Interessante introductie van Béla Bartoks „Danssuite" Gouden Virginia-tweeling! King Size met... of zonder filter! Cor de Groot in een dynamische en verstandelijke Tsjaikoivsky Schoolsport in kerstvakantie TyemmenLe 95ste jaargang Vrijdag 4 januari 1957 Derde blad no. 29027 Verstand, vernuft enhart! Een ander merkwaardig evenment op dit concert: Béla Bartoks van 1923 da terende „Danssuite". Zo ooit, dan past hiervoor de kenschets, dat deze geniale Hongaar vooral de ritmische, maar ook de melodische elementen, welke hij ont leende aan de volksmuziek van zijn land, op hoogst individuele wijze verwerkte, ze in een volkomen eigen wereld plaat ste. Dit is een fascinerende Bartók: ge laden en geëmotioneerd in zijn expres sie. de totale beheerser der compositie techniek, de singuliere klankvernieuwer óók, die met zijn instrumentatie wonde ren doet. In vijf dansen en een finale, als één geheel te beschouwen, meermalen ver bonden door een Ritornel van grote fijnzinnigheid, doet hij zijn geliefde fol klore afwisselend en bewogen leven. De elementaire suggestieve kracht van de boerenmuziek beheerst deze „Dans suite", maar herschapen tot het niveau Hervormd Leiden Het Leids Hervormd Kerkblad, wij schreven daar reeds eerder over. is van daag onder de titel van ..Hervormd Lei den"' vervangen door een nieuw week blad. een zgn. „kopblad" van het lande lijke orgaan „De Hervormde Kerk". Tenminste twee. doch veelal ook drie pa gina's van dit nieuwe blad blijven be schikbaar voor het „nieuws" van de Leidse Hervormde Gemeente. In dit eer ste nummer is o.a. van de hand van ds. D. J. Vossers een artikel opgenomen on der de titel „Op de drempel", waarin deze er zijn vreugde overuit spreekt, dat kerkelijk Leiden door dit blad nu ook kennis kan nemen van wat er op het brede terrein der Hervormde Kerk plaats heeft. Een aantal artikelen op maat schappelijk-, cultureel- en algemeen geestelijk terrein geeft daarvan in dit eerste nummer reeds blijk. Bovendien zal. meer dan dit tot dus verre het geval was. grote aandacht worden besteed aan hetgeen er op eigen erf plaats vindt. Zo ligt het o.a. in de bedoeling van de redactie van „Her vormd Leiden", welke in handen is ge legd van de predikanten D. J. Vossers. J. de Wit en P. Kloek, dat de Leidse pagi na's regelm'atig worden gevuld met een kroniek, een artikel over de Diaconie of over de kerkvoogdij, een artikel over een bepaald aspect van het kerkelijk leven of over een belangrijke kerkelijke ge beurtenis en een meditatie van een der Leidse voorgangers. Uiteraard blijft ook een vaste plaats ingeruimd voor de be richten uit de diverse wijkgemeenten en voor de opgave van de wekelijkse kerk diensten. die - en dit is een wijziging - in het vervolg uitsluitend betrekking hebben op de godsdienstoefeningen, wel ke in de Leidse Hervormde Gemeente, de Ver. van Vrijz. Hervormden en de Waalse Gemeente worden gehouden. Bo vendien zal ds. W. J. H. Hubeek weke lijks een rubriek verzorgen, waarin aan dacht wordt besteed aan het gemeente leven in de vrijz. herv. kring. Het vandaag verschenen eerste num mer van „Hervormd Leiden" maakt reeds een uitstekende indruk. OUDHEIDKUNDIG BODEMONDERZOEK Tijdens een gisteren te Amersfoort gehouden correspondentendag van de Rijksdienst voor Oudheidkundig bodem onderzoek heeft onze stadgenoot, dr. W C Braat. een overzicht gegeven van de opgravingen, die hij deze zomer heeft aangevangen op het terrein van het kas teel te Caen in Normandië. der „kunstmuziek" door de rijkdom aan nieuwe uitdrukkingsmiddelen, met ver nuftig meesterschap gehanteerd. Men leert hier slechts één facet van Bartóks ontzaglijke veelzijdigheid ken nen: doch wélk een facet en hóe kleur rijk en opwindend in zijn levendige com- Dvoraks warm muzikautenliart tot besluit Op een