Oudste inwoonster van Warmond wordt a.s. zaterdag 100 jaar Loop der bevolking te Leiden De normale betrekkingen met Noord-Sumatra zijn hersteld BETALING PER GIRO VAN ABONNEMENTSGELD DONDERDAG 27 DECEMBER 1956 Grote belangstelling op elk gebied Zaterdag aanstaande hoopt mevr. Maria Johanna Kuqper Weytenburg haar 100ste verjaardag te vieren. Uit haar huwelyk werden zeven kinderen geboren waarvan er thans nog zes in leven zjjn. Zij heeft twaalf kleinkinderen en vijf achterkleinkinderen. Vorige maand is een van haar zoons overleden. mi Als men deze oude dame spreekt staat men verwonderd, dat iemand op een dergelijke leeftijd nog over zoveel vita liteit. levenslust en levensblijheid be schikt en men vraagt zich af waarin hier het geheim sohuilt. Als men haar hiernaar vraagt wijst zij erop dat dc tijd van vroeger zo geheel anders was dan vandaag; er waren lang niet zulke grote problemen en alles was zoveel eenvou diger. Het gezinsleven was lang niet zo gecompliceerd, want er was een echte huiselijkheid die thans in vele gevallen ver te zoeken is. Ook de eenvoud die de tijd van vroeger kenmerkte, bestaat niet meer en de gezonde levensopvatting, namelijk matigheid, is er op de dag van vandaag niet meer bij. Op 83-jarige leeftijd nam zij haar in trek in huize St. Liduina te Warmond waar zij van een rustige levensavond geniet. Behalve de kleine gebreken die de ouderdom nu eenmaal medebrengt, be schikt zij nog over een uitstekende ge- (Foto L.D./v. Vliet) zondheid, leeft nog volop mee met alles wat haar kinderen en kleinkinderen be treft en is nog vol interesse voor het dagelijks gebeuren. Ofschoon haar kinderen en kleinkin deren haar dikwijls bezoeken heeft zij toch nog vele eenzame uren. Als men haar dan vraagt of zijn zich dan niet verveelt is haar antwoord: Nee, daar heb ik geen tijd voor, want er is veel om over na te denken. Haar belangstelling op elk gebied is zeer groot. Een groot Godsvertrouwen is het fundament van haar gehele levensbeschouwing. Op haar 100ste verjaardag zal des morgens om half negen in de kapel van huize St.-Liduina een plechtige H. Mïs uit dankbaarheied worden opgedragen. Mevr. Kuijper is de oudste inwoonster van Warmond, sinds mevr. Stadthouder dit jaar in de leeftijd van 102 jaar is gestorven. Zaterdag 29 december is het een feestdag voor heel Liduina. STADSNIEUWS 40-JARIG JUBILEUM P. J. VAN DUUREN Bü A. W .Sijthoff's Uit ge versmij. Heden herdacht de heer P. J. van Duuren zijn 40-jarie dienstverband als boekdrukker bij A. W. Sijthoff's Uitge versmij. N.V. alhier. Vergezeld door zijn vrouw en kinde ren werd de jubilaris hedenmorgen in tegenwoordigheid van de chefs en een deputatie uit het personeel ten kantore der vennootschap door de directie ont vangen en gehuldigd. De directeur •wenste de jubilaris geluk met zijn jubi leum. bracht in eén toespraak de vele goede kwaliteiten van deze bekwame vakman naar voren en dankte hem •mede namens de commissarissen voor de ijver en toewijding, waarmede hij zijn werk steeds verricht. Tenslotte werd de jubilaris de gebrui kelijke gratificatie aangeboden: boven dien ontving hij het- getuigschrift der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, terwijl zijn echtgenote een bloemenhulde in ontvangst moch tnemen. Daarna vond in de kantine de huldi ging door het gezamenlijk personeel plaats. Allereerst sprak de bedrijfsleider, die in een van waardering getuigende toespraak de jubilaris eveneens schetste als een goed vakman, die met grote trouw en verantwoordelijkheid zijn plicht vervult. Hij bracht hem daarvoor dank. Voorts bracht een collega de geluk wensen namens het gehele