De Kleine greep titel in duel met v. Oosterhout met trillende handen NOORDWIJK VERSLOEG KATWIJK MET LIEFST 7-0.. VTL door zege op St. Bernardus naar tiveede plaats de Rijnsburgse Boys versloeg in Delft CSVD met 1-2 Beste partijgemiddelde voor Bert Teegelaar MAANDAG 17 DECEMBER 1956 Van begin tot eind ging deze party gelijk op. nu eens stond Van Oosterhout een paar caramboles voor, dan weer De Kleine. Na 20 beurten bijvoorbeeld leid de Van Oosterhout met 5446. na 30 beurten nog met 9174. maar na veer tig beurten waren de rollen omgedraaid en stond De Kleine iets voor: 105'100. Het spreekt vanzelf, dat beide spelers probeerden zo weinig mogelijk goede posities te laten liggen en daardoor werd de produktie nog meer gedrukt. Punt voor punt werd met grote moeite ver zameld en na zestig beurten leidde De Kleine nog steeds: 171—'160. In de 62ste beurt leek Van Oost er- hout dan toch eindelijk het initiatief voor de eindsprint te nemen, want met een reeks van 15 kwam hy op schotsafstand van de eindstreep 180 176. Met klamme handen zaten de toe schouwers. die de zaal tot de uiterste hoeken bezetten, naar dit enerverende duel te kijken. Van Oosterhout scoorde 6 en 1 tegen De Kleine twee poedels. In de 67ste beurt, toen Van Ooster hout op 188 was gekomen, vermande de Zwollenaar zich en met een serietje van 11 bereikte hy het eerste de 190. Toen Van Oosterhout in de volgende beurt vier caramboles maakte en een re delijke positie liet liggen, kon De Kleine de laatste tien punten scoren, waarmee hy de titel op Van Oosterhout, die de twee voorgaande jaren kampioen was, veroverde. Van Oosterhout. die met het hoogste algemeen gemiddelde 3.83 eindigde, ver huisde naar de derde plaats, omdat Jan Delft opende ogen van Alphen (Van een onzer verslaggevers) De 1—2 nederlaag, die Alphen thuis tegen het beslist beter spelende Delft te slikken heeft gekregen, zal de Alphenaren, die zich reeds enige weken de leiders van de afdeling we ten. de ogen hebben geopend voor de fouten die het elftal soms aankleven. Dat de mannen van Britsemmer de punten aan de gasten moesten laten, hebben zij aan zich zelf te wyten, daar zij vooral in de eerste helft ver zuimden van de geboden kansen, er een voldoend aantal te benutten. Over het algemeen had men te veel tyd nodig eer men iets met de bal ging doen, waardoor steeds weer de Delftse achterhoede tijd kreeg zich te her stellen. Met de sterke wind in de rug bracht Frans Mees de bal aan het rollen, maar de aanvallen waren te doorzichtig, zo dat de Delftse achterhoede het zonder al te veel moeite af kon. Schoten van Boon en Ederveen waren te slecht ge richt en pas toen een der Delftse ach terspelers de bal in het backgebied met de hand speelde, wist Frans Mees uit de strafschop te doelpunten. Er was toen een half uur gespeeld. Geprikkeld door dit doelpunt zette de Delftse voor hoede een serie aanvallen op en het verbaasde niemand, toen vijf minuten voor de pauze rechtsbinnen Schreuder de partijen op gelyke voet bracht. Een sterk op de aanval spelend Delft, wilde na rust kennelük zo spoedig mo gelijk het voordeel van de sterke wind benutten om een voorsprong te nemen. Alphens achterhoede stond dan ook ge ruime tyd met de rug tegen de muur. Tot tweemaal toe wist linksachter Van Engelen op de doellijn redding te bren gen Het zag er echter ondanks dit Del ff overwicht naar uit dat het toch w®e- tot een puntenverdeling zou ko men Enkele minuten voor het einde belandde echter na een heftige scrim mage voor het Alphen-doel het leer achter Britsemmer in het net: 12. Teleurgesteld verlieten vele Alphenaren het terrein.