Commandanten in Sumatra zouden de toestand thans beheersen India en Israël niet enthousiast over over liet a.s. „plan-Eisenhowei WEERBERICHT Zoekt regering bij communisten steun als Masjoemi aftreedt? WEGVERVOER IN ENGELAND DREIGT SPAAK TE LOPEN Washington beschouwt verklaring van 1950 nog als actueel Bloedbad in Algerije onder de Europese passagiers van trein 95ste jaargang VRIJDAG 4 JANUARI 1957 No. 29027 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.- VUUK JLIL1L/IL.1N £IN UiVlD I X\i_.IS per kwartaal; f. 2.35 per maand; f. 0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Bloedvergieten vermijden Aan de Oosterdokkade te Am sterdam voltrekken zich grote ver' anderingen in verband met de voorbereidingen van de IJ-tunnel- bouw. Tegenover de Prins Hendrik kade ivordt een groot stuk van het Oosterdok opgespoten, waarvan deze foto een beeld geeft. De twee territoriale commandanten in Sumatra hebben de chef-staf van het leger medegedeeld, dat „recht en orde kan worden gehand haafd en dat zij de toestand beheersen". Het waren de wnd. comman- datn van het eerste militaire district dat Noord- en Midden-Sumatra omvat, en de commandant van Zuid-Sumatra. In een communiqué, dat het hoofdkwartier van het leger gister middag heeft uitgegeven wordt verder gezegd, dat de chef-staf alle commandanten en militairen op Sumatra heeft bevolen bloedvergieten te vermijden. Verboden wordt, dat een regiment actie tegen een ander regiment onderneemt. Gezegd wordt, dat de wnd. chef-stal, kolonel Gatot Soe- broto, naar Medan vertrokken is om een bijeenkomst van chef-staf, generaal-majoor Nasoetion met de territoriale en regimentscomman danten op Sumatra voor te bereiden. Volgens politieke kringen in Djakarta zal premier Ali Sastroamidjojo waar schijnlijk steun zoeken bij de communisten om aan de regering te kunnen blijven, indien de Masjoemi zich uit het kabinet terugtrekt. Verklaard wordt, dat de Masjoemi en de kleine Parkindo-partij (christ.) tegen het einde van deze week uit het kabinet zullen treden uit protest tegen het re geringsbeleid inzake de revolte op Sumatra. De Masjoemi heeft verklaard uit het kabinet te treden indien de andere coalitie partijen er niet in slagen overeenstemming te bereiken over de ontbinding van het links georiënteerde kabinet van Sastroamidjojo. De Masjoemi zou er niet in geslaagd zijn de andere partijen te overtuigen van de noodzaak collectief hun portefeuilles ter beschikking te stellen om het kabinet te doen vallen. Politieke waarnemers zijn het er in tussen over eens dat niets de Masjoemi ervan zal weerhouden haar vijf minis ters terug te trekken. Premier Sastroamidjojo hoopt nu de crisis te overleven door steun van de communisten in het parlement te zoe ken. Zij vormen de vierde sterkste groep met 39 zetels. De orthodox-islamietische partij, de Nahdatoel Oelama, en de nationalisti sche partijen zijn vastbesloten de poli tieke storm met premier Sastroamidjojo te doorstaan. Hun stemmen met die van de communisten zouden genoeg zijn om de premier te redden. In kringen van de Amerikaanse rege ring worden de ontwikkelingen in Indo nesië (en derhalve die op Sumatra) met meer dan gewone belangstelling gevolgd. Aan het dreigement dat Sastroamid jojo zich wellicht tot de communisten zal wenden om steun te krijgen voor zijn sinds de opstand van Sumatra wankele regering, hecht men weinig betekenis. Er wordt op gewezen dat de communisti sche steun afhankelijk zou zijn van voorwaarden, en de mate van dreiging steekt in deze voorwaarden. Ook herin nert men eraan dat in de in augustus 1955 afgetreden Indonesische regering de laatste maanden van zijn bestaan uit sluitend bij de gratie van de communis ten, die geen tegendiensten verlangden, heeft kunnen blijven staan. In diplomatieke kringen te Washing ton is men van mening dat enigerlei re gering in Djakarta slechts een kortston dig bestaan kan hebben zolang de pro blemen die tot de opstand op Sumatra