Het Licht van God zal doorbreken en éénmaal alles zuiveren ,,H' Autonomie-beweging in Priangan? Dronken automobilist liet een spoor van vernielingen achter Felle vuurzee te Maastricht Met een enkel woord t>Rmmeni£. Wal wezenlijk van belang is gebeurt meestal onopgemerkt „A- Agenda fi DONDERDAG 27 DECEMBER 1956 Vervolg van pag1 'Ingez IVled-Adv.) Nieuwe moeilijkheden voor de rege ring dreigen uit Priangan in West- Java. Daai* heeft het „commando van het Soendanese jeugdfront" een verkla ring het licht doen zien, waarin wordt geëist, dat de militaire commandant van West-Java, kolonel Soeprajagi, zal wor den vervangen door een Soendanees, en dat de gouverneur van de provincie West-Java, Sanoesi, zal worden vervan gen door een man, die wordt gerespec teerd door het Soendanese volk. Het westelijke deel van Java, waarvan Ban doeng de hoofdplaats is .telt een bevol king van ongeveer 10 miljoen zielen. Anti-Javaanse gevoelens onder de bevol king van de Soedan hebben onlangs ge leid tot het verspreiden van pamflet ten, waarvan de inhoud als beledigend voor president Soekarno en de PNI wordt aangemerkt. Met een verwijzing naar de opstandige beweging op Suma tra wordt in de Soendanese verklaring gezegd, dat de daarin gestelde eisen „absoluut" zijn en dat de situatie „ex plosief" is. Hatta: nieuwe leider? Radio-Medan zond inmiddels ook eeh verklaring uit van de inlichtingendienst van Simbolon, volgens welke het voor de weermacht niet mogelijk is, zich buiten de politiek te houden, wanneer het land wordt bestuurd door een regering „die niet waardig is, door haar te worden verdedigd". Zowel in Medan als in Padang is bij herhaling verklaard, dat de afgetreden vice-president, dr. Moh. Hatta, de leider is die het hoofd ener nieuwe regering dient te worden. In zijn eerder vermelde toespraak tot de president heeft kolonel Simbolon nog gezegd, de hoop te koesteren, dat de twee voornaamste leiders van Indonesië „wederom zullen samenwerken" in het belang van dc staat. Het te Padang verschijnende dagblad „Naoelan" deed in een hoofdartikel een beroep op Soekarno. Yitf. kabinet Ali Sastroamidjojo te ontslaan en dr. Moh. Hatta de vorming van een nieuwe rege ring toe te Vertrouwen. Een woordvoerder van de aan de re gering deelnemende Islamitische partij, de Masjoemi. die deze dagen een con gres houd te Bandoeng, verklaarde gisteren, dat „maatregelen, die zouden worden genomen door president Soekar no met de steun van de onlangs afge treden vice-president dr. Moh. Hatta. om de thans ontstane situatie meester te worden, door het volk zouden worden toegejuicht". Tot dusver is echter niets bekend geworden over een ontmoeting tussen de beide hoogste republikeinse leiders, die elf jaar geleden samen de onafhankelijkheid van Indonesië procla meerden. Zoals gemeld wensen de opstandige provincies en vele Islamitische politici dr. Moh. Hatta als leider van een nieu we regering. Bezettingsverbod Het militaire commando te Medan heeft een bevel uitgevaardigd waarin een verbod wordt ingesteld op het bezetten door de bevolking van landbouwonder nemingen. op stakingen en op demon straties. Het op grote schaal bezetten van ondememings-arealen door de be volking, hetgeen werd aangemoedigd door communistische mantel-organisa- Van Den Haag tot Wassenaar Kreeg een maand gevangenisstraf (Van onze Haagse redactie) „Heb ik een aanrijding gehad?", vroeg een inwoner van Wassenaar verbaasd aan een paar politiemannen, die hem in de nacht van 30 oktober uit zjjn bed kwamen halen. „Misschien mogen we even in de garage naar uw auto kijken? zeiden de politiemannen. De auto was geen auto meer eigenlijk alleen nog maar een rijdende ruine. of, zoals de Haagse politierechter het noemde, een puinhoop. „Ik herinner me niets ja toch on derweg heb ik