Warm in bed- Onmetelijke rijkdommen aan wol en mineralen in hart van Australië ZO IETS HAAL JE NOOIT MEER IN... ONS MENU ZATERDAG 5 JANUARI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de wand... als het buiten koud is Ontdekkingstocht door een tverelddeel (I) MALLE GEVALLEN Fascinerende grootheid van ongekend-uitgestrekt gebied VAN DE WEEK U heeft geen verwarming in Uw slaapkamer Het water in het glas op het nachtkastje is 's morgens bevroren U durft, als de wekker is afgegaan. Uw neus nauwelijks buiten de dekens te steken? Brrr En nog eens brrr Afgezien van een kruik (en misschien flanellen lakens) heeft U dus zeker wel een behaaglijk warme pyjama nodig, of, zo ge geen pyjama-aanhangster bent, een warm nachthemd. Wilt ge een modelletje, dat een beetje anders is dan anders, dat warm is en toch flatteus, dat dik is en toch modieus Dan zijn hier een paar suggesties, ontleend aan Jaarboek 1957 van Vrouw Mode. Enkele van de weer gegeven modellen hebben zelfs een tweevoudige functie. Kijkt U maar. j. y. 1). is een romantisch nachthemd, dat in onze moderne tijd niet minder flatteus en aantrekkelijk is dan in lang voorbije jaren der mode-geschiedenis. Het lange, ruime en ongetailleerde model heet modem, het lieve rozen- motiefje van de bedrukte flanel is op zettelijk ouderwets. Indien gewenst, kan dit moderne nachtgewaad met een ceintuur worden gedragen. De man chetten van de wijde, driekwart mou wen en het kleine kraagje zijn met een smalle ruche afgewerkt. Een soort gelijke garnering is ook langs de over slag aan de voorkant aangebracht. Het model is van hals tot zoom doorge- knoopt en kan. als Koning Vorst niet langer de ongewenste gast in Uw slaapkamer is. als peignoir worden doorgedragen. 2) is een tweedelig nachthemd, een overgooier-nachthemd. dat zowel in het hartje van de winter als in mil dere jaargetijden kan dienen. De over gooien die een nachtpon op zichzelf is. heeft geen mouwen en is gedecolle teerd. In het koudste seizoen wordt hij over een bijbehorende overhemdblouse gedragen, die klassiek van snit is. De blouse is van witte, zwart genopte flanel; voor de ongetailleerde pon werd effen rode flanel gebruikt. De V-vormige halsopening is gegarneerd met een brede bies van de blousestof en ook de steekzakjes zijn van het ge nopte materiaal gemaakt. 3) is een klassieke pyjama met lang overhemd jak en nauwe pantalon. De laatste is van (wit en bruin) gestreepte flanel of popeline, het jak is van soortgelijk materiaal, dat met een bloemmotief je in de kleuren van de pantalon bedrukt is. De coupe van de blouse is zodanig verzorgd dat ze. wan neer het U in de zin komt. overdag bij een rechte, donkere rok kan worden gedragen hetzij over de rok. hetzij in de rok met een leren ceintuur. De manchetten en de kraag van de blouse zijn met de donkere streep van de pantalonstof gegarneerd. 4) is een warme pyjama van ge streepte (of gebloemde) flanel. Het jasje is ruim en aan een schouderpas gerimpeld. De lange mouwen en de broekspijpen zijn om de pols. respec tievelijk de enkel, met behulp vaneen opgenaaide band (of doorgestikte lastex) ineengerimpeld. Het jasje is voorzien van een dubbele knoopslui- ting. 5) Het laatste model is voor de al- lerkouwelijksten. Het is gemaakt uit Nou, dat is ook wat. Toen enkele com pagnieën van het nieuwe Westduitse leger voor het eerst hun kazerne in Niederlahnstein aan de Rijn binnen marcheerden, waren de jonge solda ten getooid met bloemen, die ze tus sen de koppelriemen hadden gesto ken. Er deed zich nog een