personeel aan de jubilaris over, bood hem een ca deau aan en sprak de hoop uit dat de heer Van Duuren nog vele jaren zijn werk mag verrichten. Een typografisch keurig verzorgd her- innerinigsalbum vermeldde de namen van allen, die aan de huldiging deel namen. Tenslotte dankte de heer Van Duuren allen voor de hem gebrachte hulde en de cadeaus. LEIDERDORP MEISJE IN BRAND Een dochtertje van de landbouwer J. Koot te Leiderdorp is gistermorgen in de ouderlijke woning in aanraking geko men met een elektrische kachel, waar door haar pyjama in brand vloog. De vader, die in de stal bezig was, pakte het kind op en stopte het in een koelbak. In zorgwekkende toestand is het meisje naar het St.-Elisabeth Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Zij maakt het thans redelijk wel. OEGSTGEES7 WATERLEIDING TARIEVEN Burgemeester en wethouders van Oegstgeest hebben vooralsnog bezwaar tegen de door de N.V. Leidsche Duin water Maatschappij voorgenomen ver hoging der waterleidingtarieven. Zij hebben de directeur der N.V. met hun standpunt, dat gedeeld wordt door de gemeenteraad, in kennis gesteld. De door de directie gepubliceerde me dedeling over de wijziging der tarieven geldt nog niet voor de inwoners van Oegstgeest. VOORSCHOTEN WARMOND Benoemd Als voorzitter van de commissie tot wering van schoolverzuim in deze gemeente is" benoemd prof. dr. J G M .Willebrands en als secretaris de heer J. A. M. Luijten. WASSENAAR MET BROMFIETS GEVALLEN De 23-jarige S. de Roode uit Den Kaag kwam op het fietspad lanes de Schouwweg met zyn bromfiets te "vallen en liep een hersenschudding en diverse schaafwonden op. Hij werd naar de St.- Ursulakliniek alhier vervoerd. Terzake baldadigheid, zoals het uit de scharnieren lichten van hekken van tuinen aan de Kerkdam, werd proces verbaal opgemaakt tegen twee jeugdige inwoners van Noordwyk. Australië won Meer de Davis Cup Australië heeft de Davis Cup behou den .Na het dubbelspel is het reeds ze ker dat de Australiërs de Challenge Round tegen Amerika zullen winnen. De Australische dubbel Lewis Hoad- Ken Rosewall versloeg de Amerikaanse combinatie Vis Seixas-Sam Giammalva met 1—6, 6—1. 7—5, 6—4. De stand is hierdoor 3—0 voor de gast heren geworden. Morgen worden de laat ste twee enkelspelen gespeeld. Voetbalpool-commissie naar minister van Justitie Morgenmiddag zal de voetbalpool- commissie van de KNVB, die wordt gevormd door de heren mr. P. Blaisse, E. M. Joosten en L. Brunt, een on derhoud hebben met de minister van Justitie, prof. mr. I. Samkalden. De commissie zal de minister een plan voorleggen, om te komen tot een sa nering van de Nederlandse voetbal pools. F. 60.000 Veertien van de vijftien resultaten van wedstrijden, die op het pool-formulier van de Apeldoornse Boys voorkwamen, zijn door twee Apeldoornse arbeiders juist ingevuld. Dat leverde hun een eer ste prijs op van f. 60.000. De gelukkige prijswinnaars zijn de he ren J. Sangers. arbeider bij eèn moto- renfabriek en zijn schoonzoon, A. Huis- kes. bouwvakarbeider. Het was de vijfde maal dat zij tezamen aan deze voetbal toto deelnamen. Met spanning wachten zij nu op de nacontrole, want pas daar na kan tot uitbetaling van de prijs wor den overgegaan. Het betreft hier de pool van amateurclubs, welke het hoofdkwar tier te Alkmaar heeft. Nieuwe reglementering wereldrecords zwemmen De bepaling, dat wereldrecords alleen zullen worden erkend indien zij in een 50 meter of 55 yardsbad zijn gemaakt, wordt pas van kracht op 1 januari 1957. De records welke voor die datum in een 25 meter- of 25 yardsbad zijn verbeterd zullen derhalve wel voor erkenning door de FINA in aanmerking