Russen zouden nooit van plan zijn geweest Hongarije te verlaten WEERBERICHT Geen socialisten in verbrede regering-Kadar Pogingen om vluchtelingenstroom te stuiten Hoge prioriteit toegekend aan financiering van de woningbouw Jemen zou de aandacht willen afleiden van wanordelijkheden 95ste jaargang WOENSDAG 9 JANUARI 1957 No. 29031 LEIDSCH DAGBLA Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteuri J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.— per kwartaal; f. 2.35 per maand; f. 0.55 per week Witte SingeJ 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Er zijn, aldus meldt Reuter uit Boedapest, besprekingen begonnen tussen Hongaarse communistische leiders en leden van andere politieke partijen om te komen tot verbreding van de basis der regering-Kadar. Dit overleg zou gaande zijn met vertegenwoordigers van socialisten, kleine grondbezitters en boeren, doch volgens welingelichte kringen zullen alleen beide laatstgenoemde partijen worden uitgenodigd ver tegenwoordigers in de regering-Kadar zitting te doen nemen. Minister van staat Marosan, rechterhand van premier Kadar, gaf als motief voor het ontbreken van sociaaldemocratische deelneming op, dat ,,dit tot verdeeldheid onder de arbeiders zou kunnen leiden". ,,De arbeiders klasse wordt slechts door één partij vertegenwoordigd en dit zal ook zo blijven. Wij zullen niet toestaan, dat de vijand van democratische instellingen gebruik maakt om de volksdemocratie te bestrijden", aldus Marosan. van vluchtelingen naar het Westen te stuiten. Dagelijks worden de treinen naar de Oostenrijkse grens op het sta tion van Boedapest of op de tussenlig gende stations onderzocht, waarbij de reizigers worden ondervraagd over hun reisbestemming en het geld, dat zij bij zich hebben. Volgens het communisti sche partijblad „Nep Szabadsag" werden bijv. op een klein station twintig km ten westen van de hoofdstad 180 verdachte personen uit een trein gehaald. Een van hen had een tas met geld bij zich, ter wijl een andere diamanten en andere juwelen in zijn kleding had verborgen. Een Hongaarse vader en zijn zoontje van twee en een half jaar slaagden er gisteravond, na gewond te zijn door schoten van Hongaarse grenswachten, in. Oostenrijk te bereiken. De vader was door verscheidene schoten in het boven ste gedeelte van een zijner dijen getrof fen. Het jongetje had een schot door de arm, ter hoogte van de elleboog. Beiden waren volledig uitgeput. Zij zijn naar een ziekenhuis overgebracht. Gisteravond waren meer dan 161.500 Hongaren, na de oktober-opstand, in Oostenrijk aangekomen; 93.016 hunner zijn inmiddels naar andere landen over gebracht. De regering-Kadar heeft een decreet uitgevaardigd" aangaande de reorganisa tie van de Hongaarse politie. Een spe ciale groep hiervan zal tot taak heb ben de staat „met alle middelen" tegen „pogingen tot hoogverraad en contra revolutionaire kuiperijen" te beschermen aldus meldt het Hongaarse persbureau MTI. Een gerechtshof met speciale bevoegd heden in Boedapest heeft dinsdag mede gedeeld, verscheidene zaken van perso nen, die vuurwapens hadden verborgen, te hebben behandeld. Het heeft straf fen van tien jaar gevangenisstraf tot de doodstraf opgelegd. Meer" bijzonderheden werden niet gegeven. Amerikaanse motie Toen de Ver. Naties dinsdag weer in Algemene Vergadering bijeen kwamen, vonden zij voor zich een plan van de Ver. Staten inzake het instellen van een Revolutionaire Raad in Straatsburg enige wettige regering Volgens de Hongaarse pers stijgt de steenkoolproduktie thans snel. Zaterdag j.l. werd 40.000 ton gedol ven, hetgeen ongeveer de helft is van de dagproduktie in september 1956. Het Hongaarse