D.V.y. vierde muzikaal feest Leidse Raad kwam lieden bijeen Leiderdorps raad liield zich zaterdag bezig met grondzaken Loop der bevolking te Leiden MAANDAG 17 DECEMBER 1956 De accordeonvereniging ..Door Vriend schap Verenigd" geniet in Leiden een grote populariteit. Dat bleek ook zater dagavond op het 27ste jaarfeest van de accordeonisten. Vele honderden belang stellenden. o.w. zich wethouder J. C. van Schaik, de heer L. Timmermans, "beschermheer van D.V.V. en vele ver tegenwoordigers van andere verenigin gen bevonden, vulden de Stadsgehoor zaal toen voorzitter F. Zwanenburg het podium betrad. Hij heette allen van harte welkom en deelde vervolgens met enige trots mede, dat D.V.V. alle moei lijkheden thans overwonnen heeft en moedig voorwaarts gaat. Dat er steeds meer met de vereniging wordt meege leefd valt niet te ontkennen en daar voor toonde de voorzitter zich uiterst dankbaar. Na al deze woorden de daad. Zowel de arbeidcrstoneelvereniging D O.S. als de accordeonvirtuoos Johnny Meijer en enkele leerlingetjes van de balletschool van mevr. Ami Terhaar— Pasman werkten aan het gevarieerde programma van muziek, dans en spel mede. ..Vader Tijd", die tot taak had de verschillende onderdelen van de re- vueschets ..Met muziek door 't leven" aaneen te rijgen, wist af en toe met zijn tijd kennelijk geen raad. terwijl ook de ..straatmuzikanten" hoe grappig hun optreden ook was zich niet bij zonder zelfverzekerd toonden. De gezel ligheid moest in een zeemanskroeg ge zocht worden, in welk oord van ver maak zelfs von Flotow's ..Martha" ge ïntroduceerd werd. Nee dan zagen wij toch maar liever de dansende matroos jes van Ann TerhaarPasman. Deze gaf zelf ook een geslaagde en gewaar deerde dansdemonstratie. Bepaald dyna- Zilveren jubileum M. Mussert jr. Zaterdag was het 25 jaar geleden, dat de heer M. Mussert jr. in dienst trad bij de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken. Om dit feit te herdenken was het voltallige personeel zaterdagochtend bij eengekomen. Aangezien de heer Mussert sr. eveneens vele jaren bij deze dienst werkzaam is geweest, was ook hy met zijn vrouw uitgenodigd om de huldiging bij te wonen. De heer S. Krist, directeur van de dienst, releveerde de wijze, waarop de heer Mussert van jongste bediende was opgeklommen tot de huidige verant woordelijke functie van kassier. Een functie, die speciaal bij deze dienst, niet alleen accuratesse, doch tevens een grote mate van menselijkheid en souplesse vraagt. Hierin was volgens spreker de heer Mussert jr. volkomen geslaagd. Namens het ooilege van B. en W. overhandigde de heer Krist de gebruike lijke gratificatie, alsmede een oorkonde, die wordt verleend na 25 jaren trouwe- en goed vervulde dienst. Als tweede spreker complimenteerde de heer E. A. M. Pley, ar.junct-directeur. de heer Mussert jr. Ook deze spreker, die de jubilaris bijna de volle 25 jaar had medegemaakt, was van mening, dat de jubilaris op buitengewone wijze en tot volle tevredenheid van zijn superieuren, zijn taak had vervuld. Namens de personeelsvereniging sprak de heer J. S. Tielenburg enige woorden. Met recht kon hij zeggen, dat het hier een goed lid van de P.V. was. die zijn jubileum vierde. Op alle personeelsavon- den is de jubilaris met zijn vrouw aan wezig en nooit wordt tevergeefs een be roep op hem gedaan. Namens de P.V. bood spreker de jubilaris een vulpen en zijn vrouw bloemen aan. Nadat de heer Mussert mede namens vrouw en kinderen bedankt had voor de hem ten deel gevallen huldiging, bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. misch en zeer succesvol was het optre den van Johnny Meijer die op zijn ac cordeon o m. een vertolking gaf van de tweede rhapsodie van Franz Liszt. Na de pauze waren de musicerende leden van D.V.V. aan de beurt om aandacht te vragen voor hun muzikale prestaties. De leiding is bij de heer W. van Strien in goede handen Wederom verschenen leerlingen van Ann Terhaar op de planken evenals Johnny Meijer, waarna de finale volgde. Het geheel stond onder leiding van de heer A. C. v. d. Woerd. Na afloop was er gelegenheid tot dan sen. Autobus ramde melkwagen (Speciale berichtgeving) Vanmorgen omstreeks 10 minuten over acht is een bus van de Twentsche