STADSNIEUWS Ds. G. F. Hajer nam afscheid van Gereformeerde Kerk van Leiden SUCCESVOLLE BESTRIJDING VAN INFLATIE IN ENGELAND 95ste jaargang Maandag 17 december 1956 Tweede blad no. 29014 Tentoonstelling „Ars" Opening door burgemeester van Kinschot Zaterdagmiddag is in de Lakenhal de tentoonstelling geopend van werken van leden van het Schilder- en Tekenge nootschap ..Ars Aemula Naturae", waar over wij reeds onze indrukken weerga ven. De directeur van de Lakenhal, de heer Van Wessem, noemde, na een wel komstwoord. de Ars-leden toegewijde werkers met liefde voor het métier: een zeer sympathieke groep. Voorts legde hij de nadruk op de band, die er tussen de Lakenhal en „Ars" sinds jaren bestaat. De voorzitter van „Ars", de heer J. B. Volkersz., dankte de burgemeester voor de door hem te verrichten opening, de directeur van de Lakenhal voor diens gastvrijheid en zijn adviezen en bracht ook dank aan diens medewer kers. Voorts wees hij er op, dat het ontwerp voor de tentoonstellingsaffiche van de hand van Rein Dool is. Burgemeester Van Kinschot zeide dat 1956 voor de Lakenhal een bijzonder jaar is, niet alleen door de Rembrandt- tentoonstelling. die 20.000 bezoekers trok en waardoor men de sfeer van Rembrandt beter heeft leren kennen, doch ook door de restauratie van de Lakenhal, waardoor thans zulke prach tige lichteffecten in de Schottenzaal verkregen worden. Hierop bezichtigde men vol interesse deze bezienswaardige expositie, waarop ook enkele werken van leerkrachten aanwezig zijn. Fondclub Leiden en omstreken Bijzondere collectie vogels De jaarlijkse show van de postduiven vereniging Fondclub „Leiden en Om streken, zaterdag en zondag in „De Kleine Burcht" gehouden, trok veel be langstelling. Niet minder dan ruim 200 vogels wer den ingezonden en de heren keurmees ters L. A. v. d. Eyden en Fr. Trijsburg, beiden uit Rotterdam, hadden zeker geen gemakkelijke taak om uit deze bijzondere collectie de diverse vogels te vinden, die op kleur- en vliegtype wer den gekeurd, waarbij de bijzondere ras sen op de voorgrond traden. Noemen wij eerst de beste en wel: Beste oude doffer: Jac. van Nieuwen- dijk; idem duif: M. Wolleswinkel; idem jonge doffer: Chr. v. d. Pluym; idem duif: A. Siera. In de diverse klassen kwamen de vol gende winnaars uit „de bus": Ereklasse A: (doffers welke sinds 1954 ten minste een 10e prijs in de fondclub hebben verdiend: 1. G. A. van Albada: 2. P. Groenendijk. Ereklasse B: (duivinnen, idem): 1. M. Wolleswinkel: 2. G. A. v. Albada. Klasse 1: Doffers van 750 t/m 1050 km: 1. Jac. van Niekerk; 2. J. W. Wolters; 3. J. Beekman; 4. M. Jongeleen; 5. Chr. v. d. Pluym. Klasse 2. Duivinnen van 700 t/m 1050 km: 1. SmitHoek; 2. J. W. Wilters; 3. Gebr. Passchier. Klasse 3: Doffers van 500 t/m 750 km: 1. Jac. van Niekerk; 2. M. Wolleswinkel; 3. L. Gijsman; 4. H. van Riet; 5. Gebr. De Wit. Klasse 4. Duivinnen van 500 t/m 750 km.: 1. Jac. van Niekerk; 2. Nic. Oudshoorn; 3. Gebr. De Wit; 4. Jac. Krekelaar; 5. A. de Graaf. KI. 5. Jonge doffers, bevlogen: 1. A. Siera; 2. J. Pouw: 3. A. v. d. Hulst; 4. Jac. Kreke laar; P. J. Pouw. Klasse 6. Jonge duivin nen. bevlogen: 1. A. Siera; 2. Otten Dekker; 3. Nic. Oudshoorn; 4/5. A. Boot. Klasse 7. Jonge doffers, die Orleans heb ben gevlogen:) 1. Chr. v. d. Pluijm; 2. Gebr. De Wit. Klasse 8. Jonge duivinnen (idem): 1. Chr. v. d. Pluijm; 2. Nic. Oudshoorn. Wiener Oktett speelt voor Toonkunst Woensdagavond a.s. treedt in de Stadszaal tijdens het tweede concert der Maatschappij voor Toonkunst op het beroemde „Wiener Oktett". dat