PANG is alleen RANG als er RANG op staat. Massale industriële produktie van woningen door standaardisatie Na Israels hoopvol begonnen aclie resten nog slechts de desillusies Toekomstbeeldindustriepark van ironing fabrieken Schielijk in de steek gelaten door bondgenoten WOENSDAG 19 DECEMBER 1956 (Ingez. Med.-Adv.) Het merk RANG staat duidelijk op iedere Rangrol» alsook op het beschermend omhulsel van ieder Rangetje RANG, een product van de Kingfabrieken Van woningnood ivoningdeugd maken! Bouw van goedkope, gerieflijke woningen zonder enige overheidssubsidie (Van een bijzondere medewerker) Het aannemersbedrijf Dura uit Rotterdam gaat in Vlaardingen een fabriek bouwen voor de industriële produktie van woningen. Dit luidt in ons land de revolutie in van een geheel nieuwe vorm van woningbouw: de massale machinale vervaardiging van woningen in fabrieken. Wil deze eerste belangrijke stap effect sorteren, dan zal het huidige wo ningbouwbeleid radicaal op de helling moeten. Dit beleid zal moeten overscha kelen op standaardisatie in de woningbouw. Dat betekent het opheffen van de curveprijs en het instellen van een stelsel van maximumhuren voor enkele soorten standaardwoningen. Het betekent ook het afschaffen van de huidige subsidieregeling en het op het juiste peil brengen van de huren. De honderden miljoenen guldens, thans met de subsidieregeling gemoeid, zullen moeten worden aangewend voor het instellen van een huurbijslagsysteem voor de economisch zwakkere groepen en van een fonds voor experimentele woningbouw. Met het treffen van deze maatrege len zal een gunstig klimaat worden ge schapen voor standaardisatie en de mas sale fabriekmatige bouw van goedkope en gerieflijke woningen op grote schaal. Dit is een onafwendbare noodzaak om het ons thans aangrijnzende tekort van 258.000 woningen binnen 10 jaar op te heffen. Noodzaak ook voor de bouw van comfortabele woningen met een aan vaardbare huur. Woningen met een korte afschrijvingstermijn en met vrijwel geen onderhoudskosten. Met als toekomst beeld: het ontstaan van een industrie park van woningfabrieken, dat niet al leen zal kunnen voorzien in de steeds stijgende woningbehoefte, maar dat zich ook zal kunnen instellen op export van woningen naar onderontwikkelde gebie den waar volgens een UNO-rapport in de nabije toekomst een tekort van 10 miljoen tot 15 miljoen woningen zal be staan. Dan zal de overheid jaarlijks geen honderden miljoenen guldens meer aan subsidies behoeven uit te geven, maar zal ons land een nieuwe bloeiende in dustrie rijker zijn geworden. Dan zal van de woningnood een woningdeugd zijn gemaakt, zoals uit de watersnood het Deltaplan werd geboren en het bom bardement van Rotterdam de bouw van een moderne wereldstad ten gevolge had. In het sombere licht van de grote woningnood is het op het eerste gezicht hoogst verwonderlijk, dat in de woning bouw niet reeds veel eerder werd ge grepen naar het middel van de mas sale woningproduktie door standaardi satie. Hoe zouden jaarlijks de miljoenen auto's kunnen worden gefabriceerd, wanneer niet reeds lang geleden de standaardisatie in de autoproduktie was ingevoerd? Slechts op deze steeds meer geperfectioneerde wijze van produceren kon in de grote en steeds stijgende be hoefte worden voorzien. Hetzelfde geldt voor de produktie van stofzuigers, ra dio's, televisietoestellen, wasmachines en voor alle andere massaprodukten