Tweeduizend kerstbomen in de fik Moorhouse liep in een val van de ondergrondse in Port Said Dr. L. D. Brongersma 25 jaar bij Museum van Natuurlijke Historie 95ste Jaargang Donderdag 3 januari 1957 Tweede blad no. 29026 Brandweer stookt een vuurtje Fantastisch schouwspel op Schuttersveld Met de Leidse kerstboomverbranding ls het gisteravond iets anders verlopen dan was voorzien. Hoewel de „brandstof" circa 2000 kerstbomen op het Schuttersveld hoog lag opgestapeld, wilde de lont aanvankelijk niét in ,,het kruit". Tien padvinders stonden klaar om op het sein van de commandant van de Brandweer de heer S. W. Hagedoorn. hun brandende fakkel in de brandstapel te werpen. Het was alles aardig in seone gezetdoch op het moment dat com mandant Hagedoom het sein tot de aan val gaf. wierpen de trouwe volgelingen van Baden Powell hun fakkel, aange dreven door een krachtige wind ver tot heel ver over de brandstapel. Br gebeurde nietsHet was en het bleef donker.. Een lid van het brandweerpersoneel, anders altijd actief bij het blussen van een brand, redde de situatie en stookte nu zelf maar een vuurtje. Eén lucifertje, geworpen op de met benzine bespren kelde bomen, was voldoende voor het oplaaien van een kolossale fik, die tot ver in de omtrek zichtbaar was en door duizenden, voor het merendeel jongeren, werd gadegeslagen. Het was ook nu weer een fantastisch gezicht waarvoor mede de burgemeester en wethouder Jonge- leen hun belangstelling toonden. Ge durende een kwartier laaiden de vlam men hoog op. Nadat de rode haan zijn vernietigend, in dit geval onschuldig, De massale kerstboomverbran ding op het Schuttersveld leverde gisteravond een fantastisch ge zicht op. (Foto L.D./Vatn Vliet) werk had gedaan, bluste de Brandweer het vuur, waarvoor zij ditmaal zelf had gezorgd. Dank zij de medewerking van een groot aantal vrijwilligers had alles een ordelijk verloop en kan de Leidse Jeugd Actie, welke ook dit jaar het initiatief nam tot deze massale kerstboomverbran ding, op een alleszins geslaagd vuurfes- tijn, dat in zijn omvang weliswaar niet zo groot was dan vorig jaar, terug zien. OVERWEG HERENSTRAAT WAS NIET GESLOTEN Vanochtend omstreeks half zeven wa ren de spoorbomen van de overweg in de Herenstraat niet gesloten toen de eerste trein naar Utrecht deze overweg passeerde. De wachter bleek zich te heb ben verslapen. Aangezien hij zich echter tegen de afspraak in niet telefonisch had gemeld aan het hoofdstation, was de machinist van de trein gewaarschuwd De trein stopte voor de overweg en reed pas verder toen een conducteur van de trein bij de overweg had postgevat om het verkeer te waarschuwen. KERSTBOMENBRANDJE OP PIETERSKERKHOF Een aantal jongens heeft gistermiddag op onverantwoordelijke wijze een kerst bomenbrandje gesticht op het Pieters kerkhof. Zij sleepten circa dertig kerst bomen uit de omgeving bij elkaar en staken er de brand in. Nu is iets derge lijks in een stadscentrum altijd gevaar lijk maar in de onmiddellijk nabijheid van oude gebouwen als Pieterskerk. Gravensteen en dergelijke was dit toch wel een ergerlijk-onverantwoordelijke baldadigheid. De brandweer kwam er aan te pas om een einde aan het ge vaarlijke spelletje te maken. Enkele van de belhamels, die nog gevat konden wor den, werden op het politiebureau over hun wandaad onderhouden. Vrijdag lil januari a.s. geeft de Hoofdstad Operette in de Schouwburg een laatste voorstelling in