kunnen komen. Deze bepalingen hebben verstrekken de betekenis voor de Nederlandse zwem sters. AI de records die op naam staan van Nederlandse meisjes blijven geldig. Zelfs die, welke gemaakt ziin na het congres van de FINA van 26 november, waarop het besluit werd genomen, zoals dat van Mary Kok op de 4 x 100 meter wisselslag persoonlijk (gemaakt op 2 de cember te Hilversum) en dat van de Ne derlandse dameszwemploeg op de 4 x 100 meter wisselslag estafette (van 8 decem ber te Zwolle). Dodelijk ongeval in Noordwijk Eerste kerstdagmorgen reed het be jaarde echtpaar van Leeuwen wonende aan de Zwarteweg alhier, op een tan dem met hulpmotor ter hoogte van de Dr. Mr. Willem van den Berghstichting. Juist op het moment dat de heer van Leeuwen linksaf wilde slaan om het stichtingsterrein op te rijden, werd hij ingehaald door een personenauto be stuurd door de 22-jarige inwoner van Katwijk. Blijkbaar heeft het chtpacr de auto niet opgemerkt met net gevoig, dat de tandem werd aangereden. De heer en mevrouw van Leeuwen werden tegen de grond gesmakt. Vooral mevr. van Leeu wen was er erg aan toe. Zy brak een been en kereg verwondingen ..an het hoofd. Dr. Schut verleende eerste hulp. In bewusteloze toestand is het slacht offer naar het Academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht waar zij 's avonds is overleden. De heer van Leeuwen kreeg snijwonden in het gelaat. Hij kon naar zijn woning worden overgebracht. ZOETERWOUDE GOUDEN PRIESTERFEEST G. J. Klaverweyde O.S.C. vierde giste ren in het Kruisherenklooster aan de Vrouwenweg alhier zijn gouden priester feest. De gouden jubilaris droeg om half tien 's morgens een plechtige H. Mis op. Van een tot twee uur was er gelegenheid de jubilaris geluk te wensen" Om vier uur 's middags werd nog een plechtig Lof gecelebreerd, dat eveneens door vele parochianen werd bijgewoond. In week van 13 f.m. 19 december 1956 GEVESTIGD J. Öoekema en fam., huisknecht. Rijns- burgerweg 100; L. J. Hoogenboom en fam,, overwegwachter NS, a.b. spoorhaven Haag- weg; T. E. Moesbergen en fam., techn. ambt., G.Kaöteintsr. 49; A. M. Stevens- Christlaans en fam., Hansenstr. 61; T. La- man en fam., Aarstr 8; P. C. Rijsbergen- Wouters en fam., Sóhutterstr. 24; C. H. Daams en fam., militair KM. Marnixstr. 133; H E. Dallinga en fam.. Medusastr 20: P. E J Prins en fam., textielarbeider. Celebesstr. 10; L. Crooy en fam., Gerrit Kasteinstr. 25; A. Heegêrs en fam., bestel ler PTT. v. 't Hoffstr. 12a; A. J. Bekker- v. d. Aikker, Johan de Wittstr. 37; J. J. Dijkstra. Zonneveldstr. 7; E. J. Ober, Ma- riënpoelstraat 5: J. G. Verstelle.' ass. laboratorium. Oude Singel 50: H. C. Me- nalda, Witte Singel 19; J. H. Meesman, Vreewykstr. 17; R. Voskiuil, tuinman. Narmstr. lb; L. Hoorn. ass. in de huish.. Rijnsburgerweg 10; C. Haas-Schenk, De Genestetstr. 5; J. W. A. van den Berg, Kneppelhoutstr. 27: K. F. Kerrebijn, arts, Boerhaavelaan 17; J. Romein. 1.1. verpleeg ster. Witte Singel 27; C. Brussee. militair, Margrletstr. 32a; H. G. Steenhuis. elek tricien, A'ppelstr. 16; W van Haaren. ha venarbeider. Schutterstr 24: R. Bieger. Breestr. 163; T. Blase. Witte Singel 74; G. H. Tankink, Zoeterwondsesingel 52; A. J. van Dam, receptioniste, Hogerbeets'str. 8: J Geers-Van den Bosch, Hoogl. Kerk- gracht 25; W. Verweij, Zaanstr. 40; W J. van den Berg, kruidenier. Schelpenkade 9: M. A. Hasseleij Klrchner, Ranenburg 40; E. N. Chin-A-Paw. RoodborstsYr. 36; H. C. Biegnolé. kermisexploitant. Korevaarstr. 23; P. C. van der Sleet, agent v. politie, Rooclborststr. 37; H Tiebosch, fraiser, G. v d. Laanstr. 8; G. G. Glazemakei-De Groot, Zoeterwoudsesingel 50; H. L. A M. Castelein, Johan de Wittstr. 