I Half zwaar i de half zware shag DRIE LEDEN VAN HONGAARSE PLOEG BLEVEN IN MILAAN bijzonder lekker! BS) u DOUWE EGBERTS Nederlaag tegen Wiho 4 maakt Treffers vrijwel kansloos BRITSE TANKS KWAMEN IN PORT-SAID NOG IN ACTIE MAANDAG 17 DECEMBER 1956 Tal van telefoongesprekken Van de ongeveer 130 Hongaarse atleten en officials, die enkele dagen geleden te Milaan per vliegtuig nit Melbourne zijn gearriveerd, zijn er drie achtergebleven: de gymnaste Alice Kertecz, de tienkamper Anton Moldrich en de steeple-spe- ciallst Sandor Rozsnyoi. Alle andere leden van het gezelschap, onder wie de minister van Sport Gyula Hegyi, zjjn per Orient-espres naar Boedapest ver trokken. Er zijn heel wat tranen gestort bij het afscheid. In weerwil van de aanmanin gen van een official stapten de atleten pas op het laatste moment in de trein, beladen met aankopen die ze even te voren hadden gedaan. Alice Kertecz. die schreiend op het perron achterbleef, werd door vrijwel de hele ploeg omhelsd toen de trein op het punt stond te ver trekken. Alice Kertecz zal dinsdag naar Israël reizen waar haar broer zich reeds be vindt. Moldrich is van plan zich bij zijn verloofde te voegen die te Stockholm vertoeft en Rozsnyoi blijft voorlopig te Milaan. Het personeel van de vier hotels, waar de leden van de ploeg vertoefden, deelde mede dat zaterdagnacht tal van tele foongesprekken gevoerd waren met We nen en Boedapest, door atleten die trachtten uit te vinden of hun families Rondom de korf Als enige wedstrijd werd in Zuid-Hol land gespeeld: HKVSpangen. De Ha genaars wonnen deze belangrijke wed strijd met 6—4 en verbeterden hiermede hun kampioenskansen aanzienlijk. LKB-COMPETITIE De enige wedstrijd, welke doorgang vond was: Algemene aFluks b 100. MICROKORFBAL IN UTRECHT De uitslagen in de eerste afdeling van dit uitstekend geslaagde toernooi, waar aan 36 achttallen deelnamen, waren: SVK—Olympia 2—0; Samos—Fluks 1—0; SVK—Fluks 3—1; Olympia—Sa- mos 3—4; SVK—Samos 2—0; Fluks— Olympia 53. 1. SVK; 2. Samos; 3. Fluks; 4. Olym pia. Geslaagd Microfoernooi Het Micro korfbal-toernooi, zaterdag in de Leidse Groente- en Fruithal, was in alle opzichten bijzonder goed ge slaagd. Een voortreffelijke organisatie veertig ronden precies op tijd afge werkt en enthousiast spel, dat soms op een zeer behoorlijk peil stond. Ver rassingen en dus ook spanning bleven niet uit, hetgeen buiten de lij nen eveneens te constateren viel, want soms verging horen en zien onder het oorverdovend kabaal der aanmoedi- gingskreten. De uitslagen waren: Klas 2A: Fluks 7 pnt.; 2. Velocitas 6 pnt.; 3. Ijsvogels 2 3 pnt.r 4. VES 3 3 pnt.; 5. Pernix 3 1 pnt. 2 B: Fiks 2 6 pnt.; 2 en 3. Ons Eiland 2 en VEO 2 4 pnt.; 4 en 5. Tempo en TOP met 3 pnt 1 B: 1. VES 2 7 pnt; 2. Pernix 1 6 pnt.; 3. Tonego 4 pnt.; 4. Warmond 2 pnt.; 5. VEO 1 pnt. IA: 1. 