Bloemlust-tentoonstelling in Lisse is weer een kleurrijk sprookje! KOPPERMAANDAG IN VOORHOUT Honderden hyacintentulpen en narcissen tonen hun pracht Radioactiviteit van Neerlands water en lucht onder controle DINSDAG 8 JANUARI 1957 Mechanisatieshow toont nieuwste snufjes Vanmorgen is de Bloemlust-tentoonstelling in de H.B.G.-hallen te Lisse officieel geopend door dr. A. J. Verhage, voorzitter van het Pro- duktschap voor Siergewassen. Het lijkt zo eenvoudig: een tentoonstel ling van narcissen, hyacinten en tulpen openen en de handeling zelf is ook een wel niet al te zware opgave, maar het feit, dat een derge lijke tentoonstelling in dit jaargetijde geopend kan worden, is natuur lijk iets bijzonders. Hier in Lisse tonen de telers van bolbloemen wat zij kunnen presteren op het gebied van het broeien. Hier kan men zien welke prachtige bloemen reeds midden in de winter in bloei kunnen staan. In vele gezinnen trekt men met meer of minder succes wel eens bollen vroegtijdig in bloei, maar een zo grote pracht als in Lisse te zien is, kan men zich nauwelijks voorstellen, wanneer men er niet zelf geweest is en het met eigen ogen heeft gezien. Vanmorgen geopend De grote hal van de H.B.G. is her schapen in een bloementuin, die men in het vrije veld nooit zo mooi aan zal treffen. Hier staat een keur van prach tige tulpen, hyacinten en narcissen. Tientallen soorten zijn er, sommigen be kend. sommigen haast onbekend, en iedere soort heeft zijn eigen charme, zijn eigen kleur en eigen vorm. Iedere bloem is op zichzelf al een genoegen om naar te 'kijken en als men dan het géheel ziet, gaat dit het voorstellingsvermogen te boven. Even de ogen sluiten Als men de grote hal binnenkomt heeft men direct al een prachtig over zicht over de gehele tentoonstelling. Toch is het niet zo dat het één egaal vlak is met groepjes bloemen. In te gendeel. het geheel wordt gebroken door enkele dennebomen, enkele rots partijen met hier en daar een water- party en naar de kanten loopt het „gazon" op. Toch krijgt men een prachtig overzicht en men weet nau welijks waar het eerst te kyken. Mis schien is het het beste even de ogen te sluiten en te genieten van de heer lijke geur, die in de hal hangt. Direct bij de ingang vindt men een grote groep hyacinten de bloemen, die het laagste blijven prachtig aan gelegd rond een vijvertje met aan de kant een reusachtige denneboom. Het zijn prachtige volle hyacinten in wit, roze, blauwe en rood. Links of rechts om deze groep heenlopend, stuit men op de tulpen, in alle maten, soorten en kleu ren. Men heeft er eigenlijk geen begrip van hoeveel soorten tulpen er zijn, en dan moet men nog bedenken, dat op deze tentoonstelling lang niet alle soor ten aanwezig zijn. Langs de zijkanten en tegen de achterwand treft men dan de narcissen aan: ook hier weer vele soor ten en vele kleuren geel. Zonder daar nu een bepaalde oorzaak voor te weten, rangschikt men de narcissen onder de „gewonere" bloemen en kent men de tulp een hogere waarde toe. Wie eohter de narcissen op de tentoonstelling aan dachtig bekijkt, moet wel tot de con clusie komen, dat deze waardering maar zeer betrekkelijk is. In al zijn eenvoud en „gewoonheid" heeft deze bloem toch ook Iets majesteitelijks. Het is een waar dering. die niet onder woorden is te brengen, doch die er onmiskenbaar la. Harmonische opbouw Wanneer men deze tentoonstelling be zoekt, krijgt men niet alleen waardering voor het vakmanschap van de kwekers, die voor de honderden bloemen hebben gezorgd, doch ook voor de heer W. Buurman en de Fa. Koper. resp. uit Oegstgeest en Bennebroek. die voor