reeds eerder hier een stormachtig succes oogstte en verleden jaar in verband met de openingsfeesten der Weense Opera helaas plotseling verstek moest laten gaan. Het Oktett speelt 's middags op het Jeugdconcert werken van Badings en Beethoven en 's avonds van Poot, Brahms en Kreutzer. „Con Amore" zingt Bachs Weih irachtsoratorium" Morgenavond geeft de Chr. Orato riumvereniging onder leiding van Simon C. Jansen haar traditionele uitvoering van Bachs „Weihnachtsoratorium", waarin als solisten optreden Ded Hüs- kenRenderink (sopraan), Aafje Hey- nis (alt). Reinhardt van Randwijk (te nor) en Laurens Bogtman (bas). De be geleiding wordt verzorgd door het Am sterdamse Bachorkest; Hans Philips bespeelt de cymbalo. GOUDEN DOCTORATEN. Morgen zal het vijftig jaar geleden zijn, dat mr. E. C. U. van Doorn, gebo ren te Middelburg en thans wonende te Den Haag, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Staats wetenschap. Vrijdag is het vijtfig jaar geleden, dat mr. J. R. Clifford Kocq van Breugel, geb. te Den Helder en thans wonende promoveerde tot doctor in de Rechtswe tenschap. DIAMANTEN DOCTORAAT. Morgen ls het zestig Jaar geleden, dat mr. E. Polis, geboren te Amsterdam en thans wonende te Scheveningen, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Rechtswetenschap. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOKEN Johannes Wilhelmus Theodorus, z. v. L. C J. A. Volkers en J. Th. van Griensven; Hendrik, z. v. H. Molman en J. A. de Graaf; Bernardus Cornells, z. v. J. P. Baak en W. Q. Borst; Marja Catharlna, d. v. J. Zuurmond en C. M. Langezaal: Maria Johanna Theresia, d. v. M. van der Loo en M. J. Th. Janssen; Thomas Benjamin, a v. D. A. de Leeuw en H. J. Lljtoers. OVERLEDEN S. Kijk in de Vegte, man. 4<2 J. Officiële pubiikatie VERZETTING MARKTTIJDEN Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat de vette varkensmarkt, in plaati van op de dinsdagen 25 december 1956 en 1 Januari 1957, zullen worden gehouden op de maandagen 24 en 91 decemlber 1956. In gesprek met andersdenkenden DR. O. NOORDENBOS SPRAK VOOR HET HUMANISTISCH VERBOND Zondagmorgen sprak voor de Leidse gemeenschap van het Humanistisch Verbond dr. O. Noordenbos uit Amster dam over „In gesprek met andersden kenden". Het humanisme, aldus ving spr. zijn lezing aan, is niet te denken zonder het gesprek - de dialoog - met anders denkenden en met je-zelf. Ook met je zelf. want een mens is nu eenmaal een vat vol tegenstrijdigheden. Je verdeelt je zelf als het ware in twee partijen, die een bepaald probleem van twee verschil lende zijden beschouwen, waaruit je ten slotte voor de bepaling van je stand punt een keuze doet. Het gesprek is niet eenvoudig. Je moet je geheel in een ander kunnen indenken en zijn standpunt tot zijn recht laten komen. Een gesprek is geheel anders dan een debat. In een debat probeert men elkaar te treffen in zijn zwakste punten. In een gesprek mag men niet agressief zijn, wel strijdbaar. Men moet de tegen stander aanvallen op zijn sterkste pun ten. Dit stimuleert het denken. In rede lijkheid en met een koel hoofd moet het gesprek gevoerd worden. Hoe meer hef tigheid in een gesprek hoe meer bewijs van wegwerken van eigen schuldgevoel. Om met anderen in gesprek te komen is niet gemakkelijk. Hét is moeilijker om te luisteren dan om te spreken. Men moet niet verwachten de ander tot zijn standpunt te zullen bekeren. Men moet een beetje afstand van zich zelf kunnen nemen. Het gesprek is moeilijk met an dersdenkenden met totalitaire opvattin gen. Met communisten op politiek ge