STADSNIEUWS Nieuwjaars- advertenties Muziekverenigingen te Warmond ontvangen een flinke subsidie BETALING PER GIRO VAN ABONNEMENTSGELD 95ste jaargang Woensdag 19 december 1956 Vierde blad no. 29016 „Professortjes" vierden feest „DOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD" „Door de jeugd voor de jeugd". Onder dit motto organiseerde de huurt- en speeltuinvereniging „De Professoren- wijk" gisteren een feestavond in de grote zaal van „Den Burcht". Volko men terecht, want de avond werd ge heel verzorgd door de kinderen zelf. Voor de muzikale omlijsting zorgde het muziekensemble „Gibatos" onder leiding van de heer Peltenburg. De voorzitter, de heer J. de Vrind, heette mede namens het bestuur de vele aan wezigen - de zaal was tot op de laat ste plaats bezet - hartelijk welkom in het bijzonder de oud-voorzitter, de heer P. D. Beversluis, alsmede de ver tegenwoordigers van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen. Met een enkel woord wees hij er op. dat al hetgeen de kinderen deze avond zouden presteren gezien moet worden als eten verantwoorde en nuttige vrije tijds besteding. terwijl ook de opvoedende waarde van een en ander niet onder schat mag worden. Hierna was de beurt aan de 10-jarige Benny Hurrelbrinck. die op de akkordeon een eigen composi tie speelde. Later op de avond verscheen hij nog eens op de planken. Afwisselend kwamen vervolgens jon gens en meisjes van uiteenlopende leef tijd voor het voetlicht om in de meest letterlijke zin van het woord hun beste beentje voor te zetten. Enthousiast en met plezier werd gedanst op muziek van Delibes. Mozart. Strauss en Gounod. Ook enige volksdansjes stonden op het programma vermeld. Grappig waren vetrder de toneelstukjes, die zowel voor als na de pauze werden opgevoerd. De kinderen zijn dit jaar opgeleid door acht leden van het actieve dames-comi té. Aan deze dames, die ook de kos tuumpjes hebben ontworpen en vervaar digd. is zeer zeker veel dank verschul digd. Het resultaat van hun werk mocht gezien worden! Kortom het was een feestavond, die klonk als een klok en in de toekomst zeker nog vele malen her haald zal worden. Prachtige Italiaanse film voor de Filmstudiekring De makers van de prachtige Italiaan se film ..Tempi Nostri", welke gister avond voor de Filmstudiekring van K. en O. in Casino-theater werd vertoond, hebben zich kennelijk gedragen gevoeld door de sympathieke onderstroom van taaie levenswil, die zich niet door ontmoedigende omstandigheden laat neerdrukken. Dit filmwerk is opgebouwd uit een vijftal los-van-elkaar-staande beelden uit het leven na de oorlog: een meisje, op het punt zich in het „oudste vrouwelijk beroep" te begeven, krijgt de helpende hand toegestoken van een overigens arme onderwijzer; een was- vTouwtje, oud. doodop en levende op een niveau, dat maar weinig verschil van dat van haar enig bezit: een geit, ziet zich de zin van haar leven onthuld als zij de pastoor het lever redt, aan wie zij zojuist gevraagd heeft of het haar vergeven zou worden als zij een einde maakte aan haar uitzichtloze be staan: een aan lager wal geraakte graaf ontmoet een eenmaal gevierde actrice, die er al niet beter aan toe is (al heb ben beiden de schijn van hun vroegere voorname levensstijl weten te bewaren) om hun hernieuwde kennismaking te besluiten met het voornemen de levens weg gezamenlijk te vervolgen; een jong echtpaar met veel kinderen maar zon der middelen overweegt de jongste spruit te vondeling te leggen, maar komt er. na enige mislukte pogingen in die richting, toe de zuigeling toch maar zelf op te voeden; tenslotte de koddige avonturen van een levenslustige bus chauffeur, die het leven heel wat ge makkelijker neemt dan de strenge inspecteur van de maatschappij, die de vrolijke man zojuist zijn ontslag heeft aangezegd. Dit slot is. ondanks de snaakse taferelen, het minst van al