Traagheid der onderhandelingen is schuld van minister Cals AGRé-GOLA Twintig Hongaren zijn verdwenen Alle reddingspogingen voor twee bergbeklimmers thans opgegeven Aanbod van Zwitserse vlieger Geiger door ouderparen van de hand gewezen Met een enkel woord Agenda Federatie van onderwijzers: Afbreken van overleg is te verwachten (Van onze Haagse redactie; De Alg. NederL Onderwijzers Federatie (waarin Katholieke Onderwijzers Verbond. Prot. Chr. Onderwijsverenlging en Ned. Onderwjjsvereniging samen werken) heeft gisteren tijdens een persconferentie opnieuw harde noten ge kraakt over de traagheid van het departement van Onderwijs, als het er om gaat met nieuwe salarisvoorstellen voor onderwijzers te komen en de onwil om dergelijke voorstellen aan redelijke eisen te doen beantwoorden. Vooral het ver wijt van minister Cals. dat het de schuld van de ANOF zou zijn, dat de onder handelingen over herziening der salaris sen zo lang slepende zijn gebleven, rij de ANOF hoog. „Niet wij zijn daarvan de oorzaak, maar het aarzelende, naar uitstel zoekende, beloften niet nakomen de departement", zo zegt men In die kring. Weliswaar heeft de ANOF-delegatie in en buiten de bijzondere commissie voor georganiseerd overleg enkele malen toe gestemd in uitstel der onderhandelingen, maar alleen op grond van de overweging, dat anders algehele afwijzing der ANOF-voorstellen door de minister het gevolg zou zijn. De lange lijdensweg, die na 2\i> jaar onderhandelen is afge legd, werd op de demonstratieve verga dering van de ANOF in het Gebouw voor K. en W. in Den Haag uitvoerig bespro ken. De minister had ernstige kritiek op het feit dat de federatie tot een der gelijke vergadering overging, „maar wij [hadden toch werkelijk lang genoeg ge duld gehad", aldus enkele ANOF-woord- voerdèrs vanochtend. Op 8 december waren door de minister voorstellen in gediend. die op deze naam geen aan spraak konden maken. Het waren „krui mel voorst ellen", die in de kring der on derwijzers met gehoon zouden zijn ont vangen. Bovendien was mr. Cals zijn stellige toezegging, tijdens een audiëntie op 30 oktober jj. gedaan, om in ieder geval in november met definitieve voor steilen te komen, niet nagekomen. Zoals men weet, is de nieuwe, voor de ANOF onaanvaardbare salarisre geling per 1 januari bindend opgelegd. „Dit is volledig in strijd met elke op vatting van overleg", zo stelt de ANOF. De Federatie heeft echter nog willen wachten met het afbreken van het overleg, zolang deze komende sa larisvoorstellen in volledig uitgewerkte vorm te harer kennis zijn gebracht. De salarisvoorstellen, die de ANOF in 1954 heeft gedaan, beogen niet alleen het algemene, veel te laag geachte peil van honorering der Nederlandse onder wijzers belangrijk op te trekken, maar willen bovendien een einde maken aan zeer onjuiste salarisverhoudingen binnen het onderwijs zelve, als gevolg waarvan het kan voorkomen, dat een ULO-onder- wijzer onevenredig meer verdient dan een met dezelfde bevoegdheden uitge ruste LO-leerkraobt. En bijvoorbeeld een Rijkslandbouwwintei-school een onder wijzer bijna het dubbele doet verdienen Varkenshouder liet dieren verhongeren ZWARE BOETE GEËIST (Van onze Haagse redactie) Een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden en een geldboete van f. 500 was de eis, die de officier van Justitie bij de Haagse Rechtbank uitsprak tegen een 62-jarige Loos- duinse schillenophaler, die tijdens de strenge winter 19551956 een veertig tal varkens op een terrein aan de Loo- zerlaan te Loosduinen van koude en honger had laten omkomen. Toen de politie er lucht