ISRAËLIËRS GAAN NIEUWE OLIEBUISLEIDING AANLEGGEN Nog overal passief verzet in de Hongaarse industriële bedrijven WEERBERICHT Golf van Akaba zal over anderhalf jaar met cle Middellandse Zee zijn verbonden Veertien Nederlandse schepen Dulles is tegen een neutraal gebied in Midden-Europa Nieuwe golf van arrestaties Veel leden van de gehate AVH zijn nog in werkelijke diëtist 95ste jaargang WOENSDAG 19 DECEMBER 1956 No. 29016 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur, j w aenns DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN w,tte Smge' 1 LelaeE ülr0 ao 51055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.— per Kwartaal; f2.35 per maand; t0.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25U41, Redactie 21507 De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Chr. Pineau, heeft gisteren in de Nationale Ver gadering medegedeeld, dat Israël binnen enkele weken een begin zal maken met het aanleggen van een oliebuisleiding van de Golf van Akaba naar de Middellandse Zee. De leiding zal op Israëlisch grondgebied een lengte hebben van 256 kilometer. De vorige maand werd vernomen, dat een Franse maatschappij gereed gekomen was met de plannen voor de buisleiding, die ruim 300 miljoen gulden zal kosten. Volgens deze plannen zal de aanleg van de leiding ruim anderhalf jaar duren. Inzake het Suezkanaal wordt vernomen, dat het in drie fazen zal worden vrijgemaakt. Eerst wordt een vaargeul voor tank- en vrachtschepen tot 10.000 ton vrijgemaakt, dan wordt de vaargeul uitgediept zodat ook schepen van meer dan 10.000 ton kunnen passeren en tenslotte zullen de wrak ken, die bij de eerste twee fazen buiten de vaar geul zijn gebracht geheel opgeruimd worden. Deze derde faze zal de meeste tijd vergen. De Verenigde Naties beschikken over een vloot bergingsschepen met 600 duikers en technici, die binnen 24 uur na het vertrek van de laatste Britse en Franse militairen uit Egypte met de vrijmaking van het Suezkanaal zal be ginnen, zo werd dinsdag in goedinge- lichte kringen in New York vernomen. De bergingsvloot zal begin januari 31 schepen tellen, veertien Nederlandse, vijf Deense, vijf Westduitse, vijf Ita liaanse, één Zweeds en één Belgisch schip, die door een Nederlandse en een Deense bergingscombinatie gecharterd zijn. Het opperbevel van de Brits- Franse troepen in Egypte en vertegen woordigers van de V.N. zijn het dinsdag eens geworden over twaalf voorwaarden, waaraan moet worden voldaan, wil de Brits-Franse bergingsvloot in Egypte blijven, nadat de Britse en Franse mi litairen zich uit dat land hebben terug getrokken. Men is overeengekomen, dat de troe pen van de V. N. de bergingsvloot zal beschermen. De schepen zullen de vlag van de V.N. voeren en het Britse ma rinepersoneel zal in burger werken en armbanden van de V.N. dragen. De overeengekomen voorwaarden be hoeven nog de goedkeuring van pre sident Nasser. Vergeldingsmaatregel Volgens de Egyptische radio heeft de regering van Egypte de verantwoorde lijkheid op zich genomen voor het inci dent, dat zaterdag bij Tel Aviv jlaats vond en waarbij „zelfmoordcomman do's een Israëlische grenswacht doodden en zijn vrouw en kinderen verwondden. De Egyptische radio verklaarde, dat deze aanval een vergeldingsmaatregel is geweest voor het incident te Kfar Kaem. Zoals bekend zijn er eind oktober in deze plaats 49 Arabieren door een Israëlische patrouilile gedood. Dit zou by vergissing gebeurd zyn. Israëlische bladen hebben dinsdag be richt, dat vier van de elf grenswachten, die beschuldigd zijn van het doden van 49 Arabieren op 29 oktober j.l. op 6 januari te Tel Aviv voor de krijgsraad zullen verschynen. Zij zullen verdedigd worden door enkele vooraanstaande Is raëlische advocaten. Zoals bekend heeft premier Ben Goerion het incident in de