dat seizoen van de bekende operette „Die lustige Wibwe" van Franz Leihar, BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Al Ida d. v. A. van Roseen en E. Rro- ea-ar; Steven Leonard, z. v. L. H. J. v. d. Elshouit en A. Adama van Scheltemia; Cor nelia Leonardos Maria, z. v. P. L. van der Klauw en J. C. van R/utte; Amtonla Enge- llna Paulina, d. v. A. van Heijoingen en M. E. J. Verlindi; Hubert us Cornells, z v. A. van Meurs en G. van den Bos: Rachel Hedwig. d. v. L. J. Portier en H. M. Dou- wes- Helena Henriëtte. d. v. J. A. Ver- kuijien en Sr. Zandvliet; Johannes Adrianus Nioolaas. z. v. J. W. van der Drift en J, E. M. Ruigrok; Peter Albertus. z. v. A. Post en A. Brussee; Anthonla Jacoba. d. v. A. van Wimkel en A. J. Schouls; Coenraad Eduard, z. v. J. Drion en E. J. van Rooijen; Jan. z. v. C. L. Ruwaard en J. Beij; Johnny z v. J M. Verkade en C. Maasfkamt; Cor nells. z. v. C. Haasnoot en H. Berghout; Bernardos Wilhelmus, z. v. B. die Rijk en en A. van Egmond; MartLne, d. v. M. van Bostelen en K. M. Oudshoorn; Derk Jan. z, v. D. J. Derksen en M. vain der Veen; Nioolaas Cornells, z. v. C G. van Rooijen en H. G. W. Petersen: Margaretha Jo hanna Maria, d. v. M. van Oosten en M. B J. G. Vogelenzang; Rudolf Alexander Anton, z. v. H. G. H. Kodken en S. C Bal let; Johanna, d. v. A. Lepelaar en E B J de Jong; Pamela Rose. d. v H Oorne- lisse en N. H. Rozema. OVERLEDEN E Kuij.t, huisvr. v. J. SLp, 67 J.; C, van Egmondi. weduwe v. J. J. Schenkeveld. 81 j.; J. M. Lelieveld, weduwe v. J. Opdam. 65 J.: P. H. Hoogeveen. ongeh. vrouw. 74 J.; M. J'. G. Hoekstra, d. v. L. R. Hoekstra en M. J. Loos. 10 j.; H. Goddijn, man. 81 J.: A. M. C. van Beek, weduwe v. A. Mader. 84 J.: J. Bouwman, man. 59 j.; C. van Onselen. man. 66 j.: J M. Ouwerkerk. huisvr. v. M W. van Iterson 67 J J. Mooten. huisvr. v. M. de Meij. 72 j.; T. J. ten Haken, huisvr. v. W. Wol'ters. 64 J J Regeer, man. 63 J.; J. H. Geenjaar. man. 60 j.; G. van Welzen. huisvr. v. P. Lam- booy 77 ^4 M. van der Meen huisvr. K. van K. en Fabrieken voor Rijnland SAMENSTELLING VAN DE COMMISSIES. Aan de nieuwjaarsbijeenkomst van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, welke gistermiddag onder grote belangstelling in „De Lakenhal" werd gehouden, ging een ..werkvergade ring" van de leden der Kamer vooraf. In deze vergadering werden de diverse commissies der Kamer opnieuw samen gesteld. Tot leden van deze commissies werden her- resp. gekozen de volgende heren Commissie voor Bedrijfsruimte; J. H. van der Kloot. W. G. J. van der Linden, A. Oosthoek, J. P van der Stoel en L. R. van Vliet. Commissie voor Bedrijfsruimte Kat wijk; H. P. Bloot, J. Hoppenbrouwer. B. G. Lammens. C. van Tongeren, Chr. Verplancke en J Minnée. Commissie voor Bouwmaterialenvoor- ziening: G. J den Heeten. J. A. van Herwaarden. P. J. van Hoeken. A. Oost hoek. C. Sweris en A Wamaar. Commissie voor Colportage en Afbe talingen: C. F. Meerpoel. W. Tissing en P. A. de Jong. Commissie voor het Handelsregister: J. A. E. Aalders, S. J. Anes. N. Lange- zaal, F. H. Nieuwenhuizen Segaar en F. J. E. Urlus. Commissie voor de Makelaardij: P. J. van Hoeken, H. L. van der Horst. D. Houtzagers. D. L. Landman. J. G. J. Verhey van Wijk; T. M. H. van Wave- ren, L. Zitman en A. Warnaar. Commissie inzake Uitverkopen: C. F. Meerpoel. W. J. E. Tissing en P. A. de Jong. Commissie voor Vervoer: J. A. van Herwaarden. P. J. van Hoeken, ir. M. C. de