van had ge kregen, liet men een dierenarts komen om een onderzoek in te stellen. Deze ge tuigde voor de rechtbank dat de var kens vel over been waren geweest en dat zij van zwakheid en uitputting niet meer konden staan. ,.ln mijn hele 30- jarige praktijk heb ik nog nooit zo'n verschrikkelijk geval meegemaakt", zei de dierenarts, die verder vertelde in de erbarmelijke wrakke hokken acht dode varkens te hebben gevonden. De kada vers waren al gedeeltelijk in staat van ontbinding doch waren later bevroren door de strenge vorst, die binnen de hokken even hevig was als er buiten. De getuigenis van de dierenarts werd tot in alle gruwelijke details ten overvloede nog eens bevestigd door het proces-ver baal van de politie. Desondanks hield de verdachte vol dat hij zijn varkens wél voldoende had gevoederd. De var kenslijken verklaarde hij zelfs met te zeggen dat sommige dieren waren dood gegaan doordat zij zich „overeten" hadden. De rechtbank en de getuige stonden van deze botte ontkenning ver steld te kijken. „Onzin", noemde de ge tuige dit verhaal. De varkens waren ge storven door ondervoeding en de andere varkens stonden op het punt dood te gaan. Uitspraak 17 januari a.s. Weer spaarzin Bij de Rijkspostspaarbank werd in de afgelopen maand ingelegd 51,9 miljoen gulden en terugbetaald 51,6 miljoen gulden, hetgeen dus een positief spaar- verschil van 0,3 miljoen gulden ople verde. Een aanzienlijke stap vooruit in vergelijking met de maand november, toen onder de druk der internatio nale omstandigheden 19,5 miljoen gul den meer werd opgenomen. Maar nog altijd bleef december 1956 veel achter bij dezelfde maand van 1955, toen er 24,1 miljoen gulden meer werd gespaard. In totaal werd er in 1956 bij de Rijkspost spaarbank 173,6 miljoen gulden gespaard tegen 157,6 miljoen in 1955. „Wereldburger no. 1" nog in arrest RECHTSKUNDIGE BIJSTAND Gary Davis, „wereldburger no. 1,'" vertoeft nog steeds in het arrestanten- verblijf op het hoofdbureau van politie te Amsterdam. Tegen hun eigen ver wachtingen in zijn de Nederlandse autoriteiten er nog niet in geslaagd om hem op transport naar de V.S. te stel len. Inmiddels heeft een Amsterdams jurist zich met de behartiging van de zaken van de wereldburger, die in hon gerstaking is gegaan, belast Noch het ministerie van Justitie in Den Haag, noch de politie in de hoofdstad wensen de naam van deze rechtsgeleerde, die Davis op verzoek van een van diens vrienden bijstand verleent, bekend te maken. De autoriteiten in Amerika zijn niet op Davis' aanwezigheid aldaar gesteld. Davis zelf vreest dat, wanneer men hem zal terugzenden naar de V.S.. hij in een opvangcentrum voor statenlozen zal worden ondergebracht. Het is daarom dat hij weigert terug te keren. dan een gelijkelijk bevoegde oollega aan een lagere school. De onderhandelingen van 1946 zijn met een soort „godsvrede" afgesloten, in de verwachting dat in 1954 aan gerecht vaardigde verlangens tegemoet zou wor den gekomen. Het niet honoreren van die verwachting vormt voor de ANOF een bittere teleurstelling. In 1946 ston den de onderwijzers met hoofdacte in het centrum der belangstelling, in 1954 was het de beurt van de leerkrachten met een van hoof dak tebesÉtters afgeleid sa laris, de z.g. „margetrekkers". Dit is dank zij het verloop der onderhandelin gen in volstrekt onvoldoende mate ge schied. VRIJDAG 4 JANUARI 1957 (Ingez. Med.