SCHOOLTELEVISIE DOET DIT JAAR INTREDE IN ENGELAND Inboorlingenras van Tasmanië werd langzaam maar zeker uitgeroeid! OPRUIMING LAMSVLEES! TON DE BRUYN Koninginnestad op het eiland ivaar de wereld geboren werd. Veel rivieren, maar alle onbevaarbaar Naast BBC begint ook de reclame televisie met schooluitzendingen Opvoedkundige programma's Moet ons land vestiging van Amerikaanse zaken aanmoedigen? Duitse jeugdherberg te koop! Maar niemand weet er nu nog raad mee Voetbalpool in KNVB - verband LEERLING KAPSTER J. v. EGMOND Extra aanbieding DONDERDAG 3 JANUARI 1957 Abel Tasman ivas geen notoire lafaard Van onze correspondent in Australië) Onze 19de eeuwse dichter J. F. Helmers heeft in zijn ..De Holandsche Natie" (1812) aan Tasman's ondekking. Tasmanië. enkele verzen ge wijd. Daarin roept held Tasman 't volk. verspreid aan 't oever strand te rug. hetgeen natuurlijk heel erg dichterlijk is gzien. Dat is eveneens het geval met het volgende vers. waarin Helmers zegt, dat Tasman ontrolt het zeil, gaat scheep, verlaat dit vruchtbaar land waar aarde, en lucht, en beek, van vreugd en wellust schateren'. Tasman had daarover wel een ander idee. Vruchtbaar was het land toen zeer beslist niet. en de „wellustige" schater kunnen we beter toe passen op Koekaburra. de Australische vogel, die inderdaad lacht als een mens. De Groninger sclieepvaarder heeft zelf nooit een voet op Austra lische bodem gezet. Misschien heeft hij gedacht, dat de lach van de Koekaburra de lach van de inboorling was. en zijn voorgangers, die de Australische kusten hadden bevaren, hadden niet veel aantrekkelijks over deze woest uitziende, dreigende wezens gerapporteerd. De mannen van de Zeehaen en de Heemskerck hebben hun roep wel gehoord, maar zij hebben ze niet gezien. Ontelbaar Het durude nog 130 jaar voordat blan ken voor het eerst in aanraking kwamen met de .aborigines" (inboorlingen) van Tasmanië. Er viel al direct één dode. Bij de vol gende ontmoeting, die pas 36 jaar later plaats had, vielen nog meer slachtoffers. De verhouding tussen blank en zwart verviel sindsdien van kwaad tot erger. Blanke bannelingen, die uit Engeland naar het andere eind van de wereld wer den veovoerd, ondergingen in de straf kolonie trouwens eveneens een onmen selijke behandeling, de enkelen, die ontvluchtten, werden bosrovers en zagen op een enkele uitzondering na, vijanden in zowel blank als zwart. Zo groeide een vete. Met moordend lood ..vrijwillige" verbanning naar alge legen kusteilanden en „concentratie in een reservaat" hoe goed deze laatste maatregel misschien ook bedoeld mocht zijn werd het Tasmaanse inboorlin genras langzaam maar zeker uitgeroeid. Een laatste groepje van 45 mocht in 184/7 naar de blanke beschaving terug keren waar hun lot door sterke drank en beschavingsziekten spoedig beslist was. In 1869 stierf de laatste Tasmaniër, Trucanini, opperhoofd van zijn stam. Zijn dochter koningin Trucanini, volgde hem op als heerseres oveT een volk dat van de aardbodem was weggevaagd. Zij woonde in Hobart en ging gekleed als een mannequin, zich welbewust van haar koninklijke waardigheid in een rijk van schimmen. Zij stierf tachtig jaar gele den op 8 mei 1876. Toen hadden de blanken Tasmanië helemaal voor ziohizelf alleen Het aantal rivieren in Tasma nië is ontelbaar, maar ze zijn vrijwel alle onbevaarbaar, het zijn bergbeken, stroomversnellingen en watervallen, die meehelpen het landschap het woeste karakter te geven, zodat het ook zonder de bannelingen de naam Duivels-eiland ten volle verdient. Midden in deze woestenij is het water van de Nive-rivier dienstbaar gemaakt aan een elektrisch krachtstation, waar vijf generatoren meer dan 100.000 pk. opwekken en daarbij een hoeveelheid water verwerken, die voldoende zou zijn om de hele bevolking van Nederland per dag met dertig liter water per persoon te voorzien. „Zo'n schepping door mensenhand...", zei ik tegen mijn gids. ..Voor slechts driehonderdduizend