HIEL BR.YLCR.EEM KERSTMIS BLOEMEN Uw hoofdhuid fris - Uw haar gezonde. heeft „voedingswaarde" voor Uw haar Archeologie van de Rijnstreek Student - door de mist misleid - reed te Groningen in kanaal kerstplaten - gewijde zang enz. Pickup - comb. - radio - televisie langspeelplaten - albums enz. H. G. v. LUIJKEN, Breeslraal 97, tel. 20035 Aankoop van gronden gelegen in de Pestliuispolder BABY- EN KLEUTERKLEDING FA. WED. M. OVERDUIN 95ste jaargang Vrijdag 21 december 1956 Tweede blad no. 29018 (ingez. Med.-Adv.) IP omdat Brylcreem waardevolle, verwerkende «toflen en Ml 'ere. natoorlijke oliën bevat. omdat de oliën in Brylereem crëmnlgeetd lijn voor «metteloie haarverzorging. omdat massage met Brylcreem een dnbbel voordeel geeft: mooi haar en gezond haar! brylcreem geeft wat Uw haar nodig heen rt-r-J-oor trgm: Jaa> Uot N.V. AmMdam Prof. dr. H. Brunsting sprak voor Oud-Leiden De bekende archeoloog, prof. dr. H. Brunsting hield gisteravond in de Lakenhal voor de Vereniging „Oud- Leiden" een lezing met lichtbeelden over: „De archeologie van de Rijn streek". Als we het. water van de Rijn in Lei den bekijken, aldus prof. dr. H. Brun sting, dan ziet alles er nogal rustig uit. Vroeger is dit ook niet anders geweest. Plinius noemde dit water al een weinig betekenende arm. want de Oude Rijn is één van de kleinste uitmondingen in de zee. De Romeinen hebben déze Oude Rijn als grens van het Romeinse rijk aangenomen. Men heeft deze scheiding tot ver in de Middeleeuwen gehand haafd. De huidige mondingen van de Rijn zijn niet altijd zo geweest tijdens de ijstijd stroomde deze rivier bij de Doggersbank naar buiten. Het is niet bekend of er in die tijd mensen woon den op het gedeelte, dat nu Zuid-Hol land heet. Men heeft wel vuurstenen in het oosten van ons land gevonden, die dateren uit de tijd van plm. 10.000 v. Chr. Deze stenen lagen op zeven meter beneden de zeespiegel. Men neemt aan, dat er een inzakking plaats heeft gevonden, waardoor ook een groot deel van de oppervlakte werd wegge spoeld naar de zee. Men denkt dat in Schiedam iets van deze tijd gevonden is en bij het uitbaggeren van de IJssel- mond heeft men ook iets dergelijks in die richting gevonden. In vele bekers heeft nien afdrukken van graankorrels gevonden, zodat we nu weten dat men vroeger al een soort tarwe verbouwde. Verder heeft men nog uit het neolithicum een bijl in Katwijk opgebaggerd en een hamer in de duinen van Noordwijkerhout gevonden. De archeologische verzameling van de heer v. d. Wal. uit Hillegom, heeft tot het onderzoek van dit neolithicum veel bijgedragen, zodat men zich nu toch een vrij goed beeld kan vormen van dit tijdperk. Het stenentijdperk ging langzaam over in het bronstijd perk. Een zeer merkwaardige vondst heeft men in de Zilk gedaan. Men vond daar n.l. een boog van plm. 1.60 meter. Hoewel men deze boog eerst niet identificeren kon. ontdekte men later dat de versieringen, die op de boog aangebracht waren, overeen kwamen met de versieringen op enkele graven uit het bronstijdperk, een bewijs, dat het een waardevolle vondst was Men ontdekte ook dat enkele potscherven, die in Hilversum gevonden waren, af komstig bleken te zijn van potten die men later in Engeland terugvond, een bewijs ook dat er enige Engelse invloed plaats heeft gehad. Professor N. van Giffen ontdekte op het landgoed Dra- kensteyn enige zeer oude urnen. Deze urnen werden ook in Hilversum ge vonden, dus met grote zekerheid kan men nu vaststellen, dat er verhuizingen In ons land plaats gehad hebben. In Doorn vond men een kralensnoer, en wel een „internationaal" sieraad, want buiten de Engelse tinnen kralen, waren er kralen bij van een steensoort dat alleen in Denemarken voorkomt Zelfs waren er Egyptische ornamenten in aangebracht. De bewoners van plm. 7000 v. Chr. hebben ook aan landbouw ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doct.