ander in cident voor. Toen generaal-majoor Hermann de troepen in aanwezig heid van hoge Amerikaanse en Franse officieren in een toespraak hartelijk welkom heette, begon een luchtalarmsirene een oorverdovend spektakel te maken, 't Was jammer maar van Hermann's woorden was toen niets meer te verstaan. De deskundige op het gebied van ont plofbare stoffen, James Miller, die het Amerikaanse leger in de oorlog heeft geholpen de brandkasten van Hitier en Goering te openen, is in Philadelphia in z'n kraag gegrepen. Als dank voor de bewezen diensten? O nee. o nee. Hij had de brandkas ten van verscheidene postkantoren in en om de stad laten springen. Dezer dagen van een relatie een op zienbarende uitdrukking gehoord, welke wij U niet willen onthouden, hopende dat U het grapje kunt waarderen! Die relatie dan zei tegen ons: „Je moet je hoofd inslikken dan kun je buikspreken." Natuurlijk, het was niet kwaad bedoeld. In Trento schrok mevrouw Cesari zich 'n hoedje. Zij deed een greep in de provisiekast om een worstje te pak ken. In plaats daarvan haalde zij een slang van maar liefst twee-en - een-halve meter voor de dag. Luid keels gillend rende zij het huis uit. Iemand die juist voorbij kwam was zo (edel)moedig het serpent mors dood te slaan. Ze zijn er weer. de valse bankbiljetten. Nu in Hannover. Volgens de politie zijn ze ..verontrustend goed nage maakt." Iemand met een paar scherpe ogen zal echter wel enig verschil zien. Op de briefjes is de waarschuwing tegen het namaken vervangen door de volgende spreuk: ..Wie bankbiljetten namaakt, kan zich vaak uit de nood helpen. Het is tegenwoordig moeilijk de eindjes aan elkaar te knopen". In Italië heeft men eindelijk water zien branden. Plotseling sloegen de vlammen uit een beekje bij Rübiera. Zelfs de trein MilaanBologna moest de rit onderbreken omdat de spoorbrug over het beekje gloeiend heet was. De brandweer en de poli tie moesten er natuurlijk het hunne van hebben. Uit een onderzoek kwam vast te staan, dat een grote hoeveelheid clandestien gestookte alcohol in brand was geraakt. effen flanel wit voor het jak, rood voor de broek. Het rechte, lange jak heeft een ingezet, rood halsstuk met gladde boord en zijsluiting. Ook voor de zoom van de driekwart mouwen werd de rode stof gebruikt. De panta lon tenslotte is uitgerust met een aan geknipte voetbedekking. (Van onze correspondent, Jan D. Rempt, in Sydney) Ik heb, op een reis van zesduizend kilometer door de lucht en tweedui zend kilometer per auto en nog eens drieduizend voet naar de diepte in de zinkmijnen van Broken Hill, de zilveren stad in de woestijn in het achterland van Nieuw Zuid Wales, een voor mij geheel vreemd Australië leren kennen. In de binnenlanden van centraal Queensland sloeg een verlammende hitte van meer dan honderd en tien graden in mijn gezicht; in het dode hart van Australië bij Alice Springs sprak ik met de zwarte Abo's (inboorlingen) van de Arunta-stam, wier kleurige schilderijen voor meer dan vierhonderd gulden per stuk van de hand gaan. Ik dronk in Blackal het zacht-zoete lauwe water van de Artesische bronnen. Dit Australië is een van de fascinerende grootheid en uitgestrektheid, van schrikaanjagende verlatenheid, van grillige vormen en fantastische kleuren, maar het herbergt een rijkdom, waarvan zelfs de Nizam van Hyde rabad niet heeft kunnen dromen en het ademt een gelukzaligheid, die het paradijs evenaart. Tien mensen en duizenden kangoeroes De rijkdom ligt in de wol en de mineralen. Ik heb op de jaarlijkse landbouw- en