6; V. L. Ash- more. Zoeterwoudsesingel 56; J. M. Wes- terhout-Monaghan, Burggravenlaan 74; R. L. Shriro. Merelstr. 34. VERTROKKEN H. J. Munder en fam., Roodenburgerstr. 14. naar Oegstgeest. Floralaan 43: H H. Omtzlgt en fam., Kapteynstr. 27. naar Zoe- terwoude, Hoge Rijndijk 229; J. Kanis en fam., Brederodestr. 42, naar Katwijk, a.b. Noordw.weg; G. N. Bink en fam., Joh. de Wittstr. 46. naar Vught, Middenweg 10: C. Jonker en fam., Leeuwerikst-, 14, naar Katwijk, Ploenhof 5; P. C. Teekens en fam.. Lange Mare 94, naar Zoeterwoude Ornme- TT - diikseweg 10- C v. d. Ouweelen-Massaar, Geslaagd Voor de Vakpi oefcommis 0ude Vest 187a naar Amsterdam. P. de sie burgerlijke- en utiliteitsbouw te Der Hooghstr. 42 j C. Jonger.elen en fam. Haag slaagde de heer J. P. Koeleman -- - alhier. Thorbeckestr. 42, naar Maastricht. Rechts- straat 58; A. van der Bie en fam., Cobet- straa.t 7, naar Arnhem, De la Reystr. 13: J. van Dijk en fam.. Resedastr. 26, naar Dokkum. Woudweg E 110; H Vogt en fam.. Acaciastr. 3. naar Zwijndrecht, a/b in O. Maas; A. van Vlanen en fam.. Witte Ro zenstraat 55, naar 's-Gravenhage, Lopik- „plein 20; C. A. U. Reus-Hug en fam., Haagwee 56, .naar Irak; B. Kuipers en fam., Rijnsburgerweg 58, naar Australië; S. C. Sno en fam., Kagerstr. 24, naar Ned. Antillen; J. de Vries en fam., Mariënpoel- straat la. naar Diever, Wapse 83; C. van Leeuwen en fam.. Narmstr. 33. naar Rot terdam. Schietbaaustr. 11a; A Welling. P. J. Blokstr. 22. naar Amsterdam Kost- verlorenstraat 121; A. Ris, Bilderdijkstr, 16, naar Oegstgeest, De Ke-mpenaerstr. 6a; G. van Heijnengen. R. en Schiekade 26, naar 's-Hertogenbosch. Hlnthamerstr. 194; M. Nievaart, Morsstr. 55, naar Amsterdam, Amsteldljk 88; E. F. v. Klaveren-De Bruin, Emmastr. 1. naar 's-Gravenhage. Stieltjes- straat 82; P. Jansen, Aalmarkt 3, naar Bergen N.H., Pr. Hendriklaan 5c; N. Voge lenzang. Anna Paulownastr. 27, Ossen- dreoht, Vatzeweg 40; F. Gadegbeku, Plant soen 29, naar Liberie; W. F. Hajer Zoe terwoudsesingel 10. naar 's-Gravenhage, Welmarstr. 120; J. F. Franse. Lorentzkade 16a. naar Maassluis, Zuidvliet 50 A R. van der Meersch. De Sitterlaan 114. naar België: C. Leget, Magd. Moonstr. 47. naar Amsterdam le v. Swindenstr. 27 11; M. van der Waller. Stationsweg 35a, 'naar Goes, Vlasmarkt 6; H. E. van der Hevde- Bakker, Rijnsburgerweg 75a. naar Zuid Afrika; M. S. Feuer. Rijnsburgerweg 161. haar 's-Gravenhage. Plaats 13; J. F. Del- sasso, Lange Mare 39a, naar Oldebroek, Ribesstr. 28; J. Hartman. Floresstr. 32, Sophiastr. 24, naar Noordwijk, Stijntjes- naar Geldrop, Helze 3; W A F. Marijt. duinstr. 18; J. M. Marres, Noordeinde 50, naar Maastricht, Capucijnenstr. 98; N. M. van der Leeden. Zoeterwoudsesingel 41. naar Utrecht, Adr. v. Bergerstr. 53; E. D. Harten De MeiJ v. Streefkerkstr. 24. naar Zuid Afrika; D H. Dekker. Rijn en Schie kade 38. naar Groot Brittannië; H. M. G. Denz. Rijnsburgerweg 10. naar Amsterdam. Admiralengracht 80; W. M van de Stroet. Rijnsburgerweg 10, naar Rotterdam. Ber- kelselaan 18; V. I. Boekhoudt, Boerliaave- laan 47, naar Ned, Antillen; G. H M. Landman, Boerhaavelaan 47, naar Voor- bu.g, Park Vronestcijn 53; O. E. van Traa, Oude Vest 19. naar Groningen. Quintus- laan 6; H. M. J. Jongenelen, Herengracht 45a, naar Delft, Nw. Plantage 17; G. J. de Reg.t. Heemskerkstr. 82, naar Sassenheim, Fl. Schoutenstr. 13; H. Th. Wassink, Pr. Hendrikstr. 4, naar 's-Gravenhage. 2e Blankenburgerstr. 97; D. M. J. Verkuijl. v. OMenbarneveltstr. 