Coopofcatia flinke jonge bediende Door dik en dun handhaaft Eden vriendschap met de Ver. Staten RECHTZAKEN I.20 VOOR DE FEESTDAGEN.. VAN DER HEEM N.V. SCHEMA-TEKENAAR JEUGDIG ADMINISTRATIEF PERSONEEL TYPISTE A WOENSDAG 19 DECEMBER 1956 Scherpe kritiek in eigen partij Inkrimping Engelse industriële produktie als gevolg van de sluiting van Suezkanaal (Van onze Lomdense correspondent) In het Britse Lagerhuis werd Sir Anthony Eden gisteren de vraag gesteld, of hij president Eisenhower zou ontmoeten. Hij antwoordde, dat hij de waarde van een dergelijke ontmoeting erkent, maar dat hij op liet ogenblik geen verklaring heeft af te leggen. Gevraagd werd of de premier bereid is de anti-Amerikaanse gevoelens te loochenen welke tot uitdrukking zijn gebracht in een door meer dan honderd conservatieve Lagerhuisleden gesteunde motie. De altijd hoffelijke Eden gaf de ver zekering. dat dit inderdaad zijn verlangen is en dat men dit in Amerika ook weet. Een conservatief zcide daarop, dat de motie gevoelens ver tegenwoordigt. welke in het land wijd verbreid zijn. Eden gaf de verzekering, dat Engeland tegenover de Verenigde Staten vriendschap pelijk gezind zal blijven. Weer water in wijn Eden gaf echter geen antwoord op de vraag van conservatieve zijde, of hij thans bereid was om onverbrekelijke vriendschap tussen beide landen als een kenmerk van de Britse buiten landse politiek uitdrukkelijk te be vestigen. Onder algemeen gelach strekte Eden zijn lange benen op de griffierstafel voor zich uit, leunde behaaglijk naar achteren en lachte zelf ook. Eden moest gisteravond in de fractie vergadering van de conservatieve partij scherpe kritiek op de regeringspolitiek weerleggen. Hij wordt thans algemeen beschouwd als een premier op proef, die elk ogenblik zijn congé kan verwachten. Maar hij liet er geen twijfel over be staan. dat hij van plan is voor zijn toekomst als minister-president te vechten en dat, als het aan hem ligt, hij tot aan de volgende verkiezingen over twee jaar wenst aan te blijven. Van vervroegde verkiezingen schijnt de rege ring niets te willen weten. Hij deed een hartstochtelijk beroep op de partij-een heid zonder welke geen enkele leider, zo zei Eden. zijn functie kan verrichten. De Britse regering heeft deze week weer water moeten doen in de wijn. die aanvankelijk zo zuiver werd geschon ken. Want al is het met bloedend hart. de Engelse marine heeft er toch toegestemd om de opvarenden van de Britse bergingsvloot in Port-Said in burgei-kleding te steken. Maar verder dan deze concessie zijn de Engelsen momenteel niet bereid te gaan. De Ver enigde Naties krijgen geen Engelse schepen zonder bemanning, al betekent dit ook, dat de vrijmaking van het Suezkanaal veel langer zal duren. In Londen beseft men. dat Nasser, zolang hij de Verenigde Naties aan zijn zijde heeft, geen haast wenst te maken om het Suezkanaal te openen, al kost dit Egypte geld, en dat hij nog steeds zijn voorwaarden wenst te dicteren. Nasser neemt tegenover de V.N. een correcte houding aan. omdat zij hem helpen de Brits-Franse troepen uit Egypte weg te krijgen. Zodra zij echter hun hielen hebben gelicht, kan worden aangeno men. dat Nasser zich zo snel mogelijk van het V.N. leger zal willen ontdoen. De gevolgen van de sluiting van het Suezkanaal doen zich in Engeland steeds scherper gevoelen. De Engelse minister van