een klapje gevoeld", zei de auto-eigenaar tot de politiemannen. De hele voorkant van de auto was „ver frommeld", de bumper en de lampen waren afgescheurd, het spatbord was er Hotel te Finsterwolde totaal afgebrand Maandagavond om ongeveer zes uur is brand uitgebroken in het maga zijn van de meubelhandel Luxembourg in de Gubbelstraat in Maastricht, naar men aanneemt door te grote hit te-afstraling van een kachelt je in dit magazijn. Door de vele brandbare stoffen, die hier waren opgeslagen, greep het vuur snel om zich heen. Het tastte eveneens de in dit oude pand geves tigde opslagplaats van een matrassenfabriek Rubé en de wijnkelder van de firma Souter aan. De Maastrichtse brandweer rukte met haar volledig materieel uit. De vlammen sloegen inmiddels meters hoog boven het dak van het oude pand uit. De vuurzee bood een fantastisch schouwspel. Duizenden mensen sloegen de brand gade vanaf de markt en de beide Maasbruggen. Om ongeveer zeven urn* werd as sistentie gevraagd van de brandweer van Heerlen. Deze was 25 minuten la ter ter plaatse. Toen de brand ander half uur woedde, werd tevens de hulp ingeroepen van de brandweer van Aken (Dtsl.). Deze was ongeveer drie kwar tier later op het terrein van de brand en kon, na een uur geassisteerd te hebben, weer inrukken. Om half negen was men de brand meester. Toen begon het nablussings- werk, waarmee de brandweren van Heerlen en Maastricht nog lang bezig waren. De schade wordt voorlopig geraamd op f. 300.000. De opslagplaats van de meubelhan del brandde geheel uit en het magazijn van de matrassenfabriek gedeeltelijk. De opslagplaats van de wijnhandel liep grote waterschade op. Tevens ging hier een grote hoeveelheid verpak kingsmateriaal en een kampeerwagen verloren. Ook sprong er tengevolge van de grote hitte een glazen dak. Van het pand en enkele er naast ge legen woningen zijn muren ingestort. Bij de brand zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd; een brandweer man werd licht gewond. Vijf woningen moesten tengevolge van de brand ont ruimd worden. Op de morgen van tweede kerst dag, om circa zes uur, is brand uit gebroken in hotel-café-restaurant „De Unie" te Finsterwolde. Ondanks blussingswerkzaamheden van de brandweer van Finsterwolde, Beerta en Winschoten is het hotel, het grootste van Finsterwolde, door het vuur verwoest. Van de inboedel en van de inventaris kon niets worden gered. Verscheidene archieven van plaatse lijke verenigingen, die in dit hotel ver gaderingen en uitvoeringen plachten te houden zijn verloren gegaan. Ook de prijzenkast met kostbare bekers en medailles, die door de afdeling Finster wolde en omstreken van de Landelijke Ruitersportvereniging waren gewonnen, is door het vuur verteerd. De eigenaar van het hotel, de heer W. Meendering en zijn echtgenote had den zich, nadat er in het hotel een uitvoering was gegeven, die tot vroeg in de morgen had geduurd, niet lang voordat zij door het knetteren van de brand werden gewekt, ter ruste be geven. Het hotel was tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. BINNENLAND Op de Hoge Weg te Amersfoort even voorbij de Tweede Steeg in de richting Hoevelaken is maandagavond de 24-jarige Van der Akker uit Nijkerk bij een auto ongeval om het leven gekomen. Het slachtoffer beheerde een autorijschool. Omwonenden zijn na een klap, die zij (hoorden, naar buiten gesneld. Zij troffen de man dood in de cabine van zijn wagen aan. De auto zat om een boom heen ge wrongen. De Nederlandse Jeugdbond voor Na tuurstudie houdt haar jaarlijkse congres in gebouw Concordia te Gouda van donder dag 27 december tot en met zondag 30 december. Aan prof. ir. G. H. Bast is eervol ontslag verleend als hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft, waar hij in de afdeling der