Opmimingswerk in het Suezkanaal maakt tlians snelle vorderingen De Indonesische regering vraagt Masjoemi uitstel tot 21 januari WEERBERICHT Nasser zou nieuwe voorwaarden stellen voor de doorvaart door Britse en Franse schepen 95ste Jaargang ZATERDAG 5 JANUARI 1957 No. 29028 LEIDSCH Directeur! J. W. Henny DAGBLAD Hoofdredacteur! J. Brouwer f.7.— per VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN kwartaal; f. 2.35 per maand; f. 0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Duitse bergjngsschepen hebben vrijdag het gedeelte van de brug bij Ferdan, dat een der grootste obstakels in het Suez-kanaal vormde, verwijderd, zo fs door de leiding van de bergingsoperaties in Cairo bekendgemaakt. Het gevaarte is met snijbranders van zijn verankering losgemaakt en door twee grote kranen uit de vaargeul gebracht. Woensdag was met de opruiming van dit bruggedeelte begon nen. Ook elders in het kanaal worden vorderingen gemaakt. In de haven van Port Said zijn vijf van de acht obstakels voor de scheepvaart opgeruimd. De dertien koopvaardijschepen, die sedert de vijandelijkheden in Egypte in het Suez kanaal opgesloten zijn, zouden waarschijnlijk heden een konvooi vormen om in noordelijke richting te varen. De kapiteins van c»eze schepen hebben vrijdag met generaal Wheeler, die namens de Ver. Naties de bergingswerkzaamheden leidt, de zaak besproken. bepaalde voorstellen heeft gedaan, die hij naar secretaris-generaal Hammar- skjöld zal doorzenden. „Tolgelden moeten aan Cairo betaald worden" „President Nasser zal niet toe staan, dat Britse en Franse sche-pen na de vrijmaking van het Suezka naal van deze vaargeul gebruik ma ken als Israël de zone van Gaza niet aan Egypte teruggeeft", aldus ont hulde Emile Bustani, een politieke figuur uit de Libanon aan een cor respondent van de ,JJews Chronicle" over een nieuwe chantage-poging van de Egyptische dictator. Voorts vertelde Bustani, die een onderhoud met Nasser heeft gehad, dat de pre sident hem had medegedeeld: „er mag geen enkel schip door het Suez kanaal varen, dat de tolgelden niet aan Egypte betaald heeft". Voorts zou Nasser verklaard hebben, dat hij er op staat, dat Egypte vergoeding krijgt voor de schade tengevolge van de Brits-Franse actie. Bustani zei verder, dat Nasser anti-communis tisch, maar pro-Russisch is Generaal Burns, de bevelhebber der V.N.-troepen. heeft vrijdag met de Is raëlische stafchef. Mosje Dajan, gespro ken over de verdere terugtrekking der Israëlische troepen uit de Sinai en hun vervanging door V.N.-eenheden. Gene raal Burns deelde later mede. dat In diase eenheden langs de westkust van het schiereilang Sinai in zuidelijke rich ting oprukken en tot bij de oliestad Ras Soedar gevorderd zijn. Andere V.N.-eenheden volgen de te rugtrekkende Israëliërs in westelijke richting, Deense en Noorse eenheden, die uit Suez vertrokken zijn. hebben, op weg naar het noordelijke uiteinde van de Golf van Akaba, de Mitla-pas bereikt. Over de vorderingen van de Joegosla vische troepen tussen Kantara en El Arisj wilde generaal Burns geen mede delingen verstrekken. Waarnemers maken uit de laconieke manier, waarop Burns op vragen over het tempo van de Israëlische ontruiming antwoordde, op, dat er vrijdag menings verschillen tussen Burns en Dajan ge rezen zijn. Bums verklaarde, dat Dajan Verhoging benzineprijs Ingaande maandag a.s. Als gevolg van de verhoging van het bijzondere invoerrecht en de daarover geheven omzetbelasting worden de prijzen van benzine ingaande 7 januari a.s. met 8 cent per liter ver hoogd. ONS NIEUWE I VERVOLGVERHAAL I In een klein Amerikaans stad- I je gebeurt een dodelijk ongeval, I waaraan niemand veel aandacht I besteedt behalve een van de da- I mes van het pension, waar de on- I bekende man woonde. I Ongehuwde dames hebben in detective-verhalen vaak een fijne neus voor moordzaken. Zo ook in ons nieuwe