overtuigend, omdat het geen enkel perspectief opent. Trouwens, de toeval- igheid van het tweede beeld, namelijk het struikelen van de geestelijke raads man. die eigenlijk ook geen raad weet met het ellendige bestaan van een van zijn parochianen, kan al evenmin sterk genoemd 'worden. Maar de andere drie lijkjes op het moeilijke bestaan van velen in het na-oorlogse Italië getuigen van de veerkracht van een moedig volk en zij werden filmisch op een gevoelige wijze voorgedragen, doortrokken van een ontembaar gevoel voor humor, soms ook met die fijne melancholie, die knappe technische prestaties tot ware kunst verheft. „Tempi Nostri" is een gelukkige keuze geweest van de Film studiekring. Australisch hoogleraar bekroond door Legatum Visserianum Op de in 1952 door het Legatum Visse rianum uitgeschreven prijsvraag, waar in een beschrijving werd gevraagd van de ontwikkeling der internationaal- rechtelfjke techniek van de totstandko ming van internationale verdragen, aanvangende met de tweede wereldcon ferentie van 1907, zijn twee inzendingen ontvangen. De inzending van professor J. Stone, van de Universiteit te Sidney (Austra lië) werd door de faculteit der rechts geleerdheid der Rijksuniversiteit te Lei den voor bekroning aanbevolen. Schrijvers verwijzing, het hele werk door. naar de vereiste herformulering van de regels betreffende ondertekening, ratificatie, toetreding c.a. zijn hoofd stuk over de reserves, maken het werk tot een eerste-rangs bijdrage tot het heden ten dage zo gecompliceerde trac- 'aten-vraagstuk, aldus het oordeel van Se faculteit. Hij houdt rekening met de praktijk en let voortdurend op de histo rie. Zijn behandeling van lang omstre den begrippen, zoals .staal", „subject 'an internationaal recht", .souvereini- teit", van de wisselwerking tussen na tionaal en internationaal recht, moeten a het bijzonder genoemd worden. Hij heeft de literatuur over het tractaten- recht in opvallend wijde omvang ge bruikt. Tegenover deze bijzondere kwaliteiten 'an het ingezonden antwoord vallen een aantal zwakke détails in het niet. ROTTERDAMSCH ZIEKENFONDS Trekt zich terug uit ziekenfondswezen Naar wij vernemen heeft het Rotter- damsch Ziekenfonds zich teruggetrokken 5it het ziekenfonds wezen. Het Algemeen Ziekenfonds voor Leiden en Omstreken verd bereid gevonden de portefeuille van de afdeling Lelden van het Rotter dams ch Ziekenfonds met alle lopende verplichtingen' over te nemen en de vechten van de verzekerden ten volle te laranderen. D. Coleman sprak voor het Genootschap NederlandEngeland in „De Doelen" Voor de afdeling Leiden van het ge nootschap Nederland-Engeland heeft de heer D. Coleman, manager of The British Travel Association gisteravond in De Doelen gesproken over de bui tenhuizen en grote herenhuizen in En geland, die niet als musea zijn inge richt, maar nog normaal worden be woond. De heer Coleman is zelf jaren lang als rentmeester werkzaam ge weest. De meeste van deze grote woningen zijn indertijd gebouwd door gepensio neerde zeekapiteins, die zich bij voor keur in afgelegen plaatsen vestigden, om zich door smokkelen een bijverdienste te verwerven. Deze in klassieke stijl gebouwde hui zen zijn niet zo prettig om te bewonen. Het tocht er doorgaans verschrikkelijk, zodat de landheren hun toevlucht op de bovenverdiepingen moesten zoeken. Door tapijten langs de muren te han gen, poogt men de kilte van de grote vertrekken nog enigszins weg te nemen. Een aardige bijzonderheid ls, dat in deze oude huizen thans over het alge meen zeer moderne badkamers zijn aan gebracht. Van belang zijn ook de tuinen, die met grote bekwaamheid en veel plezier wor den verzorgd. Verder ging de heer Cole man nader in op de levensgewoonten en het werk van de landheren, waarbij hij er de nadruk op vestigde, dat de verhou ding landheer-pachters gewoonlijk niets te wensen overlaat. Het gesprokene