Knesset (het parlement van Israël) een „verschrikkeiyke tragedie" ge noemd. Volgens berichten, dinsdag in de Is raëlische pers gepubliceerd, heeft het in cident zich als volgt afgespeeld: Op 29 oktober, de dag waarop Israël zijn aanval op Egypte in de woestyn van Sinai begon, bracht een grenswacht een bezoek aan het dorpshoofd van Kafar Kasem en deelde hem mee, dat de avondklok was vervroegd van 10 tot 5 uur. Toen het hoofd vroeg wat er met de arbeiders, die al naar het land waren gegaan zou gebeuren, zou de grenswacht geantwoord hebben: „Maak je maar niet bezorgd, alles komt terecht". Het hoofd zou later verklaard heb ben: de waarheid drong pas tot mij door toen men mij beval de lijken van 47 dorpsbewoners te identificeren." Egypte klaagt aan Egypte heeft Engeland en Frankrijk beschuldigd van een „flagrante schen ding van het staakt-het-vuren" en van „provocerende daden jegens de bewo ners van Port Said". Egypte deed dit in een memorandum aan Dag Hammarskjöld. de secretaris generaal van de V.N. Gezegd wordt, dat in 36 uur tüds dertig mensen in Port Said zijn gedood en een groot aantal gewond. Arabische Rijken waren om singeld en huis voor huis doorzocht. Er was een groot aantal arrestaties ver richt. De terugtrekkende troepen had den bezittingen van burgers meegeno men. In het Egyptische memorandum wordt tenslotte gezegd, dat „reeds strenge maatregelen tegen Egyptenaren in Overwegend droog De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist. Aanvankeiyk weinig wind, later zwakke tot matige zuidelijke wind. In het zuidoosten van het land iets kouder, elders weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 20 december Zon op: 8.47 uur; onder: 16.32 uur. Maan op: 20.26 ui'r; onder: 10.26 uur. Hoogwater te Katwyk te 4.49 en 17.06 uur. Laagwater te 0.34 en 12.58 uur. Frankrijk en Engeland" nog verscherpt worden, ..met volkomen miskenning van hun rechten en de menselijke rechten in het algemeen. „Egyptenaren zijn uit alle hotels en huizen in Frankrijk ver dreven waarbij de Franse politie druk had uitgeoefend". Verder had de rege ring van Frankrük en van Engeland rekeningen van Egyptische ingezetenen geblokkeerd. Franse beschuldiging Frankrijk heeft dinsdag in de Assem blee der Verenigde Naties te New York de kwestie van Egyptes behandeling van Franse onderdanen te berde gebracht en om ..onmiddellijke stopzetting der uit wijzing en eerbiediging van de on schendbaarheid van eigendom' ge vraagd. Valery Giscard d'Estaing van de Franse afvaardiging verzocht Ham marskjöld „alle nodige maatregelen te nemen om te verkrijgen dat men zich op deze twee punten aan het interna tionale recht houdt". Hij zei. dat de Zwitserse legatie in Cairo de Franse regering heeft ingelicht, dat tot 10 december j.l. 3672 Franse burgers „uit Egypte zijn geëvacueerd". oorlogsonderhandelingen" was Egypte niet tot algemene uitwijzing van Britten en Fransen overgegaan; 791 van de 11.000 Britten kregen aanzegging Egyp te te verlaten. Voorts waren ruim 700 Britten uit vrüe wil vertrokken. Een 450 Britse technici in Egypte zijn ge- interneerd. Voorts zijn 2.648 van de 7.000 Fran sen, die in Egypte wonen, uitgewezen. Er zijn geen Fransen geïnterneerd of gemolesteerd. Ook zijn geen eigendom men in beslag genomen. Wel heeft de Egyptische regering, geheel in overeen stemming met de internationale gebrui ken. eigendommen van burgers van vijandelijke landen onder beheer ge plaatst. aldus Loetfi. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Volgens d'Estaing heeft de Zwitserse legatie op 13 december verklaard, dat er maatregelen waren getroffen om alle Fransen te dwingen Egypte te verlaten. Sir Pierson Dixon van Groot-Brit- tannië zei dat het gedrag van de Egyp tische regering „grote verontwaardiging in het Verenigd Koninkrijk had ver oorzaakt". Hij zei dat er in oktober j.l. 13.000 Britten in Egypte waren, maar dat op 10 december 2550 van hen ge noopt waren geweest het land te verla ten, nog onlangs gevolgd door 700 nieuwe gevallen. Dp Egyptische afgevaardigde. Omar Loetfi. verklaarde, dat zijn regering door de Brits-Franse aanval gedwongen was geweest maatregelen te nemen om de rust en orde te verzekeren. Ondanks de „ongerechtvaardigde Brits-Franse Hongarije neutraal zoals Oostenrijk? Denkbeeld van Pineau in de Franse Kamer De Franse minister van Buitenlandse Zaken. Christian Pineau, heeft gisteren in de Nationale Vergadering gezegd, dat Hongarije een gegarandeerde neutra liteit moet krijgen, aals Oostenrijk. Dit initiatief kwam voor buitenlandse diplo matieke waarnemers als een verrassing. Pineau is van plan hierover met Amerika en Engeland van gedachten te wisselen. Hij wil gezamenlijk met de Sovjet- Unie over dit voorstel onderhandelen. Het biedt volgens hem de mogelijkheid Hongarije zijn vrijheid te hergeven zon der dat de Sovjet-Unie bang hoeft te zijn voor internationale gevolgen. In de bloemkwekerijen en -veilin gen wordt hard gewerkt aan de versiering van Uw kersttafel. Een kijkje in een kas. waar cyctames gereed worden gemaakt voor ver zending. „Afvol-race" door Glasgow De chauffeur van een vrachtauto heeft dinsdag in Glasgow, toen hij met grote snelheid door de stad naar de ha ven reed. een groot aantal kratten met flessen whisky verloren. Twee politie auto's reden achter de vrachtauto aan. doch steeds als de politie de wagen haast ingehaald had, viel er weer een krat en moesten de politiemannen stoppen om de whisky, onder het begerige oog van de Schotten, in hun eigen auto te laden. Tegen de tijd, dat de chauffeur merkte wat er gaande was. had hij 99 kratten met whisky ter waarde van 18.000 gul den verloren. Dank zij de grote mede werking van de Schotten worden „maar" elf kratten vermist. Of die ooit terug gevonden zullen worden? (Van onze correspondent in Washington) Vorige week kon uit Washington worden gemeld, dat in de hoogste Ame rikaanse regeringskringen plannen worden overwogen, teneinde te geraken lot een min of meer geneutraliseerd gebied in Midden-Europa. De New York Times meldde zelfs, dat deze plannen zijn goedgekeurd op het hoogste niveau der uit voerende macht. Vorige week was Dulles echter nog in Parijs. Op de eerste persconferentie, die Dulles na zijn operatie en na zij terugkeer uit Europa heeft gehouden, heeft de Amerikaanse minister krachtig tegenroer ge geven. Kennelijk is Dulles een tegenstander van de nieuwe koers, die sommigen in Washington thans willen varen. Dulles verklaarde onomwonden, dat hij het op dit moment onwaarschijnlijk achtte, dat bovengenomde nieuwe plannen tot een praktisch voorstel zouden leiden. Hij won fel debat over toekomstig buitenlands beleid Dulles is in het algemeen snel tot in grepen geneigd in diplomatieke zaken, doch ten aanzien van de Sovjet-Unie laat hij Gods water het liefst over Gods Een Engelsman lieeft er wat op gevonden om de moeilijkheden van de benzinedistributie te boven te komen. Hij haalde een uit 1900 stammende elektrische auto uit zijn (Van onze correspondent in Wenen) Op het ogenblik is Hongarije weer het slachtoffer van een nieuwe golf van arrestaties: ongeveer 600 personen zijn gevangen genomen, van wie 400 op grond van „illegaal bezit van wapenen". De overige 200 worden door Radio-Boedapest misdadigers genoemd, in werkelijkheid zijn het echter politieke gevangenen uit de tijd van Rakosi. die door de revolutionairen werden bevrijd. Alles wyst er op, dat de regering bang is voor een nieuwe poging tot opstand en daarom alle voor aanstaande verzetsstrijders achter slot en grendel wil zetten. De arrestaties worden doorgevoerd door de nieuwe