in de industriële sector. Door massale machi nale produktie kwamen zij binnen het bereik van de beurzen van de massa. Met het opmerkelijke verschijnsel dat standaardisatie uiteindelijk leidde tot een grote verscheidenheid van typen! Waarom heeft men zich in de woning bouw niet aan deze voorbeelden gespie geld? Waarom bleef men daar in de ambachtelijke sector verkeren met ge ringe en dure produktie? Ook de woning is immers een produkt. dat moet voor zien in een massale steeds toenemende behoefte en die binnen het bereik van de financiële draagkracht van de massa moet worden gebracht? Het is het naoorlogse overheidsbeleid geweest, dat dit heeft verhinderd. Werd voor de oorlog Nederland op woning bouwgebied het Mekka van Europa ge noemd, thans moeten we bij Frankrijk, Denemarken en Engeland in de leer voor verwezenlijking van moderne wo ningproduktie: de geïndustrialiseerde wo ningbouw. De overheid heeft met haar subsidiebeleid juist de pogingen, die standaardisatie in de weg stonden, fi nancieel gesteund door alle mogelijke kleine afwijkingen in de woningstruc tuur in de curve prijs te betrekken. Zij heeft met het hanteren van de curve- prijs de experimentele woningbouw- als basis voor de standaardisatie onmo gelijk gemaakt. Met het vasthouden aan deze curveprijs werd het bouwen duur en het huurpeil hoog. De honderden mil joenen guldens, waarmee de overheid jaarlijks de woningbouw met behulp van subsidies vertroetelt, hebben dit niet kunnen voorkomen. Integendeel, se dert 1954 is de weekhuur voor woning wetwoningen met ruim f. 4,tot f. 15.—. gestegen. Die miljoenen guldens subsidie hebben evenmin kunnen bewerkstelli gen, dat de woningproduktie voldoende steeg. Het huidige subsidiebeleid werkt ho gere bouwkosten bovendien in de hand door te flirten met de halve premie- bouw. Hongaarse ploeg terug in - Boedapest De Hongaarse Olympische ploeg is gisteren in Boedapest teruggekeerd. Hon derden mensen hebben uren in de win terse koude bij het westelijke station van de hoofdstad staan wachten om van de aankomst van de ploeg getuige te zijn. Geyoergy Marosan, minister van Staat, verwelkomde het team namens de regering en wenste de deelnemers geluk met de behaalde successen. Hij noemde de negen gouden medailles, die de ploeg had vergaard, een prachtig resultaat. In de drukte was het niet mogelijk vast te stellen of al de 123 leden, die Belgrado hebben verlaten, ook in Boe dapest zijn aangekomen. Enkele deel nemers waren evenwel van mening dat niemand was achtergebleven. Daarby draaien de bedrijven, die wo ningen voor hun personeel behoeven, overwegend voor de subsidie op. Voor deze bouw geldt niet de curveprys en de binding tussen bouwkosten en huur. In deze tyd van hoogconjunctuur en' personeelstekort weegt voor deze bedrijven het behouden en aantrek ken van personeel door het beschik baar stellen van woningen zwaarder dan de prijs, die zij voor de te bouwen woningen moeten betalen. Dat dit zijn weerslag vindt in de prijzen, die de aannemers voor de bouw van woning wetwoningen berekenen, behoeft geen commentaar. Alleen reeds om deze reden is de cur veprijs een wassen neus. Hij is het te meer, omdat de overheid er de hand mee licht. Moet lichten. De in 1953 vast gestelde curveprijs is door de sedertdien sterk gestegen bouwkosten verouderd en niet meer hanteerbaar. De curveprijs werkt boven dien belem merend op de decentralisatie en conti nuïteit in de woningbouw. Deze eerste belangrijke stap tot vergroting van de woningproduktie was een initiatief van Ged. Staten van Zuid-Holland. Een initiatief, dat in april van dit jaar leid de tot het bouwen in streekverband in het Maasdistrict, met de gemeenten als verantwoordelijke organen voor het wo ningbouwbeleid op haar gebied en waar bij de woningproduktie wordt bepaald door de plaatselijke bouwcapaciteit. Het is de planoloog, drs. J. Poot, die in „A.R.