veeteelttentoonstel ling van Sydney vele malen de ede le merino-rammen gezien, die voor vijftigduizend gulden van de hand gingen. De kampioen werd er ge plaatst op een podium en bewaakt als kroonjuwelen, maar op mijn reis zag ik op een der grootste schapenstations van Australië en van de wereld een hele rij van der gelijke wandelende wolbalen de loopplank van de schapenstal af komen. In hun grijzige vachten mocht ik later mijn vingers begra ven, de blanke tooi ontbloten en het goud-gele wolvet voelen. Ik greep vijftigduizend gulden bij de horens. Later, in de zilveren stad in het midden der woestijn, die haar afsluit van de beschaafde wereld, zag ik drie duizend voet onder de grond het hak ken van zink-lood uit de gangen in een moordende hitte door zwoegende arbeiders, die aan het eind der week met driehonderd, soms vijfhonderd guldenmeer dan het driedubbele van het normale basisloon) naar huis gaan. Daar zag ik de andere rijkdom van Australië. Ik pikte haar op. Zij lag aan mijn voeten, in stukken en brok ken. In de speelholen In de neuvels. die als naaldbergen omhoog steken in het vlakke land schap, is elk bekend mineraal te vin- Onze correspondent in Austra lië, Jan D. Rempt, heeft zojuist een tocht gemaakt met 45 jour nalisten uit zeventien landen in vyf werelddelen door de bin nenlanden van Australië. Op deze rondreis, die acht dagen duurde, heeft het internationale gezelschap meer dan achtdui zend kilometer afgelegd in een DC-4 Skvmaster van Trans- Australian Airlines en in parti culiere auto's naar verre uit hoeken, waar geen gebaande wegen zijn. Het vliegtuig was speciaal ge charterd door het Australische wolbureau, dat de journalisten, met onze correspondent als enige Nederlandse verslaggever, had uitgenodigd tot deze ont dekkingsreis om hun een indruk te geven van het achterland. De tocht, die in Melbourne in het uiterste zuiden begon, leid de naar de federale hoofdstad Canberra, het achterland van Nieuw Zuid-Wales, het centrale binnenland van Queensland en vandaar naar het dode hart van Australië in het Noordelijk ter ritorium. Onze correspondent zal in enkele artikelen verslag ge ven van zijn bevindingen. A i Australië is nog het land van de cowboys. Onze correspondent foto grafeerde deze schapendrijvers-te-paard op ..Bundemar" een schapen station. waar 25.000 schapen grazen op 40.000 hectaren. den, maar in de mijnen van de zilve ren stad. waar eertijds het zilver naar boven werd gebracht, graaft men Van kastanjes en een paar spelden of lucifers kun je kostelijke beestjes maken; je kunt er ook kettingen van rijgen; je kunt ze, wanneer je 's avonds gezellig bijeen zit, poffen in de kachel, maar - en dat is minder bekend - ze zijn ook uitstekend als onderdeel van de middagmaaltijd te gebruiken. Spruitjes met kastanjes bijv. is een zeer voedzame lekkernij. De kastanjes worden hiertoe aan de bovenzijde met een scherp mes lngekruist, gewassen en in ruim water met wat zout gaar gekookt (plm. 1 uur). Men stelt vast of ze gaar zijn door er een uit het water te nemen en open te maken. Kruist men de kastanjes niet in, waardoor d$ zoete smaak beter behouden blijft, dan bedraagt de kooktijd plm. IV2 uur. De kastanjes worden gepeld en kunnen in zijn geheel of in stukjes gesneden door de spruitjes geroerd worden. Eet men de kastanjes zonder bij voegselen, dan worden ze in een dekschaal opgedaan en aan tafel gepeld. Er wordt dan boter bij gepresenteerd. ZONDAG Grapefruit, runderlapjes, spruiten met kastanjes, aard appelen, 2 kleuren vla. MAANDAG t Bieten, gebakken aardappelen met kaas en uien, wentel teefjes. DINSDAG Boerenkool met rookworst, muesli. WOENSDAG Stoofprei met gehakt, rauw gebakken aardappelen, fruitsla. DONDERDAG Stoofpot kool met kaas, gebakken grutjes. VRIJDAG Vlsragoüt in rijstrand, sla, warme beschuitpudding. ZATERDAG Erwtensoep, gebakken appel. Recept: Warme beschuitpudding. 