10% KORTING Teleurgestelde arbeiders „langzaam - aan - ac tie in begonnen Boedapest TELEVISIE Tïlcntied Transitodag 1957 in Amsterdam Met een enkel woord Hongarije komt zonder Westerse steun economisch niet overeind Maria Gallas en Renata Tebaldi in verbitterd gevecht gewikkeld Fa. Wed. M. OVERDUIN Agenda DINSDAG 8 JANUARI 1957 Een gemeenschappelijke markt niet louter te bereiken door opheffen van tolgrenzen (Speciale berichtgeving) In vogelvlucht besprak vanmorgen prof. mr. dr. G. M. Verrün Stuart, voor zitter van de advies-commissie van de regering voor Europese economische integratie, op de In het Koninklijk Instituut voor de Tropen, te Amsterdam vandaag door het Verbond van de Nederlandse Groothandel georganiseerde transito-dag. over de Europese integratie. Men kan. aldus spreker, in onze moderne economie bij het in het leven roepen van een gemeenschappelijke markt niet volstaan met het tot stand brengen van een douane-unie. Het opheffen van de tolgrenzen en andere belemmeringen op handels- en verkeersgebied, gepaard gaande aan het instellen van een gemeen schappelijk tarief voor de buiten de gemeenschappelijke markt vallende landen, is niet voldoende. Het huidige economische leven met al zijn overheids-interventies, is daartoe niet meer geëigend. Een gemeenschappelijke markt brengt dan ook met zich mede, dat er ook regelingen getroffen dienen te worden met betrekking tot het concurrentie-regime. Zo dienen bepaalde distorsies, voortvloeiende uit de fiscale of de sociale wetgeving, te worden opgeheven. Het vrije interne verkeer heeft verder ook zijn invloed op de te voeren geldpolititk en de conjunctuur- politiek. Prijspeil Benelux- lauden zal enige procenten stijgen Het is niet de opzet, zo verklaarde prof. Verrijn Stuart in de loop van zijn betoog, dat de geïntegreerde zes landen straks een protectionistisch blok tegen over de rest van de wereld gaan vor men. Het GATT. waar alle betrokkenen overigens lid van zijn. verzet zich trou wens tegen zulk een tendens. Wel wor den douane-unies toelaatbaar geacht, maar de. wat genoemd wordt ..general incidence" (algemene druk), van het nieuwe buiten-tarief, de douane-tarief dus van de gemeenschappelijke markt voor de niet-leden. mag niet zwaarder zijn dan de druk van de tevoren afzon derlijk geldende tarieven in totaal ge weest is. Dit is volgens spreker wel een rationele, doch in de praktijk niet zon der enige moeilijkheden tè hanteren clausule, waarmede dan ook in het be faamde rapport-Spaak terdege rekening is gehouden. Det samenstellers van dit zo belang rijke rapport hebben uiteindelijk, zo ver volgde spreker, een buitentarief gekozen, gebaseerd op het. zgn. ongewogen reken kundige gemiddelde van de bestaande tarieven, doch niet nadat de zeer hoge posten (die dus dat gemiddelde zouden opschroeven) aan een zekere „decapita- tie" zullen zijn onderworpen en onder voorbehoud, dat over de onbevredigen de resultaten van dit systeem met be trekking tot bepaalde tariefposten nog onderhandeld kan worden. Voor moeilij ke gevallen is verder voorzien in een tij delijke ontsnappingsclausule, echter al leen tot een omvang van niet meer dan 5 van de invoer van het betrokken land uit landen buiten de nieuwe ge meenschap. Gezien het feit. dat de Benelux - over het algemeen - het laagste tarief heeft, leidt deze formule onafwendbaar tot eni ge verhoging in het kader van de ge meenschappelijke markt. Hierdoor zal uiteraard het prijspeil stijgen, doch vol gens prof. Verrijn Stuart echter ver moedelijk niet meer dan ten hoogste enkele procenten. In bepaalde gevallen kan verder het systeem van het reken kundig gemiddelde hinderlijk zijn, voor al voor bedrijven, die aangewezen zijn op invoer uit derde landen van volgens het Benelux-tarief niet of slechts zeer laag belaste grondstoffen en halffabri katen. Niet onderste uit de kan In de gegeven omstandigheden - aldus de voorzitter van de adviescommissie van de regering voor Europese integratie - kan men echter, hoe gaarne men het ook zou willen, niet het onderste uit de kan verlangen en niet elke denkbare tariefsverhoging afwijzen. Zou men zulks eisen, dan zou dat tevens beteke nen. dat het gehele Integratieplan niet kan doorgaan, hetgeen niet alleen om economische redenen (het consumenten tal van de gemeenschappelijke markt verschilt niet veel van dat in de Ver. Staten), maar vooral ook om politiek uitermate te betreuren zou zijn. zo ver klaarde prof. Verrijn Stuart Het streven bij de onderhandelingen moet dus van onze zijde gericht .blij ven op hot zo laag mogelijk houden van de tarieven Groter nationaal inkomen Een goed opgezette integratie, zo be toogde spreker verder, vergroot het na tionale inkomen en leidt tot algehele vooruitgang. Nadruk legde spreker ook op de kwes tie van het „verschuiven der handel". Het sluiten van een douane-unie leidt immers tot een grote uitbreiding van de onderlinge handel, doch hiervan kan niet gezegd worden, dat het een „schep- (Ingez Mco.-id») Gangetje 12 (Ingez. Med.-Adv.) Keeltabletten helpen direct! pen van handel" is. Een zeker deel van deze gegroeide handel is toch niets an ders dan het verbreken van bestaande relaties met derde landen en het aan knopen van nieuwe of het verstevigen van oude relaties binnen het gebied der gemeenschappelijke markt. Rationeel is dit niet. doch wel inherent aan het systeem van douane-unies als zodanig. Alleen bij een algehele afbraak van de tarieven over de gehele wereld zou deze verschuiving vermeden kunnen worden, doch zulks is niet een op redelijk termijn te verwezenlijken doelstelling. Hoe meer landen echter tot de gemeenschappelijke markt toetreden, hoe kleiner het gevaar van verschuivingen in de handel wordt, een gevaar, dat ook bezworen kan wor den door het zo laag mogelijk stellen van het buitentarief. Geljjk nog onlangs onze correspondent te Brussel als zijn mening uitsprak, dat het tweetal betrokken verdragen - voor een gemeenschappelijke markt en de Euratom - vrij spoedig reeds gesloten kan worden. 7.0 verklaarde ook prof. Verrpn Stuart dat zijns inziens dit met enige goede wil in de nabije toekomst zal kunnen geschieden. Voor vandaag of morgen is de nieuwe markt natuurlijk niet gecreëerd. In een ruime overgangs periode (in beginsel twaalf jaar) is dan ook voorzien. BINNENLAND De ingebrulks telling door Prins Bemhard van het Nederlands Instituut te Parijs op vrijdag a.s.. zal o.m. bijgewoond worden door de president van de Franse republiek, de minister van Onderwijs van Frankrijk, de Nederlandse minister van O K. en W. en de ambassadeur» ln Frank rijk. Nederland, België en Luxemburg. De posterijen te Utrecht hebben imaohitlging ontvangen, evenals ln Am sterdam. vrouwelijke brievenbestellers ln dienst te nemen. De behoefte aan vrou welijke brievenbestellers bestaat edhter op het ogenblik nog niet. De „Mlchaells Kunst Galerij" te Kaapstad heeft een ets van Rembrandt, tiïe beschouwd word't als een van de drie mooiste etsen, die Rembrandt vervaar- d.gde, ten geschenke gekregen. De gift is afkomstig van het bekende Zuid- Afrikaanse Rembrandit Concern1, een g-roep van tabaksfabrikanten. De Doelen-bloöcoop, behorende bij het Doelencomplex te Delft, die en.ige maanden geleden door brand werd verwoest, zal worden herbouwd B en W. hebben de raad gewaagd hier voor f 350.000.te voteren. Gisteren is het tankschip „Caltex Nederland" te Pernis binnengekomen met de eerste ruwe aardolie uit Amerika ten behoeve van de Oaltex-raffinaderijHet schip vervoerde een lading van 15.000 ton. De twee ln Worm er veer vermiste minderjarige meisjes zijn gistermorgen slapend aangetroffen in een hooiberg te Abcoude. Zij waren in gezelschap van een <17-jarige jongen uit Zaandam. De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. S. van