WYBERT Politie joeg menigte vrouwen met knuppels en gummistokken uiteen TYPEN STENO Fabrieksdirecties weigerden de arbeiders op straat te zetten Met een enkel woord Agenda DONDERDAG 3 JANUARI 1957 Geprikkelde stemming in Boedapest De Hongaarse politie heeft gisteren in Boedapest met de knuppel een demonstratie, waarbij een tweeduizend mensen, meest vrouwen, betrokken waren, uiteengeslagen. Deze demonstratie begon voor een groot winkelbedrijf dat voor het eerst sinds de revolutie weer open ging. De politie brak de menigte in een halfuur tijds met gummistok en knuppels op. Er werden geen schoten gelost. Er stond een zeer lange queue van mensen die wachtten tot de winkel open zou gaan, een bedrijf dat door de staat wordt beheerd. Gelokt door reclame in de kranten en over de radio hadden tussen de 1500 en 2000 Hongaren voor het gebouw postgevat. Sterke politie patrouilles, gewapend met automatische wapens stonden te wachten en trachtten de orde in de eindeloze rij te bewaren. Om vijf voor één gistermiddag werden de eerste kopers in de winkel toegelaten. Weer een Rus naar Oostenrijk gevluelit vertelden dat zij naar het Westen waren gevlucht omdat zij weesden gedepor teerd te worden naar Rusland. Zij ver telden dat toen de Russen het Hon gaarse leger ontbonden, omdat het de vrijheidsstrijders geholpen had. werden de diverse Hongaarse regimenten in in terneringskampen geplaatst. De laatste dagen deed in de kampen het gerucht de ronde dat de militai ren naar Rusland gestuurd zouden worden voor ..politieke training". De Hongaren zeiden dat toen de Rus hen hoorde praten over hun plan naar het Westen te ontsnappen, hij hen niet bij zijn superieuren gerapporteerd had. In plaats daarvan had hij ge vraagd of hij mee mocht vluchten. (Ingez. Med.-Adv.) Toen nerveuze -politieagenten aan de kop van de rij doordrongen en probeerden de orde te handhaven brak het latente verzet en de haat van de Hongaren tegen deze politie door. Het verkeer raakte verstopt. Bin nen enkele minuten was de hele straat een grote massa van joelende en jouwende mensen. De politie bracht de tvapens in aanslag. Er teerden versterkingen aangevoerd en door het brute geweld van de gum miknuppels was de orde door een 200-tal agenten een half uur a drie kwartier later hersteld. De menigte bestond voor het meren deel uit vrouwen. De stemming In Boedapest is opnieuw geprikkeld door het ontslag.dat de regering Kadar aan arbeiders en regeringsambtenaren ge geven heeft in verband met de econo mische toestand. Intussen kijkt ledereen uit naar de reeds weken geleden beloofde rede van Kadar, waarin een aantal Ingrijpende maatregelen werden aangekondigd. Riskant In vele Hongaarse fabrieken, waar tengevolge van het tekort aan brand en grondstoffen arbeiders werkloos rondlopen, weigeren de directies htm in deze situatie overtollig personeel te ontslaan. Het is een riskante onderne ming de regering-Kadétr zo te trotseren, want Kadar's mannen hebben geen grein genade getoond voor wie zich tegen hen verzette. In de afgelopen weken zijn honderden leden van de Hongaarse arbeidersraden gearresteerd. Het schijnt dat er reeds maatregelen minste bekend geworden dat op last van de regering-Kadar de banken niet meer dan wat de fabriek verdient uit een bepaalde fabrieks- of onder- nemings-rekening mogen uitbetalen, i Kon. Erk. Tot nu toe was het toegestaan om de kredieten en zelfs overbetalingen te doen uitbetalen, teneinde de lonen te kunnen doorbetalen. Met ingang van 1 januari moeten alle ondernemingen