~~. Kampioen De Kleine met zijn verloofdemej. Ada Lafaire. Sweering zyn slotpartij van Herman Popeyus won en dank zy een remise zaterdag tegen Van de Pol, een punt meer verzamelde dan Van Oosterhout. Sweering had zaterdagnacht, toen het reeds zeker was. dat hij tenminste de derde plaats in het eindklassement zou De zeer matige resultaten van Rynsburgse Boys in de laatste competitiewed- strijden waren voor de elftalcommissie van de geelzwarten aanleiding het elftal eens een grondige beurt te geven. In de wedstryd tegen CSVD in Delft kwamen de Rynsburgers dan ook met een geheel andere opstelling uit waarin Jaap van Duin rechtsbuiten speelde. Gerrit v. d. Ven linksbuiten. Van Vugten rechtsbin nen. C. van Egmond linksbinnen en Zwaan midvoor. Bleichrodt was naar de links halfplaats verhuisd. Gezegd moet worden, dat deze opstelling beter heeft voldaan dan welke ook in de voorgaande ontmoetingen, zy het dan dat niet In ieder op zicht van een geslaagde proef gesproken kan worden. In ieder geval kwamen de punten mee naar Rynsburg en dat is al een heel belangryke factor. Op een uiterst zwaar, zelfs hier en daar modderig veld wist Rijnsburgse Boys direct in de meerderheid te komen en'golfden de eerste aanvallen spoedig op het Delftste doel. waar men zich met hand en tand verdedigde. Hierin slaagden de Delftenaren ge ruime tyd. maar toch konden zy niet verhinderen dat. toen Daan v. d. Meij na een half uur spelen het leer hoog voor het Delftse doel plaatste, de snel naar binnen komende Jaap van Duin de score opende: 01. Bijna had Bert Heemskerk daarna de gelijkmaker uit het net kunnen halen na een snelle uit val van de thuisclub. V. d. Meij wist echter op de doellyn redding te brengen, Nog niet eens in grote vorm (Van één onzer verslaggevers) Katwjjk, dat met een hele serie invallers in het veld verscheen voor de wedstryd tegen het bezoekende Noordwyk, heeft de zwaarste nederlaag tot nu toe in deze competitie te slikken gekregen. Het werd een roemloze 70 neder laag, waarmede de oranjehemden van 1956 afscheid namen. Zoals uit'de cyfers reeds blijkt. heeft Noordwyk niet de minste moeite gehad om deze overwin ning te behalen, zonder dat zy haar beste ivorm benaderde. Want mocht aan het spel van de thuisclub heel veel ontbroken hebben, het spel van de rood- broeken was evenmin vlekkeloos. toen de Boys-doelman geslagen ergens In het backgebied rondzwierf. Met Rijns burgse Boys in de meerderheid brak de rust aan. In de tweede helft speelde Rynsburg- se Boys met de wind en regen in de rug en toen vrij spoedig Kees van Egmond met een harde schuiver over de modde rige bodem het leer opnieuw in de Delft se touwen joeg. leek een grote zege voor de Rijnsburgers mogeiyk: 02. De CSVD-ers gooiden hierna alles op de aanval en het werd duidelijk, dat de Boys hun kostbare voorsprong nog krachtig zou moeten verdedigen. Gerui me tijd wist de Boys defensie stand te houden, maar toen door een wat ontac tische opstelling van Gerrit Zandbergen er een opening kwam, was de CSVD- rechtsbuiten wel zo handig hiervan te profiteren: 12. Even ging het er donker uitzien voor de gasten, maar men wist verder onheil te voorkomen en in de laatste minuten