steenkooltekort wordt voorts verminderd door aan voer uit de Sovjet-Unie, Tsjecho- Slowakije en andere communistische landen. Generaal Bela Kiraly, voormalig bevelhebber van het garnizoen van Boedapest en een van de woordvoer ders van de in ballingschap opge richte Hongaarse revolutionaire raad deelde gisteren in Straatsburg mede, dat hij spoedig een „volledig docu ment" kan overleggen, waarin wordt aangetoond, dat de Russen nooit de bedoeling hebben gehad hun troepen uit Hongarije terug te trekken. Vol gens hem heeft de Sovjet-Unie in de afgelopen elf jaar militaire bases in Hongarije aangelegd met het oog merk eventueel een aanval tegen het Westen te beginnen. Generaal Kiraly verklaarde op een persconferentie te Straatsburg, dat hij en de andere woordvoerders van de Hongaarse Revolutionaire Raad (n.l. Anna Kethly en de voormalige burge meester van Boedapest Joseph Kovago) zichzelf beschouwen als vertegenwoordi gers van de Hongaarse regering, die door Imre Nagy op 3 november is gevormd. Hij noemde deze regering „de enige wet tige regering van Hongarije". Wij zullen de Revolutionaire Raad vertegenwoor digen bij de Ver. Naties en andere in ternationale lichamen, aldus generaal Kiraly. De vertegenwoordigers van de Hon gaarse Revolutionaire Raad zijn dinsdag te Straatsburg door de voorzitter van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa, Fernand Dehousse, ontvan gen. Deze zei o.m.: „Wij ontvangen U hier als de echte democratische verte genwoordigers van Uw land, want het is werkelijk de wil van het Hongaarse volk, die zich in U belichaamt". Dehousse gaf de vertegenwoordigers de verzekering van de morele en mate riële steun van de Raad van Europa aan de Revolutionarie Raad. De Hongaarse politie en de commu nistische militie zijn sinds enige dagen bezig met een nieuwe actie om de stroom 102-jarige te Rotterdam Gisteren is mevrouw P. van Geenen— van Yperen, geboren in Hillegersberg, 102 jaar geworden. Mevrouw Van Gee nen, de oudste inwoonster van Rotter dam, woont in het tehuis van ouden van dagen van de Diaconie der Her vormde Gemeente van Rotterdam. De burgemeester, mr. G. E. van Wal- sum, heeft haar gistermiddag zijn gelukwensen aangeboden. 18 miljoen minder deviezen Volgens de weekstaat van de Ned. Bank over de eerste week van 1957 bleef de goudvoorraad onveranderd en is weer voor een bedrag van f. 18 mil joen van de netto deviezenreserve afge knabbeld. Daarmee is de stand van goud en deviezen tezamen nu gekomen op f. 3936 miljoen, tegen f. 4710 miljoen op de weekstaat die betrekking had op de eerste week van 1956. Minder zacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk regen, later opklaringen, maar ook hier en daar een enkele bui. Matige, tijdelijk krachtige wind, ruimend •naar west tot noordwest. Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 10 JANUARI. Zon op: 8.47 uur; onder: 16.52 uur. Maan op: 12.08 uur; onder: 2.16 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.14 en 21.49 u. Laagwater te 4.40 en 17.10 uur. Dit nummer bestaat alt 10 pagina's. commissie van onderzoek van vijf leden, om materiaal te verzamelen over de toe stand in Hongarije. De secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjöld, liet eergisteren in een geschreven rapport aan de Algeme ne Vergadering weten, dat hij niet in staat was geweest de opdracht van de vergadering ten uitvoer te brengen om politieke waarnemers naar het in op stand verkerende Hongarije te zenden. Hij beval aan, dat de Algemene Verga dering een commissie zou vormen met uitgebreide volmachten voor een onder zoek. De Ver. Staten hebben een motie doen circuleren, die aan het voorstel van Hammarskjöld