Sledits weinig kans op gebruik van Brits-Franse bergingsvloot Hervatting Hongaars arbeidsproces stuit op vele moeilijkheden Selwyn Lloyd maakt zich zorgen over getreuzel van Ver. Naties getreuzel „Hammarskjöld doet zijn best" WFFRRERTCHTl België stuurt iedere week 50 ton levensmiddelen en kleren Zeven doden door het verkeer Autobusje niet arbeiders botste op trekker 95ste jaargang DINSDAG 18 DECEMBER 1956 No. 29015 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Benny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per Kwartaal; f2.35 per maand; f0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Londen ivees V.N.- aanbod van de hand (Van onze correspondent in Londen) Er hing gisteren een wat trieste sfeer in het Lagerhuis, toen de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, inzake de op ruiming van het Suezkanaal mededeelde, dat de dingen niet zo waren gelopen als hij dat had gehoopt. Indien de Frans-Britse bergingsvloot zou worden gebruikt, aldus de minister, zou er in zeven weken een vaargeul voor de gewone, middelgrote tankers kunnen worden gemaakt. Wordt daarvan géén gebruik gemaakt, dan zullen er zeker twee maan den mee gemoeid zijn. Met de Ver. Naties was men nog niet verder op geschoten, onthulde Lloyd. Engeland had zes schepen aangeboden om te werken onder de vlag der Ver. Naties, met burgerbemanningen en waarnemers van de V.N. aan boord. Maar dan zouden er waarborgen gegeven moeten worden voor de veiligheid der bemanningen. Dit aan bod was evenwel niet aanvaard. Het blijft niettemin van kracht, maar dan moet er een snelle beslissing vallen. Er was een tegenvoorstel van de zijde der V.N.-autoriteiten gedaan: de V.N. zouden de Brits-Franse schepen overnemen zonder bemanningen, behalve enkele instructeurs om de bemanningen van andere nationaliteiten met het materiaal te le ren omgaan. Dit denkbeeld is volgens de Britse regering evenwel hoogst ondoelmatig en onbevredigend. Lloyd betwijfelde of het uitvoer baar zou zijn. In elk geval is er uitstel mee gemoeid. Een woordvoerder van de Britse delegatie bij de V.N. heeft nog medegedeeld, dat de Brits-Franse bergingsvloot wordt teruggetrokken als met de Ver. Naties geen overeenstemming is bereikt over het gebruik ervan voordat de terugtrekking der troepen voltooid is. Van de conservatieve banken werd nog geopperd, dat verder geen Britse troepen worden teruggetrokken zolang de bergingsschepen onvoldoende zijn beschermd. Lloyd antwoordde, dat de Engelse regering zich had verbonden de strijdkrachten zo snel mogelijk uit Egypte te laten vertrekken. Het is belangrijk, dat i/ij ons woord houden. De leider der socialistische oppositie, Gaitskell, die zich er nog altijd ongerust over maakt, dat de regering een slag om de arm houdt, wilde weten, wanneer de Britse troepen Egypte geheel zullen hebben verlaten. Lloyd antwoordde diplomatiek: „in de naaste toekomst". Hij geloofde, dat Hammarskjöld, de secretaris-generaal der Ver. Naties, zijn best doet om het vraagstuk van de vrijmaking van het kanaal zo snel mogelijk op te lossen. Lloyd kon niet zeggen, wanneer het Suezkanaal weer volkomen normaal bevaarbaar zal zijn. Het zal in elk geval vele maanden duren voor het zo ver is. Selwyn Lloyd zei, dat hij zich bezorgd maakte over alarmerende ramingen, zoals dat de Ver. Naties alleen al vijf weken nodig zouden hebben om een voorberei dend overzicht te maken van de schade in het kanaal voordat met de opruiming zelf kan worden begonnen. Selwyn Lloyd sprak de hoop uit, dat de hele zaak op zuiver technische gron den zou worden aangepakt en niet op politieke basis. Maar het ziet er helaas naar uit, dat Nasser, die nog altijd aan de touwtjes trekt, geen Engelsen, onder welk mom ook, meer tot het kanaal wil toelaten. Incident in Port Said Een Egyptische sluipschutter heeft gisteren een Franse soldaat van het Vreemdelingenlegioen doodgeschoten, toen een detachement zich in Port Said inscheepte. De V.N.