politie, die in plaats is ge komen van de A.V.H., maar feitelijk werden zeer veel leden van deze gehate organisatie weer overgenomen. Als verontschuldiging voor dit optreden verklaart het communistische partijblad, „dat iedere staat een zekere soort van sterke po litie nodig heeft om het politieke systeem te verdedigen" I Zaterdag en zondag „normale werkdagen" De nieuwe staatspolitie zou ook met kracht moeten optreden tegen „organi saties, die de vlucht van Hongaren mo gelijk maken en daaraan geld verdie nen'Ook zouden er maatregelen nodig zijn om tegen een beginnende zwarte handel in deviezen op te treden. In de grote industriebedrijven van Boedapest, alsmede in de provincie, dimrt het passief verzet voort. Daar- fiMlst is het plan van de regering ondoorvoerbaar gebleven om „vrij willigers" voor het werk in de kolen mijnen aan te werven. Volgens Ra dio-Boedapest is er aldaar geen huisvesting voor deze werkwilligen en bevinden de mijnen zich in een gevaarlijke toestand. De vakbonden hebben bovenden besloten om het systeem van de collectieve arbeids contracten, dat vanaf 1949 in zwang ivas, op te zeggen. Zelfs het perso neel van de post sluit zich bij het passieve verzet aan. daar de regering de postbodes met ontslag heeft ge dreigd. wanneer zij niet binnen twee dagen het werk hervatten. Om het geleden produktieverlies weer in te halen, heeft de regering zaterdag en zondag a.s. tot normal'' werkdagen verklaard. Men verwacht echter niet dat de arbeiders hieraav aevolg zul len geven, vooral niet omdat een van hun voornaamste eisen juist daarin bestond, dat de zondag als werkdag zou worden afgeschaft. bergingwaar dit vehikel een halve eeuw heeft gestaan. Het ding loopt nog met een snelheid van dertig kilometer per uuren benzine komt er niet aan te pas. Leugens over Oostenrijk Gisteren heeft de Hongaarse regering aan de Oostenrijkse gezant te Boeda pest een nota laten overhandigen, waar in wordt aangedrongen op de terugkeer van Hongaarse staatsburgers naar hun land. Volgens de nota ..verijdelt de Oos tenrijkse regering volkomen ongegrond het werk van de Hongaarse commissie voor dé terugkeer van Hongaren, waar tegenover zij andere staten de vrije hand laat om Hongaren voor slavenar beid aan te weiwen Het tijdschrift „Mesjdoerodnaja Shish" (Internationaal Leven), uitgegeven door het ministerie van Buitenlandse Zaken te Moskou, beschuldigt in zijn jongste aflevering no. 12 de Oostenrijkse rege ring er opnieuw van dat zij de neutra liteit heeft geschonden en o a. „ballons, wapens en oorlogsmateriaal" van uit Salzburg boven Hongarije zou hebben laten droppenBijna onafgebroken zijn er van Oostenrijkse vliegvelden hele es kaders vliegtuigen naar Boedapest ge start. die bemand waren met honderden Hongaarse militairen en vroegere Hor- thy-officieren". In 90 vliegtuigen van hét Rode Kruis zou men wapens heb ben gevonden. Ofschoon deze beschul digingen onzinnig zijn. zal de Oosten rijkse regering hiertegen toch moeten protesteren, vooral om het aanzien van het Rode Kruis te verdedigen. Het te genbewijs zal overigens gemakkelijk kunnen worden geleverd Intussen zijn reeds 145.000 Hongaren naar Oostenrijk uitgeweken. Bijna ze ventigduizend zijn naar andere landen overgebracht. akker lopen. Kennelijk hoopt hy dat de gang der geschiedenis vanzelf zal leiden tot onafhankelijkheid der satellietlanden en hereniging van Duitsland. Eerst wan neer deze twee grote veranderingen zijn tot standgekomen, zou Dulles de tijd rijp achten voor herziening van de huidige militaire politiek. Dulles is derhalve vier kant in oppositie tegen hen, die de mi litaire politiek willen wyzigen, juist ten einde hereniging van Duitsland, als mede een grotere onafhankelijkheid der satellietlanden te bereiken. Thans is duidelyk geworden, dat op