elektrische tramweg, van Oldenzaal op weg naar Hengelo, met flinke snel heid tegen een melkauto gereden, die aan de kant van de weg stond gepar keerd voor het opladen van melkbus sen. De melkauto werd naar voren gedrukt, waardoor de bestuurder, die juist aan de slinger draaide, werd overreden en gedood. De materiële schade was aanzienlijk. Het slachtoffer is de 58-jarige J. Bcn- neker. uit Hasselo: hij laat een vrouw en drie kinderen achter Onder leiding van de loco-burge meester. wethouder J. C. van Schaik. kwa mde Leidse raad hedenmiddag voor het laatst in dit jaar bijeen. Voor een groot aantal voorstellen niet minder dan 36 werd in 1956 nog het fiat van de raad gevraagd. Hieronder bevindt zich o.a. het voor stel met ingang van 1 januari a.s. tot verhoging der gas- en elektriciteits tarieven over te gaan. Bij de aanvang der vergadering wer den allereerst een aantal onderwijs- voorstellen afgedaan. Eervol ontslag werd verleend aa nde dames C. A. de Vos, I. K. L. Metzlar en E. Gerding, als onderwijzeres resp. verbonden aan de openbare lagere school aan de Rijnsburgersingel, aa nde Damlaan en aan de Montesorlschool aan de Rijns burgersingel en van de heer W. J. Ko ning, onderwijzer van de Ulo-school aan de Pieterskerkstraat. Mej. L. Th. Kohier werd overgeplaatst van de school aan de Timorstraat naar de school aan de Du Rieustraat, mej. E. H. J. Huibregtse van de B.L.O.-school van Voorgeest naar de B.L.O.-school aan de Marnixstraat en mej. A. Polling van de kleuterschool aan de Roodenburger- straat naar de Montessori-kleuterschool aan de Rijnsburgersingel. Goedkeuring hechtte de raad aan een aantal door ons reeds gepubliceerde voorstellen t.a.v. aanschaffing van leer middelen, een verhoging van het kre diet voor de bouw van vier lokalen t.b.v. de r.-k. ulo-school voor meisjes aan de Haarlemmerstraat 34 en o.a. de stichting van een prot.-chr. kleuter school aan de Asserstraat. VERBETERING JEUGD- VERBLIJVEN Met het voorstel om in eerste instan tie een bedrag van f. 3.625 beschikbaar te stellen voor het verbeteren van in gemeentegebouwen Pieterskerkgracht 11, Lange Vrouwenkerksteeg 12, Harte- steeg 1 en het Elisabethshof gevestig de jeugdverblijven kan de raad even eens akkoord gaan. Aan de Leidse muziekkorpsen werd een subsidie van f.500.verleend; DVV en Crescendo krijgen resp. f175.— en f. 100— subsidie Akkoord ging de raad ook om voor de aanleg van zes sportvelden in de Kikerpolder een bedrag van f. 501.600 meer uit te geven. BRIDGE Bridgeclub De Sleutels (Speciale berichtgeving) In de landelijke hoofdklasse, afdeling A. van de Ned. Bridge Bond, vergrootte De Sleutels (Leiden) haar kampioens kansen aanzienlijk door een overwin ning op Bergen (58 48). De Leidenaars staan thans bovenaan met 8 punten uit 4 wedstrijden. Hun grootste concurrent is E.G.B.C. (Groningen). D.O.B 2 (Amsterdam) behaalde de eerste over winning op Studiecentrum 2 (Den Haag), dat nog geheel zonder winst punten is. De raad van Leiderdorp kwam op een ongebruikelijke dag en een ongebrui kelijk uur bijeen ter behandeling van een belangrijke agenda, voornamelijk gewijd aan grondkwesties. De vergadering werd zaterdagmiddag om half drie geopend door de voorzitter, burgemeester K. van Diepeningen. Ondanks de korte tijd van voorbereiding waren toch alle raadsleden aanwezig, behalve de heer G. Schoppen, die ziek is. B. en W. stelden voor de onderhandse aanbesteding van de bouw van een ver enigingslokaal met was- en kleedloka len. in te trekken. daar hiervoor toch geen toestemming van Ged. Staten is te verwachten. ..Met bloedend hart" leg den de raadsleden zich bij dit voorstel neer. Het krediet in rekening-courant bij de N V. Bank van Nederlandse ge meenten werd voor de maand december verhoogd tot f. 600.000; het maximum krediet in 1957 zal f. 500.000 bedragen. Daarna kwamen de grondkwesties aan de orde. handelend over onteigening, koop, verkoop, en het bepalen van schadevergoeding aan pachters. Het was een zeer ingewikkelde kwestie, waarmede iedereen kennelijk moeite had. temeer daar er nauwelijks tiid was geweest de stukken te bestude ren. De laatste stukken waren eerst aan het eind van de morgen naar de raadsleden gegaan! SCHADEVERGOEDING Er