het oniwerp en de opbouw van de tentoon stelling hebben geeorgd. De heer Buurman heeft er bewust naar gestreefd de hyacinten zo veel mogeiyk vooraan te kragen, dan de tulpen te laten volgen en de zykanten en het achterste gedeelte te vullen met narcissen. Hierdoor krjjgt men een harmonische opbouw van de ten toonstelling, hetgeen natuuriyk aan het geheel ten goede komt. Onmiddellijk links van de ingang treft men een grote groep amaryllis aan. Deze prachtige grote bloemen zijn een vast onderdeel van de tentoonstelling gewor den, die wij niet gaarne zouden willen missen. De plaats, die men dit Jaar voor deze groep heeft gekozen lijkt ons Juis ter. dan de plaats van vorig jaar. Toen domineerden deze bloemen te veel, zo dat de bloemen, waar het eigenlijk om gaat, te veel op het tweede plan kwamen. Hard werken Er is in de afgelopen nacht weer hard gewerkt om alles op tijd gereed te heb ben. Gisteravond moest er nog heel wat gebeuren en tot diep in de naoht is men dan ook aan het werk gebleven. Het is inderdaad een heel karwei alle pannen zo te plaatsen, dat een harmonisch ge heel wordt verkregen. Men krijgt de in druk dat alle bloemen in de turfmolm zijn geplaatst doch dit is in het geheel niet het geval: ieder groepje bloemen staat in een bakje, doch dat bakje is geheel gecamoufleerd door de turfmolm. Deze tentoonstelling wordt later ge houden dan andere jaren, wanneer men omstreeks Kerstmis exposeerde. Zoals men weet was het dit jaar niet mogelijk de tentoonstelling in de kerstweek te houden, en dit is niet zo'n groot be zwaar. daar de tweede tentoonstelling in Keulen wordt gehouden, in plaats van in Lisse. Deze verschuiving is zeer zeker ten goede gekomen aan de kwaliteit van de bloemen: ook is er grotere verschei denheid. Het Laboratorium voor bloembollen- onderzoek en het Proefstation hebben weer instructieve inzendingen gedaan, die vooral de aandacht van de vakmen sen zullen hebben. Voor de ondeskun dige bezoekers is van deze inzendingen niet meer te genieten dan van de an dere inzendingen, doch de vakman ziet altiid meer dan het eewone publiek. Toch is deze tentoonstelling niet alleen voor de vakmensen, maar juist ook voor de leken, die kunnen genieten van deze ongekende praoht. Mechanisatieshow Aan de bloemententoonstelling is weer een mechanisatie-show verbon- den die vooral de belangstelling van j de vakmensen zal hebben. Hier is het nieuwste op het gebied van landbouw machines te vinden: er zyn talrijke I soorten sorteer-, tel- en pootmachines, die de bollenmensen zeker veel werk uit de hand zullen nemen. Voorts vindt men er stands met em- bellagemateriaal, kunstmeststoffen, ven tilatoren, verwarmingsapparaten en kantoormachines. Er zullen weinig werk tuigen en materialen in het vak gebruikt worden of kunnen worden! die niet op de tentoonstelling aanwezig zijn. Er ligt zelfs een complete veilingboot! Zo is ook deze tentoonstelling weer uitgegroeid tot een belangrijke mani festatie van het bloembollenvak, en het is te hopen, dat er velen zullen komen om deze bloemenweelde te be wonderen. Tot en met zaterdag kan men er terecht! Opening De openingsrede werd uitgesproken door dr. A. J. Verhage, die werd inge leid door de voorzitter van de Stich ting Bloemlust, de heer C. J. Seters. Deze betreurde het. dat er zo weinig inzen dingen uit Lisse zijn. Dr. Verhagen stelde vast, dat de Bloemlust-tentoon stelling een grote rol speelt in het ge beuren in het bloembollenvak. Deze ex positie is in de eerste plaats een vak- tentoonstelling, doch daarnaast ook aantrekkelijk voor „leken". In deze moei lijke combinatie is men