leidden niet zijn opgelost. Tevens heeft men de indruk dat de moeilijkheden op Sumatra geen direct verband hebben met de politieke ma noeuvres in Djakarta. Groter mate van zelfbestuur in de verschillende gebieden is de voornaamste wens, en economische hervormingen vormen de tweede, even belangrijke. De ontevredenheid over het uitblijven van vervulling dezer wensen heeft zich momenteel op Ali Sastroamid jojo geconcentreerd, maar men gelooft niet dat zijn aftreden deze problemen nader tot hun oplossing zou brengen. Communisten bewapenen arbeiders Vandaag is in Djakarta onthuld, dat de communisten een aantal bij de com munistische vakbond „Sarboepri" aan gesloten ondernemingsarbeiders hebben bewapend. Men vraagt zich af waar de communistische partij de wapens van daan heeft. Volgens „Lembaga" betreft het hier ongeveer 150 arbeiders van enkele on dernemingen in de omgeving van Pe- mantang Siantar, dat ongeveer 120 kilo meter ten zuiden van Medan is gelegen. Volgens hetzelfde blad zouden troe pen van het derde regiment, dat onder commando staat van majoor Somosir, een stelling hebben ingenomen op een afstand van 175 kilometer van Siantar. Het derde regiment, had medegedeeld luitenant-kolonel Ginting niet te zullen erkennen. Majoor Samosir, die van Ginting op dracht had gekregen naar Medan te ko men, heeft daaraan geen gehoor gege ven. De gouverneur van Noord-Sumatra. Komala Pontas, zeide in Medan er bij president Soekarno op te hebben aange drongen naar Noord-Sumatra te komen. Aanhoudend zacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met enige regen of motregen; langs de kust tijdelijk mist, overwegend krachtige zuidwestelijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar. (Opgemaakt te 11.15 uur) 5 JANUARI Zon op: 8.50 uur; onder: 16.46 uur. Maan op: 10.23 uur; onder: 21.49 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.47 en 17.58 uur. Laagwater te 1.36 en 13.49 uur. Dit nanuses bestaat alt 12 pagina's Weduwe vermoord? Vorige loeek vrijdagavond is de 68- jarige weduwe Sijtje Visser-Koster in haar café „De Zwaan" te Broek in Waterland dood aangetroffen. Le den van de klaverjasclub van het dorp, die om half acht 's avonds voor de deur van het café kwamen, vonden deze gesloten. Na enige ver geefse pogingen om naar binnen te komen, riep men de hulp van de buurman, de heer H. Spaans, in, die de deur tenslotte forceerde. Men vond de vrouw in de zaal van het café op de grond liggen. De eerste gedachte waren, dat zij was gestruikeld en tegen de kachel was ge vallen. Een nader politie-onderzoek gaf echter het vermoeden dat hier van ge weldpleging sprake was. De Officier van Justitie te Amsterdam, mr. W P. Bakhoven, en hoofd van het Arrondis sementsparket, liet dr. J. Zeldenrust uit Den Haag sectie op het lijk verrichten, dat naar het Stadsziekenhuis te Purme- rend was vervoerd. Het stoffelijk over schot werd echter in de loop van maan dag vrijgegeven voor een normale be grafenis, weliswaar in een verzegelde kist, hetgeen echter na elke sectie het geval is. Bij opening van het testament van de overledene bleken er geen bij zondere bepalingen te zijn. Ook geld, dat men bij het eerste onderzoek in het café „De Zwaan" vermiste, bleek in het huis aanwezig te zijn. De executeur-testamentair, de heer H- Heiloo, deurwaarder te Purmerend. die op verzoek van de politie en de familie de financiële zaken van de weduwe heeft gecontroleerd, bevond alles in orde. Zij kreeg circa drie jaar geleden onge veer 15 mille voor de overdracht van haar café aan de provincie, omdat dit in verband met een verbreding van de provinciale weg te zijner tijd moet ver dwijnen. Sedert dien had zij het pand in huur van de provincie. Het geld had zij indertijd op een bank gezet. In Engeland is de officiële verlo- huwelijk zal in juni voltrokken wor- ving bekend gemaakt van Prins den. De Prins is fruitteler in Enge- Tomislav van Joego-Slavië met land, de Prinses verpleegster in een