had zelfs Rijnsburgse Boys nog de beste kansen op een grotere zege. die echter uitbleef door de harde verdediging van de Delftenaren. Voetbal in Afdeling Leiden Competitie-leider Van Leeuwen heeft weer veel erk voor niets verricht. In de eerste klassen van de Afdeling Leiden ging zaterdag geen enkele en zondag slechts één wedstryd door. Alleen het VTL-terrein bleek bespeel baar en de touwmensen hebben prompt van de gelegenheid gebruik gemaakt om St. Bernardus een 2I nederlaag toe te brengen, waardoor zy konden opklimmen naar de tweede plaats op de ranglyst. Maar met een wedstryd meer gespeeld en vier pun Voetbal in Engeland Frautmann stond weer onder lat bij Manchester City Nog geen 39.000 toeschouwers hebben 10; Tottenham HotspurPreston het duel Birmingham City—Man-North End 11: West Bromwich Albion Chester United gevolgd. Regen en Sheffield Wednesday 14 storm, alsmede de benzine-rantsoene- ring en het komende kerstfeest zyn daar de oorzaak van geweest. Toch was deze \yedstryd, waarin de leider van het klassement van de eerste divisie. Manchester United, met 1—3 verloor, nog de ontmoeting die het i meeste publiek trok. Birmingham scoorde in de eerste helft de drie doelpunten en Manchester United had die eerste speeltijd tenvolle no dig om aan het modderige veld te wennen. Na de hervatting kwamen de bezoekers er beter in, maar tot hun gevreesde vloeiende combinaties kon-, den de mannen uit Manchester op dit j zware terrein niet komen. Zonder feitelyk bedreigd te zyn won Bir mingham. Voordat de wedstryd 10 minuiten oud was, bleek al dat Noordwyk de wedstryd zou gaan winnen. Want niet alleen dat zij toen reeds met 2—0 de leiding had, maar bovenal bleek, dat de Katwykse achterhoede lang niet waterdicht was. Het eerste doelpunt ontstond toen twee Katwykse verdedigers elkaar in de weg liepen en de op een kans wachtende Koemans de baJ resoluut langs invaller doelman Grunstra knalde: 01. Vijf mi nuten latei- had dezelfde speler met een schuin, doch houdbaar schot de stand op 0—2 gebracht. De Katwykers kwa men, ondanks het windnadeel, toch nog vrij veelvuldig tot aanvallen, maar het bleek dat de nodige stootkracht ontbrak. Midhalf Salentijn bleef de situatie dan ook volledig meester, zodat doelman Schmoll er niet aan te pas behoefde te komen. Toen na ruim 20 minuten spe len Passchier het derde Noordwykse doelpunt scoorde was de stryd in feite reeds beslist. Nog voor de rust werd het 40, toen een ver en hoog schot van een dear Noordwijkers van richting werd ver- Passchier is hier op weg een van de zeven doelpunten voor Noord- wijk te scoren. Rechts de Katwijk se doelman Grunstra. anderd en daardoor onhoudbaar werd. Rust 04. Het spel was nauweiyks hervat of Koemans had de stand al op 05 ge bracht. Het pleit voor de Katwykers, dat zij de moed niet opgaven, maar verder dan een paar corners en een afgekeurd doelpunt kwamen zij niet. Van der Lippe. die op de linksbuitenplaats telkenmale verwarring in de Katwykse achterhoede veroorzaakte, en zyn medespelers mooie kansen bood. wilde niet onderdoen en deponeerde nummer zes achter doelman Grunstra. Uit een voorzet van Van der Lippe werd tegen de lat geschoten, doch rechtsbuiten Ram kopte de terugkomen de bal toch in het net. Dat was 7Ovoor Noordwyk en daar bleef het bij. Het was trouwens genoeg ook. Runner-up. Tottenham Hotspur, liet de kans voorbijgaan om de leiders tot op twee