-Adv.) But4c/us&m> IVu/f kju/fyyn.uOlJjtudJlxuL ffcl-L 6o g&ci+i€ foor enkelen aanpassingsmoeilijkheden; de vrijheid is een prikkelende drank (Speciale berichtgeving) Uit het voor hen Ingerichte gezellenhuls te Stapelveld (Zuid-Limburg) gfln 20 Hongaren, die te werk waren gesteld bij de Oranje Nassau mijnen, verdwenen. Zij zijn, zonder opgaaf van redenen, niet meer op hun werk verschenen. Van de kant der Oranje Nassau mijnen kon men ons geen nadere inlichtingen verstrekken. Wij konden slechts vernemen, dat de betrokken Hongaren nogal on tevreden waren over de voor hen eenzijdige samenstelling van het Nederlandse eten en over het zware werk, dat zij moesten verrichten. (Van onze P Ar ij se correspondent) De twee Franse bergbeklimmers Vincendon en Henry, die zich sedert de eerste kerstnacht bfl de top van de Mont Blanc bevinden, moeten als omge komen worden beschouwd. Men heeft gisteren nog onafgebroken onderzocht of zij door de lucht met behulp van helikopter* nog te redden zouden zijn, maar alle resultaten zijn tenslotte negatief gebleken. Ook de Franse staatssecretaris voor de Luchtmacht, Laforest, is nog over de plaats gevlogen, waar de twee jongemannen de laatste dertien dagen en nachten In een vorst van ruim 35 graden hebben doorgebracht, maar zijn conclusie luidde eveneens, dat het on verantwoordelijk zou zijn ook nog andere mensenlevens op het spel te zetten voor een redding, waarvan het succes wel In de hoogste mate twijfelachtig heten moest. De plek, waar de twee studenten zijn gestrand, Is namelijk vol kloven en spleten en er ligt onbetrouwbare sneeuw. Berging van lijken pas veel later in het seizoen De inzittenden van een observatie vliegtuig. dat gistermiddag nog tot op enkele meters boven het verongelukte toestel was gedaald, dat de twee alpinis ten als beschutting diende, verklaarden dat zij geen enkel teken van leven meer hadden waargenomen. Onder die om standigheden heeft men er dus van afgezien voor de berging van hun lijken andere mensenlevens in gevaar te bren gen. Pas veel later In het seizoen kan men daartoe overgaan. Bij dat stand punt hebben tenslotte zelfs de ouders Naar verluidt, is de verdwenen groep op trektocht gegaan door ons land en zou zij zich momenteel in Amsterdam bevinden. Bij de Oranje Nassau mijnen werken nu nog 60 Hongaren, maar van deze mensen heeft men geen enkele last. Bij de Staatsmijnen zijn nog een kleine 200 gevluchte Hongaren aan de slag en bij de overige mijnen nog enkele kleinere groepen.. Ook van al deze mensen wordt geen last ondervonden. Weliswaar heb ben zich rond de jaarwisseling in de mijnstreek enkele dronkemansrelletjes voorgedaan, waarbij Hongaarse mijn werkers waren betrokken, maar van de kant der Staatsmijnen vernamen wij, dat. hieruit niet de conclusie mag wor den getrokken, dat wij ons in de Hon garen hebben vergist. Vooreerst waren bij die vechtpartij maar enkelingen be trokken. terwijl de overgrote meerder heid van 400 Hongaarse vluchtelingen, die thans in de mijnen werken, geen en kele aanleiding tot klachten geven. Anderzijds ontkent men niet, dat er voor de Hongaren grote aanpassings moeilijkheden bestaan. Deze zijn niet alleen het gevolg van taalmoeilijkheden, maar ook van het feit, dat de Hongaren een meer dan tien-jarige dictatuur in het vaderland achter de rug hebben en voor hen de vrijheid een drank blijkt te zijn, die nogal prikkelt. Tenslotte hebben zich ook verschillen de Hongaren voor de mijnen opgegeven, die verklaarden in de Hongaarse mij nen te hebben gewerkt, maar toen zij (Ingez. Med.