uitstekend ge slaagd: het vakkarakter wordt bena drukt door de mechanisatie-show. In het vak heeft men tegenwoordig de vrije organisaties, die er voor de meningsvor ming zijn, en de PBO. die belast is met de besluitvorming Beide afdelingen kunnen niet zonder elkaar en moeten oog hebben voor deze nieuwe ontwikke ling. Met een woord van hulde aan hen. die met deze tentoonstelling vroeger zijn begonnen, en met het uitspreken van zijn beste wensen voor deze tentoonstel ling en voor die in Keulen, besloot dr. Verhage z^n openingsrede. Bekroningen Hyacinten geprepareerd 5 soorten: G. B. de Vroomen en zn., Sassenheim, grote gouden medaille met lof van de jury, Proefstation te Lisse. Narcissen 15 soorten: grote gouden medaille: Fa. Warnaar en Co., Sassen heim: kleine gouden medaille: G. B. de Vroomen en zn., Sassenheim. Beste narcis: grote gouden medaille: Trompet Harvest, Fa. Warnaar: kleine gouden medaille: Barnet Browning van De Vroomen. Tulpen (geen grond verwarming) 15 soorten: kleine gouden medaille: G. B. de Vroomen en zn., Sassenheim. Idem, 10 soorten: grote gouden medaille: Flo- ralia te 's-Gravenzande. Idem 6 soor ten: grote gouden medaille: Fa. Jac. Tol te St.-Pancras; kleine gouden medaille: Jac. Uittenbogaart te Oegstgeest. Tulpen (kleur) beste tulp: rood: Most Miles van Fa. Ruigrok; wit: White Sail v. Floralia. Geel: Koranga v. Jac. Tol. Gerand: Olga van Floralia. Extra eert.: Christmas Marvel van Fa. Tol. Beste collectieve inzending bolgewas sen: grote gouden medaille: Fa. Ruigrok. Beste gemengde inzending bolgewas sen: 50 p.: gróte gouden medaille: G. B de Vroomen en zn., Sassenheim. Prijs voor meest perfecte inzending tulpen of narcissen: Floralia voor tulpen en Fa. Warnaar voor narcissen. Grote gouden medaille met lof van de jury: Fa. G. C. van Meeuwen voor de inzending Amaryllis. Uitspraak kwestie wachtmeester uit Rijnsburg later (Speciale berichtgeving) Wederom besloot de Centrale Raad van Beroep te Utrecht hedenmorgen de uitspraak in de ontslagkwestie van een wachtmeester eerste klas bij de Rijks politie te RUnsburg tot over drie weken uit te stellen. In de zitting van vandaag betoogde mr. J. P. van der Steur, die als pleiter optrad voor de algemeen Inspec teur van de Rijkspolitie in Den Haag, dat deze zaak een kwestie van insubor dinatie betrof. HÜ concludeerde derhal ve tot handhaving van het ontslag. Daarentegen merkte de gemachtigde van de wachtmeester op. dat het ontslag op een vermoeden zou hebben berust, namelyk dat de betrokken wachtmees ter in diensttijd twee kinderen op zUn fiets naar school zou hebben gebracht. Beschermde vogels Bij beschikking van de minister van O. K. en W. is bepaald, dat niet zullen behoren tot de beschermde vogels in de zin der Vogelwet van 1936. in het ge hele rijk: gedurende het tijdvak van 1 januari 1957 tot en met 81 december 1958, de grote mantelmeeuw (Larus marinus L.) en de spreeuw (Sturnus vulgaris subsp.). Gedurende de tijdvakken van 1 janu ari 1957 tot en met 15 april 1957. van 15 juli 1957 tot en met 15 april 1958 eil van 15 juli 1958 tot en met 31 ecember 1958: de zilvermeeuw (Larus argentatus subsp.) en de kok- of kapmeeuw (Larus ridibundus subsp.) en gedurende de tijd vakken van 1 september 1957 tot en met 31 december 1957 en van 1 september 1958 tot en met 31 december 1958. de blauwe reiger (Ardea cinerea subsp.). Voorts in het gehele rjjk, met enkele uitzonderingen gedurende het tijdvak van 1 januari 1957 tot en met 31 decem ber 1958, de aalscholver (Phalacrocorax carbo subsp.). Regelmatige metingen door Rijksdiensten tonen herhaaldelijk schommelingen