bied. met katholieken op levensbe schouwelijk gebied. Maar het heeft al tijd zin als het mogelijk is een gesprek met andersdenkenden te voeren. De mens is niet een statisch wezen tot wel ke groep hij ook mag behoren. Elke groep heeft zijn eigen dynamiek. De communisten bijv. verkeren momenteel in een dynamische ontwikkeling welke hun niet van buiten af opgedrongen wordt, maar voortkomt uit hun eigen in nerlijke ervaringen. Omgekeerd beden ke men hoe onvrij een groot aantal mensen eigenlijk zijn wier menings vorming geheel parallel loopt met wat zij door pers, radio- en redevoeringen opgedist krijgen. Als humanisten moe ten wij alles overwegen. Niet met wit- zwart werken en de betrekkelijkheid van eigen standpunt inzien, terwijl men diep in zich toch van de juistheid van eigen standpunt overtuigd is en een keus doet. Humanisten gaan er nog al prat op verdraagzaam te zijn. Vóór het gesprek moet men overtuigd zijn van de ernst en de goede wil van de ander, maar betekent dit ook dat men heilige huisjes moet ontzien? Dat zou een verkeerde verdraagzaamheid zijn. Men moet er zelf ook geen heilige huisjes op na houden, maar evenzeer te gen zichzelf als tegen de ander een kri tische houding aannemen. De anders- dwenkende heeft recht om te weten hoe je over hem denkt evenals omgekeerd je zelf dat recht hebt het van hem te we ten. In een gesprek met een ernstig over tuigd andersdenkende is een verhouding als tot een geliefde vijand, aldus eindig de spreker zijn betoog. Geslaagde schoolavond Ulo Pieterskericstraat Reeds enkele jaren heeft de U.L.O.- school aan de Pieterskerkstraat de ge woonte een feestavond te organiseren voor de ouders der leerlingen van de school. Ook dit jaar werd hiervan niet afgeweken. En terecht! Nadat 's middags alle jongens en meisjes van de school reeds volop ge noten hadden van de verrichtingen van him vrienden en vriendinnen op het to neel. werd 's avonds aan de ouders het zelfde programma geboden. Het co- fd van de school, de 'neer Voortman. gaf in zijn openingswoord te kennen zt'r verheugd te zijn, zoveel ouders in de Foyer van ae Stadsgehoorzaal aanwezig te zien. He* was voor hem een teken, dat de schoolavonden door de ouders worden gewaardeerd. Dit is vooral voor de jongens en meisjes der school, die deze avonden geheel zelf verzorgen, een grote voldoening. Dat er bij de ouders ook tevredenheid bestond, bleek al dadelijk na het eerste optreden van „The Key Town Stars", o.l.v. Henny v. d. Wijngaard. Vooral hun „Oriënt Express" viel zeer in de smaak. Ook de manier, waarop ze voor de tweede keer voor het voetlicht tra den. was leuk bedacht. Na een keurig door Sylvia Roman en Marianne de Weert gedanste ..Barca rolle" werd o.l.v. mej. Nawijn door de meisjes van de derde en vierde klas op charmante wijze een bal- en knots oefening uitgevoerd. De wijze, waarop ..The three in har mony" hun liedjes ten gehore brach ten deed erg prettig aan. Dat het hier een programma gold met het devies voor „elck wat wils", bleek daarna uit het optreden van het rit misch kwartet „The Blue Birds", o.l.v. Gerard Reynboud, die op voortreffelijke wijze de klarinet bespeelde. Als hoofdschotel van de avond had men „AardaDpelen", een blijspel van Jacq. van Tol gekozen. Dat deze aardappelen in de smaak vie len bleek wel uit de wijze waarop door de ouders werd gereageerd. Natuurlijk was het vooral te danken aan het feit,, dat Jan Veldhuyzen. Ma rijke Dooremaal en Loes Knegtel. die hierbij een hoofdrol vervulden, deze zeer smakelijk wisten op te dienen. Maar ook Bert Trap. Roel