-Adr.) „TRESLONG" - Hillegom ELKE ZATERDAG Diner- en Soiree- Dansante met div. attracties. TOT 4 UUR GEOPEND. tANCING BY CANDLE eenmaal met onze mijnen hadden ken nisgemaakt, op deze verklaring terug kwamen. ..Wij hebben het maai- gezegd, om goed geld te kunnen verdienen, maar die mijnarbeid kunnen wij niet aan". Dit heeft tot gevolg gehad, dat de voorbije weken een kleine 20 Hongaren weer de mijnstreek hebben verlaten om via de Nederlandse verzamelkampen el ders aan het werk te worden gesteld. Teneinde de aanpassingsmoeilijkheden te verkleinen, overwegen de Staatsmij nen voor de Hongaren een eigen tijd schrift uit te geven, zoals zij reeds doen voor de Italianen. Overigens hebben de Staatsmijnen ook alle begrip voor de moeilijkheden dei- Hongaren. Zij wezen ons erop. dat zij ongeveer dezelfde aanpassingsmoeilijk heden heeft gehad met de Polën. die des tijds met het leger van generaal Anders geholpen hebben aan de bevrijding van Zeeuws-Vlaanderen en Oost-Brabant, Van hen heeft zich een grote groep neer gestreken in de mijnstreek, waar de mij nen hun een goede broodwinning bie den. Aanvankelijk konden deze mensen, die strijdend getrokken waren door een brandend Europa, zich niet aanpassen aan de geordende toestanden van Zuid- Limburg. waarvan zelfs bloedige ge vechten het gevolg zijn geweest. Thans behoren de Poolse mijnwerkers aan het kool-front tot de beste en rustigste ar beiders. Men heeft er alle vertrouwen in, dat de Hongaren zich op dezelfde wijze zullen aanpassen. COMPLEMENTAIRE SOCIALE VOORZIENINGEN EN ALGEMENE OUDERDOMSWET De Staatssecretaris van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen bericht, dat de lonen en uitkeringen ingevolge de complementaire sociale voorzienin gen, waarvan premie voor de algemene ouderdomswet wordt ingehouden, worden verhoogd met 5,6rr ter gedeeltelijke com pensatie van die premie. Dit betreft de sociale werkvoorzieningsregelingen voor hoofd- en handarbeiders en de sociale voorziening a.b. Het Britse zeekasteelQueen Eli zabeth" ondergaat in een dok te Southampton de jaarlijkse schoon maakbeurt en revisie. De sierlijke boeg van het schip op het droge. BINNENLAND De Noorse politie heeft een Neder landse scheepskok vrijgelaten, die drie maanden i>n voorarrest had gezeten, be schuldigd van moord. Op 17 september had hij te Aalesund metanol verkocht aan een aantal personen Eén hunner was overleden De omstandigheden en de geestvermogens van de verdachte zfjn voor de politie aanleiding geweest, de aan klacht in te trekken. Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 21 februari 1919 Stb. 49, houdende Instelling van een Onderwijsraad. In de Memorie van Toelichting deelt minister Cals mede. dat de wijzigingen, welke met het huidige wetsontwerp worden beoogd en die mede ten doel hebben enige belet selen weg te nemen, die aan een snelle en efflciente werkwijze van de Onderwijs raad In de weg kunnen staan, slechts be perkte omvang hebben. Binnenkort kan het advies van de commissie algemene oonlogsongevallenre- geling Indonesië (AOR) met betrekking tot verdere nodige voorzieningen, waar toe de overneming door Nederland van de verzorging van de slachtoffers van de oorlog in het voormalige Nederlands-In- dië. aanleiding geeft, tegemoet worden ge zien. Dit heeft de minister van Maat schappelijk Werk. mej. Klompé, geant woord op vragen van het Tweede Kamer lid. de heer Weiter. Gistermiddag is brand uitgebroken in een woonschuit, bewoond door de fa milie R Koolstra. achter de Kromhout- kazerne te Utrecht. De schuit ging even als de gehele inventaris, waaronder een nieuw televisietoestel, verloren. Slechts een overjas kon worden gered. Een tanker geladen met 292 ton die selolie ls gisteravond in het Amster dam-Rijnkanaal te Utrecht in aanvaring gekomen met het 162 ton metende vracht schip ..Merwede". Beide schepen liepen ernstige averij op en zonken gedeeltelijk. Men slaagde erin de beide boten aan de wal te verankeren om verder zinken te voorkomen. Het bleek dat niets van de dieselolie verloren is gegaan en de tanks onbeschadigd zijn gebleven. De „Merwede" was geladen met stukgoederen, voorna melijk gecondenseerde melk. Persoonlijke ongelukken, deden zich niet voor. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn beziorgd, staan achter de naam van het schip vermeld, Australië: s.s. Arcadia, 12 januari: Brazilië: m.6. Uruguay Star, 8 jan.; Canada: m.s. Luksefjelli. 9 jan. en m.s. Nordam, 10 jan.; Chili via New York 10 Jan.; Indonesië: m s. Willem Ruys, 12 Jan.; Ned. Antillen: s.s. Baarn, 8 jan.; Ned. Nw. Guinea: m.s. Willem Ruys, 12 jan.; Nieuw-Zeelandvia Engeland, 12 Jan.; Unie van Z.-Afrika: m.s. Athlone Cnstle, 6 Jan.: en Zw-Afrika: m s. Carnar von Castle, 12 jan. BUITENLAND Amerikaanse deskundigen op het ge bied van veilig verkeer schatten dat in 1956 ruim 40 000 pêrsonen bij verkeerson gevallen in de Verenigde Staten om het leven zijn gekomen tegen 38.426 in 1955. In de meeste Amerikaanse staten zal ln 1957 de verkeerspolitie worden uitgebreid en wetten worden ingevoerd, die veroor deling tot gevangenisstraf van verkeers- overtreders mogelijk maken. Bovendien zal voor de leiding van het verkeer radar worden gebruikt. Opnieuw zyn in Groot-Brittannië bladen postzegels van twee pence zonder perforatie ontdekt. Een ambtenares van net postkantoor te Dartford ln Kent heeft de bladen gekocht en later verkocht aan een postzegelhandelaar De Britse poste rijen hebben bekendgemaakt, dat de amb tenares berispt zal worden. Pogingen om de postzegelhandelaar te bewegen de post zegels terug te geven, zijn mislukt. De man zei de zegels te hebben betaald en reeds in onderhandeling te zijn over ver koop aan een grote Londense zaak Twee van de op 29 december te Pon- dichery ln India geboren vljfllng zfjn dinsdag overleden. Bij Tunja In Columbia is op oude jaarsdag een autobus met pelgrims ver ongelukt. Vijftien Inzittenden kwamen om het leven. 22 liepen verwondingen op. Volgens goedingelichte kringen te Brussel zullen de minister van Buiten landse Zaken van Frankrijk, West-Dults- land, Italië, België. Luxemburg en Neder land op 26 en 27 Januari bijeen komen om de laatste hand te leggen aan de ont- werp-vêrdragen Inzake een gemeenschap pelijke markt en een atoomenergie-ge meenschap. De Politieke Commissie van de V N. heeft een voorstel van India, dat zowel een Noord- als een Zuidkoreaanse vertegen woordiger zou worden uitgenodigd om deel te nemen aan de besprekingen over een hereniging van de beide landsdelen, ver worpen. India had een amendement op een Amerikaanse resolutie ingediend. Vol gens deze resolutie, die met 51 tegen 10 stemmen, bij 12 onthoudingen, werd aan genomen, zal er alleen een vertegenwoor diger van Zuid-Korea worden uitgenodigd. Het amendement van India kreeg 40 stem men tegen, 20 voor. bij 11 onthoudingen. Vliegtuigen v an de Nationalistisch- Chinese luchtmacht hebben donderdag miljoenen pamfletten boven dertien ste den op het Chinese vasteland, waaronder Peking, uitgeworpen, aldus heeft de luchtmacht te Taipeh bekendgemaakt. In deze pamfletten wordt erbij ae Chinezen opaangedrongen in opstand te komen tegen hun communistische machthebbers. Volgens de Egyptische gezant ln Siam zal de tweede Aalatlsoh-Afrikaanse conferentie omstreeks het midden van dit jaar ln Syrië gehouden worden. Op 3>1 oktober telde de bevolking van Italië 48.308 000 zielen. Het zielental ls ln een jaar met 247.000 gestegen. De