elektrotechniek, de draadgolftelefonie en de telefoontrans missie doceerde. Het heeft er de schijn van alsof de Rotterdamse winkeliers voorlopig niet met een gerust hart van huis kunnen gaan. Werd er zondag j.l. ingebroken in winkels in het zuidelijk en het westelijk stadsdeel tijdens afwezigheid van de bewoners, waarbij grote bedragen aan geld werden buit gemaakt, in de kerstnacht hebben mogelijk dezelfde daders gewacht tot een sigarenwinkelier uit de Frits Ruyschstraat met zijn hulsgenoten ter kerke was. om him slag te slaan. Nu werd een bedrag van f 900,gestolen. Van de dader of daders nog geen spoor. Op Eerste Kerstdag is te Den Haag overleden kapitein-ter-zee-vlieger bulten dienst L. A. H. Rombeek, inspecteur van de Rijksluchtvaartdienst, bij welke dienst hij hoofd was van het bureau vliegzaken. Hij is 51 jaar geworden. Het stoffelijk overschot zal morgenmiddag om half drie op „Westerveld" worden gecremeerd. Zaterdagmiddag a.s. om half drie zal in tegenwoordigheid van directeuren en curatoren der Vrije Universiteit, alsmede van vertegenwoordigers van het'Rijk en de gemeente Amsterdam de eerste paal worden geslagen van het ziekenhuis voor de medische faculitelt der Vrije Universi teit. Deze handeling zal worden verricht door mr. J. M. L. Th. Gala, minister van O. K. en W. Maandagmiddag meldde de kotter SGH 70 uit Scheveningeh. onder gezag voerder F. van Dokkum radiografisch dat aan boord brand was uitgebroken. Het schip was onderweg van Amsterdam naar Urk en sleepte het casco voor een nieuwe Noordzeekotter, die op Urk verder zou worden afgebouwd. De kotter bevond zich op ongeveer dezelfde plaats, waar een groot aantal Urker schepen zochten naar het stoffelijk overschot van de Urker sleepbootkapitein Berend Zwiep, die tus sen Urk en Amsterdam overboord was ge slagen. Later deelde de SCH 70 mede dat de brand was geblust. Omstreeks vijf uur is het schip de haven van Urk binnengesleept. Het achterschip was geheel uitgebrand. .BUITENLAND Uit het jaaroverzicht van het Ameri kaanse hoofdkwartier in Europa blijkt, dat de Amerikaanse strijdkrachten in Europa in het afgelopen jaar aanzienlijk zijn ver sterkt door het zenden van een luchtlan dingsdivisie, een tankdivisie en een infan teriedivisie. Voorts wordt melding gemaakt van het feit, dat ln 1956 700 Amerikaanse legerinstructeurs ter beschikking van de nieuwe Bundeswehr zijn gesteld. Bij decreet van het Spaanse ministe rie van Arbeid is het aan de directies van ondernemingen voortaan toegestaan per soneel te ontslaan zonder toestemming van de arbeidsbureaus. Dit wordt alge meen beschouwd als een belangrijke con cessie aan de directies, mogelijk als tege moetkoming in de zware last die op de bedrlj'ven drukt door de jongste loonsver hogingen. Voor enkele groepen arbeiders wordt een uitzondering gemaakt, bijv. voor leden van ondernemingsraden, 1.025 Japanse krijgsgevangenen die als oorlogsmisdadigers nog in de Sovjet- Unie waren vastgehouden, zijn woensdag ochtend ln de haven van Maizusu aan wal gegaan. De Japanse autoriteiten me nen echter, dat zich nog 880 Japanse krijgsgevangenen in de Sovjetrusslsche gevangenissen bevinden en zij willen de onderhandelingen voortzetten om ook de vrijlating van dezen te verkrijgen. Kardinaal Stefan Wyszynskl, de pri maat van Polen, heeft maandagavond een kersttoespraak gehouden, welke door de radio werd uitgezonden. De kardinaal riep hierin op tot nationale eenheid en legt de nadruk op de noodzaak van sociale hsr- vormingen in overeenstemming met de christelijke leer. De „News Chronicle" meldt dat een onderzoek van de Britse openbare mening door het „Gallup"-instituut heeft aange toond, dat 49 procent der Britse kiezers, indien er thans verkiezingen zouden wor den gehouden, socialistisch zou stemmen, terwijl 43 