Militairen in Algerije wilden het burgerlijk gezag vervangen In 6 jaar verdubbelde liet aantal auto's WEERBERICHT 1 Tunesische premier Bourgaiba nam uitdagende houding aan Faure gelast zijn reis af Mr. H. A. M. T. Kolfschoten nieuwe burgemeester van VGravenliage Negen maanden verkeer: 95ste jaargang DINSDAG 8 JANUARI 1957 No. 29030 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte smgel u - Giro no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer t7.— per kwartaal; f. 2.35 per maand; f.0.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Nerveuze stemming in Parijs (Van onze Parijse correspondent) Er zijn verscheidene tekenen, die er op wijzen, dat de Franse rege ringskringen door toenemende nervositeit worden bevangen, nu de Verenigde Naties volgende week hun debatten beginnen over de situatie in Algerije, debatten waarvoor de minister van Buitenlandse Zaken, Christian Pineau, zich zondagavond al naar New York heeft begeven. Die nervositeit komt in verschillende maatregelen, besluiten en verschijnselen tot uiting, waarvoor overigens niet altijd de Franse regering alleen en direct aansprakelijk kan worden gesteld. Zo heeft de Tunesische premier Habib Bourguiba zondag ter gelegenheid van de ondertekening van het vriendschapsverdrag met Libië tegenover Parijs een bijna uitdagende houding aangenomen en woorden gespro ken, die geen enkele regering had kunnen aanvaarden. De onder staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Maurice Faure, die juist naar Tunesië zou vertrekken om de normale betrekkingen weer aan te knopen, die na de arrestatie van de Algerijnse rebellenleider Ben Bella en anderen waren verbroken, heeft die reis dan ook onmiddellijk weer afgelast. Generaal krijgt 30 dagen gevangenis Een ander symptoom van de span ningen, die zich nu trouwens ook. in Algerije met vernieuwde hevigheid doen gelden, is de arrestatie van de generaal Jacques Faure, die in Al giers adjudant was van de comman dant en die op last van de minister van Oorlog nu met dertig dagen ge vangenisstraf is gestraft. Generaal Faure wordt er van beschuldigd eind december betrokken te zijn geweest bij een plan om het burgerlijk gezag door een militair bewind te vervan gen. Volgens die opzet zouden de sa menzweerders de minister-resident Robert Lacoste in arrest hebben wil len stellen. In een communiqué van de minis ter van Oorlog is de arrestatie van generaal Faure erkendnadat die gisteren in bedekte termen en in vragende vorm door het ochtendblad „Figaro" was onthuld. Volgens de minister zou de gene raal zich echter slechts aan onvoor zichtige uitlatingen hebben schuldig gemaakt. Politieke waarnemers mer ken in dat verband evenwel op, dat een arrest van een maand wel een zware straf voor een dergelijk ver grijp moet heten en het lijkt dan ook niet overdreven om aan te ne men, dat in Algerije door rechts-ex- tremistische elementen inderdaad een putsch werd - of misschien zelfs wordt - voorbereid. Persvrijheid aangetast Een derde incident (waarvoor men i het kabinet-Mollet. wél geheel aanspra kelijk moet stellen) betreft de inbeslag- neming in Algerije op last van minister i Lacoste van de drie grote Parijse avondbladen: France Soir, Paris Presse en Le Monde, die een onjuiste voorstel ling van zaken zouden hebben gegeven met betrekking onder meer tot repre sailles. die Franse troepen op de Alge rijnse bevolking moeten hebben uitge oefend. Lacoste heeft van die represail- Woorden, geen daden Zoals opgemerkt, schijnt men deze verschillende maatregelen en reacties wel te mogen zien als uitingen van nervositeit en ongerustheid over de af loop van de Algerije-debatten, die ver moedelijk volgende week voor het forum der Verenigde Naties zullen beginnen. De ministers Mollet, Lacoste en Pineau verkeren inderdaad in een niet bijzon der gunstige positie, nu in Algerije tot dusver vrijwel alle hervormingsmaatre gelen