Moskou keert geleidelijk terug tot harde politiek jegens Westen WEERBERICHT Kroesjtsjefs nieuwjaarsrede was verzoenend gebaar tegen de Stalinistische groepering Leiders leggen geschillen hij Commandant derde regiment in Noord - Sumatra gehoorzaamt De alpinisten op de Mont Blanc door bevriezingsdood bedreigd 95ste jaargang DONDERDAG 3 JANUARI 1957 No. 29026 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wnte smgei i Leiden - oiro no sioss Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 7- per kwartaal; f. 2.35 per maand; f. 0.55 per week Telefoon Directie en Administrate 25041; Redactie: 21507 Wal deskundigen in Londen verwachten Bevoegde waarnemers in Londen hebben uit de rede van Kroestsjef op het nieuwjaarsbanket in het Kremlin de conclusie getrokken, dat de Sovjet-Unie geleidelijk zal terugkeren naar een harde politiek tegenover het Westen. Zoals men weet heeft Kroesjtsjef bij die gelegenheid verklaard, dat Stalin een „groot marxist" en een „groot strijder tegen de imperialisten" is geweest, dat de huidige leiders Volgens de Londense deskundigen is tevens duidelijk gebleken, dat de Russische leiders op weg zjjn om een einde te maken aan hun verdeeldheid. Deze ver deeldheid, die reeds enige tijd geleden werd gesignaleerd en die door president Tito een maand geleden werd bevestigd, is kennelijk voorlopig bijgelegd met wat wel als een verontschuldiging van Kroesjtsjef aan het adres van de „oude garde" - onder leiding van Molotof - mag worden genoemd. Kroesjtsjef maakte zijn op merkingen namelijk in aanwezigheid van Molotof en Kaganowitsj, beiden ras echte Stalinisten, die gekant zijn tegen een liberale politiek in de satellietlanden. Intussen verwacht men niet, dat deze verzoenende woorden van Kroesjtsjef jegens zijn binnenlands-politieke tegenstanders rechtstreekse gevolgen zullen hebben voor de reeds aan de gang zijnde strijd tegen „persoonsverheerlijking" en de „liberalisering" in de Sovjet-Unie zelf. Op het gebied van de buitenlandse politiek kent men echter grote betekenis toe aan de laatste rede van Kroesjtsjef. ring van Stalins grote invloed op het Russische leven en de kunst. Westelijke waarnemers zien hierin een terechtwijzing aan het adres van som mige Sovjetrussische schrijvers, die op- langs een terugkeer naar voor-revolu tionaire stijl in literatuur en toneelwer ken eisten, met minder nadruk op ideo logie. Het blad betreurt eigen fouten op dit punt, in het bijzonder de publikatie van een artikel van de Sovjetrussische cri tici Nazarof en Gridnewa, waarin ge klaagd was over ..stagnatie van het Sov jet-drama sedert de jaren '30" Dat is miskenning van het leiderschap van de communistische partij op het gebied van de kunst mede-verantwoordelijk zijn voor zijn fouten en dat alle Sovjetrussische leiders Stalinisten zijn als het aankomt op „strijd tegen de imperialisten". In dit verband wordt herinnerd aan de waarschuwing van de Chinese communistische partij, dat over dreven anti-Stalinisme de eenheid van het „socia listische" kamp bedreigt. Kremlin poogt banden met de satellieten nauwer aan te halen Kroesjtsjefs krachtige verklaring, dat alle huidige Russische leiders Stalinisten zijn als het er op aan komt te vechten tegen het impe rialisme, ivordt beschouwd als een eerste officiële aanwijzing, dat de politiek van het Kremlin jegens het buitenland meer en meer in de rich ting zal gaan van de vroegere Stali nistische koers. Tegelijkertijd heeft de ,fPrawda" namelijk scherpe kri tiek geoefend op Eisenhowers plan voor het Midden-Oosten, dat volgens dit blad „het Midden-Oosten tot een broeikas van conflicten zou