het overtollig per soneel ontslaan. Tegen het eind van de maand zullen hierdoor 200.000 arbeiders werkloos geworden zijn. De arbeidersraden kunnen daarna, ook aan het kantoorpersoneel, werkloos heidsuitkeringen doen. Of de weigerende directies lang in hun houding kunnen volharden staat te bezien. De dreiging van massa-werk loosheid staat voor de deur!! Vierde Rus Een Russische soldaat is samen met drie Hongaarse militairen naar het Westen gevlucht. Deze Rus was de vierde, die asiel vroeg in Oostenrijk samen met de 156.000 vluchtelingen die sedert 28 oktober over de Hongaarse grens gekomen zijn. De drie Hongaarse soldaten die in gezelschap van de Rus gearriveerd zijn, Plantsoen 65 blind ritmisch 10-vingersyst. 4 talen (130 let tergrepen per minuut). PITMANSCHOOL telefoon 26558 „Nederland wel gedwongen tot bouw atoomcentrales" De directeur van de NV Provinciale Limburgse Elektriciteitsmaatschappij, prof. dr. ir. H. Gelissen, is, zo blijkt uit een mededeling van Gedeputeerde Staten van Limburg, van mening, dat Nederland door de precaire energieba lans-positie als gevolg van de invoer van dure kolen, wel gedwongen zal zijn zo spoedig mogelijk met de bouw van a toom een tra les te beginnen, on danks de mogelijkheid van technische verbeteringen in de naaste toekomst. Het zal, volgens prof. Gelissen, dan ook niet uitgesloten moeten worden ge acht, dat een vijfde in de Maascentrale van Guggenum op te stellen machine zal worden aangedreven door middel van stoom, die verkregen wordt uit warmte die vrijkomt bij de splitsing van uranium of thorium. „De Zeven Provinciën" naar Caraibische wateren Op 11 januari 1957 zal Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën" onder bevel van kapitein ter zee mr. A. N. baron de Vos van Steenwijk uit Den Helder vertrek ken voor een oefenreis naar de Caraibi sche wateren. Tijdens deze reis zal het schip van 25 tot 28 januari, van 16 tot 25 februari en van 3 tot 11 maart te Willemstad op Curasao verblijven, van 2 tot 4 februari een bezoek brengen aan Aruba en van 2 tot 4 maart aan Bonaire. Voorts ligt het in het voornemen, behoudens de gebruikelijke diplomatieke toestemming, bezoeken te brengen aan Las Palmas (Canarische eilanden) en Lg Guaira (Venezuela). De commandant smaldeel V. Com mandeur L. Brouwer, zal met zijn staf de reis medemaken. Onder de primitie fsten ter wereld Vredesdans wordt uitgevoerd bij de Wisselmeren in Nieuw-Guinea „Bouwactiviteit niet beperken" Tijdens de eerste bijeenkomst in 1957 van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf die gistermiddag te Den Haag is ge houden, heeft de voorzitter, de heer J. Dura Dzn. in een rede de hoop uitge sproken dat het bouwbedrijf niet in ernstige mate door de bestedingsbe perkingen zal worden getroffen. Want het bouwbedrijf, zeide de heer Dura, neemt een sleutelpositie in onze Ne derlandse economie in. Beperking van de bouwactiviteit zal naar zijn mening ongetwijfeld elders repercussies ver oorzaken. die niet zullen nalaten een ongunstige invloed uit te oefenen op de economische situatie in Nederland. Reeds thans, zo zeide hij om. bestaat een zeer ernstige kapitaalschaarste. Hij vroeg zich af of onder deze omstandig heden in de eerste plaats de woning bouw voldoende zal kunnen worden gefi- nancieerd. Kapitaalschaarste. waar schuwde hij, heeft al eens eerder in de na-oorlogse periode werkloosheid in het bouwbedrijf veroorzaakt, Noordafrikaanse terreur in Parijs gaat voort Vier gemaskerde Noordafrikanen heb ben woensdagochtend vroeg