Geen amateurs werk Eeuwige strijdvraag tussen Spanje en Engeland weer actueel geworden Boskoopse export liet zich somber doch het is meegevallen aanzien. Madrid blijft De Rots voor zich opeisenterivijl Londen zwijgt Paktijd is rustig, doch in vlot tempo verlopen, ondanks tekort aan vakbekwaam personeel donderdag s januari 195t Ons Kort verhaal door Malcolm Gair U zuat het misschien niet ernstig vinden, mijnheer Raebum, maar voor mij is het een zaak op leven of dood. Goed dan maar, mijnheer White, antwoordde Raebum, U vertelt Uw verhaal en ik zal zien of ik U kan hel pen. U benit er toch wel zeker van, dat U de hulp van een particulier detec tive wilt hebben en niet die van de politie? Hemelse goedheid, ja!, zei White. De politie zou mij hals-over-kop in de gevangenis gooien. Hij trachtte een luchtige toon aan te slaan, maar hij keek l^pogst onge lukkig. 't Is maai* het beste, dat ik U alles vertel. Ik studeer nu een jaar op St.- Barnaby en speel rugtby in het vijftien tal van het ziekenhuis. Gisteravond hadden we training. Ik heb nogal wat last van een enkel, zodat ik twintig minuten voor het einde er mee op hield. De kleedkamer is op slot als we op het veld zijn, zodat ik de sleutel moest halen. Totdat de andere jongens er waren, was ik er alleen. White zweeg even en ging toen verder. Er is een jongen, Van Rein heet hij, die bij ons speelt, een Zuid-Afri kaan. Hij staat in de tweede voorhoede opgesteld en hoopt binnenkort in het nationale vijftien-tal opgenomen te worden Tenzij U er voor gekozen wordt?, interrumpeerde Mark Raeburn. Ja, zei White knikkend, enkele kranten hebben daar al over geschre ven en ze zeggen dat we nu een soort rivalen geworden zijn. Ik moet in ieder geval toegeven, White bloosde even, dat ik niet op hem gesteld ben. Dat is trouwens niemand. Hij is nogal driftig en smjjt bij wijze van spreken met geld. De andere jongens kwamen alle maal tegelijk binnen en toen Van Rein zich aan het aankleden was, schreeuwde hij plotseling dat iemand drie pond uit zijn portefeuille had ge haald. Het zag er voor mij toen na tuurlijk sieoht uit. Omdat U enige tijd alleen in de kleedkamer bent geweest? Maar nie mand zal U tooh alleen déérom al ver denken? Maar dat is nog niet alles, ging White verder. Een dag eerder had ik Van Rein gevraagd of hij mij drie pond wilde lenen, wat hij echter wei gerde. U weet natuurlijk wel, dat jon gens nu en dan met meisjes uitgaan. Hij keek Mark vragend aan. Ja, antwoordde Mark ernstig, ik weet dat jongens wel eens met meis jes uitgaan. Ik heb in ieder geval teveel geld uitgegeven. Dat weet overigens ieder een. Ik heb van al mijn vrienden al geleend en ik zou mij schamen om nog eens bij hen aan te kloppen. Daar omhij aarzelde even. Daarom werd U dus gedwongen om te proberen iets van Uw rivaal te lenen? Ja. En ik ben daar helemaal niet trots op. Van Rein verdacht mij in ieder geval direct en wond daar be paald geen doekjes om. Speciaal wel omdat de dief, wie dat dan ook ge weest mocht zijn, drie pond uit zijn portefeuille had gehaald en twee er in had laten zitten. Twee laten zitten? Ja. Van Rein had vijf pond bij zich gestoken. Dat maakte het voor miij dus des te erger. Hij stelde in ieder geval dr. O'Grady, onze coach, voor ons allemaal te fouilleren en onze klerenkastjes na te zoeken. Hardy, onze voorzitter, was het daar wel mee eens. maar hij voelde zich bepaald niet gelukkig met het geval. Maar wat had hij anders kunnen doen? Het móést één van ons geweest zijn! Niet dat dat er iets toe doet, want O'Grady vond die drie pond in