2 en 3. Pernix 2, Ijsvogels, Ons Eiland alle 5 pnt. 4. VES 1 3 pnt.; 5. Fiks 2 pnt. De toegevoegde finale Pernix 2—VES 2 was met 31 voor de Hagenaars. De voor zaterdag vastgestelde wed strijden voor de competitie van de CKB gingen niet door. De competitie ligt tot 5 januari stil. TAFELTENNIS Gimbel won NTTB-Cup Onder grote belangstelling is zondag in het gebouw Emporium te Rotterdam de tienkamp om de NTTB-Cup (tafel tennis) gehouden, waarvoor de tien beste tafeltennisspelers van Nederland waren uitgenodigd. Het toernooi werd door Gimbel uit Amsterdam gewonnen. In de 5e ronde versloeg hij zijn sterk ste tegenstander en favoriet Bert On nes in twee sets. Deze partij was be slissend voor de uitslag, want Onnes verloor geen enkele andere partij. De uitslag luidde: 1. Gimbel (Amster dam) 9 pnt; 2. Onnes (Amsterdam) 8 pnt; 3. Schoofs (Amsterdam) 6 punten; 4. t/m. 8 ex aequo W. Stoop (Rotter dam), Scheffer (Ede), Schuller (Rot terdam), Goudsmit (Amsterdam) en Coumans (Weert) ieder 4 punten; 9. Habes (Amsterdam) 2 pnt; 10. Hoo- gendoorn (Den Haag) 0 pnt. in Hongarije gebleven dan wel ge vlucht waren. Karolyne Gulyasz. een lid van de turnploèg, die een visum had gekregen voor een land in Zuid-Amerika, heeft hiervan geen gebruik gemaakt. Met rood-beschreide ogen deelde zij een ver slaggever mede dat zij besloten had naar Hongarije terug te keren. Bevrijdingsbeker ging naar Kardolus De nationale sabelkampioen de Hage naar K. Kardolus is voor een jaar in het bezit gekomen van de Bevrijdingsbeker. In de eindstrijd van het toernooi, dat elk jaar te Den Haar wordt gehouden, bleek de Hagenaar de sterkste sabreur. Ongeslagen eiste hij de eerste plaats in het eindklassement voor zich op. In totaal hadden 62 deelnemers uit 12 verschillende steden in ons land zich voor dit evenement gemeld. Nadat een voorronde van 10 poules van 7, kwart fi nales van 4 poules van 7 en halve eind strijden van 2 poules van 6 waren ge schermd plaatsten zich zes sabreurs in de finale. Bekerhouder Thomassen weer de zich aanvankelijk uitstekend, doch te gen Kardolus, die technisch knap werk liet zien. was hij niet opgewassen. De einduitslag luidde: 1 K. Kardolus, (Den Haag) 5 g. p.; 2 Thomassen (Am sterdam) 4; 3 Van Beem( Den Haag)4 Chris van Uden (Delft)5 B. van Es (Den Haag) 2; 6 John Kuytpers (Amster dam) 0. (Ingez. Med.-Adv.) Ja, héél bijzonder is Douwe Egberts DRUM SHAG. Zachte en toch pittige halfzware shag, waarin de fijnste lichte en donkere tabakken zijn gemengd tot een ideale mélange! Sportsplintcrs De Hongaarse ploeg Voros Lobogo (het vroegere MTK) heeft zondag met 51 van de FC Freiburg gewonnen. Het elftal zal nog 1 wedstrijd in Duitsland spelen, en wel woensdagavond a s. tegen Ein tracht Frankfort. Daarna keert het. nog in de loop van deze maand, naar Hongarije terug. Kathleen Szoke, een van de zwem sters van de Hongaarse Olympische ploeg heeft in Argentinië politiek asiel gekregen, zo werd te Buenos Aires ver klaard. Met enkele leden van de Argen tijnse Olympische ploeg is zij uit Mel bourne te Buenos Aires gearriveerd. Zaterdag worden in Amicitiain Den Haag de Nederlandse kam pioenschappen pijproken 1956 ge houden. Een 72-jarige deelnemer in actie. Tweede plaats voor Albert v. d. Linden in veldloop In het Kralingerhout te Rotterdam won Jonkers van Sprint Breda de door de RAC georganiseerde nationale veld loop over ongeveer 9 km. Het parcours, dat door de senioren viermaal moest worden afgelegd, was grotendeels vlak. en voerde zowel over grasland als door bossen. Er kwam slechts één heuvel in voor. terwijl voorts twee hekken als hindernissen waren opgesteld. Door de tevoren gevallen regen was het traject echter toch nog vrij zwaar. In de wedstrijd werd Jonkers nauwe lijks bedreigd, hoewel de Leidenaar Van der Linden en de Bredanaar Damman tegen het einde