12 beschuiten, l/2 liter melk. 2 eieren, 150 gr. rozijnen, geraspte citroenschil, vanillesuiker, 1 thee lepel kaneel. 60 gr. suiker. 50 gr boter, iets zout. De beschuit fijnmaken. De rozijnen wassen en uit laten lekken, de eieren splitsen. De dooiers roeren met de sui ker. de vanillesuiker, zout en kaneel De melk koken, de boter erin laten smelten en onder voortdurend roeren bij de dooiermassa doen. De vloeistof nu over het beschuitkruim roeren. De eiwitten stijfslaan, op de beschuitmas sa leggen en alles voorzichtig doorel- kaar scheppen. Een warme pudding vorm met boter insmeren en met pa neermeel bestrooien. De puddingmassa erin doen en de vorm in een pan met water 1% uur laten koken. De vorm daarna openen en nog 5 minuten in het kokende water laten staan. De pudding keren en er een vanille- of vruchtensaus bijgeven. IEDER reohtgeaard Leidenaar duikt op zekere momenten in zijn stamcafétje om na de jachtige besognes van alle-dag weer wat op peil te komen onder het genot van, laten we 't maar eerlijk zeggen, een glaasje melk. Had U iets anders ge dacht? Nu Ja: gun een ander ook wat en leg niet op alle slakken zout. Daar is het leven te kort voor ZO'N dierbaar cafétje geeft intussen nog leerzamer za ken te genieten dan het savoureren van dat glaasje melk. Niet alleen zijn aan de melktafel de gesprekken van hoog en diep zinnig, liever nog filosofisch ni veau, waarin iedereen, van Kroesjtsjef en Boelganin tot Nasser en Eden toe over de ge prikkelde tong pleegt te gaan, gesprekken, steeds gestimuleerd door het beproefde slokje melk. dat de een de ander zo graag gunt, maar daar staat ook het imposante biljart, waaraan men zich bezint op hogere levens waarden Of daar ligt aan het tafeltje naast U het schaakbord uitgespreid, dat de mens het aards heelal met héél zijn som berheid totaal vergeten doet. HET zijn gelukkige mensen, die biljarters en die scha kers! Iedere dag opnieuw zijn zij „uitgetreden"scherpen het geestelijk vernuft, spitsen zich toe op de „vaste hand", ver geten de zorgen van de dag. Als ge ooit nog eens een blijde lach wilt horen, dan moet ge die zoe ken bij de mannen van het groene laken, wier dankbaarheid voor het veroveren van een lange serie zich door een luidklikkend overhalen van de teller welklin kend demonstreert. De schakers zijn gemeenlijk ernstiger van aard: zó diep ver- zohken en zwijgend staren zij naar het bord. zo weinig zijn zij te benaderen in hun boeddhis tische concentratie, dat de spon- taan-luide lach er'niet op over schieten kan. Stil en aan de we reld onttrokken zitten zij daar. BEIDE categorieën benijd ik om de mogelijkheid tot ont. spanning, waardoor nog een énkel straaltje zon en hoop tegenwoordig alleen nog maar naar het zink-lood erts. De arbeiders ver dienen er goud mee. Sommigen hun ner glipt het echter aan het eind der week snel door de vingers in de speelholen. Zij zijn officieel verboden, maar de overheid laat ze met open ogen toe als een uitlaat voor hen. die onder de grond, hun spieren stalen en vertier zoeken in het dobbelspel Op een avond glijdt een vijftigduizend gulden en meer door hun vingers! Ik zag één man in twee seconden duizend gulden