Golden Fiction t Onder ons gezegd... In Keulen werd een nieuwe kankertherapie beproefd Uw haar glanst mooier met -haarcrème. Maakt haar en hoed niet vet. De lantaarns op het Rapenburg Gevarieerd programma in Alplieii P. J. DATEMA GEÏNSTALLEERD Als schoolhoofd te Leiden 95ste jaargang Dinsdag 8 januari 1957 Tweede blad no. 29030 Het nieuwe schoolhoofd, de heer P. J. Datema, toont grote belang stelling voor de hem aangeboden schoolradio. (Foto L.D./Van Vliet) voren moet treden. Hij wenste de heer Datema van harte God's zegen toe. De heer Noorduin tenslotte dankte de ouders voor de ondervonden medewer king en verklaarde de afgelopen twee maanden met plezier gewerkt te heb ben Aan het einde van de avond, die o.m. door vele schoolhoofden en ouders werd bijgewoond, was het de heer Datema zelf die zich met enkele woorden van dank voor de vriendelijke ontvangst tot de aanwezigen richtte. Voorzichtige afwachting geboden ondanks voorlopig niet ongunstige resultaten In het Duitse medische tijdschrift „Medizinische Klinik" zijn onlangs de voorlopige resultaten gepubliceerd van een nieuwe kanker therapie, ontwikkeld door dr. W. A. G. van Everdingen. die als arts verbonden is aan de Gemeente lijke Geneeskundige en Gezondheids dienst te Utrecht. Deze nieuwe therapie, die berust op injecties met leverextract- dialysaten en een concentraat van en- zymsvstemen. werd toegepast bij 62 kan ker-patiënten in de medische Universi teitskliniek te Keulen, waar sinds enige jaren een werkgroep zich bezig houdt met chemo-therapie van kanker. Het tijdschrift wijst in deze beschou wing op niet onbelangrijke resultaten van de nieuwe therapie bij kankerpa tiënten. voor wie een chirurgische of ra- I diotherapeutische behandeling geen zin meer had en welke resultaten aanleiding zijn geworden om ook patiënten volgens deze therapie te behandelen, die bij het klinisch vooronderzoek nog voor opera tie in aanmerking schenen te komen. Opvallend vooral was het ongewoon lang aanhouden van de goede algemene toestand van de patiënten De werkgroep van de Keulse kliniek wijst er in haar publikatie op. dat men van de nieuwe behandelingsmethode geen „wonderge- nezingen" mag verwachten. Doch zij acht een diepgaand verder klinisch en enzym-chemisch onderzoek verplicht nu mogelijkerwijs een methode is gevonden om kankerpatiënten een lang lijden te besparen en gedurende lange tijd ambu lant en zonder klachten te houden, wel ke mogelijkheid de werkgroep aanwezig acht op grond van de tot dusver ver kregen resultaten. Wij tekenen hierbij aan. dat de door de werkgroep in de publikatie reeds voorzichtig gestelde toekomstverwach ting bij niet-medici zeker niet meer dan afwachtende belangstelling mag wekken. De ervaring heeft zowel medici als leken geleerd, dat valse hoop zeer (Ingez. Med.-Adv.) Zonder veel ophef het is geenszins Rapenburg is reeds besteld kan wel- ii.rmnnnlnm'ni, funrnnrion de bedoeling van de initiatiefnemers er een rel van te maken is hedenochtend in de tuin van de Universiteitsbiblio theek aan het Rapenburg de Utrechtse proefpaal geplaatst, zoals men zich deze in universitaire kring heeft gedacht voor de toekomstige verlichting van het Ra penburg. Met weinig moeite kan de bo- venkap van de lamp een sierlijk or nament, met daarin een elektrische gloeilamp eventueel op de thans in gebruik zijnde palen worden aange bracht. Hedenavond zal het licht in de lantaarn, welke circa 2 maanden zal blij ven staan, voor het eerst worden ont stoken. Hoewel men met deze actie wal wat