Creveld, hoogleraar ln de kindergeneeskunde aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam en hoofd van de Kinderkliniek van het Binnen gasthuis aldaar, een subsidie verleend voor een wetenschappelijk onderzoek, dat uitgevoerd zal worden op het laborato rium van genoemde kliniek. Bedoeld on derzoek betreft de bloedziekte (hemofilie) en ls o.m. gericht op het Isoleren, van de antl-hemofllle-factor. Een overeenkomst tot regeling van de Argentijnse handelsschuld aan Neder land ls ondertekend. Argentinië zal krach tens deze regeling de schuld ter waarde van 22 miljoen dollar aflossen ln 5 Jaar, te rekenen van 1 Juli 1956 af. met een rentevergoeding van 3 Tevens werd een handelsovereenkomst tussen beide landen getekend. Rinus Klijndijk. de 56-Jarige bar keeper van een dancing bij het Leldee- pleln te Amsterdam heeft ln Krasnapolsky df eerste prijs gewonnen in een cocktail- competitie, die gehouden wordt in ver band met de opening op 24 februari a.s. van een nieuwe S.A.S.-luchtlijn over de Pool van Kopenhagen naar Tokio. De eerste Nederlandse Horeca vak beurs. die ln het bijgebouw van het RAI- gebouw te Amsterdam wordt gehouden, ls gistermorgen opengesteld». Op deze beurs worden in 13<0 stands de meest uiteen lopende artikelen en apparaten voor het Horeca-bedrijf geëxposeerd en gedemon streerd. Het bij de Kon. Rott. LJoyd ln beheer zijnde regeringsschip ..Waterman", dat enige honderden Nederlandse emigranten naar Zuid-Afrïka heeft gebracht, is gis teravond met 107 passagiers uit Kaapstad en Walvisbaai in Rotterdam teruggekeerd. BUITENLAND Armeense archeologen hebben op de bodem van het meer Sevan in de vallei van Ararat de sporen van een drieduizend Jaar oude stad gevonden. De ontdekking was mogelijk, doordat het meer geleidelijk droog komt te liggen. De minister van lichte Industrie van de Sovjet-republiek Tadjikistan, Hol- matof. is van zijn functie ontheven, om dat hij misbruik heeft gemaakt ran zijn positie en gelden van de staat heeft aan gewend voor eigen woningbouw", zo meldt het officiële Sovjetrussische blad ..Prawda". De minister van Financiën Allef, en van de Levensmiddelenindustrie, mevr. Kassimowa, zijn door de partij disci plinair gestraft wegens soortgelijke ver grijpen. Een speciale commissie van d'e Ame rikaanse Senaat heeft maandag besloten een delegatie naar Joego-Slavlë te zenden om daar een onderzoek ln te stellen naar het gebruik van de Amerikaanse econo mische en militaire steun Een 51-Jarige Inwoonster van Ply mouth ls om het leven gekomen, doordat een muls een gat van twee centimeter bij twaalf milimeter had geknaagd in een gaspijp ln haar slaapkamer. Een inspec teur van het gasbedrijf verklaarde bij het gerechtelijk onderzoek dat muizen, die een gaatje Ln een gaspijp hebben ge knaagd. over het algemeen de wijk nemen, wanneer zij de lucht van het gas ruiken. Doch Ln ddt geval had de muls doorge knaagd' met het genoemd© fatale gevolg. Zuid-Afrika is de derde producent ter wereld van uranium geworden., na de Verenigde Staten en Canada. De prodiuktle van Zuid-Afrl'ka is 3000 ton per jaar. Volgens het Russische blad Izwestia wordt ln het merendeel van de ministe ries van d» republiek Oezbekistan een grenzeloze nalatigheid aan de dag ge legd. De eerste de beste kan de dossiers, zelfs de geheimste, lezen. Dit was althans de ervaring va.n Journalisten van het blad. Het Amerikaanse leger heeft bekend gemaakt. dat het een onderzoek heeft ge opend van het feit. dat een geheim docu ment in handen van onbevoegden ls geraakt. Het had betrekking op een recent besluLt van de minister van Defensie. Wilson, waarbij het gebruik door het leger va.n projectielen wordt beperkt tot die projectielen die speclaaü bestemd zijn voor de afweer van vliegtuigen en tot wapens met, een draagwijdte van met meer don tweehonderd mijl. Bij het onderzoek zijn een hoge officier en nog andere