maken". En Tass beschuldigt de Verenigde Staten ervan het Midden-Oosten on der het juk van slavernij te willen brengen. Ook is het Kremlin een of fensief begonnen om de satellieten weer naar zich toe te trekken. „Van het ene uiterste in het andere gevallen" Er zijn communisten, die van het ene uiterste in het andere vallen en die alle theoretische werken belasteren, aldus schrijft het Sovjetrussische blad „Filo sofische kwesties" in een poging om een dam op te werpen tegen de aanhoudende kritiek op Stalin. Het blad, dat door de „Wetenschappelijke academie van Mos kou" wordt gepubliceerd en welks in houd in grote trekken wordt bepaald door de vice-premier en oud-minister van Buitenlandse Zaken Molotof, komt in dit artikel tot een soort herwaarde- „De destalinisatie heeft tot excessen geleid en wordt door krachten buiten de Sovjet-Unie uitgebuit", zo gaat het blad verder. Sommige mensen hebben alle theoretische verklaringen van Stalin, waaronder sommige juiste, geheel ver worpen. Wij moeten stelling nemen te gen dergelijke ideologische overlopers. Het zóu verkeerd zijn als wij dachten, dat de burgerlijke propaganda geen in vloed heeft op het Sovjetrussische volk en de jeugd. Sommigen hebben de de stalinisatie uitgelegd als een verzoening met de burgerlijke ideologie. Anderen verklaarden zelfs, dat wij moesten op houden met marxistisch-leninistisch on derwijs. Onder hen bevonden zich de genen die kritiek hadden op het so cialistische realisme in de kunst. Zij wilden formalistische paden inslaan, spraken over de waarde van het impres sionisme dat, ook al hebben de impres sionisten iets bereikt, in wezen absoluut vreemd is aan het realisme. Het blad waarschuwde voorts, dat mensen in het buitenland praten over uitbuiters in de Sovjet-Unie; dat zouden dan staatsfunctionarissen en intellec tuelen zijn. Het artikel geeft opheldering aan schrijvers, die sedert het begin van de destalinisatie geklaagd hebben, omdat zjj niet weten hoever zij kunnen gaan met de toepassing van nieuwe methodes in kunst en cultuur. Ook geeft het aan, dat de Sovjetrussische leiders, na de re cente gebeurtenissen in Hongarije. Polen en Joego-SIavië tot de conclusie zijn ge komen dat de campagne tegen Stalins nagedachtenis te ver is gegaan. Koninklijk Paar in Oostenrijk H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden zjjn gisterochtend voor een kort bezoek naar Oostenrijk vertrokken. Zij zjjn per vliegtuig naar Miinchcn gereisd, vanwaar H.M. de Koningin per trein naar Sankt Anton is gegaan, waar de oudste drie Prin sessen sedert enkele dagen de win tersport beoefenen. De Koningin die gisteravond in Sankt Anton is aange komen en door de Prinsessen ontvan gen werd, zal daar enkele dagen ver blijven en op 7 januari per trein met de Prinsessen Irene en Margriet terug keren, Prinses Beatrix zal daarna nog enkele dagen met studiegenoten in Sankt Anton bljjven. Prins Bernhard is van Mündhen per vliegtuig verder gereisd naar Wenen, waar hij twee dagen voor een privé be zoek zal verblijven. De Prins is gister middag vroeg met het door hemzelf be stuurde vliegtuig op het vliegveld Schwe- ohat aan gekomen, waar hij werd ont vangen door de Nederlandse gezant in Wenen, dr. Star-Busmann. Wachtlijst voor telefoon wordt steeds maar langer Op een totaal van 800.000 telefoon abonnees werden door de P.T.T. in 1956 inclusief de verhuizingen 110.000 tele foonaansluitingen aangelegd of ver plaatst. De netto-toeneming bedroeg ongeveer 63.000. Desondanks is de wachtlijst gestegen van 38.000 tot 55.000 gegadigden voor telefoonaan sluiting. Gevreesd wordt, dat de wachtlijst in de nabije