Tasmaniërs", vulde hij aan. Toen stapten we weer in de auto en reden we naar de laatste stad van de wereld, Queenstown, dichtbij de west kust en centrum van een der rijkste kopermijnen op aarde. Het ligt er uit gehold in de bergen, die eens rijk be bost waren, maar nu kaal en bar de stad omsluiten. In de tod van één ge neratie hebben de zwaveldampen, die zich bij het roosten van kopererts ontwikkelen, alle plantenleven op en rondom deze bergen vernietigd. Later is een nieuw zuiveringsmethode toe gepast. maar nóg is de omgeving kaal en koud. Slechts langzaam komt er hier en daar weer een groene kleur op de hergen. Het zal echter vele jaren duren voor hun naaktheid weer be dekt is. Er zijn er niet zeven, zoals in Rome, maar honderd. De zon goot haar stralen door een mistige lucht, en legde de stad der honderd heuvels in een sprookjeskleur van paars en crème, van hruin en wit. Een konin ginnestad op het eiland, waar de we reld geboren werd Stagnatie uitbetaling ongevallenrente S.V.B. ontving beslissing te laat (Van onze Haagse redactie) In verschillende steden heeft de uit betaling van de ongevallenrente ver traging ondervonden. Vele rentetrek kers zijn afgelopen week vergeefs aan de postkantoren geweest om hun geld in ontvangst te némen. De uitbetaling van de rente heeft op onthoud ondervonden doordat de Sociale Verzekeringsbank te Amsterdam eerst op 27 december J.l. de officiële beslis sing van de regering vernam. Hierdoor is de bank in tijdnood gekomen door de vele nieuwe berekeningen die moesten plaats hebben door de gewijzigde rente. Tussen Kerstmis en nieuwjaar heeft de SVB op meer dan 20.000 uitkeringsbe dragen van ongevallenrente vier veran deringen moeten aanbrengen. Met man en macht is men echter aan het werk om de achterstand in te lopen. Zodra de renteboekjes bij de postkan toren binnen zijn. wordt aan de betrok ken rentetrekker bericht verzonden dat hij zijn geld aan het postkantoor in ont vangst kan nemen. Stand giro's 777 en 999 De giro standen waren van 777 en 999 vanochtend resp. f. 4.332.092.47 en f. 4 205 588.29. Indonesische militairen naar V.N.-politie De eerste groep van 36 manschappen van het Indonesische contingent voor de politiemacht der Ver. Naties in Egypte, is woensdag met een Constella tion van de Amerikaanse luchtmacht van Djakarta naar Beiroet vertrokken. De overige 564 leden van het contin gent zullen later met toestellen van de Amerikaanse luchtmacht naar Egypte worden overgevlogen. Historische plek Aan deze historie moest ik denken, toen ik stond voor het monument van Tasman, op de plek waar Franchyos Ja- cobszon Vissciher de Hollandse vlag plantte. Misschien is het goed geweest, dat Tasman do zeilen hees en deze kus ten verliet. Op hem en zijn volk ligt al thans niet de sohaduw van een donker verleden. De dichter Helmers liet in zijn gezang een bovenmenselijk wezen tot Tasman zeggen: „Ik duld niet dat gij u hier zult vesten, verlaat mijn grond, zeil heen, zoek andere gewesten. De tyd is nog niet daar, waarop 'd Europeaan door mij vergund wordt hier zijn tenten neer te slaan." Als Nederlander behoeft men zich in Tasmanië niet te kort gedaan te voelen. Witte scherm komt zivart bord te hulp (Van onze correspondent te Londen) ln Engeland met zijn ruim elf miljoen kijkers is televisie al lang de gewoonste zaak ter wereld. Dit jaar zal ze ook op de scholen haar intrede doen. ln de herfst begint de BBC een televisie-schoolprogramma, maar de commerciële televisie is er nog vlugger bij, want deze komt al in april met speciale schooluitzendingen op de proppen. Er zijn nog heel wat ouders, die van televisie thuis niet gediend zijn. wegens het gevaar dat deze de kinderen te veel van hun huiswerk af houdt. Misschien zal de schooltelevisie de kinderen immuun maken voor de verleiding, maar het kan ook zijn dat hun belangstelling er voor nog zal toenemen, zodat het moeilijk zal zijn voor de ouders de op hen uitge oefende