mijn tas. Luistert U nu eens goed mijnheer Raeburn. Ik heb die drie pond niet in mijn tas gestopt, maar ja, waarom zoudt U mij eigenlijk moeten geloven? Ik zie trouwens al dat U dat niet doet. Nee, zei Mark, dat doe ik in principe ook niet. Ik ben een detective, mijnheer White, en dat men tegen mij liegt, komt maar al te vaak voor. Ik geloof U inderdaad niet maar ik kan mij daarin natuurlijk vergissen. Ik weet nog niet genoeg over deze kwes tie en ik wil geen voorbarige conclu sies trekken. Wat gebeurde er eigen lijk, toen het geld gevonden werd? Van Rein zei dat hij géén aan klacht zou indienen, als ik voor het lidmaatschap zou bedanken. En? Ik heb dat nog niet gedaan, maar ik denk dat de voorzitter het mij wel zal vragen. Van Rein zal dus wel in het na tionale vijftien-tal worden opgeno men! Bent. U er overigens zeker van, dat Van Rein niet zélf dat geld in Uw tas heeft gestopt? Ja, heel zeker. Na de training is hij niet in mijn buurt geweest en daar vóór zat het geld er nog niet in. Bent U daar héél zeker van? Volkomen zeker! Vóór de training heb ik nog een zwachtel voor m'n en kel uit het zijzakje gehaald, waar O'Grady later het geld in vond. Van wie kreeg U de sleutel? Van Barrow, de terreinkneoht. Staat die boven iedere verden king? Absoluut! Barrow is een soort instituut geworden. Hij is hier al vijf tig jaar. Zijn zoon traint ons en zijn kleinzoon.is zelfs onze mascotte. Bar row heeft dat geld vast en zeker niet weggenomen! Ik zou die kleedkamer wel eens willen zien, zei Raeburn. Ja. ik ben de voorzitter. Hardy is mijn naam. Goede middag, mijnheer Hardy. Raeburn. Ik onderzoek het verlies van drie pond door mijnheer Van Rein. Hardy knikte. De terrein/knecht heeft me dat al verteld en ik heb daar dan ook mijn toestemming voor gegeven. Dat was heel vriendelijk van U. Ik hoop, dat U resultaat heeft bereikt. Zijn stem klonk enigszins sarcastisch en het was duidelijk merkbaar dat hij zeker was van White's schuld. Het onderzoek is inderdaad zeer leerzaam geweest, zei Mark. Ik heb ontdekt, wie die drie pond heeft weg genomen De stilte was drukkend. Zal ik U uitleggen ,hoe ik dat ontdekt heb? Hardy knikte, zonder echter een woord te zeggen. De deur was op slot en zij is door niemand geforceerd. Daarna heb ik het raam gecontroleerd. Dat heb ik ook al gedaan riep iemand. Maar het zat dicht geroest. Ik ben blij, zei Mark koel, dat iemand voor amateurdetective heeft gespeeld. Inderdaad, het raam zit vast geroest. Verder was de mogelijkheid niet uitgesloten, dat iemand de kleed kamer binnengedrongen zou zijn via de drie losse planken in de vloer. Verschillende hoofden bogen zich naar beneden. Niemand heeft dat echter gedaan, ging Raeburn onverstoorbaar verder. Br bleef toen nog slechts één weg open, welke gecontroleerd had moeten wor den vóórdat iemand beschuldigd werd! U weet natuurlijk wel en Mark richtte zich bij deze woorden recht streeks tot Hardy dat het principe van de Britse rechtspraak is, dat iemand als onschuldig wordt be schouwd, totdat zijn schuld bewezen kan worden. Hardy keek benauwd. Ja. antwoordde hij, ik ben bang, dat wijik U heeft daar echter geen reke ning mee gehouden, zei Mark, heeft zelfs geen onderzoek ingesteld. In- plaats daarvan gaf U een treffend voorbeeld van dom optreden. En in dit geval was het zelfs des te erger. Na tuurlijk zou het Van Rein uitstekend te pas komen, als Dick White voor de club zou bedanken! Een bleek uitziende man met kort geknipt haar stond ap. Hij liep op Mark toe en keek hem nijdig aan. Wilt U soms beweren ,Ga zitten van