werd toegelicht met platen en een kleurenfilm. NIEUWE KANTINE N. V. WERNINKS BETONMIJ. Vandaag heeft het fabriekspersoneel der N.V. Werninks Beton Maatschappij een nieuwe kantine in gebruik genomen. Met de morgenschaft om halfnegen kwam het personeel in de n- loka liteit bijeen, waar ir. A. Sitsen, ad junct-directeur der vennootschap, de kantine in gebruik van het personeel stelde. Namens het personeel bracht de heer J. van Es dank voor deze ter-beschik- king-stelling en beval hij deze in aller zorgen aan. Een der fabrieksbazen, de heer C. Middelkoop, heeft ten slotte waarderende woorden gesproken. De nieuwe kantine is keurig inge richt, licht geverfd, uitstekend verlicht en verwarmd en voorzien van aardig meubilair. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doot.-ex. Ned. Recht mej. F. Ruêck (Voorburg); mej. J. Bou- man (Den Haag)mej. E. van Kerkum (Heinkerszand) en de heren C.R. v. d. Stal (te Leiden). J. C. J. Stal (Leiden), R. Muntz (Rotterdam) en F. Salomonson (Dordrecht); voor Vrije Studierichting in de Rechtsgeleerdheid, de heer R. A. Wiriadinata (Den Haag); cand.-ex. F wis- en natuurkunde, de heer F. H. A. Rummens (Leiden), idem voor A de heren J. J. Prevoo en L. Horowitz (beiden te Leiden); voor het doct.-ex. biologie mej, C. J. Venverloo (Leiden); voor het kandi.-ex D wis- en natuurkunde, de heer C. A. Velds (Leiden)voor het doct.-ex. geologie, de heer A. J. Kapel (Lisse); doct.-ex. na tuurkunde de heer J. D. Poll (Leiden). Kerstexpositie van Leidse huisvrouwen Onder auspiciën van de afdeling Lei den van de Commissie voor Huishou delijke en Gezinsvoorlichting wordt vandaag en morgen een Kersttentoon stelling gehouden onder de titel ,3reng Kerstfeest in Uw huis". Evenals vorig jaar wordt op duidelijke wijze aange toond hoe de huisvrouw met eenvoudige middelen de stemming van dit huise lijk feest zal kunnen verhogen. Talrijke fantasierijke scheppingen prijkten van middag reeds in het gebouw Levendaal 1, dat met al het groen, de dominerende kleur op deze show, een echte kerstsfeer uitstraalt. Van eenvoudig materiaal hebben de cursisten nog heel wat weten te maken. Behalve de kerststukjes vallen er nog tal van andere voorwerpen zoals sche merlampjes, folders en dergelijke te be wonderen. Aan bezoekers wordt gelegen heid gegeven om zelf kerststukjes te vervaardigen. Morgen zullen zowel in de middag als in avonduren kook- en bakdemonstraties gehouden worden spe ciaal gewijd aan kerstgerechten. De tentoonstelling is vanavond geopend van half acht tot tien uur en morgen mid dag van twee uur tot half zes. Ook mor genavond kan men er tot tien uur nog terecht. Kinderen worden in de gele genheid gesteld onder deskundige lei ding te knutselen aan een cadeautje voor vader of moeder. De Blauwkras In haar clubhuis hield de Leidse Postduivenvereniging ,;de Blauwkras" de jaarlijkse tentoonstelling. Ingezonden waren 173 vogels, die op kleur en vliegtype werden gekeurd. De uitslagen waren: Doffers 500 km en hoger: 1. A. van Royen; 2. W. v. d. Wel; 3. J. Noordermeer. Duivinnen 500 km en hoger: 1. A. Piket: 2. G. Grebel; 3. G. Grebel. Doffers 200 tot 500 km: 1. A. van Royen: 2. K. v. d. Steen: 3. H. Moenen. Duivinnen 20Ó tot 500 km: 1. H. Moenen: 2. J. Noordermeer: 3. W. Ravensbergen. Doffers tot 200 km: 1. W. v. d. Wel: 2. J. Noordermeer: 3. Chr v. Weeren. Duivinnen tot 200 km: l! Gebr. Gijsman: 2. W. v. d. Wel. Jonge doffers 100 tot 300 km: 1 H. Moenen: 2. K. v. Steen: 3. K. v. d. Steen. Jonge dui vinnen 100 tot 300 km: 1. H. Moenen; 2. Gebr. Gijsman; 3. W. Ravensbergen; 4. J. Noordermeer. Jonge doffers tot 100 km: 1. H. Moenen: 2. W. v. d. Wel; 3. Gebr. Gijsman. Jonge duivinnen tot 100 km: 1 H. Moenen; 2. J. Noordemeer; 3. Gebr. Gijsman; 4 J. v. Klaveren. Beste oude doffer: A. van Royen. Beste oude duif: Gebr. Gijsman. Beste jonge vogel: H. Moenen. SPOEDEISENDE