waren voorstellen tot vroegtijdige ontbinding van de pachtovereenkomsten met de heren A. van Leeuwen. J. M. Volwater. gebr. H. en N. van Egmond en Jac. Spek. Deze gronden zijn gelegen in de complexen V en VI van het grondbedrijf en zullen zeer binnenkort nodig zijn voor het bouwrijp maken ten behoeve van de woningbouw. De ver goeding aan de heren zal resp. f. 10.479, f. 10.073, f. 15.531 en f. 11.330 bedragen terwijl de belastingschade voor reke ning van de gemeente zal komen. Alle pachters hadden zich met deze schade vergoedingsregeling akkoord verklaard. ONTSTEMMING Een moeilijkheid hierbij was, dat nog niet alle gronden eigendom van de ge meente zijn. Toch besloot de raad de vergoedingen vast te stellen en uit te betalen De grond is eigendom van de heren M van der Velden. Los en H Baars, die akkoord gingen met een prus van f. 2 per m2. Nu blijkt echter, dat de gemeente niet meer niag betalen dan f. 1.70 en daarmede zijn de heren niet akkoord gegaan. Daarom had de raad nu te beslissen over onteigening en ver vroegde in bezitname. De heren Van der Stoel, Los, De Graaf. Nievaart en wethouder Snel zeiden het zeer te be treuren, dat tot onteigening moet wor den overgegaan, te meer daar de ori'- van f 2.— billijk werd geacht. De oe«r Nievaart merkte daarbij nog op dat de stagnatie in de bouw van woningwet. woningen echter nog bezwaarlijker is. dan de onteigening. De burgemeester wees er nogmaals op, dat inderdaad een onprettige situatie is ontstaan, maar de gemeente mag nu eenmaal niet meer geven dan f. 1.70. Wij staan met onze rug tegen de muur, al dus spr. Er zal nog getracht worden mei de eigenaren tot een vergelijk te komen op basis van de f. 1.70, zodat de ont eigening tenslotte niet door hoeft te gaan. In principe echter besloot de raad tot onteigening. In een schreven aan G.S. zal de raad z«n misnoegen ken baar maken over de prijs. Van de heer C. Meerburg werd een stuk grond met twee bouwvallige huizen gekocht voor de prijs van f. 5000. De huizen zullen worden afgebroken en de gemeente zal er wee nieuwe huizen bou wen, evenals de heer Meerburg. Met de heer G. W. Bloemendaal werd grond en water aan het Laantje om niet geruild. Van de heer M. Baars werd grond en waiter gekocht. UITBREIDINGSPLAN De N.V. Verenigde Touwfabrieken hadden verzocht namens haar een be zwaarschrift tegen het uitbreidingsplan in hoofdzaak in te dienen, daar haar belangen zijn geschaad. Dit bleek niet nodig te zijn, daar het plan hier gewij zigd zal worden, waarop de N.V. zelf standig be waar kan maken, indien dat dan nodig is. AANBESTEDING Besloten werd tot onderhandse aan besteding van rioleringswerken. Er is, op verzoek ingeschreven op twee wij zen, n.l. met levering van het materiaal door de gemeente, en zonder levering van materiaal. De Fa. Bennink zal prijs opgave geven van de materialen. Van deze prijs zal afhangen of het werk wordt gegund met of zonder de leve ring van materiaal In ieder geval zal het goedkoopste worden gekozen. Tenslotte werd nog een punt aan de agenda toegevoegd betreffende de over name om niet van een sloot, eigendom van de heer N. Mol, aan de Hoofdstraat, deze sloot te dempen en ter plaatse riolering ente leggen. Op het betreffende terrein zal de heer Mol twee woningen bouwen De raad kon zich ook met dit voorstel verenigen. Omstreeks half vyf sloot burgemees ter Van Diepeningen de openbare raads vergadering. DE GAS- EN ELEKTRICITEITS- TARIEVEN Bij het voorstel de gas- en elektrici teitstarieven het voorstel werd reeds uitvoerig door ons gepubliceerd te verhogen, meende de heer De Hosson (KVP) een onevenredige belasting te zien voor het bedrijfsleven, zoals win kels, het restaurantbedrijf, de kappers etc. Volgens spreker is het de midden stand, die altijd de zwaarste klappen krygt, .terwijl er strakke prijsstabilisa- tie moet worden gevoerd. T.o.v. het op- pervlakte-tarief voor winkels stelde spreker een kleine correctie voor. Zowel de heer Hagens als de heer Stolp waren van mening, dat deze ver hoging, gelet op de sterk gestegen pro- duktie kosten, zeer gering is. Ook de fractie van de heer Somme- lin g(P.v.d.A.) kon met het voorstel akkoord gaan; er wordt niet meer ge vraagd da nbillijk is. Na een toelichting