Rein zei Mark niet al te vriendelijk. Je vertrouwt te veel op je kracht, je praat teveel en je loopt teveel met je geld te koop. Ieder een hier denkt er zo over. Ga dus maar weer rustig zitten en hou verder je mond. Even leek het er op, alsof van Rein Raeburn zou aanvallen, maar uitein delijk ging hij toch maar zitten. Een volwassene kan het onmoge lijk gedaan hebben, ging Mark rustig verder. Alleen een kind. Ik vond een hele verzameling toffee_winkels in de ventilatie-sohacht. Ze waren van verschillende merken, zodat we wel aan mogen nemen, dat het kind hier meermalen is geweest. Barrow's klein zoon zit hier vaak naar Uw gesprek ken te luisteren. Hij dweept met hel den. Hij hoorde hoe White aan Van Rein geld te leen vroeg, en hij wist, dat Van Rein rijk is en White krap in zijn geld zit. De verhalen van Robin Hood kenit hij. In de kelder-ruimte vond ik een beeldroman over Robin Hood en hij is het enige kind, dat daar ooit komt. Hij wrong zich door de ven- tiïatieschacht naar binnen. De kras sen. die hij daarbij gemaakt heeft, kunt U duidelijk zien, terwijl boven dien een pluisje van zijn trui achter een uitsteeksel bleef hangen. STADSNIEUWS Kinderen zagen „John en Julie" VROLIJKE FILM VOOR K. EN O. Nog is de kerstvakantie niet afge lopen. Nog geniet een groot deel van de Leidse jeugd van haar vrije dagen. Zelfs op een regenachtige da# als van daag hebben vele kinderen zich niet behoeven te vervelen. Onder auspiciën van K. en O. werd zowel 's morgens als 's middags in het Casino-theater de vrolijke Engelse kleurenfilm „John and Julie" vertoond. Zo groot was de belangstelling, dat het bestuur van K. en O. zich genoodzaakt heeft gezien deze film morgenochtend nogmaals te laten draaien en wel in hetzelfde theater. John en Julie verdienen deze zeer grote belangstelling volkomen terecht. Het zijn twee kinderen uit de provincie die o zo graag de kroningsfeesten in Londen willen meemaken en derhalve besluiten samen van huis weg te lopen. John neemt op voortreffelijke wijze de leiding, maar eenmaal in de trein ge zeten laat hij zijn kaartje uit het coupé raampje waaien met alle gevolgen van dien. Het tweetal geeft de moed echter niet op en komt tenslotte na een sen sationele tocht per bus, fiets en auto in de Engelse hoofdstad aan. Beiden gaan zij op zoek naar hun oom, die echter verhuisd blijkt te zijn zonder ook maar enig adres na te laten. Als John en Julie elkaar kwijt raken in het eivolle Londen, dat duizenden en nog eens dui zenden vreemdelingen herbergt, ziet het er werkelijk ernstig voor hen uit. Ge lukkig zijn er nog hulpvaardige mensen en op de grote dag staan John en Julie reap, met hun oudens en onderwijzeres, die eveneens naar Londen zijn gekomen, op een prachtige plaats langs de weg om de stoet voorbij te zien trekken Eind goed al goed dus! Een alleraar digste film, die sterk tot de verbeelding van de kinderen spreekt en waarbij de regisseur, William Fairchild, op bijzon der knappe wijze gebruik heeft weten te maken van coupures uit de originele Engelse kroningsfilm, die in de zomer van 1953 is vervaardigd. Gibraltar opnieuiv aan de orde (Van onze correspondent in Spanje) Tot genoegen van Spanje is de naam Gibraltar kortgeleden ge vallen in een internationaal politiek gezelschap. Dat gebeurde tijdens de Algemene Vergadering van de Ver. Naties, bij monde van de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken Martin Artajo. Het bete kent wel iets, dat bij het eerste officiële optreden van Spanje in de Ver. Naties Gibraltar te berde werd gebracht, al zei