Zowel door het medisch biologisch laboratorium der Ryksverdedigingsor- ganisatie T.N.O. als door het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid wordt ge regeld controle uitgeoefend op de radio-activiteit van de lucht, het regenwater en het water van de waterleidingen in Nederland. De landbouworganisatie TNO zal bovendien een instituut oprichten, dat zich zal bezig houden met het on derzoek van radio-activiteit van gewassen. Aldus wordt door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en die van Onderwijs, K. en Wetenschap pen meegedeeld in antwoord op schrifteiyke vragen, die mejuffrouw Klompé, destijds nog lid van de Tweede Kamer, had gesteld over verhoogde radio-acti viteit in veld en gewas na publikaties over metingen daarvan in het radiolo gisch instituut te Freiburg in Duisland. De ministers delen in hun antwoord mede, dat ook in ons land in de laat ste tyd, vooral gedurende de maand sep tember, een verhoogde radio-activiteit in lucht en regenwater werd geconsta- Drie burgemeesters mede op jacht Het kan vreemd gaan met oude gebruiken. In een gehele streek kan een stukje folklore vergeten zijn, terwijl er één plaats is, waar men dit stijf en strak in ere houdt. Zo is het in Voorhout met het vogelschieten, dat op Koppermaandag door de leden van het Schuttersgilde St. Hubertus op elke eerste maandag van een nieuw jaar wordt gehouden. De schutters-leden kwamen in hun jachthuis „De Bonte Koe" bijeen. De 73-jarige voorzitter P. J. v. d. Hulst die vorig jaar nog schutterskoning werd heette o.a. welkom burgemeester P. M. F. Smolders van Voorhout, die tevens moest aanhoren, dat hij tot beschermheer der vereniging werd uitgeroepen. Vervolgens was het de voorzitter een eer mede aanwezig te zien burgemeester mr. G. F. W. van Berckel van Noordwijk en oud-burgemeester van Voorhout, even als burgemeester Kolfschoten van Alkemade, die waarnemend was te Voorhout rond Koppermaandag 1956. Spreker wenste alle jagers een prettige vogel er af. Eetn eerste prijs verwierf dag toe en een goede buit. waarna men onder de beschermende hand van de plaatselijke Rijkspolitie met geweren en scherpe patronen naar het jachtveld toog op de gemeentelijke sportterreinen. Hier was het ook de Rijkspolitie weer die met de haar eigen nauwgezetheid de ge weren laadde. De schutters konden hun krachten beproeven op een houten vo gel. die hoog in een mast prijkte. Burgemeester P. M. F. Smolders los te het eerste schot. Hij raakte de staart van de vogel en had zodoende de derde prijs. Omstreeks 10.30 uur werd dit schot gelost en met plm. 180 schoten was de B. P. Schulte met de romp. 2. G. Lan- geveld Hzn. (kop). 3. P M. F. Smolders (rechtervleugel). 4. Chris v. d. Poel (lin kervleugel), 5. G. Langeveld Hzn. (staart) en 6. mr. G. F. W. van Berc kel (vlaggetje). Tijdens de maaltijd in ..De Bonte Koe" werd het woord gevoerd door burgemeester Smolders. Vooral bracht hij dank voor de veiligheid, welke in handen lag van de plaatselijke politie. Hij had het zich niet beter voor kunnen stellen. Burgemeester mr. v. Berckel sprak mede namens diens collega Kolfschoten, V.l.n.r. Burgemeester Smolders (Voorhout), burgemeester Kolf schoten (Alkemade), de heer P. f. v. d. Hulst (voorzitter van St. Hu bertus). burgemeester Van Berckel (Voorschoten) tijdens het vogel schieten. (Poto L.D./Van Vliet) daar deze verhinderd was langer te blij ven. Als oud-burgemeester kwam hij gaarne telkenjare. naar zijn eerste ge meente om deze schuttersdag mede te kunnen maken. Besloten werd in de zaal van het café verder te schieten met de buks. daar het te donker was geworden om de tweede vogel buiten te kunnen raken. Bij de eerste ronde werden prijswinnaars: 1. J. Lakeman. 