van wethouder v. d. Kwaak werd het voorstel aan genomen, hetgeen inhoudt dat het ta rief voor gas a 1 cent per kub. meter verhoogd wordt en voor elek triciteit (tarief I) met 3 cent en voor oppervlaktetarief met cent per kWh plus 10 a 15 Cr vastrecht- bedrag. Ook alle overige door ons reeds ge publiceerde voorstellen werden, zonder da tde raad daarover in discusie trad, aangenomen. SALARISSE NGEMEENTEPER- SONEEL WORDEN VERHOOGD MET 5.6 PROCENT Aan de agende van hedeninidag werd een spoedeisend voorstel toege voegd dat beoogde om de salarissen boven gaan m.i.v. 1 januari a.s. te van het gemeentepersoneel voor zo ver deze de f.6900 per jaar niet te boven gaan m.i.v. 1 januari a.s. te verhogen met 5.6 procent. Deze ver hoging is bedoeld als een compensa tie van de A.O.W.-premie. Z.h.st. ging de raad hiermede ak koord. LEIDERDORP BIRGERLIJKE STAND Geboren: Rudolf M. A. z. W. P. Slie- rlngs en A M. van Meijgaarden; Janna, d v. L. van Leeuwen en J. Hooiveld; (Louise, d. v. A. Rooda en J. Rietveld. VOORSCHOTEN Padvinders hulpactie voor Hongarije Onder het motto: ..Hulpactie Honga rije" hielden de gezamenlijke padvin- ders(sters)organisaties zaterdag een in zameling van levensmiddelen ten be hoeve van de nieuwe vluchtelingen en de vluchtelingen, die reeds vanaf 1948 in de vluchtelingenkampen in Duits land en Oostenrijk verblijven. De leiding van genoemde organisaties is over het behaalde resultaat zeer te vreden en dankt daarvoor de inwoners van Voorschoten. Het totale gewicht van de ingezamelde levensmiddelen bedroeg 715 kg. en bovendi enwerd nog b na 300 gilden in contanten ontvangen. O.a. werd ingezameld: 17V2 kg. koffie, 107 kg. rijst, 14% kg. thee, 50 kg. melk in blik, 45 kg. vlees inb lik, 4 kg. kin dervoeding, maar ook kerstkaarsen, eau de cologne, lucifers, enz. enz. Vanavond gaat de zending naar Amsterdam en woensdag per snelgoederenterein naar Salzburg. Hier worden de 85 pakketten elk voorzien van een Hongaarse en een Duitse kerstgroet van de padvind(sters) uit Voorschoten, naar verschillende vluchtelingenkampen gebracht, zodat ze tijdig: op de plaats van bestemming zijn. Het is vooral te danken aan de bereid willige medewerking van 16 autobezit ters en een tiental winkeliersf die al enige tijd leged ozen spaarden voor deze actie), dat deze inzameling zo snel kon worden afgewerkt. RAADSAGENDA Vrijdag 31 december a.s. 's avonds om 7 uur komt de gemeenteraad in verga dering by een. De agenda vermeldt 24 punten, waarvan de voornaamste zijn: Vaststelling van een nieuwe verordening op de keuring van waren; wijziging be zoldigingsregeling; benoeming leden „verordeningscommissie"naamgeving „nieuwe zaal"; wijziging bouwverorde ning; beëindiging pachtovereenkomst; verpachting gronden; wijziging datum van ingang van ontslag gemeente-ont vanger; vaststelling personeel voor volks tuinen; verhoging maximum bedrag van de vlottende schuld: aanschaffing meu bilair voor de herv. school. Schoolstraat; verhoging subsidie voor het kleuteron- derwys over 1955; verhoging wethou derssalarissen. WARMOND R.K. VROUWENGILDE. In hotel .,De Zon" kwam het R.-K. Vrouwengilde gistermiddag bijeen om bij te wonen een adventsviering „Rorate Coeli". Mej. D. Schakenbos, secretaresse van het Vrouwengilde, opende deze bij eenkomst met een woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot pastoor J. Gussenhoven, kapelaan W. Loos en leden van het Vrouwengilde te Oegstgeest. Hierna volgde een religieuze dans op zang .Rorate Coeli". Deze dans, die is ingestudeerd door mej. Koevoets. en werd door jonge meisjes op uitstekende wijze uitgevoerd. Na deze dans volgde een kort spel: De eerste blijdschap van Maria' door J. Boon. Dit kort toneelspel werd ge sloten met het gezamenlijk zingen van het Magnificat. Na de pauze werd opgevoerd het to neelspel „De nieuwe kerststal van mijn heer Pastoor" door Godfried Bomans. Ook 's avonds werd hetzelfde pro gramma gegeven voor alle belangstel lende parochianen. TAFELTENNIS „Steeds Vooruit" De uitslagen van de afgelopen week luiden: Dames: Steeds Vooruit 1—Smash 1 5—5. Heren: Docos 3Steeds Vooruit 1 3—7; Steeds Vooruit 3ATTC 4 2—8. WASSENAAR De heer J. J. Stoltenhof 70 jaar Op dinsdag 25 december zal de heer J. J. Stoltenhof alhier zijn 70-ste ver jaardag vieren. De heer Stoltenhof. die zich bekendheid heeft verworven door een 25-jarige arbeid onder chronische zieken, is met dit werk eerst op 42- jarige leeftijd begonnen. Tevoren was hij ambtenaar bij het ministerie van Financiën. Gedurende de eerste zeven jaar van zijn werk bekostigde de heer Stoltenhof In de week van 6 t.m. 12 december 1956 VERTROKKEN. E. U. Dekker-Mijnals en fam, School steeg 13a, naar Suriname; J. van Keste- ren en fam.. Kolfmakersteeg 24 naar Noordwijk, Zoutmanstr. 