EDEN EN MOLLET TRADEN DE OPPOSITIE FLINK TEGEMOET P.v.cI.A. en K.V.P. beheersen radio*' WEERBERICHT Britse premier ontkende beslist voorkennis van de aanval van Israël op Egypte Faure als ongenadig criticus V Tweede Kamer tegen verhoging van de luisterbijdrage BRITSE LUCHTMACHT THANS UIT PORT-SAID VERDWENEN Fokker nog geen tijd voor F 28 95ste jaargang VRIJDAG 21 DECEMBER 1956 No. 29018 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: j. w. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Singel L'lden Gir0 no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f.7._ per kwartaal: t. 2.35 per maand; f. 0.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21dOT Streep onder de kwestie - Egypte (Van onze correspondenten in Londen en Parijs) De Britse en Franse premiers, Eden en Mollet, hebben gisteren in Lagerhuis en Nationale Vergadering uitvoe rig gesproken over de gebeurtenissen in Egypte. Eden ontkende met de meeste klem, dat de Britse regering er voorkennis van zou hebben gedragen, dat Israël een aanval op Egypte zou doen of dat de regering betrok ken zou zijn geweest bij een oneervolle samenzwering. Hij slaagde erin zijn reputatie te herstellen. Op zeer besliste wijze sloeg hij de aanval van de socialisten af en verhinderde daardoor de wanhopige poging van Labour om hem op het laatste ogenblik, nog ten val te brengen. Ook de Franse premier triomfeerde door zijn krachtig optreden, dat heel wat beslister indruk maakte dan dat van de minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, een dag tevoren. Het voortbestaan van de Franse regering heeft niet op het spel gestaan. Wel werd er gestemd over een socialistische motie, waarin de regeringspoli- tiek werd onderschreven en die met de ruime meerder heid van 332 tegen 213 stemmen werd aanvaard. Een andere resolutie, waarin de Russische aanval op Hon garije in felle woorden werd afgekeurd, kreeg alle aan wezige stemmen op die der communisten na. Kort voor de stemming in de Franse Kamer vroeg de oud-premier, Edgar Faure, het woord, die zieh liet kennen als een ongenadig criticus van het Suez- avontuur, waarvan hij vooral de onbekwame diplomatieke en militaire voorbe reiding geselde. Alle positieve posten, zo riep Faure uit, waarop uw regering zich nu beroept, zijn te danken aan het kleine Israël, dat zich heldhaftig heeft gedra gen en dat kundig werd geleid. Deze aanval van Faure was kennelijk een onaan gename verrassing voor Mollet, maar tenslotte bleek zij geen invloed te hebben op de uitslag van de stemming. Nieuwe gezichtspunten heeft de Franse premier In zqn rede, die herhaaldelijk door gejuich op alle niet-communistische banken werd onderbroken, niet geopend, evenmin als er nieuwe argumenten tegen hem in stelling werden gebracht. Maar zijn betoog werd op zeer gedecideerde toon voorgedragen en zo maakte hij op het parlement bepaald een veel beslister indruk dan minister Pineau. genomen voorafgaande aan de vijande lijkheden tussen Israël en Egypte over het gebruik van een veto in de Veilig heidsraad en geen gezamenlijke beslis sing over het gebruik van de Franse luchtmacht voordat de vijandelijkheden plaats hadden. Eden ontkende, dat de Engelse regering enige voorkennis heeft bezeten van 'een komende Israëlische aanval op Egypte. Maar de Engelse regering wist zeer wel, zei Eden. dat het gevaar van een dergelijke aanval aan wezig was. Daarom vonden er bepaalde besprekingen plaats, die absoluut in nrHfl niCl-OW TT11 1 - n nA.. J>'. 