Jong, J F van der Meer en E. S. Prins Commissie Vestigingswet Bedrijven: C. A. Bos, G. J. den Heeten, J. H. van der Kloot. C D. Ligtvoet, C. F. Meerpoel, G. Schrama. W. J E Tissing en mr. W. J M Kerckhoff Commissie inzake afvalwaterzuivering: ir. J. J. G van Hoek. J. H. van dei- Kloot. F. H. Nieuwenhuizen Segaar en J G. J Verhey van Wijk. Tot voorzitter van de Kamer werd de heer T M. H. van Waveren herko zen, hetgeen ook het geval was met de beide ondervoorzitters, de heren ir J J. G. van Hoek en C F Meerpoel Mr. Dr. P. G. KNIBBE GAAT 1 SEPTEMBER HEEN. Tijdens zijn openingsrede, deelde de voorzitter, de heer T. M. H. van Wave- ren. mede. dat de secretaris van de Kamer, mr dr. P G Knibbe met in gang van 1 september a.s. deze functie zal neerleggen Mr Knibbe, die sinds 1922 als zodanig werkzaam was, zal wor den opgevolgd door de huidige adjunct secretaris, mr. H A C Branderhorst. JONGEN UIT SCHIEDAM GEWOND Gistermiddag omstreeks kwart over een werd in de Sumatrastraat een jon gen uit Schiedam overreden door een Schiedamse vrachtauto waarmede hij naar Leiden was gekomen, vermoedelijk doordat hij van de treeplank viel toen de auto reeds reed. Een van de wielen ging over zijn rechter onderbeen dat I vrijwel geheel ontvleesd werd. Afscheid B. A. J. Dijkmans van S.L.F. Gisteren nam de heer B A. J. Dijk mans. werkzaam aan de Ins tal lat ie-af deling der Lichtfabrieken wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid van directie, chefs en collega's. De heer Dijkmans werd in de direc tiekamer ontvangen, waar de directeur, ir. Y. Ykema, de vertrekkende ambte naar. mede namens het gemeentebe stuur dankte voor zijn belangrijke pres taties gedurende een lange reeks van ja ren. Spreker wees er op. dat de Lichtfa brieken niet alleen een verdienstelijke medewerker moeten missen, maar tevens een voortreffelijk ambassadeur. Zijn contacten met het publiek en met de in stallateurs kenmerkten zich door een tactvol en aangenaam optreden. De di recteur wenste de heer Dijkmans nog een goede pensioentijd toe. Ook de andere woordvoerders hadden waarderende woorden voor de heer Dijk mans. Zij wezen er o.m. op dat zijn voorbeeldige omgang met chefs, colle ga's en personeel nog lang in de herin nering zal voortleven. Vertegenwoordigers van de Personeels vereniging bij de Lichtfabrieken sloten zich bij de aan de heer Dijkmans ge brachte lof gaarne aan en brachten hem hulde voor het bevorderen van de team geest in zijn afdeling. Zij lieten hun woorden vergezeld gaan van een aan denken aan de bij de fabrieken doorge brachte jaren. De heer Diikmans dankte tenslotte voor de sympathieke woorden, die tot hem gericht waren en verzekerde, dat hij steeds met genoegen had meegewerkt aan de ontwikkeling van het bedrijf. In kleine kring had de heer Dijkmans enige dagen tevoren reeds afscheid ge nomen. waarbij hij eveneens op zeer waarderende wijze werd toegesproken. WASSENAAR Gemeentepersoneel bijeen Gistermiddag had in de raadzaal een samenkomst plaats van het goraente- personeel, waarbij de wethoucfliP aan wezig waren en het woord werd gevoerd door de burgemeester. Na het personeel namens B. en W. een gezegend nieuw jaar te hebben gewenst, sprak de bur gemeester o.a. een woord voor het da gelijks leven. Hij dankte allen voor het werk door hen in het afgelopen jaar verricht. Onze taak is, zei hij. de voor waarden te scheppen, waaronder het leven van de