26; W. J. H. Aniba en fam., Plantsoen 17. naar Lei derdorp, W. de Zwijgerlaan 8; W. G. Al- dershoif en fam., Zoeterw.singel 11, naar Oegstgeest. Warmonderweg M. van Pelt-Lngers en fam., de M. v. Streefkerk- straat 38, naar Irak; J. Ponstem-Kasteei en fam., v. 't Hol'fstr. 12a, naar Hilversum. Naarderstr. 58; J. P. Murre en fam., Mid delstegracht 143, naar Baarland. C 77; A. Luiten en fam., v. d. Duynstr. 20. naar 's-Hertogenbosch. Hertog Godfriedstraat 14 bvR. E. H. Buss en lam., Steenschuur 7a. naar Poortugaal, Molenweg 16; J S. Slóf en fam., Rijnsburgerweg 100, naar Amsterdam, Keizersgracht 588-90; J. de Haas en fam Leeuwerikstr. 3, naar Rot terdam. Achillesstr. 25; N. Meijvogel en fam., Maredijk 123, naar Katwijk. Rijn mond 188, A. Verstraaten en fam., Haien 10, naar Nleuwer-Amstel, Reimbrandtweg 195; J. Bakker en fam., a/b Sumastrastr. t/o no. 55. naar Zoeterwoude, a/b Hoge Rijndijk t/o no. 237; J. W. Wassenaar en fam., zyisingel 37, naar Oegstgeest, Mare- laan 25; W. van der Vloet en fam., Mar nixstraat 133, naar Vlaardingen. BUliton- laan 107b; W. Sloos en fam., Duinhof 12. naar Rijswijk Z.H., IJdenburglaan 121; J. F Wolda en fam., Langegracht 36, naar Hengelo O., Beukweg 37; D. Slot en fam., Wald. Pyrmontstr. o4a, naar Alphen a/d Ryn. Hortensiastr. 37; A. H. de Roy van ZuydewJJn-Reekers. Breestr. 87 n. Utrecht, Nachtegaalste. 28; A. P. J. Dijsselbloem. Hogewoerd 128, naar Voorschoten. Leldse- weg 143; P. J. Snoeker, Seringenstr. 50a, naar 's-Gravemhage, Pav.graOht 84; S. M. Zanten Jut, Vreewijkstr. 1, naar 's-Gra venhage, Roelofsstr. 69; W. E. Drysdale. Vreewijkstraat 10, naar 's-Gravenhage, Obreohtstr. 45; J. L. Noordeloos, R. en Schiekade 39, naar Dongen. Heuvelstr. 13; S. K. Banerjee. Lammenschansweg 187, naar Groot-Brittannié; G. M. de Vroomen, Witte Singel 30, naar Warmond. Heren weg 75; C. de la Bretonlére, Boshulzer- kade 48, naar Hilversum, Achterom 29; W. C. L. Hulsman. Brederodestr. 18 naar Oegstgeest. Regentesselaan 38; J. H. G. Meesters. Rijnsb.weg 161, naar Dordrecht, Bankastr. 57; J. Bruijnlng-v. Voort/hulsen, Rijnsb.weg 29a, naar Hilversum, Burg. Gülcherlaan 28; W. J. Louwerse. Mariën- poelstraat 19. naar Vlisslngen, Boulevard Evertsen 4a; A. H. de Vries. Papengracht 19, naar 's-Gravenhage, Adriaan Pauwstr. 29; J. J. Beuk, Vliet 27. naar Verenigde Staten v. Amerika; G J. Riethorst, Rem- brandtstraat 18, naar Doetlnchem, Papa verstraat 21; L. P. Groenewegen, Utr. Veer 6. naar Sassenheim, Hoofdstr. 222; C. W. E. M. Ligtenberg-Noordmair, Haag- weg 59, n. Amersfoort, Regentesseln 33; A. W. v. Son. Borgerstr. 10. n. Voorschoten. Leld9eweg 415; C. E. van der Meer. Ie Blnnenvestgraoht 30, naar Leidsohendam, Rich, Hollaan 12; G. Doorn. Rijnsb.tveg 10, naar Canada; G. Vferberg, Merelstr. 30. naar Canada; G. E. F. R. Veen. Nachte gaallaan 5, naar België; E. V. van Hall. Oude Singel 142. naar Oegstgeest. Rhijn- geesterstr.weg 159; F. K. Peters. Marnix straat 44. naar Noordwijkerhout. West- einde 26; G. H. Dirkzwager. Noordeindspln 8a. naar Soest. Inspeo. Schreuderlaan 2. P L. P. van Roijen, Thorbeckestr. 60. naar Oegstgeest, Fred. Hendriklaan 20; J. Olie- mans, Kersenstr. 19, naar Pijnacker, Delftse Straatweg 154; C. W. C. Schneit- horst, R en Schiekade 44. naar Rotter dam. O. Raadhuislaan 57b; H. L. Brinkhof, Haarlemmerstr. 200a, naar Noordwijker hout Hoogstr. 57; E. M. Veneman, Hoogl. Kerkgracht 29, naar Haarlemmermeer, Hoofdweg 617. GEVESTIGD G. van Fruchten en fam., calculator. Lage Morsweg 100; J. J. Schouten en fam., techn. opzichter, Gerrit Kasteinstr. 1; P. M W. Kos-Villee en fam.. Gerrit Kastein- straat 29; M. Bol-Hulsbos en fam., Gerrit Kasteinstr. 