militairen van het leger betrokken Bij Welwyn Garden-city ls maandag de sneltrein van Schotland naar Londen ln de mist op een langzaam rijdende boemel- trein gereden. Het ongeluk heeft drie dioden en 26 gewonden geëist. Meer dan 600 mensen zijn als door een wonder ge spaard gebleven. Koniné Saoed van Saoedn-Arabië zal ln de loop van deze maand naar de V.S. gaan om met president Eisenhower be sprekingen over problemen aangaande het Midden-Oosten te voerenDit ls maandag door hët Witte Huls bekendgemaakt. Ambtenarensalarissen worden elektronisch in het buitenland berekend (Van onze Haagse redactie) De elektronische breinen n Frankfort en Parijs zullen gedurende de eerstko mende dagen de salarissen van zeventig duizend Rijksambtenaren gaan uitreke nen. Twee ploegen bestaande uit een of twee ambtenaren van de mechanische administratie uit Den Haag zullen van daag naar deze plaatsen vertrekken met gegevens op kaart van deze grote groep. Deze maatregel, een experiment, heeft men moeten nemen, omdat men in ons land voor eind januari niet zou kunnen klaarkomen, zodat een voorschot zou moeten worden uitbetaald. De oorzaak kan gezocht worden in de vele veranderngen, die gedurende de laatste maanden zijn opgetreden in het bedrag tussen bruto- en netto-salaris. Men denke aan de zes procent loonsver hoging. de 5.6 A O.W.-compensatie, de premie hiervoor en de periodieke ver hogingen Men heeft voor alle zekerheid twee kansen geschapen. In Parijs wordt na melijk hetzelfde werk verricht als in Frankfort. Wanneer het dus in een van beide plaatsen zou mislopen, heeft men een gerede kans, dat in de andere stad de èlektronische machines wel naar beho ren hun werk verrichten. Zou het echter zo zjjn, dat men in beide steden niet tot de juiste bereke ningen kan komen, dan staat er weer overwerk voor de boeg. daar in dat ge val het werk hier hoofdzakelijk met de hand zal moeten worden gedaan, waar door men natuurlijk ver over tijd raakt met de gevolgen van dien. F.r bestaat bij de mechanische admi nistratie echter goede hoop dat alles nog voor het einde van de maand in orde zal komen. Janos Kadar is „koel en kalm' In Boedapest zijn fabrieksarbeiders een „langzaam-aan-actie" begonnen om uiting te geven aan hun ontevredenheid over de regeringsverklaring van zondagivaarin werd aangekondigd, dat het communistische bewind in Hongarije weer zal worden versterkt. Er wordt echter geen melding ge maakt van incidenten. Vele Hongaren hebben gisteren openlijk in fabrie ken en kantoren hun teleurstelling geuit over deze reeds lang verwachte verklaring. Men had verwacht, dat er een einde zou komen aan het bewind van één partij, maar uit de plannen van de regering blijkt, dat zo er al niet-communisten in het kabinet worden opgenomen, zij de leiding van de communistische partij zullen moeten aanvaarden. verklaarde de Seynes in de Oostenrijkse hoofdstad. Inmiddels heeft Hammarskjöld reeds de Algemene Vergadering voorgesteld een speciale commissie in te stellen voor onderzoek naar de toestand in Honga rije. Geen vertegenwoordigers der Ver. Naties hebben poolshoogte kunnen ne men. De nodige samenwerking van de betrokken regeringen ontbreekt. Daar om moet nu volgens hem een speciale commissie benoemd worden. Vrijlieidstrijders nu weer actiever Het blad „Esti Hirlap" weet echter te berichten, dat de verklaring van zondag spoedig gevolgd zal worden door een regeringsprogramma. Wanneer dit een maal gepubliceerd is. aldus Radio-Boe- dapest, zal de regering van Kadar be ginnen tegemoet te komen aan de eisen van het Hongaarse volk, die gesteld zijn tijdens de opstand van 23 oktober. De ministers van het kabinet trekken nu reeds naar de provinciesteden om meer bekendheid te geven aan de plannen van Janos Kadar. In hun beschouwingen leg gen zij bijzonder de nadruk op de eco nomische verbeteringen, die aangekon digd zijn. Voor het gemak vergeten