laat is de nieuwe verlichting voor het licht nog een tussenoplossing gevonden worden, door deze moderne verlichting in een andere, doch dan eveneens mo derne stadswyk: onze stad breidt zicih nog dagelijks uit. te plaatsen. dikwijls het tragische resultaat Is van publikatie* over nieuwe kankerthcra- pieën. Reeds in de vooroorlogse jaren hebben kankertherapieën opzien gebaard die later bij een objectieve beoordeling de toets van de medische kritiek niet konden doorstaan. Het is uiteraard zeer te hopen, dat het over de gehele wereld plaatsvindende onderzoek van het kan kerprobleem geleidelik of sprongsgewij ze tot een oplossing zal leiden, doch voor alsnog is er geen reden om aan te ne men, dat de publikatie in het Duitse me dische tijdschrift hiertoe de aanloop zou zijn. Waarmede echter geenszins gezegd wil worden, dat de genoemde Keulse werkgroep niet op we tenseh appel ijk ver antwoorde wijze het hare zou kunnen bijdragen tot het vinden van een oplos sing voor het schrijnende kankerpro bleem. Het verleden heeft nu echter eenmaal getoond, dat ook verantwoorde medisehe arbeid zo heel dikwijls niet al leen voor de patiënten, maar ook voor de medici tot teleurstellingen leidt na dat aanvankelijk gunstige resultaten verwachtingen op blijvend succes wek ten. In deze geest beoordeelde ook prof. dr. J. R. von Ronnen, hoogleraar ln de röntgenologie aan de Leidse Universiteit en als radioloog nauw bij het kanker- vraagstuk betrokken, de berichten over de Duitse medisehe publikatie toen wij hem daarover hedenmorgen om com mentaar vroegen. Herhaalde overtreding van Rijtijdenbesluit Voor de Kantonrechter plv. mr. F. C. van der Brink, te Leiden stond wederom als verdachtevoor het overtreden van het rijtijdenbesluit terecht een expeditie ondernemer uit Oegstgeest. Het O.M. had verdachte ten laste gelegd dat een chauffeur, die in loondienst van ver dachte was, in het werkboekje een on juist tijdstip van het einde van de werktijd had gesteld en dat deze chauf feur op drie dagen een langere dienst tijd had gehad dan bij het Rijtijdenbe sluit geoorloofd was. Verdachte, verschenen bij de reohts- kundige Th. J. van der Heijden, erkende hetgeen ten laste was gelegd. De heer F. Vercouteren werd als ge tuige k décharge gehoord. Hij verklaar de het bedrijf van verdachte te kennen en achtte het praktisch onmogelijk vol doende toezicht op de handelingen van de chauffeurs ten opzichte van de na leving van het rijtijdenbesluit uit te oefenen. Verdachte had volgens getuige herhaaldelijk zijn chauffeurs erop ge wezen. dat zy zich aan dat besluit moe ten houden. Vooral in dit geval was controle ondoenlijk, omdat de chauf feur zijn standplaats had in Nijmegen en verdachte daar zelden kan komen. De officier van Justitie wees erop, dat verdachte meermalen wegens overtreding van h?t Rijtijdenbesluit wordt vervolgd. Andere bedrijven, die onder gelijke om standigheden vervoersmoeilijfcheden I hebben houden zich aan het besluit. Verdachte heeft er ook voor te zorgen, dat zijn personeelsleden zich aan het rijtijdenbesluit houden. Het niet juist invullen van het rijtijdenboekje achtte de officier ernstig Indien verdachte zijn persoonlijke aansprakelijkheid niet kan dragen, dan moet hij die aansprakelijk heid opdragen aan een personeelslid, dat wel controle kan uitoefenen en de aan sprakelijkheid dus kan accepteren. Hij requireerde een geldboete van f. 35 voor de eerste overtreding en 3x f. 30 voor de volgende drie overtredin gen. De heer Van der Heijden moest het met