-districtsbevelhebber in Port Said deelde gisteren mede, dat zijn troepen sterke stellingen hebben betrok ken buiten de Engelse-Franse afzetting, die dient om hun troepen bij de insche ping te beschermen. Het schieten van Eden voor hel eerst weer in Lagerhuis De zitting van het Lagerhuis van gis teren was niet alleen belangrijk vanwege Lloyds mededelingen omtrent de vrij making van het kanaal, die niet naar wens verloopt, maar ook vanwege de aanwezigheid van de Engelse premier. Sir Anthony Eden, die na een maand absentie weer was verschenen. Met zijn vuurrood hoofd zag hij er als een In diaan uit en hij was kennelijk in een opgewekte stemming. Misschien viel het hem zwaar om weer in de Kamer te ver schijnen na alle daar op hem uitge oefende krietiek, maar hij liet er niets van merken. Ook het Lagerhuis zelf ontving hem zonder merkbare opwinding. Toen Eden, zoals voor premiers gebruikelijk is, kort voor het einde van het vragen uur waarin het vrij heet was toege gaan over allerlei onvolkomenheden in de gisteren begonnen benzine-rantsoe- nering verscheen, stonden slechts en kele conservatieven op om hem met hun papieren toe te zwaaien en er klonk een zwak gejuicht van de Tory-banken. Aan de overkant bij Labour bleef het dood stil. Later heette de oppositieleider Gaitskell, Eden welkom. Eden behoefde maar een enkel ogenblik in actie te komen, toen hij de sarcastische vraag te beantwoorden kreeg van het snaakse Labourlid Emrys Hughes, een schoon zoon van de Labour-pionier Keir Hardie. die wilde weten of de regering een his toricus had benoemd om de geschiedenis van de oorlog tegen Egypte te boeksta ven. Eden antwoordde ontkennend Hughes vroeg daarop onder daverend gelach, of Eden wilde overwegen lucht- maarschalk Lord Tedder ermee te be lasten Tedder heeft namelijk enkele da gen geleden in het Hogerhuis de scherp st p kritiek op de Suez-actie uitgeoefend Eden zei. dat êtls iemand voor het schrij ven "an pen boek in aanmerking kwam. dat Siv Winston Churchill was. waar- mep dit half-komische incident werd gesloten. Plaatselijke opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Plaatselijk opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidwest. Over het algemeen iets minder zacht, (Opgemaakt te 11.15 uur) 19 december Zon op: 8 47 uur; onder: 16.3" uur. Maan op: 19.04 uur; onder: 9.49 uur. Hoogwater te Katwijk te 4 05 en 16.18 uur. Laagwater te 12.10 uur. sluipschutters maandagmorgen op Deen se troépen, die de stellingen betrokken, achtte de bevelhebber een vergissing, daar de aanvallers kennelijk niet op de hoogte waren van de beweging der V.N.- troepen. Hij verklaarde voorts dat de Egyptische gouverneur van de stad erin toegestemd heeft de avondklok in de V.N.