„Een ramp voor België", zegt men «Bietenooriog" in Brussel over Spaaks heengaan VAN NELLE Nieuwe NAVO-leider n man van verstand en overtuigingskracht Rotterdams gemeenteraadslid wegens oplichting gearresteerd Shag die vóór ligt t Nieuw onderwijsprogramma van minister Cals Nederlandse belangstelling voor leegstaande huizen in Frankrijk 95ste jaargang Woensdag 19 december 1956 Derde blad no. 29016 (Van onze Brusselse correspondent) Ondanks de zeer dringende stappen, welke de voorzitter van de Belgische socialistische partij, Mas Baset, bij Paul-Henri Spaak heeft gedaan - hij reisde zelfs speciaal naar Parijs om te trachten Spaak ervan te overtnigen, dat hfl In België onmisbaar is - gaat de Belgische minister van Buitenlandse Zaken dus toch weg om de functie te aanvaarden van secretaris-generaal van de NAVO, de Noordatlantische Verdragsorganisatie. Vele Belgische politici zijn van oordeel, dat het een ramp is voor België, een man te verliezen, die door zijn verstand en door zijn ongemene overtuigings kracht, een belangrijke factor in de wereldpolitiek is geworden. Nu de beslissing is gevallen, hoort men natuurlijk tal van „verklaringen" voor Spaak's besluit. Men vertelt o.m., dat Spaak er een hartgrondige afkeer van had om door zijn partij als een te burgerlijk socialist bekeken te worden. Er Is onder de Belgische so cialisten een aantal self-made mannen, die de intellectueel Spaak, van goede j burgerlijke afkomst en uit een liberale familie stammend, niet kunnen «aarderen. Zij vinden hem veel te Europees en te pro-Amerikaans ingesteld. deerd een groot deel van die (voorkeur) stemmen aan de liberale partij verlie- zen. In de Tweede Kamer wordt Spaak op gevolgd door een Vlaams socialist, de burgemeester van Evere. in politieke kringen een nog vrij onbekende figuur De opvolging van Spaak als voorzitter van de Belgische Europese Beweging I (zijn vierde functie) is nog niet ter sprake gekomen. Reis naar Moskou een grandioze mislukking De linker vakbondsvleugel van de Bel gische socialisten wenst een buiten landse politiek., die meer zon aansturen op de zgn. vreedzame coëxistentie. Dat wil Spaak echter persé niet. Toch deed hij enkele pogingen om de relaties van België met het oostelijk blok te verbete ren. Vandaar het bezoek van hem en premier Van Acker aan Moskou. Het werd echter een grandioze mislukking, daar de Pussen in Boedapest op de Hon garen schoten, toen Spaak - die op dat moment zeer slecht op de hoogte was van wat er buiten de Sovjet-Unie ge beurde - het Belgisch-Russisch cultu reel akkoord ondertekende!» In Brussel teruggekeerd, corrigeerde hij zich di rect. Voor de radio sprak hij een felle anti-Russische rede uit en in het parle ment verklaarde, hij, dat Het Belgisch- Russisch cultureel akkoord niet zal wor den uitgevoerd. Larock volgt hem op Spaak moet dus worden vervangen als minister van Buitenlandse Za ken. Voor deze post wordt in eerste instantie de naam van de huidige minister van Buitenlandse Handel. Victor Larock, genoemd, die Spaak steeds vervangt, wanneer deze in het buitenland is. Deze jonge en veelbe lovende socialist heeft reeds het be wijs geleverd, dat hij uiterst soepel en intelligent is. Hij is de komende man van de Belgische socialistische partij. Wat Spaaks tweede functie betreft, waarin hij vervangen moet worden: Te Sint Gillis, een voorstad van Brussel, waarvan Spaak burgemeester is, behaal de de minister bij de jongste verkiezin gen. in april 1954, niet minder dan 40.000 voorkeurstemmen. Hier is Spaak nagenoeg onvervangbaar, want geen en kele Brusselaar heeft ooit zoveel stem men op zijn naam verzameld. Zijn plaatsvervanger is een figuur van aan zienlijk minder kaliber. Bij de volgende verkiezingen zullen de Brusselse socialis ten, naar waarnemers menen, gegaran- „Luie" vluchtelingen zijn alleen maar geestelijk moe „Als de helpers van vluchtelingen geen