druk om toch televisie aan te schaffen te weerstaan bijzondere mogelijkheden om de Zuid- pool-expeditie in beeld te brengen en het lanceren van ruimtesatellieten. Ook zal worden getracht door middel van de uitzendingen de kinderen beter en met meer soepelheid te doen lezen. De leider van de schooltelevisie- dienst van de commerciële televisie, die tot nu toe geen toestel bezat, zal er thans wel een moeten aanschaffen. Hij heeft in elk geval een gezonde opvatting over het karakter der op voedkundige programma's. Volgens hem zijn alle vormen van passief toe kijken de grote vijand van de school televisie. De commerciële schooltelevi sie zal met de BBC overleg plegen, zodat dezelfde soort programma's zul len worden vermeden. Bovendien zijn de uitzendtijden van de beide organisaties verschillend. De BBC zal van september af driemaal per week TV-schooluitzendingen verzorgen van wetenschappelijke aard en tevens aan dacht wijden aan actuele onderwerpen Onze voorvaderlijke Groninger heeft uit het wereldnieuws. De commerciële weliswaar de naam geboorteplaats Lut- jegast nergens vereeuwigd, maar hij heeft zijn opdrachtgevers geëerd: aller, eerst zijn gouverneur-generaal van In- dië, Anthony van Diemen. maar ook le den van de raad van Indië in de Witt- eilanden, die samen met Maatsuyker- eiland tegenover de zuidkust van Tas manië liggen. Abel was ook romantisch van aan leg. HU hoopte een eiland aan de oost kust Maria-eiland, om daarmee de dochter van de gouverneur-generaal te eren. Aan haar had hü z'jn hart verloren. Maar papa bleek niet zo heel erg onder de indruk te zijn van Tasman's avonturen, die noch hier, noch in het latere Nieuw-Zeeland aan land durfde gaan. Overdreven Om Abel Tasman echter daarom een „notoire lafaard" te noemen, zoals in een Australisch wetenschappelijk werk wordt gedaan, lijkt mij sterk overdre ven en doet tekort aan waardering voor de durf, die onze scheepvaarder heeft getoond, om de gevaarlijke zeereizen te ondernemen. Tasman was echter niet altijd doortastend en in zijn beweerde bevindingen niet altijd betrouwbaar. HU keerde zich van Tasmanië af (by het door hem gedoopte Schouten-eiland) zonder verder onderzoek, en voer naar het Oosten. Maar mijn gids en ik gaven de voor keur aan het westen. Na een paar uur reden we door het meest fantastische landschap, dat ik ooit heb aanschouwd. De beroemde blauwe bergen van het vasteland van Australië verliezen hun ruwe schoonheid vergeleken by dit machtige natuurtafereel in het midden westen van het eiland, dat Tasman voorbij voer. Majesteus en strak van contour strevende bergen naar de Azu ren hemel, diepe valeien bewaren een verleden, dat nog geen contact heeft ge had met het heden. We kijken klein De BBC verzorgt reeds jaren een schoolradiodienst, waarbij 28.000 scholen zijn aangesloten. De opvoedkundige autoriteiten werken nauw met de BBC samen. Zij zullen dit op den duur ook met de reclame-televisie moeten doen. De schooltelevisie van de commerciële zender is vooral bedoeld voor het half miljoen kinderen van 14 en 15 jaar, drie kwart waarvan de z.g. moderne midel- bare scholen bezoekt; die enigszins met tjes o;» naar de stenen kallfs. die ata I en MULO-scholen te verge- SWaSbRWl s"™ wondt met dagelUkae pro- bossen van eucalypten en reuze-va organisatie legt zich toe op culturele en wetenschappelijke programma's en op leerstof, welke visuele hulpmiddelen ver eist. Ook aotuele vraagstukken zullen worden behandeld. Er zal in elk geval voor worden gezorgd om saaiheid te ver mijden, want deze behoeft niet onver mijdelijk aan onderwijs en opvoeding te zijn verbonden. Meer mogelijkheden De televisie kan zeker dingen doen, die onmogelijk zijn voor de onderwijzer. Het zwarte bord zal echter zeker niet door het witte scherm worden vervan gen. Integendeel, de onderwijzer en leraar zullen door de schooltelevisie op waardevolle wijze in hun taak worden bijgestaan. Zij ontvangen tevoren een