2. N. D. Stoop. 3. J. L. Herke- meij. 4. J. Standert, 5. L. P. H. Vester, 6. burgemeester Smolders. Tweede ronde: 1. J. Lakeman. 2. L. P. H. Vester. 3. Burg. Smolders. 4. N. D. Stoop. 5. J. Standaert en 6. G. v. Leeu wen. Burgemeester Smolders reikte alle prijzen uit, waarna nog een collecte werd gehouden voor het gebruik maken van het jeugdhuis, welke inzameling f. 25.42 opbracht. Tot laat ln de avond bleef men nog gezellig bijeen. teerd. Voorts delen de ministers mee, dat de radio-activiteit van het regen water en van de lucht in ons land sinds maart 1955 door het medisch biologisch laboratorium der Rijksverdedigingsorga nisatie TNO. te Rijswijk, regelmatig wordt bepaald met medewerking van het KNMI te De Bilt, ongeacht of bekend is of vermoed wordt, dat atoombom explosies hebben plaatsgevonden. Deze controle omvat dagelijks meting van de radio-activiteit in lucht (te Rijswijk, De Bilt, Den Helder en Eindhoven) en in stof, dat, merendeels in neerslag, op de bodem neerkomt (tot dusver alleen in Rijswijk, in de toekomst op meer plaatsen). Sinds het begin van het on derzoek werd zowel in lucht, als in neer slag voortdurend radio-activiteit aan getroffen. Na proefneming met atoombomex plosies werd herhaaldelijk een verho ging van activiteit geconstateerd. De verhoging van de radio-activiteit ge durende de maand september was bij zonder geprononceerd. De Koninklijke Akademie van Weten schappen wordt regelmatig op de hoogte gesteld van de resultaten van dit onder zoek. In het kader van het staatstoezicht op de volksgezondheid werd op 1 fe bruari vorig jaar door het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid een begin ge maakt met controle op de radio-activi teit van het ruwe water van alle water leidingen in Nederland. Dit onderzoek zal twee keer per Jaar plaatsvinden. De rivierwaterleidingen zullen vier keer per jaar gecontroleerd worden. Het voor nemen bestaat, het water van de Ryn en van andere rivieren, die onze grens overschrijden, eveneens aan een regel matig onderzoek te onderwerpen. Indien atoombomexplosies met de huidige frequentie blijven plaatsvin den. zal het niet meer mogeiyk zyn het risico voor de bevolking alleen op grond van meting der radio-activiteit in lucht en neerslag te beoordelen, maar zal ook verontreiniging van voedsel uit een oogpunt van gezond heidsbescherming in de controle moe ten worden betrokken. De gevaren, verbonden aan de verho ging van de radio-activiteit als gevolg van proeven met atoomwapens, moeten echter niet op zich zelf worden be schouwd, doch als een onderdeel van de gevaren, die de bevolking kunnen be dreigen door de toepassing, zowel vreed zaam als niet-vreedzaam, van de kern energie. Auto door trein gegrepen Gisteravond omstreeks kwart voor acht is op de onbewaakte overweg tus sen Barneveld en Stroe een personen auto aangereden door een trein, die uit Amersfoort in de richting Apeldoorn was vertrokken. In de auto bevond zich het gezin Jager uit Harskamp, bestaan de uit een vader, moeder en dochter. De moeder .die enige tyd bekneld was. werd ernstig gewond. De vader en dochter werden licht gewond. De auto werd geheel vernield. EEN ARTS PER 24 INWONERS! Tydens het bevolkingsonderzoek op t.b.c. in de gemeente Noorddijk (Gron.) is gebleken dat in het dorp Oosterhooge- brug (gemeente Noorddijk) op een in wonertal van 1008. 