landgenoten, die aan de buitenkant van Parijs wo nen, onder bedreiging met revolvers een grote som gelds" afgedwongen, zo heeft de politie bekend gemaakt. In dezelfde wijk ontvoerde een groep Noordafrika nen een vrouw. Op nieuwjaarsdag kwamen, zoals reeds gemeld, in de Franse hoofdstad bij aan slagen acht Noordafrikanen om het le ven. De politie heeft kunnen vaststellen, dat tenminste twee van de slachtoffers om politieke motieven om het leven zijn gebracht. genomen worden. In Boedapest is ten-smakelijk ook. (Ingez. Med.-Adv.) Voorkom en bins die znurbrand op de maag. Met Kennies. Wacht niet tot Uw maag door over tollig maagzuur „opstandig" wordt. Smoor dat pijnlijk zuurbranden in de kiem. Met Rennies. Uw apotheker of drogist heeft Rennies voor U in drie verpakkingen: klein - groter - grootst en iedere Rennie is apart verpakt. Hygiënisch en praktisch om bij U te steken! Rennies helpen iedereen altijd direct enzij zijn nog Rust keert terug Gouverneur dr. J. van Baal is on langs te Hollandia teruggekeerd, na een bezoek aan de Wisselmeren. De gouverneur heeft zich aldaar ander maal op de hoogte gesteld van de al gemene toestand, zoals deze zich heeft ontwikkeld na de ongeregeldheden te Obano op 4 november. De rust in dit gebied keert thans geleidelijk terug en verschillende van degenen, die in verzet waren gekomen, hebben te Enarotali reeds de gebrui kelijke vredesdans uitgevoerd. De aanstichter van de ongeregeldhe den blijkt thans te zijn een Papoea van de stam der Kepauku's, een zekere Da- bakaiame. die enige tijd tevoren was ge arresteerd omdat hij zijn vtouw, die hij van overspel verdacht, met pijlschoten had gedood. Hij ontsnapte echter uit de gevangenis. Deze Dabakaiame genoot aanzien als ziener en heeft ook in de gevangenis visioenen gehad, die hem steunden in zijn reeds vroeger gedane aansporingen 'tot verzet, tegen alles, wat van buiten de eigen landstreek kwam (dus ook tegen de Papoea's van de kust», waardoor hij op de primitieve bevolking aanvankelijk goede indruk maakte. Da bakaiame behoort tot de aan het oude gehechte hoofdlieden der Kepauku's, die zich moeilijk schikken in de ver anderde omstandigheden, die een gevolg zijn van de beschavingsarbeid van mis sie, zending en bestuur. De invoer van nieuwe dingen doet de waarde dalen van de schelpen, die aldaar de functie ver vullen van het geld, op welks bezit hun invloed is gebaseerd. Hierdoor vermin dert hun macht, waardoor de jongere generatie zich gemakkelijker afwendt van de oude stamgewoonten. Vooral het beëindigen van de bloedwraak is voor de oudere aanvoerders een doorn in het oog. De verzetsbeweging is dan ook in de eerste plaats een poging om het eigen gezag en de oude wraakgewoonten te herstellen. De daardoor ontstane si tuatie bood tevens een mooie gelegen heid, onderlinge veten te beslechten. Dit houdt een verleiding in, waarvoor ook de meer op het nieuwe georiën teerde Kepauku's nog gemakkelijk zwichten, te meer, omdat het gebied der Wisselmeren is gelegen in het cen trale bergland en alleen door de lucht kan worden bereikt en dus uiterst ge- isoleerd ligt. De bevolking van dit gebied behoort tot het primitiefste in de wereld. Televisiezendtijd beschikking 1957 Een nieuwe zendtijdverdeling voor de televisie is vastgesteld door de staats secretaris van O., K. en W. bü zijn be schikking van 21 december '56. Volgens deze beschikking wordt de televisie zendtijd met ingang van 1 januari 1957 gesteld op 12 uren per week, twee uren meer dan in 1956 werd toege wezen. In