ingezetenen van Wasse naar zich vrij en gunstig kan ontwik kelen. Daarvoor is niet nodig het slechts zakelijk verrichten van het werk. maar ook het te doen met zorg, overleg en liefde voor de gemeenschap Hij wekte allen op tot een nieuwe in- I zet voor het werk 111 1957. Hij wenste l allen toe een volwaardig jaar. zonder zielloos handelen uit gewoonte, met in zet van algehele menselijkheid voor de toevertrouwde taak. GEWOND DOOR VUURWERK. Door vuurwerk werd de 19-jarige mej. A. van Steen aan haar rechteroog zodanig gewond, dat zij naar het oog- lijdersgesticht te Den Haag moest wor- den gebracht. I De 24-jarige J Kennedie kreeg eta rotje tegen zijn rechterwang, hetgeen een zo ernstige wond veroorzaakte, dat 1 deze moest worden gehecht. Gedetineerde ontvluchtte op nieuwjaarsdag (Van onze Haagse redactie) Tijdens het luchten op de binnen plaats van de arrestanten bewaarplaats op het hoofdbureau van politie te Den Haag 2iag een gedetineerde, die wordt verdacht van diefstal, op nieuwjaarsdag 's middags omstreeks een uur kans te ontvluchten Hij wend met een andere arrestant onder toezicht van twee bewa kers gelucht en wist een moment aan de aandacht te ontsnappen. Hij sprong tegen een 3'i meter hoge, met prikkel draad omgeven heining op en werkte zich daar in een oogwenk overheen. Via de tuin van een belendend perceel ver dween hij. De bewaker loste wel een schot, doch aonder resultaat. Dodelijke val uit trein Gistermiddag om halfvier is tussen Venray en Blerik een kind uit de trein gevallen en, nadat door een reiziger aan de noodrem was getrokken, dood langs de spoorbaan gevonden. Volgens een mededeling van de spoorwegen zou de sluiting van de deur in orde zijn bevon den. De politie van Venlo heeft de zaak in onderzoek. De machinist van een militaire trein voelde gisteravond om halfnegen tus sen Wijchen en Nijmegen een schok. Nadat in Nijmegen hiervan was kennis gegeven, vond men bij onderzoek het lijk van een man langs de spoohbaan. De politie van Nijmegen steüt een on derzoek in. Oliemaatschappijen zien te veel risico in verdere uitbreiding van hun projecten Maandag hebben Egyptische politieagenten met een auto de kist met het stoffelijk overschot van de omgekomen luitenant Moorhouse by het regerings hospitaal in Port Said afgeleverd. Een arts. die gevraagd werd de doodsoorzaak vast te stellen, keek naar de halfgesloten ogen en de blauwe gelaatskleur en zei: „Verstikking". Het lichaam werd vervolgens gebalsemd, en door de politie naar een onbekende plaats gebracht, vanwaar het naar Engeland zal worden uitgeleverd. Vrees voor onteigening van olie-eigendommen Een leider van de Egyptische onder grondse tijdens de Engelse bezetting van Port Said heeft tegenover een verslag gever van United Press verteld, hoe de ontvoering van luitenant Moorhouse in zijn werk ging. Deze leider, die weigerde zijn naam te noemen, vertelde, dat Moorhouse, die op 11 december in een stalen kast door verstikking om het leven kwam, gevan gen genomen was als vergelding voor de arrestatie, door de Engelsen, van zeven Egyptische commando"s. „Een man ging op een fiets voor Moorhouse's auto uitrijden. Zo was het voorbereid, want de mannen wisten vrijwel zeker, dat de Engelse luitenant „Uw wetenschappelijke arbeid wordt in brede kring lioog aangeslagen" Vandaag is het 25 jaar geleden, dat dr. L. D. Brongersma, één der adjunct directeuren