Financiën, Harold Mac Millan. heeft medegedeeld, dat als gevolg van dc verminderde olie-aan voer de eerstkomende maanden reke ning moet worden gehouden met ccn zekere vermindering van de indus triële produkte In Engeland. De En gelse regering doet echter al het mogelijke dit tot het uiterste te be perken. Prinses Margriet onthult monument voor koopvaardij H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden hebben goedgevonden op verzoek van de Stichting Nationaal Monument voor de koopvaardij dat de onthulling van het Nationaal Monu ment voor de koopvaardij .e Rotterdam door H.K.H. Prinses Margriet verricht zal worden. Zoals bekend is Prinses Margriet het petekind der Nederlandse koopvaardij. De plechtigheid zal vermoedelijk in de eerste helft van de maand april 1957 plaats vinden. Botsing op Benoordenhoutseweg DRIE PERSONEN NAAR BRONOVO Op de Benoordenhoutseweg ter hoog te van de Waalsdorperweg te Den Haag zijn gisteren twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen. Een scooter- rijder die voor een der auto's reed kwa/m hierdoor te vallen. Aan beide au to's en de scooter onstond zware scha de De scooterrijder kwam er zonder verwondingen af. De inzittenden van de personenauto's troffen het minder goed. De chauffeur van een der auto's een 53-jarige inwoner van Noordwijk en 2 inzittende dames resp. uit Noordwijk en Domburg werden opgenomen in zieken huis Bronovo. De chauffeur van de an dere auto liep geen letsel op. Twee Noorse zeelieden die niet hem meere den. konden na behandeling in Brono vo hun reis naar Rotterdam, waar hun schip lag. voortzetten. Stijgende standen giro's 777 en 99? De girorekeningen ten bate der Hon garen vertonen een steeds stijgende stand. Op 777 was tot vanochtend f. 4.006.661,40 en op 999 f. 3.658.495.16 gestort. Jongen te Diemen doodgereden (Speciale beiïchtgeving) Ongeveer kwart voor zes gisteravond is de 15-jarige H. N. van der Kooy, leerling-monteur te Diemen. die met een buurjongen kranten liep te bezor gen, op de Muiderstraatweg, ter hoogte van de Merwedeweg, door een auto aangereden. Hij moet op slag dood zijn geweest. De auto ïeeds zo snel. dat hij ruim 100* meter verder tot stilstand is ge komen. De wagen greep de jongen, die vermoedelijk even geweifeld heeft bij het oversteken, nog net met de bumper. Het slachtoffer werd over de wagen heengeworpen. Een volgende automobi list kon alleen met de grootste moeite zo manoeuvrei-en, dat hij het slachtoffer slechts over de voeten reed. Enkele daarop volgende auto's echter hebben nogmaals over de jongen heengei-eden. Nauwelijks zijn de Olympische Spelen in Melbourne achter de rug. of in Rome is men reeds begonnen met de voorbereidingen van de Spelen van 1960. Het geraamte van een van de sporthallen voor de bin nensporten in aanbouw. Stakingen in Moskou en Leningrad? Volgens de Stockhoimse correspon dent van het Parijse dagblad ..France Soir" hebben reizigers uit Rusland be richt dat onlangs stakingen zijn geweest in fabrieken tc Moskou en Leningrad, een gerucht, dat ook in diplomatieke kringen in de Zweedse hoofdstad circu leert. De voornaamste oorzaak van deze sta kingen zouden klachten van de arbei ders over hun arbeidsvoorwarden en lo nen zijn. Maar hier en daar viel toch ook een on dertoon te beluisteren van protest tegen het militaire optreden in Hongarije en de onvoldoende voorlichting over