verband hiermede is de zendtijd van de AVRO, de KRO. de NCRV en de VARA van 69 uren per jaar gebracht op 84 uren per jaar; de zendtijd van de VPRO is van 23 uren opgevoerd tot 28 uren per jaar, terwijl aan de NTS 236 uren zijn toegewezen in stede van 198 uren per jaar. In de zendtijd van de kerkgenootschap pen is geen verandering gekomen; dit zal eerst kunnen geschieden, als de technische uitrusting van de NTS toe laat het aantal buiten-uitzendingen uit te breiden. BINNENLAND Met ingang van 1 Januari 1957 is de benaming van de inspectie voor het Staatstoezicht op krankzinnigen en krank zinnigengestichten gewijzigd in „Genees kundige inspectie voor de geestelijke volksgezondheid". Afgezien van het feit, dat hiermede een langzamerhand ver ouderde benaming wordt vervangen, houdt deze verandering verband met de zich gaandeweg wijzigende taak der betrokken inspecteurs. De heer S. J. L. van Waardenburg. oud-gouverneur van Nieuw-Guinea, is gisteravond uit Rotterdam naar Wenen vertrokken om de leiding van het Ned er- landsche Roode Kruisteam, dat in Oosten rijk werkzaam is ten behoeve van de Hon gaarse vluchtelingen, over te nemen. Het stoffelijk overschot van de bij de brand op het Zweedse schip ..Visten" omgekomen steward, de 33-Jarige Deen O. Pedersen uit Kopenhagen, is door de red dingboot „Brandairis" van de „Visten" in aar Terschelling overgebracht. De „Visten" Ligt nog op de Vüeree. Bij helder weer zal het schip naar Harlingen worden gebracht. Op de Boxtelseweg te Vught is het achtjarige meisje J. Clement uit Vught bil het oversteken van de rijweg door een personenauto gegrepen. Het kind werd zo ernstig aan het hoofd gewond, dat het nog tijdens het vervoer naar het zieken huis te Den Bosch is overleden. Met slechts ruim 600 passagiers, on der wie 165 kinderen beneden 12 Jaar en ongeveer 50 reizigers voor tussentrajecten, wordt het ma. „Willem Ruys", dat ditmaal voor het eerst zowel op de uit- als op de thuisreis de route via Kaap de Goede Hoop moest nemen, op maandag 7 Januari a s voor de 54e maal uit Indonesië, Ma- lakka en Oeylon te Rotterdam verwacht. De ontsoheping der passagiers zal maan dagmorgen om 9 uur aan de kade van de Kon Rotterdamsohe Lloyd een aanvang nemen. B. en W. van Den Haag stellen de gemeenteraad voor aan een vijftal wegen in het Zuiderpark. die nog geen naam dragen, de namen te geven van vijf voor aanstaande vrouwen. Zij stellen voor de voornaamste van deze wegen, te weten de Ringweg, de naam te geven van Henriëtte Roland Holst. Voor de naamgeving van de overige vier wegen hebben B. en W. hun keuze bepaald op de namen van Johanna Naber. Marie Junglus, Anna Polak en Marie Hëinen. In het St.-Aaitoniusziekenhuis te Utrecht is gisteren de 48-Jarige heer G. J. Dekkers overleden, die de auto heeft be stuurd welke de vorige week te De Bilt In volle vaart tegen een autobus botste. Zijn in de auto zittende twee kinderen zijn op de dag van het ongeval overleden. Een tweemotorlge C-47 van de In donesische „Garoeda" Luchtvaartmaat schappij, met een bemanning van vijf leden, onder wie de Nederlandse eerste piloot F. Noordhoorn, Ls gisteren op het internationaal vliegveld van Manilla In beslag genomen. De reden hiervoor was. aldus werd door Philippijnse luchtvaart autoriteiten verklaard, dat het toestel ge land was zonder dat daar vergunning voor gevraagd en verkregen was. BUITENLAND Acht personen zijn om het leven ge komen en tien gewond, doordat nabij Temuoo in Zuld-Chdli een vrachtauto om sloeg. Een zware storm heeft een