37a. naar Maarssen, Diependaal-eweg 33; Overtrad Abdoelgani deviezenbepalingen? Het Indonesische Kabinet heeft van daag bekend gemaakt, dat het besloten heeft om de zaak tegen minister Abdoel gani voor te leggen aan het Hoogge rechtshof. nadat nog aanvullende gege vens zullen zijn verkregen. In het communiqué v<an de regering wordt gezegd, dat zij geen aanleiding ziet voor vervolging van minister Ab doelgani met betrekking tot de beweerde corruptie, doch gebleken is, dat er een andere zaak is. waarin de minister van Buitenlandse Zaken betrokken is. name lijk overtreding van de deviezenbepa lingen. Volgens het communiqué heeft minis ter Abdoelgani zich bereid verklaard tot ontheffing uit zijn ambt, zodra de be wijsstukken aan de procureur-generaal zullen zijn overgelegd. Ambassadeur te Brussel Binnenkort is de benoeming te ver wacht-en van jhr. P. D. E. Teixeira de Mattos thans HM.'s buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Luxem burg. tot HM.'s buitengewoon gevol machtigd ambassadeur bij het Belgische Hof. Hongaren worden naar Siberië gebracht Een Japanner, die gisteren na elf jaar gevangenschap in Siberië in Tokio aan kwam, heeft- meegedeeld, dat het kamp te Chaberofsk gebruikt zal worden voor Hongaren, die door de Russen uit hun land zij-n weggevoerd. De Japanner had voor zyn vertrek aan een Russische officier gevraagd wat er met het kamp zou gebeuren na de vrijlating van de Japanse krijgsge vangenen. De officier zei hem toen. dat het gebruikt bzou worden voor Hon gaarse gevangenen. ELFTAL VAN FA. BEUK WON VOEBALMATCH De personeelselftallen van de fa. L. Beuk en Zn. uit Noordwyk en va-n Ma reis Autobedrijf uit Wassenaar speelden te Wassenaar een voetbalwedstrijd om de wisselbeker van de Haagse handel in auto-onderdelen Geon. Na tien minuten spelen scoorde Kagenaar het enige doel punt in deze wedstrijd, dei dus eindigde in een zege voor de fa. Beuk. De aanvoerder van de Wassenaarse spelers, de heer J. Hoogenboom, over handigde met een kernachtige toespraak de beker aan het winnende team. In het voorjaar zal te Noordwijk een revanche-wedstrijd gespeeld worden. Djakarta meldt thans: Hatta acht krachtige regering noodzaak Radio Djakarta heeft vanmiddag gemeld, dat luitenant-kolonel Djamen Gin- ting het commando over het eerste militaire territorium - bestaande uit de provincies Noord- en Midden-Sumatra - van kolonel Simbolon heeft overgeno men. Volgens Radio Djakarta zou Djamin Ginting geporteerd zyn voor het on derhouden van normale betrekkingen met de centrale regering. BENTHUIZEN OUDSTE INWOONSTER OVERLEDEN Mevr. Ingetje van Winkelvan Vel den, Molenstraat 200d, is maandag j.l. overleden. Zij was geruime tijd de oud ste Inwoonster van Benthuizen. Geboren op 28 juli 1860 te Leiderdorp, verbleef zij haar laatste levensjaren bij haar docther, mevr. Smdnkvan Winkel. Thans is de oudste inwoonster dezer gemeente, mevr. Antje Langewisch- Grootendorst, Dorpsstraat 183, die ruim 93 jaar is. R1INSBURG Prijzen veel te laag VEILINGOVERZICHT „FLORA" De aanvoer van kerstbloemen zoals Boltulpen en Hiacinten was zeer groot. Hierdoor waren de prijzen veel te laag. De Brillant Star, waarvan de meesten aangevoerd werden, bracht, van f. 3.80 tot f. 6 op. hetgeen niet lonend genoemd mag worden. De witte hiacinten brachten aanvan kelijk nog goede prijzen op: 24—38 ct. Met de gekleurden daarentegen was het lang niet best. Brachten bijv. Pink Pearl in het begin van de week nog 30 tot 38 ct. per stuk op, de laatste dagen brachten zij het niet verder dan van 15 tot 22 ct. De blauwe soort Bismark veranderde van eigenaar voor 15 tot 21 ct. per stuk. Lange tulpen komen er nu ook steeds meer aan de veiling. Vooral Sujerba is van zeer goede kwaliteit en bracht het van 135 