11- Heb toch geduld, zegt premier Mollet Mollet begon nogmaals met een op wekking geduld uit te oefenen, aange zien men over de uiteindelijke uitslag van de worsteling om het Suezkanaal nog altijd niet zou kunnen oordelen. Toen besloten werd buiten Amerika om de aanval op Egypte te wagen had zijn regering, zo verklaarde Mollet. gehan deld uit anti-München-reactie. De schim van Hitier werd vervolgens nogmaals ten tonele gevoerd en Mollet herhaalde er van overtuigd te zijn. dat de Duitse dictator het indertijd nooit zo ver zou hebben gebracht, indien Frankrijk en Engeland toen hadden gehandeld gelijk nu ten aanzien van Nasser was gebeurd. Het grote gevaar, dat de Egyptische dictator vormde, was volgens Mollet ge legen in de steun, die hij van Sovjet- Rusland ondervond. Op die steun had Hitier indertijd veel langer moeten wachten. De bijzondere verdienste, die Mollet zjjn regering dan ook toekende, was, dat hij de wereld nu onweerlegbaar had aangetoond, welke omvang die Rus sische steun aan de Egyptische kolonel intussen al had genomen. De Franse regeringsleider wilde ook de consequenties trekken uit de huidige economische, diplomatieke en militaire situatie van Frankrijk en de andere Westeuropese landen, die door het Egyp tische drama nu zo duidelijk aan het licht was getreden. En daarom stemde hij volledig in met de opmerkingen van Schuman en Reynaud, die de vorige dag hadden opgeroepen tot een nieuwe kruistocht voor een Verenigd Europa. Tweeërlei resultaat De voornaamste positieve elementen, die de overigens nogal kleurloze debat ten in de Franse Kamer hebben opge leverd, zijn van tweeërlei aard. Ten eerste schijnt de gedachte van de Euro pese eenheid in Franse politieke kringen nieuwe vooruitgang te hebben geboekt, omdat vrijwel iedereen nu heeft inge zien, dat zelfs Frankrijk en Engeland alleen nog te licht wegen in de balans der internationale krachtsverhoudingen. En het tweede positieve resultaat zou kunnen zijn, dat de algemene aandacht nu op de noodzaak van een spoedige oplossing van het probleem-Algerije wordt gericht, een noodzaak: die vooral door Mendès-France in het centrum der debatten werd geplaatst. En zo moet men dan nu maar hopen, dat regering en parlement in Frankrijk uit die beide feiten thans ook de daadwerkelijkecon- sequenties zullen durven en kunnen trekken. „Absoluut in orde," verzekert Eden Wat Engeland betreft: in zijn ant woord op vragen van de oppositie ge waagde Eden van de diplomatieke ge- dachtenwisseling tussen Engeland en Frankrijk volgende op de berichten over een mobilisatie in Israël. Hij verklaarde, dat er geen gezamenlijke beslissing was orde waren. Elke regering zou dit heb ben gedaan. In soortgelijke omstandig heden zou de regering opnieuw hande len, zoals zij gedaan had. Conservatieven zegevierden Zoals de feiten thans liggen, lijken de socialisten met hun geveinsde veront waardiging over de door Eden besmeur de eer van het land, aan het kortste eind te trekken. Een enkeling op de socialistische banken waagde zelfs te veronderstellen, dat Israël helemaal niet was gediend van een Brits-Franse mili taire actie. Hoe het ook zij de Suez- kwestie is van het begin af zo ongeluk kig behandeld, dat voor- en tegenstan ders elkaar onmogelijk meer kunnen (Ingez. Med.-Adv.) GOBELINSTOF voor stoelbekleding en gordijnen I 30 cm. breed f 3,50 HAAR LKJDIERST RA AT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZABONNEN voor onze clientèle. overtuigen. Daarom was het goed. dat de ongeduldig geworden speaker (voor zitter) aan de discussie ruwweg een einde maakte en het Lagerhuis dwong over te gaan tot stemming over de kerstverdaging, waarbij de regerings partij glansrijk zegevierde. Belgische regering krijgt vertrouwen De Belgische Kamer heeft met 104 tegen 93 stemmen bij 3 onthoudingen haar vertrouwen uitgesproken in het re geringsbeleid. Vóór stemden socialisten en liberalen. De Christelijke Volkspartij stemde tegen, terwijl de communisten zich onthielden. In het voorafgaande debat over de economische politiek oefende de CVP vooral