-Staatkunde" van deze maand pleit voor afschaffing van de curveprijs en een andere methode voor de prijsbe- heersing in de woningbouw lanceert: het invoeren van een stelsel van maximum- huren voor enkele soorten standaard woningen, waardoor de standaardisatie aantrekkelijk wordt gemaakt. De honderden miljoenen guldens door de overheid aan subsidie voor de wo ningbouw uitgegeven, wil drs. Poot aan gewend zien voor een huurbijslagsysteem voor de economische zwakkere poepen en voor het instellen van een fonds voor de experimentele woningbouw. Dit systeem wil hij toegepast zien in het kader van de noodzakelijke aanpassing van de huren aan de gestegen prijzen- index. De subsidie voor dit systeem be nodigd, zal, aldus drs. Poot, slechts een derde bedragen van de thans uitgegeven totale subsidie. Het overige tweederde deel (een bedrag van rond 175 miljoen) wil hij bestemd zien voor een te stichten fonds voor de experimentele woning bouw. De bereidheid van de bedrijven de woningbouw financieel te steunen, kan worden aangewend door bij te dra gen in dit fonds en daarmee het re- searchwerk in de woningbouw te steu nen. Dit fonds dient niet door de over heid beheerd te worden, maar door be drijven, die belang hebben bij verhoogde woningproduktie of door hun aard hun steentje in het researchwerk kunnen bijdragen. Dit fonds zal ais tweesnijdend zwaard werken. Aanvankelijk zal het fonds grote sommen aan de experimentele woningbouw moeten uitgeven. Maar is deze het experimentele stadium te boven, dan zullen de bijdragen, naar mate de produktie toeneemt, minder worden tot deze bouw zich tenslotte zelf kan bedruipen en met winst wer ken. De overheid kan en moet zich dan volledig terugtrekken. Gevolg: het be zit van een industrieel park van wo ningfabrieken, dat goedkope, doelma tige woningen bouwt voor eigen land en voor de export, terwijl de overheid zich de honderden miljoenen guldens bespaart, die thans aan subsidies worden uitgegeven en die, bü voortzetting van het huidige subsidie beleid, in de komende jaren nog aan zienlijk zouden toenemen. Verrassing in Amersfoort Greetje Kraan slaat op 100 m vrije slag Cockie Gastelaars Op de 100 meter vrije slag van de nationale zwemwedstrijden, welke de Amersfoortse Zwem- en Poloclub gisteravond organiseerde ten bate van de Hon gaarse vluchtelingen, viel een verrassende uitslag te noteren. Cockie Gastelaars werd verslagen door Greetje Kraan en nog wel met duidelijk verschil. Na 50 meter lag Greetje Kraan iets voor en op de laatste baan wist zij haar voor sprong nog te vergroten om met een seconde verschil de Nederlandse record- houdster t« verslaan. Greetje Kraan noteerde 1.06,4, Cockie Gastelaars 1.07,4 en onze stadgenote Loes Zandvliet werd derde met 1.09,1. De uitslagen luiden: 400 meter vrije slag dames: 1. Jans Koster ('t Gooi) 5 min. 03,6 sec.; 2. Corrie Schimmel ('t Gooi) 5.06,2. 