tot 220 ct per bos van 10. Wat White Sail betreft, wordt nogal ge klaagd over waterstelen. Overdalen zijn zeer goed van kwaliteit en noteerde dan ook van 180 tot 240 ct per bos. Overige noteringen. Chrysanten per bos in ct.: Vibrand 80—115; Slager 70—105; Germ 100—115; L. Island 90110; Kerstgroet 140160. Narcissen per bos in ct.: Craqford 50 73; Helios 6074; G. Harvest 100 105: Sarly Glory 60—67. Tulpen per bos in ct.: Cr. Imperial 130—160; Yellow Poppy 125—135; Hille- garda 135170. Am. Anjers per stuk in ct.: Sim Rood 2333; Sim wit 3040; Sim rose 23 28; Elisabeth 24—30. Freesia per bos in ct.: Geel 6078; Wit 6383; Gemengd 5055. BI. Druifjes 2738 ct. per bos. Hulst 180—270 ct. per kg; Judas penning 60 85 ct. per bos. Crocus blauw f. 8. per 100. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 27 december. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Per 100 kg.: spruiten A 5885, Idem B 4763. ulen pioklers 25.10, idem drielingen 27.20, Idem middelfijn 28.4028.60, idem mlddedgrof 28.40—29.40. idem grof 30.10. witlof 56— 81. Per 100 stuks: sla A 1822. BOSKOOP. 24 deoember Coöp. veren. ..De Boskoopse velling". Rozen, grootbloe- mlg 20 stuks: Parel van Aalsmeer 6 40, Duisburg 3.405.30, Better Times 1.60 1.90, Pechthold 1.802.00 Gemengde rozen 70*1.20, Babyrozen 10 stuks: Else Poulsen 2^*40. Forsyttiatakken per tak 4459, id. per bos 10 stuks 2.203.60, Pemettyatak- jen witte bes per bos 4065. RIJNBURG, 24 december. Bloemenvei ling Flora. Tulpen p. bos: White Seal 160 —180. Superba 155—210. Krelage 140— 155, Pink Trophv 135—150, Copland 3— 360, G. Harvest 230260. Amerik. anjers: Sim rood 3034„ id. roze 2831. ld. wit 2730. Elizabeth 2729. Tulpen met bol per 100: Brill. Star 400—780. Joffre 800*- 910. Narcissen: G. Harvest 100105. Early Glory 80—85. Helios 68—73 Cragford 60 65. Hyacinten: L'Innocence 3052. Pink Pearl 2530( Bismarck 2330, Ostara 2027. Blauwe Druifjes 2240 per bos. Fresia's 7082 per bos. RIJNSBURG, 26 december. Bloemen veiling Flöra. Tulpen per bos: Krelage 85 110. Wintergold 140155. Lustige Wit- we 200240. Superba 100120, Cr. Im perial 110—125, Hillegarde 100—110, G. Harvest 180—185. W. Seal 85110. Or. Wonder 180185, Pink Trophy 105110, Demeter 200—220, Early Queen 100110. Narcissen per bos: Helios 7583, Early Glory 9095. G. Harvest 100105, Crag ford 8085. Hyacinten per stuk: Pink Pearl 2530 Ostara 2531 Blsanarok 24 Zuur-Geerllngs 28. J Bos 30—34. Pr. Irene 22—26. L'Inno- Overste Ginting werd - men zie elders - zaterdag j.l. door de centrale regering benoemd tot opvolger van kolonel Sim bolon, die na zijn staatsgreep in Noord - Sumatra tijdelijk van zjjn post werd ontheven. Tevens deelde Radio Djakarta mede, dat de radio-omroep van Medan, die door de opstandige legerofficieren was omgedoopt tot „Radio Olifant", voortaan weer gewoon Radio Medan zal heten. Radio Djakarta ontkende, dat overste Ginting door Simbolon tot hoofd van zijn revolutionaire commando zou zijn benoemd. In de uitzending van Radio Dja karta werd medegedeeld. Ginting zou hebben bekend gemaakt het comman do over het eerste militaire district te hebben overgenomen en dat van heden af de normale betrekkingen met de centrale regering werden her steld. De vroegere vicepresident dr. Moh. Hatta zeide vandaag „dat de vorming van een krachtige regering nodig is om het hoofd te bieden aan de hui dige situatie". Zulk een krachtige regering kan worden bereikt door het formeren van een presidentieel Kabi net, onder leiding van het Staatshoofd zelf, die moet worden bijgestaan door ministers, die geen verantwoording aan het Parlement schuldig zijn". Hatta zeide, dat