kritiek op de heffing van 5*6% op alle inkomsten boven 750.000 frank per jaar. In regeringskringen werd het bericht tegengesproken, dat nochtans in het socialistische hoofd-orgaan „Le Peuple" werd gepubliceerd dat twee liberale ministers ontslag hadden genomen. Het is echter volgens politieke waarnemers duidelijk, dat de regering in het laat ste jaar voor de verkiezingen en er wordt nog steeds.over vervroegde ver kiezingen gepraat rekening zal dienen te houden met de liberale opinie, welke iedere verhoging van de belastingen be schouwt als een teken van slecht bud getair en economisch beleid. Stand giro's 777 en 999 bijna 8 miljoen Op girorekening 999 ten name van het Nationale Comité Hulpverlening Hon gaarse volk is tot heden ontvangen: f. 3.728.443.99. Het Ned. Roode Kruis ont ving op haar speciale girorekening no. 777 tot nu toe f. 4.094.087.10. TT aar is de democratie (Van onze parlementaire redacteur) ,,De P. v. d. A. en de K.V.P. beheersen de politiek in de radio. De minister moet zich eens indenken in de plaats van een lid van de C.H.U. of de V.V.D. die in de radio wordt bestempeld als een min mannetje en niets terug kan zeggen. Waar is de democratie in de radio-wereld?" vroeg gisteren freule Wttewaal van Stoetwegen in de Tweede Kamer. ,,ln een democratisch bestel is het diep beschamend, dat alleen de P. v. d. A. en de K.V.P. in de omroep staatkundige voorlichting kunnen geven",betoogde mevr. Fortanier De Wit (V.V.D.). „Er is geen eerlijke en sp^. t'E: c. v3r!c.Ming;siri{d meer moge lijk. Als de kleine partijen in de radio moeten zwijgen is het voor de grote partijen een koud kunstje om de verkiezingen te winnen, maar het is ook een kunstje waar men in een democratisch land koud van wordt". „Vrije meningsuiting" „Bij de verdeling van de kostbare zendtijd is de verdelende rechtvaardig heid zoek." aldus mevr. Fortanierde Wit (VVD). Maar men moet wel be denken, dat hier het grondrecht van de vrije meningsuiting in het geding is. De PvdA en de KVP hebben door hun samenspel met de VARA en de KRO onbeperkte mogelijkheid tot politieke voorlichting. Reeds tien jarenlang is de staatkundige voorlichting in de radio rooms-rood gekleurd. Van de vijf om roepverenigingen zijn er drie gebaseerd op een geloofsovertuiging, een is alge meen en de VARA heeft een politieke basis. In alle onderdelen van het VARA programma is de socialistische politiek aan bod. Dat de VARA op de 70ste ver jaardag van prof. Oud vijf minuten zendtijd beschikbaar heeft gesteld voor de VVD, is op zichzelf natuurlijk een charmant gebaar, dat wordt gewaar deerd. maar dat gebaar tekent de toe stand. Een democratisch staatsbestel is niet mogelijk zonder alzijdige staatkun dige voorlichting. Het recht van de vrije meningsuiting moet in de omroep geen voorrecht zijn van uitsluitend de PvdA en de KVP. De hoop bestond, dat dit jaar tijdig voor de verkiezingen een oplossing zou worden gevonden voor de verde ling van de politieke zendtijd. Maar neen. het advies van de radio-raad is gekomen na de verkiezingen. Op een interruptie van de heer Van Sleen (PvdA) antwoordde mevrouw Fortanier—de Wit (VVD): IJ hebt de verkiezingen gewonnen, maar niet met sportieve middelen, want dat zou betekenen: gelijke kansen voor alle partijen. De heer Peters (KVP) vroeg zich af of in het huidige radio-bestel de verde ling van de politieke zendtijd een taak is van de regering. Is er geen oplossing mogelijk in de particuliere sector? Is het onmogelijk, dat politieke partijen bij naastliggende geestverwanten on derdak krijgen voor politieke uitzendin gen? De heer Van Sleen (PvdA) was van mening, dat AR en CHU zendtijd zouden kunnen krijgen van de NCRV en de VVD van de AVRO. Bij herhaling heeft de AVRO echter bekendgemaakt, volstrekt geen contact te wensen met een politieke partij en het vorig jaar heeft prof. Oud in de Tweede Kamer nog uitvoerig uiteen gezet, dat de AVRO geen liberale om roep is en dat er tegen bepaalde Avro- uitzendingen van VVD-zijde beslist be zwaren bestaan. Minister Cals bezint zich thans op het advies van de radio-raad over de verdeling van de zendtijd. Voor politie ke uitzendingen. I Aangedrongen werd op een spoedige beslissing. 