v. d. Bos, Jan Wyrdeman Jannv Slegtenhorst en Suze Beekman hebben in niet geringe mate biigedragen tot het welslagen van dit bliispel. Ongetwijfeld ls hieraan een periode van intens oefenen vooraf gegaan, waar in vooral mevrouw en de heer Enzerink een groot aandeel hebben gehad. Dit werd niet alleen door de meisjes en jon gens van de toneelgroep gewaardeerd, maar ook door de heer Voortman. die in zijn slotwoord mede namens de ouder commissie zijn dank betuiede voor hetgeen mevrouw en de heer Enzerink hadden gedaan. Ook de heer Van Weerlee werd in de hulde betrokken, aangezien onder zijn leiding de keurig uitgevoerde om slagen der programma's tot stand wa ren gekomen. De heer A. van Kapel jr. alhier slaagde zaterdag jl. te Utrecht aan de Protestantse Kerkmuziekschool voor het diploma Koordirectie. Testimonium B (cantor). SUCCESSEN VOOR LEIDSE PLUIMVEE VERENIGING. Op de Kring- en Landelijke tentoon stelling te Hillegom werden door de Leidse leden der Leidse Pluimveever eniging de volgende resultaten behaald: Holl. hoen zwart: H. v. d. Bosch, 2x1 z.z.g., 1 z.g. en 2 z.g. en 3 ereprijzen, tevens fraaiste der grote hoenders. Rhode Island Red: J. Lambooy 1 z.g. met e.p., 2 g.g. en 3 g. Sabelpoot krielen: F. v. d. Mark sr. 1 g„ 2 g.g., g.g. Holl. krielen: Cees Walenkamp 2x1 z.g., 2 g.g. en 2 e.p.; Pirn Walenkamp 1 z.z.g.,-2 z.g., 3 z.g. en 2 e.p.; L. Serlie 3 g.g. en g.g.; F. v. d. Mark jr. 4 x 1 zz.g., 6x1 z.g. en 9 e.p., tevens fraaiste der dwerghoenders. Welsumer krielen: L. v. d. Nieuwen - dijk 2x1 z.g. en e.p. en 1 g.g. trio. Goud Seebright krielen: R. Stoof 2x1 g en e.p. Java krielen: A. v. d. Broek 1 z.g. Sierduiven, Raadsheren: W. Lange zaal 1 z.z.g., 3x1 z.g., 3x1 g.g., 2 e.p. Norwich kroppers: W. H. Ramak 2x1 z.g., 1 g.g. en e.p. Konijnen Zilvervos: C. Stuifzand 1 z.g., 1 g.g., 3 g.g. en e.p. Gelijktijdig op de grote „Oneto"- tentoonstelling in de Twentehallen te Enschede: Raadsheren: W. Langezaal 2 z.z.g., 3x2 z.g. en z.g. Holl. krielen: F. v. d. Mark jr., 1 z.g., 2x2 z.g., 3 x g.g. met e.p. Inderdaad mooie successen voor onze stadgenoten! De folo i'art de heer M. Rog mans uit Eindhoven, waarmede hij de hoofdprijs won van de wedstrijd „Nederlands jeugd kiekt Neder lands bloei". Deze wedstrijd was uitgeschreven door de Stichting ter Bevordering van de Amateur Foto grafie en leverde ruim 2600 inzen dingen uit alle delen van het land op. Bezwaarschrift van H. K. H. Prinses Wilhelmina TEGEN AANLEG PROVINCIALE WEG DEN HAAG—LEIDEN Tegen het voornemen van de provin cie Zuid-Holland tot aanleg van de geprojecteerde provinciale weg no. 16- bls 's-GravenhageLeiden (bewesten spoorbaan) is namens H.K.H. Prinses Wilhelminna een bezwaarschrift inge diend. De ingebrachte bezwaren houden ver band met het feit, dat door de gepro jecteerde weg een strook van de bezit tingen van H.K.H. bij het jachthuis „Ter Horst" in beslag zou worden genomen. Gedeputeerde Staten stellen zich voor, de ingebrachte bezwaren te onderzoeken en daarop nader terug te komen, zo de len zij provinciale Staten mee. Intussen wordt het tegenwoordige voorstel inzake wijziging van het pro vinciaal en tertiair wegenplan zodanig gewijzigd, dat hetgeen daarin is opgeno men ten aanzien van de weg no. 16-bis wordt afgevoerd. Sfond hier acht jaar in het ambt Na acht jaar zijn roeping als gere formeerd predikant in Leiden vervuld te hebben, hield ds. G. F. Hajer gisteravond in de Zuiderkerk zijn afscheidspreek in verband met zijn vertrek naar Beilen. De tekst was 2 Cor. 13 13. ,,De ge nade des Heren Jezus