42 artsen praktiseren. De gemeente Noorddijk, die grenst aan de gemeente Groningen, heeft zelf geen dokter. Eert van de vete mooie hoekjes van de Bloemlusttentoonstelling. In werkelijkheid is alles nog veel mooier, omdat men dan ook kan genieten van de prachtige kleuren en de heerlijke geur. (Poto L.D./Van Vliet) Dulles verdedigt het plan van Eisenhower Velerlei argumenten De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren een aantal argumenten opge somd ter verdediging van Eisenhowers plan voor het Midden-Oosten. Hij deed dit voor de commissie voor Buitenlandse Zaken van het Huis van Afgevaardig den. Als Midden-Oosten in de greep van het internationale communisme zou ko men, zou dit op velerlei wijze een ramp betekenen: hun nationale onafhankelijkheid zou dan verloren gaan evenals die van de satellieten in Oost-Europa; deze landen zouden dan hun voor naamste economische goed verliezen: pe troleum, dat zij nu aan de vrije wereld kunnen afzetten: anderzijds zouden de landen van het vrije Westen in ernstige mate getroffen, worden, omdat hun economeën recht streeks afhangen van de leverantie van olie uit het Midden-Oosten: alle inspanning, die Amerika zich ge troost heeft om de economie van West- Europa op peil te brengen, zou dan te vergeefs zijn geweest en ook de militaire verdediging van dit gebied zou in ern stige mate bedreigd worden: religieus zouden de volken van het Midden-Oosten worden overgeleverd aan het materialistische en atheïstisch® Moskou bovendien zou een doorbraak van het communisme naar het Midden-Oosten de druk in de Sovjetrussische wereld zelf naar een meer liberale politiek aan zienlijk verminderen. Dit ware een ge voelige slag voor het Hongaarse en Pool se volk, die beiden zo moedig streven naar meer onafhankelijkheid. De Amerikaanse minister gaf voorts als zijn mening te kennen: „Ik denk niet dat de Sovjet-Unie in het Midden-Oos ten een economische wedloop met de Verenivde Staten zal aangaan, doch zy beschikt over bijkans onuitputtelijke voorraden van verouderde wapens en zij zal waarschijnlijk voortgaan met het weggeven hiervan, om zodoende de weg vrij te maken voor Russische technici, die het ontvangende land zouden moe ten helpen bij het vertrouwd geraken met de ontvangen militaire uitrusting". In antwoord op een vraag, of Eisen howers plan voor het Midden-Oosten ook Amerikaanse militaire hulp aan Is raël zou kunnen inhouden, antwoordde Foster Dulles: „Dat is zeer wel mogelijk, doch het is de politiek der V.S. geweest geen belangrijke leverancier van wapens aan Israël en zijn buurstaten te worden". De Amerikaanse minister verklaarde tenslotte, dat de Ver. Staten geen in lichtingen hebber, die erop wijzen, dat de Sovjet-Unie een aanval in het Midden-Oosten beraamt. De Sovjet unie heeft evenwel de macht en dit is de verleiding De Sovjet-Unie kent daarenboven geen remming van morele of rechterlijke aard Dulles zei van oor deel te zijn. dat Egypte, Syrië noch Jordanië zich in de macht van het in ternationale communisme bevindt. Hij was van gevoelen, dat er een redelijke kans is. dat deze landen hun medewer king zullen verlenen bij de uitvoering van het program van Eisenhower voor het Midden-Oosten. Saqefse vrouw verongelukt Gistermiddag omstreeks half zes is de 40-jarige Engelse lerares mcj. Eli zabeth Harrison uit Ryhope (Enge land) op de rijksweg tussen Roermond en Horn verongelukt. Zy raakte met haar auto die zij zelf bestuurde, bij een poging tussen twee vrachtauto's door te glippen, beklemd. Zij was op slag dood; haar wagen werd totaal ver nield. Vermoedeiyk heeft de Engelse door dat het stuur in haar wagen rechts zat, de tegenligger te laat opgemerkt.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 4