uitvoering zou geven. Naar gemeld hebben al meer dan 20 lan den - waaronder Nederland - de wens te kennen gegeven de motie te onder schrijven. Drama te Nieuwland weduwe vermoord In de nacht van maandag op dinsdag is de 30-jarige weduwe S. Kodde-Roose te Nieuwland in Zeeland in haar huis door een nog onbekende dader vermoord. Zij werd 's morgens dood in haar bed aangetroffen door de politiecom- mandant van Nieuwland en de plaatselijke arts. In de loop van de dag heeft de politie twee personen, een 30-jarige taxichauffeur en een 25-jarige landarbeider, die beiden goede bekenden van de weduwe waren, aangehouden, doch na een verhoor voorlopig weer op vrije voeten gesteld. Mevrouw Kodde, die in Nieuwland als welgesteld werd beschouwd en een auto bezat, had de gewoonte om 's morgens bij de buren een kopje koffie te gaan drinken. Toen zij gistermorgen echter niet op de gewone tijd verscheen, wer den de buren ongerust en waarschuw den zij de politie. De politie-commandant en de plaat selijke arts hebben daarop de deur van de woning van de weduwe geforceerd en deden de verschrikkelijke ontdekking. In de loop van de morgen is een nauwkeurig onderzoek ingesteld, waarbij dr. Zeldenrust assistentie verleende en de dactyloscopische dienst en speurhon den werden ingeschakeld. Tijdens dit onderzoek, verklaarden omwonenden dat een taxichauffeur - die later met een landarbeider (beiden wo nen in Nieuwland) door de politie werd aangehouden - 's morgens nog bij de woning van de weduwe was gesignaleerd. Gisteravond verklaarde de comman dant van de Rijkspolitie in Zeeland, majoor van Ballegooyen de Jong, dat nog geen arrestaties ziin verricht, om dat men nog niet in het bezit is van vol doende duidelijke aanwijzingen. Het is nog niet bekend op welke wijze mevrouw Kodde om het leven is geko men en of er uit haar woning iets wordt vermist. WM Prinses Beatrix in skiuitrusting I op weg naar de start voor een tocht in de waar omgeving van Sankt Anton zij de vakantie doorbrengt. Minister Hofstra antwoordt Eerste Kamer Belastingverhoging moet bijdrage leveren tot de noodzakelijke bestedingsbeperking De regering kent aan investeringen in de gemeentelijke sfeer voor woningbouw een hoge prioriteit toe. Bij de huidige toestand op de kapi taalmarkt zullen de gemeenten niet in staat zijn, een investeringspro gramma van de huidige omvang op de kapitaalmarkt te financieren. Dit programma zal daarom een beperking moeten ondergaan, wil het mogelijk zijn, de woningbouw en andere urgente kapitaalsuitgaven op een monetair verantwoorde wijze te financieren, aldus de minister van Financiën in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de algemene financiële beschouwingen. Bij de regering zijn maatregelen in voorbereiding, die ten doel heb ben een zoveel mogelijk ongestoord verloop van de woningbouw en de financiering daarvan te bevorderen. overheidsuitgaven en over te gaan tot vermindering van uitgaven, die als tijdelijk bedoeld zijn geweest, doch kan anderzijds, gelet op het gezichtspunt van een juiste lastenverdeling, aan een verhoging van belastingen niet warden ontkomen. Afschaffing van de subside op melk De Nederlandse Vereniging ter be vordering van het Levensverzeke ringswezen heeft zich, na met de minister gehouden besprekingen, be reid verklaard een belangrijk bedrag voor de financiering van de woning bouw beschikbaar te stellen. Verdere besprekingen met andere institu tionele beleggers zijn gaande. De minister beoordeelt de vooruit zichten voor het Rijk, voldoende kapi taalmarktmiddelen te kunnen aantrek ken, allerminst gunstig. Wanneer hij een zekere belastingverhoging onont koombaar acht, dan is dit evenwel