9 Slot op pag. 2 fhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford heeft gisteren afscheid van de Staten van Gelderland genomen als Commissaris der Koningin in die provincie. De heer C. Kleywegt rechtsbood hem namens de Sta tenleden een geschenk aan. Wachten op de laatste militair Blijven Britten toch voor bergingswerk? Alle vliegtuigen van de Britse luchtmacht zijn thans uit Port Said ver trokken. De laatste toestellen stegen gisteren op van het vliegveld Gamïl, dat momenteel in handen is van de V.N.-troepen. En nu maar wachten Wachten tot ook de laatste Britse en Franse militairen uit Egypte zijn verdwenen. Eerst dan zal begonnen worden met de vrijmaking van het Suezkanaal. Beslist niet eerder, al liggen de gedetailleerde plannen gereed en al is het hoofdkwartier voor de bergingsoperaties woensdag naar Ismaïlia overgebracht. De nadrukkelijke voorwaarde van Nasser moet eerst voldaan zijn, anders begint generaal Wheeler niet met zijn werk. Port Said wordt een vrij handelsgebi ed Inmiddels bestaat er nog steeds een zekere geheimzinnigheid rond de even tuele deelneming van Britse vaartuigen aan het grote werk in het kanaal. De Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met in het uiterste noorden tijdelijk wat regen. Elders hier en daar mist en overwegend droog weer. Zwakke of matige wind in hoofdzaak uit richtingen tussen west ep noord. Weinig verandering in tempe ratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 22 DECEMBER Zon op: 8.48 uur; onder: 16.33 uur. Maan op: 23.10 uur; onder: 11.21 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.23 uur en 18.45 uur. Laagwater te 2.06 en 14.32 uur. Dit nummer bestaat alt 14 pagina's In Engeland, waar dikwijs grote vrachtwagencolonnes over lange ajstanden vrachten vervoerenheeft men een nieuw middel gevonden voor benzinebesparing: op de een van de twee wagens, die anders (lege) terugweg geven de wagens op de terugrit gebruikt wordt, uit- elkaar een lift. Men heeft berekend, dat dit de helft van de benzine voor spaart. Britse Marine zou gisteren vrijwilligers gevraagd hebben om de hulpschepen voor de bergingsvloot te helpen beman nen en volgens een hoge Britse Marine officier zouden alle bemanningsleden van de Britse bergingsvloot erin hebben toegestemd ook na het terugtrekken der verbonden strijdkrachten uit Port Said te blijven voor bergingswerk. De vloot bestaat uit tien Britse sche pen met 1100 bemanningsleden. De bur ger] eden onder de bemanning zouden echter om gevarengeld gevraagd hebben. Zij vrezen de toestand, zoals die zal worden na het terugtrekken van de Britse militairen. Ook de bemanningen van twee grote Duitse bergingsvaartui gen hebben geen al te groot vertrouwen in de directe toekomst. Op hun aan drang zullen de schepen Port Said ver laten en naar de zuidelijker gelegen be standslinie bij El Cap varen tot de eer ste storm is geluwd. De Egyptische minister van Handel heeft gisteren verklaard, dat van geheel Port Said een vrijhandelsgebied zal wor den gemaakt, vrijgesteld dus van douane en andere rechten. Tevens kondigde hij aan, dat voortaan in deze stad van 29 oktober tot en met 17 december een jaarbeurs gehouden zal worden. Uitwisseling In kringen van het V.N.