Boerderij te Warmond in as gelegd BALANS-OPRUIMING Kerkelijk Leven Bloedige onderdrukking opstand historiselie fout van Rusland PIANO ETAGE WEDEROPBOUWWET Koopjes in alle afdelingen: ■WÉfh a.s. woensdag, donderdag en vrijdag gesloten Adr. v, Oov jr. Breestraal 39 Leiden tel. 20890 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 31 DECEMBER 1956 (Foto L.D./Van Vliet) „Chinese Annie" vermoord Geen spoor van de dader (Speciale berichtgeving) Vannacht omstreks half drie ont dekte men in een woonhuis aan de Oude Züdsachterburgwal no. 60 te Amsterdam, dat de bewoonster, die in de buurt bekend staat als „Chinese Annie" was neergestoken. Het viel de omwonende vrouwen in deze zeemans- wtfk op, dat men de laatste anderhalf a twee uur in de woning van „Chinese Annie" geen teken van leven meer had gezien, alhoewel achter de geslo ten gordijnen het licht brandde. Men ging op onderzoek uit en vond de vrouw doorboord met een mes dood op het bed liggen. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd. Het onderzoek is thans in volle gang onder leiding van de Officier van Justitie, maar van morgen had men nog geen enkele aan wijzing kunnen krijgen over de ver moedelijke dader van deze moord. GEREF. KERKEN Beroepen te St. An-na-Parochle A. Grif fioen te Zoutkamp. Te Heerenveen (vac. J. H. Post) J. O. Baumfalk te Oost- wold Old. Bedankt voor Nieuwdorp T. Lopers te Nieuw-Amsterdam. GER. KERKEN ONDERH. ART. 31 K.O. Beroepen te Twijzel C. Bakker, kand. te Leerdam DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Aangenomen naar Eindhoven A. G. van Gllze te Zeist. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Ridderkerk en voor Wer kendam H. van Gllst te Dlrksland. Ds. J. JATTEMA OVERLEDEN. In het Gemeenteziekenhuis te 's-Gra- venhage, waar hij sedert enkele dagen ter verpleging was opgenomen, is giste ren op 56-jarige leeftijd overleden de nestor van de predikanten van de Ger. Kerk van 's-Gravenhage Oost, ds. J. Attema. Jozsef Kövago, ex-burgemeester Boedapest heeft plan voor internationale hulp Wederopbouw van de stad Gisteravond omstreeks vijf uur is brand uitgebroken in de boerderij van de heer H. van der Geest aan de Zijldijk onder de gemeente Warmond. De brand weer, die onmiddellijk werd gewaar schuwd, rukte spoedig uit en spoedde zich naar de brand, die zich direct al ernstig liet aanzien. Hoewel de brand weer het blussingswerk krachtig aan vatte, kon men niet verhinderen, dat de boerderij tot de grond toe afbrandde. Persoonlijke ongelukken deden zich ge lukkig niet voor en ook het vee kon worden gered, doch van de gebouwen kon niets worden behouden. De Leidse brandweer werd gevraagd assistentie te verlenen, doch toen deze arriveerde was er aan de boerderij al niets meer te redden. Met zes stralen heeft de Leidse brandweer toen de omliggende gebou wen, waaronder een grote schuur, nat gehouden, zodat deze niet ten prooi aan de vlammen vielen. De Warmondse brandweer is de gehele nacht bezig geweest met het nablus- singswerk en ook vanmorgen hield men nog een oogje in het zeil, daar het vuur in de hooiberg nog steeds niet geheel geblust bleek te zijn. De oorzaak van de brand is vermoe delijk gelegen in> de ontploffing van een fles butagas. Toen men een lege bus wilde vervangen door een volle, is er vuur bij gekomen en volgde de ontplof fing. De omgeving vatte onmiddellijk vlam, zodat de boerderij reeds brandde als een fakkel, toen de brandweer arri veerde. Omtrent de schade is nog niets be kend. Onze foto geeft een beeld van de enorme vuurgloed. Resolutie Hongaarse schrijvers Kadar sluit leningen Hongaarse schrijvers, wier campagne voor meer democratie in Hongarije door waarnemers te Boedapest wordt be schouwd als één van de belangrijkste aanleidingen tot de opstand, hebben vrij dag te Boedapest een resolutie aangeno men. waarin zij „met bitterheid in het hart" verklaren, dat de Sovjetrussische regering een historische fout heeft ge maakt door de revolutie in bloed te smoren. In de resolutie