procent hun stem aan conser vatieve kandidaten zouden geven. ook afgescheurd en zelfs het portier bleek spoorloos verdwenen. De politiemannen keken verbaasd van de auto naar de eigenaar die er, hoe is het mogelijk zonder een schram metje afgekomen bleek te zijn. De auto eigenaar zelf was even verbaasd en ook erg geschrokken. „Ik heb toch niemand doodgereden?", vroeg hij. Dat bleek gelukkig niet net geval te zijn al had het niet zo heel erg veel gescheeld. ,.Ja, ik heb wel een paar borreltjes gedronken gaf hij desgevraagd toe. Het bleken er naderhand twaalf te zijn ge- we ets Met zijn winterjas over zijn pyama (de man weigerde zich aan te kleden) stapte de auto-eigenaar met de politie mannen in de jeep, „om het spoor te zoeken' zoals de politierechter 't noem de. Dat bleek niet zo erg moeilijk te zijn de man had op de Leidse Straatweg een lichtmast kapotgereden 'het gevaar te was maar liefst een decimeter ver schoven) hij had op dezelfde weg twee bermpaaltes en een verkeersbord omver gereden en hij had in de Lange Hout straat een paal volkomen plat gereden. Bij die gelegenheid kon een voetganger zich slechts redden door ijlings weg te springen: het was deze man geweest die het nummer van de auto genoteerd had en die de politie had gewaarschuwd. Voor de Haagse Politierechter, waar hij zich voor autorijden onder drankin vloed had te verantwoorden .gaf de ver dachte volmondig toe dat hij niet ach ter het stuur had mogen gaan zitten. Maar. zo zei hij, het is ook de schuld van het personeel („oplichters", zei ver dachte) in een „gangsterclub" waar hij die nacht geweest was. De verdachte had ondermeer zes borrels gedronken in een nachtclub aan het Bleijenburg. Naar zijn zeggen had men daar iets in zijn glas gedaan om hem een valse re kening te kunnen aanbieden De volgen de ochtend vond hij n.l. een rekening voor f. 500,in, zijn zak. „Als ik voor dat bedrag had opgedronken hadden z$ me op een brancard naar het ziekenhuis moeten dragen" aldus de verdachte die buitendien vertelde dat de oberkelner uit deze nachtclub hem de volgende dag had opgebeld, om hem te vragen wat men in de nachtclub tegen de politie moest verklarenDe waarheid", had verdachte toen geantwoord. De Officier van Justitie eiste 3 maan den gevangenisstraf en drie jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid tegen de verdachte, die, omdat hij voor de eerste keer terechtstond, door de politierechter werd veroordeeld tot een gevangenis straf van een maand en anderhalf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. VOOR UW DRUKWERK Haarlemmerstraat 219 Telef 30900 De Chinese premier Tsjou En-Lai zal op uitnodiging van de Poolse regering midden-januari een bezoek brengen aan Polen, aldus een bericht van het Poolse persbureau. De Sovjet-Unie heeft Polen de leve ring volgens contract van 200.090 ton sui ker kwijtgescholden. Polen, dat pas 24.000 ton heeft geleverd, had om ontheffing van zijn verplichting gevraagd met het oog op de slechte oogst van dit jaar, aldus het Poolse persbureau. Bij een brand in een Newyorks be drijf voor het restaureren van schilde rijen zijn twintig olieverfschilderijen, met een gezamenlijke waarde van twee tot vijf honderdduizend dollar, vernield of be schadigd. De „geboorte van de maagd", door de Venetiaanse schilder Tintoretto, en .Plattelandskermis", van de hand van de zestiende-eeuwse schilder Pieter Breu ghel de Oudere, zijn o.m. onherstelbaar beschadigd. In Moskou zijn zeventien personen berecht wegens diefstal van 120 kilo goud uit de staatsmijnen van Badaibinsk in het gebied van Irkoetsk. De twee hoofdschul digen hebben elk 15 jaar gekregen. De anderen straffen van 2 tot 12 Jaar met verbeurdverklaring van hun bezittingen. De bevolking van Port Said heeft woensdag een monument ter herdenking van de Australische en Nieuwzeelandse soldaten die in de eerste wereldoorlog ge sneuveld zijn, gesloopt. Een record-aantal Amerikanen is in het „lange weekeinde" van Kerstmis door verkeersongelukken om het leven geko men, namelijk 70'5. Het vorig jaar vielen er in de drie vrije dagen van Kerstmis 609 slachtoffers. Ditmaal hadden de Amerika nen vier vrije dagen. 