9; K. B. Botermans en fam., havenarbeider, Toussalntkade 7a; J. C. Rosier en fam., rijksambtenaar, Suringar- straat 13; G. Gorter-De Graaff en fam.. G. v. d. Laanstr. 21; A. G. Hessing. ver tegenwoordiger, Vellingkade 20; J. M. Grutterlnk-Meulenbroek en fam.. Akker- hof 51; E. M. J. Maas-Glerum en fam., Muldersstraat 7; C. A. Onderwater, chauf feur. v .Limburg Stlrumstr. 21; F. M. van de Buld, kelner, Os en Paardenlaan 14; A. R van Echten, Muldersstr. 3'1: J. J. van Echten. Muldersstr. 31; P. Maaskant, Was- straat 2c; C. M. Th. Rombouts. apothe kersassistente. Hoge Rijndijk 44: P. M. Stijgers-Everaert, v. Oldenbarneveltstr. 31; F. J. G. M. Kruijs Voorberge,, v. 't Hoffstr. 45; K. H. T. Hut, chef n.ontagefabriek, Zeemanlaan 49; C. J. C. Rietman. Rapen burg 117a; J. M. W. Vlllee, Gerrit Kastein- straat 29; H. M. Zandbergen, Zoeterwoud- sesingel 67; P. vair der Velden, bediende cafétaria, Boerhaavelaan 17; J. M. Ooijen keukenmeisje. Oude Vest 45; C. R Mang- noeslng. verpleeghulp. Rijnsb.weg 10; E. M. K Lammer v. Toorenburg, Jan van Goijen'kade 30; F. H. J. de Leed, Merelstr. 32; D. A. Rozier-Pouw, Parkstr. 15a; G. Broekhuis, clv. Ingenieur, Groan'hovenstr. 10; J van Rijkom, adj. Inspect, sue. en reg., De Rldderstr. 14; R. R. N. de Bruyn, militair. Hoge Rijndijk 43; C. F. W. van den Bergh, hulp in de hulsh., Rljnstour- gerweg 10; J. A. G. M. Kuljlaars. De Meij v. Streefkerkstr. 34; A. C. Turk. lnpakster Joubertstr. 4a; M. J. Th. Turk. Paul Kru- grestraat 15; A. N. Carrière, employé BPM. Valdezstr. 1; M Broekhuls-v. d. Bend, Oroenhovenstr. 10; O. J. Roseleur, Haar- Tfmmerstraat 67; L. D. B. v. d. tSeen- hoven. Witte Singel 67; M. S. A: Vrijland, Van Galenstr. 4; R. J. Aikeveld. militair KM( tUr. Jaagpad 76; A. M. G. van Bo- heemen-Mooren, Lange Mare 100; N. Sira, amanuensis, Sieboldstr. 59; P. de Mooij. militair KM. Amstelstr. 5; L. van Leeu wen-Spitse. atellernaalster. Thorbeckestr. 50; L. W. den Dikken, stuurman. Hugo de Vries9tr. 76; M. Th. Jufferman6. 1.1. ver pleegster. Gasstraat 60; J. Beij, straat maker. Pakhuisstraat 6; J. Prins, metaal bewerker Kloksteeg 12; C. J. de Vries, Oude Vest 35; A. J M. Neelissen. P de la Courtstr. 101; C. A. Wytema. Gerecht 7; E. Baarspul. Unnenjuffrouw Rijnsburger- weg 10; B. Steevensz. typiste, v. Olden- barneveltstraat 36; P P. van Vliet. Ter Haarkade la; Y. Winters. Johan de Witt- straat 45; R H. van Wilngaarden. kan toorbediende. Maredyk 161; A. E. van der Ploeg, Korevaarstr. 11a: R Th de Jongh, Dlefsteeg 10; G. J. Itjeshorst, Pletersk. Choorsteeg 30; L. J Duyfjes, Middelste gracht 121; L. J. W van Vlanen. ver pleegster. Rynsburgerweg 10; J. Kaay. militair Hogewoerd 99; Th. Graafland, arts. Lijsterstr 35: B A Faber ass belastingcons.. Koreraarstr 23; M van Aarem Terweepark 2 F. M. A v Sehaek Mathon. Breestr. 163: W. Schlagweln mach bankwerker. Waardgracht 19: W F. P. Oskam, teohn. ambténaar. Maredijk 34a; P. Verhoeven, P. J. Blokstraat 23. Effectenprijscourant NIEUWE INDELING De eerste beursdag van het nieuwe jaar, woensdag 2 januari 1957, zal een geheel nieuwe indeling brengen van de officiële prijscourant van de Ver- eeniging voor den Effectenhandel. Daarmee zal worden voldaan aan een langgekoesterde wens in kringen van effectenhandel en fondsenbezltters. Er is naar gestreefd door combinatie van rubrieken de overzichtelijkheid te bevorderen en het opzoeken der fond sen te vergemakkelijken, o.a. door in voering van een nieuwe rubriek „Han del. industrie en diversen" en de rubriek Cultures". De buitenlandse fondsen, die thans onder een groot aantal-ru brieken zijn verspreid, zijn in de nieuwe opzet naar land van herkomst gerubri ceerd De alphabetisering houdt meer dan thans rekening met de benaming, waaronder de fondsen algemene be kendheid genieten. Sjepilof en Zjoekof in de Poolse hoofdstad De SCovjetrussische miisters van Bui tenlandse Zaken en van Defensie, Sjepi lof en Zjiekof, zouden vandaag in War schau aankomen ter ondertekening van een verdrag over de status van de Rus sische troepen in Polen. Deze overeen komst werd in beginsel gesloten tydens het verblijf van premier Gomoelka in Moskou, korte tijd geleden. Athene brengt kwestie-Cyprus voor ds Ver. Naties De Griekse