zij de communistische druk, die weer eens nadrukkelijk bevestigd is geworden. Maar het terugkeren van de marionet- tenregering naar het „proletarische dic tatorschap" heeft een toename tengevol ge gehad van de activiteit van de parti- sanen in Hongarije. De vroegere vrij heidsstrijders. die zich reeds sedert de revolutie verborgen houden, hebben nu gezelschap gekregen van honderden an dere Hongaren, die vluchten, omdat zij bang zijn voor arrestaties door de nieu we en machtige geheime politie. Maar niet alle Hongaren geloven, dat het bewind van Kadé sterk genoeg zal zijn om het nieuwe programma van te rugkeer naar het Stalinistische dictator schap uit te voeren. „De sterke hand" van Kadér in de laatste weken is er ook niet in geslaagd om het lijdelijk verzet van de Hongaarse arbeiders te breken en heeft weinig succes geboekt bij de po gingen van het regiem om de mijnwer kers weer aan het werk te krijgen. De regering Kadar hoopt met de nieuwe economische plannen het land weer op de been te krijgen, maar Westerse des kundigen zijn van mening, dat het hem nooit zal gelukken zonder Westerse hulp Ontmoeting met Kadar Wellicht zal de secretaris-generaal reeds enige gegevens kunnen ontvangen van de Seynes. die sinds vrijdag in Boe dapest heeft vertoefd en daar onder meer een ontmoeting heeft gehad met Janos Kadar. De Seynes verklaarde geen enkele belofte te hebben gedaan. Hij beschreef de „sterke man" van Honga rije als „koel en kalm". De Seynes. die een van de weinige personen uit het Westen is, die Kadér in de laatste we ken hebben ontmoet, zei dat de Hon gaarse premier hun besprekingen be perkte tot een duidelijk resumé van de Hongaarse economische behoeften. Kadar, die kort voor de oktoberrevo lutie nog als een „milde" communist be schouwd werd, wordt nu in de straten en café's van Boedapest openlijk verge leken met de gehate Matyas Rakosi, die het land onder Stalinistische terreur heeft gezet. Overigens neemt de bevol king een afwachtende houding aan t.a.v. de verklaring die Kadar zondag heeft uitgegeven. Men wil afwachten in hoeverre het regiem gevolg durft te ge ven aan het dreigement een ieder te ar resteren die weigert aan het leidsel der regering te lopen. Naar het uiterlijk is Boedapest kalm en mèn ziet niet meer tank-patrouilles op straat dan anders. Lachende penningmeesters Besprekingen Daarover is door de Hongaarse rege ring gesproken met Philippe de Seynes. de economische onder-secretaris van de Ver Naties. Deze is nu weer in Wenen aangekomen met feiten en cijfers over de economische toestand in Hongarije, welke hij aan Hammarskjöld zal voor leggen. Die zal dan beslissen of die gegevens aan de Algemene Vergadering worden voorgelegd. „Ik ben er niet zo zeker van, dat de stemming in de Algemene Ver gadering zo is, dat de leden-naties be reid zullen zijn enige hulp te bieden aan de tegenwoordige Hongaarse regering", Van koud naar warm (Ingez. Med.-Adv.) Op alle BOVENKLEDING geven wij Alléén: HOOIGRACHT 62 LEIDEN Vierentwintig mensen werden gewond en naar men aanneemt één gedood bij een spoorwegongeval in Engeland, waar bij hel plaatsje Velwyn Garden City een expres- trein op een lokaaltje liep. Het achterste deel van de lokaattrein werd in elkaar gedrukt; de eerste zeven wagens van de expres ont spoorden. terwijl de locomotief van de expres kantelde en ernstig werd beschadigd. Zd.