sterk kwamen opzetten. Van de 70 deelnemers bereikten er 60 de eindstreep. De uitslag luidde: 1. Jonkers (sprint, Breda) 28 min. 35.6 sec; 2. Van der Linden (Holland. Leiden) 28 min. 48.8 sec; 3. Damman (Sprint Breda) 28 min. 49.6 sec. WIELRENNEN Swift-Combinatie De uitslag van de 4e rit der hometrain competitie luidt als volgt: Senioren 3 km: 1. C. Plasmeijer 2.24 2/10; 2. C. Vertegaal 2.28 3/10; 3. P. Turk 2.414/10; 4. H. v. d. Laar 2.44 1/10. Junioren 1500 meter: 1. B. Slinger land 1.211/10: 2. F. Calsijn 1.242 10; 3. N. Kooien 1.30: 4. B. Zoet 1.328 10 Dinsdagavond (7.30 uur) rijden de nieuwelingen 2x1 km op de hometrai ner in de zaal Van Koperen. Het organisatie-comité van de jaar lijkse internationale skiwedstrijden voor dames te Grindelwald heeft de inschrij vingen van Russische skiloopsters gewei gerd. Het motief was gebaseerd op de si tuatie in Hongarije. Competitie Leidse Volleybalbond Het inhaalprogramma bracht de af gelopen week niet veel sensaties. Vrij wel alle uitslagen lagen in de lijn der verwachtingen. In de heren eerste klas verstevigde HVL 2 zijn positie aan de kop door LUSV te slaan. Voor LPSV gaat het er heel donker uitzien. Zelf verloren de politiemannen van Prof. Wijk 2, terwijl de overige wedstrijden in een gelijk spel eindigden, waardoor hun achterstand, vooral op Sleutelring 2, werd vergroot. In de heren tweede klas was een zeer belangrijk treffen tussen KVC 1 en NVC 1. De Katwijkers trokken aan het langste eind. waarna zij voorlopig weer een concurrent uit schakelden. HVL 3 kwam op de tweede plaats, door een 3—1 overwinning op Donar 2 en door een gelijk spel van Prof. Wijk 3 tegm PSVA 2. De grootste sensatie in de derde klasse was de ne derlaag van Or. Groen 1 tegen HVL 4 GGV 2 had enige moeite om de volle winst binnen te halen tegen Prof. Wijk 4. De Wassenaarse Politie komt er steeds beter in, getuige de 3—0 zege op Or. Groen 2. Ook de Koksschool gaat zich steeds beter weren. Dat moest de leider van de vierde klas de Vlam 1 ondervin den, dat met een gelijk spel genoegen moest nemen. De uitslagen luiden: Dames eerste klas: Prof. Wijk 1—Or. Groen 1 3—0; Prof. Wijk 2—LUSV 1 22; Rouwkoop 1Argos 1 03; Nw. Brunh. 1Argos 2 30. Heren eerste klas; Prof. Wijk 2LPSV 1 3—1; SIOS 1—Sleutelring 2 2—2; PSVA 1—Donar 1 2—2; HVL 2—LUSV 1 3—1. Heren tweede klas: KVC 1—NVC 1 3—1; Sleutelring 3—Rouwkoop 1 03 (regl.)Prof. Wijk 3—PSVA 2 2—2; Donar 2—HVL 3 1—3: LUSV 2—LDM 1 0—3. Heren derde klas: GGV 2Prof. Wijk 4 3—1; Or. Groen 2—WPSS 1 0—3; HVL 4Or. Groen 1 31. Heren vierde klas": PSVA 3—LDM 2 22: Or. Groen 3de Vlam 2 03: GGV 4LD 2 22; Olympia 1Donar 3 1—3; De Vlam 1—Koksschool 1 2-^2. Vrijdag a.s. wordt in het Gymnasium (aanvang acht uur) voor de geweste lijke hoofdklasse de wedstrijd Prof. Wijk 1—Sleutelring I gespeeld. Uitslag hoofdklasse: HVL 1—Sleutel- I ring 1 3—1. Vice-president Hoge Raad K. B. ts benoemd tot vice-presi dent van d« Hoge Raad der Nederlanden mr. J. E. van der Meulen, thans Raads heer in deze Raad. Prinses Wilhelmina bij kerstviering Prinses Wilhelmina heeft in gezel schap van haar dame du palais, me vrouw H. J. de Savornih Lohmann, in de paleiszaal van het Loo een gedeelte van een kerstviering bijgewoond, die door de „Welfare"-afdeling van het Rode Kruis te Apeldoorn werd gehouden voor een groot aantal chronische