deze formatie alleen mogelijk zal zijn door een besluit van het Parlement, dat genomen zou moe ten worden op grond van de tegen woordige noodtoestand. De President mag niet het initiatief nemen voor zo'n Kabinet zonder de voorafgaande toe stemming van het Parlement, aldus Hatta, omdat zulk een stap een greep naar de macht zou zijn, in strijd met de Grondwet, en „niets anders dan een Staatsgreep". De voorzitter van de Masjoemi, Moh. Natsir, zou aan Hatta hebben verzocht de leiding op zich te nemen van een „Zakenkabinet", als de Masjoemi erin zou zijn geslaagd de overige partijen te overtuigen van de noodzaak van het vormen van een nieuwe regering. Hatta zou hebben geantwoord, dat deze zaak uitsluitend van het Parlement afhangt. Maatregelen In Zuid-Sumatra De gouverneur van Zuid-Sumatra Winarno Danoeadmodjo heeft bekend gemaakt, dat het provinciaal bestuur de staatsinkomsten uit belastingen en in- en uitvoerrechten van de centrale rege ring heeft overgenomen. Dit besluit werd genomen door de Provinciale Vei ligheidsraad en beoogt het wegnemen van de gevoelens van ontevredenheid onder de bevolking over de trage vor deringen bjj de wederopbouw. Ongeveer tweevqfde van Indonesië's inkomsten in buitenlandse deviezen zijn afkomstig uit dit rijke oliegebied Zuid-Sumatra heeft zich niet als Noord- en Midden-Sumatra van de centrale regering losgemaakt, doch wat de financiële maatregelen betreft, komt het op hetzelfde neer. De gouverneur zeide dat het besluit uit sluitend de uitvoering van de weder- opbouwplannen beoogt. Voorts kondigde hij aan, dat in 1957 „andere radicale maatregelen zullen worden genomen". Provinciale leiders in Palembang zei den te hopen, dat de regering de maat regelen van het provinciaal bestuur zal kunnen begrijpen. Doodstraf op smokkelen Gisteravond deelde radio Medan mede, dat volgens een bekendmaking van het „revolutionaire commando van Noord-Sumatra het aan handelaren, die over buitenlandse deviezen beschikken, is toegestaan om o.m. rijst, suiker en sigarettenpapier vrij van rechten in te voeren. Volgens een andere bekendmaking» uitgegeven door overste Djamin Gin ting, is op het smokkelen van produkten uit zjjn gebied de doodstraf gesteld. Ook machtsovername in Zuid-Sumatra? Volgens in Djakarta van Zuid-Suma tra ontvangen berichten, zou het leger ook d«ar het bestuur over de provin cie hebben overgenomen. Onze kwartaal- en maandabonnees, die de voorkeur geven aan beta ling per giro, verzoeken wij vrien delijk de overschrijving te verrich ten vóór de 1ste van de maand, resp. vóór de eerste dag van ieder kalenderkwartaal. Alleen dan kunnen zU er zeker van zijn, dat geen kwitantie wordt aan geboden. De abonnementsprijzen zijn: per maand f 2.35 per kwartaal f7. Ons gironummer is 57055 TER AAR Meisje sprong in het water Maandagmiddag kwamen Theo en Riet Leliveld samen met hun buurjon gen Hans van Vliet, uit de Bloemen- straat, fietsen richting Westkanaalweg. Valk hij de Papeveerse brug reed de 12-jarige Hans van de hoge walkant pardoes het Aarkanaal in. De 11-jarige Riet bedacht zich geen moment, Het haar fates midden op de weg vallen en dook de drenkeling, die niet kon zwem men, na. Al spoedig had ze haar spar telende vriendje te pakken en duwde hem zwemmend naar de kant. De heer D. Verzaal bracht de kinderen met zijn auto naar hun ouderlijke woning. Het rijwiel werd later met een haak opgevist. BEURSOVERZICHT Cultures teleurstellend Amsterdam, 27 december De markt had vandaag weinig te be tekenen. Publiek en speculatie traden met het oog op het einde van het jaar zeer voorzichtig op. Er heerste dan ook een gereserveerde, aarzelende