drijvende boortoren van de „Shell" bij het eiland Katar in de Perzische Golf vernield. Een man is om het leven gekomen, 19 wórden er nog vermist. Er zijn 40 gewonden. Toen de storm opstak bevonden zioh 250 men sen op de toren. De mees ten konden zloh langs Inderhaast gespannen touwen naar te hulp gesnelde sleepboten trékken. De bouw van de toren heeft vijf miljoen gul den gekost. Men betwijfelt of het gevaarte geborgen kan worden. In de periode van vrijdagavond tot dinsdag te middernacht zijn er in de V.S. 392 personen bij verkeersongevallen om het leven gekomen. Bij branden verloren 66 mensen het leven, terwijl er tengevolge van andere ongevaLlen 105 personen over leden. De Amerikaanse commissaris voor de Immigratie. Swing, heeft in een rapport aan de Amerikaanse minister van Justitie, Brownell. meegedeeld, dat er in 1956 350.000 immigranten, onder wie 21.000 Hongaren, toegelaten zijn tot de Ver. Sta ten. Dit is het hoogste aantal sedert 1925. Naar gisteren te Jaoende. de hoofd stad van Frans Kameroen, is bekend gemaakt, zijn maandag bij botsingen tus sen veiligheidstroepen en leden van de extreem nationalistische partij ongeveer twintig personen, die „saboteurs" worden genoemd, en een militair om het leven gekomen. Het incident deed zich voor bij het dorp Ekitte. De leider van de Westduitse sociaal democratische oppositie, Erich Ollenhauer, is van plan op 10 februari naar de VS. te vertrekken, waar hij. naar men ver wacht. een onderhoud zal hebben met president Eisenhower en minister Dulles. Ook zal hij een bezoek brengen aan Ca nada. alvorens op 24 februari naar West- Duitslond terug te keren. De koning der zigeuners, Toki Horvath, heeft aan Ingrid Bergman zijn beste wensen voor het nieuwe jaar aangeboden door haar met enkele van zijn muzikanten een aubade te brengen. Ingrid Bergman nam de aubade, staande op het balkon van haar Parijse hotel, glim lachend in ontvangst. Zes prominente Italiaanse intellec tuelen hebben het centraal comité van de Italiaanse communistische partij dins dag hun lidmaatschapskaarten terugge stuurd. omdat het „voor het Italiaanse communisme onmogelijk ls de eigen weg naar het socialisme te bewandelen". De oorrespondent van de „Daily Telegraph" te New York berioht. dat dë Ver. Staten krachtiger veiligheidsmaat regelen hebben genomen om communis tische Infiltratie in het gebied van het Panamakanaal te voorkomen. Volgens hen zullen alle functionarissen in dit gebied op betrouwbaarheid worden getest en zal er speciaal toezicht worden gehouden op de schepen van het Sovjet russlsche blok. die van het kanaal gebruik maken. Twee wegens terroristische activiteit ter dood veroordeelde Algerijnen zijn gis teren in de gevangenis van Oonstantlne terechtgesteld Bij vijf aanslagen van opstandelingen te Algiers zijn op nieuwjaarsdag drie perso nen gedood en drie gewond. Bij aanslagen elders in Algerië kwamen vijf mensen, om en werden vijftien gewond. Reizigers uit Hongarije vertellen, dat in Hongarije deze mop ever de regering- Kadar word/t verteld: „Weet u. waarom de regerlng-Kadèr maar vijf leden telt?" „Omdat er In een Russische tank maar plaats voor vijf personen is!" Er woedt een felle strijd tussen volks stammen in het afgelegen berggebied van Sepik in Australlsch-Nieuw-Guinea en men gelooft, dat er zware verliezen zijn, aldus een bericht van de Australische radio-omroep. Er wordt momenteel een onderzoek ingesteld. Het gebied van Sepik ligt in het noord westelijk deel van Austral! sch-Nleu w- Guinea bij de grens