Christus, en de liefde Gods, en de gemeenschap des Heiligen Geestes zij met U allen". Ds. G. F. Hajer bracht de nu achter hem liggende predikantsjaren in Leiden in herinnering. Er is veel gebeurd. In al deze jaren is vreugde en zorg samen met de gemeente gedeeld. Maar heeft deze jarenlange verbintenis nog zin gehad? Is er steeds gezorgd voor de mensen die in moeilijkheden waren? Wat is er overgebleven van de vele ziekenbezoe ken? Eens. vervolgde ds. G. F. Hajer. moeten we voor God verschijnen en alles voor Hem verantwoorden. De ge lovige gaat echter niet alleen het levenspad op. de tekst uit Corinthe spreekt ook van de liefde van Christus. De grote liefde tot de zondaar. Ds. Hajer vond het mooiste van alles dat hij steeds over die liefde had mogen prediken. De gemeente van Leiden is wel eens liefdeloos geweest tegenover de liefde van God maar door bidden om het geloof in Christus, kan alles van Hem verwacht worden. Hij is het, die zich in de kerstnacht met de zondaar één maakte en Hij gaf de Christen de schikking "stellen van hun leerlingen. GEÜNIEERDE LOGE VAN THEOSOPHEN. De Meesters van Wijsheid". Zondag werd voor de Geünieerde Loge van Theosophen, een voordracht gehou den onder de titel „De Meesters van Wijsheid". De „Meesters van Wijsheid" zijn men sen. die zichzelf gedurende vele levens hebben bekwaamd in geestelijke kennis en die er na een voortdurende strijd in zijn geslaagd hun lagere natuur te lou teren, zodat deze zich kon verenigen met hun geestelijke natuur. De „mees ters" zijn dus mensen, die zich door eigen inspanning vervolmaakt hebben en" goddelijke en onsterfelijke wezens zijn geworden. De „Meesters van Wijsheid" vormen een groep, die in de Theosophische litte ratuur de Witte Loge wordt genoemd. Zolang de mensheid bestaat hebben de leden van deze Loge haar bijstand ver leend op haar moeizame weg naar in nerlijke ontplooiing. Zij hebben allen toegang tot dezelfde bron van aloude kennis, die zij van ge slacht op geslacht bewaren en ter be- Ds. G. F. HAJER Leidse groenteveiling bereikte mijlpaal De algemene ledenvergadering, welke de Coöp. Groente-, Fruit- en Bloemen veilingvereniging „Leiden en Omstre ken" G.A. vrijdag in „Den Burcht" hield, droeg een enigszins feestelijk karakter. Juist op die dag had namelijk de omzet over het lopende jaar het bedrag van 10 miljoen bereikt, hetgeen reeds bij de aanvang van de vergadering tot uit- drukkmg kwam door het. uitreiken van een surprise aan alle leden. De voorzitter, de heer B. v. Vliet, heette in zijn openingswoord alle aan wezigen. in het bijzonder de ere-voor- zitter, de ere-leden en de vertegenwoor diger van de Coöp. Boerenleenbank, van harte welkom. Met grote vreugde deed hij mededeling van het feit, dat heden de mijlpaal van 10 miljoen bereikt was. Spreker memoreerde, dat de omzet, welke vóór 1940 nooit meer dan 1 mil joen bedroeg en in de periode 1945 1950 steeds rond de 5 miljoen schom melde. daarna geleidelijk en regelmatig was gestegen, dank zij de grotere inten sivering in de teelt en de steeds stijgen de vraag naar de produkten in het buitenland. Hij huldigde de voorgangers, die het aangedurfd hadden de zware lasten op zich te nemen door met wei nig geld een veilingbedrijf op te zetten, dat tenslotte tot een dergelijk resultaat geleid heeft. Hij sprak de hoop uit, dat dit resultaat wel een mijlpaal, doch geen sluitstuk zou zijn. Aanknopend aan de uitgereikte surprise, waarbij ook een chocoladeletter V. was. deelde hij mede, dat deze V betekende Vreugde. Vrede en Voorspoed, maar ook