tendentie en de omzetten waren uitermate gering. Zelfs internationale fondsen vielen uit de toon door een volkomen verlaten aanblik en een afbrokkelende koersbe- weging. Ook Kon. Olie, die aanvankelijk iets boven het peil van maandag uit kwam, wist tenslotte het vorige niveau maar nauwelijks te handhaven. Teleurstellend was het verloop van In donesische fondsen, die maandag de toon aangaven. De onzekerheid over strekking en betekenis van de opstandi ge beweging op Sumatra is oorzaak ge weest dat een belangrijk deel van de maandag in deze sector behaalde koers winst weer verloren ging. HVA belandde zelfs weer beneden pari en Ver. Deli zakte tijdelijk in tot 104. Scheepvaart had een stil verloop en was merendeels prijshoudend. Neder landse Staatsfondsen konden zich slechts met moeite handhaven. Met name voor de Staffellening trad een aarzelende stemming in. De markt sloot stil zonder opmerke lijke fluctuaties. WISSELKOERSEN Amsterdam, 27 december Londen 10 65%10.66%, New York 3.82H—3 83^, Montreal 3994—3.99%, Parys 1.08374— 108474. Brussel 7.5®%—'7.60%, Frank furt 90 9891.03, Zlirich 87.08—87.13. Zü- rich (vr. francs) 39.334—89.384, Stock holm 73.74473.794. Kopenhagen 54 984—55.034, Oslo 53.49—53.54. Mi laan 60 744—60.794. Lljsterstr. 27. naar Oegstgeest. A. v. Bu- i cence 30—45 Tulpen met bol per stuk: Herengracht 45a. naar Verenigde Staten v. I renlaan 9; C. J. M. van der Vorst. Hoge Joffre 89; E. "D'Or 1314 Krokus Amerika; P. M. H. Meyer-Steuns en fam..Rijndijk 107b, 's-Gravenhage, Balistr. I9.bla.uw 79 per 100. Beurs van Amsterdam Donderdag 27 december ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% 91% 91% Grootboek obl87% 87 L Ned. *51 34 89 91% Ned '53 (34) 89 88% Ned '56 34 91% 88% Ned '48 3% 87 B 86% Ned '54 3% 87 4 874 Ned '55 3% 87% 87% Ned '55 n 3 4 87% 87% Ned '47 34 (3) 86ft 85fi Ned. "31 3 86 86 4 Dollarlng '47 3 924 924 Investeringscert. 3 914 91A Ned 62-64 3 90 A 90^ Indië A3 87ft 874 Grootboek '46 3 87 L ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 51 51% Nat Handelsbank 112 112% Ned Handelsmij. 171 1714 A K.D 216% 215% Philips 242% 238% (Jnilever345 343% Wilton Feyenoord 217 2174 Biliton 2de r 2254 2204 Kon. Olie (f.60.—) 161.60 161 Kon OHe 161.50 160.95 Amst Rubber 854 84% Holl Amer Ujn 190 191 Kon N Stoomboot.. 1704 171% Ned Scheepv Unie 1714 171 HVA 101% 99% Java Cult 60 57 Deli My en (Ver.) 107% 104 Senembah 664 67% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 89 89 4 Den Haag 1937 1 3.. 94 Lelden 1947 93% R'dam "37 I-ID 3% 884 industi Obligaties Philips Dollarlng '51 101 1004 Premieleningen A'dam -51 24 92 93 A'dam '56 I 24 93 93 A'dam '56 n 24 1004 1004 Eindhoven *54 24 87% 864 Enschede '54 24 87% 88 Den Haag '52 I 24 1004 100% 100'i 105% 1004 R'dam '52 I 24 104% 101% 101% Utrecht '52 24 106 105% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinsteilingen Amst. Bank 227 Rott. Bank 185 Twentsche Bank 1954 Industrie Ondernemingen Ned G eD Sp fabr 192 Kon Ned Grofsm 1064 Rott Droogdok Mij 545 Tieleman en Dros 94 Handelsondernemingen Borneo Sum. H Mij. 80 Internatlo974 Diversen Albert Heyn 254 Ned Mjj Walv vrt 69 Spoorwegen Dell Spoorweg My 21 Amerik. 'ondsen 227 190% 200 B 190 106% Anaconda Shell Ol) Comp 77% 94 204 93% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Holl Constructie Ing bur v Bouwnyv Int. Kunststof! Ind Kon. Ned Edeimet Pref WA. idem Textiel Gebr v Wjjk Leidsche WoUpinn Ned Electroiasm Sikkens LaKfanr 53 Ver Touw fabrieken Wem Ink's Betonm. V K 380 120 43 72 754 75% 270L J.'5L 410GB 164 86 75% B 270 1644 86%

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5