premier Karamanlis heeft de Griekse gedelegeerde by de Ver. Na ties opdracht gegeven de politieke com missie van de Ver. Naties met nadruk te verzoeken de kwestie-Cyprus met voor rang te behandelen Deze commissie komt po 3 januari bijeen. Diplomatieke kringen in Athene beschouwen deze stap ran de Griekse premier als een nieuw bewijs vande verwerping door Grieken land van het plan-Radcliffe. dat de vo rige week door de Britse minister van Koloniën. Lennox Boyd, aan de Griekse regering is overhandigd. Nixou naar Wenen In Wenen is officieel medegedeeld, dat de Amerikaanse vice-president. Richard Nixon, woensdag a.s. voor een niet-officieel bezoek van drie dagen in Wenen zal aankomen. Nixon zal een aantal kampen voor Hongaarse vluchtelingen bezoeken. Hij zal besprekingen voeren met president Kömer. Bondskanselier Raab en vice- kanselier dr. Scharf. EEN CHRISTELIJKE BEJAARDENBOND? Het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland heeft bij het convent der Christelijk-sociale organisaties (waarin de Christelijke werkgeverscentralen sa menwerken met het C.N.V.) de vorming van een Christelijke Bejaardenbond aan de orde gesteld. De aanleiding hiertoe bestaat in de aanvaarding door de verbondsraad van het C.N.V. van eerr advies der sociaal-pedagogische commissie van dit verbond. Tandwielstoring oorzaak mislukte proefvaart (Speciale berichtgeving) Vanmidag omstreeks kwart over een is het turbinestoomschip „Statendam" voor de kade van de werf Wilton-Feijen- oord, te Schiedam afgemeerd. De 265 op varenden van het zeekasteel hingen over de verschansing, terwijl op de ka den honderden werfarbeiders telkens ge juich aanhieven. Op de promenade-veranda heeft de heer C. J. A van Daalen namens de di rectie van Wilton-Feijenoord en uiteen zetting gegeven van de tijdens de machi ne-proefvaart opgetreden moeilijkheden. Hij stelde voorop, dat de twee turbines, van elk 11000 pk. de ketels en de dyna mos alle prima in orde waren Als oorzaak van de moeilijkheden noemde de heer van Daalen een sto ring in de tandwieloverbrenging, het gedeelte tussen de turbines en de assen Deze storing manifesteerde zich 'smor- gens om half elf, toen het schip nor maal op volle kracht liep, door een ge brom in de machinekamer. De direc ties van werf en H.A.L. namen het ze kere voor het onzekere. Men besloot toen sleepboothulp te vragen. Het slepen was een staaltje van Hol lands zeemanschap De turbines van de „Statendam" hebben tijdens de voor spoedige sleepreis langzaam gedraaid. De oorzaak xvan de storing in de tand wieloverbrenging (geleverd door de Zwit serse firma Maag) is nog niet bkend. Eerst moet alles opengemaakt worden. Uitgaan 1955 kostte 128 miljoen Blijkens door het C.B.S. gepubli ceerde cyfcrs is in 1955 fl. 128 miljoen (1954 f.114 miljoen) voor het bezoek aan vermakelijkheidsinstellingen (ex clusief kermisbezoek) uitgegeven. Dat is f 11.94 per inwoner (f 10.84). Er werden 114 miljoen plaatsbewijzen gekocht d.i. 10.7 per inwoner (10.4). Hiervan betrof 57% bioscoopbezoekjes (58 Van elke gulden, die het publiek uit gaf. betaalde het gemiddeld 19 cent be lasting. De totale belastingopbrengst bedroeg f.27 miljoen Deze pagina Is gedeeltelijk gecorrigeerd zelf zijn bezoeken aan zieken en de middelen tot ontspanning, die hij hen verstrekte, maar het werk nam geleide lijk een zo grote vlucht, dat hij over moest gaan tot het plaatsen van spaar - busjes. Tot het uitbreken van de tweede we reldoorlog had hij op deze wijze, en met de uitgifte van het tijdschrift „zieken troost". dat in 1934 voor het eerst ver scheen, contact met ongeveer 25.000 zieken. Tijdens de oorlog werd de heer Stol tenhof gearresteerd en werd het tijd schrift verboden, zodat het werk na 1945 opnieu wopgebouwd moest worden. In 1953 heeft de heer Stoltenhof zijn levenstaak wegens gezondheidsomstan digheden aan een stichting overgedra gen. Rijnlands Lyceum op de bres voor de Hongaren ACTIE BRACHT f. 3100 OP Met een goed verzorgde balletuitvoe ring onder leiding van de in Den Haag gevestigde Hongaarse balletleraar Gwörgy Sebök werd de actie beëindigd, die in de afgelopen weken door leer lingen van het Rijnlands Lyceum te Wassenaar is gevoerd ten bate van het steunfonds