Volharding, Vriend schap en Victorie Hierna werden de leden, die in 1956 overleden waren, de heren M. W. v. Paridon, P. Volwater en J. v. d. Lubbe, staande herdacht. De bestuursleden, de heren B. v. Vliet en L. Snoeker. die aftredend waren, zagen hun mandaat met grote meerder heid vernieuwd. De heer J. L. v. d. Post. die niet herkiesbaar was. werd als lid van de Raad van Toezicht opgevolgd door de heer N. J. v. Schie. Voorts werd het bestuur uitgebreid met 2 leden, t.w. de heren J. P. B. v. d. Poel en M. L. Hageman. als vertegenwoordigers van de spruiten- en uientelers. Het uittre dende lid van de Raad van Toezicht, de heer J. L. v. d. Post, werd dank gebracht voor het goede werk dat hij in zijn zit tingsperiode verricht had. Vervolgens werd de begroting voor 1957. na uitvoerige toelichting door de voorzitter, door de vergadering goedge keurd. waarna nog een zeer geanimeer de rondvraag volgde. PERSONEELSVERENIGING „OUDERZORG - DE RIDDER" VIERT FEEST Ter gelegenheid van het vijf-jarig bestaan van de Personeelsvereniging „Ouderdag - De Ridder" te Leiderdorp heeft men zaterdagavond in „Den Burcht" vrolijk feest gevierd. Na een inleidend woord van de voor zitter. de heer G. J. Dieseraad. werd een gevarieerd cabaretprogramma afge werkt. Arie Westgeest nam de confe rence voor zijn rekening en diende in een minimum van tijd een maximum aan humor op. Vooral zijn sneldichten, waarvoor hij enkele aanwezigen tot onderwerp koos. waren zeer geslaagd. Henny Choufour toonde zich in klas siek en modern een veelzijdig acco- deonist. Zeer geslaagd was ook het op treden van Do-re-mi, een muzikale clown, die over een grote gave van humor beschikt en wiens fietsbellen- s.vrtBbnie groot succes oogstte. Verder waren er „The three Reylies", die o.a. op hun mondorgel een bijzonder ge slaagde imitatie van een straatorgel gaven en de twee-en-een halve Waco m's, die zorgden voor goede acrobatiek. Over de gehele linie een programma, waardoor de „Ouderzorgers" alle zorgen vergaten en waarmede zij zich kostelijk amuseerden. Een geanimeerd bal be sloot deze vrolijke lustrumviering. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het Doet. ex. Gen. II mevr. E. R. MulderRoodenburg (Lei den) en de heren H. Alberts (Den Haag), F. C. Boersma (Vlaardingen). B. Buis ((Hengelo), B. H. A. Dezen- tje (Den Haag). N. Kosten (Lei den), J. L. Stam (Goes) en Tan Tek Tjie (Leiden): semi-artsexamen de heren P. B. den Bakker (Vlaardingen) P. J. H. Lamaker (Scheveningen), N. Ree (Den Haag) en L. Stein (USA); artsexamen mej. E. J. M. Reijnhart (Velsen) en de heren O. E. Awani (Scheveningen). F. P. T. H. Holtzer (Den Haag). J. Hrouda (Oegstgeest). P. W. de Rooy (Den Haag) en J. Sack (USA). opdracht om iets van zijn leven te maken. We gaan uiteen, besloot ds. Hajer. maar God houdt ons toch met zijn liefde vast. Na het zingen van gezang 28 2 sprak de vertrekkende predikant nog een kort persoonlijk woord tot de kerkeraad en gemeente. Het is niet altijd gemakkelijk gegaan in Leiden. Ds Hajer heeft ter dege de zorgen van een predikant in een stad gevoeld, maar toch heeft, hij steeds met vreugde zijn werk kunnen verrichten. Hierna sprak ds. K. Schouten uit Lisse nog een kort woord namens de classis Leiden. Als afgevaardigde van de gemeente en kerkeraad sprak ds. K. Dronkert, De gemeente zong haar scheidende predikant toe met psalm 121. DUBBEL NEDERLANDS HUWELIJK TE MELBOURNE Onder grote belangstelling van de zij de van de Nederlandse gemeenschap te Melbourne is daar zaterdag een dubbel huwelijk gesloten. In de St.