ZITTING LEIDSE RAAD Maandagmiddag om 5 uur zal de Leidse raad in een spoedeisende verga dering bijeenkomen. Als enig punt op de agenda staat een voorstel tot de aankoop van grond. TWEEMAAL AANGEREDEN Een wielrijder, wonende in de School steeg. stak gistermiddag omstreeks half- zes de Zoeterwoudseweg bij de Veiling kade over zonder op het verkeer te let ten. Hij werd aangereden door een ach ter hem komende auto. waardoor hij op het linker weggedeelte werd gesmakt. Daar werd hij nog eens aangereden door een auto uit tegenovergestelde richting. Het slachtoffer liep een enkelfractuur, sleutelbeenfractuur en lichte hersen schudding op. De EHD bracht hem naar het Academisch Ziekenhuis. De raad der gemeente Warmond kwam onder voorzitterschap van bur gemeester jhr. mr. L. M. von Fi- senne voor een openbare vergadering bijeen. Wegens ziekte was de heer Van der Voet (CHU) afwezig. Naar aanleiding van een voorstel van de verordening op de heffing en invordering van reinigings rechten in de gemeente deelde de heer Willemsen (KVP) mede dat de finan ciële commissie hiermede tenslotte ak koord is gegaan. Evenals de heer Wil lemsen had het ook de heer Weijers (KVP) bevreemd dat het tarief van de emmers was verhoogd. De voorzitter was van mening dat als iemand zijn huisvuil voor f. 0.50 per maand kwijt raakt hij voor een kooqje klaar is. SUBSIDIES Voorts was er een voorstel tot verho ging van de subsidie aan de plaatselijke muziekverenigingen van f. 600 tot f. 800 per jaar per vereniging. De heer Willemsen (KVP) is ver heugd over dit voorstel doch zou de voorwaarden, waarop de subsidie wordt verleend gaarne gewijzigd zien. De fi nanciële commissie denkt hierbij aan een subsidie per concert of per werkend lid of per repetitie: dit werkt volgens hem stimulerend en bovendien werken muziekverenigingen dan niet alleen voor een concours. Wethouder Dekker (AR) is van me ning dat men voorzichtig moet zijn met een formule omdat hieruit noodzakelijk subsidies van verschillende bedragen voor verschillende verenigingen voort vloeien. terwijl het de bedoeling van het gemeentebestuur is de verenigingen ge lijkwaardig te behandelen. Hij acht dan ook gelijke subsidie het enige juiste. BOUWGROND Vervolgens werd aangenomen een voorstel tot aankoop resp. overname om niet van gronden nabij huize „Leevliet" in het belang van de volkshuisvesting. De heer H. H. Dansdorp te 's-Graven- hage die bij voorlopige koopakte het ge hele complex heeft aangekocht heeft zich bereid verklaard van bedoeld com plex een tweetal percelen langs de Jan Steenlaan aan de gemeente te verko pen tegen de prijs van f. 14 per m2. op welke percelen dan tweemaal zes wonin gen kunnen worden gesticht. De gemeente dient dan tevens over te nemen een perceel groot 1650 m2 voor de prijs van f. 15.50 gelegen aan de zijde van de gegmeentehaven. Op dit terrein kunnen dan een tweetal grotere wonin gen gesticht worden. Met algemene stemmen werd de heer H. H. J. Roels. commies A ter secreta rie. benoemd tot tweede waarnemend gemeente-secretaris. Gezien het vergevorderd uur werd be sloten de behandeling van de begroting en de rest van de agenda uit te stellen tot woensdagavond 19 december a.s. om 7.30 uur ten gemeentehuize. OEGSTGEEST Geslaagd Aan de technische hoge school te Delft slaagde voor het Inge nieurs-examen werktuigkundig inge nieur de heer H. de Wolff, alhier. WARMOND Postduiveiwer. „Warmend" Gisteravond hield de postduivenver eniging „Warmond" haar Jaarvergade ring in hotel „De Stad Rome". In deze vergadering werden de namen van de volgende kampioenen in het seizoen 1956 bekendgemaakt. Generaal kampioen: 1. P. v. d. Drift; 2. J. Venker; 3. J. Smeets; 4. Th. Ver woerd; 5. J. de Weerd. Vitesse kampioen: 1. J. de Weerd; 2. J. Venker; 3. B. ter Beek; 4. P. v. d. Drift; 5. P. Vogelenzang. Fond kampioen: 1. J. Venker; 2. J.de Weerd; 