begrip hebben voor de zeer bijzondere moeilijkheden van deze groepen, kunnen er aan beide zijden spanningen ont staan", aldus concludeert een groep deskundigen van de Wereldgezondheids organisatie der Ver. Naties in Genève, welke zojuist uit Oostenrijk is terugge keerd. Een typische reactie van vluchtelingen na het bereiken van him bestemming is, aldus het rapport, een gebrek aan ini tiatief na de geweldige inspanning van de vlucht. Dit is een normale reactie. Onervaren sociale werkers of kamp personeel geloven soms, dat deze „luie" vluchtelingen enigszins minderwaardige mensen zijn. Maar dit is niet zo: hun gebrek aan activiteit is het resultaat van ontworteling en het feit, dat hun ener gie voor een groot deel is verbruikt en verwachtingen zijn teleurgesteld. Wat zij nodig hebben is menselijk contact en warmte: alles wat de vluchteling aan een gemeenschap bindt, moet worden aangemoedigd. Daarom, aldus de deskundigen, moe ten vluchtelingengezinnen nooit worden gescheiden en de „praktische" oplossing om slechts mannen naar vèrafgelegen werk te sturen heeft zeer ernstige na delen, hoe goed dit werk ook betaald wordit. Bovendien behoren vluchtelingen nooit ergens heen te worden „gestuurd", maar zij moeten zelf kunnen beslissen waarheen zij willen gaan. Ook moet er rekening mee worden ge houden, dat de houding van vluchtelin gen ten opzichte van regels en voor schriften veranderd is, omdat zij deze hebben moeten overtreden om hun leven te redden. Bij de Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk was geconstateerd, dat de problemen van geestelijke gezondheid een belangrijke plaats innemen, aldus het rapport. John was zeer bewogen De gewezen leider van de Westduitse contra-spionage, dr. Otto John. weende dinsdag toen zijn verdediger het federale oppergerechtshof te Karlsruhe om vrij spraak verzocht. Het proces tegen John. dat een maand geduurd heeft, is met het pleidooi van de verdediger nu afgesloten. Verwacht wordt, dat zaterdag vonnis gewezen zal worden, of, als dan nog geen beslissing is genomen, na 1 januari. John, die ervan beschuldigd wordt vrijwillig naar Oost-Duitsland te zijn gegaan en daar de communistische pro paganda gediend te hebben, houdt staande, dat hij bedwelmd werd en daarna naar Oost-Duitsland ontvoerd. Hij werkte mee met de communisten alleen om de kans te behouden dat hij naar het Westen zou kunnen terugke ren. Johns verdediger dr. Cammerer, verklaarde dinsdag, dat deze theorie niet was weerlegd en dat het "tegendeel niet was bewezen De openbare aanklager, dr. Max Güde, verzocht het Hof nogmaals John mild te behandelen en hem tot niet meer dan twee jaar dwangarbeid te veroordelen. Nieuwe mogelijkheden Het staat wel vast, dat Spaak leed on der de miskenning in zijn eigen partij. Maar ook de trage, veel te langzame vor deringen op de weg naar de Europese integratie, hebben hem ontgoocheld. Hij ziet thans echter een wezenlijke kans om Engeland, via het Atlantisch Verdrag, ook politiek en economisch nader tot het continent te brengen. De Suez-crisis heeft op een tragische manier doen uit komen, dat zelfs de verenigde krachten van Engeland en Frankrijk niets ver mochten zonder de steun van de Ver. Staten. Als secretaris-generaal van de NAVO zal Spaak over veel meer recht tot intiatief en bevoegdheden beschik ken dan zijn oorganger Lord Ismay, die overigens een zeer bekwaam interna tionaal functionaris is geweest. Spaak ziet zijn taak in de eerste plaats op het vlak van de diplomatie: de coördinatie en de verstandhouding bevorderen tus sen de Ver. Staten en Canada enerzijds, de Engelsen en de continentalen ander zijds. SPAAK In de kringen rond de regering en in het parlement is men tenslotte van oor deel, dat het heengaan van Spaak een verzwakking betekent voor de huidige liberaal-socialistische coalitie. De r-k. kranten, die hem in het verleden heftig