Prinses Margarita van Baden. Het Londens ziekenhuis. Olie-aanvoer uit Amerika te langzaam Regering wil prodnktie niet verminderen (Van onze Londense correspondent) Er heerst in Engeland thans een nieuwe benzinecrisis. Het vervoer op de weg dreigt spaak te lopen doordat vrachtauto-bedrijven te geringe toewijzingen ont vangen. Ondanks hun protesten schijnt er geen onmiddellijke oplossing te zijn aangezien de regering zich uiterst bezorgd maakt over de bevoorrading. Het was de bedoeling, dat 75 procent van de normale aanvoer zou kunnen worden ge handhaafd, voornamelijk door te steunen op de in de Ver. Staten gedane aan kopen, maar het druppelt veel te langzaam binnen. De regering is niet erg optimistisch over een spoedige vergroting van de Amerikaanse leveranties. Van daar dat het de vraag is of de Engelse industrie, welke het gebruik van stookolie met slechts 10 moest verminderen, niet verder zal dienen te worden beknot. Economie in gevaar De regering acht echter een vermin dering van 25 procent te gevaarlijk voor de Britse economie. In elk geval zal een verdere besnoeiing zo lang mogelijk wor den vermeden. Handhaving van de industriële pro- duktie blijft het hoofddoel. Maar het is blijkbaar onvermijdelijk geweest, dat een aantal vrachtautobedr'jven hun olie en benzineverbruik met meer dan 25 hebben moeten inkrimpen. S.E.R. adviseert Hij dirigeert niet Prof. dr. mr. F. de Vries, voorzitter van de Sociaal Economische Raad heeft vandaag in de openbare vergadering van de Raad een nieuwjaarsrede uitgespro ken, waarin hij o.m. nog eens gewezen heeft op de plaats, welke de raad in het huidige maatschappelijke bestel in neemt. De Raad streeft er niet naar een plaats onder de politieke lichamen te gaan innemen. Dit zou een miskenning van zijn wezen zijn. Deze zou dan een orgaan van de staat en niet van de maatschappij worden. De reeering wordt met een advies van de S.E.R. niet voor een voldongen feit geplaatst. Een dergelijk advies en een eventueel daaruit voortvloeiend overleg is voor haar een gegeven, waarmede zij bij de bepaling van haar politiek rekening zal moeten houden. Als hoedster van het algemeen belang zal de regering echter van het advies van de S.E.R. moeten afwijken, wan neer zij van oordeel is, dat het met het algemeen belang in botsing komt. Maar voortdurend worden er advie zen door de regering gevraagd. Ook in het streven naar een doeltreffende loon- en prijspolitiek, die alleen moge lijk kan zijn met medewerking van allen die daarbij onmiddellijk betrokken zijn. Een dergelijke politiek moet steu nen op hetgeen daaromtrent in ae maatschappij leeft. Zonder de adviezen en medewerking van het georganiseerde bedrijfsleven zal de regering zich hier over niet het nodige inzicht kunnen verschaffen. Evenmin kan zij weten ln hoeverre zij op medewerking kan reke nen De meningen zullen over zulke onderwerpen steeds ver uiteenlopen. Eerst na veel tasten en zoeken zal het de Raad kunnen gelukken een bevre digend compromis te vinden. Het be hoort tot de taak van de Raad. aldus prof. De Vries, als vertegenwoordigend lichaam van het bedrijfsleven daarnaar te streven. Prof. De Vries wees er verder nog op, dat meer nog dan de materiële de sociale en psychologische gevolgen van werkloosheid gewicht in de schaal leggen. Handhaving van de werkgele genheid was daarom volgens hem een van de voornaamste toetsstenen ge worden voor de beoordeling van onze huidige economische orde. Russische steun voor Ierse overvallers? (Van onze Londense correspondent) Volgens berichten uit Ierland zouden Russische agenten in Dublin een aan deel hebben in de steeds weer oplaaien de overvallen van de IRA (het „Ierse Republikeinse leger") langs de grens van Ulster (Noord-Ierland) en Eire. Zij zouden contact hebben gemaakt met linkse elementen van de IRA en het Ierse Republikeinse leger van grote sommen hebben voorzien. Ook zouden zij de grens hebben overschreden om in Noord-Ierland sympathiserende