schriftelijke uiteenzetting van het te be handelen onderwerp, dat zij zelf al vast in de klas kunnen inleiden. Pas wan neer het te technisch wordt, zal de spe cialist in de TV-studio of in een buiten reportage de functies van de onderwijzer tijdelijk overnemen. Het is intussen een feit, dat de com merciële televisie de BBC een slag voor ligt. De BBC heeft al vier jaar nodig gehad om haar schooluitzendingen voor te bereiden en heeft als officieel lichaam talrijke hinderpalen te over winnen. De reclame-televisie, die nog geen anderhalf jaar bestaat, heeft het in dit opzicht gemakkelijker. Het valt mee Voordat de commerciële televisie in Engeland begon, zijn er veel kwade din gen over gezegd, maar in de praktijk valt het tot nu toe erg mee, omdat de vrees, dat de kwaliteit noodzakelijker wijs in het gedrang moest komen wegens het massale publiek, dat men wilde aan trekken om de dure advertenties ver koopbaar te maken, is niet bewaarheid. Voor de BBC is deze concurrentie heil zaam. Van liberaal-conservatieve zijde achtte men het BBC-monepolie in be ginsel onjuist en gevaarlijk. De adver tentie-televisie toont thans dat zij niei alleen maar reclame-medium is. Door het schoolprogramma wil zij de gemeen schap dienen en misschien indirect ook toekomstige kykklanten winnen Adverteren poogt men er buiten te houden, maar de commerciële televisie behoudt zich het recht voor om, in dien men zulks nodig acht toch in het schoolprogramma reclames op te ne men. Men schynt zich voorlopig te willen bepalen tot advertenties voor schoolboeken aan het begin en eind van de uitzending. De aanschaffing van de dure TV- toestellen door de diverse scholen vormt natuurlijk een probleem (Van onze correspondent in Washington) Ir. VV. H. van Leeuwen (van de Kon. Gist- en Spiritusfabriek), die tezamen met andere vooraanstaande industriëlen onlangs een bezoek aan Amerika bracht, heeft in zijn gesprekken met Amerikanen nu en dan te kennen ge geven, dat de Nederlanders in het algemeen op prijs stellen, dat Amerikaanse fabrieken zich vestigen in ons land. Hy raadde zijn Amerikaanse collega's ech ter wel aan om de eerste drie jaar maar niet actief te zijn in dit opzicht. Om streeks 1960 zullen er weer arbeiders genoeg zijn, doch thans kampt Nederland met een tekort aan arbeidskrachten. Reeds jaren rens. In deze wouden staan pijnbomen, die zo oud zijn als de christelijke be schaving. Reusachtige stengpls met aan de "top een dikke kraag van lange, brede grassprieten zien er uit als sta- rende inboorlingen, die de penetratie I van de blanke reiziger somber-zwijgend I aanschouwen. gramma's van een half uur. Het is niet de bedoeling om de schooltelevisie nauw te doen aanslui ten met de leerstof, die op school ge geven wordt. Men wil vooral de kin deren bijbrengen hoe zy scherp en kritisch de dingen moeten bekijken, want deze eigenschap is slecht ont wikkeld. Het geofisisch jaar 1957 biedt Zulk een standpunt van een Neder lands industrieel is niet verrassend: Ne- derlanse bedrijven hebben moeilijkheden om voldoende goede arbeiders te krijgen en hun leidea-s zien uiteraard ongaarne, dat er in deze periode bedrijven van buitenaf bijkomen, die de toestand op de arbeidsmarkt nog moeilijker maken. Toch hebben zij, die spreken als de heer Van Leeuwen, niet de gehele wijs heid in paoht. Er zijn beslist twee kan ten aan deze zaak en ook die andere karnt dient in het oog te worden ge houden. Vooral sedert 1951 heeft de Neder landse regering veel succes gehad ipet de propaganda voor de vestiging van Amerikaanse bedrijven in ons land. Dank zij de vestiging van Amerikaanse bedrijven, behoeft er minder te worden geïmporteerd, kan er meer geëxporteerd worden, profiteren Nederlandse fabrie ken van orders voor het maken van on derdelen en hebben vele Nederlandse ar beiders Amerikaanse „know-how" ge leerd. Tot voor kort zou men onder deze opsomming van voordelen ook vermeld hebben, dat de werkgelegenheid