-Anthony- kerk in Glenhuntly huwde een broer en een zuster met hun verloofden, die ze reeds van jongsaf aan kenden. Maria Bazelmans <24) huwde Albertus Vasen <24) en Henricus Bazelmans (31) met Adriana van Thiel (25). Beide bruidegoms zijn studenten in de biologie aan de universiteit van Melbour ne. De romance begon jaren geleden in Oegstgeest en in Leiden: in Oegstgeest woonde de familie Bazelmans. terwijl Albertus Vasen en Adriana van Thiel in Leiden woonden. die door strenge geloften van geheim houding zijn gebonden. Wanneer in de loop der tijden de leerstelingen, die door de meesters of hun discipelen zijn verspreid, weer verwateren of in onbruik haken, treedt een der leden van de Witte Loge in het openbaar op om deze voorschriften opnieuw te bren gen. iedere meester brengt weer de zelfde zedeleer, dezelfde wijsheid, op een wijze, die is aangepast aan de behoeften van het volk, waarvoor hij predikt. En na verloop van enige tijd. wordt de meester gewoonlijk tot een god verhe ven. de levende, geestelijke kennis, die hij verkondigde, wordt door zijn latere volgelingen verwrongen tot starre dog- masê. een steeds groeiend ceremonieel wordt ingevoerd en een nieuwe gods dienst ontstaat, die onverdraagzaam is tegenover andere godsdiensten, waarin men niet dezelfde bron van kennis, naastenliefde en wijsheid herkent. Maar degene, die zonder vooringeno menheid doordringt tot de kern van de grote wereldgodsdiensten zal ontdek ken, dat deze kern dezelfde is in alle. Want. zoals de Theosophie leert, alle grote godsdiensten bevatten een aspect van dezelfde Eeuwige Waarheid, de Wijsheidreligie, of Goddelijke Wijsheid, Theosophie. Zeven maanden geleden kwam Hen ricus Bazelmans naar Australië .daar voor was hij officier in het Ned Leger en verbleef 3 jaar vanaf 1946 in Indone sië Tien weken geleden kwam de andere bruidegom Vasen op zijn voorstel ook naair Australië. Poncl sterling stevig gestut Maar de enige werkelijke bezuiniging kan men in de te zware defensielasten vinden (Van onze Londense correspondent) Verwacht wordt, dat Engeland spoedig bij de Ver. Staten zal aan kloppen voor een nieuwe dollarlening. De bedoeling is bij de Amerikaanse Export- en Importbank een krediet aan te vragen van ongeveer vijfhonderd miljoen dollars. Het bedrag van 1300 miljoen dollars - dat het Internationale Monetaire Fonds aan Engeland heeft verleend, is blijkbaar onvoldoende. De bedoeling van de opneming van het laatste bedrag was om de positie van het pond sterling zoveel mogelijk te versterken en de wereld te tonen dat er geen noodzaak bestaat om wegens de Britse valuta in een paniekstemming te geraken Overheidsuitgaven moeten omlaag Het I.M.F.-krediet beoogt voor al les het vertrouwen te herstellen. De lening bij de Export- en Import- bank (een Amerikaanse regeringsin stelling) heeft ten doel middelen te verschaffen ter dekking van de enor me aankopen van Amerikaanse olie en andere goederen, welke anders door het Suezkanaal Engeland be reikten. Engeland heeft zich verplicht om de I.M.F.