hebben bestreden, brengen hem thans hulde 2 miljoen kg. suikerbieten dreigen te verrotten Gisterochtend ontstond op de los plaats bij de voormalige suikerfabriek te Geldermalsen, waar de bieten voor de Centrale Suikermaatschappij voor vervoer per schip naar de suikerfa brieken worden geladen, een „bieten- oorlog", omdat de maatschappij de inontvangstneming de avond tevoren had stopgezet. Als gevolg daarvan werd gistermor gen de eerste tractor met aanhang wagen, die bij de weegbrug verscheen, geweigerd en alle volgende eveneens, zodat er tegen het middaguur 30 wa gens stonden. De maatschappij stelt, dat de bij con tract bepaaldde leveringstermijn is over- schreden, zodat zij niet meer tot in ontvangstneming verplicht is. De bieten- verbouwers menen echter, dat aan de i gestelde datum 9 weken na 8 oktober niet de hand kon worden gehouden, als gevolg van de door de maatschappij bepaalde stopdagen (waarop niet gele verd mocht worden), terwijl zij boven dien .vanwege het abnormaal ongun stige herfstweer, niet regelmatig konden aanvoeren. Daarenboven, zo menen de verbou wers, had de directie een waarschu wingstermijn in acht horen te nemen en daaraan ruime bekendheid dienen te geven, en niet, zoals nu geschiedde, nau- welijks een halve dag tevoren, door aan- plakking van het stopzettingsbesluit aan het terrein, de toevoer moeten afsnij den. Op luidruchtige wijze gaven de boe ren van hun ontevredenheid blijk, samensprekingen, confereren en tele foneren met de directie leverden geen resultaat op. De fabrieken zouden niet meer in staat zijn de nog aanwe zige restanten te verwerken. Deze res tanten, zo schatten de ontevreden boeren, belopen altijd nog 2 miljoen kg suikerbieten, waarvoor zij geen bestemming hebben. De directie is van mening, dat de leveringstermijn ruim genoeg is geweest. En dat noemt men auto Tezamen met 'ii verzekeringsinspecteur Sleutelgeld voor winkelpanden bedongen (Speciale berichtgeving) De Rotterdamse recherche heeft maandag een 46-jarige rijksambtenaar, die deel uitmaakt van de Rotterdamse gemeenteraad en van de Prov. Staten van Zuid-Holland, gearresteerd. Hij wordt er van verdacht in zijn kwaliteit van secre taris-penningmeester van een woningbouwvereniging sleutelgeld te hebben laten vragen voor nieuwe winkels in Pendrecht en dat in een aantal gevallen reeds geheel of gedeeltelijk te hebben gekregen. Vrijdagavond was reeds gearresteerd een 45-jarige verzekeringsinspecteur, die als taak had financiële rapporten over kandidaten voor winkelruimten uit te brengen aan het bestuur van de woning bouwvereniging. Deze heeft bekend in opdracht van de secretaris-penningmeester te hebben gehandeld en het reeds ontvangen sleutelgeld - er werd tweeduizend gulden per winkel gevraagd - met deze functionaris te hebben gedeeld. Beide aan gehoudenen zullen worden vervolgd wegens oplichting. Gisteren waren reeds drie gevallen bij de politie bekend van adspirant-huurders, die op genoemde voorwaarden waren ingegaan. Tweeduizend gulden pet winkel De gehele zaak is aan het rollen geko men door de sociale medewerker van een Rotterdams dagblad aan wie de echtge note van een rijwielhandelaar om advies vroeg. Zij vertelde, dat haar man reeds geruime tijd vergeefs bezig was een win kelpand iri huur te krijgen om daarin een rijwielzaak te beginnen. Een relatie had het echtpaar er op attent gemaakt, dat er in Pendrecht 16 winkelpanden worden gebouwd, die in augustus klaar zullen zijn. Het zou een prachtige gele genheid zijn om in een van deze ruim ten een rijwielzaak te vestigen. Om over het huren er van te praten, diende men zich te wenden tot de verzekerings-in- specteur. Do rijwielhandelaar kreeg, na telefonisch contact met hem te hebben gezocht, te horen, dat hij moest schrij ven naar het gemeenteraadslid, die se cretaris-penningmeester was van de bouwvereniging, welke de winkelpanden in