3. J. v. Niekerk; 4. Q. Beugels- dijk; 5. P. v. d. Drift. Oude duiven kampioen 1. J. Venker; 2. J. de Weerd; 3. P. v. d. Drift; 4. Q. Beugelsdijk: 5. P. Vogelenzang. Kampioen oud en jong: 1. P. v. d. Drift: 2. J Smeets: 3. B. Oskam: 4. J. Roest: 5. Th. Verwoerd. Kampioen J.B.: 1. P. v. d. Drift; 2. Th. Verwoerd; 3 B. ter Beek: 4. D. Son- nega; 5 J. Smeets. Angewez enjonge duiven: 1. P. v. d. Drift: 2. D. Sonnega; 3. J. Roest. Op donderdag 20 december a.s. is de burgemeester van Warmond verhin derd om zijn wekelijks spreekuur te houden. WASSENAAR Tuinbouwver. Wassenaar In Het Wapen van Leiden werd gis teravond de jaarvergadering gehouden van de Tuinbouwvereniging Wassenaar en Omstreken, afdeling van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. De voorzitter, de heer P. Zegwaard, heette de leden welkom op de laatste tevens huishoudelijke verga dering in dit jaar en gaf zijn voldoe ning te kennen over de inzendingen op de prijsvragen en de opkomst. Door de secretaris werd meegedeeld, dat met de drie andere verenigingen op tuinbouwgebied werd overeengekomen, in januari en februari filmavonden te organiseren en dat de eerste zal wor den verzorgd door de Aemrikaanse Voor lichtingsdienst. de tweede door het Mi nisterie van Landbouw. Bij de ingeko men stukken was een schrijven van de Vereniging van Volkstuinders vermel dende. dat gaarne zal worden deelgeno men aan de gecombineerde vergaderin gen en in de kosten daarvan worden bijgedragen. Uitgebracht werd het jaarverslag van de secretaris, waaruit bleek, van een verbeterd bezoek aan de bijeenkomsten en een stationnair ledental. De kas van de penningmeester sloot met een batig saldo van f 127.08. De uitslag van de keuring werd be kend gemaakt als volgt: Kerststukje, verplicht, de heer v. Vulpen 30 p., de heer Kooyman 27 p., de hèer Stam 24 p. Kerststukje, vrij, de heer v. Vulpen 30 p., de heer Kooyman 27 p., de heer Koningin en prins naar Amsterdam Het secretariaat van H.M. de Konin gin deelt mede: het ligt in het voorne men van H. M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden zaterdag aan wezig te zijn bij de plechtige overbren ging va nde Hongaarse verzetsvlag naar het Koninklijk Palels op de Dam. Ook H.K.H. Prinses Wilhelmina hoopt bij deze plechtigheid aanwezig te zijn. De kerk en de internationale situatie Tijdens de zitting van de gen, er ale synode der Ned. Herv. Kerk, die momen teel te Woudschoten bijeenkomt, heeft dr Eemmen verslag uitgebracht van de totstandkoming van de boodschap over de internationale situatie, die op 15 no vember is uitgegaan. De bedoeling van deze boodschap was: leiding bij de voorhoede te geven. Centraal was een waarschuwing tegen de schending van de rechtsorde. Deze was bij het optreden van Rusland in Hongarije evident, t.a.v. de gebeurtenis sen in het Midden-Oosten is het voor velen een probleem, waarbij het in wezen gaat om afweging van twee kwa den, dit afwegen is echter geen zaak van de kerk, maar van politiek. Maar het denken over de rechtsorde onder de volken dient te geschieden in het licht van de gerechtigheid Gods. De formule ring van de boodschap is in nauwe aan sluiting met de rapporten van Evanston tot stand gekomen. Dit stuk, ontstaan uit het werk tussen de kerken, bevat slechts één alinea over Israël. De politieke Implicaties, waarin Israël gewikkeld is, gaven geen vrij moedigheid meer te zeggen. De aan dacht van de kerken in het Midden- Oosten, die door de gebeurtenissen ver stoord dreigt te worden, moet levend blijven. De synode sprak met algemene stem men als haar oordeel uit dat het mo- deramen het terecht als zijn taak ziet al of niet in samenwerking met an dere kerken in kritieke situaties als die welke b.v. in november aan de orde waren, een boodschap of een oproep te doen uitgaan. Dr. Emmen besprak voorts het verslag van het bezoek dat hij en de praeses, ds. G. de