toekomst een nog belangrijk ongunstiger beeld te zien zal geven. Dit zeide de directeur-generaal der P.T.T.ir. J. D. H. v. d. Hoorn, gis termorgen o.m. in de gebruikelijke nieuwjaarsrede voor vertegenwoordigers van het gehele personeel. Hij sprak als zijn verwachting uit, dat door de opgetreden kostenverhogende factoren het financiële resultaat van het postbedrijf over 1956 ongunstig zal zijn in vergelijking met 1955. Zeer waar schijnlijk zal deze tendens zich ook in 1957 voortzetten. Zonder tariefverhoging zullen door de in 1956 en 1957 ontstane of te ver wachten kostenverhogingen de be drijfsresultaten in aanzienlijke mate verlies te zien geven. In een gistermiddag door het Indonesische ministerie van Voorlichting uit gegeven communiqué wordt medegedeeld, dat majoor Samosir, de commandant van het derde regiment in Noord-Sumatra, heeft verklaard de chef-staf van het leger en de opperbevelhebber, president Soekarno, te erkennen en aan hun orders te zullen gehoorzamen. In het communiqué wordt gezegd, dat het „gehele gebied van het eerste militaire district, direct of indirect, thans weer onder de chef-staf van het leger staat". Het eerste militaire district, dat de provincies Noord- en Midden-Sumatra omvat, is verdeeld in vier regiments commando's. Toen een kleine twee weken geleden kolonel Simbolon, de commandant van het eerste district, zich van de Centrale regering afscheidde, had een van de regimentscommandanten, luitenant- ko lonel Ahmad Hoessein van Midden- Sumatra. het burgerlijk bestuur in zijn gebied reeds overgenomen. Sedertdien werden zijn regiment (het vierde) en het eerste regiment in Atjeh onder het directe commando van de chef-staf van het leger geplaatst. In opdracht van de Centrale regering, zette luitenant-kolonel Djamin Gin ting op 27 december, de opstandige Simbo lon af. Uit het communiqué van het Minis terie van Voorlichting blijkt thans, dat op 26 december overste Wahab Makmoer, de commandant van het tweede regiment, dat geplaatst is in het aan ondernemingen rijke Oost- Suniatra, had bekend gemaakt, dat hjj het gezag over het militaire gebied van Noord-Sumatra had overgeno men. Daarna, aldus het communiqué, Glazenwassers in lichtkoker gestort EEN DODE; TWEE GEWONDEN. Gistermiddag zijn in een lichtkoker in het telecommunicatiegebouw aan de N.Z. Voorburgwal in Amsterdam drie glazenwassers, die op verschillende af stand van elkaar op een 20 meter hoge ladder hun werkzaamheden verricht ten, naar beneden gestort en op een glazen bovenlicht terecht gekomen. Eén hunner was op slag dood. Zijn twee collega's, die beiden met verwon dingen naar het Binnengasthuis werden vervoerd, konden later, na behandeld te zijn, naar huis terugkeren. De politie vermoedt, dat, toen de glazenwassers op hangende ladder stonden, zij getracht hebben met korte rukjes de ladder te verplaatsen met het noodlottige gevolg. Nog drie doden In de Vallee des Merveilles, in het zuiden van de Franse Alpen, zijn dinsdag drie mensen om het leven gekomen en twaalf gewond, toen een groep van 28 skiërs uit Nice door een lawine werd ge troffen. De groep had de oudejaarsnacht in een berghut op een hoogte van 2.200 me ter doorgebracht en werd op de terug weg door een lawine getroffen. Twee gewonden zjjn er ernstig aan toe door bevriezing van handen en voeten. Het nieuws is woensdag pas in Nice ontvangen. De telefoonverbindingen zijn als gevolg van een zware storm in het Alpengebied gestoord geweest. heeft Makmoer het gezag van overste Ginting erkend. Dinsdag meldde de correspondent van het Indonesische persbureau P.I.A. uit Medan, dat het derde regiment van