52 personen kwamen om door branden en 12-3 door verschillende ongelukken. Nog nooit hebben zoveel Oost- en Westduitsers de zonegrens overschreden om het Kerstfeest bij familie door te brengen. Ofschoon er extra-treinen waren ingelegd, konden de spoorwegen de stroom reizigers maar nauwelijks verwerken. In de vliegtuigen van en naar Berlijn, waren alle plaatsen al lang tevoren besproken. Ruim vier miljoen kerstpakketten werden er van West- naar Oost-Dultsland gezon den!! De Franse autoriteiten in Algerije hebben bij wijze van kerstamnestie 500 politieke geïnterneerden vrijgelaten. Pre sident Coty heeft de doodstraf van vijf opstandelingen veranderd in gevangenis straf. De opstandelingen hebben op hun beurt twee Fransen vrijgelaten. Deze ver klaarden niet slecht behandeld te zijn. In tussen zetten de opstandelingen hun activiteit voort. Dinsdag hebben zij acht mensen gedood en 29 gewond. Kerstboodschap van H.M. de Koningin ties, heeft aan de ontwikkeling in dit aan ondernemingen rijke gebied reeds sedert jaren grote economische schade berokkend. Een van de grieven tegen de centrale regering in deze streken is, dat zij hieraan geen paal en perk heeft weten te stellen. H.M. de Koningin heeft dinsdagmiddag om één uur via beide Nederlandse radiozenders een kerstboodschap uitgesproken. H.M. zeide: „De Ster van Bethlehem, een licht van boven ons aardse leven, was zichtbaar voor drie wijzen die de dwaasheid hadden, zo leek het, dat te volgen. En zo kwamen zij terecht bij het begin van dat beslissende wereldgebeuren, dat de mensheid van toen af nooit meer rust noch duur heeft gelaten. Alleen door enkelen wier ogen nog anders open waren dan die van anderen werd het opgemerkt. Maar het veroorzaakte onrust bij een machtige collaborateur, die willekeurig wraak nam op onschuldigen. Er is géén groter smart dan te zien hoe het kwaad, het onrecht zijn beloop heeft Het gebeurt immers meestal onopgemerkt, dat wat wezenlijk van belang is. Hiertoe kan men rekenen alle gebeurtenissen, groot of klein, waarbij het licht het wint van de duisternis, de waarheid van de leugen, het recht van het onrecht, het grootste van het benepene. de liefde van de haat, het leven van de dood. Het licht, de leven wekkende geest, zal zegevieren door de loop aller eeuwen heen. Weerstand daartegen heeft geen kans op uiteindelijke triomf, hoe hevig hij zich ook roeren kan. Want het kwade, dat dus verkeèrd is, en niet deugt in de schepping, moet vroeger of later worden uitgeworpen. Die zekerheid van het nutteloze van het kwaad mogen wij juist met Kerstmis elkaar wel belijden, want Hij die toen geboren is heeft ze ons gegeven, met Zijn leven en Zijn boodschap, en Hij heeft de daad aller tijden gesteld. DE strijd tussen licht en duisternis is de strijd van deze wereld en van alle mensen die daarin leven. Hoe wijder wij de ogen van onze geest open hebben, hoe beter zien wij het licht als een ster van Bethlehem schijnen dwars door de duisternis heen en hoe duidelijker zien wij de richting waarin wij moeten koersen. Het licht is er altijd, maar hoe vaak zien wij het niet. Maar steeds als ergens een geestelijke overwinning plaats heeft, gebeurt er een ommekeer van wezenlijk belang" Dit wordt vaak door niemand opgemerkt, maar deze zaken zijn belanrijker dan welke andere gebeurtenissen ook. j weet dat gij die naar mij luistert zeer verschillend geaarde mensen zijt. die langs vele