Artajo dan ook alleen maar hij hoopte, dat de kwestie Gibraltar tussen Engeland en Spanje zou kunnen worden geregeld, buiten de Ver. Naties om. Spanje wil eindelijk een eind gemaakt zien aan deze Britse kolonie op het schier eiland en windt daar geen doekjes om. „Samen hebben wij Hoe het zij. het is niet te verwachten, dat Spanje de aanspraken op Gibraltar zo gauw zal opgeven. Wijst men op het gevaar van een derde wereldoorlog en de rol van Gibraltar daarin, dan haalt men in Madrid de schouders op, zoals alleen Spanjaarden dat kunnen, en men zegt: „Als er een oorlog komt. i<- er maar één vijand. En dacht U dat het voor Spanje een andere zou zijn dan voor Engeland? Samen zullen we dan veel meer hebben aan Gibraltar! er meer aan n VOORSCHOTEN OPBRENGST VERKOOP KINDERZEGELS Ook dit jaar weer hebben dames leden van de U.V.V. in een daartoe inge richt stalletje in het postkantoor kin derpostzegels en -kaarten verkocht. De opbrengst lag weer hoger dan vorig jaar. Aan postzegels werd verkocht voor een totaal bedrag van f. 1153,50 (vorig jaar f. 939,13) en bovendien werd aan kerst- en nieuwjaarskaarten voor f. 164,25 (vorig jaar f. 97.75) verkooht. Woningcommissie De eerstvol gende zitting van de woningcommissie voor het publiek zal zijn op dinsdag 8 januari. Daarna zal regelmatig weer op de eerste en derde dinsdag van iedere maand zitting gehouden worden. Iedereen zweeg geruime tijd. Alles, wat U over ons gezegd heeft, was volkomen juist, zei Hardy ten slotte. U kunt later wel Uw excuses aan Dick aanbieden, ging Mark verder. Zijn stem klonk niet meer koel, maar was eerder grof geworden. En intussen is er dan nog de kwestie van mijn honorarium. Vijftien guineas. U zult vermoedelijk wel niet verwachten, dat Dick dat betaalt. Natuurlijk niet, zei Hardy. Portefeuilles werden te voorschijn gehaald. Het kwam waarschijnlijk door de stemming der spelers, dat Van Rein vijf pond bijdroeg Dit om U duidelijk te maken, zei Raeburn geamuseerd, dat het on derzoek bij een misdaad in geen enkel opzicht amateurs werk is Hij begon te lachen en langzaam, één voor één. stemden de anderen met zijn gelach in Nederlanders behoren voor deze kwestie even rechtop te gaan zitten, want het is ook aan ons land te danken geweest, dat de Britse vlag op Gibraltar werd geplant. Dat was tijdens de Spaanse Successie-oorlog, toen de Nederlanden aan Engelse zijde streden en in 1704 Nederlandse mariniers met hun Britse collega's bij Gibraltar aan land gingen. De Engelsen zorgden er haastig voor, dat geen van de vlaggen der bond genoten boven Gibraltar werd gehe sen, maar alleen de Engelse. Zij ver stevigden er hun positie met een be zetting onder Brits bevel en bij de Vrede van Utrecht in 1714 kreeg En geland, ondanks het verliezen van de Successie-oorlog, de rots in bezit. De Spanjaarden, over wier hoofden heen de grote machten uit die dagen touwtrokken, om de Spaanse troon, heb ben in de daarop volgende jaren nog geprobeerd Gibraltar te heroveren, maar Engeland bleef de beheerser van het steunpunt, zoals voordien de Moren het eeuwenlang waren geweest. Op gezette tijden vlamt het dispuut over het bezit van Gibraltar weer op. De Engelsen wensen van dit gebied, dat maar 4600 meter lang is en maar 1245 meter breed, geen afstand te doen. al is de strategische waarde dan ook een wei nig verminderd. Zij voeren aan, dat de bijna 25.000 bewoners ook liever Engels blijven, waar de Spanjaarden schamper tegenover stellen dat zulks geen wonder is. want de echte Spanjaarden trokken volgens hen weg voor de Britten en wat er