-ex. Ned. Recht, de heer C. H. Westra (DenHaag) doct.-ex. Scheikunde, de heer E. A. R. Viascher (Oegstgeest)kand.-ex. Ned. Recht, mej. E. Westerman (A'dam), mej. E. M. v. d. Meulen (Leeuwarden), mej. H. E. Kuilman (Den Haag) en de he ren C. Heemskerk (Heemstede), H. P. Utermark (Den Haag), D. B. W. Postma (R'dam), P. H. Lefebre (Haarlem). J. P. Pluim Mentz (Den Haag), P. R.Smits (Den Haag), J. F. Osten (Den Haag), P. J. Kalff (A'dam), W. Overmars (Den Haag), D. R. Jans (R'dam). J. J. J. Schilthuis (R'dam). A. J. Deknatel (Den Haag), P. J. Rogaar (A'dam), L. C. de Oude (A'dam). P. A. Blumenthal (Am sterdam). J. A. J. Spoor (Den Haag), J. W. Wurfbain (Wassenaar) en G. C. Abeln (Den Haag). gedaan, want toen men in Wervershoof een grafheuvel bloot legde, stuitte men op bouwland. Het ijzertijdperk begint in ons land plm. 650 v. Chr. als de Romeinen komen. Men ziet uit die tijd ook veel Germaanse invloeden, maar men weet niet of deze stam er ai woonde. Toen de Romeinen kwamen, kwam er een grote verandering in het maken van de gebruiksvoorwerpen. Men bakte niet meer in een open vuur. Mede door een betere grondstof en het bakken in ovens werd het aardewerk steviger. Uitvoerig weidde prof. Brunsting uit over de verdere geschiedenis van het Romeinse rijk. Vele bijzonderheden is men de laatste tijd te weten gekomen. Zo heeft men onlangs grote brand- lagen gevonden, afkomstig van de op stand (in 70 v. Chr.) der Bataven en Kaninefaten. De voorzitter van de vereniging „Oud- neel onder regie van Erik Vos voor de Leiden", dr. A. Kessen dankte aan het Leidse jeugd op 28 en 29 december in einde van de avond de spreker voor zijn de Stadsgehoorzaal een aantal voorstel- zeer interessante lezing. 1 lingen verzorgen van de Vos Reinaart. Duitsland - vakantieland Duitsland en dan met name de vakantiecentra was het reisdoel, dat gisteravond de vele N.R.V.-ers voor ogen stond. Zij waren daartoe in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal bij eengekomen. In twee-en-een-half uur maakten zij een boeiende en uiteraad totaal niet vermoeiende vakantietrip van circa 8000 km door de mooiste stre ken van Duitsland, waarbij wel het Beierse Hoogland in het centrum van de belangstelling stond. De heer Van Lunteren hij behoort tot de vaste leidersstaf van de N.R.V. was tijdens deze filmische „reis" een betrouwbare en enthousiaste gids. die de schoonheid van het land en de karakteristieke plekjes van een landstreek precies weet te vinden. Behalve een vakantieland is Duitsland ook een muziekland. Ook deze wereld en die der Duitse volksfeesten leidde de heer Van Lunteren het gezel schap binnen. Bovendien vertelde hij het een en ander van de reisvoorlich- ting en de service, welke de N.R.V. nu reeds een halve eeuw aan haar tien duizenden leden geeft. Dat het buiten land de laatste jaren sterk in de be langstelling van toeristisch Nederland staat, leidde de heer Van Lunteren af uit het sterk toegenomen aantal groeps reizen van de N.R.V. In vergelijking met 1954 is dit aantal in 1956 verdrie voudigd. de wijn- en winterreizen niet medegerekend De avond, welke een verheugende climax in beeld en muziek te zien gaf, werd met een kort inleidend woord opend door de heer H. de Koning, die de aanwezigen opwekte as. maandag deel te nemen aan de kersttocht, die de afdeling Leiden van de N.R.V. organi seert, naar de verlichte Belgische ste den Brussel en Antwerpen. PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld: „Opnome van phosphaationen door de gistcel", de heer G. W. F. H. Borst Pau wels, geboren te Hoeensbroek en thans wonende te Wageningen. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld: „Stearoyl-Aminozuren. «Synthese, sprei ding en photochemie)", de heer F. J. Zeelen, geboren te Den Haag en thans wonende te Leiden. De promotie ge schiedde cum laude. Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld: „Obstetrische en gynaecologische aspecr ten van Lupus Erythematodes", mej. J. C. de Neef. geboren en wonende te Rot terdam. DE VOS REINAART VOOR DE LEIDSE JEUGD. Onder auspiciën van de Leidse Jeugd Actie en de Leidse Bond van Speeltuin verenigingen zal het. Nieuw Jeugd To- Ingez. Mea--Adv.) In Leiden en Oegstgeest Klokken luiden maandagavond om zes uur liet kerstfeest in Maandagavond zullen alle klokken van Leiden en Oegstgeest de naderende vreugde van het kerstfeest aankondigen. De klokken van kerken en kapellen, de bourdon van het Stadhuis, de Academie klok, de klokken van de Leidse scholen en het Legermuseum. Zijluiden gezamenlijk van zes uur tot tien minuten over Deze ongetwijfeld stemmingsvolle aan- kondigng is geheel nieuw voor de Sleu telstad en het gelukkig gevolg van het overleg tussen verschillende kerken in Leiden, dip zich ook met de burgemeester hebben verstaan. Eerder al hebben wij geschreven over de activiteit, die door vertegenwoordi gers van verschillende kerken na geza menlijk overleg in Leiden wordt ont wikkeld en die zich uit in een program ma, onder het motto: „Kerstfeest is Christusfeest. Opnieuw worden de bur gers naar het centrum van het kerstge beuren gevoerd, naar de kribbe, die men in de overvloed van zuiver materiële ge noegens maar al te licht vergeet. Eén van de belangrijke onderdelen van tot 7.15 uur. deze actie is ook gericht op de eenzame medemens onder de leuze: „Met Kerst mis mag niemand eenzaam zijn". Na het luiden van de klokken geeft het carillon van het Stadhuis op zijn wijze uiting aan de verwachting van Christus. De beiaardier speelt kerstliederen tot tien minuten over half zeven. In totaal luiden er 34 klokken op 24 punten van de stad. Met inbegrip van het klokkenspel laten de klokken en klokjes hun stemmen horen. OOK IN WASSENAAR De kérkklokken in Wassenaar zullen maandagavond geluid worden van 7 uur Ouderen en kinderen verkeersslachtoffers (Ingez. Med.-Adv Uitgebreide sortering Lezers scli rijven KONIJNEN SLACHTEN EN KERSTDAGEN. Hierbij wordt een beroep gedaan op alle Leidenaars om met de kerstdagen niet zelf tot het slachten van konijnen over te gaan waai" dit bij gebrek aan vakkkundigbeid vaak met veel onnodig leed gepaard gaat. Vriendelijk wordt hierbij verzocht de konijnen naar het abattoir te brengen, waar deze dieren pijnloos en tegen een geringe vergoeding worden geslacht. mr. W. Hugenholtz, voorz. Dierenbescherming. Met de eigenaren van de in de Pest huispolder gelegen percelen tuinland en weiland zijn onderhandelingen ge voerd. teneinde deze percelen in eigen dom der gemeente te verkrijgen. De eigendom daarvan is voor de gemeente van belang met het oog op de stads uitbreiding ter plaatse en wegaanleg in aansluiting aan het viaduct Gevan genlaan. Bedoelde percelen hebben een opper vlakte van onderscheidenlijk 10.48.20 ha. en 46.60 a. De onderhandelingen hebben er toe geleid, dat de eigenaren zich bereid heb ben verklaard de gronden aan de ge meente te verkopen tegen de prijs van f.3.— per m2. onder de gebruikelijke voorwaarden, terwijl de eigenaren aan de aanbieding tevens de voorwaarde verbinden, dat de raad vóór 31 december a.s. tot aankoop der gronden besluit, dat vóór genoemde datum een vooi'iopig koopcontract door partijen wordt onder tekend en de overdracht c.a. uiterlijk op 1 maart 1957 plaats vindt. B. en W. zijn van mening, dat de ge vraagde koopprijs en 4e aan de -aanbie ding verbonden voorwaarden aanneme lijk zijn. Indien de raad tot aankoop der betrokken percelen besluit, zal getracht worden, dat daarop zo spoedig mogelijk de vereiste goedkeuringen worden ver kregen opdat de overdracht uiterlijk op de bedongen datum kan geschieden. Zo als bekend zal de raad a.s. maandag middag over dit voorstel een beslissing nemen. Kerstavond voor militairen Sonor klinkend, als