het hoogste niveau der Amerikaanse re gering een fel debat is gevoerd over het toekomstig buitenlandse beleid. Uiter aard deden, toen Dulles wegens kanker werd geopereerd, geruchten de ronde, dat deze minister binnenkort zou aftre den. Dit aftreden zou een grote invloed kunnen hebben op de koers van Amerika in 1957, doch to<t dusverre heeft de taaie wilskrachtige Dulles zelf geen aanwij zing gegeven zyn taak binnenkort te zullen neerleggen. Geruststelling voor Moskou Minister Dulles zei op zijn persconfe rentie verder, dat overwogen wordt maarschalk Tito naar Washington uit te nodigen voor een bespreking op hoog plan. Amerika is niet van plan, zei hy, van de toestand in Oost-Europa gebruik te maken voor een campagne tegen de Sovjet-Unie. De Sovjet-Unie kan er van verzekerd zyn dat Amerika niet de wens koestert van de Oosteuropese sa tellieten bondgenoten van Amerika te maken. Ook ligt het niet in de bedoe ling van Amerika de Sovjet-Unie ie confronteren met een groep vijandige staten, naar het voorbeeld van het Franse „cordon sanitaire" na de eerste wereldoorlog. Eisenhower en ik. aldus de minister, hebben duidelyk te kennen gegeven, dat Amerika er naar streeft de satellietlanden zich op vreedzame wijze tot onafhanke lijke staten te laten ontwikkelen. Dulles gelooft, dat de militaire ver houdingen tussen de Sovjet-Unie en het Westen veranderd is. Twee jaar geleden kon de Sovjet-Unie rekenen op zeker 60 divisies van de satellieten. Het ziet er voigens de minister nu naar uit, dat de satellieten niet aan Russiche kant zullen strijden en misschien zelfs de an dere kant op zullen schieten. Maar al houdt men met deze toestand rekening, aldus Foster Dulles, het Rus sische vermogen in Europa is zo groot, dat geen verzwakking van de NAVO- strijdkrachten kan worden overwogen. Russische spionne werkte in de Qeen weddeverllOgillg stijl van Mata Hari yoor minjsters De Zwitserse overheid heeft gisteren in een officieel communiqué de uitwij zing van een voormalig lie' der Hon gaarse legatie in Bern bekendgemaakt en voorts de arrestatie van twee vrouwe lijke agenten van een spionage-organi- satie, die voor een ongenoemd naburig land werkten. Volgens het communiqué oefende de Hongaarse functionaris druk uit op mensen, die familieleden in Hon garije hebben, en gebruikte hen als agenten voor politieke, militaire en eco nomische spionage. De Hongaarse lee-Uie stelde de Zwit serse autoriteiten in september j.l. op de hoogte van zijn vertrek. Volgens het communiqué verliet hij inderdaad Zwit serland, maar keerde maandag j.l. terug en werd prompt uitgewezen. De man kan niet worden vervolgd omdat hij zijn daden begaan had in een tijd dat hy diplomatieke onschendbaarheid ge noot. De diplomaat. Mate Vegh. had ook agenten in Italië. Naar verluidt werkte de in Neuchatel vastgehouden vrouw moeder van twee kinderen in de stijl van Mata Hari. De andere vrouw, die is uitgewezen, was een Italiaanse. (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft minister Cals gisteren in antwoord op een op merking van mevr. FortanierDe Wit (V.V.D.) medegedeeld, dat het Kabi net heeft besloten de voorgestelde ver hoging van de wedden voor ministers en staatssecretarissen terug te nemen. Veertig opstandelingen in Algerijnse bergen gedood Franse troepen hebben met behulp van helikopters een bende opstandelingen in het Nementsja-gebergte in Algerije om singeld. Veertig van de opstandelingen vonden de dood en twee werden gevan gen genomen. Soldaten van he' Vreem delingenlegioen zetten maandag de ope ratie in en doodden 18 van de veertig voordat versterkingen per helikopter kwamen opdagen. Aan Franse zijde wer den twee mannen gewond. Bij andere acties vonden twaalf op standelingen de dood.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1