van Nederlands- Nieuw-Guinea. In 1956 zijn in totaal 471 communis tische opstandelingen op Malakka „uitge roeid". Er blijven er nog slechts 2-100 in de oerwouden over. aldus heeft generaal Bower, die de operaties tegen de opstan delingen leidt. In een radiotoespraak mee gedeeld. De Britse Westafriikaaovse kolonie Nigeria zal deze zomer regionaal zelfbe stuur krijgen, na een conferentie over de constitutionele toekomst van het land in mei of begin Juni, zo heeft het Britse ministerie van Koloniën gisteren bekend gemaakt. Minister Dulles heeft gisteren in Washington de eerste steen gelegd voor een nieuw ministerie van Buitenlandse Zaken. Het gebouw, diat begin 1960 vol tooid moet zijn, zal de 29 afdelingen van het ministerie, die op het ogenblik in verschillende gebouwen in Washington ondergebracht zijn., onder één dak bren gen. De Poolse regering heeft besloten waardevolle zaken van de rooms-katho- lleke kerken van Bydgoszcz en Poznan, die zij sinds het einde van de oorlog heeft vastgehouden, terug te geven, aldus meldt radio-Warschau. Jachtvliegtuigen van de Britse lucht macht zullen binnen enige weken voor het eerst uitgerust worden met gelelde projectielen. „Fireflash" geheten. Zij zijn 2 30 meter lang en 71 cm. dik en worden door straalmotoren voortbewogen. De pro jectielen worden onder de vleugels van een jager aangebracht en door radar van het toestel naar het doelwit gezonden. De politieke commissie v. n de Alge mene Vergadering der Verenigde Naties heeft dinsdag besloten de Koreaanse kwestie als eerste onderwerp op haar agenda te plaatsen. Het tweede punt ls de ontwapening en de volgende zijn Al gerije. Cyprus en Nieuw-Guinea. Nederland en Zwitserland bouwen samen vijf „Transeuropese Expresstrelnen" aldus een mededeling van het Zwitserse nationale toeristenbureau Elke trein zal accommodatie bieden aan 144 passagiers en zijn duidelijk te onderscheiden door de wijnrode kleur met zilveren strepen. Eén van de routes die deze treinen dagelijks zullen berijden, aldus het bureau, ls Am- sterdam-Luxemburg-Zürioh. De Sovjetrusslsche minister van Defensie, maarschalk Zjoekof. heeft een uitnodiging om in de tweede helft van Januari een bezoek aan India te brengen, aanvaard. Dit is gisteren officieel in de Indiase hoofdstad medegedeeld. Griekenland heeft die Verenigde Na ties officieel laten weten, dat het Britse voorstel betreffende een grondwet voor Cyprus afwyst. Het wordt „een werktuig van buitenlandse overheersing" genoemd. In het Jaar 1956 z(jn 156.400 per sonen uit Oost-Duiteland naar West- Berlijn uitgeweken. In 1055 kwamen er. 153.603 vluchtelingen over de grens. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen: Bevallen; Oberman-Van Nispen tot Sevenaer, d. Aerdenhout; Voüte-Fuhri Snethlage, z. Parijs; van Peski-Tinber- gen. z. Friedichstadt; de Muralt-Creutz- berg, d. New Delhi; Zimmerman-Hel- frioh, d. Arlington; Plooij-Boeken, z. Amsterdam. Getrouwd: G. van Reenen en J. H. van der Vecht, Eist <G) D. van Wijk en mr. M. Heeres. Haarlem; E. Gaster en R. de Melker. Den Haag. Overleden; J. Vink. m. 74 j. Rotter dam; M. M. Rademacher, vr. Rotter dam; J. C. Buth, vr. 83 j Sommelsdijk; J. M. van der Valk-Nieuwenhuizen, vr. 91 j. Rotterdam; P. Boelaars, m. 71 J. Rotterdam; O. Lap, m. 64 j. Rotterdam; H. S. J. Hugenholtz. m. Pernis; J. M. C. Lucardie, vr. 81 j. Rotterdam; J. A. Bekker-Zonne, vr. 84 j. Rotterdam; L. W. Ingelse, m. 75 j. Den Haag; K. W. Rauh, m. 83 j. Den Haag; L. de Goor- van der Neut, vr. 79 j. Den Haag; D. H. Rendell. m. Den Haag; C. B. W. van Ganswijk-Lutter, vr. 63 j. Den Haag; S. A. M. Bottenheim, m. 77 j. Amsterdam; J. Jelier. m. Amsterdam; H. J. Nyhuis, m. 70 j. 