Italiaanse fllmaotrice Gina Lollo- brlgida heeft gisteren ln Rome meege deeld. dat zij ln Juli een baby verwacht. Het Britse Medische Genootsohap heeft vrijdag de Britse regering ervoor gewaarschuwd, dat de medische stand wel eens aan de vooravond kan staan van een ernstig conflict met de staat, die de werk gever van de Britse artsen is. De leiders van de 40000 hui6- en ziekenhuisartsen zullen persoonlijk bij de minister van Ge zondheid aandringen op een loonsverho ging van 24 percent Een woordvoerder van het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken heeft donderdag ln Kopenhagen meegedeeld, dat het bezoek dat een delegatie van de Op perste Sovjet (z.g. parlement) ln het voorlaar aan Denemarken zou brengen, voorlopig is uitgesteld. Het hoofd van de Turkse regering, uemler Menderes. zal binnenkort een of- lcleel bezoek aan Libië brengen. Twee laar geleden heeft de Libische premier en minister van Buitenlandse Zaken Turkije bezocht. van de beide alpinisten, die ln Chamo- nix de dramatische gebeurtenissen de laatste dagen van nabij hadden willen volgen, zich aangesloten. Het aanbod van de Zwitser Hermann Ceiger om met een van ski's voorziene Piper-cub nog een laatste reddingspoging te wagen wezen zij gisteren in een stemming van dodelijke verslagenheid van de hand. De twee amateur-alpinisten van 23 en 24 jaar, die zich wat al te roekeloos in het avontuur hadden gestort, hebben dat nu dus met hun leven moeten be kopen. Een achttal redders, op 4400 meter hoogte eveneens door de sneeuwstorm en de vorst overvallen, kon, zoals reeds gemeld, daarentegen gisteren per hefschroefvliegtuig naar Chamonix wor den overgebracht. Een hunner moest in bewusteloze toestand en met bevroren ledematen onmiddellijk naar het zie kenhuis worden getransporteerd. Stoomkatapult voer Ned. vliegdekschepen De Britse Admiraliteit heeft bekend gemaakt dat de in Engeland ontwor pen en ontwikkelde stoomkatapult, dis op het ogenblik reeds operatief ge bruikt worden in enige Britse en Amerikaanse vliegdekschepen, ook b(J de Franse en Nederlandse marine in gebruik komt. De katapult wordt op het ogenblik in gebouwd in de Karei Doorman, die in Rotterdam gemoderniseerd wordt, en in het in aanbouw zijnde Franse vliegdek- schip Clemenceau. De stoomkatapult wordt als een van de belangrijkste ontwikkelingen in de Marineluchtvaart beschouwd na de tweede wereldoorlog. Hij is ontworpen door Commander C. C. Mitchell en het prototype is gebouwd in Edinburgh. Uiteindelijk zal de stoomkatapult wor den toegepast in alle operatieve vlieg dekschepen van de Royal Navy. De Karei Doorman krijgt nog een andere Britse vinding. Het is een appa raat om de vliegtuigen in positie te brengen voor de start. Het apparaat komt de snelheid van werken ten goede en spaart ook dekpersoneel uit. (Ingez. Med.-Adv.) Vroegere Waffen S.S.-ers willen reisje naar Parijs (Van onze correspondent ln West-Duitsland) De mannen van de vroegere Waffen S.S. willen gezamenlijk naar Parijs! Het blad van de vereniging van de vroegere leden van de Waffen S.S. „Wikingruf" wekt namelijk al die mannen op deel te nemen aan tochten naar de streken, waar onder het Hitler-bewind de oorlog heeft gewoed en waar zij zelf indertijd een rol hebben gespeeld. Parijs, dat al tijd een grote aantrekkingskracht blijft uitoefenen, neemt een belangrijke plaats van het reisprogramma in. Het klinkt wel een beetje vreemd, wan neer men leest dat de „Wikingruf" be weert, dat door zulke „reizen" een „brug" kan worden geslagen tot een be tere verstandhouding tussen de Europese volkeren. Wij menen, dat die betere ver standhouding eerder tot stand zou ko men, indien de vroegere Waffen- S.S.