van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie in de Raamsteeg, als conservator zijn intrede deed in dit museum. Ter gelegenheid van dit zil veren jubileum viel dr. Brongersma wiens wetenschappelijke arbeid in brede kring sterk de aandacht heeft getrokken, o.a. door zijn onderzoekingen in de St. Pietersberg te Limburg en op de Nieow-Gulnea, hedenochtend een harte lijke huldiging ten deel. Met de wetenschappelijke en techni sche staf van het museum waren hier toe in de collegezaal o m. bijeengekomen de hoogleraren prof. dr. C. J. v. d. Klauw. prof. dr. H. J. Lam en prof. dr. D. J. Kuenen. mr. N. F. Hofstee, secre taris van liet College van Curatoren der Leidse Universiteit en kapitein luit. ter zee G. Venema, die de jubilaris enkele malen naar Nieuw-Guinea overvloog. De directeur van het museum, prof. dr. H. Boschma, die als eerste spreker het woord voerde, wees o.m. op de vele voortreffelijke eigenschappen, welke in herent zijn aan de persoon en het werk van dr. Brongersma. die reeds vóór zijn Leidse tijd naam had gemaakt op het terrein van het onderzoek van reptielen en amfibieën. Met name schonk spre ker aandacht aan de resultaten, welke dr. Brongersma had weten te bereiken bij het anatomisch onderzoek van die ren. waarbij tal van nog niet eerder ontdekte bijzonderheden t a v. het ske let en de bloedvaten aan het licht traden. Voorts wees prof. Boschma er op. dat dr. Brongersma zijn weten schappelijke arbeid niet beperkt heeft tot reptielen en amfibieën. Ook zijn onderzoekingen op het brede terrein van de zoogdieren getuigen van grote oor spronkelijkheid. Dat uw wetenschappe lijke kwaliteiten hoog zijn aangeslagen, aldus spreker, bewijst o.m. uw lidmaat schap van de Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen en tal van buitenlandse instellingen. Vervolgens schonk spreker aandacht aan het organisatorische talent van dr. Brongersma. dat duidelijk aan de dag trad bij de onderzoekingen, welke hij geleid heeft in de St. Pietersberg en enkele malen op Nieuw-Guinea. Prof. Boschma deelde in dit verband mede. dat. dr. Brongersma het volgend jaar wederom een bezoek aan Nieuw-Guinea zal brengen, een onderzoek waarvan men wederom merkwaardige resultaten verwacht Naast uw wetenschappelijke verdien sten en organisatorische talenten heb ben wij, aldus spreker, ook altijd zeer veel waardering gehad voor de mense lijke kant, welke aan uw persoon in herent is. Waar mogelijk kwam hij steeds op voor de gerechtvaardigde ver langens van het personeel, dat in hem een warm pleitbezorger vond Uw zeer gevarieerde arbeid, aldus prof. Boschma, is voor het museum van grote waarde geweest. Wij hopen dan ook nog vele jaren van uw gaven van hoofd en hart te profiteren. Aan deze hartelijk ge meende woorden van dank en waarde ring verbond spreker een woord van felicitatie met dit jubileum. De heer J. Flippo. voorzitter van het iubileumfond* schonk eveneens aan dacht aan hetgeen dr Brongersma in de loop der jaren voor het personeel ieeft weten te bereiken. Met voortva rendheid en een groot doorzettingsver mogen behandelde gij de zaken, welke U rechtvaardig voorkwamen, aldus d« Prof. dr. H. Boschma (links) wenst dr. L. D. Brongersma geluk met zijn zilveren jubileum. (Foto L.D/Van Vliet) heer Flippo. Namens het personeel bood spreker de jubilaris een collectie lang speelplaten en een enveloppe met in houd aan. Dr. Brongersma, die door deze huldi ging zeer was