eigen wegen gaan en die ieder voor zich het recht opeisen om te volgen wat zij in hun eigen innerlijk houden voor de ster die hen naar Bethlehem voert of naar wat voor hen de plaats des heils dan is. Ieder zoekt de verwezenlijking van het hoogste daar waar hij meent het te vinden, ergens waar dat wat Christus gepredikt heeft in de hoogste mate tot werkelijk heid wordt gebracht die Hij maar kent. Ik spreek graag tot U all-en. ieder verschillend van de ander, want 't ligt geheel in de lijn van mijn opvoeding en ambt en van mijn na tuurlijke neiging, dat ik wil zoeken naar datgene dat allen bindt. Soms zien mensen ergens kans van verschillende zijden samen te komen, geestelijk op voet van gelijkheid, als de bewezen erkenning van gewetensvrijheid, om dan in elkaar Gods kinderen te herkennen en hun broeders. Hoezeer liggen deze vrijheid de eigen weg te gaan. en andere waar den, niet verankerd in onze grondwet, omdat wij ze elkan der willen waarborgen. Welk een voorrecht was het voor mij daarop een eed te hebben mogen afleggen. HET volk van Nederland en van de andere Rijksdelen voelt intuïtief wel aan, wat de hoogste goederen zijn waar het uiteindelijk om gaat. Als alle volken gaan wij onze gangen met vallen en opstaan, maar, zoals iedere Nederlander die heeft, zo hebben wij ook als volk deze wens: „Wij willen onszelf zijn en blijven". Ik herinner me de algemene bijval nadat mijn Moeder deze woorden indertijd uitsprak. Wij zijn het volk dat het sterkst voor internationale samenwerking voelt, maar wij willen onze eigen bestemming zelf vinden. Ergens in ons diepste innerlijk willen wij, als volk en als enkelingen, zelf kompas lezen en ons bestek uitzetten. En het liefst varen we op de sterren en niet op een bebakening, door mensen gemaakt, om daarheen te koersen waar er mee te werken valt voor een betere samenleving". Ene: f™ NERZIJDS doen wij stervelingen allen mee aan een grote samenzwering tegen het Licht. Maar ander zijds mogen en kunnen we allen, ieder voor zich, deel uitmaken van die menigte mensen die bereid is het Licht onbevreesd tegemoet te treden. We zijn immers allen uitgenodigd, zelfs uitgedaagd, mee te werken aan al dat wat in de ruimste zin werkelijk van zuivere kwaliteit is, "of het nu voor de praktijk van dit moment van nut is of voor eeuwig van waarde zal blijven. Dat is dus: volgens ons eigen heiligste inzicht onze eigen heiligste verantwoordelijk heid op ons te nemen en Gods medewerker te zijn. Als wij iets doen wat onze naasten, ten getale van miljarden op aarde aanwezig, kan helpen, met hen als broeders op Gods aarde te doen samenleven, dan doen we iets dat waarde heeft. Laten wij dan bedenken, dat wij geen van allen op deze aarde zouden zijn als we iets anders waren dan wezens van vallen en opstaan, stakkerds, op weg naar een ster die we ergens zien of vermoeden, zoekend naar de rechte weg. maar hoe vaak niet de dwalende of verdwaald. Hen allen kunnen we benaderen en dan ze zien in het licht dat onze ster laat schijnen. En door alle verschil, av kijken we in de diepte van hun leven, herkennen we ons zelf als in een spiegel. OF het deugt wat we doen zien we bij het licht van onze ster en zegt ook ons geweten ons. En dat moet en hoort een en hetzelfde oordeel te zijn. Is dat gun stig, dan kunnen we de zekerheid en het geluk ervaren dat we blijkbaar de uitdaging hebben aangenomen. Het is ons grote voorrecht te mogen meestrijden om iets tot stand te brengen dat zo van wezenlijk belang is, ook al blijft het verborgen. Soms merkt men wel dat er zoiets aan de orde is. Waar een volk strijdt voor het recht zichzelf te mogen zijn tegen alle redelijke hoop in, zoals nu het Hongaarse volk dat doet, dan bevroeden we geredelijk, dat er dan toch wel iets veel groters tot stand wordt