voor Hongarije. Voor dit doei werden in vrije tijd betaalde werk zaamheden verricht In totaal werd een bedrag van f. 3100 bijeen gebracht. BEURSOVERZICHT Staffellening fauw Amsterdam, 17 december Het voornaamste punt dat vandaag ter beurze de aandacht trok was de flauwe stemming voor de Staffellening 1947. Het bleek dat steunaankopen voor deze Staatslening vandaag volkomen ontbraken waardoor de koers een op merkelijke val maakte. Na 87 (vorige koers 87 5 8) werd zelfs 85 3/4 geno teerd. Hierop volgde weer een herstel tot 86 1/4. De scherpe fluctiaties voor deze staatslening welke resulteerden in een vrij groot koersverlies trokken zeer de aandacht, temeer daar de andere Staatsfondsen slechts weinig beweging lieten zien en merendeels het vorige ni veau wisten te handhaven. De aandelenmarkt had een volkomen onbelangwekkend verloop. Te oordelen naar de stemming op de ochtendbeurs, die zich baseerde op de lusteloze hou ding van Wallstreet j.l. vrijdag, was te voorzien dat het Damrak vanmiddag weinig bijzonders zou vertonen. De in ternationale fondsen met name wisten zich moeilijk te handhaven, al viel Kon. Olie nog betrekkelijk mee. Na de ope ning viel echter een afbrokkelende be weging waar te nemen waardoor Unile ver inzakte tot 338, Philips tot 236. AKU werd ex het interimdividend van 4 verhandeld en wist zich vrij goed te handhaven. De scheepvaartmarkt was onregelmatig maar eerder zwakker hoe wel Holland-Amerika Lijn op 194 be landde. Dit hogere niveau bleef echter niet gehandhaafd. Cultures bleven on der de slotkoersen van vrijdag. Ook hier was de ware animo zoek. Vandaag wer den ter beurzen voor het eerst verhan deld de certificaten Moeara Enim in coupures van f. 50. Claims van Omme ren werden getaxeerd op f. 190. De markt sloot lusteloos. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 17 deoember Londen 10.63%—10.64%; New York 8.82%-3.&3"8; Montreal 3.99%—3,99%; Parys 1.0810— 1.0829; Brussel 7.59%7,60; Frankfurt 90.77%—90,82%; Zurich 86.32-86.87; Zu rich (vr. fres) 89.3489.39; Stockholm 73.5273.57%; Kopenhagen 54.89%— 54.94%; Oslo 53,33%—53.38\2\ Milaan 60.60%—60.65%. Beurs van Amsterdam Maandag 17 december ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned '53 3% 91% 91% Grootboek obl8i% Ned '51 3% 91 91% Ned '53 (3%) 89% 89% Ned '56 3% 88% 88% Ned '48 3% 85% 85 Ned. '54 3% 85% 85% Ned. '55 3% 85% 85% Ned. '55 n 3 86 86% Ned. '47 3% (3) 87% 86 Ned. "37 3 84% 84% Dollarlng '47 3 92 A 92% Investeringscert. 3 907k 90% Ned 62-64 3 89fi 89U Indië A3 86% 86% Grootboek '46 3 87 L ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 50% 49 Nat. Handelsbank 110 108 Ned. Handelsmij. Ill 170% AK.U221% 217% Philips 239 A 235% e.d. Unilever341% 339 Wilton Feyenoord 214 217 Biliton 2de r216 215 Kon Olie (f 50.—) 153 10 152.70 Kon Olie 152 90 152.50 Amst Rubber 81 79% Holl Amer lijn 190 191% Kon N Stoomboot169 168 Ned Scheepv Unie 168% 168% HVA 99% 97% Java Cult59% 58 Deli My en (Ver.) 103 100% Senembah 63 63 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 90% 90% Den Haag 1937 1 3.. 94 Leiden 1947 93% R'dam 37 I-III 3% 91 Industi Obligaties Philips Dollarlng '51 100% 100% Premieleningen A'dam '51 2% 92% 92% A'dam '56 I 2% 93 92 A'dam '56 n 2% 100% 100% Eindhoven *54 2% 85% Enschede '54 2% 87% 87 Den Haag '52 12%.. 99% 100 idem II 2% 99% 100 R'dam '52 I 2% 106% idem II 2% 101 1 101% Utrecht '52 2% 106% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen 216 219% 182% 182% Twentsche Bank 186 187 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Sp fabr 199% 195 Kon. Ned Grofsm 105% 107% Rott Droogdok My 550 555 Tieleman en Dros 9% Handelsondernemingen Borneo Sum. H. My. 80 97 95 Diversen 253 L 353 L Ned. My. Walv.vrt. 69% 69% Spoorwegen Deli Spoorweg My. 19% 19 Amerik. fondsen 76% 76 "k Shell OiJ Comp 92% 93% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving AandeieD VK 14/12 Holl. Constructie 380 tng bur v Bouwnyv 120 Int. Kunststof! Ind 45GB 45 Kon Ned Edelmet 72 Pref w a idem 74 73 Textiel Geor v wyk 75B Leidsche WoLspinn 270L 275 Ned Electroiasm 325L Sikkens Lakfabr '53 418 418 Ver Touwfabrieken 163% 163 Wernlnk's Betonm. 88%GL 85

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9