winnen. Zijn rechterhand om knelde een dikke bundel bankbiljet ten. In de volgende seconde had hM ze al aan de moloch geofferd; hij bleef onbewogen. Grillige fantasie in donkere tijden kan doorbre ken. Dat ook de Jongeren de waarde van dergelijke hobby's inzien, bewijst dit plaatje, waar op Engelse jeugdkampioenen to nen, wat het biljart of het schaakbord al voor hen bete kent. Tussen de schoollessen be oefenen zij hun geliefde sport onder het genot van een nog tchter glaasje melk dan de oude ren in hun stamcafé gepresen teerd wordt. Zij zijn met een in tensiteit aan de gang, die ge bij jongeren nauwelijks verwachten zoudt. Hun inspanning zal later misschien, gelijk Keesje de Rui ter dat zo goed begreep, beloond worden met belangrijke prijzen. Hun training op zo jeugdige leeftijd zal maken, dat wij, als oudjes er niets meer van begrij pen. ZOVEEL schitterende ca ramboles" of „zoveel prachtige zetten", hoe is het ter wereld mogelijk", zeggen we dan. Deze kleine jongens gaan later als triomfators door de wereld en strijken met een eer, die ons voorbijgegaan is. Omdat we niet vroeg genoeg begrepen ,dat je heel vroeg met iets beginnen moet. om in dat „iets" iets te bereiken En dan nog met een pietsie talent erbij Als volwassene haalt een mens bo iets immers nooit meer in FANTASIO Australië is een land met vele aspecten. Er zijn talloze Nederlandse immigranten, die dit ontkennen. Zij zien alleen de eucalyptusbomen. Zij zien alleen de grote stad. Zij zien alleen het platteland. Zij wonen her en der maar zij weten niet, wat het land verbergt, want de afstanden zijn onmetelijk en hun voeten kunnen hen niet brengen naar de plekken, waar de fantasie zich heeft uitgeleefd in een grilligheid, die de stoutste ver beelding overtreft. Ik heb streken be zocht waar de beschaving verspreid is en ik heb plaatsen gezien, waar zij is neergevallen op één punt. waar g^en wegen zijn en waar stofwolken het uitzicht belemmeren. Er is geen warmte, er is kokende hitte. Er wonen op zulke plekken tien mensen, maar er snellen tienduizenden kangoeroes door de velden. Over dit land liggen de artesische bronnen verspreid, die uit duistere diepten hun bijna kokend water uitstorten in de geulen, die naar verdroogde plekken leiden! De sfeer van de cowboys Wie overigens mocht denken, dat deze plekken geheel worden geschuwd door de immigranten, vergist zich. Het is waar. dat de meeste immigranten zich vestigen in de dichter bevolkte gebie den, die men voornamelijk vindt langs de kusten van dit werelddeel. Maar het is even waar. dat zich ook Neder landers bevinden in de uithoeken in de verlaten streken, op schapensta tion® en in de zilveren stad van Nieuw Zuid-Wales. Zij wonen in plaatsen, waar de café's nog zwaaideuren heb ben. die in de Amerikaanse Wild- Westfilms slechts décors in plaats van werkelijkheid zijn. In de binnenlanden van Australië heerst nog de sfeer van de cowboys. Zij zijn geen décor. Zij zijn deel van hef land, dat verdroogt onder de zon. Door dit land trokken nauwelijks honderd jaar geleden de ontdekkings reizigers: Thomas Mitchell, Charles Sturt, Ludwig Leichhardt, Burke en Wills en vele anderen. Zij hadden geen vliegtuigen en geen auto's maar zU legden met bloed en tranen en soms met opoffering van hun leven de woestenij open, waar thans 130 mil joen schapen en vijftien miljoen stuks vee grazen in een oneindigheid, die zó groot Is, dat men uren kan vliegen en dagen kan rijden zonder er ook maar een te zien!

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9