-Korea ongeduldig over de scheiding De Zuidkoreaanse waarnemer bjj de Ver. Naties dr. Joe Tsjan-Jang, heeft maandag in een toespraak tot de Poli tieke Commissie der Verenigde Naties, uitgesproken bjj een debat over de toe stand in Korea, de volgende eisen ge steld: opheffing van de bestandslijn bij de 38ste breedtegraad, die Noord- van Zuid-Korea scheidt, terugtrekking der Chinese communistische troepen uit Noord-Korea en vrije verkiezingen in laatstgenoemd gebied, te houden onder toezicht der Verenigde Naties. Dr. Jang drong ook aan op opheffing van de Ko reaanse bestandsovereenkomst, die Zuid- Korea nimmer heeft ondertekend. De Zuidkoreaanse vertegenwoordiger zei, dat zijn land dankbaar ls voor de hulp, die de volkerenorganisatie het heeft verleend, doch hij gevoelde zich teleurgesteld omdat de V.N. „klaarblij kelijk niet in staat zijn haar in Korea gestelde doelen te bereiken, nu zij zich gesteld zien tegenover een rechtstreekse en openlijke verloochening der bestands- bepalingen door de Chinese en Noord- koreaanse communisten". Dr. Jang wees er in dit verband op dat zijn regering over inlichtingen be schikt. dat de sterkte der communisti sche troep enin Noord-Korea sinds het van kracht worden van het bestand met 62 procent is toegenomen, terwijl de Noordkoreaanse marine meer dan drie maal zo sterk is geworden. „Bij het slui ten van de wapenstilstand bezat Noord- Korea geen bruikbare vliegvelden, noch vliegtuigen. Thans beschikt het over 38 vliegvelden en 770 militaire vliegtuigen, waaronder 427 straaljagers en 91 bom menwerpers met straalmotoren", aldus Jang. De Zuidkoreaanse vertegenwoordiger wees erop, dat de vloot- en luchtmacht eenheden der Ver. Naties uit Zuid-Ko rea waren teruggetrokken, en dat slechts de kernformaties van de tien Zuidko reaanse reservedivisiefl aanwezig waren. Twee van 's werelds grootste dramatische zangeressen voeren een strijd der harten Twee van 's werelds grootste dramatische zangeressen zjjn reeds lang ln een verbitterde stryd gewikkeld, en deze strjjd krijgt nu het karakter van een letterlijke „combat de generosite" zeer ten voordele van de liefdadige instel lingen in Italië. Het zijn de grote Maria Meneghini Callas en de grote Renata Tebaldi, die elkaar, populair gezegd, het licht in de ogen niet gunnen, en zoal dit licht, dan toch niet de lawines van bloemen, de eindeloze bijval en al dat andere dat een moeizaam kunstenaarsleven verlicht. mgr. Battista Montini, en deze een chec- que voor een miljoen lire gegeven „voor de armen in het bisdom Milaan". Renata bleef niet achter, zij bezocht vrijdagmiddag de prefect 'van Milaan en bracht hem de gehele opbrengst van haar concert, twee en een half miljoen lire. voor de kinderen van UNICEF. Nu was het de beurt van Maria. En zij deelde zaterdag prompt mede, dat zij haar hele honorarium, dat het week blad „Oggi" haar voor de eerste afle vering van haar memoires betaald heeft, schenkt aan het ..Giuseppe Verdi Insti tuut", een liefdadige instelling die zorgt voor oude kunstenaars. Dezer dagen treedt Renata Tebaldi opnieuw in Milaan op, en dan staat er een concert in Parma op het program ma. alweer voor een liefdadig doel. Wie zal het de penningmeesters der verschil lende liefdadige instellingen verwijten, dat zij de strijd met belangstelling gade slaan De „koude oorlog" tussen de dames duurt naar het heet al drie jaar. Sedert oktober 1956, toen „Time" een artikel over Maria publiceerde en haar de woorden „zij (Tebaldi) heeft geen rug- gegraat" in de mond legde, is het een warme oorlog. „Ik heb iets, dat Maria niet heeft, een hart." kaatste Renata terug. Waarmee de strUd een strijd der harten werd.... Zolang de dames in verschillende we reldsteden optreden, is het bij spanning geladen interviews gebleven. Nu zij bei den in Milaan vertoeven, blijft het daar zeer bepaald niet b(j. Daar was immers in de vroegste uren van vrijdag die menigte „Tebaldianen" die het vereerde idool de gehele weg naar de Scala in haar auto voortduw den. Dat. was. nadat Renata Tebaldi ge zongen had op een concert van UNICEF, aan het einde waarvan de zachtmoedige Renata schier bedolven was onder een lawine van bloemen. Maria Meneghini Callas. blijkbaar goed ingelicht, had enkele uren voor het concert van haar rivale, een bezoek ge bracht aan de aartsbisschop van Milaan, WOENSDAG Den Burcht: Studiebijeenkomst Ver. v. Bedrijfsvoorlichting „Rijnstreek West". 