punten te naderen. In een thuiswedstrijd tegen Preston North End brachten de „Spurs" het niet verder dan een geiyk spel (11). De supporters van Manchester City konden Engeland's sportman van het jaar, de Duitser Bert Trautmann, weer begroeten. Trautmann liep, in de Cup- I finale van 5 mei j.l.. een blessure aan de nekwervels op en werd daardoor voor zeven maanden uitgeschakeld. In de wedstryd tegen Wolverhampton Wan derers, die met 2—3 werd verloren, stond Trautmann weer onder de lat En al was hy ditmaal niet de onverschrok ken doelman van een half Jaar geleden toch bewezen enkele „saves", dat hij zyn plaats zeker waard ls. De uitslagen in de eerste divisie lui den- Birmingham Citv—Manchester Uni ted 31; BlackpoolBolton Wanderers 4—2; Cardiff City—Arsenal 2—3: Charl ton Athletic—Asmn Villa 0—2: Chelsea —Burnley 2—0: Everton—Leeds United 21; Manchester CityWolverhampton Wanderers 23; PortsmouthNewcastle United 2—2; Sunderland—Luton Town De Stichter kreeg er genoeg van Tussen Fortitudo en De Stichtsche (4e klasse H West 1) is het zondag geen echte wedstryd geworden. De thuisclub maakte het ene doelpunt na het andere en de Utrechters, die er niet zo best voor staan op de ranglijst, konden maar geen treffer noteren. Toen het een half uur voor het einde 5-0 stond en scheidsrech ter P. van Rave uit Hilversum naar de mening van de Utrechters voor de zoveelste maai niet had gezien, dat het „buitenspel" was ge weest, gaf de aanvoerder van de Stichtsche zijn spelers het com mando, het veld té verlaten. De Davis-Cupontmoeting Ver. Sta ten—India 'interzone finale), welke te Perth is gehouden, is in een 4—1 over winning voor de Amerikanen geëindigd Op 26. 27 en 28 december a s. zal het team van de Ver Staten in de Challen ge Round uitkomen tegen de cuphouder. Australië. Deze ontmoeting wordt te Adelaide gespeeld. Courses Hilversum De uitslagen van de gisteren gehouden draverijen luiden: Noordpoolprijs. 1. Tamara Norton (T. A. v. d. Veen) 1.3-3.2; 2. Ulevel; 3. Unwaers-' fugel S. Toto: w.: f46.10; pi.: f5 70. 2.20, 4 50; gekoppeld f8.40; cqv.: f5.40. Zuldpoolprijs: 1. Sister Gregor (P. J. Kloon 1.33 7. 2. Thea Drabbe: 3. Tltus Saint Toto: w.: f7.70; pl.: f 2.30, 4.80. 2.20; gekoppeld: f 17.10; cov.. f 10.20. Groenlandprys: 1. Tector (A. R. Nottel- man) 1.28.-; 2. Trudl Trothan; 3. Truly Hollandla. Toto: w.: f 1.80; pl.: f 1.40, 1.90; gekoppeld: f3.90; cov. f3.60. Esklmoprljs. 1. Rosamunde (C. H. Ber- gisoh) 1.29.8; 2. Ready Hollandla G.; 3. Rocena Toto. w.: f2.90; pl. fl.30, 1.50, 2.10; gekoppeld: f9.60; cov.: f5.20. IJskapprljs. Ie afd. 1 Omar Spencer (P. Heynen) 1.26.5; 2 Postduif Je G; 3. Our Bonnl. Toto: w.: f7.70; pl. f 1 50, 1 40, 1.10; gekoppeld f7.70; cov. f4.10. Barendzeeprijs. 1. Querle (P. A. Stroo- per) 1.26; 2. Oranje Nassau; 3. Nerva. Toto: w f3.70; pl.: fl.60, 1.60, 2.50; ge koppeld: f8.50; cov.: f5.70. Wlnterkamploensahap Hilversum. 1. Olga Pluto (A. Siderlus) 1.23.8; 2. Mor ning Star; 3. Roland. Toto: w 16.10; pl.: fl.60, 2 60 1.40: gekoppeld: f6.oov.: f 10.60. Nova Zemblaprijs. 