avond als deze wordt men ondergedompeld in een bad van muziek. Muziek overigens van ongelijke waarde! Vergelijk de „inhoud" van Tsjaikowsky's eerste pianoconcert bij voorbeeld met Dvorak's Vijfde Symfonie (Uit de nieuwe wereld) en ge komt voor de zoveelste maal tot de conclusie, dat de opperste zeg gingskracht niet ligt in het virtuoos en schitterend effect. De tweede steekt dus, althans hier, met kop en schouders boven de eerste uit! Waarmee natuurlijk niet gezegd wil zijn, dat Tsjaikowsky geen „muziek" kon schrijven! Dit neemt niet weg, dat Cor de Groot, kortgeleden van zijn grandiose tournée uit Amerika teruggekeerd, met Tsjai kowsky's pianoconcert opnieuw furore maakte in een vertolking van fenome nale allure! Hij is toch ongetwijfeld onze „groot ste" pianist, deze Cor de Groot. Dat wil zeggen technisch „onverslaanbaar". In dat opzicht is hij de wonderbaar lijke .grootmeester" der moderne pia- nistiek: dynamisoh-koel-„gespannen" in zijn opvatting en daarom niet strokend met de zo veel romantischer en „van huis-uit" zuiverder instelling van Van Otterloo. die Tsjaikowsky aanvoelt, zo als Tsjaikowsky het zélf zou voelen. Zeker: de opmerkelijke controverse doet zich in hoofdzaken gelden tijdens de overgangen, want onmiddellijk daar na weet de dirigent zich aan te passen aan de Groots meteoorachtige, motori sche visie. Zo schoot dit concert als een over rompelende bliksemflits voorbij, wars van iedere overgevoeligheid, te nuch ter en te staalhard meestal voor een Tsjaikowsky, maar toch van voortdu rend dringende kracht. Feilloos zeker, weergaloos beheerst en door zichtig in elk der briljante passages, waarbij De Groot ditmaal meestal het verstand deed prevaleren boven hetsen- timent. Hyper-modern van aanvoelen en daar door toch meermalen nieuwe glans ver lenend aan wat men allèng verbleekt dacht, o.m. in de remincentie aan het luchtig-wervelende Franse cabaretliedje. Tsjaikowsky zelf zou er vreemd van op gekeken hebben: de eeuwen laten zich nu eenmaal door stuwende naturen als Cor de Groot, niet overbruggen. Zij staan bij de „traditie" en dus het „ge ijkte" niet stil, zij dringen vooruit, mee slepend en met een superrieure min achting voor ieder technisch struikel blok. De gemakkelijke overwinning staat immers tóch bij voorbaat vast? Ovationeel succes voor een Tsjai kowsky, die echter méér De Groot dan de vertrouwde en meermalen banale Tsjaikowsky was! pactheid reeds door het orkest ver klankt en door Van Otterloo met ent housiasme aangevuurd. Na de pauze Dvoraks reeds genoemde Vijfde Symfonie: „Z nohéva zojeta" (Uit de nieuwe wereld), eveneens het getuigenis van een „folklorist" bij uit nemendheid, die ondanks al zijn Ameri kaans indrukken zich gelukkig toch niet van het strikt-eigene kon losmaken, in tegendeel, dit eigene hoog hield en daar aan een schitterende climax verleende. Vervoerend en imposant, tevens van innige muzikaliteit vervuld, wisten di rigent en orkest deze nog steeds pak kende symfonie fijnzinnig dan wel ma gistraal te doen opklinken, met een stra lende finale tot besluit: met zulk koper voorwaar geen wonder! De warmbloedige Dvorak op zjjn best, die ook in deze symfonie zjjn on verwoestbare levenskracht bewees en met onweerstaanbaar élan tot een daadwerkelijke versmelting wist te komen van negeridioom en Tsjechisch idioom. Een ere-saluut voor het orkest, dat de puur-zangerige „muzikant" Dvorak, bjj wie vóór alles het warm „hart" klopte de eer schonk, die hem nog altijd volledig toekomt! H. Enthousiasme voor volleybaltoernooi De Gemeentelijke Schoolsportcom missie in onze stad organiseerde in deze kerstvakantie een volleybaltoer nooi, dat gezien de animo en het en thousiasme van de spelers en zeker niet minder van de talrijke supporters, tot nu toe een groot succes