achterwege zijn gebleven, die de wereld van Frankrijks oprechte wil hadden kunnen overtuigen in Algerije nu eindelijk een liberale politiek te gaan voeren. Er wordt in politieke kringen in Parijs de laatste dagen veel gesproken van een plechtige verklaring, die Mol let nog deze week over de Franse plan nen in Algerije af zou leggen. Men vraagt zich echter af, of woorden nog veel indruk zullen kunnen maken, nu daden al te lang zijn uitgesteld. Gisteren veertig doden In Algerije zijn gisteren in totaal veertig personen gedood, 12 gewond en 30 gevangen genomen. In de buiten wijken van Algiers werd een persoon gedood en werden zes anderen gewond tijdens een aanval van Algerijnse: rebellen op een kapperszaak. In een ander district werden drie Europeanen gedood door granaten, geworpen door rebellen. Met uitzondering van een grote les. waarbij verscheidene Arabieren schermutseling in Nedroma. 75 km ten werden gewond en een meisje gedood, een eigen lezing gegeven, een lezing echter die door de getuigenissen van het officieuze Franse persbureau A.F.P. en verschillende dagblad-corresponden ten ter plaatse niet wordt gedekt. Bijna alle Franse kranten beschouwen deze inbeslagneming dan ook als een directe ingreep in de vrijheid van de pers en een deputatie van journalisten heeft tegen deze censuur-maatregel energiek een scherp protest bij minister-presi dent Mollet ingediend. zuidwesten van Oran, beperkte de ter reur zich tot individuele aanvallen. Daar overvielen Franse infanteristen een bende opstandelingen, van wie er vijftien sneuvelden. Een belangrijke opslagplaats van wapens werd na de strijd in beslag genomen. In Constan- tine werden twee Islamieten gedood toen een granaat in een huis werd ge worpen. In Algiers werd een nationa list door de politie gedood nadat hij de klanten in een melksalon had aange vallen. Btf K.B. van 7 januari 1957 is de burgemeester van Eindhoven, mr. H. A. M. T. Kolfschoten met ingang van 10 februari benoemd tot burgemeester van 's-Gravenhage. Mr Henry Anthony Melchior Tieleman Kolfschoten werd op 7 augustus 1905 te Arnhem geboren. Hij bezocht daar de lagere school en studeerde van 1915 tot 1921 op het Gymnasium van de Jezuieten te Katwijk, waarna hjj aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam de colleges in de rechts wetenschappen volgde. Albanië wordt het „Cyprus" van Moskou De Russen zouden thans omvangrijke militaire werken in Albanië uitvoeren, met het doel van dit land een militair steunpunt te maken, dat valt te verge lijken met de betekenis, die Cyprus als basis voor het Westen heeft, aldus in lichtingen, die in Turkije zijn ontvan gen. In de Albanese havens Valona, Du- razzo en St. Jean de Medua zouden uit gebreide marine- en luc-htbases worden aangelegd. Dit werk zou in de zomer van 1956 zijn begonnen. Valona en het eiland Saseno zjjn tot verboden gebied verklaard en er bevinden zich aldaar op vallend veel Sovjetrussische militairen en technici. Er zou ook gewerkt worden aan de aanleg van een basis voor duikboten en een voor watervliegtuigen. Tenslotte zouden de Russen nog op uitgebreide schaal versterkingen in Albanië aanleg gen, terwijl zij er ook tientallen stellin gen luchtdoelgeschut zouden inrichten. Ten tijde van de crisis om het Suez- kanaal zouden de Russische militaire werkzaamheden in Albanië in versneld tempo zijn uitgevoerd. Zacht weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met af en toe wat lichte regen of motregen. Tot krachtig of hard toenemende zuidweste lijke wind. Zacht. (Opgemaakt te 11.15 uur) 9 JANUARI Zon op: 8.48 uur; onder: 16.51 uur. Maan op: 11.43 uur; onder: 1.07 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.20 en 20.45 uur. Laagwater te 3.48 en 16.15 uur. Du oummei bestaat alt 10 pagina s. In 1926 deed hij zijn doctoraal-examen waarna hij in januari 1927 aangesteld werd als tweede secretaris van de toen malige R.