patiënten De Prinses onderhield zich geruime tijd met enige van de patiënten en toonde zeer veel belangstelling voor het „Welfare"- werk, waarover zij zich het nodige liet vertellen. BESTEL KOLEN VROEGTIJDIG! De Bond van Nederlandse Handelaren dn Brandstoffen verzoekt met het bestel len van brandstfofen niet tot het laatste moment te wachten, doch dit zo "vroeg tijdig mogelijk te doen, tereinde het be zorgen van kolen met een minimaal ge bruik aan benzine mogelijk te maken. Ta fel tenniscom petitie Aan de laatste competitiedag van het jaar, waarop alleen de overgangsklassers in actie kwamen, zal Treffers geen aan gename herinneringen bewaren. De club van Heemskerk verloor op „ei gen terrein" met 7-3 van een verrassend goed spelend Wibo 4. Een achterstand van 5 punten op het leidende Nedlloyd 2 zal in de tweede helft van de compe titie wel te groot blijken te zijn. De Ve- ners troffen bij Wibo Aad Hogendoorn in grote vorm: driemaal won de Hage naar. Wout Heemskerk won weliswaar van Voskuyl en Rensen, doch Nico Heemskerk kon alleen Hendriks bedwin gen, terwül v. d. Meer zonder winst bleef In dezelfde groep won Nedlloyd 2 ge makkelijk met 10-0 van Sparta 5. terwijl K.K.K. na spannende strijd met 6-4 meester bleef over Smash 2 DOS 2 deed hier prima werk door A V GA. een ge lijkspel af te dwingen. In groep G kan Wibo 2 de titel bijna niet meer 'ontgaan. De Hagenaars won nen met 8-2 van een slechts met 2 man opgekomen Wilskracht. Leeuwen daal liet verstek gaan bij de Noordwijkerhouters. Wesseling won tweemaal, terwijl Jacobs en Bronsgeest van de sterk spelende Puyk verloren. DOS 1 blijft hopen op een falen van Wibo 2 en won veiligheids halve van Rotterdam met 9-1. Treffers 2 deed het beter dan het eerste team, want het won met 7-3 van Salamanders. V. d. Zwet won driemaal, Hogenboom won van Li en Blom, terwijl l'Ami even eens van Li won, die daarmee zonder winst bleef. Ook de dubbel was voor Treffers 2. Verrassend was de 7-3 zege van DOS 3 op Wibo 3. Batswingers 2 kwam tegen Carbon 2 maar net. met de hakken over de sloot, 6-4. U.S.V.2 won met 8-2 van een door invallers verzwakt Wifra 3. Ned. kampioen pijproken 1956 Het kleine zaaltje, waar onder auspi ciën van de International Association of Pipesmakersclubs de nationale wed strijd, georganiseerd door de Haagse rookclub „Die Toebacksuyghers" werd gehouden, werd steeds dichter van de zware tabakswalm, want alle deelne mers zogen zuinigjes maar doortastend op hun stenen pijp en bliezen bedacht zaam dikke wolken. Tenslotte, na 115 minuten 32 sec. bleef er één man over, wiens pijp nog heel zachtjes brandde. Dat was de heer B. Dijkstra uit Den Haag, de kampioen van 1956. Hij moet een heel goede man zijn, want het streven van alle ver enigde pijprokers is: „Het bevorderen van de vrede, de vreugde, de vriend schap, het vertrouwen en de verdraag zaamheid". Op de tweede plaats eindigde C. V. Maastricht, 105 min. 7 sec., op de derde plaats P. de Haan 91 min. 40 sec., bei den uit Den Haag. De drie prijswin naars zijn allen lid van „Die toeback suyghers". waarmede deze club tevens het Nederlandse clubkampioenschap heeft veroverd. Viering Sfatuutdag 1956 Het centrale punt der viering van de Statuutdag 1956 was een bijeenkomst, die zaterdagmorgen onder auspiciën der Kon. Vereniging Oost en West (afd. Amsterdam), het