groepen te organiseren. Verder wordt beweerd dat enkele Russische instructeurs, die ervaring op het gebied van guerilla heb ben, helpen de IRA-mannen op te lel den. Ulster is er op voorbereid dat de onrust aan de grens lange tijd zal duren. De toekomst van het Midden-Oosten President Eisenhower zal zijn boodschap over de crisis in het Midden-Oosten morgen uitspreken in een gemeenschappelijke bijeenkomst van de beide, huizen van het Congres. De Amerikaanse regering heeft Frankrijk en Engeland intussen laten weten, dat het de gezamenlijke verklaring van 1950 blijft beschouwen als een onderdeel van de gezamenlijke politiek in het Midden-Oosten. Deze verkla ring, uitgegeven in een tijd van grote spanning tussen Israël en de Arabische landen, wilde een bewapeningswedloop voorkomen. De drie landen beloofden, dat zij het slachtoffer van agressie in het Arabisch-Israëlische geschil te hulp zou den komen. Bij hun ingrijpen in Egypte hebben Engeland en Frankrijk deze ver klaring van 1950 naast zich neergelegd. Zij weigerden Israël als agressor te beschouwen vanwege de daaraan voorafgaande Egyptische provocaties. In diplo matieke kringen in Washington gelooft men, dat de omstandigheden een nieuwe uitleg van de verklaring van 1950 noodzakelijk maken. „Arabische haat tegen het Westen", waarschuwt de Jerusalem Post De voorlopige reacties op liet aange kondigde plan van Eisenhower ten aan zien van het Midden-Oosten zijn niet bepaald gunstig. Premier Nehroe van India zou zich bezorgd hebben getoond. Hij is van ge voelen, dat elke stap, die tot een ver hoogde spanning of een scherpe reactie van de wederpartij zou kunnen leiden, de toestand slechter kan maken. India is erop gesteld, dat de toestand in het Midden-Oosten zo stabiel mogelijk is, omdat zijn vijfjarenplan slechts kan sla gen als het verzekerd is van de aanvoer van belangrijke voorraden door het SuezkanaalT De Indiase regering meent, dat via de Ver. Naties een oplossing voor de vraagstukken van het Midden- Oosten dient te worden gezocht en dat geen enkele grote mogendheid een over heersende positie in dit gebied mag verkrijgen. Zowel de rechtse als de linkse Israë lische bladen staan in toenemende mate sceptisch en wantrouwend tegenover Eisenhowers nieuwe plan voor het Mid den-Oosten. De in het Engels verschijnende „Jeru salem Post", die vaak het officiële stand punt weergeeft, schreef donderdag„Het is moeilijk aan te nemen, dat het nieuwe plan-Eisenhower de veiligheid van Is raël aanzienlijk zal verbeteren. De gevaarlijkste fout, die de Ameri kaanse regering bij het opstellen van een nieuwe politiek voor het Midden-Oosten zou kunnen begaan, is ervan uit te gaan, dat het voornaamste bindmiddel der Arabische landen wordt gevormd door de gemeenschappelijke haat jegens Israël, want deze haat is slechts een on derdeel van de haat, die de Arabieren jegens het Westen koesteren". Het blad voegt hieraan toe; „De po litiek der Engelsen, die dachten een wit voetje bij de Arabieren te verwerven door hun nationalisme te steunen en het Arabische standpunt t.a.v. Israël op nau welijks verholen wijze goed te keuren, heeft gefaald. De Amerikanen zullen evenzeer en spoedig falen, indien zij hun Algerijnse opstandelingen hebben in de nacht van woensdag op donderdag in West-Algerije de trein van Oran naar Algiers aangevallen. Zes Europeanen zijn daarbij om het leven gekomen, tien mensen worden vermist. De lijken van vijf der slachtoffers zijn verminkt aangetroffen. Vliegtuigen zijn uitgezonden om de aanvallers op te sporen. De treinverbinding tussen Algiers en Oran is verbroken. Bjj gevechten in de heuvels ten oosten van Algiers zijn donderdag elf opstan delingen gesneuveld. Tien Algerijnen werden gevangen genomen. Het aantal op standelingen, dat sedert dinsdag gesneuveld is, is hiermee gestegen tot 57 Mollet zelf naar V.N. om Frankrijk te verdedigen? In Algiers, waar o.a. het Mohamme daanse tram- en buspersoneel staakt, is donderdag