getroffen, zeide steeds met groot plezier zijn werk te hebben verricht. Van de 25 jaar ben ik. aldus spreker, ongeveer 2'/2 jaar op reis ge weest en ook deze jaren hebben veel bijgedragen tot mijn wetenschappelijke ontwikkeling. Spreker zeide zeer getrof fen te zijn door de vriendschap en har telijke samenwerking, welke hij van zovelen mocht ontvangen en die hem de arbeid licht hebben gemaakt. Tenslotte weidde dr. Brongersma nog uit over de bloei van het museum, welke zich voor al in de jaren na 1933 heeft ingezet. E. H. van «Ier Beugel staatssecretaris Buitenlandse Zaken Bij K.B. van 27 december is be noemd tot staatssecretaris van het Ministerie van Buitenlandse Zaken de heer E. H. van der Beugel, thans directeur-generaal voor eco nomische en militaire aangelegen heden aan dit ministerie. De heer E. H. van der Beugel werd in 1918 in Amsterdam geboren. Bij het af treden van dr. Hirschfeld werd hij be noemd tot directeur-generaal voor eco nomische en militaire aangelegenheden by het ministerie van Buitenlandse Za ken, welke functie hij tot op heden ver vult. In die functie hield hij zich bezag met aangelegenheden betreffende de NAVO, de OEEC de Westeuropese Unie en specifiek militaire kwesties, waarmede het minsterie van Buitenlandse Zaken bemoeienis heeft. Hij vergezelde ver schillende malen de minister van oor log op diens reizen naar Amerika en Canada. Hij is voorzitter van de ambte lijke coördinatie commissie voor de Europese integratie. De heer van der Beugel is officier in de Orde van Oranje Nassau, comman deur in de Nationale Orde van het Le gioen van Eer van Frankrijk, grootoffi cier in de Orde van Leopold II van Bel gië. en commandeur der eerste klasse in de Danebrogorde van Denemarken. De heer van der Beugel is sinds de oprich ting lid van de Partij van de Arbeid. verantwoordelijk was voor de arrestatie van zeven hunner kameraden". De man vertelde vervolgens, dat de man op de fiets opdracht had Moor house te plagen, net zolang totdat deze uit zijn auto zou komen Op enige af- i stand achter de auto van Moorhouse volgde een auto met Egyptische com mando's. De man op de fiets, die over de weg slingerde en kennelijk treiterde, had succes. Op een gegeven ogenblik kwam Moorhouse met getrokken pistool uit zijn wagen. Hij ging op de fietser af. De fietser maakte woorden. Intussen waren de andere commando's, uiteraard ook in burger, naderbij gekomen. Zij scholden hun makker uit, dreigden hem te slaan en zeiden allerlei dingen, die Moorhouse de indruk gaven, dat de fiet ser van zijn eigen landgenoten een pak slaag kon krijgen. De luitenant, door deze scène misleid, stak zijn pistool terug in de holster en begon terug te lopen naar zijn jeep. Op dat moment sprongen de commando's op hem. Voordat hij iets kon doen lag Moorhouse in de auto en werd hij aan handen en voeten gebonden. Hij werd naar een huis in de Arabi sche wyk gebracht en bij het naderen van de Engelse huiszoeking in een sta len kast opgesloten. Engelse soldaten, die het huis doorzochten, vergaten in de kast te kijken en zetten een wit kruis op de muur van het huis, ten bewijze dat het onderzocht was Door verstikking is Moorhouse toen om het leven gekomen, want zijn ont voerders konden hem, door de afzetting, pas bereiken toen het reeds te laat was. Engeland aanvaardt geen opzegging van verdrag Groot-Brittannië gaat niet akkoord met de eenzijdige opzegging door Egypte van