Kon. Instituut voor de Tropen en de Sticusa De Ned. Stichting voor culturele samenwerking met Suriname en de Ned. Antillen) in de grote aula van het Tropeninstituut is gehouden. De bijeenkomst werd bij gewoond door de gevolmachtigde mi nisters van Suriname en de Ned. An tillen, mr. R. H. Pos en de heer W. F. M. Lampe, de voorzitter der Sticu sa, mr. H. J. Reinink, de voorzitter van het Kon. Instituut voor de Tro pen, prof. dr. V. J. Koningsberger en talrijke burgerlijke en militaire auto riteiten. De voorzitter der afd. Amsterdam van de Kon. Ver. Oost en West, de heer D. C. van Eibergen Santhagens jr.. zeide in zijn openingswoord o.m.. dat de orga nisatoren van de Statuutdag-viering in de eerste plaats de aandacht van de jeugd hebben willen vestigen op de in houd, de essentie en de betekenis van het Statuut. De chef van de directie Suriname en de Ned, Antillen van het ministerie van Overzeese Rijksdelen, de Vereniging Pro heer A. Jonkers, hield vervolgens een in leiding over de betekenis van het Sta tuut voor het Koninkrijk der Nederlan den, waarin hij een historisch en staat kundig overzicht gaf van de totstand koming ervan. Prof. dr. R. A. J. van Lier (hoogleraar aan de Landbouw Hogeschool te Wage- ningen) sprak over: „economische en culturele samenwerking onder het Sta tuut. Hij betoogde, dat het Statuut al leen maar veilig gesteld is als door Ne derland op ruime schaal hulp en bij stand wordt verleend. Aan de bezoekers der bijeenkomst werd het boekje over de Statuutdag 1956 uitgereikt. Voorts werd de KLM kleu renfilm „Caribean dream flight" ver toond en trad de acteur Otto Sterman, op. V.N. - troepen namen controle over In de verbitterde stad werd in afgelopen nacht vier mir lang verbeten gevochten Troepen van de Verenigde Naties hebben gisteren de controle over geheel Port-Said overgenomen met uitzondering van een met prikkeldraad afgezet bruggehoofd. Dat omvat ongeveer een zesde gedeelte van de gehele stad met inbegrip van de grote haven. Vandaar zullen de laatste geallieerde troe pen vertrekken. Moor binnen de versperringen staan de Britse militairen op wacht met het geweer in aanslag, gereed voor ogenblikkelijke actie. Zij hebben lering getrokken uit de onafgebroken aanvallen, waaraan zij de laatste dagen hebben blootgestaan. Tussen vrijdagochtend tien uur en zaterdagochtend acht uur hadden er alleen reeds te Port-Said 26 incidenten plaats met bommen en granaten. Er waren toen nog geen doden gevallen. Maar zaterdagavond kwam het tot een bloedig treffen, waarbij de Britten tanks en infanterie moesten inzetten om zich te beschermen tegen de aanvallen van de zelfmoord-com mando's Protesten vlogen over en weer In de loop van de dag hadden Brits- Franse patrouilles enkele malen onder vuur gestaan. Zelfs ontzagen de Egyp tische guerillastrijders zich niet de sol daten van de V.N. met granaten en geweervuur te, bestoken! Er werden handgranaten naar Noren geworpen en een Zweedse patrouille werd beschoten. Ook werden er zaterdag twee granaten geworpen naar een persjeep van het Franse leger. Een granaat kwam in het voertuig terecht, maar de beide inzit tenden wisten er vóór de ontploffing uit te springen. De chauffeur liep won den aan armen en benen op. Terwijl de Fransen naar het Noorse V.N. detache ment in dezelfde straat renden, werden