niet uitsluitend op die grond. Zoals in de komende nota in zake bestedingsbeper king nader zal worden toegelicht, zullen fiscale maatregelen een onderdeel die nen te vormen van een meeromvattend en uit een oogpunt van lastenverdeling evenwichtig programma, dat er toe moet strekken, onze nationale economie een hechtere basis te hergeven. Bijdrage Dat. belastingverhoging wel degelijk een bijdrage kan leveren tot bestedings beperking en daarmede tot verbetering van de betalingsbalans wordt door de minister in zijn memorie van antwoord nog eens benadrukt. Staande voor de taak via de over heidsfinanciën een bijdrage te leveren tot herstel van het economisch even wicht. is het naar de mening van de minister enerzijds noodzakelijk te be snoeien op op zichzelf wenselijke Standen giro's 777 en 999 Vanochtend waren de standen van de speciale girorekeningen voor de hulp aan de Hongaren als volgt: 777: f. 4.452.153,96 999: f. 4.309.396,92. Belgische zeevisserij met qrote treiler verrijkt (Van onze correspondent te Brussel) In kringen van de Belgische zeevisserij wekte gisteren de nieuwe, prachtige, meer dan duizend ton metende treiler .Rubens", grote bewondering. Dit schip- is uitgerust met een 1500 pk motor en heeft een vismeelfabriek aan boord. Het' schip zal de visvangst in IJsland en Groenland kunnen beoefenen en een 20- koppige bemanning hebben. Dit is een vervulling van de levensdroom van de grote reder uit Ostende, de ook in Ne derland bekende Lucien Decrop. Het schip is zó geperfectioneerd, dat het van Ostende zal kunnen varen tot in de zeeën van Nieuwland, het Bereneiland en de Witte Zee. Het schip kan vijftien knopen varen. In Groenland vissen op het ogenblik grote Duitse en Engelse treilers, maar de „Rubens" is het eerste fabriekschip, dat daar zal worden ge bruikt. Deze verplaatsing naar het hoge Noorden is daarom noodzakelijk gewor den, omdat de visgronden in de Noord zee en in de zeeën rond IJsland in de jongste jaren met circa 25 procent zijn verminderd, daar de viskolonies meer naar het noorden uitwijken. Subsidie Het consumentensubsidie op suiker, dat jaarlijks plm. 10 miljoen vroeg, is op 1 januari j.l. vervallen. Het thans nog bestaande consumentensubsidie op melk drukt op het budget van het Landbouw-Egalisatiefonds met een jaar lijkse last van ruim 60 miljoen. Afschaffing daarvan betekent dus een overeenkomstige verlichting van de Rijksbegroting. Omtrent de financiële consequenties van de recentelijk door de landbouw geuite verlangens kan de regering thans nog geen definitieve mededelingen doen omdat het overleg daarover nog gaande is. De gekolbakte schildwachten voor het Buckingham Palace te Londen hebben zo vaak precies hetzelfde stukje straat heen en weer gelopen, dat er een groef in het plaveisel was ontstaan, die bij regenachtig weer in een goot veranderde. En omdat men deze bezienswaardige heren nu eenmaal niet in de goot kan laten lopen, wordt er op deze plaats een nieuw plaveisel van wat hardere soort aangebracht Tijdens dat werk moesten de schildwachten het een metertje verderop zoeken. Wel stelt de regering voorop, dat een zo groot mogelijk gedeelte van de daaruit voortvloeiende lasten aan de consument in rekening dient te wor den gebracht, overeenkomstig het standpunt van de regering, dat de consumentensubsidies niet dienen te herleven en noodzakelijk geachte ver hogingen van de kostprijs onmiddel lijk aan de verbruiker in rekening worden gebracht. Voor zover de tege moetkoming aan de verlangens van de landbouw in 1957 dat nog een extra last voor het L.E.F. zal betekenen, zal daarvoor door andere middelen, waar bij gedacht wordt aan bijzondere be lastingmaatregelen, dekking