wordt het offi ciële Hongaarse standpunt, dat de revo lutie de verworvenheden van het socia lisme ongedaan zou hebben gemaakt, indien het Russische leger niet had in gegrepen, van de hand gewezen. In Boedapest is gisteren bekendge maakt. dat de jurist Josef Szabo, die van 1950 tot 1955 gevangen gezeten heeft omdat hij openlijk kritiek had ge leverd op de rechtspraak, in ere hersteld is. Szabo zal zijn functie van deken van de rechtsfaculteit van de universiteit van Szeged weer op zich nemen. Zes jaar geleden was hij uit deze functie ontzet. Het aantal ambtenaren, dat als ge volg van het inkrimpen van het over heidsapparaat waarover wij zaterdag schreven zonder werk op straat zal Timmerman te Winschoten verdronken (Speciale berichtgeving) Zaterdagavond is de 32-jarige timmer man J. Tuin, uit Winschoten, in het Nieuwe Kanaal aldaar te water geraakt en verdronken. Op aanwijzing van enkele arbeiders, die van hun werk kwamen en hulpge roep hoorden, doch niets konden ont dekken, ging de politie aan het dreg gen. Na ruim een uur werd het stoffe lijk overschot gevonden. Het slachtoffer, dat waarschijnlijk door de gladheid van de weg, en misleid door de duisternis te water is geraakt, was gehuwd en vader van drie kinderen. Jubileum dr. Anthon van der Horst 25 JAAR DIRIGENT DER NED. BACHVERENIGING Ter gelegenheid van het feit, dat hij 25 iaar geleden dirigent werd van de Ned. Bach vereniging is .dr. Anthon van der Horst zaterdagavond in het Con certgebouw te Amsterdam gehuldigd. Onder zijn leiding gaven het koor van de Ned. Bachvereniging. 't Concert gebouw-Orkest en de solisten Annette de la Bije, Willielmina Matthes. Tom Brand en David Hollestelle een uitvoe ring van de eerste drie cantates uit het Weihnachtsoratorium en het Magnificat van Bach. Direct na het concert, werd in de ronde zaal van het Concertgebouw in intieme kring een ontvangst gehouden, waarbij o.m. de Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Hol land. dr. M. J. Prinsen, aanwezig was. Namens de Ned. Bachvereniging dankte de voorzitter, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht, dr. Van der Horst voor diens initiatieven en activi teiten Spr. noemde de reproductie van on bekende en zelden uitgevoerde werken uit Bach's tijd. en de voortzetting van de traditie der Bach-uitvoering in Naarden. De voorz'tter gewaagde van „een Bach-reveille" onder leiding van dr. Van der Horst. Verder spraken prof. dr. K. Ph. Ber- net Kempers namens de Kon. Ned. Toonkunstenaars Vereniging en jhr. A. de Beaufort namens de leden van de Bacbverenieing. H M. de Koningin had een felicitatie telegram gezonden. komen te staan wordt door de Hon gaarse minister van Financiën Kossa op ruim 30.000 geschat. Het Hongaarse communistische blad „Nep Szabadsag" meldt volgens radio- Boedapest. dat Hongarije over leningen onderhandelt met Roemenië. Oost- Duitsland, Tsjeoho-Slowakije, en Bulga rije en in de nabije toekomst ook onder handelingen zal voeren met Polen en Joego-Slavië. De Sovjet-Unie had reeds een gun stig antwoord gegeven op een verzoek om een lening. Zij had kredieten verleend, waaronder een van vijftien miljoen dol lar in vrije valuta, welke Hongarije kan gebruiken voor aankopen van goederen in het Westen. Aan communistisch China is een grote lening gevraagd. Binnenkort zullen in leidende onderhandelingen met enige kapitalistische landen over verdere kre dieten beginnen, aldus het blad. Helpt Aanslag op Da Vinci's Mona Lisa in Parijs Een toerist heeft zondag in het Lou vre te Parijs een steen geworpen naar het beroemde schilderij van Leonardo da Vinei. „Mona Lisa". De steen ver splinterde de glazen ruit voor het schil derij. Van het doek zelf brak een stuk je af. De dader, de 42-jarige Boliviaan. Villegas, werd onmiddellijk door de zaal wachters gegrepen. De politie verklaarde, dat Villegas. die zich tussen een groep Franse en bui tenlandse toeristen bevond, die naar het schilderij kwam kijken, plotseling een steen uit de zak haalde en deze