was ver ruimd, doch begrijpelijkerwijs beschou wen ir. Van Leeuwen en sommige van zijn collega's dit op dit moment niet als een winstpunt. Noodzakelijqe investering Op het ogenblik bedraagt de jaar lijkse aanwas van Nederlandse indus trie-arbeiders 35 a 40 duizend. In 1960 wordt dit aantal echter dubbel zo groot! Dan wordt het naar alle waar schijnlijkheid weer een ernstig pro bleem hoe men al deze jonge mensen onder een fabrieksdag moet brengen. Moet men thans het apparaat weer afbreken, dat met zoveel succes Ame rikaanse bedrijven naar Nederland heeft doen komen? Beslist niet. Men kan zich voorstellen dat men in de eerstkomende jaren wel ,.kalm-aan" zal willen doen en alleen die bedrijven grote aanmoediging zal willen geven, die voor Nederland uitzon derlijk gunstig zijn te achten. Men moet zioh overigens ook geen al te grote zorgen maken over een „arbei ders-wegkapende" Amerikaanse indus trie in Nederland. Het aantal industrie arbeiders in Nederland is ongeveer één miljoen. Tienduizend hiervan hebben werk, dank zij Amerikaanse industrieën, die zich in ons land gevestigd hebben. Van die tienduizend werken er ongeveer 6000 in die Amerikaanse bedrijven zelf en 4000 hebben indirect hun werk, dank zij deze bedrijven. Die 10.000 arbeiders vormen slechts 1van de totale arbei ders-massa. Veel is dat dus niet. Verder moet men in aanmerking nemen, dat die 10.000 arbeiders een byzondere betekenis hebben voor ons land. Men heeft berekend, dat de „ex port-waarde" van deze arbeiders zeven maai zo hoog is als die van de ge middelde industrie-arbeider! Waarlijk, men moet er zich wel voor hoeden .Amerikanen al te krachtig de investering in Nederland af te raden. In 1960 zullen we die investering hard nodig hebben! Op lang zicht Men vraagt zich misschien af, waar om Nederland zoveel succes had, toen men serieuze pogingen in het werk stelde om Amerikaanse industrieën tot vesti ging van nevenbedrijven in Nederland aan te moedigen. De kwestie is, dat men in Nederland niet geplaagd wordt door veel ambtenarij en door moeizame tochten van het kastje naar de muur. Eén instituut behandelt de zaak en doorgaans héél snel. De Amerikaanse be drijven kunnen erop rekenen de winst in dollars naar Amerika te kun- De bekende Italiaanse Alpinisten Walter Bonatti en Silvano Gheser hebben getracht de top van de Mont Blanc te bereiken. Het seizoen is echter niet gunstig voor een derge lijke tocht. Beiden kwamen in ern stige moeilijkheden en moesten door reddingsploegen uit hun be narde positie worden gehaald. Silvano Gheser werd naar beneden gebracht op een brancard, terwijl hij. voor de warmte, bedekt wera met sneeuw. Wylers vroede vaderen te voortvarend Leuren met een duur huis (Van onze correspondent in West-Duitsland) Dicht bij Nijmegen, vlak over de grens, ligt aan een vrij drukke verkeers weg de Duitse doorlaat post Wyler. een klein dorpje met minder dan vierhonderd inwoners. In dat dorpje zit men op het ogenblik lelijk met een jeugdherberg in de maag. die men daar heeft ge bouwd op de zogenaamde Wylerberg, vanwaar men een idyllisch uitzicht heeft op de hele omge ving tot Nijmegen toe. Toen men 'n jaar of drie1 geleden in Wyler vernam, dat men van de regering van 't Bondsland Noord- rijnland-Westfalen'n sub sidie kon krijgen, als men een jeugdherberg opricht te. besloot men er een vlak bij de Nederlandse grens te bouwen. Maar toen dit gebouw, dat tot dusver al over de 80.000 mark heeft gekost (waar van het Bondsland on geveer de helft voor zijn rekening heeft genomen) bijna klaar was, begon men zich met een be zorgd gezicht af te vragen wat men er mee moest doen. Voor de oliestook inrichting van de jeugd herberg alleen heeft men al ca. 18.000 mark uitge geven en men zal nog een bedrag van 30.000 mark voor de inrichting van de herberg en voor de woning van de her- bergsvader nodig hebben. Tegen al die uitgaven ziet men natuurlijk erg op, want het dorp heeft zich