dienen te worden gevonden. De regering streeft er bij voortduring naar. de sterkte van het burgerlijk Rijkspersoneel zoveel mogelijk te beper ken. Zij tracht, dit doel te bereiken door het onvervuld laten van vacatures en het afremmen van personeelsuitbreidin gen, terwijl waar mogelijk tot inkrim ping van het apparaat zal worden over gegaan. DENKT U AAN UW PRIJSVRAAGOPLOSSING? De sluitingsdatum nadert: 14 JANUARI 13 UUR is de uiterste termijn Scherp protest van Engeland tegen het bezetten van een punt in Aden Engeland heeft dinsdag krachtig bij het Arabische koninkrijk Jemen geprotes teerd tegen bezetting van een punt in het gebied van het Britse protectoraat Aden op 31 december. In een nota, die overhandigd is aan de zaakgelastigde van Jemen in Londen, Mohammed Ibrahim, werd voorts een protest van Jemen van 2 januari tegen aanvallen van Britse vliegtuigen op het gebied van Jemen op die dag verworpen. De inval wordt een schending genoemd van het Jemens-Britse vriendschapsverdrag van 1934, aldus de Britse nota. In Aden werd gisteravond officieel bekendgemaakt, dat Jemenitische soldaten een nieuwe aanval op gebieden in het westen van het protectoraat Aden hebben gedaan. In de provincie Dhala zijn het regeringspaleis en verscheidene woonhui- een in brand gestoken. Ook te Abyan hebben zich incidenten voorgedaan. Abdaidani heeft tegenover journalisten verklaard te menen, dat de Jemense re gering „gedwongen zal zijn een beroep te doen op vrijwilligers uit de gehele wereld, om de Britse aanval te helpen keren". Volgens sommige Adense kringen heb ben de Jemense aanvallen op het weste lijk gedeelte van het protectoraat Aden ten doel de aandacht af te leiden van de onrust in Oost-Jemen. waarheen de Je mense autoriteiten in de afgelopen week troepen hebben gezonden om de orde te handhaven, nadat zich aldaar wanor delijkheden hadden voorgedaan. Lonclense waarnemers vestigen er de aandacht op, dat reeds verscheidene ma len is vastgesteld dat Sovjetrussische en Tsjechoslowaakse wapens in Jemense havens zijn ontscheept. Deze wapeninvoer is toegenomen na het bezoek, dat de kroonprins van Je men, El Badr, kortgeleden aan Moskou heeft gebracht, waar hij met alle eer bewijzen, die slechts aan gewichtige be zoekers ten deel vallen, werd ontvangen. Jemen, dat wapens uit communisti sche staten ontvangt, politiek door Egypte en financiël door Saoedi Arabië wordt gesteund, zou een zeker gevaar voor het Westen van het Britse protec toraat Aden kunnen betekenen. Beroep op vrijwilligers „uit de gehele wereld" In een communiqué werd medege deeld. dat vrouwen en kinderen uit het vorstendom Sjaib door aanvallen uit het nabij gelegen district van Quatabah om het leven zijn gekomen. Leden van de Ahl Murais-stam in Quataba hebben, in opdracht van de autoriteiten aldaar, versterkingen langs de grens met Aden aangelegd, van waaruit zij thans op tweedorpen in het Britse protectoraat schieten. „Vele leden van de Ahl Murais-stam zouden vrede willen sluiten met hun broeders uit het vorstendom Sjaib. doch zij zijn hier niet toe in staat, omdat Je mense militairen in hun woningen zijn ingekwartierd", aldus het dinsdag te Aden uitgegeven communiqué. Het Jemense gezantschap in Bonn gaf dinsdagavond een verklaring uit waarin wordt verklaard: „De Britse luchtaan vallen op Jemense steden zijn heviger geworden. Engelse troepen en tanks blijven stellingen in het gebied van Je men en Jemense burgers aanvallen. Ook de burgerij in Aden wordt aangevallen, om een einde te maken aan de opstand in de zgn. Britse protectoraten". De Je mense zaakgelastigde Abdel Rahman

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1