Ru, gebracht hebben aan de Hervormde Kerk aan Hongarije van 27 augustus tot 4 september en van de ver gadering van de Europese sectie van de Presbyterian Alliance, die hy van 16 tot 21 augustus te Praag bezocht. Na de vaststelling van het stuk over de reacties op de oproep inzake Nieuw Guinea stelde de praeses de bij de sy node ingekomen brief van het landelijk comité van bezwaarden „oproep synode" aan de orde. Dit stuk werd voor ken nisgeving aangenomen. Voor het fluiten van de vergadering nam de praeses met woorden van dank afscheid van de 10 leden de meeste afgevaardigden van de Gelderse en van enige Zuidhollandse classes die per 1 januari 1957 geen zitting meer zullen hebben In de synode. Ds. G. J. van de Burgt bracht na mens de synode dank aan de aftredende praeses, ds. G. de Ru, die eveneens niet meer zal terugkeren in de synode, voor zijn leiding. Deze pagina ts gedeeltelijk gecorrigeerd TEGEN GEREDUCEERD TARIEF De prijs voor z.g. NIEUWJAARS ADVERTENTIES in ons nummer van maandag 31 december a.s. is 1—15 mm. f 1.80 elke mm. meer f 0.14 Geef ze spoedig op. De opdrach ten worden in volgorde van bin nenkomst uitgevoerd. Nd 27 december worden geen nieuwjaars-advertenties tegen dit gereduceerd tarief aangenomen. DE DIRECTIE Ruitenbeek 24 p.: 3 witte cyclamen de heer Sistinga 30 p. De aftredende bestuursleden, de he ren P. Zegwaard, D. A. de Rooij en A. Vaandrager werden herkozen, terwijl In een vacature werd gekozen, de heer G. Ruitenbeek. In verband met het nabije 50-jarig bestaan stelde het bestuur voor het 45- jarig bestaan sober te herdenken in een extra vergadering met de dames en als spreker bij dia's de heer*W. Masch- haupt. Het voorstel werd aangenomen. Kerstzang in dorpskerk Gisteren werd in de Dorpskerk een kerstzangavond gehouden, waaraan medewekten de Chr. Zangvereniging Wassenaars Mannenkoor, het Sassen- heims^Jhr. Mannenkoor en de Gemeng de Zangvereniging Jubilate Deo uit Sassenheim, dirigent de heer J. de Vries. De avond, waarvoor veel belangstel ling was. werd ingeleid door dr. H. J. Honders o.a. met de opmerking, dat een goed kerstfeest voorbereiding vereist en dat de avond als zodanig was bedoeld. Gezongen werd een zestal kerstliede ren en twee cantates, waarbij de man nenkoren hun stemmen verenigden, hetgeen aan de uitvoering zeer ten goede kwam. Qok werden de aanwezi gen in de zang betrokken door het ge zamenlijk zingen van Ps. 98 1 en 2 en Ps. 150 1. Ds. G. van Duinen hield een vijf minuten-toespraak over ..Zing Hem een nooit gezongen lied". De avond werd door ds. Honders gesloten met gebed. Geslaagd Aan de technische hoge school te Delft slaagde de heer H. R. J. Levert, alhier voor het ingenieurs examen voor werktuigkundig ingenieur. Pensioenwet1 ten aangenomen De Eerste Kamer heeft vandaag ge stemd over het wetsontwerp inzake de aanpassing van het overheidspensioen aan de Algemene Ouderdomswet. Het wer daangenomen met 35 tegen 7 stem men (de heer van Lieshout van de K.V.P., Molenaar en van Riet van de V.V.D., Smits van de St. Ger. en Geug- jes en Seegers van de CP.N.), de ove rige pensioenwetten werden z.h.s. aan vaard. Eveneens z.hs. werd goedge keurd het wetsontwerp inzake de ver lenging van de werkingsduur der we- deropbouwwet VARIA HUMOR IN DE ADVERTENTIEWERELD.. Toen haar dochter al 28 was en nog geen man had gevonden, spoorde mama haar aan om een huwelijksadvertentie te plaatsen. De advertentie luidde: „Mooie, exoti sche jonge dame zoekt contact met heer van formaat Toen de annonce verschenen tfas, vroeg malief nieuwsgierig of er al reac ties op gekomen waren. „Ja", antwoordde het meiske, „één!" „Van wie?", wilde haar moeder weten. „Beter om dit geheim te houden", meende haar dochter. Maar haar moeder hield vol: „De ad vertentie was mijn idee, dus ik heb het recht om te weten, wié geschreven heeft!" „Goed dan", zei de dochter, „omdat