nu op Gibraltar woont, is een meng sel van vele volkeren. Bovendien is de landtong een deel van Spanje en daarom vinden zij het logisch dat de Engelsen vertrekken, zo als zij tenslotte - en met veel minder tegenstribbelen - de laatste tientallen jaren ook zijn verdwenen uit hun ande re en strategisch toch wel belangrijke koloniën. Enkele jaren geleden kwam het dispuut weer tot een hoogtepunt, toen koningin Elizabeth op haar wereld reis ook Gibraltar aandeed, welk gebaar men in Madrid nog steeds bijzonder pijnlijk vindt. Betrekkelijk stil Na een paar jaar van betrekkelijke stilte heeft Artajo de kwestie nieuw le ven ingeblazen en alle argumenten wor den weer van stal gehaald. In de loop van de tijd zijn ze allemaal wel eens uiteengezet in de Spaanse pers. die ui- Het eerste vijftien-tal van St._Bar- naby was aan het trainen,, toen Mark op Harper's Park aankwam. De voor zitter gaf hem echter toestemming de kleedkamer binnen te gaan, mits ver gezeld door Barrow. White ging met hem mee. Raeburn onderzocht alles nauwkeu rig, nam maten op, maaJkte schetsen, precies volgens de routine die hij des tijds bij de CID, de recherche, had op gedaan en die hij ook gevolgd zou heb ben bij een moordzaak: onderzocht vervolgens nauwkeurig de rest van het gebouwtje en sohonk daarbij speciale aandacht aan het ventilatie-systeem. De „stiilUe getuigen", die hij vond, de poneerde hij in zijn akterutas, Tenslotte keerden hiij en White terug naar de kleedkamer, waar het vijftien-tal zich 'uist aan het verkleden was. Toen zü binnenkwamen, verstomden le gesprekken. Is de voorzitter hier soms? vroeg Mark. (Van onze correspondent te Boskoop) In Boskoop keert de rust zo langzamerhand weer. De „paktijd" is weer voorbij. Nog enkele contingenten wachten op transport, doch het laat zich aanzien, dat over twee weken het verzenden is afge lopen. Zoals elk jaar werd de paktijd dit najaar met grote zorgen tegemoet gezien. Verschillende motieven wettigden deze zorgen. Daar is eerst de ernstige schade, die de vorst in het begin van het jaar aan het plantenmateriaal heeft toegebracht. Deze schade werd op dui zenden guldens geraamd. Onder de rozen en de niet-winterharde produkten had de vorst danig huisgehouden. Vooral de kwekers-aan land kregen ernstige stroppen te verwerken. Geen wonder dat deze vorstperiode de welvaart van Boskoop min of meer bepaalde. Dit is dan ook wel gebleken in het achterliggende verzendseizoen. De goodwill, die Boskoop na de oor log op de wereldmarkt heeft gekweekt, heeft er het zijne toe bijgedragen, de vraag bij de buitenlandse importeurs warm te houden. Daarbij komt dat de Boskoopse produkten door wetenschap pelijk werk op het proefstation voor de boomkwekerij, de toets der kritiek kun nen doorstaan. Steeds wordt gewerkt om een nog beter en meer veredeld produkt te brengen. Hierin blijkt men wonderwel te slagen. Het teloorgaan van vele zachte gewas sen bracht met zich mee. dat sommige artikelen buitengewoon schaars waren. Het is dan ook niet in alle gevallen ge lukt om aan de vraag te voldoen. Politieke situatie Een ander probleem vormde de in ternationale politieke situatie. Uiteraard is Boskoop, waarlangs van de Nederlandse handel In boomkwekeruprodukten loopt, bijzon der kwetsbaar door internationale fluc tuaties op politiek terrein. Met grote zorg werd mede daarom het verloop van de internationale verwikkelingen der laatste maanden gevolgd. Toch blijkt naar wtf vernamen dat de ontwikkeling in het Midden-Oosten aan de Boskoopse export geen directe schade toegebracht heeft. Een