-leger is gis teren in Cairo vernomen, dat vandaag of morgen 471 Britse burgers, die door de Egyptenaren geinterneerd waren, uit gewisseld zouden worden tegen een 400 Egyptische krijgsgevangenen. Alles was in gereedheid gebracht, de bussen ston den reeds gereed om de Britse burgers, in hoofdzaak technici voor het onder houd van de vroegere Britse bases in de kanaalzone, weg te brengen, toen er nog een kink in de kabel kwam. De Britten mochten niet vertrekken, omdat er be richten binnengekomen waren volgens welke 132 Egyptische gevangenen door de Franse naar Cyprus waren overge bracht, hetgeen tegen de bestandsbepa lingen zou zijn. Handen vol aan Friendship De directie van de Fokkerfabrieken ambieert weliswaar het ontwerpen en de bouw van een F 28, maar op het ogenblik vergt de serie-produktie van de F 27 („Friendship") alle krachten, zodat van enig definitief plan om in de naaste toekomst ontwerpen op papier te gaan zetten voor een volgende machine, een F 28, nog geen sprake is. Dit is de kern van hetgeen prof. ir. E. v. Emden. directeur van de N.V. Kon. Ned. Vliegtuigenfabriek Fokker, gistermiddag op een vergaderlunch van het Departe ment Amsterdam der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel in Krasnapolsky te Amsterdam over een eventuele F 28 heeft opgemerkt. In zijn rede noemde prof. Van Em den het volkomen juist, dat zelfs in ons kleine land een zelfscheppende vliegtuig-industrie bestaat, al brengt zo'n industrie met de bijzonder snel stijgende en telkens wisselende ontwik keling grote financiële risico's met zich. Hij sprak in dit verband over de „ijzeren wet van 7 jaar", een periode die nodig is om een nieuw toestel te ontwerpen, te bouwen, het prototype te beproeven en tenslotte om tot de serie-bouw te komen. Hij vond het jammer, dat de vliegtuigindustrie over de gehele wereld geen kans ziet efficiënter te werken. In de Fokkerfabrieken is men er thans van overtuigd, dat de nieuwe ..Friendship" ook commercieel, aan de verwachtingen zal voldoen. Er wordt naar gestreefd 72 ..Friendships" per jaar te produceren, er zijn er reeds meer dan 100 besteld. „Het is van groot belang, dat de F 27 een succes wordt", zei hij, „want de staat heeft in de ontwikkeling ervan 25 miljoen gulden gestoken". Het proto type. dat thans ruim een jaar oud is en waarmee talloze vluchten zijn gemaakt, heeft thans zqn kinderziekten overwon nen en voldoet volkomen. Het tweede toestel zal naar gehoopt wordt in febru ari a.s. de lucht in gaan. Een derde en vierde toestel zijn in aanbouw. Het laat ste zal een jaar lang beproefd worden op materiaal-vermoeidheid (waaraan de oorspronkelijke Comet in Engeland op zo fatale wijze bleek te lijden). 5 mei-viering zonder moeilijkheden (Van onze parlementaire redacteur) In antwoord op vragen over de viering van 5 mei heeft minister-president dr. Drees gisteren in de Tweede Kamer me degedeeld, dat er dit jaar geen moeilijk heden zullen zijn omdat 5 mei op zon dag valt. Over het vrijaf geven op 5 mei wil hij overleg blijven plegen met het bedrijfsleven, maar hij verwacht, dat er in de toekomst nog enige uitbreiding zal kunnen worden gegeven aan het aantal vrije dagen, waarbij dan ook rekening kan worden gehouden met de viering van 5 mei. De administratieve commissie van de Ver. Naties heeft besloten dat de eerste tien miljoen dollar van de kosten van het politieleger in Egypte door alle le den-staten zullen worden gedragen naar rato van hun normale contributies. Een desbetreffende resolutie van 25 landen is met 57 tegen 8 (communisti sche) stemmen, bij 9 onthoudingen, door de commissie aangenomen. Voor de verdeling van de uitgaven bo ven de tien miljoen wordt een subcom missie ingesteld, waarin de volgende ne gen landen zitting hebben: Amerika, de Sovjet-Unie. India, Canada, Zweden, El Salvador, Chili, Liberia en Ceylon.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1