrachts- avond Selskip „Fryslan". 7.45 uur nam. Gerecht 10: Spiritistisch Genootschap. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Wlm Ibo's Trian gel oa bar et. 8 uur nam. Rapenburg 61K. en O.-cursus moderne beeldhouwkunst. 8 uur nam, DONDERDAG Café „De Valk": Beurs voor verzame laars. 710 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: K. en O rondleiding over Buddha-tentoonstel- llng. 8 uur nam. RehobothVer. voor Experimenteel Radio-onderzoek. 8 uur nam. Rijksherbarium (Nonnensteeg 1): Jaar vergadering Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur nam. Gerecht 10: Soefl-beweging. Spr. mevr. mr. J. M. Kunst. 8 uur nam. De Harmonie: Ned. Ver. Expoge. Spr. mr. P. J. Idenburg over de Belgische Kongo. 8 uur nam. Schouwburg: Hoofdstad Operette „Die lustige Witwe", 8 uur nam. Rapenburg 61: Stichting Psyche Syn these. Spr. B. v. d. Meer over de eenvoud van het eeuwige leven. 8 uur nam. Stadszaal (foyer)K. en O. Lezing en film ..Het groene ellarid". 8 uur nam. Warmond: Verenigingsgebouw. Jonge Kerk: ds. Dam van Abbenes spreekt over „De wonderen". 8 uur nam. ZATERDAG Clarasteeg 18: Tentoonstelling Postdulvenver. „De Vriendenclub" uur nam. ZONDAG Clarasteeg 18Tentoonstelling Postdulvenver. „De Vriendenclub" Leldse 7—10 Leldse 10—5 Schouwburg: Kinderoperette Chris Hof land „Hans en Grietje". 2i uur nam. De Doelen: Leden verg. Leidse Amateur Fotografen Ver. 8 uur nam. Kweekschool voor V.O. (Vliet)K. en O.- cursus Boetseren. 8 uur nam. DINSDAG De Doelen: Ned. Mij voor Nijverheid en Handel. Spr. dn ir. Mesa over het Delta plan. 12J uur nam. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep „Theater" „Dundo Marojes dukaten". 8 uur nam. Rehoboth (Rapenburg)Middenstands cursus „beter verkopen". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Haagweg 92: Tentoonstelling Marcel B. Keezer en Louis Meys. Dagelijks 10 uur voorm.5 uur m.; woensdag en vrijdag 710 uur nam. (tot 16 Januari). Lakenhal: „Tekenaars van nu (tot 2il Januari). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie (Garenmarkt lb). Tentoonstelling geolo gie ln Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24 uur. 's Zondags van 24 uur. L 1 s s e (H.B.G.-hallen)Tentoonstelling „B'loemlust" 9 uur voorm.10 umr nam. (t/m 12 januari). BIOSCOPEN LI«lo „Moby Dick" a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „De hofnar" a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „Aanranding" 18 Jaar. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino „Grote manoeuvres" 14 jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag I 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. He\ „Bandldo" 14 Jaar. Werkdagen I 2.30, 7 15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.30, I 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Les I belles de nuit". Rechtbank hield schouw bij nacht Tegen studente wegens meineed 2 maanden geëist (Van onze Haagse redactie) President en rechters van de straf kamer der Haagse Rechtbank, alsmede de officier van Justitie mr. Folmer, heb ben 's avonds van 8 tot 9 uur in de Roe lofsstraat te Den Haag een schouw ge houden, met het doel zich er van te overtuigen of het inderdaad mogelijk is by avond van een paar meter afstand te zien of iemand die naast de bestuur der van een auto zit, zijn hand naar het stuur uitsteekt. Bovendien namen de rechters in de auto plaats om te consta teren of een inzittende van de auto het beslist gevoeld moet hebben, of de wagen al of niet de stoep opreed. Deze schouw vormde een onderdeel van een strafproces tegen een 25-jarige Amsterdamse studente, die wordt ver dacht van het plegen van meineed. Zij had namelijk als getuige decharge in de strafzaak tegen haar neef, die in no vember j.l. terechtstond wegens dron kenschap achter 't stuur, verklaard dat de door haar neef bestuurde auto niet de stoep was opgereden. Ook had zij ontkend dat zij, nadat de auto de stoep was opgereden, naar het stuur had