-K. Staatspartij, welke functie in de jaren 1928 tot 1933 gecombineerd werd met die van particulier secretaris van de minister-president jihr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck Hij kreeg opdracht tot het inrichten van een eigen partijbureau, het dr. Schaepmanhuis. waarvan hij in 1938 di recteur werd en dit bleef tot de ophef fing in 1941. Tijdens de bezetting groepeerden de zes voornaamste politieke partijen zich samen in het zgn. „politiek convent". Toen in 1943 oud-minister T. J. Ver schuur gearresteerd was. vertegenwoor digde mr. Kolfsohoten zijn partij in dit convent. Nadat ook de Kamervoorzitter mr. van Schaik gevangen was gezet, volgde hii deze als lid van het „Vader- la-ndsch Comité" op. Bij het optreden van het ministerie Schermerhorn op 24 juni 1945 zag mr. Kolfschoten zich de portefeuille van Justitie toegewezen. Hiermede aanvaard de hij een precaire opdracht, aangezien de zuivering van de Hoge Raad en de instelling van een bijzondere rechtsple- 11.778 doden in drie landen In de eerste 9 maanden van het vo rig jaar zijn er volgens een opgave van de K.N.A.C. in het Nederlandse verkeer 1095 doden te betreuren ge weest. Voor Frankrijk was dat aantal 6314. Voor Engeland bedroeg het over de eerste tien maanden van f956 be duidend minder dan voor Frankrijk, namelijk 4369. Wanneer men deze cij fers bij elkaar neemt, kan gezegd worden, dat zich in de genoemde drie landen in de loop van driekwart jaar een ramp voordeed, die, wat het aan tal doden betreft, zeven maal zo ern stig was als de Nederlandse storm ramp van 1953. In Nederland heeft één op de 17 in woners een auto, in Frankrijk èèn op de 13 en in Engeland één op de 12. Het totaal aantal verkeersongevallen in Nederland was over de eerste negen maanden van 1955 84.050 en over de zelfde periode van 1956 94.805; een toe neming van 11,2%. Het aantal doden in de eerste drie kwartalen van 1956 be droeg met het genoemde cijfer van 1095 ruim 4% meer dan in dezelfde periode van 1955 (toen 47 doden minder). Voor de ernstig gewonden en de licht gewon den zijn de vergelijkingscijfers 14.542 (1487 méér, dat is 10,2%en 11.168 (582 méér, dat is 5,2%). De genoemde cijfers zijn alle nog voorlopig. In Polen rumoerige verkiezingscampagne Herleving anti-semitisme De campagne die op het ogenblik in Polen gevoerd wordt met het oog op de komende verkiezingen, verloopt steeds stormachtiger. Op bijeenkomsten waar kandidaten spreken hebben zich talrijke incidenten voorgedaan. Vooral communisten, die in de afgelopen tien jaar hoge functies be kleed hebben, moeten het ontgelden. Verscheidene malen is het reeds voor gekomen, dat de kiezers het schrappen van bepaalde namen van de lijst van kandidaten eisten. Bij de verkiezingen, die over veertien dagen gehouden worden, wor-dt gestemd op een eenheidslijst van het Nationale Front, waarin de Communistische partij, de Democratische partij, de Boeren partij, religieuze en culturele verenigin gen, beroepsorganisaties en onafhanke- lijken samenwerken. Er zijn 723 kandi daten, overwegend communisten, voor 459 parlementszetels. In de gehele Poolse pers is ongerust heid uitgesproken over een herleving van het anti-semitisme. Volgens onbe vestigde, doch geloofwaardige berichten hebben 70.000 Poolse Joden, onder wie veel leden van de (communistische) Verenigde Arbeiderspartij en zelfs com munistische partijfunctionarissen, een paspoort aangevraagd om naar Israël te kunnen gaan. Eisenhower benoemt opnieuw Democratische medewerker President Eisenhower heeft James Richards, de voormalige democratische voorzitter van de commissie voor bui tenlandse aangelegenheden van het Huis van Afgevaardigden, tot zijn speciale medewerker voor zaken betreffende het Midden-Oosten benoemd. Richards zal aan het hoofd staan van een Amerikaanse delegatie naar dit ge bied. Hij zal. aldus een mededeling van het Witte Huis. de ambassadeursrang bekleden. Richards is verleden week afgetreden als voorzitter van de commissie voor buitenlandse aangelegenheden. Dit is de tweede maal, dat Eisenho wer een vooraanstaand democratisch Congreslid tot zijn speciale medewerker voor buitenlandse aangelegenheden be noemt. De eerste benoeming was de aanstelling van de voormalige Democra tische voorzitter van de Senaatscommis sie voor Buitenlandse Zaken. Walter George, tot Amerikaans vertegenwoor diger in de NAVO. Vanmorgen is de Bloemlust-ten- toonstelling. die ingericht is in de H.B.G.