gebracht dan het ogenschijnlijk lijkt en dat wij nu ook nog maar kunnen schatten. Daar is de geest waarlijk vrij en levenwekkend vaardig geworden. Of men nu het hoofd stoot aan traagheid, onbegrip, of da lagere menselijke reacties - laten we ons met Kerstmis, eit heel het jaar, voor ogen houden dat het Licht dat we waarnemen het zal winnen van de duisternis die ons omvat". OE scheller het licht dat ons doel is voor ons schijnt, hoe erger lijkt ons het contrast met het donker. Maar het is de sterkere macht die zal zegevieren. Laat ons daarentegen ook volle waardering hebben voor al het goede dat we van onze medemensen ervaren. Er is bij hen veel warm spontaan gevoel en veel eerlijk denken. Ook ik heb dit ondervonden en het vervult me met diepe dank baarheid. Er is géén groter smart dan te zien hoe het kwaad, het onrecht zijn beloop heeft, zoals we dit op aller lei wijze in het nu afgelopen jaar hebben zien gebeuren. Waarom, bij voorbeeld, vallen sommige mensen iemand aan langs slinkse wegen met onware beweringen? Waarom, bij voorbeeld, trachten zij een wig te drijven tussen een man en een vrouw in vergeefse pogingen tot het vernietigen van een diepgewortelde eenheid? Waarom valt men daarbij nog anderen aan dan degene die men op het oog heeft? Kan men aan diegene dan niet zelf eerlijk rechtstreeks schrij ven wanneer men zekere bezwaren voelt aangaande diens persoonlijke houding, dat men meent dat die persoon ze bepaald weten moet? Ook dit heb ik ervaren. Wat bezielt zulke mensen dan toch? Wat zijn hun eigenlijke drijfveren? Maar: heb ik soms het recht niet te trachten mezelf te zijn? A AT ons dan in donkere tijd ons meer dan ooit aan- L eensluiten als bewuste mensen die duidelijk voelen waï er op aankomt en wat niet. We leven in een tijd die ons meer dan ooit laat zien de ernst van het erop of er onder. Vooral wie in Gods leiding gelooft ziet in dat het niet voor niets is wanneer Gods smeltkroes staat op een zo heet vuur als waarvan de thans levende geslachten kunnen ge tuigen. Maar al dat wat de toets der tijden zal kunnen doorstaan en dat dan levend zal zijn- gebleken begint even teer als het mensenleven op aarde begint. Een Kind ver trouwde God aan ons, de mensheid, toe waarbij Hij wist dat wij het ten slotte zouden vermoorden. Hij deed het toch en het Kindeke overwint toch de wereld. Ook de tere groei van al wat werkelijk levensvatbaar zal blijken ver trouwt hij aan ons toe. En dat zal het winnen, wat wij ook doen, wat wij ook misdoen. AN ons is de eervolle taak, Gods medewerkers te mogen zijn. Zodra wij die bewust hebben aanvaard beseffen wij deze verantwoordelijkheid die ons te vens bevrijdt uit het kale eigenbelang en die voor ons de sleur Iaat uiteenvallen in handelingen die onnut en die wezenlijk belangrijk zijn". „We mogen aan die taak de uiterste toewijding geven die we geven kunnen, en zelfs nog meer en al het verdere aan God overlaten. In deze staat van wijding zien wij Licht. Dat is ons eigen licht en wij herkennen het bij anderen. Dat licht is ons van God gegeven en komt van de zon die ons allen eens omstralen moet. Het zal doorbreken en eenmaal alles zuiveren". Dulles had touwtjes steeds in handen Reston over Amerika's buitenlandse politiek „President Eisenhower heeft, bij zijn behandeling van de ontwikkelingen in het Midden-Oosten en Oost-Europa, tot op de letter de raadgevingen van zijn minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, gevolgd", aldus schrijft de bekende diplomatieke medewerker en correspondent in Washington van de „New York Times", James Reston, in het eerste van twee artikelen over .,de Amerikaanse buitenlandse politiek, hoe zij ontstaat en wordt uitgevoerd". Hij voegt hieraan toe. Eisenhowers jongste 2 grote redevoeringen over de buitenlandse