gegrepen, om de wagen weer de rijweg op te sturen. De verbalisant in deze zaak, de Haagse politieman had namelijk eveneens onder ede verklaard, dat dit alles wèl gebeurd was. Mede op grond van zijn verklaringen werd de autobestuurder veroordeeld. De verkla ringen van deze agent vormden ook de basis van de vervolging tegen het meis je. wegens meineed. Tijdens de behan deling van haar zaak, op 18 december jl. besloot de rechtbank dat er een schouw moest worden gehouden. Na de schouw begaf het hele gezel schap zich 's avonds om 9 uur naar het gerechtsgebouw aan de Jan van Nassau- straat, waar de zitting werd voortgezet. De officier van Justitie achtte de meineed genoegzaam bewezen, aangezien hy tijdens de schouw had geconstateerd dat de agent heel goed heeft kunnen waarnemen wat hy verklaard te hebben gezien. Gezien de ernst van het gepleegde misdrijf eiste de officier tegen de stu dente een gevangenisstraf van twee maanden. De verdediger, mr. Th. Bakker, acht te het niet bewezen dat de verdachte met opzet een onjuiste verklaring heeft afgelegd, aangenomen dan nog dat de agent inderdaad juist waargenomen heeft, hetgeen pleiter betwijfelde. Mr. Bakker vroeg daarom vryspraak voor zyn cliënt. De rechtbank zal op 22 ja nuari uitspraak doen. Toekomst „Koninklijke" is gewaarborgd Jhr. dr. J. H. Loudon, president-direc teur van de N.V. Koninklijke Nederland- sche Petroleum Maatschappij, heeft gis teravond te New York in een bijeen komst van de New York Society of Se curity Analysts een voordracht gehouden over de geschiedenis en de expansie van de Koninklijke Shell gToep, waarin hij vooral de nadruk legde op een zeer be langrijk voordeel, dat dit concern heeft. Dit voordeel is niet gelegen in een sen sationele ontdekking van een nieuw olie veld, noch in een opzienbarende verove ring van nieuwe markten, maar in de verscheidenheid en veelheid van de ac tiviteiten der groep, die bescherming bieden tegen het toebrengen van een dodelijke wond door een enkele slag. De werkzaamheden van de groep zijn zo gevarieerd en wijd verspreid, dat een enkel geval van voorspoed of tegenslag weliswaar het concern onderscheiden lijk kan helpen of schade berokkenen, maar een plaatselijke ontwikkeling slechts een beperkte invloed kan hebben op het geheel, dat de honderden maat schappijen der groep vormen. Davis mag naar Amerika Gistermiddag heeft de Amerikaanse ambassade de Nederlandse autoriteiten laten weten, dat wereldburger no. 1 Gary Davis in de V.S. zal worden toegelaten, De garanties daartoe konden echter niet schriftelijk worden gegeven De Ameri kaanse consul in Amsterdam. R. P. Chalker, heeft opdracht om Davis van daag van deze beslissing op de hoogte te stellen. Vandaag heeft een delegatie van Bel gische Wereldfederalisten met de minis ter van Justitie te Brussel een onder houd gehad over de vraag of Davis een verblijfsvergunning voor België kan krijgen. De avond- en nachtdienst van. de Apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 12 Januari 8 uur waarge nomen door: Apotheek Doeza. Doezastraat 31. tel. 21343; Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18. tel. 20523 en Apotheek Oegstgeest. Wilhelmlnapark 8. Oegstgeest. tel. 26274. BH geen gehoor by Uw hulsarts ol specialist, f--' bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parys Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Münchcn Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome MaLlorca g V li w 3 c g 8« f-S Cn geh. bew. wzw 10 9 0 Moht bew. zw 5 6 0 geh. bew. zw 10 0 onbewolkt wzw 7 6 0 half bew. wzw 4 6 0.6 zw. bew. wzw 8 10 0 geh. bew. zzw 8 8 0.1 motregen zzw 5 5 0.4 mist z 2 -2 0 mist O 1 1 0 onbewolkt windstil -4 0 onbewolkt zw 5 4 0 geh. bew. zw 6 7 0.2 nevel windstil -3 0 onbewolkt windstil -2 0 mist windstil -7 0 mist windstil -3 0 onbewolkt zo 2 -5 0 half bew. no 2 5 0 nevel windstil -6 0 onbewolkt no 3 3 0 onbewolkt windstil 2 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2