-sectoren van de stad te handha ven. Er. zijn ook overeenkomsten getrof fen met de Britten om al hun krijgs gevangenen direct na de evacuatie over te nemen. Het Egyptische onderwijs De Egyptische studenten en scholieren zal worden bijgebracht het kolonialisme te haten, zo heeft de minister van On derwijs, Kamal el din Hoessein, maan dag verklaard. De universiteiten en scholen, die bij het begin van de acties van Israë:, En geland en Frankrijk tegen Egypte in oktober werden gesloten, zullen óp 22 de cember worden heropend. De buitenlandse scholen, die zelfstan dig zullen blijven, behouden het oude lesrooster. Alleen zullen op het gebied van geschiedenis en aardrijkskunde die gedeelten, welke betrekking hebben op „het kolonialisme in het algemeen en op Engeland en Frankrijk in het bijzonder", worden weggelaten. De lessen in het Frans en het Engels zullen worden voort gezet, omdat „het weglaten van deze twee talen een onrecht jegens de cul tuur zou zijn", aldus de minister. Wel zullen alle sporen van een Brits-Franse culturele overheersing in Egypte worden uitgewist. De minister van Onderwijs deelde voorts mee, dat men plannen voor uit breiding van de militaire opleiding be studeert. (Ingez Med - Adv i k KEUKENGARNITUUR R. 27 41 Stand giro 777 en 999 Op de speciale girorekening 777 van het Ned. Roode Kruis voor de hulp verlening aan de Hongaren in en bui ten Hongarije, is tot vanmorgen in to taal gestort f. 3.924.338,39. Op de giro rekening van het Nationaal Comité hulpverlening Hongaarse volk, num mer 999, is tot nu toe gestort f. 3.615.719,09. Bakkers vragen verhoging broodprijzen (Van onze Haagse redactie) Vertegenwoordigers van de Neder landse Bakkerijstichting hebben giste ren op het Ministerie van Economische Zaken de volgende verhogingen van de broodprijzen voorgesteld: volks brood 2 cent, bruinbrood 2 cent en wittebrood 1 cent. De vertegenwoordigers van de Bak kerijstichting maakten hun wensen kenbaar tijdens een onderhoud met de plaatsvervangend secretaris-generaal mr. J. Woudstra. De mannen van dit schip kunnen i tankers, die deelnemen aan de verzekerd zijn van een witte Kerst, j operatie diepvries" in het Zuid- Het is een van de Amerikaanse olie- poolgebied. Het schip liep in maart van dit jaar vast in het ijs en zit sindsdien onwrikbaar in de witte woestenij van ijs en sneeuw. Gebrek aan elektriciteitvervoer en huisvesting Gebrek aan elektriciteit, vervoersmoeilijkheden, het huisvestingspro bleem en andere ongunstige omstandigheden staan in Hongarije een normale hervatting van het arbeidsproces ernstig in de weg. Volgens Radio-Boedapest verschenen gisteren alle arbeiders van een textiel fabriek te Kispest weer op hun werk. maar zij konden niet aan de slag. omdat er geen elektriciteit ivas. In de tractorfabriek ..De Rode Ster", waar normaal 6000 man het dagelijks brood verdienen, wilden drie honderd man weer aan de arbeid. De fabriek kon echter niet functioneren en de mannen houden zich nu onledig met onderhoudswerkzaamheden. Zo is het bijna overal. In de mijnen is de situatie nog beroerder. Op atle plaatsen heerst een groot gebrek aan mijnwerkers door moeilijkheden met het vervoer en het ontbreken van behoorlijke huisvesting. Dit nummer bestaat alt 12 pagina's Di .omgeslagen Statendam" wordt door sleepboten door de Nieuwe Waterweg gesleept naar de werf waar de op de Noordzee op getreden mankementen moeten wor den hersteld. (Luchtopname ANP- Foto). Grote belangstelling O O voor emigratiebureau Het blad „Nepsszabadsag" wist te vertellen, dat 20.000 van Hongarijes vroegere 84.000 mijnwerkers voorgoed de mijnen hebben verlaten en dat de vorige week slechts driekwart van de overgeblevenen zich op hun werk hadden gemeld. In Boedapest stonden dan ook lange rijen wachtende Hongaren voor het paspoortbureau, dat voor het eerst sedert ruim twee weken emigratie-aan vragen weer in behandeling nam. Toen het kantoor gisterochtend opende stond er een rij van 500 mensen en de gehele dag hield de stroom van mensen aan, die de gangen in het gebouw en het trottoir buiten geheel bezetten. De meeste aanvragen golden Westelijke landen. Ambtenaren vertelden, dat. er reeds voor de heropenstelling van het bureau 2000 aanvragen in behandeling waren Eind november had men door te grote drukte geen aanvragen meer in behandeling genomen. 