-hallen te Lisse. officieel geopend. Honderden tulpen, hya cinten en narcissen tonen hier hun pracht: het sprookje ..Lente in de winter" is weer werkelijkheid ge worden. Elders in dit blad schrij ven wij uitvoerig over deze ten toonstelling. (Foto L.D./Van Vliet) Trein ternauwernood gemist Straaljager maakte noodlanding op een bouwland bij Barneveld Ongedeerde piloot moest met ijzerzaag uit liet zwaar gehavend toestel bevrijd worden (Speciale berichtgeving) Gistermiddag omstreeks drie uur heeft een Gloster Meteor van de vliegbasis Leeuwarden en bestuurd door sergeant -vlieger Reiss uit Utrecht een noodlan ding gemaakt tussen het station Barneveld en het station BarneveldVoort huizen. De piloot bleef ongedeerd, hoewel hij bevrijd moest worden met behulp van een ijzerzaag. Het vliegtuig kwam terecht tegen de spoorbaan op het moment dat juist een trein passee rden uit de richting Amersfoort. Volgens verklaringen van de piloot heeft hij nog een manoeuvre gemaakt om een botsing met de trein te vermij den. terwijl de treinbestuurder, die het vliegtuig zag naderen, de snelheid van zijn trein verhoogde. In de trein ge raakten enkele passagiers in paniek. Onmiddellijk na het passeren van de trein raakte het vliegtuig de spoordijk en kantelde gedeeltelijk op de lijn, waardoor voorlopig ieder spoorwegver keer werd versperd en de bovenleiding vernield. Het vliegtuig was onderweg van Leeuwarden naar Soesterberg en kreeg boven de Veluwe navigatie-moei- lijkheden. Onder meer was de radio defect waardoor de piloot, zijn koers was kwijtgeraakt. Met zijn resterende brand stof kon hij geen enkele basis meer bereiken en besloot daarom tot een noodlanding. De Gloster raakte de grond in het bouwland van de familie Brou- Mr. Kolfschoten, de nieuwe burgemeester van Den Haag. I ging onder zijn ministerie ressorteerden. Zijn eerste praatje „Op de brug" was dan ook aan de opsporing en berechting van staatkundige misdrijven gewijd. Na zijn aftreden als minister werd mr. j Kolfschoten tot lid van de Eerste Kamer j gekozen. In 1946, volgde zijn benoeming tot j burgemeester van Brabant grootste ge meente. de industriestad Eindhoven Als zodanig heeft hij zich doen kennen als een bekwaam en vooruitstrevend ma gistraat. Na de verkiezingen in 1952 keerde hij niet terug in de Eerste Ka mer. Mr. Kolfschoten is bestuurslid van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten, afdeling Noord-Brabant, voorzit ter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten voor gemeenschappelijke filmkeuring op katholieke grondslag, commissaris van de N.V. Provinciale Noord-Brabantse Elektriciteitsmaat schappij. Hij is ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw. Dat van de bromfietsen is vertienvoudigd Volgens het jaarverslag van de Nederlandse vereniging „De Rüwiel- en Automobielindustrie" is de omvang van het Nederlandse autopark in zes jaar verdubbeld. Volgens de schatting van de KNAC telde men op 1 juli 1956 315.400 personenauto's, 118.300 bedrijfsautomobielen alsmede 7.100 autobus: n en is in hetzelfde tijdvak het aantal bromfietsen vertienvoudigd en over schreed in 1956 het half miljoen. Toch aldus het jaarverslag, bestaat er in ons land een achterstand in het automobielgebruik vergeleken bij de ons omrin gende landen. wer en reed door in de richting van de spoorlijn waar de trein passeerde. Door