100 meter rugslag dames: 1 Lenie de Nijs (De Robben) 1.12,6; 2. Geertje Wie- Een klein en dappermaar eenzaam land (Van onze reisredacteur) De gevolgen van het Suezfiasco, pijnlijk voor Enge land en Frankrijk, zijn méér dan dat voor Israël. Dit kleine land, dat een week lang heeft kunnen denken, dat het de knellende ring van vijandige Arabische sta ten eindelijk doorbroken had, dat het met zijn troepen aan het Suezkanal een sterke onderhandelingspositie had verworven, dat het in Frankrijk en Engeland voor het eerst twee machtige bondgenoten had (door de gezamenlijke actie tegen Egypte té gecompromitteerd Enkele optimisten kunnen geloven, dat V.N. vrede in Midden-Oosten kunnen afdwingen Maar verder? De ruilwaarde van de positie aan het Suezkanaal is nihil gebleken. De nieuwe bondgenoten laten het land, dat voor hen de kastanjes uit het vuur moest halen, alweer schielijk in de steek. Engeland dringt er zelfs op aan, dat Israël de Gaza-strook moet ontruimen, een bittere pil voor Israël, dat met haast buitensporige discretie de legende heeft volgehouden, dat de actie-van-drie geen doorgestoken kaart was. Op dit punt heeft Israël van Franse kant meer ridderlijkheid ondervonden. Ondanks officiële ontkenningen droeg de Franse militaire steun een haast openlijk karakter en Parijs heeft van de Gaza-strook nog niet gerept. Maar de Britten hebben gedurende de actie alles gedaan om niet gecompromitteerd te raken. Het heeft daarom misschien zin nu hier eens te onthullen naar ik uit zéér betrouwbare bron heb verno men dat de Israëlische tank-colonnes twee dagen vóór de aanval Britse panel-markings" (markeringstekens) kregen om niet per abuis door de Britse luchtmacht te worden aangevallen. f-v« ii i i i bovenal normale economische betrek- JJne StrillnClblOn liCTl kingen nodig, zo mogelyk met zyn na- tuurlijk achterland, in ieder geval met Dit zijn nochtans bijkomstigheden. De Azië en Afrika, en dat laatste vergt vrije grote vraag, voor Israel van levensbe- scheepvaart, door de Golf van Akaba en lang. hoe met de Arabische naburen tot het Suez.kanaal. een vrede te geraken, lykt niet werkelijk om Israël nog in de steek te laten), dat het van zijn gevaarlijkste tegenstander, het Nasser-regiem, bevrijd zou zijn en ten langen leste een vrede met de Arabieren zou kunnen afdwingen, staat nu voor bittere realiteiten. Het heeft slechts één winstpunt geboekt: het Egypti sche leger is voorlopig van de kaart, het Israëlische leger is door het buitgemaakte oorlogsmateriaal omge keerd evenredig versterkt. Dat geeft een adempauze. lema (HZC) 1.15,1; 3. Corrie Wassink (AZ en PC) 1.17,8. 100 meter vrjje slag dames: 1. Greetje Kraan (De Robben) 1.06,4; 2. Cockie Gastelaars (SZC) 1.07,4; 3. Loes Zand- vliet( Golfbrekers) 1.09,1. 200 meter schoolslag dames: 1. Ada den Haan ('t Gooi) 2.50,5; 2. Rita Kroon (De Robben) 2.58,4; 3. Nel Wiegers (De Robben) 3.02,8. 100 meter vlinderslag dames: 1. Atie Voorbij (De Robben) 1.14,3; 2. Tineke Lagerberg ('t Gooi) 1.16,5; 3 Mary Kok (De Robben) 1.16,7. 