Pendrecht laat bouwen. Er werd een brief geschreven en begin november had de handelaar een onderhoud met het ge meenteraadslid Tijdens het onderhoud vroeg deze of de rijwielhandelaar wel wist. wat er in zulk een zaak moest wor den gestoken De adspirant-huurder en zijn vrouw - want zij was bij het onder houd aanwezig - antwoordden bevesti gend. Bij het afscheid beloofde de amb tenaar dat er binnen drie maanden be richt zou worden gezonden Nu had de rijwielhandelaar de tip gekregen, dat hij tegenover de ander, die inspecteur van een verzekeringsmaatschappij is. moest laten doorschemeren, dat hij wel gene gen was bij deze de nodige verzekeringen af te sluiten. Nadat deze mededeling te lefonisch was gedaan, verzocht de vérze- keringsman de handelaar eens even bij hem langs te komen Tijdens dit bezoek deelde hij mede. dat hij tweeduizend gulden moest hebben voor zijn moeite om de verhuur van de winkel „er door te drukken'Reeds de volgende dag bel de hij de vrouw van de handelaar op. feliciteerde haar en las een verklaring voor van de secretaris-penningmeester, die als huurcontract, kon gelden. Hij zou het wel aanreiken, als zij meteen dan even voor de rest wilde zorgen. Hij be doelde daarmee, de tweeduizend gulden, die zoals hij nadrukkelijk verzocht bui ten de administratie en de fiscus moest worden gehouden. Voorlopig huurcontract Op woensdagavond 28 november ver scheen de verzekeringsagent ten huize van de adspiranthuurder met een brief je van het raadslid, dat als voorlopig huurcontract voor de gereserveerde win kel kon gelden. Er was ook nog een ander briefje, waarin werd medegedeeld, dat met eni ge aarzeling de beslissing was genomen, maar dat de pleitbezorging van de ver zekeringsagent de doorslag had gegeven. Het viel deze daarom sterk tegen, dat nu de tweeduizend gulden niet op tafel lagen. De rijwielhandelaar wilde meteen vijfhonderd gulden betalen en het res tant over drie maanden De verzeke ringsman schreef direct, een schuldbe kentenis van vijftienhonderd gulden uit, die hij aan de handelaar ter onderteke ning voorlegde. Maar deze voelde er niet veel voor. daar er nog van all^ zou kun nen gebeuren. De ander wilde de vijf honderd gulden niet aannemen, als er niet getekend werd. want dat bracht dan de administratie maar in de war. De vrouw van de handelaar had in middels beslag gelegd op het briefje van het. raadslid Öp St Nicolaasdag was de bezoeker weer present bij de handelaar Hij las een briefje van het raadslid voor, waarin volgens zijn zeggen stond, dat er minder gunstige berichten over de financiële positie van de adspirant huurder waren binnengekomen, zodat hij niet wist of de toezegging wel gestand kon worden gedaan Intussen was van deze hele affaire aangifte gedaan bij de politie en was ook de wethouder, die is belast met de woningbouw op de hoogte gebracht Dat was voor de rijwielhandelaar reden om te zeggen, dat hij binnen een week de tweeduizend gulden zou betalen, welke toezegging de bezoeker deed omslaan als een blad van een boom. Hij nam heel vrolijk afscheid en kennelijk zeer optimistisch ging hij heen. In de val Vrijdagavond j.l zou hij het geld ko men halen. Verdekt opgesteld zaten re chercheurs in de woning van de hande laar Zij hoorden precies dat de man om de tweeduizend gulden vroeg. Toen hij vernam dat het geld er niet was. toon de hij zich zeer ontstemd. Hij ging naar zijn auto. maar buiten werd hij door de politie ingerekend. Aanvankelijk ontkende hij dat het raadslid lets met deze zaak uitstaande Hoe gemakkelijk sommige weggebrui kers ook na alle waarschuwingen, nog eigen leven en dat van anderen in ge vaar brengen, werd in Woerde weer eens bewezen door een autogebruiker uit Linschoten. Deze verscheen in Woer den als bestuurder van 'n kleine vracht wagen, zonder dat hij in het bezit was van de papieren, welke iedere chauf feur dient te bezitten. Toen de