moeilijker situatie ontstond, toen bekend werd dat de Amerikaanse haven arbeiders dreigden het werk neer te leg gen. Een en andermaal werden deze stakingen uitgesteld, doch dat gestaakt zou worden lag in de lijn der verwach tingen. Dit bracht voor de exporteurs, die naar de Ver. Staten exporteren, grote spanningen met zich. Moest men gaan pakken of niet Inderdaad heeft de staking aldaar een tijdelijke remming op het werk te weeggebracht en het laat zich dan ook aanzien, dat deze export nog even zal aanlopen. De export naar Scandinavië, West- Dultsland en Oostenrijk had een stabiel en rustig verloop. Tekort aan arbeids krachten Een chronisch tekort aan vakbekwaam personeel komt ieder Jaar weer het dui delijkst aan het licht gedurende de twee hoogseizoenen, die Boskoop kent. Een voor deze branche in het bijzonder te stellen eis de vakbekwaamheid brengt mede, dat men zich is gaan be zinnen, hoe aan de vraag naar ge schoolde arbeidskrachten in de toekomst teraard ook fel stelling neemt en tel- kenjare in augustus, toen Gibraltar door de Engels-Nederlandse legers (van in totaal een paar duizend man) werd be zet. weer felle artikelen publiceert. In het dagblad „Arriba" hebben en kele artikelen gestaan, ondertekend met ..Macauly" en aangenomen wordt dat deze door generaal Franco zelf werden geschreven of in ieder geval door hem werden geïnspireerd. In deze artikelen wordt ook nog eens gezegd, dat koning George I de terug gave van Gibraltar heeft beloofd, welke belofte is herhaald door Winston Chur chill in de tweede wereldoorlog, dit laatste in ruil voor de Spaanse neutra liteit. Amerikaans voorbeeld De Engelsen doen het voorkomen, als of ze bij 'n eventuele bespreking van de kwestie-Gibraltar, hun steunpunt daar zouden moeten opgeven, wat - en daar wijzen de Spaanse bladen herhaaldelijk op - niet de bedoeling zou zijn van Ma drid. Men wil een regeling treffen, zoals die ook is getroffen voor de Amerikaan se bases op Spaans grondgebied: de ba ses blijven Spaans en de buitenlandse mogendheid mag er gebruik van maken. Gibraltar zou dus ook Spaans moeten worden, maar de Engelsen mogen er blijven. De Spaanse trots verdraagt het nu eenmaal moeilijk dat op een puntle van hun land. dat Gibraltar toch aard rijkskundig wel is, een vreemde vlag waait. Minder goud; meer diviezen Volgens de eerste weekstaat van de Nederlandsche Bank, gesloten per 31 de cember, is het saldo van de schatkist toegenomen van f. 190 miljoen tot f252 miljoen: de saldo's der banken zijn ver beterd van f347 miljoen tot f. 405 mil joen. Kennelijk zijn in de laatste dagen van het jaar de belastingbetalingen rij kelijk binnengekomen. Een bijzonderheid van deze weekstaat is de da-ling van de goudvoorraad en wel met f. 38 miljoen, waarbij het waar schijnlijk is, dat het gele metaal om gezet is in sterke valuta (dollars), ten einde betalingen te verrichten. Een an dere mogelijkheid is een goudremise naar het buitenland voor aflossing van schuld. Tegenover de gouddaling staat een toeneming van de deviezenvoorraad met een kleine f.20 miljoen, resulte rende in een daling van het gecombi neerde bedrag aan goud en deviezen van f.3974 miljoen tot f.3955 miljoen. Zwijgzaamheid Dat de Engelsen zich vooral door zwijg zaamheid tegenover de Spaanse verzoe ken tegen Madrid te weer stellen, be hoeft al evenmin verwondering te wek ken. In de loop der eeuwen is de rots herschapen in een fort. met galerijen en versterkingen, die wel bestand zouden zijn tegen atoombommen. In de tweede wereldoorlog legden zij er een vliegveld aan. dat