-lening in drie jaar af te lossen. De actie van de Britse regering om het pond te redden, heeft reeds dade lijk tot een versterking van dit betaal middel geleid en Londen hoopt, dat de psychologische invloed van de geno men maatregelen een duurzaam karak ter zal dragen. Want zolang het Suez kanaal gesloten blijft, zal er in econo misch opzicht niets opzienbarends kun nen gebeuren. De dollarreserves zien er thans tenminste wat minder bloedarmig uit dan in de afgelopen anderhalf jaar. Het belangrijkste op het ogenblik is, dat de Britse economie geen teke nen toont van verergerde inflatie, al ting 64ay li ngenjxv auu..h is het onvermijdelijk dat door de slui ting van het Suezkanaal en de ben zinebelasting de prijzen zullen stijgen. Reeds tevoren Maar reeds vóór het kanaal dicht ging, waren er tekenen dat de inflatie enigszins aan het luwen was, en de verwachting bestaat, dat deze ontwik keling ziüh, zodra het kanaal weer open is, zal doorzetten. Hierop vooral is het vertrouwen in het pond sterling gegrond. Deze gun stige wending in de Britse economie is een rechtstreeks gevolg van de krediet besnoeiing en het in toom houden van al te wilde beleggingen. Maar deze stand van zaken wekt tevens bezorgd heid op. omdat het gevaar bestaat dat ondanks de versterking van het pond en de deflatiepolitiek der regering, evenals drie jaar geleden, de vooral voor de export noodzakelijke beleggin gen slechts tot stand zullen kunnen worden gebracht door een nieuwe por tie inflatie, hetgeen daardoor zal leiden tot een verzwakking van de economie met gelijktijdig een herstel van het pond als symbool van een in wezen on gezonde toestand! Het euvel, waaraan Engeland lijdt, is dat het nog altijd de toekomst op offert aan het heden. Natuurlijk wil niemand zover gaan als de Russen, die het heden opofferen aan de toekomst! Het probleem is hoe een middenweg te vinden, welke het pond versterkt, maar de economische groei onbelem merd laat. In financiële kringen in Londen helt men over naar het standpunt, dat ook van particuliere Amerikaanse zijde is bepleit, namelijk dat de enige uitweg een drastische vermindering van de overheidsuitgaven is en tevens een verlaging der inkomstenbelasting. De moeilijkheid blijft dat de enige werkelijke bezuiniging gevonden dient te worden in de zware defensielasten. Tegen deze achtergrond dient men de herhaalde pogingen van de Britse regering te bezien om de gezwollen strijdkrachten in te krimpen en te vervangen door een in hoge mate mechanisch en mobiel oorlogsappa raat. Bestrijding der R. M. S. Luitenant-kolonel Soemoal, comman dant van het zevende militaire terri torium (Ambon) heeft medegedeeld, dat in Oost-Indonesië een speciale legereenheid zal worden ingesteld voor het liquideren van de resten van het leger van de Republiek der Zuid- Molukken op Ceram. De leden van de beweging der Zuid- Molukken houden zich in het bergach tige binnenland van Ceram schuil, sinds de troepen van deze „republiek", die in mei 1950 in Ambon, de hoofdstad der Molukken. werd geproclameerd, door het Indonesische leger werden versla gen. Overste Soemoel deelde mede, dat deze speciale legerafdeling met de mo dernste wapens zal worden uitgerust. Er opereren volgens hem nog 2 000 RMS-volgelingen op Ceram. „De laatste tijd hebben zij getracht in contact te komen met de bevolking van Ned. Nieuw-Guinea, doch tot dusverre zijn deze pogingen mislukt", aldus overste Soemoeal. Kerkelijk Leven NED. IIERY. KERK Aangenomen naar Drachten (voor bbs. werkzaamheden) H. J. Visser te Saaxum (Gron.). Benoemd tot hulpprediker te Niehove E. M. Roebert, hulppred. te Nlekerk- Vlledorp (Gron.). GEREF. KERKEN Beroepen te Nagele (N.O.P.) A. J. Jel6- ma. kand. te Amsterdam. Aangenomen naar Dronryp G- H. Ger ritsen. kand. te Groningen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Mldwolda (Old.) W. van Heest te Rozenburg en H. v. d. Schaaf te De Kr lm. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Middelburg W. C. Lamaln te Grand-Rapida (U.S.A.).

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3