het O.M. eens zijn. dat verdachte helaas niet voor de eerste keer terecht stond. De moeilijkheden in zijn bedrijf zijn groot. Verdachte kan er niets aan doen. indien een chauffeur niet op tijd de rit. beëindigt. Zij hebben verlof om voor rekening van verdachte in een hotel te overnachten. Verdachte's chauffeur was geverbaliseerd in Twello. Het ligt voor de hand, aldus pleiter, dat deze man aldaar in de zomer geen slaapgelegenheid kon vinden en naar Zwolle is doorgereden, waar hij wel in een hem bekend hotel een plaats vrij wist. Hieraan was de overtreding te wij ten. De Kantonrechter achtte de ten laste gelegde feiten wettig en overtuigend be wezen. Hij was van oordeel dat verdachte inderdaad voor de nakoming van het rij tijden besluit aansprakelijk is. Hoe ver dachte overtredingen door zijn perso neelsleden kan voorkomen, is een vraag die verdachte zelf moet oplossen: de wet moet. gehandhaafd worden De Kanton rechter legde deze keer een geldboete van 4 x f. 10.op. Zou verdachte echter nog eens terecht moeten staan dan had hij •ekening te houden met de mogelijkheid, 'at hü alsdan tot hechtenis 7.011 worden veroordeeld toch maar liever gut den genteitng loot 80 cent „Amateurs setten hun beste beentje voor^ Dank zij „Crescendo" Een vrijwel tot de laatste plaats bezet Nutsgebouw heeft gisteren genoten van de door de propagandacommissie van Crescendo georganiseerde avond „Ama teurs zetten hun beste beentje voor", waarbjj tal van amateurs zowel uit Al phen als daarbuiten de kans geboden werd met zang, muziek of declamatie voor het voetlicht te treden. Zoals wij reeds eerder schreven is het de bedoe ling hier een jaarlijks terugkerende ef Een Noordwykse lezer was zo vrien- delijk onze aandacht te vestigen op een z.i. zeer gelukkige oplossing, welke men in Noordwijk-Binnen in de omgeving van de Voorstraat en het Raadhuis heeft gevonden voor de oplossing yan het ver- lichtingsprobleem Ook daar achtte men een hyper moderne verlichtingsapparatuur niet op haar plaats: men monteerde TL-buizen in een smeedijzeren kap en ziehier het alleszins aanvaardbare en esthetisdh- verantwoorae resultaat. (Foto's LD/v. Vliet) VOORLICHTINGSDAG NED BLOEMISTERIJ De Vereniging „De Nederlandse Bloe misterij" zal op donderdag 10 jan. in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen in Utrecht een voorlichtings dag houden. ïn de ochtendbijeenkomst zullen twee inleidingen worden gehouden, nl. door de heer P van der Zwaard, chef van 'iet proefstation voor de bloemisterij in Nederland te Aalsmeer, over ..De cul tuur van de Zalea Indica ln Nederland, de mogelijkheden en economische aspec ten" en door de heer G Lodder kweker te Utrecht, over „Het alharden en accli matiseren van voor de kamer bestemde planten". Na de lunohpauze houdt de heer A. R. van Nes, hoofd van de afdeling tuin bouwkundig onderzoek van het. Land- bouweconomische Instituut, een inlei ding over het onderwerp .Bedrijfsveree- lijking al.s middel tot opvoering van de produktlviteit". Dr. G de Bakker, inspecteur van het tuinbouwkundig onderzoek van het Mi nisterie van Landbouw, Visserij «n Voedselvoorziening, zal een samenvat ting geven. Londen herinnert Egypte aan verdrag en beloften „Indien Egypte inderdaad Britse en Franse schepen zou willen beletten gebruik te maken van het Suezkanaal, zolang de Isralische troepen uit het gebied van Gaza niet zijn terugge trokken, zou dit betekenen, dat het de in 1888 te Constantinopel gesloten in ternationale overeenkomst betreffende dit internationale