achtergrond van lichte jongensstemmen, vulde gister avond het Soldatenkoor van de Leidse Koksschool de Stadsgehoorzaal met de gedragen klanken van kerstliederen. De I kerstavond voor de in Leiden gelegerde 1 militairen, die nu reeds een lange reeks van jaren het kerstverlof ingaan met de verse herinnering aan een prachtige avond, heeft in het garnizoeneen uit stekende faam en tot de laatste plaats was de zaal bezet met militairen en hun introducé's. Onder leiding van de dirigent van het Leidse Sleutelkoor, de heer H. Rijnbeek, is het Soldatenkoor, dat 2 jaren gele den op kerstavond zijn eerste uitvoering gaf, uitgegroeid tot een nobele demon stratie van mannenkunst. De jongens van het Sleutelkoor, die gisteravond assistentie verleende, benadrukte de forse zang der tientallen militairen. GESLAAGD TONEEL. Aan het begin van de avond had ad judant Nieuwenstein een woord van welkom gesproken, meer speciaal ge richt tot de wnd. garnizoenscomman dant H. Frank en de commandant van de Doelenkazerne maj. Th. Evers. Na het eei-ste optreden van het Soldaten koor bx-acht het gezelschap Jan Nooy uit Amsterdam een kerstspel in drie be drijven, „Het witte legioen" over het voetlicht. De geschiedenis van een mi litair hospitaal, waaronder de ver pleegsters moeilijkheden ontstaan, die op kerstavond worden opgelost, sprak de militairen in de zaal goed aan. Me vrouw B. Nooy, als de directrice. Mies Waalewein, Beppie Nooy en Tieneke v. Leer als verpleegsters droegen niet weinig bij tot dit succes; op geslaagde wijze zorgde mej. S. Lerou en de heer Ferry Stubbe voor de komische noot. Na het optreden van het Soldaten- De 25-jarige student D- Mulder uit Den Horn, is met een auto, die hij van een garagehouder in zijn woon plaats had geleend, in het van Star- kenborghkanaal te Groningen gereden en verdronken. Vermoedelijk heeft de mist hem misleid. Mulder was naar Groningen gereden om zijn verloofde, die in de Bonaire- straat woont, te bezoeken. Toen hij daar niet aankwam werd aangifte van zijn vermissing gedaan bij de politie. Deze vond bandensporen bij de los plaats aan het kanaal in de omgeving van de Bonairestraat. Een kraanwagen van de brandweer haalde de auto. waar van 'n portier geopend bleek te zijn, uit het kanaal. Na enig dreggen in de om geving werd het stoffelijk overschot van Mulder gevonden. Op de Zutphensestraat te Apeldoorn is gistermiddag een 73-jarige wielrijder door een personenauto uit Hengelo, gegrepen, toen hij plotseling van het fietspad de rijbaan omzwenkte om een zijweg in te slaan. Hij werd naar het Julianaziekenhuis overgebracht, waar hij later aan zijn verwondingen is over leden. De 66-jarige M. Beute van de Aege- diusstraat in Rotterdam is gistennid- dag bij de Binnehavenbrug overleden nadat hij was aangereden door een motorrijder. Hij had op de brug staan praten en was opeens van het trottoii afgelopen met het noodlottig gevolg. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis Coolsingel gebracht. Het drie-jarig meisje M. de Gier te 's-Hertogenbosch is gistermiddag op de Graaf se weg. toen het plotseling de rijweg overstak, door een personenauto gegrepen. Het kind werd naar het Grootziekengasthuis vervoerd, waar het in de loop van de avond aan de beko men verwondingen is overleden. Op de hoek van de eerste IJzerstraat en de Coolhavenstraat te Rotterdam is gistermiddag de 7-jarige Robbie Wes terduin van een rijdende truck met oplegger gesprongen. Hij kwam onder de wielen van de oplegger terecht. In het ziekenhuis Coolsingel bleek, dat hij was overleden. (Ingez. Med.-Adv.) Zie onze grote sortering; Alléén HOOIGRACHT 62 TEL. 25650 (Ingez. Med.-Adv.) VOORAL MET VOOR koor ging het doek open voor een lange rij tafels, volgeladen met prijzen, die binnen het uur onder de aanwezige ver loot werden. Het traditionele wild de „wild-verloting" vormt de eigenlijke ba sis van de avond was niet in na- tura, doch per bónnetje aanwezig. Burgemeester van Urk ontslagen Bij K.B. van 15 december 1956 is aan G. Keijzer, met ingang van heden, ont slag verleend als burgemeester der gemeente Urk. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jolanda, d. v. G. P. Vogelzang en J. C. Blok; Henderlka, d. v. H. den Hoed en S. van der Lucht; An toni us Jozef Maria, z. v. J. A. F. van Wlnsen en A. M. de Vroo- men; Eric Maria Franciscus, z. v. J. Sijm en C. J. J. Bouman; Maria Anna Catha- rina, d. v. G. M. van Egmond en Th. C. M. van Vliet; Louise Suzanna, d. v. A. L. J. Houtman en J. M. K. de Brabander; Margaretha, d. v. A. Vooijs en F. L. Land; Annemleke Cornelia Maria, d. v. R. W. Wlelders en A. M. Remmerswaal. GEHUWD W. F. Hendriks en G. Jongerbloed; H. de Nooij en D. Kraan; E. J. Wasscher en M. H. Roosen; S. Lips en H. C. P. Wal- laard; J. Blokzijl en E. G. Dekker; P. H. J. van Es en J. Koet; H. van Duijl en H. Seller; L. Kooien en N. Schroef; J. Ciere en C. Beij; P. de Koning en D. J. L. Se ller; P. Mülleren M. Blok; A. Hanno en J. Weima; W. F. Sjaardema en H. M. Oerle- mans; M. van Weeren en A. van der Blom; A. G. van der Born en C. Vijlbrlef; I. C. Brussee en J. van Winkel; T. K. Lie en A. J. Lim; J. Bavelaar en E. C. M, Schimmel; G. F. M. Schimmel en C. Wagenaar; J. Franitohufjzen en J. Kroezemeyer; F. van der Zeeuw en S. C. Hermans. Begin januari regeringsnota Betreffende bestedingen enz. Een regeringsnota naar aanleiding van het S.E.R.-rapport inzake de be stedingen zal naar alle waarschyn- lijkheid begin januari aan de Tweede Kamer worden aangeboden. Minister Hofstra (Financiën) beloof de toezending van deze nota verleden week tijdens de debatten in de Tweede Kamer over de omzetbelasting van textiel en suiker, de accijns op gedistil leerd en het bijzonder invoerrecht op benzine. In deze nota zal de omvang van de voorgenomen beperking van overheids bestedingen en investeringen bekend worden gemaakt. Ook zullen daarin nieuwe belastingmaatregelen worden aangekondigd, tezamen met ander© maatregelen, die beperking van parti culiere bestedingen en investeringen alsook prijsstabilisatie beogen,teneinde de toestand van 's Rijkskas op gezonde basis te stellen. Loongrens sociale verzekeringen tot f 69 00' verhoogd Het ligt in het voornemen der re gering om, met het oog op de sedert het einde van het jaar 1954 doorge voerde verhogingen van de lonen, de loongrens, geldende voor de ziekte wetde werkloosheidsloet en de in validiteitswet, met ingang van ja nuari 1957 te verhogen tot f. 6900. Een daartoe strekkende wetsvoor stel zal zeer binnenkort de Staten- Generaal bereiken. Naar aanleiding hiervan heeft de So ciale Verzekeringsraad oa. meedege- deeld dat het maximum dagloon thans nog f. 16.- bedraagt, nog voor 1 januari 1957 tot f. 19.- zal worden verhoogd. Als gevolg hiervan zullen de werkge vers op het loon van personen, wier dagloon meer dan f. 16 - bedraagt een groter bedrag aan premie voor de ziek tewet, werkloosheidswet en het zieken- fondsenbesluit moeten inhouden dan thans he.t geval is. Hoewel bedoelde wetswijzigingen eeret geruime tijd na 1 januari 1957 ln het staatsblad zullen kunnen worden afge kondigd, heeft de Sociale Verzekerings raad aan de uitvoeringsorganen van de Sociale Verzekering doen weten, dat hij er geen bezwaar tegen heeft, dat deze organen reeds van 1 januari 1957 af handelen conform de voorstellen van de regering. Voorts heeft de Sociale Verzekerings raad de uitvoeringsorganen van de So ciale Verzekering in overweging gegeven methet oog op de looncompensatie van 5.6 °o voor de premie, verschuldigd inge volge de algemene ouderdomswet, de op 1 januari lopende uitkeringen krachtens de zieketewet, de werkloosheidswet en de ongevallenwetten eveneens met 5.6 te verhogen-

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3