majoor Samosir, „hoewel trouw blijvend aan de orders van de opperbevelhebber van de strijdkrachten en van de chef staf van het leger, toch niet zou afwij ken van de door Simbolon afgelegde verklaring, dat het eerste militaire district tijdelijk de betrekkingen met de Centrale regering heeft verbroken en het huidige Kabinet niet langer erkent". De districten van het tweede en het derde regiment zijn gelegen nabij het Tobameer. Gemeld was, dat Samosir een „de marcatielijn" had ingesteld nabij Pra- pat. en zou hebben gewaarschuwd dat elke aanval op zijn troepen met een soortgelijke aanval zou worden beant woord. Kasjmir voor de Veiligheidsraad Pakistan noemt bestaande toestand „explosief" Pakistan heeft woensdag officieel ge vraagd, zo spoedig mogelijk een bijeen komst van de Veiligheidsraad te beleg gen ter bespreking van de kwestie- Kasjmir. India heeft zich tegen een volksstem ming in Kas.imir uitgesproken, zegt Pa kistan, en treft voorbereidingen om het gebied in te lüven, zulks in strijd met de verzekeringen die het de veiligheidsraad heeft gegeven. De onrust in en buiten Kasjmir wordt groter, aldus Pakistan, en er is een explosieve toestand ont staan, die een gevaar voor de vrede in dit gebied inhoudt. Het geschil is al ne gen jaar bij de Veiligheidsraad in be handeling en de toestand is tot nu toe rustig gebleven mdat men hoopte dat de Verenigde Naties de kwestie tot een oplossing zouden brengen, maar dat moet nu ook dadelijk gebeuren, aldus de brief die Pakistan heeft geschreven aan de voorzitter van de veiligheidsraad. Indiase kringen bij de Ver. Naties ver klaarden woensdag, dat de regering van India ongetwijfeld zal antwoorden op „de belachtelijke verklaringen" van de Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken. Volgens deze kringen „schijnt het alsof het voornaamste doel van de brief van Pakistan aan de voorzitter van de Vei ligheidsraad een tweede poging van Pa kistan is om Kasjmir door middel van geweld, waarschijnlijk met behulp van vrijwilligers, te annexeren". „De eerste poging", aldus deze kringen, „is in 1947 ondernomen. Het Indiase leger dreef toen door Pakistan gerecruteerde leden van inlandse stammen terug." Nog geen ontmoeting tussen Grote Vijf President Eisenhower heeft een be roep gedaan op de Sovjet-Unie „bin nen de organisatie der V.N." Liever dan door middel van een vjjf mogendhe- denconferentie, zoals onlangs door de Russische regering werd voorgesteld, naar ontwapening te streven. Dit is de kern van een antwoord van Eisenhower op een boodschap, die pre mier Boelganin van de Sovjet-Unie hem 17 november gezonden heeft. Boelganin stelde toen voor een ontwa peningsconferentie te beleggen waar aan de Sovjet-Unie, de Verenigde Sta ten, Engeland, Frankrgk en India zou den deelnemen. In zijn antwoord liet president Eisenhower echter de deur open voor het houden van een dergelijke conferen tie in de toekomst. Hij verklaarde: „Ik zou met eerf bijeenkomst kunnen instem men als de omstandigheden het bereiken van een resultaat van betekenis waar schijnlijk maken". Hij maakte verder duidelijk, dat naai zij n mening de tijd voor een dergelijke conferentie der grote mogendheden nog niet is aangebroken. Onbestendig De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen maar later van het westen uit opnieuw regen. Ma tige tot krachtige wind tussen west en zuid. Weinig verandering in tempera tuur (Opgemaakt te 11.15 uur) 4 JANUARI Zon op: 8.50 uur; onder: 16.44 uur. Maan op: 10.03 uur: onder: 20.44 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.16 en 17.26 uur. Laagwater te 1.06 en 13.21 uur. Dit nummer