vaarwater zou schen den. Hierdoor zouden vraagstukken van het grootste gewicht aan de orde wor den gesteld", aldus een gisteren door het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken uitgegeven verklaring, welke betrek king heeft op een zondag jl. door Ra dio-Cairo omgeroepen bericht van bo venaangehaalde strekking. In de Britse verklaring worden de ver- zekex-ingen in herinnering gebracht, die Egypte de secretaris-generaal der Ver. Naties, Hammarskjöld, heeft gegeven voor het vertrek der Britse en Franse troepen uit de Suezkanaalzone, namelijk dat het in overeenstemming met het bepaalde in de overeenkomst van 1888, aan de Britse en Franse scheepvaart door het kanaal geen belemmeringen in de weg zou leggen. Met hulp van drie sleepboten van het Egyptische beheersorgaan voor het Suezkanaal zijn maandag de laatste vijf van de dertien schepen, die sinds het begin van de strijd in Egypte in het kanaal worden opgehouden, omgekeerd in de richting van Port Said gevaren, waar het gehele konvooi vandaag werd verwacht. In Tel Aviv wordt vernomen, dat de Israëliërs bezig zijn de bevolking van Eilath snel uit te breiden. Zij zijn hier mee begonnen zodra doer de Israëlische actie tegen Egypte de blokkade van de Golf van Akaba, waaraan Eilath ligt, werd opgeheven De bevolking van de havenstad bestaat nog voornamelijk uit Marokkaanse Joden. Toekomstige 'emi granten uit Egypte en Midden-Europa zullen direct naar dit gebied gezonden worden. De autoriteiten van Port Said hebben drie rooms-katholieke priesters verzocht het land te verlaten, aldus meldt een correspondent van het Belgische pers bureau Belga. Het zijn twee Fransen en een Britse onderdaan. Zy worden be schuldigd van samenwerking met de Frans-Britse troepen. Wanneer de pries ters het land moeten verlaten is niet bekend gemaakt. KRONIEK VAN „OUD-POELGEEST" Onder de titel „Contourenis liet eerste nummer verschenen van een kroniek van het Jeugd- en Verenigings centrum „Oud-Poelgeest te Oegstgeest. Op populaire wijze wordt in deze kro niek het een en ander verteld over het veelzijdige werk. dat op „Oud-Poel- geeet" regelmatig plaats vindt. wedstrijd van te maken. Gelet op de grote belangstelling, die er reeds voor deze avond bestond, kan aangenomen worden, dat genoemde commissie een goede greep gedaan heeft. Er was een jury benoemd, bestaande uit de heren P. Koren en De Vries, die met de heer Feenstra als secretaris tot een punten waardering kwam van het gebodene, dat uiteraard terwille van de nodige varia tie in het programma geheel verschil lend van aard en karakter was. Niettemin kwam de jury aan het slot van de avond tot een puntenbeoordeling, die in grote lijnen wel de goedkeuring van de aanwezigen had. De avond werd geopend door de voor zitter van de propagandacommissie. de heer W. v. d. Louw. Het eerst trad op het mandoline-or kest „De Tremolando's" uit Leimuiden, dat met 29 punten een derde prys be haalde. Uitstekend was daarna het op treden van de jeugige Anny van He- meren uit Nieuwe Wetering, die als jo- delzangeres met de door haar zelf be speelde gitaar met 35 punten een tweede prijs behaalde. Enkele leden van de Christelijke Sociale Jeugdzorg uit Gou da, die met gitaar en piano een kunst fluiter begeleidden brachten het nog juist tot een derde prys met 28 punten. Eeneelfde aantal werd ook behaald door Wim Bouwman uit Leiden. Mej. Truus Heemskerk uit Ter Aar declameerde zo goed ..Holland was de Bruid" en een dramatische ballade, dat zij een eerste prijs behaalde met 37 