Woerden- se politie tijdens een wegcontrole de auto voor een technisch onderzoek in beslag nam, bleek dat het voertuig niet voorzien was van behoorlijke remmen en bovendien op bedroevend slechte ban den reed. Voorts deugde de stuurinrich ting niet, een claxon was niet aanwezig, evenmin als een geluiddemper voor de uitlaat. Naar richtingaanwijzers zocht de politie tevergeefs evenals naar een voorgeschreven filterbus op de carbura teur. Ook lekte de benzinetank, er zat belangrijke speling in de fuseepennen, de remstangen waren verzekerd met kromme spijkers inplaats van met split- pennen, terwijl nog diverse andere kleine gebreken bij het onderzoek aan het licht kwamen De auto werd door de politie in be slag genomen en is op last van de Ju stitie blijvend uit het verkeer genomen. (Ingez. Med.-Adv.) HOOFDPIJN WEG HOOFDPIJN (Ingez. Me<L-Adv.) De nieuwe BM shag van VAN NELLE ligt vooraan. In smaak, in geur, in kwaliteit De pure (langeVirginia tabak rolt gemakkelijk, zult genieten van deze nieuwe VAN NELLE shag Veel werk voor komende 4 jaar Opheffing verbod gehuwde onderwijzeres (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft minister Cals gisteren mededeling ge daan van het wetgevend programma, dat hij in de komende vier jaren hoopt te verwezenlijken. Binnen een jaar hoopt hij de nieuwe grote wet op het voortgezet onderwijs in te dienen. Er zullen niet meer school typen in het wetsontwerp worden opgenomen dan strikt noodzakelijk is. De minister hoopt, dat ook een nieuwe regeling van het hoger onder wijs nog in 1958 tot stand komt. Voorts bereidt hij een wetsontwerp voor tot het subsidiabel maken van schooltypen, die niet tot uniforme eindexamens leiden. Er wordt dus een ander eindexamen mogelijk gemaakt. De nieuwe wet op het voortgezet on derwijs zal gepaard gaan met een herzie ning van de wet op het lager onderwijs, welke herziening zal inhouden een wet telijke regeling van het verkeersonder- wijs, het afschaffen van het zevende en achtste leerjaar bij het lager onderwijs en het opheffen van het verbod voor de gehuwde vrouw werkzaam te zijn bij het onderwijs. Er staan nog altijd te wachten een nieuwe wet op het buitengewoon lager onderwijs, doch minister Cals gelooft niet, dat deze binnen vier jaar de Kamer zal bereiken. Voorts, komt er een wetsontwerp tot het toelaten van onderwijzers tot de stu die aan de universiteit onder bepaalde Men onderschatte echter de moeilijkheden niet Bij de Nederlandse ambassade te Pa rijs en haar consulaire afdeling zijn de laatste tijd talrijke verzoeken om inlich tingen binnengekomen over in Frankrijk bestaande mogelijkheden tot goedkope aankoop van huizen. Naar aanleiding hiervan heeft de ambassade meegedeeld, dat de heer Roger Lenne van het „Se cretariat d'état aux travaux publics, aux transports et au tourisme", 246 Boule vard St. Germain, Paris-7e, zich bereid heeft verklaard eventuele aanvragen in b^nndeling te nemen. Er bestaan, zo deelt de ambassade mee, in Frankrijk geïsoleerde woningen en soms zelfs hele dorpen die door de bewoners zijn verlaten, aangezien de streken, waarin zij zijn gelegen blijk baar geen bestaansmogelijkheden boden Deze behuizingen zijn voornamelijk te vinden in de arme gebieden van het Massif Central, de Auvergne en de Ce- vennes. Dit (gewoonlijk particulier) be zit is uiteraard voor lage prijs te koop. Of de aankoopprijs inderdaad aantrek kelijk is hangt o m. af van de kosten van had, maar tenslotte gaf hij dat toch toe. Maandagmorgen achtte de recherche de tijd gekomen het raadslid te arresteren. Men wist echter niet waar hij was. Des middags heeft hij zichzelf gemeld. De politic zet met kracht het onderzoek voort en het heeft er veel van weg, dat er een sneeuwbal is gaan rollen. Totnutoe hebben drie personen erkend dat zij sleutelgeld hebben gegeven. Over welk tijdvak deze manipulaties zich uit strekken. is nog