een hand,granaat in een trol leybus geworpen, die door een Europeaan bestuurd werd. Een Europeaan is om het leven gekomen, elf mensen werden ge wond. De staking is een gevolg van de on lusten die zich vorige week bij de begra fenis van een vermoorde Europeaanse burgemeester voordeden en waarbij zes Mohammedanen door Europeanen ver moord werden. Ook de brievenbestellers, het personeel van de reinigingsdienst en een deel van de havenarbeiders staken. Elders in het land is weinig gehoor ge geven aan de stakingsoproep. Premier Mollet is donderdag in Parijs besprekingen begonnen met Robert La- coste, de Franse minister met stand plaats Algiers. Mollet pleegt met het oog op de a.s. bespreking van de Algerijnse kwestie in de Ver. Naties overleg met Lacoste en zijn andere ministers. Er doen hardnekkige geruchten de ronde volgens welke Mollet zelf naar New York wil gaan om de Franse zaak voor de Ver. Naties uiteen te zetten. doch bevestiging hiervan ->n niet ver kregen worden. Het Algerijnse „Nationale Bevrijdings front" is bereid met Frankrijk te onder handelen over de toekomst van Alge rije, als dit onder toezicht van de Ver. Naties geschiedt. Het front, dat zegt door Frankrijk er kend te zijn als de enige werkelijke ver tegenwoordiger van het Algerijnse volk, verklaart dit in een memorandum aan de politieke commissie van de Ver. Na ties over de Frans-Algerijnse besprekin gen, die vorig jaar zomer zijn gevoerd. De politieke commissie zal binnenkort de Algerijnse kwestie bespreken. In het memorandum wordt voorts ge zegd, dat de besprekingen van de afge lopen zomer afgebroken zijn omdat de Fransen hun beloften niet hielden en het Algerijnse vertrouwen hebben ge schonden door een vliegtuig met Alge rijnse leiders, die op weg waren naar Tunis, tot een landing in Algiers te dwingen, waar de leiders gearresteerd werden. Het Algerijnse volk verlangt vu rig naar een regeling van het geschil met Frankrijk en het is niet aan dit volk te wijten dat die regeling in het af gelopen jaar niet bereikt is, aldus be weert het front politiek ten opzichte van het Midden- Oosten grondvesten op dezelfde begin selen. waardoor de Britse politiek werd geleid". De Ver. Staten hebben donderdag aan de Ver. Naties meegedeeld, dat zij be reid zijn vijf miljoen dollar voor te schieten voor het vrijmaken van het Suezkanaal. Noorwegen is bereid één miljoen dollar voor te schieten. Deze landen zijn de eerste, die geantwoord hebben op een verzoek van secretaris generaal Hammarskjöld aan de V.N.- leden om tien miljoen dollar bijeen te brengen om de eerste kosten van het bergingswerk te betalen. (In gezagheb bende kringen raamt men de totale kosten van het bergingswerk op circa 20 miljoen dollars). De Zweedse rege ring heeft de secretaris-generaal mee gedeeld, dat zij in beginsel bereid is het Zweedse parlement om gelden te vragen, doch zij zou eerst willen weten wat voor bijdrage van elk der V.N.-leden ver wacht wordt. Denemarken zou een soort gelijk antwoord op Hammarskjölds ver zoek gegeven hebben. In goedingelichte V. N.-kringen wordt verwacht, dat de landen, die het meeste belang bij de vaart door het Suezkanaal hebben, geld zullen lenen. Een V N.- afgevaardigde verklaarde donderdag, dat de hele zaak tot dusver „zeer infor meel" behandeld is. Stoffelijk overschot van Moorehouse geïdentificeerd Een woordvoerder der Verenigde Na ties te Port Said heeft medegedeeld, dat het stoffelijk overschot van de op 11 de cember j.l. in deze plaats door Egypte- naren ontvoerde Britse luitenant Moore house is geïdentifceerd aan de hand van uit Engeland verkregen gegevens over het gebit van de dode. Het gelaat van Moorehouse was reeds onherkenbaar. Het stoffelijk overschot zal naar het vliegveld van Aboe Soeweir worden over gebracht, vanwaar het naar Napels zal worden overgevlogen, om ter beschikking van de Britse consulaire autoriteifc-n te worden gesteld.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1