genoemd kan worden. De ongeveer vijftig teams werden ondergebracht in de diverse gymnastiekzalen die onze stad rijk is, t.w. Gymnasium, van Vollenhoven- kade, Franchimontlaan, Pieterskerk- gracht e de Plesmanlaan. Over het algemeen kan gezegd worden dat er de afgelopen maanden flink ge traind is. Alleen de prestaties van het team van het Alphens Lyceum en van de Ohr. Kweekschool vielen erg tegen. Zo kon het gebeuren, dat bij de jongens het Ohr. Lyceum en het Gymnasium spoedig als winnaars uit de bus kwamen. De uitslag bij de meisjes (gevorderden) is nog niet bekend. De drie winnende teams hebben namelijk een gelijk aantal punten, en gisteravond had men nog geen beslissing genomen wat betreft het overspelen of loten tussen de winnaars. Vandaag wordt er in de stadsgehoorzaal een tafeltennistoernooi gehouden ter wijl hedenavond de finales plaats hebben van volleybal en tafeltennis. Wethouder van Schalk zal na afloop de prijzen uitreiken. Uitslag jongens (gevorderden): Poule A: Chr. Lyc. I—Gym. II 2—0; Ohr. Lyc. IIKweekschool I 02; Gym. IG. HBS I 2—0. Poule B: Gym. IIULO Vrouwek. I 2—0; Kweek I—ULO Asstr. I 1—2. Poule C: Chr. Lyc. IULO Vrouwek. I 2—0: Chr. Lyc. II—ULO Asstr. I 0—2; Gym. ILyc Alphen I 20. Winnaars: Chr. Lyc. (poule A); ULO Asstr. (Poule Bj en Gym. (Poule C). Einduitslag: Ohr. Lyc.ULO Asstr. 20; ULO Asstr.Gym. 02. De finale tussen het team van het KANTOOR BENODIGDHEDEN Haarlemmerstraat 169 Ohr. Lyceum en het Gymnasium heeft morgenavond in de stadsgehoorzaal plaats. Meisjes (gevorderden): Poule A: Gym 1—G.HBS 2—0; G.HBS I—M.HBS 2—0; M.HBS I—Gym. I 2—1. Poule B: Chr. Lyc. I—Chr. ULO Kat wijk I 21: Chr. ULO Katwijk IAgnes Lyc. I 02: Agnes Lyc IOhr. Lyc. I 0—2. Poule C: Lyc. Alphen IChr. Lyc. II 2—0: Chr. Lyc. IIULO Plesmanlaan I 02; ULO Plesmanlaan ILyc. Alphen I 0—2 Winnaar: poule A: Gym. I: Poule B: Ohr. Lyc. I; Poule C: Lyc. Alphen. De finale heeft morgenavond in de stadsgehoorzaal plaats. De jongens (beginners) speelden in de zaal aan de van Vollehovenkade en aan de Plesmanlaan. Poulewinnaars VollehovenkadeULO Pieterskerkgracht I a)ULO Plesman laan I eb); G.HBS II <c). Einduitslag v. Vollehovenkade: ULO Pie terskerkgrachtULO Plesmanlaan 20; ULO PlesmanlaanG.HBS II 21; G.HBS II—ULO Pieterskerkgracht 0—2. Winnaar: ULO Pieterskerkgraoht. Uitslagen Plesmanlaan: Poule winnaars: ULO Hoogl. Kerkgracht I; Kweekschool II; ULO Hoogl. Kerkgracht II. Einduitslag: ULO Hoogl. Kerkgracht 1Kweekschool II 12; Kweekschool II ULO Hoogl. Kerkgracht II 20. ULO Hoogl. Kerkgracht IIULO Hoogl. Kerkgracht I 02. Winnaar: Kweek school II. Finale: ULO Pieterskerkstraat Kweekschool II 12 Meisjes (beginners)Poule winnaars: Haarlemmerstraat I; Agnes Lyc. II: Chr. ULO Katwijk II: Kweekschool Kleuterl. II: ULO Pieterskerkstraat I. Uitslag: 1. Chr. ULO. Katwijk: 2. Haarlemmerstraat: 3. ULO Pieterskerk straat. (Ingez. Med.-Adv.) Twee grootse gouden Virginia's! Beide King Size! Beide dus: extra lang en bovendien van vól formaat. Daardoor koeler, heerlijker en langer roken Probeer ze beide Essex met superfilter of zonder. VIRGINIA KING S I Z i mètof zon dei filter Stand giro's 999 en 777 Op giro 999 van het Nationaal Comité hulpverlening Hongaarse volk was tot vandaag f. 4.223.193.27 binnengekomen. De stand van giro 777 van het Roode Kruis is nu f. 4.345.628.89. Een handig apparaatje voor de huisvrouw, dat tijdens een huishou delijke tentoonstelling in Engeland werd getoond: een metalen rekje waarin een strijkbout onmiddellijk na het gebruik kan worden opge hangen. ook al is het ijzer nóg zo warm. Het rekje is zó geconstrueerd dat de warmte vlot wordt afge voerd. Het grote voordeel is. dat men het ijzer kan wegbergen buiten bereik van kinderhanden. Knallen over Midden-Nederland Vele gesprongen ruiten