het in 1954 gesloten Brits-Egypti sche verdrag, zo heeft een woordvoerder van het „Foreign Office" woensdag me degedeeld. Op de vraag, of dit betekent dat de Britse regering vasthoudt aan de overeenkomst en de daarin vastgelegde rechten, antwoordde hij bevestigend. Ten aanzien van de kwestie van een eventuele schadeloosstelling voor de Britse installaties in de basis in de zone van het Suezkanaal verklaarde de woordvoerder, dat in de overeenkomst is stallaties en voorraden in de basis, wa vastgelegd, dat de Britse regering de in- waarvan de waarde op vierhonderd tot vijfhonderd miljoen gulden wordt ge schat, bij de beëindiging van het ver drag mag weghalen of er anderszins over mag beschikken. Hij deelde voorts mee. dat de Britse regering nog niet officieel op de hoogte was gesteld van het besluit der Egyp tische regering. De Aramco gaat haar uitbreiding remmen In een bericht aan de New York Times uit Beiroet wordt medegedeeld, dat de toekomstige ontwikkeling der olie-in dustrie in het Midden-Oosten wordt geschaad door de nationalisatie van het Suezkanaal door Egypte. De Arabian American Oil Co (Aramco) heeft be sloten tot drastische herziening van haar vele miljoenen dollar kostende ontwikkelingsplannen en dat andere maatschappijen dit voorbeeld waar schijnlijk zullen volgen. De situatie kan mogelijk leiden tot een nieuwe politieke vijandige stemming onder de Arabische landen daar Egypte van de situatie pro fiteert terwijl Irak en Saoedi-Arabië er financieel zwaar door worden getroffen. De Aramco heeft besloten haar uitga ven in 1957 met 1 miljoen dollar te be perken, terwijl verdere beperkingen worden overwogen. Het vertrouwen van de grote oliemaatschappijen is geschokt Deze maatschappijen hebben ervaren hoe moeilijkheden in het Midden-Oos ten haar exportcapaciteit kunnen tref fen en hebben stemmen gehoord uit Arabische nationalistische kringen over onteigening van de olie-eigendommen op dezelfde wijze als president Nasser dit heeft gedaan met de Suezkanaal- maatschappij. Het is onwaarschijnlijk, dat de maatschappijen haar huidige produktie zullen verminderen zolang zij kunnen uitvoeren, doch zij overwegen het annuleren van plannen voor een omvangrijke expansie, waarvan vooral president Nasser of iemand anders in de eerste plaats de voordelen zouden ondervinden. Terwijl de maatschappijen haar gedachten over de situatie laten gaan. hebben zij een halt toegeroepen aan alle ontwikkelingsprojecten welke niet reeds ver gevorderd zijn. Hoop op redding van studenten opgegeven De hoop op redding van de twee studenten op de Mont Blanc is donder dag opgegeven na een verkennings vlucht met een hefschroefvliegtuig. Het hoofd van de reddingsoperaties, majoor Le Gall, zei in Chamonix: „Zij zijn dood. Wy staken de operaties". Wel werden de redders in veiligheid gebracht, die zich, zoals men weet, eveneens op de berg bevonden en wel in een hut, niet ver van de helikopter van daan. De hefschroefvliegtuigen slaagden erin In totaal acht personen naar be neden te brengen. Van een van de piloten, die in het hefschroefvliegtuig zaten, dat bij een vroegere poging tot redding van dc twee studenten was ver ongelukt, is de toestand ernstig. OEGSTGEEST RIJKSPOSTSPAARBANK. Bij de Rijkspostspaarbank kantoor Oegstgeest, werd gedurende de maand december ontvangen f. 80.559,74 en uit betaald f. 76.102,41.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3