de ge- beurtenisen in dat land De „France Soir" schrijft, dat er af gezien van de eerder vermelde stakin gen in de Moskouse Kaganowitsj-fa- briek en een wapenfabriek in een voor stad van de Rusische hoofdstad, ter- minste een gedeeltelijke staking van een week is geweest in de enorme Toe- tiloffabriek te Leningrad, die voor baar revolutionaire tradities bekend staat. Verduistering van 34 miljoen roepioh Riva Paerai, de vroegere plaatsver vangend voorzitter van het koprafonds In Makassar, is woensdag in Djakarta geaiTesteera op beschuldiging betrokken te zijn bij de verduistering van een be drag van 34 miljoen roepiah. Het betrof hier de opbrengst van een verkochte partij kopra van 10.000 ton. welke onrechtmatig van het koprafonds in Makassar waren ontvangen. Nehroe voor radio en t.v. „Het oorlogsgevaar is niet voorbij!" Premier Nehroe van India heeft giste ren in een rede voor de Amerikaanse radio en televisie verklaard dat hij veel prof Ut heeft getrokken uit de bespre kingen die hij maandag met president Eisenhower heett gevoerd.. Die besprekingen zouden hem op vele manieren helpen bij de ontwikkeling van zijn gedachten. Nehroe noemde Eisenliowei een man „wiens menselijk heid en grote verdiensten voor de zaak van de vrede hem een unieke plaats on der de staatslieden van de wereld heb ben bezorgd" Het aanzien van de Ver Staten is zeer gestegen door de waai'dige manier waarop zü de beginselen van de Ver. Naties tijdens de recente wereldcrisis hebben hooggehouden, aldus de premier De crisis in het Midden-Oosten en Hon garije hebben bewezen, dat de ..mach tigste landen niet kunnen teruggrijpen naar oude koloniale methoden of hun heerschappij opleggen aan zwakke lan den". „De wereldopinie heeft getoond, dat zij zichzelf kan oi'ganiseren tot verzet tegen dergelijke tragedies. Mischien zal een gevolg van deze tragedies zijn. dat de vrijheid uitgebreid en cp een zeker der basis zal worden geplaatst", zo meende hij Wat de politiek van India beti-eft ver klaarde Nehroe. dat het voornaamste doel het bewaren van de vrede is. Daar om heeft India besloten zich bij geen enkel militair pact aan te sluiten Dit betekent echter niet nassiviteit of ge brek aan vertrouwen of overtuiging. Het is een positieve en dynamische benade ring van de vraagstukken die wij onder de ogen moeten zien. Het oorlogsgevaar is niet voorbij, al dus Nehmoe. De toekomst kan misschien nieuwe beproevingen en rampspoed voor de ensheid brengen. Doch dc krachten van de vrede zjjn sterk. Ik ge loof dat de vrede zal overwinnen Plan-Boyd oplossing voor kwestie-Cvprus? (Van onze Londense correspondent) Vandaag zal Lennox Boyd, de Engel se minister van Koloniën, in het Lager huis het nieuwe plan voor een grondwet voor Cyprus aankondigen. Een verras sing is dat ue regering thans contact opneemt met de in maart- van dit jaar verbannen aartsbisschop Makarios Een hoge Engelse ambtenaar is namelijk naar de Seychelles-eilanden gevlogert voor besprekingen met de aartsbisschop die het hoofd is van de Griekse kerk op Cyprus en die door de Britse regering er van wordi beschuldigd tevens de lei der van de opstand te zijn. Het plan om Makarios te polsen is een gevolg van de door Lennox Boyd pas gevoerde besprekingen met de Grie ken en de Turken De Griekse regering maakte het duidelijk dat Griekenland geen regeling inzake Cyprus kan aan vaarden