Midden-Nederland, o.a. Utrecht, Nij megen en Arnhem-zuid, is gistermid dag tegen half vijf opgeschrikt door enige hevige knallen. In Utrecht, waar twee knallen zijn ge hoord, waren om tien minuten over half vijf al meer dan 20 gevallen van gesprongen ruiten bü de politie aan gegeven. In Nijmegen sprongen in sommige huizen deuren open. Onmiddellijk na de knallen hoorde men te Utrecht het geronk door vlieg tuigen. Vermoed wordt dat een vliegtuig de geluidsbarrière doorbroken heeft. Het luchtruim boven ons land wordt, niet alleen gebruikt door Nederlandse straaljagers. Ook straalvliegtuigen van luchtmachten van andere NAVO-landen mogen het luchtruim boven ons land voor hun oefeningen gebruiken. Een on derzoek dat reeds in ons land is inge steld zal zich alleen kunnen uitstrekken over straaljagervliegers van de Kon. Luchtmacht en van de op Soesterberg gelegerde Amerikanen. Herbenoeming Gouverneur Bank Indonesia Opstandelingen beheersen grootste deel van Sumatra Politieke waarnemers waren gister avond van mening, dat indien de Mas- joemi haar bedreiging om uit de re gering te treden uitvoert, de minister president parlementaire steun bij de communistische partij zal zoeken. Er is evenwel één teken, dat er op wijst, dat hij nog weifelt dit te doen, en I dit is de herbenoeming van dr. Sjafroed- j din Prawiranegara, van de Masjoemi, tot Gouverneur van de Bank Indonesia. 1 Deze benoeming kwam tot stand na een strijd om deze functie tussen de partijen en wordt in sommige kringen opgevat als een bewijs, dat mr. Ali Sastroamid- jojo de Masjoemi milder wil stemmen. Gisteravond schenen de opstandige troepen het grootste deel van Sumatra in handen te hebben, met uitzondering van een klein gebied in het noorden. Kerkelijk Leven ZWINGLIBOND RICHT ZICH TOT DE HERVORMDE SYNODE De Zwinglibond van principieel-vrij- zinnige christenen heef een verzoek ge richt tot de Hervormde synode om als nog de kernartikelen der kerkorde van 1951 zo te veranderen, dat zij legale le vensruimte kan blijven bieden aan prin cipieel vrijzinnigen. Het verzoek is ge daan met het oog op het feit dat door C.O.V. „Con Amore" De Chr Oratorium Vereniging „Con Amore" hield gisteravond in „Toon kunst" haar jaarlijkse huishoudelijke vergadering. In zijn openingswoord bracht de voorzitter, de heer J. Vavier. dank aan K. en O voor de subsidie, verleend voor de onlangs gehouden uit voering van het „Wcihnachts Orato rium" Spreker zwaaide tevens dirigent, orkest, solisten en koor lof toe voor de wijze, waarop genoemd concert is ge bracht. Ook de dirigent van Con Amore. de heer Simon C. Jansen, gaf uiting van zijn tevredenheid over de prettige sa menwerking in „Con Amore" en toonde zich verheugd over de waardering waar mede de uitvoering van het „Weih- nachts Oratorium" in brede kring is ont vangen. De heer Jansen besprak vervolgens de werken, welke „Con Amore" in studie gaat nemen voor de uitvoering, welke eind van dit jaar wordt gehouden. Dit zijn: ..F Mol Mis no 3" van An ton Bruckner. Cantate no 140 „Wachet auf ruft uns die Stimme" van Johan Se- bastiaan Bach. Tenslotte beluisterde de vergadering gedeelten van opnamen, tijdens de uit voering van het ,.Weihnaclits_ Qratn- rium" op d« band vastgelegd. het fungeren der huidige kerkorde steeds meer principieel vrijzinnigen van de kerk vervreemden, of daarvoor bedanken. Dit proces zal naar de mening van deze bond een versnelling en verheviging krijgen bij de nadering van 1 mei 1961, de datum waarop de leertuoht volop zal gaan functioneren. NED. HERV. KERK Bedankt voor Etten (toez.) W. J, Doude van Troostwijk, vic. te Doorwerth-Heel- sum. Voor Barsmgerhorn c.a. H. Brouwer te De Wilp (Gron.). Benoemd tot vic. te Thamen a. d. Am- stel S. Brandsma, kand. te Ferwerd (Fr.). GEREI'. KERKEN Beroepen