ver in zee uitsteekt en de ha ven is voor de Britse marine van groot belang. Aan werkkrachten hebben ze geen gebrek, want ettelijke duizenden Spanjaarden overschrijden dagelijks de grens om hier meer te verdienen dan voor hen in Spanje mogelijk is. En voor de handel is Gibraltar ook niet onbelangrijk, al ontkennen de En gelsen dan de Spaanse beschuldigingen, dat via Gibraltar allerlei illegale han delspraktijken worden gevoerd, vooral Il legale uitvoer van peseta's naar Noord- Afrika. Aanzienlijk bedrag „Uit Koninklijk bezit" Mgr. E. Lagerwev. voorzitter van het tentoonstellingscomité „Uit Koninklijk bezit" en mej. dr. M. Elisabeth Hout zager, directrice van het Centraal Mu seum te Utrecht hebben In het Huis ten Bosch aan H. M. de Koningin een be langrijk bedrag zijnde het batig saldo van de tentoonstelling overhandigd. In overleg met de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp en het Hoge Commissariaat voor Vluchtelingen der V.N., heeft H M. goedgevonden deze som te besteden voor bejaarde vluchtelingen, die reeds enige jaren in Nederland asiel hebben gevonden. Op verzoek van de Koningin heeft de Nederlandse Fede ratie voor Vluchtelingenhulp zich met de uitvoering belast. BEURSOVERZICHT Koersdruk voar Philips Amsterdam, 3 januari De betrekkelijk geanimeerde stem ming van gisteren, werd vandaag niet voortgezet. Daar heeft in eerste instan tie Wallstreet voor gezorgd, alwaar de koersen overwegend lager waren mede onder invloed van enige minder op wekkende berichten uit het bedrijfs leven, o.a. de teleurstelling over de verkoop van automobielen. In tweede instantie blijkt het Damrak gistermid dag te hard van stapel te zijn gelopen en te sterk te hebben vertrouwd opeen aanhoudend vaste stemming voor Kon. OMe in New York. Gisteravond was reeds te merken dat de kansen waren gekeerd. Olies waren flauw gestemd en dientengevolge liep de koers hier gister avond achteruit. Dit was echter niet de enige aanleiding voor een lagere markt. De beurs stond namelijk sterk onder in vloed tevens van de daling voor Philips- aandelen. De Philipshoek trok vrij grote belangstelling. Men realiseert zich dat het Èindhovense concern nieuwe mid delen nodig heeft en deze o.a. door on derhandse leningen tracht te verkrijgen. De beurs vreest edhter ook voor een aandelenemissie die in de huidige markt- constellatie de koers ongetwijfeld sterk zou drukken. Dit was vandaag reeds te merken, want de aandelen liepen tijde lijk achteruit tot beneden 230. waarmee een verlies van 9 punten werd geboekt. Dit liet de andere hoeken niet onbe- invloed. Zo waren AtaTS 6 punten lager on danks het gunstige nieuws over de gang van zaken bij de Enkaton in Emmen. Undlever deed het kalmer aan en ver loor 3 punten en Koninklijke bewoog zich rondom f. 166—, een daling van circa f. 3.50. Overigens was de gehele markt onge animeerd. Cultures waren volkomen ver waarloosd. Scheepvaart prijshoudend, uitgezonderd Maatschappij „Nederland" die lichte vraag ontmoette. Staatsfond sen waren iets beter voor de staffeü'le- ning. WISSELKOERSEN Amsterdam, 3 januari Londen 10 644—10 65 New York 3 824—3 834. Montreal 3.98%3.987s. Parijs 1 08174 1 08274. Brussel 7.57%—7 57%. Frank furt 90 80—90.85, Zürlch 86 92—86 97, Zürich (vr. francs) 89.33489.384, Stookholm 73.57473.624, Kopenhagen 54 914—54.964. Oslo 53.374—53.424, Milaan 60.604—60.654, Wenen 14624 —14.874. kan worden voldaan. Overgegaan werd r> i tot stichting van een chr. lagere tuin- D0ILTS V311 AmSlCFCicHtl bouwschool, die zich in een steeds stij gend leerlingenaantal