wanneer Makarios niet wordt vrijgelaten. In het door 'de regering op gestelde plan worden concessies gedaan tegenover de Cyprioten echter met j handhaving van de nodige waarborgen i voor de Turkse minderheid Het hoofd doel van het contact met Makarios is j om na te gaan of hij bereid is de ter- i reur te doen staken want anders zal het plan niet kunnen worden uitgevoerd Het wordt hoog tüd dat er een einde i komt aan de vele terreurdaden op het eiland. Vanmorgen zpn er weer twee Britsp soldaten gewond in de oude wijk van Nicosia door schoten van onbeken den. Onmiddellijk werd de wijk afgezet om bet zoeken naar de daders te verge makkelijken maar resultaat had dit voor zover bekend nog niet. Onderzoek Abdoelgoni beëindigd GERECHTELIJKE STAPPEN? De Indonesische Procureur-Generaal Soeprapto. heeft verklaard, dat het onderzoek tegen de minister van Bui tenlandse Zaken, Roeslan Abdoelgani, in verband met dc tegen hem inge brachte beschuldiging betrokken te zijn bij een corruptieschandaal, van daag is voltooid en dat hij zeer spoe dig aan dc regering verslag zal uit brengen. Intussen heeft de uitvoerende raad van de Nationalistische Partij, waartoe minister Abdoelgani behoort, verklaard, .tot de slotsom te zijn gekomen, dat de minister niet bij een corruptieschandaal betrokken is, doch „dat het recht zijn beloop moet hebben". De raad drong er bii de Procureur-Generaal op aan de resultaten van het onderzoek ten spoe digste bekend te maken en „dienover eenkomstig gerechtelijke stappen te nemen". Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Bedankt voor Avereest B. C Bouwen te Erichem. Voor Papendrechrt H Roelofsen te Zeist. Beroepen te Amsterdam (vac wijlen J. C. Koningsbergen M. L. W. Sohoch, jeugd- predikant te Rotterdam. GEREF. KERKEN Beroepen te Tijnje J. van der Klaauw, kand. te Noordwijk aan Zee. Te Bolnes A. W. Meeder te Spijkenisse. Bedankt voor Dok'kum (vac. prof. dr. K. Runia) A. C. Hofland te Meppel. Vaor Zuidhorr. J. van Tuinen te Schettens. GER. KERKEN ONDERH. ART. 31 K.O. Aangenomen naar Dok'kum G. Blijdorp, kand. te Rotterdam. CiTR. GEREF. KERKEN Tweetal te Middelburg S. van der Molen te Aalsmeer en D. van Wrlsum te Dedems- vaart. De synodale oproep inzake Nicuw-Guinea „BRENG EENHEID DER KERK NIET IN GEVAAR". Het landelijk comité van bezwaarden „Oproep Synode" inzake Nieuw-Guinea heeft zich opnieuw tot de Geneiale Sy node van de Ned. Hei-v. Kerk gewend. Het comité richt zich o.a. met de na volgende verzoeken tot de Synode: De Synode spi-eke alsnog duidelijk uit, dat Nederland op grond van Schrift en Belijdenis geenszins verplicht is zijn soevei-einiteit over Nieuw-Guinea prijs te geven, over te dragen of discutabel te stellen, zodat een eventuele bereid heid daartoe afhankelijk is van poli tieke alsmede strategische overwegingen, waarin de kerk, eerbiedigend de mon digheid en de vrijheid harer leden, geen beslissing neemt. Onder auspiciën der Synode worde door hervormde voor- en tegenstanders van de „oproep" een gemeenschappelijke verklaring afgelegd, waarin o.m. gezegd zal worden, dat in het licht der open baring de dienst aan de bevolking van Nieuw-Guinea het richtsnoer moet zijn voor de politiek terzake Nieuw-Guinea van resp. Nedei'land, de Verenigde Na ties en Indonesië en dat overwegingen van nationalistische heerszucht hierin noch bij Nederland noch bij Indonesië