-ers zich wat meer op de achter grond zouden houden. Wij zijn er overigens ook benieuwd naar, hoe die heren ln het buitenland worden ontvangen Teleurgestelde emigranten uit Brazilië teruggekeerd Zonder woning, zonder meubelen, nagenoeg zonder geld en in ieder ge val zonder illusies stapten gisteren acht Nederlandse emigranten, van wie zeven met hun gezin van het Duitse m.s. „Santa Teresa" weer op vader landse bodem. Het zUn vroegere tech nici van de Caltex, de B.P.M. en de Standard Oil, die diep teleurgesteld uit Brazilië terugkeerden. ZIJ vertellen zelf, hoe zij Indertijd in Nederland benaderd werden voor baan tjes ln Brazilië bij de staatsraffinaderij Petrobas te Cubata. Er werd een in het Engels contract getekend, maar in Bra zilië zou opnieuw moeten worden ge tekend. Te goedertrouw zette men zijn handtekening onder de nu in Portugees gestelde verklaring, zonder te weten, dat in dit contract de opzeggingstermijn van 180 naar 30 dagen was teruggebracht en de proeftijd van drie maanden tot één maand. Maar aanvankelijk ging het alle maal goed. Tot een militair directeur werd. Van die dag was het mis. Be loften over toeslagen werden niet nage komen, de Nederlandse adviezen werden in de wind geslagen, de andere Brazilia nen maakten er een nationale zaak van. de vreemdelingen moesten eruitOp een bepaalde dag werd de Nederlanders de toegang tot de terreinen ontzegd. De Nederlandse consulaire dienst werd in de arm genomen,, maar na vele be sprekingen leek het toch maar verstan diger, dat de Nederlanders, voor zover zij elders ln Brazilië geen werk hadden kunnen vinden, naar ons land terug keerden. Het betrof hier een Braziliaans staatsbedrijf en de handelsbelangen zou den wellicht geschaad kunnen worden, wanneer men probeerde te intervenië ren en de regeringen tegen elkaar zou uitspelen. Na tot de laatste dag te zijn uitbetaald, plus een maand salaris en de betaling van de passageprijs, zijn de in totaal 26 personen, scheep gegaan op de „Santa Teresa", een Duitse dienst op Zuid-Amerika, die ook Rotterdam aan doet. Daar stonden deze emigranten weer. op Nederlandse bodem, een illusie armer, een ervaring rijker. De eerste gang zal nu wel zijn naar het ministerie van Buitenlandse Zaken om te trachten als nog enig verhaal te kunnen halen. Crisis in gelederen van Italiaanse communisten De crisis in de boezem van de Ita liaanse communistische partij, die men in de afgelopen weken meende te kun nen waarnemen, zou toegespitst zijn dooi de uitzetting uit de partij van Eugenio Reale, voormalig onderstaatssecretaris van Buitenlandse Zaken en oud-ambas sadeur van Italië te Warschau. Reale heeft nu in een vraaggesprek met het weekblad „Espresso" scherpe kritiek geleverd op Togliatti, de leider der partij, die hij als Stalinist brand merkt en verantwoordelijk stelt voor de crisis in de partij. Volgens Reale moet de partij zelfstandig zijn, onder handha ving van nauwe vrienschapsbanden met het Sovjetrussische volk. De „Prawda" publiceert een artikel uit Me hand van Luigl Longo, adjunct secretaris-generaal van de Italiaanse communistische partij waarin .e nood zaak betoogd wordt van eenheid in de wereldarbeidersbeweging. Longo sohrijft dat weliswaar wederzijdse kritiek niet moet worden uitgesloten, maar dat die broederlijk en opbouwend moet zijn en dat geen enkele partij het recht heeft zich bevoegd te achten tot kritiek op alle daden van andere partijen. Een aantal communistische persoon lijkheden uit de provincie Benevento heeft tegen de