te Gouda (vac. A. Nijhuis) J. Bij Ie veld te Rijnsburg Te Opperdoes J. van der Klaauw, kand. te Noordwijk aan Zee (neemt thans geen verdere beroepen in overweging). Aangenomen naar Slikkerveer W. v, d. Meulen te Slee uw ijk. GER. KERKEN ONDEKII. ART. 31 K.O. Tweetal te Kommerzijl-Niezljl H. Pool, kand. te Zeist en H de Vries ld. te Hat- tem. Beroepen te Musselkanaal H. Pool. kand. te Zeist. Bedankt voor Rotterdam-Charlois A. I. Krijtenburg te Zaamslag. DS. G. HULSMAN 65 JAAR PREDIKANT Gisteren herdacht ds. G. Hulsman te Lochem het zeldzame feit, dat hij voor 65 jaar werd bevestigd als predikant in de Ned Herv Kerk Ds Hulsman die thans 89 jaar is. stond achtereenvolgens te Lemele en Archem; Zandvoort; Gro ningen en te Assen, waar hem in ver- j band met zijn benoeming tot voorganger van de afdeling Den Haag van de Ned. Protestanten Bond met ingang van 15 augustus 1920 eervol ontslag met de be voegdheid van emeritus werd verleend. Elf jaar later keerde ds. Hulsman weer als dienstdoend predikant in de Ned. Herv. Kerk terug en stond toen nog ruim 12 jaar te Drempt in de- classis Doetinchem waar hem met ingang van 4 oktober 1943 na bijna 52 volbrachte -dienstjaren op76»jarige leeftijd, emeri taat werd verleend- Emigrantendrama in Australië Vier Nederlandse kinderen verdronken In het felle licht van toortsen en auto schijnwerpers doken gisteren twee wan hopige vaders in het modderige water van de Hunter-rivier bij Maitland (Australië) op zoek naar de lichamen van hun vijf kinderen, die bij het vissen verdronken. Vier van de kinderen behoren tot een Nederlands emigrantengezin (de naam van dit gezin wordt gegeven als Capot). Het waren de tienjarige Mary, de acht jarige Julie, de negenjarige Charles en de zevenjarige Frank. Het gezin woont in Cliffstreet. Rutherford .in de omge ving van Maidland. Vrijwiligers en politrimannen assis teerden de vaders bij hun pogingen do kinderen te vin-ien. Het vijfde kind was de 7-jarige John Maynard, een Australië*. Beide vaders kregen een meiisehs behandeling voor een shock. cel!e pakhuisbrand te Zaandam Een hoeveelheid van ongeveer 600 ton houtmeel, bestemd voor de lino- leumverwerking, is gisteravond te 'Zaandam in brand geraakt. Omstreeks half elf ontdekten omwonenden brand in een groot stenen pakhuis achter het bedrijf van de N.V. houtmeelfa briek en maalbedryf Wakker aan de Kalverringdijk te Wormer. Toen de gealarmeerde arbeiders de deuren van het pakhuis openden, joegen dikke wolken rook'naar buiten, en bleek het onmogelijk het gebouw binnen te dringen. De brandweren van Zaandam en Wormer pakten het vuur van alle kanten- aan, doch het was slechts moge lijk met zuurstofmaskers in het gebouw te komen. In het dak werden gaten ge hakt, waar door enorme watermassa's werden gespoten, overigens zonder enig zichtbaar resultaat. Om ongeveer een uur was men het vuur meester en kon de brandweer van Wormer inrukken terwijl die van Zaan dam voor nablussing achterbleef. Het pakhuis en ook een groot deel van het houtmeel kon behouden worden, hoewei aanzienlijke waterschade is ontstaan. De oorzaak is vermoedelijk te wijten aan het warmlopen van een transportband. De schade was nog moeilijk te schatten, doch loopt in de tienduizenden. „NIEUWSGIER" ONDER INDONESISCHE HOOFDREDACTIE Het in de Nederlandse taal te Dja karta verschijnende dagblad „Nieuws gier". dat kortgeleden van Nederlandse in Indonesische handen is overgegaan, (leeft thans ook een Indonesische hoofd redacteur. Zoelkifki Hafas. die kortge leden tot directeur werd benoemd, is hans doo: de aandeelhouders ook 'be noemd tot hoofdredacteur. De Neder landse waarnemend hoofdredacteur Willem Mooyman was op reis op Suma- tha, toen dit besluit werd genomen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5