op het laatste moment nog uit te wijken vermeed de piloot een botsing met de trein. Het vliegtuig botste daar op tegen de dijk. waarbij een vleugel afbrak en het toestel half over de spoorlijn kantelde. Bij de landing had het toestel nog een snelheid van 300 kilometer pér uur. Personeel van de N.V. van Schothorst het toestel lag tussen de bedrijven van deze firma en van de firma weduwe v. d. Woerd was het eerst bij het vliegtuig. De heren A. Grift en A. van 't Land wisten de piloot uit zijn benar de positie te bevrijden met behulp van een ijzerzaag. De eerste vraag van de piloot was waar hij kon telefoneren om zijn superieuren van het gebeurde in kennis te stellen. Het treinverkeer was door dit ongeluk volkomen gestoord. Passagiers uit de richting Edp moesten met bussen van de V.A D. worden ver voerd van Barneveld naar het station BarneveldVoorthuizen dat tijdelijk weer in gebruik werd gesteld. Normaal stopt de trein even voorbij dit station aan een halte aan de kleine lijn. De V.A.D. vervoerde ook de passagiers uit de richting Amersfoort van Barneveld Voorthuizen af naar Barneveld. Tot laat in de avond was personeel van de N.S bezig de bovenleiding weer in orde te maken. Gisteravond omstreeks half elf slaag de een 50-tons kraanwagen, gemon- terd op treinwagons erin, de straal jager van zijn ongewone landings plaats te lichten. Vanmorgen kon het treinverkeer op deze lijn weer hervat worden. Uit de beschikbare cijfers blijkt, dat de gemiddelde jaarlijkse omzet per be drijf sterk stijgt en dat het aantal klan ten per vestiging in de detailhandel re gelmatig toeneemt. Het jaarverslag con cludeert, dat het verenigingsjaar 1955 1956 tot de best zakelijke perioden van de RAI-leden mag worden gerekend. Een' onderzoek heeft uitgewezen, dat meer dan 50% van de garagehouders door de omstandigheden gedwongen is in de openlucht te repareren, nu door de bouwstop de natuurlijke expansie van het automobiel- en garagebedrijf wordt belemmerd. Het jaarverslag noemt dit „niet meer en niet minder dan een noodtoestand". Terwijl het aantal in gebruik zijn de auto's in de periode 19501956 verdubbelde, nam de beschik bare bedrijfsoppervlakte toe met slechts circa 30% en bleef zodoende met bijna 650 000 m2 achter bij een juist geacht gemiddelde. Wil men in 1960 de even- j wichtstoestand hersteld zien, dan zou per jaar een nieuwe bedrijfsoppervlakte voor de automobielreparatieinrichtingen moeten worden bijgebouwd van bijna 200.000 m2. De import en assemblage van per sonenauto's in ons land is in 1956 met 15% toegenomen. Het merendeel van de verkochte eenheden waren lichte mid delgrote typen. Dit blijkt uit de onder verdeling naar prijsklassen. De meeste auto's werden verhandeld in de prijs- I chief-scout van de gehele "wereld. Voor klasse f. 6000 tot f. 7.000 (28.8 procent), I zijn verdiensten als stichter en orga- gevolgd door de prijsklasse f. 5000 tot nisator werd hij in de adelstand ver- f. 6.000 (23.5 procent). Ruim 63% van j heven. In 1937 vertrok Lord Baden Po- de in 1956 verkochte automobielen had well naar Kenya, waar bij 8 januari een catalogusprijs van nog geen f. 7000. 1941 is overleden. In de bijeenkomst in Het aandeel van de categorie f. 7.000 tot de Domkerk zal tevens het 50 jarig be- f. 10.000 was 23%: de klasse van f. 10.000 staan van de padvindersbeweging wor- en hoger Lwam tot slechts 14%. I den herdacht. Herdenking Baden Powell TEVENS HALVE EEUW PADVINDERSBEWEGING (Speciale berichtgeving) Zondag 24 februari zal in de Dom kerk te Utrecht een nationale bijeen komst worden gehouden ter herdenking van de geboortedag van Robert Baden Powell, die op 22 febr. 1857 in Londen ter wereld kwam. Baden Powell is de stichter van de verkennersbeweging. In 1920 werd hij in Richmond tijdens de eerste jamboree (internationale bijeen komst van jongens) uitgeroepen tot

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1