punten. Ook de Katwykse goochelaar Willy Alberto kwam aan een eerste prys met 37 pnt. De sterke mannen uit de Groenendijk, die onder de naam van „De Colpanen" parterreacrobatiek brachten, oogstten eveneens groot succes en haalden een eerste prijs met het hoogste aantal pun ten voor deze avond n.l. 38. Corrie Via- nen en Arie Kers als accordeonisten kwamen aan een derde prijs met 29 punten, terwijl de Mulder Boys, een blaasensemble uit Boskoop, het tot een tweede brachten met 32 punten. zanger j' Scnut uit* Leiden een eerstTe prijs te behalen met 37 punten. Wim Bouman uit Alphen deed de zaal ver steld staan met zyn snelrekenkunst. Dat hem een eerste prys ten deel zou val len werd door niemand betwyfeld. Hij kreeg 36 punten. Ans Lintsen uit Zoe- terwoude zong niet onverdienstelijk, maar kwam niettemin met 28 punten tot een derde prijs. De jeugdige Alphense goochelaar Gerard van den Heuvel bracht het tot 34'2 punt waarmee hy een tweede prijs behaalde. Enkele schetsspelers uit Gouda, aangesloten bij de Kameleongroep, voerden enkele schetsjes op en kwamen tot 25 punten en daardoor nog net aan een derde prys. De Klompenfluters wisten het tot een eerste prys te brengen met 36 punten. De zanger Willem Futselaar uit Alphen kwam nog net in de prijzen met zijn 25 punten al was het dan een derde prys. De heer P. Koren gaf na afloop na mens de jury een verslag van de bevin dingen. De heer P. v. d. Stoel begeleidde op dc piano de zangers en zangeressen. Hedenavond volgt een herhaling. DR. D. A. VAN KREVELEN LECTOR LEIDSE UNIVERSITEIT Bij KB is gerekend van 1 januari 1956 benoemd tot lector in de faculteit der geneeskunde aan de Leidse Univer siteit. om onderwys te geven in de kin- der-psychiatrie dr. D. A. van Krevelen, thans met. het geven van genoemd on derwys belast. BASSINS VOOR INTERNATIONALE ZWEMWEDSTRIJDEN. Het lid van de raad, de heer H. Zun- derman (P. v. d. A.), heeft zich met de volgende vragen tot het College van B. en W. gewend: Hebben B. en W. er kennis van ge nomen, dat ingevolge een besluit van de Internationale Zwembond, de bassins van de overdekte zweminrichtingen minstens 50 meter lang moeten zijn om erkend te worden voor het houden van internationale zwemwedstrijden? Achten B. en W. het om deze reden niet van belang, dat by het maken van een schetsplan van een overdekte zwem inrichting in onze stad met bovenstaan de els rekening wordt gehouden? LEIDSE POSTDUIVENVERENIGING „DE VRIENDENCLUB". De Leidse postduivenvereniging „De Vriendenclub" houdt op 12 en 13 Januari haar Jaariykse tentoonstelling in het clublokaal Claresteeg 18. PROF. Dr.' O. W. LOCHER By K.b. is gerekend van 1 januari 1956 benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wysbegeerte aan de Leidse Universiteit om onderwijs te geven in de culturele antropologie in het byzonder de algemene sociologie van de nlet-Westerse volken: dr. G. W. Locher. thans buitengewoon hoogleraar. (Ingez. Med.-Adv.) Van Chr. Nat. School Storm Buijsingstraat Tijdens een door de Vereniging voor Onderwijs op Gereformeerde Grond slag belegde bijeenkomst in een der lokalen van de Chr. Nat. School aan de Storm Buijsingstraat 18a is gister avond als hoofd van deze school ge ïnstalleerd de heer P. J. Datema uit Bantega (Fr.). Nadat enkele kinderen mevrouw Datenia bloemen hadden aangeboden beklom de voorzitter, de heer H. C. F. de Greef, het spreek gestoelte om allen hartelijk welkom te heten. Hij sprak de wens uit, dat de heer Datema zich spoedig in Lei den thuis zal voelen en vele jaren