1. Scita Donum (W H Geersen) 130; 2. President: 3 Quite- wel! S Toto: w f5.20; pl f2.180 1.60, gekoppeld f 12.90; cov 5 7,40 IJskapprljs, 2e afd. 1. Rlna Gay (J. W. Runhaar) 1.27.1; 2. Quick Fire; 3. Quality Hollandla. Toto: w.: f5.10: pl.: f 1.90, 1.60, 1.80; gekoppeld: f6.20; cov.: f4.50. Totale omzet f 161.174. ten achterstand vormt VTL toch geen bedreiging van koploper SVLV. VTL—St. Bernardus De thuisclub was in de eerste helft sterker, welk overwicht door Mark na een kwartier spelen in een doelpunt tot uitdrukking werd gebracht. Dezelfde speler trof tien minuten later opnieuw de roos. Ook St. Bernardus kwam voor de rust nog tot een treffer, toen de midvoor van de Groenendykers een schot loste en dit door een van de Leidse achterspelers van richting werd veranderd. VTL slaagde er in de tweede helft in zyn voorsprong te behouden, hoewel de be zoekers zich tot het uiterste inspanden om doelman Meurs nogmaals naar het net te kunnen dwingen. Het bleef alzo 2—1. TWEEDE KLASSE Ook in de tweede klasse ging slechts één wedstryd door. Het Katwykse KRV zag kans het danig van slag zijnde ZLC met niet minder dan 8—2 te verslaan. Hierdoor klommen de Katwykers op naar de tweede plaats. Zy vergaarden 11 punten uit 9 wedstryden. Koploper Alphense Boys heeft er 12 uit 8. Alphia won verdiend bij HPSV: 1-3 Alphia zag kans by de Haagse politie verdiend met 23 te winnen, een zege die stellig groter had kunnen uitval len, indien de voorhoede, waarin S. Bouthoorn gemist werd, beter van de geboden kansen gebruik had gemaakt. De Hagenaars speelden kick-and-rush, waardoor de Alphia-achterhoede voor al in de eerste helft nogal eens in moeilijkheden kwam. Gelukkig stak doelman Kramer in grote vorm en wist menige gevaarlijke situatie voor zyn doei tot klaarheid t« brengen. Alphia wist zich spoedig enkele kansen te scheppen, die 'echter onbenut bleven. Dat de gastheren in de eerste periode gevaarlyk tot Kramers veste konden doordringen, vond zyn oorzaak in het feit, dat de Alphia achterhoede tyd no dig had om op temperatuur te komen. Toen de Haagse midvoor by een scherpe pass spil Van Laar zyn hielen liet zien, moest de uitlopende Kramer de bal na- kyken: 1—0. De Haagse vreugde was echter van zeer korte duur, want na de aftrap loste- Dweelaard van veertig me ter afstand een schot, waarbij de Haagse doelman zo vriendelyk was de bal door zijn benen in het net te laten verdwy- nen: 11. Alphia ging van dit moment af steeds beter spelen, maar de voor hoede bracht de gemakkelijkste kansen om zeep. Alphia's voorhoede kwam ook in de tweede helft direct weer gevaarlyk in de Haagse doelmond. De Hertog wist zich zelf een kans te scheppen, die hij keurig benutte door het leer keihard in te schieten: 12. Alphia bleek ook hierna sterker, maar de wijze waarop de voor hoede di'kwyis met doelrijpe kansen om sprong, was om wanhopig onder te worden. Toch wist Van Egmond de stand nog op 13 te brengen met een listig boogschot. De thuisclub bleef fel aan vallen en de Alphia-achterhoede moest hierna nog menigmaal alile zeilen bij zetten om erger te voorkomen. Dat doel man Kramer hierbij noe eenmaal naar het net moest, was te wiiten aan het onoordeelkundig terugspelen van Uithol. De bal rolde tergend langzaatn in het door Kramer verlaten doel: 23. De laatste ogenblikken waren geheel voor de Hagenaars, die alles op de aanval zetten om nog een geiyk spel te force ren. Hun pogingen weren vergeefs. (Van een onzer verslaggevers) Nederlands kampioenschap bandstoten Zaterdagvoetbal 2e klasse: RVVH—WOZ 2—2;. Se klasse A: Omas—SHS 1—4; CSVD Rijnsb. Boys 12. 4e klasse A: Bodegraven—RCV afg.; KoudekerkVWS 7-4; KatwykNoord wyk 0—7. 4e klasse A (West 1): IJmuidenTe- lefonia 23. (Ingez. Med.