100 meter vrije slag heren: 1. Willem- se (De Robben) 59,9 sec.; 2. Waalewijn (HZ en PC) 1.04,5; 3. Van Dorp (AZ en PC) 1.04,8. Hongaren niet in Betaald Voetbal nader tot een oplossing te zijn gekomen Israël heeft die vrede nodig, het land kan niet onbeperkt in een voortdurend door incidenten verstoorde wapenstil stand leven, die het tot buitensporige militaire uitgaven dwingt. Het heeft Nu alles in het teken van Kerst mis komt te staankan het dames kapsel niet achterblijven. In Parijs heeft tijdens een kap concours een kapper dit antwoord gevonden op de eis des tijds. Daar is haast by: Israels betalingsba lans steunt voor een derde op Duitse herstelbetalingen, die echter in 1962 ophouden en voor nog een derde op Amerikaanse steun en giften van joodse Amerikanen. Op den duur is dat geen houdbare toestand. De Arabische boycot en blokkade zullen tot een ein de moeten worden gebracht. Maar hoe Nu is de laatste dagen van vele zijden opgemerkt, dat de Verenigde Naties maar eens voor een definitieve vredes regeling tussen Israël en de Arabieren moet zorgen, dat is een schoon advies, maar de adviseurs zeggen er niet by hoe! En wanneer zij de geschiedenis van de laatste acht jaar, sinds de V.N. met zijn partitie-resolutie Palestina in een Joodse en een Arabische staat verdeelde, nog eens doornemen, zullen ook zy er niet- optimistisch over kunnen zijn. Wat zyn de struikelblokken voor een ▼redesregeling? Het zyn er drie. a) TERRITORIALE KWESTIE Toen de Arabieren in weerwil van de partitie-resolutie van de VK. de nieuw geboren staat Israël onmiddelijk aanvie len. veroverde de Haganah, Israëls strijdmacht, tegen alle verwachtingen in zoveel terrein, dat Israëls grondgebied met een derde van het huidige werd uit gebreid. Zo de Arabieren al (theoretisch) over vrede spreken, eisen zij amputatie van dit derde deel van Israëls territoir. Zowel omdat de Israëlische bevolking door immigratie inmiddels van 600.000 tot 1.600.000 is gestegen, als omdat de oude verdeling politiek en economisch eenvoudig waanzinnig was, kan Israël het oude partitie-plan niet alsnog aan vaarden. Het is slechts bereid tot kleine grens-correcties alsmede het aanbieden van het medegebruik van de haven van Haifa aan het van de zee afgesneden Jordanië Ml DE VLUCHTELINGEN In de Palestijnse oorlog van 1948 vluchtten honderdduizenden Arabieren (en hieraan dragen zowel Israël als de Arabische leiders schuld) uit Palestina naar de omliggende landen. Ongeveer 900.000 van hen hokken thans in bittere ellende in Gaza. Jordanië. Syrië en Li banon. De Arabische eis is hervestiging in Israël en volledige schadeloosstelling. Het Israëlische standpunt: Israël heeft zoveel joodse vluchtelingen op moeten nemen, dat inwilliging van de Arabisthe eis economische zelfmoord zou beteke nen. Israël is slechts bereid tot gedeel telijke schadeloosstelling, eventueel aan te vullen met buitenlandse hulp. c) JERUZALEM Volgens de oorspronkelijke V.N.-reso- lutie moest deze, door drie voor drie re ligies heilige stad geïnternationaliseerd worden. De huidige toestand is, dat Jor danië het oude deel van de stad en Is raël het nieuwe deel hebben ingelijfd. Israël heeft er zelfs zijn hoofdstad ge vestigd. Noch Jordanië, noch Israël wenst daar afstand van te doen, maar de internationalisering van de heilige plaatsen zou, bijvoorbeeld door V.N.