uitzetting van Reale ge protesteerd én een „moedig en demo cratisch debat voor de verdediging van dê belangen van de arbeiders" geëist. JEUGDIGE DIEFJES Twee 14-jarige Amsterdammertjes, die inmiddels bekend hebben ongeveer 20 sohooiinbraken op hun geweten te heo- ben. zijn betrapt, toen zij met een valse sleutel probeerden een school in de hoofdstad binnen te dringen. Zij zijn ingesloten op het bureau van de kin derpolitie aan de Overtoom. Vermoede lijk zullen zij voor de officier van Ju stitie moeten verschijnen. Sinds september van heit vorige jaar zijn de twee vriendjes op het dieven pad. Zij namen uit de scholen die zij aandeden alles mee wat van hun gading was: filmpjes, potloden, geld en schrif ten. Deze goederen zijn in de woningen van hun ouders aangetroffen en ln be slag genomen. VRIJDAG Otu» 1 no-theater: K. en O. „John and Julie". 10.30 uur voorm. ZATERDAG St.-Antonlus Clubhuls: CabarretuLt/vóé- rlng Toneelver. „Ons Toneel". 8 u. nam. Den Burcht: Cabaretavond personeels vereniging I.K.I. 8 uuti nam. Schouwburg: Chr. Zangspelolub Staal- wljk. Operette „De Wonderbloem". 8 uur nam. DINSDAG Schouwburg: K. en O. Wlm Ibo's Trian gelcabaret. 8 uur nam. Stadezaal (kleine zaal)Ver. van Oud- leerlingen Ambachtsschool. Lezing over houtbescherming. 8 uur nam. WOENSDAG Ohr. Nat. Opl.school Storm Buyeingstr. 18a: Installatie schoolhoofd P. J. Datema. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Wim Ibo's Tri an- geloabaret. 8 uur nam. Rapenburg 61: K. en O.-cursus moderne beeldhouwkunst. 8 uur nam. DONDERDAG Café „De Valk": Beurs voor verzame laars. 710 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: K. en O. rondleiding over Buddha-tentconstel- llng. 8 uur nam. Rijksherbarium (Nonnensteeg 1): Jaar vergadering Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Haagweg 92: Tentoonstelling Marcel B. Keezer en Lovls Meys. Dagelijks 10 uur voorm.5 uur nam.; woensdag en vrijdag 710 uur nam. (tot 6 Januari). Lakenhal: Expositie „Ars Aemula Na turae" (tot en met 6 Januari). Lakenhal: „Tekenaars van nu (tot 21 Januari). BIOSCOPEN LI'lo „Moby Dick" a l. Werkdagen 2.30, Luxor „De hofnar" a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30 4.45 7 en 9.15 uur. Trianon „Aanranding'* 18 Jaar. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9,15 uur. Casino „Grote manoeuvree" 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uun. Zondag 2,30. 4,45, 7 en 9.15 uur. Rev „Bendldo" 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.30, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Les belles de milt". De aivond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 5 Januari te 8 uur waar genomen door: Apotheek Van Driesum, Mare 110. tel. 20406, Zulder-Apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553 en Apoth. Oegstgeest, Wllhelminapark 8. tel. 26274. B(| geen gehoor b(| Uw huisarts o! specialist. bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) S ËL r-Ê 5sS Stockholm sneeuw windstil -5 1 Oslo sneeuw n 1 -4 0 Kopenhagen nevel zo 6 2 0 Aberdeen onbewolkt zw 6 4 2 Dublin geh. bew. z 3 8 0.5 Londen geh. bew. wzw 7 12 0.2 Amsterdam motregen zzw 8 7 0.6 Brussel geh. bew. zw 6 9 4 Parijs Bordeaux regen mist zw z 6 3 10 6 0.6 0.4 Grenoble zwaar bew windstil -1 0 Nice half bew. nnw 8 6 0 Berlijn nevel zzo 2 2 0 Frankfort nevel zzw 3 3 5 Milnchen zwaar bew. wzw 3 2 Zürich geh. bew. zzo 2 2 1 Genéve zwaar bew. windstil 1 0 Locarno half bew. windstil 3 1 Wenen nevel windstil -0 1 Innsbruck motaneeuw windstil -1 0.1 Rome nevel mo 8 4 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2