U het per sé weten, wilt: de brief is van papa!" Uit „Mededelingen van De Nederlandse Dagblad Pers" november 1956. COÖPERATIEVE MELKVEESTALLEN Om tot een betere en economischer bedrijfsvoering te komen, heeft een achttal Deense boeren in het plaatsje Hörve gezamenlijk een melkveestal ge bouwd In de 65 meter lange en 20 meter brede stal kunnen 80 koeien in vier rijen worden gehuisvest. In een aangebouwd bietenlokaal van 10 bij 20 meter zal de hele wintervoorraad bieten worden ge borgen. Naast de stal staan bovendien vier grote silo's, waar ander ruwvoer in is opgeslagen. De boer verkoopt als het ware het eigen gewonnen ruwvoeder aan de gemeenschappelijke stal op basis van de uitslag van het ruwvoederonder- Onze kwartaal- en maandabonnees, die de voorkeur geven aan beta ling per giro, verzoeken wy vrien delijk de overschrijving te verrich ten vóór de 1ste van de maand, resp. vóór de eerste dag van ieder kalenderkwartaal. Alleen dan kunnen zy er zeker van zyn, dat geen kwitantie wordt aan geboden. De abonnementsprijzen zyn: per maand £2.35 per kwartaal f7. Ons gironummer is 57055 FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen Bevallen: Cramer-Pottinga. d. Hille- gersberg; Van Voorts Vader-Stork. d., Hengelo: Zwijnenberg-Loeber, d.. Zaan dam; Klien Wassink-Shewmon, d„ V.S.; T. Bodon-Kuipers. z. Amsterdam; Be- sijn-Vermeulen, z. Medan; Des Tombs- Brouwer. z. Medan; Thurkow-van Ar- kel. d„ Zwitserland. Getrouwd. W. C. G. van Gelder en mevr. J. van Opijnen, Amsterdam; P. Bos en E C. de Boer, Hilversum; C. Wijma en G. Brandjes Apeldoorn; A. Zendijk en B. Tannenbaum. Amster dam. Overleden: -Jmr. A. G. Schimmel penninck. m, 88 j„ Driebergen; C. J. Al- blas m. Rotterdam; W. Wigboldus m„ 72 Rotterdam; A. H. Bienfait-Wol- terbeek. v., 85 j. Den Haag; A Rosmo len. m.. 59 1. Reeuwijk; Jhr P. A. PPrins m. 83 j. Velp; Ph. W. Jongejan-de Waal v, 88 j. Oosterbeek; A. Rademakers, m. 73 j. Heerenveen; N. Streep, m. 79 1. Lissabon: J Burger, m, 28 j. Zeist; S. Beaancon-Ephraim. vr. 86 j Den Haag; J. C. G. Lagers-Zeper. v, 75 j, Biltho- Beurs van Amsterdam Woensdag 19 december ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige 61otkoers koers v heden Ned. '53 3% 91% 91% Grootboek obl87% Ned '51 3% 91% 91% Ned '53 (3%) 89% gg% Ned. '56 3% 88% 88% Ned '48 3% 86% Ned. '54 3% 86% 86 Ned. '55 3% 86% 86 Ned '55 II 3 87 86% Ned. '47 3% (3) 86% 8511 Ned. "37 3 85 84% Dollarlng '47 3 92 92% Investeringscert. 3 90% 90}S Ned. 62-64 3 891.» 89% Indië A3 86}? 87 Grootboek '46 3 87 L ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind B 48 239% Nat. Handelsbank 1°7^ 344% Ned Handelsmij. 170„ 49% AK.U216^ 107% Philips 233% 168% Unilever339 217 Wilton Feyenoord 215% 216 Biliton 2de r218 218 Kon Olie (f 80.-) 15310 156 Kon Olie 152 80 1 55 90 Amst Rubber 77 ^4 80 Holl Amer lijn 187 185", Kon N Stoomboot.. 169 84% Ned Scheepv Unie 167 168% H VA 97% 98% Java Cult 58 58 DelJ MUen (Ver.) 100 102% Senembah 63 63 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 91% 90 Den Haag 1937 1 3.. 94 Lelden 1947 93% R'dam "37 I-Iïl 3% 89% Industr Obligaties Philips Dollar lng *51 100ft 90% „Opgewarmde kliek" „Opgewarmde kliek Louis Armstrong was het, die dit vernietigende oordeel uitsprak over de veelbesproken rock 'n roll", toen hij eergisteren in Londen aankwam. „Rock 'n roll is niet nieuw. Het is een soort muziek, die jaren geleden in Amerika al in de kerk werd ge speeld"zei de bekende neger trompettist. een uitspraak, die men wél met een korreltje zout moet nemen en zéker niet let terlijk kan opvatten. Armstrong was met zijn vrouw Sugar Brown naar de Engelse hoofd stad gekomen om tezamen met het Royal Philharmonic Or chestra een concert te geven ten bate van het steunfonds voor Hongarije. Het werd een sensationeel succes. Als bezete nen gingen de jazzliefhebbers gistenravond na zijn optreden