-toe- zicht nog wel eregeld kunnen worden. De eerste twee punten zijn, u ziet het wel vrijwel onoplosbaar. Het is niet mo gelijk een voor beide partijen enigszins aanvaardbaar compromis te vinden. De toch al moeilijke situatie is in de acht jaar wapenstilstand, die de wereld zich meende te kunnen permitteren, volsla gen onmogelijk geworden. Zelfs wan neer er aan beide zijden oprechte vredes wil bestond en men op veel financiële hulp van de buitenwereld kon rekenen, bijvoorbeeld voor grootscheepse irriga tieplannen, die hervestiging van de vluohtelingen mogelijk zouden maken, zou een oplossing nauwelijks vindbaar zyn. Wie echter na de Suez- en Sinai- campagne oprechte vredeswil bij de Arabieren zou veronderstellen, is een vreemde in Jeruzalem. Voor de Arabieren is het altijd gekoes terde wantrouwen, dat Israël een voor post van het Westers imperialisme is, door de jongste acties volledig beves tigd. De smadelijke nederlaag heeft haat en revanche-gevoelens tot het uiterste opgevoerd. Iedere Arabische leider, die nu van vrede zou spreken, pleegt zelf moord. En bovendien, de Arabieren heb ben de tijd. Zij hebben Israël niet nodig, Israël heeft hèn nodig. Kan de V.N. dan geen vrede af dwingen? Het ziet er niet naar uit. Het Sovjetrussische blok. door geen enkele overweging van menselijkheid of internationaal recht gehandicapt, steunt onverkort de Arabische eisen. En diep in hun hart roeten de Wes telijke grote mogendhedendat waar het kleine Israël hen niets te bieden heeft, slechts een blok aan het been is, terwijl het Arabisch blokdat langzaam maar zeker groeiend ver bond van landen van Casablanca tot Bagdad, dat met zijn olie. zijn stra tegische posities van Tanger tot Port-Said, zijn mensenmassa's, tot een politieke factor van betekenis wast. Het zullen dus slechts een aantal kleine naties kunnen zijn, die, steu nend op de beginselen van interna tionaal recht, voor Israël, dat ten slotte een kind van de V.N. is, de handschoen in de verenigde volken kunnen opnemen. Die steun en Israëls eigen ongelofelijke levenswil vinden in de stryd, die komen gaat, machtige belangen en kwade kansen tegenover zich. De sectie betaald voetbal van de KNVB heeft een voorlopig besluit ge nomen inzake de Hongaarse voetbal lers is ons land. die zich als lid van een semi-profclub hebben aangemeld. Zy zullen tot juli a.s. niet in het be taalde voetbal kunnen uitkomen. Ook niet als amateur. Er zou dan nl. een transfersom verschuldigd zyn aan de oude vereniging, hetgeen betekent dat men dan de namen van de betrokken spelers aan die club en aan de Hon gaarse voetbalbond zou moeten op geven, hetgeen de K.N.V.B., met het oog op de politieke situatie niet wen selijk acht. De Hongaren kunnen wel in amateur- Onoplosbaar teams van semi-profclubs uitkomen, te "i beginnen dus met het derde elftal. In Juli a.s.. wanneer de nieuwe contract periode ingaat, hoopt men dat de FIFA ook het contracteren van de spelers zal toestaan, opdat de Hongaren in hun nieuwe omgeving bij een weigering van de Hongaarse voetbalbond niet voorgoed van profvoetbal verstoken zouden blij ven. Twee Hongaren, die zich als lid van de Delftse semiprofclub DHC hebben gemeld, kunnen indien de overschrijving door de KNVB wordt geaccepteerd, in het derde team van deze vereniging worden opgenomen. De KNVB heeft zich inmiddels tot de FIFA gewend met het verzoek inlichtingen over deze kwestie te verschaffen. VARIA COR DE GROOT OVERWINT AMERIKAANSE KRITIEK. Kort geleden keerde de bekende Oor de Groot terug van een concertreis door de V.S. Het betrof hier een première in een land, dat al sinds jaren is over voerd met' solisten van wereldnaam. De kritiek is er dan ook niet bepaald ge makkelijk. De uiterst gunstige ontvangst die De Groot in New York en. Cinci- natti ten deel .viel. mag dan ook als luktehétTokTietT'mMr tTscm*Ti" Uitslagen Afd. Leiden KNVB Van zaterdag IB: Quick B. 5Noordwijk 3, 64. 