zij vanuit een gebouw door Egyptische guerillastrijders beschoten. De Noren beantwoorden het vuur. De Egyptena- ren hebben zich later van de jeep mees ter gemaakt. Razzia Onder invloed van deze snel op elkaar volgende incidenten, voerde Britse in fanterie een grootscheepse razzia uit in de Arabische wijk van de stad. op zoek naar guerillastrijders. Toen de majoor, die het commando had over deze razzia, werd neergeschoten, kwamen ai spoedig Avifauna" opgeheven j Zaterdagmiddag is in hotel Centraal de vereniging „Pro-Avifauna" die drie jaar geleden bij het faillissement van het internationale Vogelpark is opge richt door de concurrente crediteuren van de Britimy weer geliquideerd. Na dat vorige week alle crediteuren de laatste 25% van hun vorderingen van de totale schuld van f. 378.000— be taald hadden gekregen, was het van zelfsprekend van geen nut meer de vereniging in stand te houden. De zaterdagmiddag gehouden verga dering genoot slechts matige belang stelling in tegenstelling met de oprich tingsvergadering drie jaren geleden in dezelfde zaal. De leiding was in handen van de voorzitter de heer N. J. Verkleij, die vooral waarderende woorden sprak aan het adres van mevr. v. d. Brink- Timmermans, aan wier doorzettings vermogen het ongetwijfeld te danken is. dat in zo korte tijd een dergelijk groot bedrag geheel kon worden uitbetaald. Op voorstel van het bestuur werd be sloten aan mevr. v. d. Brink—Timmer mans t.z.t. een passend cadeau aan te bieden. Het saldo van de kas van „Pro- Avifauna" zal na algehele afwikkeling van de zaken bestemd worden voor de vluchtelingenhulp „Hongarije". Vijfde transport Hongaren onderweg Gisteren is de vijfde extra trein met Hongaarse vluchtelingen uit Wenen naar Nederland vertrokken. Als ook deze groep in Nederland is binnenge komen, zullen totaal 3000 vluchtelin gen in ons land toevlucht hebben ge vonden, waarmede het door de Neder landse regering gestelde cijfer is be reikt. Ook deze vluchtelingen, die ln de loop van vandaag in ons land worden ver wacht, zullen in eerste aanleg in de Jaarbeurshallen in Utrecht door de dienst van het Ned. Roode Kruis wor den opgevangen. Daarna zullen de Hon garen door bemiddeling van de Neder landse Federatie voor Vluchtelingen hulp naar de ontvangstcentra in ons land worden overgebracht, waar zij de plaats gaan Innemen van landgenoten, die reeds in de Nederlandse maatschap pij een plaats hebben gevonden SPOORWEGEMPLOYE LIEP TEGEN LOCOMOTIEF Op het spoorwegemplacement aan de West - Varkenoordseweg te Rotterdam heeft zich 's nachts een ongeval voorge daan, dat het leven heeft gekocht van de 49-jarige wagenmeester W. J. Straat man. wonende flatgebouw „Stad en lan de". Hij werd aangereden door een loco motief en tegen de grond gesmakt. Met een ingedrukte borstkas en hoofdwon den is hij naar het Zudderziekenhuis ver- vierd waar hij enige tijd later is overle den. Het slachtoffer liep bij het overste ken van het emplacement vlak achter een rijdende locomotief langs over de rails en heeft waarschijnlijk niet de lo comotief gezien, die uit de andere rich ting kwam aanrijden Nieuwe Turkse ambassadeur Selalhettin Ardel, de Turkse ambas sadeur tn Pakistan, is tot ambassadeur van zijn land in Nederland benoemd. de Britse Centuriotanks in actie om de militairen te beschermen, die