135.000 Velen hebben niet gewacht om zo'n officiële toestemming om het land te verlaten. De heer P. Jacobsen. adjunct directeur van het Intergouvernementele Comité voor Europese Migratie, heeft medegedeeld, dat het aantal Hongaren, dat sinds het uitbreken van de opstand naar Oostenrijk is uitgeweken thans 135.000 bedraagt. Radio Boedapest gaf gisteravond toe, dat verscheidene leden van de Olympische ploeg er de voorkeur aan hadden gegeven om in een der Westeuropese landen te blijven. Volgens dji radio veroordeelt de publieke opinie Hongarije dit optreden van deze sportsmensen zeer ernstig. Maar ook meldde Radio-Boedapest. dat gisteren in Hongarije 200 „contra revolutionaire terroristen" zijn gearres teerd. Ep wordt een onderzoek naar hun gedragingen ingesteld. Ook komen er berichten binnen van mannen, die ter ■dood zijn veroordeeld wegens het in bezit hebben of het gebruik van wapens Toch houden de Hongaren niet op te hopen op een veranderd inzicht van de Russen en hun vazal Kadar. Tij dens het afgelopen weekeinde zijn er in Boedapest niet-ondertekende pam fletten verspreid, waarin een wens wordt geuit, die waarschijnlijk leeft in vele Hongaarse harten: laat de Poolse troepen binnen het raam van het Verdrag van Warschau de bezet ting van Hongarije van de Russen overnemen. Men kan er echter nau welijks op hopen, dat de Rossen erin zullen toestemmen deze zoete droom waar te maken. De eeuwenlange vriendschap tussen de Hongaren en de Polen is bijna spreekwoordelijk en men kan niet aannemen, dat de toe stand in het huidige Polen ideaal Is in de ogen van de Kremlinle'-'ers. Kinderen naar België? Onze Brusselse correspondent had gisteren nog even een gesprek met de heer Marcel Waucquez, de Belgische vice-president van een hulpcomité voor Hongarije. De heer Waucques leverde .eind november grote hoeveelheden levensmiddelen en geneesmiddelen af aan de Belgische legatie te Boedapest. Hij vertelde, dat de Hongaarse autori teiten en het Hongaarse Rode Kruis niet afwijzend staan tegenover zijn voorstel om in de wintermaanden 4000 Hongaarse kinderen van ongeveer z;es jaar in België te ontvangen. Op de vraag of de huidige regering- Kadar dit voorstel niet zal afwijzen, antwoordde de heer Waucquez, dat zelfs de regering-Kadèr vroeg of laat de hopeloze situatie van de Hongaarse kin deren. die geen schuld hebben aan de gebeurtenissen, zal inzien. Het is overi gens een feit, dat een bisschop, mgr. Endrey, verder in Boedapest hulp orga niseert en onder meer Westerse levens middelen verdeelt. We zijn met hem nog steeds in contact, aldus de heer Waucquez, en hebben hem vorige week een vrachtwagen en een volkswagentje geschonken. „Ik denk", aldus de heer Waucquez, „dat België en Nederland twee lan den zijn, die voor de Hongaren het meest kunnen doen. Immers, onze landen kan men niet verdenken van politieke bijbedoelingen". Het onder brengen van vierduizend Hongaarse kinderen, die nog niet naar school gaan, is helemaal geen probleem. Duizenden Belgische en Nederlandse families zjjn bereid om een of meer kinderen in hun huiselijke kring op te nemen. Op het ogenblik stuurt de organisatie van de heer Waucquez iedere week 50 ton levensmiddelen en kleren het ontbreekt voornamelijk aan mannenkleding