mag verheugen, In de pakloodsen weten vaardige han den reusachtige hoeveelheden van het uitermate kwetsbare plantenmaterieel in kratten en manden te pakken, een werk, dat lang niet ieder is toevertrouwd. Hier bij komt nog dat b.v. Amerika speciale eisen stelt voor de invoer van planten met het oog op plantenziekten, die in dat land zouden kunnen worden binnen gebracht. Dit tekort aan geschoolden werkt tevens in de hand, dat gedurende de paktijd meestal in wat geforceerd tem po wordt gewerkt. Tot laat in de avon den werd dan ook in het afgelopen seizoen weer doorgewerkt in de lood sen, zodat In de morgenuren expedi teurs de handen vol hadden om de kisten en kratten naar trein of boot te brengen. Reeds thans maken reizigers zich ge reed om hun afnemers weer te gaan be zoeken om de voorjaaxshandel weer zeker te stellen. Bevredigend Hoewel dus tengevolge van de slechte weersomstandigheden in het voorjaar de Boskoopse kwekers met de handen in het haar zaten, blijkt toch uit de cijfers dat de eindresultaten alleszins bevredi gend mogen heten, althans in financieel opzicht. Het Productschap voor de Sier teeltgewassen te 's-Gravenhage heeft thans de cijfers van januari tot en met oktober gepubliceerd. Hieruit blijkt dat de export over de eerste tien maanden van dit jaar een bedrag beliep van f. 16.922.082.—. Dit geeft in vergelijking met de periode van januari tot en met oktober 1955 reeds nu een stijging te zien van niet minder dan f. 2.499.367.—. Het ligt in de verwachting, dat de ex portcijfers over het gehele Jaar die van 1955 dan ook nog wel aullen overtreffen. Donderdag 3 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden 91% 91% Grootboek obl 87 L 92 924 B 89 4 89% 89A 89A 86% 864 874 874 8774 874 Ned. '55 II 3 4 87% 88 Ned. '47 34 (3) 85 H 86A Ned. '37 3 864 864 Dollarlng '47 3 92% 93 Investeringscert. 3 914 91%' 90% NA 87^ 87% Grootboek '46 3 87 L 86A ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 50 50 Nat. Handelsbank 113 112 Ned. HandelsmU. 1754 1744 A.K.U 218 214% 238 4 230% 3464 342% Wilton Feyenoord 2154 2194 225 2254 Kon. Olie (f.50.—) 169- 165.70 169.25 165.60 83 824 Deli Mij en (Ver.) 108 106 H.VA 99% 994 58 58 66% 64 Holl. Amer. lijn 190 189 Kon. N. Stoomboot 172% 1704 Ned. Scheepv. Unie 1724 172 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (34) 3 88% 88% Den Haag 1937 1 3.. 94 Leiden 1947 93 Ni 88 R'dam "37 I-m 34 894 89A Industr. Obligatie® Philips Dollarlng '51 iooh 101 Premieleningen 95 95 A'dam '56 I 24 94 94 A'dam '56 II 24 101 101 Eindhoven *54 24 89% 87 Enschede '54 24 89 88 Den Haag '52 I 24 1014 102 idem II 24 1044 101% R'dam '52 I 24 104% 103 L idem n 24 104 103% Utrecht '52 24 106 105% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen 231 231 198 199 Twentsche Bank 2064 203 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 255 255 Borneo Sum. H. Mij. 80 Ned. G. en Sp. fabr. 190 189% Kon. Ned, Grofsm. 1064 107 Internatio 102 1014 Rott. Droogdok Mij. 550 B Tieleman en Dros 9 Ned. Mij. Walv.vrt. 70 70% Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 204 20% Amerik. fondsen 74A 74 Shell Oil Oomp 91% 88% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VJC. 2/1 Holl. Constructie 388 Ing. bur. v. Bouwnijv. 120 Int. Kunststof!. Ind. 46 Kon. Ned. Edelmet. 73 674exd. Pref. w.a. idem 724 68exd. Textiel Gebr v. Wijk 75% B 754 GL Leidsche Wolsplnn 273 Ned. Electrolasm. 315 317 Sikkens Lakfabr '53 415 400 Ver. Touwf a brieken 1654 165 4 Wernink's Betonm. 81 83

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5