vervolgverhaal: ONGEVAL OF MOORD? I door Doris Miles Disney Zweedse militairen gewond Vier Zweedste militairen, leden van de internationale politiemacht, zijn vrij dag door het ontploffen van een anti tankmijn nabij El Ballah gewond. Zij waren bezig met het leggen van een te lefoonkabel nabij hun hoofdkwartier. Twee der Zweden werden zwaar, de an dere licht gewond. Grootste zeilschip ter wereld Wordt in ons land gebouwd Nog deze maand zal de N.V. Am- serdamse Scheepswerf G. de Vries Lentsch jr. beginnen met de bouw van het grootste zeilschip, dat ooit in Ne derland gebouwd is. Volgens berichten in de buitenlandse pers is de Griekse scheepseigenaar John Carras de op drachtgever, doch De Vries Lentsch heeft de opdracht het vorige jaar via een Panamese maatschappij ontvangen. De ontwerper van dit stalen pleizier- jacht is de Engelsman Robert Clark. Volgens de bouwers zal het schip het M bovendien 1 allo nii7?<il5 nn grootste zeilschip zijn, dat waar ter wereld ook gedurende de laatste 25 jaar is gebouwd. Hoewel talloze details nog niet vast staan, weet men thans wel, dat het jacht 47 meter lang en 8 li meter breed zal zijn, terwijl het een diepgang zal heb ben van 4Vz meter. Het totale zeilopper- vlak zal 650 m2 bedragen. De top van de hoogste mast zal 45 meter boven de waterspiegel uitsteken, de motor zal minstens 1000 p.k. sterk zijn. Volgens de verwachtingen zou het schip in april 1958 gereed moeten zijn. I PUZZELAARS IN 1 WINTERSLAAP? j§ De dag voor Kerstmis publiceer- wen wij de tiendelige kerstprijs- s vraag onder het motto „Duistere H vragen voor de donkere dagen". In de vroege ochtend na Kerstmis lagen de eerste oplossingen in onze brievenbus, zelfs van puzzelaars, 1 die alle tien opgaven hadden op- H gelost. H Maar een stroom van oplossingen H hebben wij nog niet ontvangen. Het is tot dusverre bij druppels gebleven. Van enige puzzels heb- H ben wij zelfs zo weinig goede op- lossingen ontvangen tot nu toe. dat H zelfs niet alle prijzen voor deze puzzels toegekend zouden kunnen H worden M Puzzelaars, waar blijven uw op- lossingen? Enkele van de opgaven zijn misschien wat moeilijker dan vorig jaar. maar de vindingrijkheid {f welke andere jaren bij de lezers s H bleek te bestaan in aanmerking H genomen, mogen wij toch verwach- s ten. dat U zich niet uit het veld laat slaan! het is niet, nodig s alle puzzels op te lossen om naar M de prijzen mee te dingen, g U heeft nog ruim een week de tijd. Maandag 14 januari om 13 1 uür sluit de inzendingstermijn. Tot s die tijd kunt U naar een van de H 69 prijzen, variërend van honderd s tot vijf gulden, meedingen, g Maar denkt U er om: alle op- lossingen in één enveloppe verzen- den. geen andere zaken insluiten H en buiten op de enveloppe het H aantal ingezonden oplossingen en uw naam en adres vermelden. Üllllllllllllllill „Herschikking kabinet nodig Zij hoopt door treffen van maatregelen de moeilijkheden te kunnen overwinnen De Indonesische premier Sastroadmidjojo zal „maatregelen" nemen om de gezagscrisis op Sumatra tegen 21 januari opgelost te hebben, j teneinde te voorkomen dat drie politieke partijen zich uit zijn coalitie- 1 kabinet zullen terugtrekken, zoals zij gedreigd hadden. Een zegsman van de Nationalistische Partij zeide dat de premier j op deze datum het Parlement in kennis zal stellen van de stappen die zijn gedaan om het gezag van de Centrale regering over Sumatra te herstellen. De zegsman, een der sleutelfiguren in de PNI, deelde mede, i dat de Masjoemi gevraagd is de resultaten van deze stappen af te wachten alvorens haar dreigement zich uit het kabinet terug te trek ken, ten uitvoer te brengen. De Masjoemi heeft echter nog niet laten weten of zij dit voorstel aanvaardt. Algemeen wordt aangenomen dat de kleine christelijke en katholieke par tijen uit het kabinet zullen treden als de Masjoemi het voorbeeld geeft. De