'Leeuwarden: D. C. Bouman. m. 62 j. Zalt-Bommel; F; S. Stein, m. 57 j. Amsterdam; A. A. M. Knitel, m. 70 j. Amsterdam; R. Berg, m. 80 J. Amster dam. DONDERDAG Casino-theater: K. en O. „John en Julie". 10.30 uur voorm. en 4.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Residentie orkest. 8 uur nam. VRIJDAG Oasino-theater: K. en O. „John and Julie". 10.30 uur voorm. ZATERDAG St.-Antonlus Clubhuls: Cabaretuitvoe ring Toneelver. „Ons Toneel". 8 u. nam. Schouwburg: Ctor. Zangspelclub Staal- wijk. Operette „De Wonderbloem". 8 uur nam. DINSDAG Schouwburg: K. en O. Wim Ibo's Trian gelcabaret. 8 uur nam. WOENSDAG Schouwburg: K. en O. Wim Ibo's Trian gelcabaret, 8 uur nam. Rapenburg 61: K. en O.-cursus moderne beeldhouwkunst. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Haagweg 92: Tentoonstelling Marcel B. Keezer en Lovls Meys. Dagelijks 10 uur voorm.5 uur nam.; woensdag en vrijdag 7—^10 uur nam. (tot 6 Januari) Lakenhal: Expositie „Ars Aemula Na turae" (tot en met 6 Januari). Lakenhal: „Tekenaars van nu (tot 21 Januari). BIOSCOPEN Casino „Goud van Napels", 18 Jr. Za terdag 2.30, 7 en 9.15, overige werk dagen 7 en 9.15 uur. Zon- en feestdagen 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: ..Come back little Sheba" 18 Jr. Dagelijks (behalve zaterdag) „The stars are singing" (alle leeft.) 2.30 uur. Lldo „Rock, rook. rock" (alle leeft.). Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon- en feestdagen bovendien te 4.45 u. Luxor „Kitty in de grote wereld" (alle leeft.). Dagelijks 2.30. 7 en 9.15 uur. Zon en feestdagen bovendien te 4.45 uur. Rex „De verkenners der verloren ber gen" (14 J.). Dagelijks 2.30. 7.15 en 9.15 uur, Zon- en 'sestdager bovendien te 4.45 uur. Trianon „Drel Madels vom Rheln" (alle leeft.). Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon. en 'eestdagen 2.15, 4.30. 7 en 9 15 u. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 5 januari te 8 uur waar genomen door: Apotheek Van Driesum. Mare 110. tel. 20406. Zulder-Apotheek. Lammenschansweg 4. tel. 23553 en Apoth Oegstgeest. Wilhelminapark 8. tel. 26274. Bi) geen gehoor t>U Uw halsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. (Ingez. Med.-Adv.) Bescherm Uw W keel en voorkom - verkoudheid met Amerikaanse fabriek bedreigt zeepindustrie AANDACHT VAN OVERHEID GEVRAAGD (Speciale berichtgeving) Als een „dekkleed" ligt over de zeep industrie het vooruitzicht van de komst van een Amerikaans grootbedrijf, dat in geheel Europa fabrieken inricht. De financiering van deze ondernemin gen geschiedt, naar men meent te we ten, voor 90% uit toegestane belasting- aftrekken in Amerika, welke mogelijk schijnen te zijn doordat men buiten Amerika investeert. Men acht de toe stand zeer urgent en vraagt met klem aandacht van de overheid. De prijs van het eindprodukt is nog steeds gelijk aa~ die van 1954, De con currentie van de grote concerns belette tot dusver enige prijscorrectie. Men heeft de bemiddeling van het ministerie van Economische Zaken ingeroepen, daar. voorzover de informaties juist zijn. alle industriezeepfabrieken onrendabel zijn en van de totale zeepindustrie naar aantal slechts circa 10% rendeert. In de goede jaren is de fiscale druk bij niet- NV.'s zo groot, dat in de slechte jaren geen investeringsreserves aanwezig zijn. Voorts wijst men er op, dat de enkelen, die de produktie