in de Londense Festival Hall te keer. Zo erg zelfs, dat de diri gent van het Royal Philharmo nic Orchestra zijn mensen maar liet inpakken, al moest officieel het laatste nummer van het programma, Liszts tweede Hon gaarse rapsodie, nog gespeeld worden. Maar hij kon er niet toe komen. Er kwam geen einde aan de toejuichingen voor „The Old Satchmo". Zelfs de Lord Mayor van Londen, die voor de hulpverlening aan Hongarije een goed woordje zou doen, kwam er niet meer aan te 'pas. Door het enorme succes streef de deze avond zijn doel voor bij zoek. De voederwaarde, die hierdoor be kend wordt, geeft de voorlichtingsdienst houvast bij het adviseren van de voe derrantsoenen. Door deze intensieve samenwerking wordt niet alleen een be langrijke besparing aan bouwkosten, maar ook aan arbeidskrachten verkre gen. Men kan deze 80 koeien nu met twee man verzorgen, terwijl dit anders met aoht arbeidskrachten moest ge beuren. BEURSOVERZICHT Merendeels vaste markt Amsterdam, 19 december. Het vaste verloop van Wallstreet kwam vandaag aan het Damrak scherp tot uiting. De beurs was uitgesproken vast gestemd en wist in het verdere ver loop de hogere koersen to handhaven. Teleurstellend was dat het zakenver keer nog altijd te beperkt bleef Men heeft niet veel hoop dat hierin dit jaar nog enige verbetering zal komen. Koninklijke gingen voorop in de koersstijging en fluctueerden rondom 156 gulden hetgeen op basis van de oude noteringswijze een stijging van 15% be tekent. Unilever liep vijf punten omhoog tot 345% en ook Philips wist zich te herstellen van het zwakke verloop van gisteren. Dit fonds steeg vandaag tot 240 hoewel de geruchten over een moge lijke emissie niet zijn verdwenen. Het feit echter dat het buitenland koper was noodzaakte de contramine tot dekkings aankopen waardoor een herstel van 7 punten intrad. Aku was goed prijshou dend zonder meer. In het tweede gedeelte van de markt ontstond vraag naar cultuurfondsen onder leiding van Amsterdam Rubber die tot 80% opliepen en in open hoek verhandeld werden. Verenigde Deli trok ken aan tot 102%. HVA bleef onbewogen prijshoudend. Scheepvaartmarkt was vrijwel verla ten maar merendeels aan de vaste kant uitgezonderd Holland Amerika Lyn. die zwak gestemd blijft op verwachtingen van een mogelijke emissie. Nederlandse staatsfondsen aanvanke lijk goed prijshoudend, later afbrokke lend voor de staffellening die van 86% tot 85% terugkeerde. WISSELKOERSEN Amsterdam, 19 december. „Londen 10.64%—10.64%; New York 3.82H3.83^; Montreal 3.99%—3 99%- Parijs 1.0840—1.0850; Brussel 7.60-1 7.60%; Frankfurt Pl.00%—9105%- Zu rich 86 93%86.98%Zürich (vr. francs) 89.34—89.39; Stockholm 73.66%—73 71' Kopenhaeen 54.92%— 5*97%Oslo 53.38%53.43%; Milaan 60.69%60.74%. Premieleningen A'dam '51 2% 92% 93V, A'dam '56 I 2% 90% 91 A'dam '56 II 2% 100% 100% Eindhoven '54 2% 85% 85% Enschede '54 2% 87 87% Den Haag '52 12%.. 100% 100% idem n 2% 100 101 R'dam '52 I 2% 105 102 Idem n 2% 101% Utrecht '52 2% 106% 105% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 220 221 Rott. Bank 187% 188 Twentsche Bank 191 193 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Sp fabr 198% 198% Kon. Ned Grofsm 107 105% Rott. Droogdok Mij. 548 545 Tieleman en Dros 9% 9% Handelsondernemingen Borneo Sum. H. Mij. 78% 78% Internatio95 96 Diversen Albert Heyn253 L 250 Ned. Mij Walv.vrt. 69% 68% Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. 18% 18% A me rik. fondsen Anaconda 77% 75}* Shell Oil Comp 93% 94% Nog enkele fondsen alt Leiden en omgeving Aandelen v K 18/12 Holl Constructie 380 lng bur v Bouwnijv 120 Int Kunststof! Ind 43GB 43% Kon Ned Edelmet 3 72 Pref w.a idem 73 73 Textiel Gebr v Wyk 74% 75% Leldsche Wolsplnn 275 Ned Electrolasm 325L Sikkens Lakfabr "53 410GB 410GB Ver. Touwfabrleken 158 162 Werninkls Betonm. r h 78

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7