zegsman verklaarde dat de PNI thans de mening is toegedaan dat een herschikking van de kabinetsfuncties noodzakelijk is. Hij onthulde niet welke de maatregelen zijn die genomen zullen worden. Maar wel legde hij de nadruk op het gewicht van de parlementaire missie die gisteren naar Sumatra is ver trokken. Het leger kondigde intussen aan dat de chefstaf, generaal-majoor Nasoetion die thans in een ziekenhuis wordt verpleegd, eveneens naar Sumatra zal gaan om er de militaire problemen tot een oplossing te brengen. Qe voorzitter van de Indonesische raad voor de industrie, Omar Toesin, verklaarde intussen dat het economische ontwikkelingsplan voor dit jaar tot mis lukking zal worden gedoemd indien er deze maand geen oplossing van de ge zagscrisis op Sumatra wordt gevonden. Hij zeide dat de „deviezenblokkade", in gesteld door de rebellerende plaatselijke besturen op Sumatra 's lands economie ernstige schade zal toebrengen. Maar kolonel Soebroto, waarnemend stafchef van het leger, verklaarde in Medan dat hij optimistisch is, dat de moeilijkheden op het grote eiland opge lost kunnen worden. Ook sprak hij de verwachting uit dat kolonel Simbolon, die als commandant van territorium I het gezag over Noord-Sumatra aan zich trok, zich zal overgeven. Simbolon die zich nog schuil houdt, heeft tot vandaag tijd gekregen zich over te geven, daar hij anders van „desertie" zal worden beschuldigd. Vele vooraanstaande Indonesiërs blijven stellig geloven, dat slechts een hereniging van dc hoogste leiders van het land, president Soekarno cn oud- vice-president Hatta, de weg kan ba nen naar een oplossing van de huidige crisis. Doch tot dusver is niet gemeld, dat de van elkaar vervreemde leiders elkaar ontmoet hebben sedert Hatta vorige maand is afgetreden als vice- president. Het in Padang verschijnende dag blad „Haloean" meldt, dat in Noord- Sumatra thans ten minste vier gewa pende groepen om de macht strijden, nadat luitenant-kolonel Djamin Gin- ting in opdracht van de Centrale re gering de opstandige territoriale com mandant kolonel Maloedin Simbolon had afgezet. Het blad noemde de si tuatie, .Kritiek en vol gevaren". De commandant van het derde regi ment, majoor Samosir, die zich verzette tegen overste Gintlng, heeft geen ge volg gegeven aan de order van deze laatste om naar Medan te komen. Voor aanstaande figuren uit Tapanoeli, het gebied waar dit regiment gelegerd is, hebben president Soekarno telegrafisch doen weten, dat zij Samosir in Tapa noeli wensen te houden, met het oog op de gespannen toestand aldaar. Een woordvoerder van de nieuwe com mandant van Noord-Sumatra deelde mede. dat majoor Effendi, commandant van de infanteriesdhool in Pematang Siantar, van zijn functie is ontheven, omdat hy zich niet aan de nieuwe si tuatie kon aanpassen. Vliegtuigen van de Indonesische lucht macht hebben boven Tapanoeli pamflet ten uitgeworpen, waarin een beroep wordt gedaan op kolonel Simbolon die zich in Loembandjoeloe, in de buurt van het Tobameer zou bevinden om zich bij de militaire autoriteiten te melden. De nieuwe hangar, nummer 10. die op Schiphol verrijst en een van de grootste van Europa wordt, na dert zijn voltooiing. De hal zal dan huisvesting bieden aan de nieuwe KLM-vogels. de DC-7's en de naam van Plesman dragen. Aanhoudend zacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaarbewolkt met plaatselijk wat regen of motregen. Overwegend krach tige zuidwestelijke wind. Aanhoudend zacht. (Opgemaakt te 11.15 uur). 