aan de school verbonden mag blijven. De heer De Greef twijfelde er niet aan of de arbeid van het nieuwe schoolhoofd het derde sedert de oprichting van de school nu bijna een jaar geleden zal zegenrijk zijn. Dank bracht de voorzitter vervolgens aan de heer L. Noorduiix die gedurende ongeveer twee maanden waarnemend schoolhoofd is geweest. Ondanks zijn zeer drukke werkzaamheden heeft de heer Noorduin deze taak uitstekend en ►tot aller tevredenheid verricht, aldus de voorzitter. Tweede spreker was de heer F. de Vries, die van de gelegenheid gebruik maakte de oudercommi6sie aan het echtpaar Datema voor te stellen. Een prettige kennismaking volgde daai op. De heer De Vries wees erop. dat er bijzonder hard gewerkt zal moeten wor den om de school te doen groeien en bloeien en mede in dit verband wenste hij de heer Datema Gods onmisbare kracht en zegen toe. Namens de ouder commissie bood spreker een radiotoestel aan. Hij was er zeker van, dat het schoolhoofd er bij het geven van onder wijs aan de kinderen dankbaar gebruik van zal maken. Immers jonge mensen leren goed naar de radio te luisteren is een belangrijk punt van de opvoeding, aldus de heer De Vries. Ook hij richtte zich met enkele woorden tot de heer Noorduin en prees hem o.m. om zijn voortreffelijke pedagogische prestaties. Namens de kinderen overhandigde spre ker het waarnemende schoolhoofd een aardige attentie. Het woord was verder aan de Rijksinspecteur voor het Onder wijs. de heer J. Machielsen Deze hoopte, dat de heer Datema zich spoe dig zal weten aan te passen aan de sfeer van deze kleine houten school aan de rand van Leiden en dat diens werk tot zegen mag zijn voor de jeugd. De Gem. Inspecteur van het Onderwijs, de heer B. Swanenburg, sloot zich bij de woorden van de vorige sprekers aan en hoopte op een prettige samenwerking. Dr. H. Schilp vestigde er in zijn wel komstwoord de aandacht op, dat vooral de persoonlijke relatie op school naar Gistermiddag is een 5-jarig meisje dat zich aan boord bevond van een aan de Beestenmarkt gemeerd schip, in één der ruimen gevallen. Tengevolge van deze val brak zij een sleutelbeen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Sylvia Emilia Suzebte, d. v. A. H. Zwart en A. H. M. Buise; Jeanette Francisca, d. v. J. Verplaneke en C. T. Kuif; Geertrulda Rosina Maria, d. v. S. F. Klein en A. J. M. Kriek; Johannes Petrus Wilhelmus Lam- bertus, z. v. J B. Koreman en P. J. Mei man; Pleter Cornells, z. v. A. de Leeu- werk en A. Kwakeraaat; Carolina Anna Maria, d. v. W. Verhoeven en J. W. Moe6e- veld; Hendrlka Christine, d. v. H. P. Zweistra en M. E. Roelandse; Petrus Maria, 7, v. A. M. Thorn en A. J. Vinkestijn; Alexander, z. v. N. Bekooij en T. de Leen: Cornelia Hendrica. d. v. H de Kleij en C M van der Linden; Johanna CaitharLna, d v j S F. Klein en J. Verhoog; Cor nells Ignatius Maria, z. v. W Bakker en A W. PoMé; Jaoob Willem Jeroen, z. v. J. van Dijk en T. van der Plas; Elisabeth Janmlne, d. v. J. W. BelJ en E. Vlela, GETROUWD J. W. Kemper en H. M. Wasserman! A. J. Dr lessen en J. M. die Haas. OVERLEDEN L. Oudshoorn, man, 70 J.; D. J. Brlejer, man. 76 J A. A. Roman, man, 71 J A. G. van den Ende. man. 62 J M C. A. Beuze- maker, huisvr. v. C A. Al Iers, 85 J.; J. Be- rendsen, man, 60 J.; M. C. Rusfcman, we- I duwe v. L. C. J. Jonokbloedit, 77 J.; G. Bulk, weduwe v. F. M. Carsjens. 81 1.; A. M. van Beek, weduwe v. J. A. P. Scheer, $2 1 C. M. Schimmel, weduwe v. H. J. UltMdyk. 65 J.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3