mogen meespreken. Met de meeste ernst vraagt het comité de Synode, dat de eenheid der kerk voortaan niet meer in gevaar worde gebracht, doordat, overhaast en ondoor dacht, zeer aanvechtbare meningen van een of andere groep door middel van oproepen, kanselboodschappen of an derszins aan de kerk worden opge- di'ongen. Het comité dringt en bij de Synode met klem op aan. dat zij iedere schijn van eenzijdigheid en bevooroor deeldheid vermijdende nogmaals en duidelijk zal uitspreken, dat iedere vorm van Marxisme onverenigbaar is met het christelijk geloof. Wij vestigen zo vervolgt de brief er de aandacht der Synode op, hoe sinds het einde van de tweede we reldoorlog de gemeente hier te lande en daarbuiten geschokt en in ver warring gebracht wordt door enige Vrouw gooide zoutzuur tegen boom RECHT IN EIGEN HAND GENOMEN. Die boom haalt al mijn licht we? uit de kamer-keuken", vertelde een 37- jarige mevrouw uit Leiden tegen de Haagse Politierechter. Zij hoorde f30 boete of zes dagen tegen zich eisen om dat zij op 24 juli j.l. zoutzuur tegen een kastanjeboom in de tuin van haar buur man had geworpen. Hierdoor werd de boom beschadigd en stierven bladeren af. Een paar maal had zij haar buur man gevraagd of deze een paar takken wilde afzagen, omdat ze geen licht in 1 haar huis had. Deze had hieraan met voldaan. Nu ontkende ze tweemaal te hebben gegooid met enige weken tussen ruimte, maar bij de politie had ze wel erkend tweemaal zoutzuur te hebben ge worpen. De rechter achtte tweemaal gooien be groeide zoals het mocht en dat verdach te wel reden had voor haar boosheid, maar men mag het recht niet in eigen hand nemen en moet wettelijke wegen bewandelen. De rechter achtte tweemaal gooie be wezen en legdë hiervoor de verdachte f. 10 boete of twee dagen op. MARKTBERICHTEN BOSKOOP. 18 december. Coop. Veren. ..De Boskoopse veiling". Pemettyatakken met witte bes. per bos 1.10, ld. rode bes 1.151.20, id. gemengde bes 50. Pernettya- planten, rode bes per stuk 75, Heester- takken met rode bes, per tak 3045, ld. per bos 10 stuks 1.301.90, Sklmmiaplan- ten in pot per stuk 1.001.90. 18 december. Kerstartikelenveiling. Hulsttakken met rode bes. Ie kw. 3.50 3.90. id. 2e kw. 2.502.90, ld. 3e kw. 1.10 1.50, Hulsttakken, zilverbont 5.305.60, Bonte hulst 5.105.20, Hulst met oranje bes 75, Prlkhulst 1.702.20, Hulstkoppen met rode bes 3.10, Conlferengroen 3638, Groene spartakken 5595, ld. blauwe spartakken 5590, alles per kg. Diversen per stuk: Sparreboompjes 1520, Hulst koppen met rode bes 1.002.60. Kerst stukjes 751.10. KATWIJK AAN DEN RIJN, 18 december. Groenteveiling: Waspeen A 2148, id. B 1929. andyvle A 5053. idem B 24 34. kroten A 3.703.90, idem B 2.003.00, selderie 10.6010.80, knolselderie 37. LISSE. 18 december. Gladiolen veiling. Voor de dikke maten \an gladiolen werd een flinke prijs betaald. De aanvoer was minder dan de vorige maal. Gladiolen: Lustige Witwe 14 7.12 5 65 10 2.30. Mabel Violet 5.80 4.— Mo dern Times 6.20 4 20 1 40. Memorial Day 6.4.60 Montgomery 10.65Mor ning Kiss 6— 5.80 3.40, Niels Bohr 8.75 8.30 3.70, Nieuw Europa 10.80 8.20 3.70, Normandië 2.40, Oranje Parade 2.10. Orchid Lilac 6.80 4.50, Pactolus 6 35 4 70 2.—. Palet 5.50 2.30. Paul Ru bens 9.60 7 90 Pelegrina 8.95 3 55. Philippo's Memory 5.20 2 45. Picardy 7 40 6 40 3.50. Polygoon 4.80 Pride of Holland5.40. Prinses Beatrix 7.30 6.15 2.40. Puccini 9.10 4.