-Adv.) Opstelling gewijzigd Maak er geen puzzle van. Zèg wat U bedoelt! Evenmin als 'n winkelier kan raden, welk merk shag U wilt, evenmin weet hij, welk vloei 0 wenst. Zèg welk vloei U hebben wilt en noem het merk met naam. Vergeet niet, dat 'n paar centen aan vloei voor heel wat geld aan shag bederven kunnen I Vraag daarom het 3x betere Mascotte-vioei. Dèn De eerste schreden van de nieuwe kampioen bandstoten De Kleine, waren, nadat hy juichend in de beslissende party tegen Van Oosterhout de winnende carambole had gescoord, In de richting van zyn zwartgelokte verloofde, die in een hoekje van de zaal de zenuwslopende finalepartij had gevolgd. Henk behoefde niet ver te lopen en ontving byna huilend de verdiende hulde na het behalen van zUn eerste kampioenschap in de ereklasse. Het was dan ook geen kleinigheid geweest, die onzekere laatste uren van het toernooi, waarin het uiterste werd gevergd van de zenuwen van de twee kanshebbers. Met trillende handen waren zy keer op keer naar de tafel ge stapt. met recht ditmaal een martelveld voor De Kleine en Van Oosterhout. Want tcrwUi een ieder het er overeens is, dat zij de beste bandspelers van ons land zyn, kón het tweetal in de beslissende partij niet onder de druk vandaan komen. De eenvoudigste ballen werden plotseling bergen wanhoop, omdat het ivoor weigerde de door de keu-top voorgeschreven baan af te leggen. Het werd dan ook niet alleen de slechtste party van De Kleine en Van Oosterhout, maar zelfs van het gehele toernooi! bezetten, gezegd, dat hy er nu aan toe was om wat meer risico's te gaan nemen en zo mogelyk hogere series te maken. Hij heeft dit waar gemaakt in de party tegen Popeijus. waarin de Amsterdam mer met series van 30 en 31 uitblonk. Er waren trouwens zondagmiddag meer liefhebbers voor uitzonderlijke prestaties. Teegelaar. nu geheel ver lost van zijn oogontsteking, speelde in de partij tegen Metz lange tijd met een gemiddelde van acht en bereikte in 35 beurten de winst met een ge middelde dus van 6.25, het beste van het toernooi. Daardoor ook eindigde de laconieke Rotterdammer met op één na het beste algemeen gemiddelde, namelijk 3.81. Bovendien maakte Tee- golaar een serie van 32, een prestatie die hij in dit toernooi nog niet had geleverd. UITSLAGEN. Van de Pol 200 42 19 4.70 Sweering 200 60 16 3.33 Metz 200 55 10 3.63 Jacobs 0 986 353 10 2,79 Van Oosterhout 200 36 25 5.55 Teegelaar 147 36 15 4.08 De Kleine 200 66 13 3.03 Popeyus 147 66 16 2.26 Teegelaar 200 45 22 4.44 Jacobs 162 45 15 3.60 Van de Pol 200 63 21 3A7 Popeyus 161 63 9 2.55 Sweering 200 58 15 3.44 De Kleine 170 58 25 3.08 Van Oosterhout 200 42 20 4.76 Metz 182 42 50 4.33 Teegelaar 200 35 32 6.25 Metz 142 35 35 4.05 Van de PPol 200 42 19 4.76 Jacobs 149 42 10 3.54 De Kleine 200 68 13 2.94 Van Oosterhout 102 68 17 2.82 Sweering 200 49 31 4.08 Popeyus 156 49 l'l 3.18 De eindstand van het toernooi luidt: m.p. car. brt. h.s. gem. De Kleine 12 1379 380 44 3,62 Sweering 11 1322 402 31 3,28 Van Oosterhout 10 1297 338 36 3,83 Van de Pol 7 1286 367 26 3,50 Teegelaar 6 1235 324 32 3.81 Metz 6 1217 348 50 3,49 Popeyus 4 1172 384 18 3,05 Jacoobs 0 986 353 19 2,79 Het toernooigemiddelde bedroeg 3,4)1. De Kleine en Sweering zullen deelne men aan het toernooi om het Europees kampioenschap bandstoten, dat van 24 t/m. 27 januari te Groningen wordt ge speeld.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 6