bestaat alt 10 pagina's. Dramatische strijd met de koude Gisteravond waren zij vermoedelijk nog in leven, maar hun kansen dalen sngl (Van onze Parijse correspondent) Sedert de kerstnacht van 25 op 26 december, ofwel reeds twaalf dagen en nachten, vechten twee jonge Franse amateur-alpinisten Vincendon en Henry meer dan vierduizend meter boven de grond op de Mont Blanc tegen de dood. Het is een strijd, waarvan de noodlottige afloop bij het uur aan waarschijnlijk heid stijgt, omdat de weersomstandigheden doelmatige hulpactie onmogelijk maken. Alleen door een helikopter zouden beide alpenbeklimmers misschien nog kunnen worden gered, maar de sneeuwstormen maken voor het moment zelfs de landing van zo'n liefschroefvliegtuig onmogelijk. Verondersteld wordt bo vendien, dat de beide jongemannen door de vorst, die op die hoogte in deze tijd des jaars zeker 35 graden moet bedragen, in een half bevroren toestand zijn ge raakt, waardoor op hun actieve medewerking aan een reddingspoging niet meer mag worden gerekend. Tot gisteravond Iaat was men er niettemin van overtuigd dat de twee alpinisten nog in leven zijn. Hun gedrag onervaren en overmoedig De laatste reddingspoging heeft men dinsdag op moeten geven en toen wer den er twee mannen ernstig gewond. De ouders van de beide alpinisten volgen in een hotelletje in Chamonix in boven menselijke spanning berichten over het weer, waarvan een ingrijpende verbete ring misschien nog enige hoop op red ding zou kunnen brengen. Enkele reddingsploegen werden de laatste dagen op hun beurt soms ver van de bewoonde wereld door de sneeuwstor men overvallen, zodat zij in schuilhutten eveneens gevaar lopen dood te zullen vriezen. Een helikopter van het Franse leger ter waarde van ruim een miljoen Gistermorgen is de lustrum tournee van het Nederlands Stu dentenorkest te Bergen (N.H.) begonnen. De burgemeester van Bergen, dr. \V. Huygens, sprak de leden voor het raadhuis toe, waarop de lampjes, die op een grote kaart van Nederland de route van de tournee aangeven, werden ont stoken. gulden moet bovendien als verloren worden beschouwd. Ofschoon men natuurlijk alles in het werk wil blyven stellen om de twee jon gemannen alsnog te redden, wordt hun in alpinisten-kringen strenge kritiek in tussen niet gespaard. Onervaren en over moedig hebben zij hun eigen leven en ook dat van hun redders in de waag schaal gesteld. Op een bijeenkomst van beroepsalpinisten in Chamonix is giste ren daarom opnieuw de noodzaak be pleit amateur-bergbeklimmers tegen hun eigen lichtzinnigheid in bescherming te nemen. In tegenstelling met Zwitserland bestaat er in Frankrijk voor alpinisten namelijk geen enkele verplichting zich tegen ongelukken te verzekeren. Door dit gemis in de wetgeving wordt de animo van de redders bovendien niet verhoogd, omdat zij dus geen enkele zekerheid hebben voor hun risico's en moeiten later schadeloos te worden ge steld. De Franse alpinisten hopen dan ook dat het verschrikkelijke drama, dat zich nu afspeelt bij de top van de Mont Blanc de ogen van het parlement zal mogen openen en er toe bij zal dragen, dat red ders en bergbeklimmers in de toekomst wettelijk zeker beschermd zullen kunnen worden. I naai Jeugdhotel te Scheveningen verblijven. Na het stuiten van het huwelijk poseerden de vier echt paren op de trap van het stadhuis. Op de achtergrond de Hongaarse vlag. Voor deze acht jonge Hongaren begon het nieuwe jaar goed: giste ren traden zij in het Haagse ge meentehuis in het huwelijk. Zij behoren tot de groep Hongaarse vluchtelingen, die in het Internalio-

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1