naar dc dorpen aan de Oostenrijks-Hongaarse grens, waar duizenden Hongaarse vluchte lingen nog steeds in de kampen leven. Enige uren na een gecompliceerde aanrijding bij Ypenburg, waarbij een agent en een chauffeur „geschept" en dientengevolge gewond werden, heb ben gistermiddag twee automobilisten op de Rotterdamse weg te Rijswijk de dood gevonden. Een 45-jarige autobestuurder uit Dordrecht reed op de inhaahveg. toen hij honderd meter voorbü Ypenburg slipte en met be trekkelijk grote snelheid tegen een te genligger uit Rotterdam opbotste. Beide bestuurders werden op slag ge dood, terwijl hun beide auto's totaal werden vernield. Een der omgekomenen is de heer C. J. Alblas uit Dordrecht, directeur van de N V. van Rietschoten en Houwens te Rotterdam. Op de Provinciale Weg onder de ge meente Maurik is gistermorgen een auto-ongeluk gebeurd dat de 52-jarige automobilist P van der Eist uit Doorn het leven heeft gekost. De heer Van der Eist kwam met zijn auto in botsing met een uit de richting Eek en Wiel komen de vrachtauto, uit Nederhemert. De heer Van der Eist raakte in zijn wagen beklemd. Hij werd naar een ziekenhuis in Tiel gebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Gistermiddag is te Geersdijk. ge meente Wissekerke een verkeersongeluk gebeurd, dat aan een driejarig meisje het leven heeft gekost Een vrachtauto passeerde om ongeveer vier uur het dorp Geersdijk. toen plotseling een meisje de weg overstak De vrachtauto kon het kind ondanks krachtig remmen niet meer ontwijken. Met ernstige hoofdwonden is het meisje naar het ziekenhuis te Goes overgebracht, waar het gisteravond om halfnegen is over leden. Een plotseling de Bezuidenhoutseweg te Den Haag overstekende voetganger, de 68-jarige J. J Kreszner is door een personenauto gisteravond aangereden en zo ernstig gewond, dat hij tijdens het transport naar het ziekenhuis Zuid- wal aan de gevolgen van de aanrijding is overleden. Op de Vleutenseweg te Utrecht Is gisteravond de 87-jarige voetganger M. van der Ven uit Utrecht bij het over steken door een vrachtauto gegrepen. De bestuurder van de vrachtauto trachtte nog te remmen, maar kon niet voorkomen dat de man door de voor bumper geschept werd. Met een sche- delbasisfractuur werd het slachtoffer naar het Antonius-Ziekenhuis te Utrecht overgebracht, waar hij in de loop van de avond overleed. Een busje met arbeiders uit Enkhui zen en Bovenkarspel, die te Wormer- veer werken, is gisteravond op de Jaagweg te Avenhom op een aan de kant staande truck met oplegger ge botst, waarvan de chauffeur bezig was de achterlichten te repareren. De ■evolgen waren verschrikkelijk. De bus werd totaal vernield en de 46- irige chauffeur-eigenaar A. Mos uit Enkhuizen, die zwaar gewond werd overleed kort na het ongeval. Ernstig gewond werden de arbeiders J. de Boer '59), J. Lub (26) en J. Groes en T. Klein, beiden ongeveer 50 jaar. De slachtoffers werden naar twee zieken huizen in Hoorn vervoerd. De chauffeur van de truck die bijtijds wee kon springen heeft nog met een 'antaarn gezwaaid om te waarschu wen, doch dit mocht niet baten. Henri Sijthoffprijs 1955 De heer William Schrikker. voorzitter van de Vereeniging voor den Effecten handel heeft, als voorzitter van de com missie tot beoordeling van jaarverslagen, de Henr; Sijthoff-prijs 1955 voor het bes te jaarverslag uitgereikt. De prijzen zijn toegekend aan: Koninklijke fabrieken Diepenbrock en Reigers te Ulft; Koninklijke Nederlandse Zoutindustrie te Hengelo; Proost en Brandt te Amsterdam,

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1