2A: Leiden 3—Ter Leede 3. 2—7. 2B: Woubrugge 2Koudekerk 3, 20, 3A: GWS 3—Katwijk 4, 1—1. 3C: Katwijk 5 —Quick B. 9, 34: Lisser B 4Rijnsb. Boys 5, 04; Ter Leede 4GWS 4, 2-0 Junioren A: Quick B (A)Noordwijk (A) 50. B- Noordwijk (B)-VWS (A) 1—1. C: SVOW (A)—Koudekerk (A) 3—1. D: Quick B. (D)—Noordwijk (C) 1—2; Rouwkoop (B)Oegstgeest (B) 21. Van zondag IA: SJC2—Teylingen2, 6-0. II: KRV 1—ZLC 1, 8—2. 2 B: Alph. B. 2—Altior 2 41. 3A: Teylingen 3Lugdun. 5, 20; VTL 2VN A 2, 1—11. 4C: SJC 5—UDO 3, 0—6. Junioren B:Teylingen (A)Foreholte (A) bij 22 stand gestaakt door Foreholte. G: Teylingen (B)-WSB (B) 0—1. Wnferpolo-nleuws Het was voor Sleutelstad gisteravond een drukke maar ook succesvolle avond. Zowel het eerste als het tweede heren zevental moest spelen, tegen respectievelijk Swift 1 en 2. Het wer den twee overwinningen, weliswaar klein maar verdiend In de wedstrijd van het eerste tegen Swift 1 ging de strijd aanvankelijk gelijk op. Op beide doelen werden enige verre schoten gelost, die niets opleverden. Het werd 1—0 door Jan Dool die vanaf de mid voorplaats, zwaar afcedekt. vist te scoren. Swift wist kort hierna gelijk te maken door een prachtige doorslagbal van Le Loux. Hierna werd Piet Era des het water uit gestrurd. Ondanks het feit dat Sleutelstad nu met 6 tegen 7 man speelde, wist Wim van Rooyen met een Drachtig doelpunt de stand op 2—1 te brengen. Na de rust werd Sleutelstad sterker en spoedig werd het door Nico Brouwer 31. Swift eaf zich nog niet gewonnen en toen het na een afge- slaeen Leidse aanval met een man meer fn de aanval ging. werd het door van Grol 32. De strijd bleef verder op en neer eaan Jan Dool had bepaald pech, toen hij uit moeilijke positie een voor de keeper onhoudbaar schot tegen een arm van een tegenstander schoot Swift een succes, niet alleen voor hem, maar voor het gehele Nederlandse muziek leven worden gezien. ,.Het is trouwens opvallend", vertelde de heer De Groot ons. „Jioe bekend de Nederlandse musici in Amerika zijn. Iedereen spreekt er nog vol lof over het Concertgebouworkest, dat onlangs een tournée maakte en ook het Residentie orkest o.l.v. Willem van Otterloo, is door de grammofoonplaat zeer bekend" Tekenend voor het succes, dat Cor de Groot in Amerika had is het feit, dat in Cincinatti een dag na zijn optre den alle grammofoonplaten van door hem gespeelde werken waren uitver- kooht. Dat men in Amerika overtuigd is van De Groots meesterschap, blykt uit de uitnodiging voor een concertreis van twee maanden door de Staten in 1957. dat de eindstand 32 werd. Sleutelstad 2Swift 2 had een doel puntloze eerste helft Afwisselend kre gen beide ploegen kansen, maar doel- nrmten uit deze kansen te maken bleek te moeilijk voor de reserves In de 2e h^lft was de Leidse ploeg meer in de aanval en door Hennv Doove werd het van dichtbij 10. Swift maakte eelük. toen bii een vriie worp een speler vrij ia? Mot een hard schot scoorde hii 1—1. Sleutelstad stelde hierna alle.' in het werk om weer een voorsprong te ver krijgen. Swift wilde dit verhinderen Dit verzet eine iets te fel bil een der Hage naars en hii werd het water uitgestuurd. Toen Hennv Doove even later alleen voor doel liegend dc bal kreeg toege speeld. was het 2—1. waarmee de tweede Leidse overwinning van deze avond een feit was.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9