met ge weld naar het doek wierp. Het schilde rij hangt geheel alleen aan een grote muur. De steen brak het glas. waarmee het doek werd beschermd en „schram de" de linkerelleboog van de vrouw „met de raadselachtigste glimlacht ter wereld". Een vierkante centimeter verf viel van het schilderij af terwijl enkele bars ten rond de plek te zien waren. Volgens de politie kon de Boliviaan geen motief voor zijn daad opgeven. „Ik had een steen in mijn zak en plotseling kwam het idee deze te gooien in mijn hoofd op", aldus verklaarde Vil legas tegenover de politie Het schilderij werd temidden van een algemene consternatie van de muur ver wijderd en uit de zaal gebracht. Onmid dellijk werden deskundigen ontboden om het doek te onderzoeken. Hun eerste commentaar was dat het een geluk was, dat de steen de elleboog had getroffen en niet het gelaat. Aan de restauratie zal onmiddellijk begonnen worden en het schilderij zal over enkele dagen weer ten toon worden gesteld, aldus de se cretaris van staat voor kunst en litera tuur. Tito wil graag met Moskou samenwerken „De ideologische verschillen tussen de Joegoslavische en de Sovjetrussi sche communistische partij moeten niet een belemmering worden voor de vruchtbare en uitgebreide samenwer king tussen de twee landen", zo heeft president Tito zaterdag in een vraag gesprek met het officiële Joegoslavi- sche blad „Borba" verklaard. „Joego-Slavië wil zowel met het Oos ten als het Westen actief samenwerken en deze samenwerking mag niet door ideologische of politieke meningsver schillen worden verzwakt". ,Er zullen altijd meningsverschillen bestaan en er zullen bijgevolg ook steeds discussies zijn", zo zei de presi- I In 1956 bij R.P.S. 170 miljoen gespaard Volgens de voorlopige gegevens van de Rijkspostspaarbank is er bij deze instelling in 1956 ingelegd een bedrag van ongeveer f.730 miljoen. Opgeno men werd door de spaarders een be- drag van f. 560 miljoen, zodat er een gunstig spaarverschil was van f. 170 miljoen (v.j. bedroeg het spaarver- j schil f. 157 miljoen) Het saldotegoed bedraagt eind 1956 j ongeveer f. 1870 miljoen, ongeacht de ruim f. 40 miljoen rente, welke nog op de rekeningen zal worden bijgeschreven. de Hongaren! Nieuwe oproep Stichting van de Arbeid Het bestuur van de Stichting van de i Arbeid heeft een nieuwe oproep ge- I richt aan het bedrijfsleven tot hulp- j verlening aan de Hongaren. In deze, I door de twee voorzitters der stichting, mr. F. H. A. de Graaf en H. Ooster huis, ondertekende oproep wordt ge zegd: i „Thans, zeven weken nadat de com munistische dictatuur in Hongarije toesloeg, is het aantal vluchtelingen uit Hongarije reeds zes maal zo groot geworden en is de nood dienovereen komstig gestegen. Het aantal in Ne derland op te nemen vluchtelingen is tot 3000 gestegen. Met juist besef voor deze ellende heb ben werknemers en ondernemers van enkele bedrijven dan ook reeds een tweede uurloonactie laten volgen. Dit is onder meer in enige der grootste bedrij- v en van ons land. waaronder de gehele mijnindustrie, geschied. Het doet weldadig aan, dat uit vele brieven, die ons bereikten, zelfs de be reidheid sprak een vol dagloon te offe ren, zoals ter gelegenheid van de storm ramp in 1953 is geschied. Een dergelijk groot offer van rond 40 miljoen gulden vragen wij thans niet. Maar wat wij wèl vragen is, dat onder nemers en personeelsleden van een zeer groot aantal bedrijven in ons land thans, nu met hun aantal ook de nood der vluchtelingen zo enorm is gestegen,, ook een bijdrage leveren. Het is een ere- plicht van allen, dat er door collecten en dubbel-uurloonactie tenminste 10 mil joen bijeen komt om de hoogste nood te lenigen. Daarom doet de Stichting van de Arbeid een beroep op alle bjj haar aangesloten organisaties, op alle on dernemers en werknemers die nog niet hun, in verhouding tot de betekenis van de Hongaarse vrijheidsstrijd be scheiden offer van een uur loon heb ben gebracht. Stort deze bijdragen op gironummer 999 van het Comité Hulp