een ring van staal om de stadswijk trokken. Gedurende enige uren dreunde het geschut van de tanks, ratelden de machinegeweren en klonken de korte knallen van de geweren. Eerst om streeks half drie werd het weer stil. Egyptische kringen beweren, dat er ongeveer dertig Egyptenaren zijn ge dood en eenzelfde aantal gewond. Enkele uren daarna trokken de Britse strijdkrachten zich volledig terug bin nen hun ontschepingszonc. De strijd had bij elkaar ongeveer vier uur ge duurd, waarbij pet hoofdkwartier enige treffers te incasseren kreeg, maar verliezen werden er niet geleden. Profesten Inmiddels vlogen de protesten heen en weer. Generaal Burns diende een klacht in tegen het beschieten en met granaten bestoken van „zijn" V.N.- patrouillesAeneraal Stockwell, de com mandant fph de geallieerdelegers jn dit gebied protesteerde bij de Egypti sche regering via generaal Burns tegen de terreurdaden, waaraan zijn man schappen bloot stonden en hij waar schuwde tevoren, dat krachtig zou worden ingegrepen, wanneer er geen einde aan kwam. Maar natuurlijk wees de Egyptische regering dit allemaal van de hand. De controle van de stad was nog niet in onze handen, zo zeide zij, dus hadden wij nog geen enkele ver antwoording. Integendeel, de Egyptische regering heeft op haar beurt weer ge protesteerd bij generaal Burns tegen de plundering door de Britten in Port Said, het gijzelen van vooraanstaande per sonen in Port Said door de Britten en het feit. dat deze de stad nog steeds niet hebben verlaten. Felle stemming Inmiddels is de stemming in de stad fel gekeerd tegen alles, dat maar aan Europa en Europeanen doet denken. De Egyptische gouverneur van Port Said, Mohammed Biad. heeft echter ver klaard alle Europeanen te zullen be schermen „zelfs de Britten en Fran senHij kan zijn taak echter alleen uitvoeren, zo zei hij, wanneer hij ver sterking krijgt van Egyptische politie mannen en hij hoopte, dat die bijtijds zouden komen. In de stad heerst mo menteel een chaos. De mensen trekken tierend en schreeuwend door de stra ten. De haat en verbittering zou ge makkelijk kunnen worden afgereageerd op de Europeanen, die in de stad ach terblijven als de geallieerden zijn te ruggetrokken. Maar reeds vandaag zullen de afge vaardigden van de Ver, Naties op uitnodiging van Frankrijk en Enge land bijeenkomen om de behandeling van de Franse en Britse staatsburgers in Egypte te bespreken. Men zal over wegen of deze kwestie dadelijk aan de Algemene Vergadering zal moeten worden voorgelegd. Het schijnt ech ter, dat Amerika achter de schermen bezig is de beide landen te bewegen de zaak niet op dc spits te drijven. Het ziet er dus ook niet naar uit, dat de open brief van 33 predikanten, onder wie acht bisschoppen en de leiders van drie godsdienstige groe pen, aan president Eisenhower suc ces zal hebben. Hierin wordt er bij de president op aangedrongen, dat de Amerikaanse regering onmiddellijk een resolutie zal indienen bij de Ver. Naties, waarin stappen worden aan bevolen van deze organisatie „om een einde te maken aan de vervolging van de Joden in Egypte". Volgens deze brief is Joods eigendom, dat naar schatting een waarde van 450 miljoen dollar vertegenwoordigt, ont eigend en zijn er in Egypte concen tratiekampen voor Joden ingericht.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 8