vanwege die bouwe rij al tot over de oren in de schulden gestoken. Voor doortrekkende jon gens en meisjes heeft men het huis feitelijk niet nodig, want als die uit Nederland komen, voelen zij er niet veel voor on middellijk nadat ze de grens gepasseerd zyn, al een nachtkwartier op te zoeken. En jonge Duit sers op weg naar Neder land, willen zo gauw mogelijk door om wat van het voor hen vreem de en aantrekkelijke Ne derland te zien. Voor de dorpsjeugd van Wyler, die maar uit twee dozijn kinderen bestaat, is het gebouw te groot. Het telt beneden drie kleine zalen en het heeft op de eerste verdieping, onder het puntdak, ook nog een aantal vertrek ken plus een uit vier kamers bestaande woning voor de beheerder gekre gen. Men is nu maar met het huis aan het leuren ge gaan. Eerst vroeg men aan de autoriteiten van het bisdom Münster of die het gebouw wilden kopen, maar men kreeg een ontkennend antwoord. Daarna wendde men zich tot de organisatie van de Duitse jeugdherber gen. tot de Westduitse voetbalbond. tot een Bond van Jeugdvereni gingen en zelfs tot een reeks industrie-onderne mingen, maar men slaag de er niet in iemand te vinden, die iets met het huis kon doen. Een van de voornaamste redenen, die men telkens weer te horen kreeg, was dat men het veel te afgelegen vond. Toen men zich voor de tweede keer tot het bis dom Münster wendde, gaf dit de raad het huis voor huisvesting te gebruiken. Maar men heeft het nu eenmaal voor een ander doel gebouwd en om technische redenen is het haast niet mogelijk er in korte tijd woningen van te maken. Tot leedver maak van de naburige plaatsen zit Wyler er nu lelijk mee in en weet het nog altijd niet wat het nu met dat huis moet be ginnen. nen overmaken en desgewenst kan men ook zijn kapitaal weer terugtrekken. Tenslotte biedt Nederland vele voorde len als centrum voor export naar Europa en andere werelddelen. De verbindingen zijn goed en de Nederlandse handel heeft overal zijn connecties. Hoe gaat nu het instituut, dat in Amerika zulk een industriële vestiging bevordert, te werk? Onder anderen door te adverteren. Het is in het advertentie- land Amerika heel normaal op die ma nier reclame te maken voor vestiging in een ander land, in dit geval Neder land. Maar dat kost geld. Een halve pagina in „Fortune" bijvoorbeeld kost 1800 dollar. De advertentie-campagnes blijken echter goed succes te hebben en dat men 11.000 dollar per jaar aan ad vertentie-ruimte betaalt, is daarom niet overdreven te achten. Zoveel geld uitgevenom de ar- beidersschaarste in Nederland nog groter te maken? Het 1 y k t absurd, maar men moet deze zaak op lange termijn zien en in 1960 zal men bly zyn, deze actie zy het wellicht op wat kleiner schaal toch te hebben doorgezet. Het bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Voetbalbond heeft in zijn spoedbyeenkomst van gisteren j.l. be sloten aan de bondsvergadering voor te stellen een voetbaltoto te organi seren uitsluitend voor de leden van de KNVB. Donateurs zijn van deelneming uitgesloten. Dit bestuursvoorstel, om een voet baltoto in KNVB-verband te organise ren zal worden behandeld in de bui tengewone bondsvergadering, die op zaterdag 26 januari in Krasnapolsky te Amsterdam zal worden gehouden. Ook de districtsvergaderingen zyn bijeengeroepen en wel tegen zaterdag 12 januari de verenigingen die aan het betaalde voetbal deelnemen komen gewestelijk byeen op vrijdag 11 januari. Gevraagd een LEERLING, om in het vak te worden op geleid. SAjLON ANT. TETTEROO Herenstraat 114 Leiden telefoon 23504 AUTO-RIJ SCHOOL „ORANJEBOOM" Levendaal 47 - tel. 23609 giro 185211 - Leiden wenst leerlingen en oud-leerlingen een GEZEGEND 1957 MORGEN, 9 UUR, begint onze Japonnen - Deux Pieces Bontmantels en MELOHIOR TREUBLAAN 46 telefoon 23308 LAMS KARBONADE 1.65 LAMSLAPPEN1.98 LAMSBOUT 2.80 LAMSBORST 1.50 Alles per 500 gram. Dit alléén bij Hogewoerd 72

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 4