—, Red Fox 8.10 6.90 2.75, Red Superior 6.80 4.60 1.95, Rosa van Lima 7.90 5.60 2.85, Salman's Elite 3.75Sans Soucl 8.10 6.75 Sheherazade 6.20SLlhouet 6.4.20 1.65, Silentium 4.70. 2 60. Sneeuw- prinses 3.65. 2.75 1.15, Spie and Span 6.50 5.20 3 10, Spotlight 8 6 60 4 10, Sweet Seventeen 6.60 3.Topscore 8.05 2 80. Uncle Tom 6.45 5.40 2.35, Ursus 5 90 Vanguard 7.45 5.30 2.45, White Autumn 3.75 2.05 1. Bijgoed: Montbretia Meteor 7op 1 40, 6op 1.10; Montbretia Fantasie 7op 1.60, 6op 1.20; Llatris 400 per mand 12.60; Arum Cornutum 20/22 20.10. 18/20 14.60; Ane moon The Caen I 3.65. idem z6 0.86: Lillum Regale 20op 16.—. 18/20 12.50: Eremurus Bungel 16.—: Ornithogalum Thyrsoides 4.70. WOERDEN. 19 december. Kaasmarkt. Aangevoerd 27 partijen. Notering eerste kwaliteit f2.42—f2.45, tweede kwaliteit f2.38—f2.41. Handel is flauw. theologen, die in verleden of heden de overtredingen van marxistische tv- rannen in Rusland, Hongarije of el ders hebben vergoelijkt of gerecht vaardigd en in sommige gevallen zelfs lid werden van de communistische partij. Sommigen hunner wagen het thans aan het Westen het i-echt te ontzeggen om te protesteren tegen het Russische optreden in Hongarije, dat zij zeiven niet met klare woorden veroordelen, 't Lijkt dienstig, dat dc Synode zich on omwonden uitspreekt.dat zij de Russische overweldiging van Hongarije onvoor waardelijk veroordelt", zo besluit de brief. BUNA HONDERD LEGERPREDIKANTEN. Momenteel zijn in militaire dienst 98 legerpredikanten, van wie er 52 beho ren tot de Ned. Herv. Kerk. 38 tot de Geref. Kerken, 2 tot de Chr. Geref. Ker ken, en de Evang. Luth. Kerk en voorts 1 tot de Geref. Kerken (artikel 31), de Rem. Broederschap, de Vrije Evang. Ge meenten en de Unie van Baptisten. Van deze 98 zijn er 3 werkzaam resp. in Duitsland, Frankrijk en Suriname, die allen tot de Ned. Heiw. Kei-k behoren. UIT DE BROODBAKKERIJ Kerstbrood, extra kwaliteit 1000 gram) I.70 Kerstbrood, extra kwaliteit 1000 gram) met spijs 1.85 Krentenbrood 1000 gram) Krentenpaal .n 500 gram) ",OU OOK VOOR DE FEESTDAGEN ZO VERS MOGELIJK BROOD Edelwltbrood, gesneden en verpakt, per 800 gram 48 Edeltarwebrood, gesneden en verpakt, per 800 gram 45 „VOORUIT" Leiden M. uit de banketbakkerij Kerstkrans, prima kwaliteit, niet opgemaakt 2.50 Kerststaven, prima kwaliteit, niet opgemaakt 1.25 Roomboterkerstkransen yf_ Q C (met zuivere amandelspijs) opgemaakt Roomboterkerststaven a (met zuivere amandelspijs) opgemaakt Oi*>0 BANKETSTAVM 30 Kerstcake opgemaakt 1.85 Kerstklokken 4.a Taartenvanal 2.50 Gesorteerd Kerstgebakper stuk 20 Banketbroodfesper stuk 17 Saucijzenbroodjesper stuk 30 Ruime sortering koekjes, gebak, en*. Bestel s.v.p. tijdig bij onze bezorgers, banketwinkel Oók telefonische bestellingen (Tel. 21.114) worden gaarne aangenomen CO-OP KOREVAARSTRAAT 30 TEL. 21.124 DEN HAAG vraagt voor spoedige indiensttreding enige ervaring gewenst voor diverse afdelingen oa. resenve-telefoniste. voor nauwkeurig typewerk. Sollicitaties te richten aan afd. Personeelszaken, Postbus 1060, Den Haag. In onze MEUBELAFDELING is plaats voor een zo mogelijk reeds met het vak bekend. Voor iemand met liefde voor het vak een betrekking met mooie vooruitzichten. Schriftelijke sollicitaties aan: Magazijn „DE VLIJT" KANAALSTRAAT 41—43 ~1SSE

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 11