6 JANUARI Zon op: te 8.49 u.; onder: te 16.47 uur. Maan op: te 10.42 u>: onder: te 22.54 u. Hoogwater te Katwijk aan Zee te 6.20 en 18.32 uur. Laagwater te 2.04 en 14.20 uur. (7/1: hoogwater te 6.54 en 19.12 uur). Dit nummer bestaat alt 10 pagina's, en een Bijvoegsel Toevallig is deze foto ergens in Amerika genomen, maar het had evengoed Wenen. Amsterdam, Bue nos Aires of Sydney kunnen zijn. want de meisjes in de hele wereld zijn hetzelfde: een tikkeltje ijdel. En dan is een regenplas voldoende als spiegel om het haar nog even op te knappen. In Djakarta werd gezegd, dat pre sident Soekarno zou hebben verklaard zijn plan voor een regeling van de crisis in het leger te zullen bekend maken, zodra Simbolon aan zijn op roep om naar Djakarta te komen, zou hebben gevolg gegeven. Midden-Sumatra is nog steeds in handen van de militaire raad, onder leiding van luitenant-kolonel Ahmad Hoessein. Uit Bandoeng werd gemeld, dat de territoriale commandant van West- Java alle verloven in zijn gebied heeft ingetrokken. De aanleiding hiertoe werd niet vermeld. Nieuwjaarsreceptie Koninklijk Paar H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden zullen op 16 januari te 12.00 uur in het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam het corps diplo matique ontvangen voor de Nieuwjaars receptie. De diners voor het corps diplomati que zullen op 6 en 7 februari a.s. in het Huis ten Bosch te Den Haag worden gegeven. Ontevredenheid onder Bulgaarse studenten Er is een zuivering aan de gang onder Bulgaarse studenten te Sofia, aldus een vrijdag te Wenen ontvangen exemplaar van het Poolse jeugdblad „Isztandar Mlodych". Volgens de correspondent van het blad te Sofia neemt de onrust onder de Bulgaren gestadig oe. Functionaris sen van de communistische partij heb ben onlangs op de deuren van hun woningen en van het hoofdkantoor van de partij brieven gevonden, waarin zij met de dood werden bedreigd. Studen ten is de toegang tot de universiteiten ontzegd en is het lidmaatschap van de jeugdbeweging ontnomen wegens „vijandige opmerkingen tegen het com munistische stelsel", aldus officiële me dedelingen. Anton Minonof. docent aan de univer siteit van Sofia, heeft vrijdag in Turkije om politiek asiel verzocht na drie dagen tevoren heimelijk Turkije te zijn bin nengekomen. Hij zei, dat drie Bulgaarse parlementsleden door Hongaarse grens wachten zijn doodgeschoten, toen zij probeerden de Turks-Bulgaarse grens te overschrijden. President Körner (84 jaar) overleden Hee! Oostenrijk treurt* om heengaan van eerste burger (Van onze Weense correspondent) De Oostenrijkse staatspresident, dr. Theodor Körner, is gistermiddag kort voor vier uur plotseling gestor ven. Hij ivas 84 jaar oud geworden. Na in juli j.l. een beroerte te boven te zijn gekomen, was hij weer zoda nig hersteld, dat hij zijn werkzaam heden als president geheel kon her vatten. Kort voor Kerstmis ontving hij nog de Amerikaanse waarnemen- de president Nixon en op oudejaars avond richtte hij zich nog in een toespraak tot het Oostenrijkse volk, waarin hij op de iveldaad van de herwonnen vrijheid ivees en alle Oostenrijkers tot eenheid en saam horigheid opriep. Ook gisteren was de president in zijn bureau in de Hofburg versche nen, waar hij met zijn naaste mede werkers de voorbereiding besprak voor de nieuwjaarsreceptie, die op 9 januari zou plaats hebben, 's Mid dags om een uur verliet hij zijn bu reau en reed naar zijn villa in Grin- zing, waar zijn lijfarts, prof. dr. Hoff hem zoals gewoonlijk bezóëht. De president ging zijn dokter nog tot aan het hek van de villa tegemoet en begeleidde hem in zijn woning, waar prof. Hoff een normale bloeddruk constateerde. Toen dr. Körner daar op zijn gast bij het weggaan bege leidde, zakte hij op de trap in elkaar en stierf in de armen van zijn lijf arts. PTT» Dr. Körner was bijna op de dag af zes jaar lang president geweest van de Oostenrijkse republiek en wel als opvol ger van de onvergetelijke dr. Karl Ren ner. Naar zijn uiterlijke verschijning en naar innerlijke aanleg was en bleef hij de oude officier, gelijk ook zijn vader dat was geweest. Geheel Oostenrijk treurt om het heengaan van zijn eerste burger. 0 Slot op pag. 2 WÊÊÊÊÊÊÊÊ

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1