verlening Hongaarse volk. Geef aan deze tweede oproep tot het organiseren van een dubbel-uurloon actie in uw bedrijf spoedig gehoor. De nood is groot!" zo besluit de op roep. (Van onze Haagse redactie) Op 18 februari van het komende jaar moet hij zich weer melden bij een der gevangenissen in Boedapest. Dan is het halve jaar voorwaardelijke in vrijheidstelling om, Maar de kans dat het gebeurt, is uiterst gering, want in genieur Jozsef Kövago, de tweemaal langs democratische weg gekozen bur gemeester van Boedapest, ontvluchtte na zes jaren gevangenis zijn stad en zijn vaderland en bevindt zich thans in Den Haag. HU heeft het plan op internationaal niveau een missie te gaan vervullen. Hij denkt aan een in ternationale actie voor de wederop bouw van Boedapest, als die stad en het land, waarvan zü de hoofdstad is, eenmaal vrij zullen zijn. Jozsef Kövago, 43 jaar oud, had een hoge rang in het Hongaarse leger en streed in 1944 illegaal tegen het fas cisme. Hij belandde in de gevangenis, maar werd aan het einde van de twee de wereldoorlog bevrijd. In vrije verkie zingen koos de bevolking van Boeda pest hem tot burgemeester en gedurende twee jaren leidde hij de wederopbouw van de Donaustad. Tevens werd hij in dezelfde tijd gekozen tot hoofdbestuur der van de Onafhankelijke Kleine-Boe- ren-Partij, president van de gemeente lijke spaarkas en ere-voorzitter van tal van verenigingen. Bij de machtsovername door het com munisme in 1947 trad hij af. Tot 1950 werkte hij als technisch ingenieur. Toen werd hij gevangengenomen en na zware folteringen in een schijnproces veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf, wegens weerspannigheid jegens het com munisme. Op 18 september van dit jaar werd hij echter vrijgelaten, omdat het commu nistische regiem een rehabiliteringspro- ces tegen hem wilde voorbereiden, ken nelijk om een vriendelijke geste tegen over de Kleine-Boeren-Partij te maken. Zijn invrijheidstelling was voorwaarde lijk voor de duur van een half jaar. Twee dagen na het uitbreken van de Hongaarse vrijheidsstrijd koos de op nieuw opgerichte boerenpartij hem weer in het hoofdbestuur en op 31 oktober koos het Boedapester Vrijheids-comité hem tot voorzitter en vervolgens tot burgemeester. Zoals bekend, heeft deze ambtsperiode slechts vijf dagen ge duurd. Op 4 november vluchtte hij met vrouw en dochter naar Wenen. Solidariteitsverklaring De heer Kövago kwam naar ons land, naar hjj tijdens een persconfe rentie onder leiding van de heer M. A. Reinalda, mededeelde om een plan tot internationale hulpverlening aan Boe dapest te ontwikkelen. De heer Kö vago staat voor ogen, dat alle hoofd steden van de wereld zich om te be ginnen zouden uitspreken in een symbolische solidariteitsverklaring met Boedapest. Verder wil hij ijveren voor een inter nationale actie tot steun aan de Hon gaarse hoofdstad, zodra de Russen zich uit Hongarije terugtrekken en er een democratisch gekozen regering in dit land zetelt. Vandaag heeft hij een brief overhan digd aan de secretaris-generaal van de Internationale Organisatie van Stede lijke Overheden, de Nederlander N. Ar- kema, waarin dit plan aan het bestuur van deze organisatie wordt voorgelegd. De heer Reinalda gaf als zijn persoon lijke mening, dat deze hulpverlening bij voorbeeld zou kunnen bestaan uit de bouw van een stadhuis, van ziekenhui zen, energiebedrijven e.d. Teneinde dit plan te ondersteunen zal de heer Kövago in het nieuwe jaar voor eerst naar Parijs en Londen reizen en vervolgens naar de V. S Ds. Attema werd 25 oktober 1925 te Stadskanaal in het predikambt beves tigd. In 1928 vertrok hij naar Wolvega (Fr.) en 28 Augustus 1932 verbond h\J zich aan de kerk van 's-Gravenhage. Zijn stoffelijk overschot zal vrijdag middag op de Algemene Begraafplaats te Gravenhage worden ter aarde besteld. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: NicoLlne K., <t. v. J. Lette- boer en H. de Ridder. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen Bevallen: Carp-van Stolk, d. Rotter dam; Lips-Wentges. d. Rotterdam; van Woudenberg H em stra - Persen a irez. Eefde; Hebly-Vrijhof, d. Schiedam; Nieveen-Jordaan, z. Groningen. Getrouwd: A. Verschuur en mevr. A. Cupido, Amsterdam; rev. J. B. Miller en Sj. A. Fokkens, Ohio; R. C. Garnier en jkvr. D. C. B. Strick van Linschoten, Den Haag; C. G. Macris en P. Eecen, Parijs; dr W. H. Vermeulen en W. F. Achthoven, Rotterdam; C. van Wermes- kerken en L. F. Dutry van Haeften, Heemstede; mr. B. Baardman en R. Eitel, Rotterdam. Overleden: Joh. F. B. Lippens, m. Am sterdam; C. van der Zweep, m. Amster dam; J. M. de Waal-Uitenhage de Mist, vr. 87 j. Den Haag; C. Falkens, vr. 75 j Leeuwarden; H. F. Hulman, m. 74 j. Heemstede; E. Lelij, vr. 97 j. Amsterdam; A. B. Cerruti-jkvr. Storm van 's Grave- sande, vr. Den Haag; Th. B. Laverge- Beerens, vr. 68 j. Rotterdam; M. D. Pij pers-Blokland, vt. 74 j. Amsterdam; J. W. Rens-Specht. vr. 85 j. Amsterdam; G. A. Smet-Visser, vr. 87 j. Velp; D. Jacobson. vr. 80 j. Parijs; A. Meinsma, vr. 68 j. Rotterdam; E. D. van Willigen- burg-Wehrmeijer, vr. 76 j. Rotterdam; C Falkena, vr. 75 j. Leeuwarden; L. de Wilde-de Groot, vr. 89 j. Rotterdam. De Prinssessen Beatrix, Irene enwaar zij Margriet starten voor een skitocht brengen, in de omgeving van Sankt Anton.l de kerstvakantie door- Schiedmayer. Brieven bureau van dit blad no. 7703. Gevraagd door zakenman of kamers met stook- en kookgelegenheid, geschikt v. klein gezin (een kind) in Lei den of omgeving. Brieven m. prijsopg. onder no. 4925a aan het bureau van dit blad. Gevraagd voor zio sipoedig mo gelijk een WERKSTER voor 2 ochtenden per week Mevr. VAN DEiR HORST, Hoge Rijndijk 33 te Leiden. VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Hendrikus H., z. v. W. de Vries en A. Dijkstra: Frans J.. z. v. A. F. Pieren en L. H Lammerts- Karei. z. v. K. van der Bijl en M. SprljYolande G.. d. v A. Wolfers en E. G. Kris Getrouwd: C. A Hijkoop en M. Over- kleeft; J. Boer en H. C. van Dulvenbode; S. C. Dekker en M. S. van Aken. dent. „Wij zijn niet bang voor de me ning en van anderen over ons". Leiders van de Poolse en de Joego slavische communistische partij hebben te Warschau besloten nauwere be trekkingen tussen beide partijen aan te halen, aldus is zaterdag in een officiële bekendmaking te Belgrado meegedeeld. In een communiqué wordt o.m. ge zegd, dat beide partijen van oordeel zijn. dat velschillende landen op ver schillende wijze het socialisme kunnen verwezenlijken. Het hoofd van het gemeente bestuur van Voorschoten brengt ter algemene kennis dat burgemeester en wethou ders voornemens zijn, in af wijking van het uitbreidings plan in hoofdzaak, aan Luit.- Kol. Ir. J. de Jongh Swemer te 's-Gravenhage, met toe passing van art. 20 der We- deropbouwwet een vergun ning te verlenen tot het op richten van een semi-perma- nent burelengebouw c.a. op het perceel, kadastraal be kend als Gemeente Voorscho ten, sectie B., nr 3235, gele gen aan de Veurseweg. Belanghebbenden kunnen hun bezwaren tegen het rea liseren van het bouwplan bin nen één week - gedurende welk tijdvak het bouwplan ter secretarie ter inzage ligt - schriftelijk ter kennis van burgemeester en wethouders brengen. Voorschoten, 31 dec. 1956. Het hoofd van het gemeentebestuur voorn. G. SCHRAMA, lo. MaiMim IHI'iMII; "IKIIIüTüil Ml!' Kousen - CORSETTEN - Tricotages Opgericht 1886 35 filialen begint woensdag 2 jan. 's morgens 9 uur. Corsetten, bustehouders, jarretelgordels, elastieken stepins, hemdjes, broekjes, onderjurken, rokjes, nachthemden, pyama's, nylonkousen. Koopt bij voorkeur s morgens U kunt in de ochtend veelal beter bediend worden dan in de overstelpend drukke middaguren. HUMKmOLLiR LEIDEN BREESTRAAT 99-101 TELEFOON 21770 Wegens inventarisatie Het grootste aantal men sen. met de laagste kosten, in de kortste tijd, op het gunstigste ogen blik. ADVERTEER daarom regelmatig in het De MEEST gelezen krant van Leiden en Omstreken

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 6