van kunstmatige was middelen voor de huisvrouw in handen hebben sterk schijnen te renderen. In dien de overheid in voldoende mate wil meewerken om de ondergang van vele kleinere bedrijven door enige interna tionale concerns te voorkomen, kan 1957 wellicht betere resultaten opleveren voor een groot aantal kleinere industrieën. Aldus lezen we in het overzicht van de gang van zaken van de bedrijven in het gebied van de Kamer van Koophandel voor Utrecht en omstreken, dat heden versoheen. Mr. J. R. H. van Schaik verlaat Raad van State Minister van Staat mr. J. R. H. van Schaik, lid van de Raad van State, zal einde dezer maand dit college verlaten wegens het dan bereikt hebben van de daarvoor gestelde leeftijdsgrens. Hond redt paard De landbouwer G. van Ekris te 1 Woudenberg is zijn hond wel heel H erg dankbaar. Het dier blafte dezer s dagen zo erbarmelijk, dat de heer Van Ekris ging kijken wat er aan l de hand was. Tot zijn schrik zag hij toen, dat de hond de wacht s hield bij een stamboekpaard, dat H tot aan het hoofd in de modder van s een sloot was weggezakt. Met hulp 1 van buren is men erin gelaagd, het 1 dier weer op het land te krijgen. M Het bleek, dat het paard met één der benen in schrikdraad verward h was geraakt en niet meer uit de 1 voeten kon Recordbezoek aan Rijksmuseum Het Rijksmuseum heeft in geen van zijn 71 bestaansjaren een zo groot aantal bezoekers geteld als in het af gelopen 1956, het jaar van dc Rem brandt.tentoonstelling. In dit jaar zijn 746.892 personen de tourniquets gepas seerd. In 1955 was dit aantal 489.590. De museumdirectie stelt pogingen ic het werk en hoopt er in te slagen in het komende voorjaar een grote tentoon stelling te wijden aan de Nederlandse zeeheld Michiel Adriaenszoon de Ruy- ter, die op 24 maart 1607 dus 350 jaar geleden te Vli&singen werd geboren. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Opheusden J. R. Cuperus t« Doornspijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Workum Joh. C. Baumfalk te Oostwold (Old.). Te Krabbendijk en te Lexmond J. van der Klaauw, kand. te Noord-wijk aan Zee. Te Wetsinge-Sauwerd G. v. d. Berg. kond. te Amsterdam. Bedankt voor Rotterdam-Krallngen (vac. W. van der Linden) L. J. Boeijlnga te 's-Gravenzande. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Boskoop H. Rijksen te VIaardingen, die bedankte voor Veenen- daal. STUDIECONFERENTIE CALVINISTISCHE WIJSBEGEERTE. In Amsterdam is gisteren de 21ste jaarvergadering, tevens studieconferen tie, gehouden van de Vereniging voor Calvinistische Wijsbegeerte. Dr. F. H. von Meyenfeldt, geref. pre dikant te Leiden, hield een causerie over het werk van de Stichting Bijzondere Leerstoelen voor Calvinistische Wijsbe geerte aan openbare universiteiten en hogescholen, welke stichting van de ver eniging uitgaat. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) §Üs '•J in a ju 1 5 s •St- G<N Stockholm sneeuw windstil -4 1 Kopenhagen geh. bew. zzw 6 1 5 Aberdeen regen windstil 3 1 Dublin onbewolkt zw 4 6 1 Londen regen wzw 7 9 1 Amsterdam gen. bew. zzw 6 5 0 Brussel zwaar bew. zw 7 5 0.9 Parijs half bew. zw 5 6 1 Bordeaux nevel zzo 1 4 3 Grenoble licht bew. windstil 1 0 Nice onbewolkt nnw 7 7 2 Berlijn mist zzo 3 -0 0 Frankfort mist z 2 -0 0 München nevel z 2 -0 1 Zürich nevel zzw 1 1 0 Genéve geh. bew. windstil 2 0 Locarno regen ozo 1 1 40 Wenen ijzel windstil -0 0.1 Innsbruok nevel w 1 -1 0 Rome half bew. windstil 6 0 Hallorca onbewolkt windstil 5 0'

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2