politiek zijn door Foster Dulles persoonlijk opgesteld. Dulles en zijn medewerkers hebben de Ameri kaanse strategie in de Verenigde Naties uitgestippeld en het was Dulles, die persoonlijk aandrong op een bezoek aan Oostenrijk door vice-president Nixon en die de tekst van de redevoeringen, welke laatstgenoemde daar heeft ge houden, tevoren heeft goedgekeurd. De geruchten, dat er geen nauwe samenwerking tussen de president en zijn minister van Buitenlandse Zaken zou bestaan, moeten dan ook als onjuist worden beschouwd. Reston schrijft nog dat president Eisenhower bij de behandeling van alle grote vraagstukken der buitenlandse politiek steunt op het oordeel van Foster Dulles. „Alles wijst er op, dat de president volkomen achter Foster Dul les staat, en dat diens ziekte en het minder worden van de eenheid onder de NAVO-bondgenoten. welke in de laat ste tijd aan de dag is getreden, hierop geen invloed hebben gehad", aldus de diplomatieke medewerker van de „New York Times", James Reston. Prinsessen naar Oostenrijk en Zwitserland De Prinsessen Beatrix, Irene en Margriet zijn gisteravond per trein nit Utrecht naar Oostenrijk vertrok ken, waar zij tien dagen zullen door brengen in §ankt Anton. Prinses Marijke is met dezelfde trein naar Zwitserland vertrokken. Zij zal er in een kindertehuis verblijven. ZATERDAG Casmo-theaterK. en O. „Grazige wei den", 2i en 4£ uur nam. Stadszaal (grote zaal): Leidse Jeugd- Actie. „Van de Vos Reinaart". 2 uur nam. Voorschoten (Verenigingsgebouw) Sterrenshow m.m.v. Johnny Jordaan. 8 u. nam. DINSDAG Schouwburg: „De Schouwspelers", „Het Biechtgeheim". 8.15 uur nam. WOENSDAG Lakenhal: Nieuwjaarsvergadering Kamer van Koophandel. 3J uur nam. TENTOONSTELLINGEN Prentenkabinet (Kloksteeg): Fototen toonstelling Ned. Fotografen Kunstkring (t/m 31 december). Haagweg 92: Tentoonstelling Marcel B. Keezer en Lovls Meys. Dagelijks 10 uur voorm.5 uur nam.; woensdag en vrijdag 710 uur nam. (tot 6 Januari). Lakenhal: Expositie „Ars Aemula Na turae" (tot en met 6 Januari). Lakenhal: „Tekenaars van nu (tot 21 Januari). BIOSCOPEN Lido ,,Je komt er wel uit!" a.l. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon- en feest dagen (ook maandag) 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor ,,De dansmeesters" a.l. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon- en feest dagen (ook maandag) 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino „The Ladykillers", 14 Jr. Werk dagen 7 en 9.15 uur. Matinée op zon- en feestdagen (ook maandag)„Emlel en zijn detectives". Trianon ,,A en C en de Rock 'n Roll" a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon en feestdagen 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Re\ „Strijd tegen de vliegende scho tels", 14 jr. (alleen vrijdag, zaterdag en zondag). Werkdagen 2.30, 7.15 en 9 15 Donderdagcyclus: „On the waterfront", uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 29 december 8 uur waargenomen door: Apotheek Bockwijt. Breestraat 74, tel. 20552 en Apotheek Ha ven 18, tel. 20085. B(| geen gehoor bij Uw huisarts o! specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). 1 6 ersl. afg. uur 1 CM Stockholm poolsneeuw ozo 5 -2 2 Oslo sneeuw ono 4 -2 0.1 Kopenhagen geh. bew. ozo 12 -2 0.1 Aberdeen sneeuw zo 12 3 4 Dublin onbewolkt zo 12 3 0 Londen geh. bew. wnw 2 -1 0 Amsterdam ij zei ozo 6 -1 0 Brussel liohte regen z 4 6 2 Parijs nevel 1 3 4 Bordeaux onbewolkt zw 2 4 9 Grenoble nevel windstil -1 3 Nice half bew. n 3 3 0 Berlijn geh. bew. ozo 4 -5 0.4 Frankfort sneeuw no 2 -5 1 Mtüichen geh. bew. O 2 -4 1 Zürioh mist windstil -2 4 Genève mist windstil -4 3 Locaxno onbewolkt O 1 -7 0 Wenen nevel windstil -8 0 Innsbruck mist w 1 -15 0 Rome onbewolkt no 2 -4

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2