niet precies vast te stel len. het weer bewoonbaar maken, welke, mede gezien het veelal ontbreken van voor Nederlandse begrippen normale sanitaire inrichtingen, niet moeten wor den onderschat. Rekening dient te wor den gehouden met de kans. dat de ver- bouwingskost even hoog komen te liggen als de aankoopprijs. Vervolgens dient te worden nagegaan, welke de plaatselijke mogelijkheden zijn op het gebied van elektriciteits- en wa tervoorziening. ravitaillering enz. Elek triciteit is meestal wel van korte af stand te betrekken, gas en in vele ge vallen, drinkwater niet. Scholen, medi sche hulp bevinden zich gewoonlijk bin nen een afstand van 20 kilometer. De wegen zijn over het algemeen goed, zo dat de behuizingen gemakkelijk kunnen worden bereikt, maar niet (althans nu nog niet) met openbare vervoermiddelen. Van overheidswege wordt nu getracht het weder in gebruik nemen van deze verlaten woningen te bevorderen en dienstbaar te maken met name aan het toerisme door inrichting tot hotel, pen sion of vakantiekolonie. Daartoe is men begonnen met het inventariseren van de objecten. Voor de departementen Haute Loire, Gard, Lozère en Aveyron is zulks voldoende gevorderd om ernstig belang stellenden te kunnen inlichten. Teneinde prijsopdrijving te voorkomen wordt ech ter geen algemene bekendheid gegeven aan de reeds opgemaakte lijsten. Bij aanvragen dient te worden aange geven de streek waar men zich wenst te vestigen, grootte en aard van het ge wenste huis, doel van de aankoop, als mede welk kapitaal daartoe ter beschik king staat. Tenslotte verdient het. de aandacht, dat voor vestiging in Frankrijk een ver gunning nodig is en daarnaast een tweede vergunning voor het uitoefenen van een beroep, aldus de ambassade. voorwaarden. Er komt verder een wets ontwerp tot reorganisatie van de Onder wijsraad. Op Tiet programma staat ook een wetsontwerp tot subsidiëren van ge meentelijke scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs. Voor een wettelijke regeling van de beheersvorm van de openbare school ziet de minister geen andere oplossing dan het instellen van een studiecommissie. Nog voor september van het volgend jaar zal een nota verschijnen over de lichamelijke opvoeding en de sport. Men kan voorts een nota verwachten over de opleiding van kleuterleidsters en over de vakantie-spreiding voor welk laatste onderwerp eveneens een adviescommissie wordt ingesteld. Ten slotte zal er nog een nadere nota ko men over de scholenbouw. Een wetsontwerp tot verlaging van de leerlingenschaal zal de Kamer bin nenkort bereiken opdat de klassebezet ting kleiner wordt zodra dat mogelijk is. De minister verwacht reeds over twee jaar er een begin mee te kunnen maken. Noodmaatregelen op Cyprus ingetrokken De gouverneur van Cyprus, Harding, heeft de intrekking van enkele nood maatregelen aangekondigd. Zo zal de lijfstraf voor jongens beneden de 18 jaar worden afgeschaft. Collectieve straffen en boeten zullen niet meer worden opgelegd. Er zullen geen publi- citeitsbedrijven meer worden gesloten zonder opgaaf van redenen. De gouver neur hoopt hiermee te bereiken, dat de door de Britten voorgestelde grondwet gunstiger zal worden beoordeeld. De strijd tegen de opstandelingen zal met dezelfde kracht worden voortgezet. Bo vendien zullen 25 politieke gevangenen worden vrijgelaten. WEER PAKKETPOST NAAR HONGARIJE. Met ingang van heden, wordt het pakketpostverkeer met Hongarije her opend. Alleen gewone postpakketten zullen kunnen worden aangeboden. Geschenk- zendingen, inhoudende voedsel, kleren e.d., zijn zonder beperking van het ge wicht toegelaten (mits een maximum van 20 kg. niet wordt overschreden). Ze zullen in het algemeen vrij van in voerrechten worden uitgereikt. In de gegeven omstandigheden kan de PTT voor deze pakketten geen aansprakelijk heid. aanvaarden.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5