9.30 uur voorm. Den Burcht (Jacobazaal)Voordxachts- avond Seleklp ..Fryslan". 7.45 uur nam. Ohr. Nat. Opl.school Storm Buyslngstr. 18a: Installatie schoolhoofd P. J. Datema. 8 uur nam. Gerecht 10: 6plritlstlech Genootschap. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Wim lbo"» Trian gelcabaret. 8 uur nam. Rapenburg 61: K. en O.-cursus moderne beeldhouwkunst. 8 uur nam. DONDERDAG Rijksmuseum voor Volkenkunde: K. en O rondleiding over Buddha-tentoonstel ling. 8 uur nam. Rijksherbarium (Nonnensteeg 1): Jaar vergadering Kon. Ned Natuurhistorische Ver. 8 uur nam. VRIJDAG De Harmonie: Ned. Ver. Expoge. Spr. mr. P. J. Idenburg over de Belgische Kongo. 8 uur nam. Schouwburg: Hoofdstad Operette „Die lustige Wltwe", 8 uur nam. Gerecht 10: K. en O. cursus fotografie. 8 uur nam. Rapenburg 61Stichting Psyche Syn these. Spr. B. v. d. Meer over de eenvoud van het eeuwige leven. 8 uur nam. Stadszaal (foyer): K. en O. Lezing en film „Het groene eiland". 8 uur nam VRIJDAG Warmond: Verenigingsgebouw. Jonge Kerk: ds. Dam va<n Abbenes spreekt over „De wonderen". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Haagweg 92: Tentoonstelling Marcel B Keeper en Louis Meys. Dagelijks 10 uur voorm.5 uur m.; woensdag en vrijdag 710 uur nam. (tot 16 Januari). Lakenhal: „Tekenaars van nu (tot 2>1 Januari). BIOSCOPEN Liflo „Moby Dick" a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9 15 uur. Luxor „De hofnar" a.l. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45 7 en 9.15 uur. Trianon „Aanranding" 18 Jaar. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Casino „Grote manoeuvres" 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur Roy „Bandido" 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.30. 7.15 en 9.15 uur. Dcnderdagcyclus„Les belles de nuit". De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Lelden en Oegatgeest wordt tot zaterdagmorgen 12 Januari 8 uur waarge nomen door: Apotheek Doeza. Doezastraat 31 tel. 21313: Apotheek Nieuwe Rijn. Nieuwe Rijn 18. tel 20526 en Apotheek Oegstgeest. Wilhelminapark 8. Oegstgeest. tel. 26274. BH geen gehoor hl,| Uw halsarts o! specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Britten ontkennen aanval ep gebied van Jemen Vliegtuigen van de Royal Air Force zijn in het protectoraat Aden (tussen Rode Zee en Indische Oceaan) opgetre den tegen invallers uit Jemen, het aan grenzende Arabische koninkrijk, aldus heeft het Britse Ministerie van Koloniën gisteravond bekendgemaakt. De vlieg tuigen hebben echter niet het gebied van Jemen zelf aangevallen, zoals be weerd wordt in een communiué van de legatie van Jemen in de Westduitse hoofdstad Bonn. In dat communiqué werd verder beweerd, dat Britse vlieg tuigen met brisant, en brandbommen steden in Jemen hadden aangevallen. Ook zouden de Britten tanks gebruiken bij hun aanvallen op Jemen. De Brit ten zouden „samenzweren" om delen van Jemen militair te bezetten, vooral het strategische gebied van Kadaba en de sector van El Beda. Zij zouden ook het „internationale vliegveld" van Atak bezet hebben. Jemense „patriotten" zou den twee Britse bommenwerpers heb ben neergeschoten en vijftien Britse tanks vernietigd. Er zouden volgens de beweringen van Jemen 173 „patriotten" door het. optreden van de Britten om het leven zijn gekomen. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Mallorca geh. bew. zw. bew. motregen licht bew. onbewolkt motregen geh. bew. geh. bew. nevel mist mist onbewolkt geh. bew. half bew. zw. bew. mist mist onbewolkt half bew. nevel onbewolkt onbewolkt 3 Bi wind 7 u. m/s. l «a 3- cS zw 4 5 0 z 2 4 0 zw 9 5 0.1 zw 8 11 0 zw 12 12 0 zw 7 11 0.1 zzw 8 7 0 zzw 5 5 3 zo 2 1 0 ono 2 1 0 windstil -4 0 now 6 6 0 wzw 5 6 0 zw 2 1 0 zzw 2 2 0 O 2 -2 0 windstil -4 0 windstil -5 0 wnw 6 3 0 wzw 1 -2 0 ono 4 5 0 nnw S S 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2