De „Statendam" sloeg op drift HONGARIJE TELEFUNKEN Vijf slepers haalden Statendam binnen en stoomden naar Schiedam Burgemeester van der Weijden van Noordwijkerhout jubileert Met een enkel woord Agenda MAANDAG 17 DECEMBER 1956 Vervolg van pag. 1 Er Mas geen direct gevaar voor het schip 's .Middags om drie uur bevond de Statendam zich op 52.17 noorderbreedte en 2.48 oosterlengte, dat Is ongeveer 50 mijI west ten noorden van Hoek van Holland. Van boord werd gemeld dat het schip langzaam een noordelijke koers stoomde met een snelheid van vier tot vijf mijl. Aan boord was alles ffel. Direct gevaar was er niet voor het schip dat langzaam voor de storm weg liep en niet naar de kust werd gedreven. De sleepboot Titan stond geregeld In radio-telefonische verbinding met de Statendam. De sleepboot peilde het mailschip voortdurend en veranderde indien nodig van koers. Ongeveer een uur varen achter de Titan kwam de Cycloop. Beide sleepboten stonden even eens radio-telefonisch met elkaar in verbinding en de Cycloop regelde haar koers naar die van de Titan. Gemakkelijk hadden de niet al te grote sleep boten het echter niet. Dat bleek wel uit de gesprekken die belde kapiteins met elkaar en met de Statendam voerden. Peilend naar hef doel Tussen vier en vijf uur in de middag peilde de Titan het mailschip met de radio verscheidene malen en het was even over halfzes dat men op de sleep boot het rondzwaaiende zoeklicht van de Statendam in zicht kreeg. Om kwart voor zes was de sleepboot nog maar weinig van de Statendam verwijderd. Aan boord maakten men de trossen gereed om het mailschip vast te ma ken. Het was om kwart over zes toen de gezagvoerder van de Titan over de radio meldde dat de tros was overge bracht en dat het slepen was begon nen. Korte tijd later kwam de Cycloop bij de Statendam aan. In de loop van de avond bracht deze sleepboot een tros uit op de Titan. Beide sleepboten trok ken de Statendam op de wind en be hoedden het schip zo voor verder weg- 0 Vervolg van pag. 1 Amerika helpt tie Oostenrijkers In de nacht van zaterdag op zondag zyn 959 Hongaren over de Oostenrijkse grens gekomen. Zaterdag overdag pas seerden 192 vluchtelingen de grens. Van nacht zijn 1040 Hongaren Oostenrijk bin nengekomen, mede dank zij de dichte mist in het grensgebied. Twee Westelijke journalisten, die uit Hongarije uitgewe zen zün Erich Waha van het Ameri kaanse persbureau .Associated Press en Richard Kilian van de Londense ..Daily Express", verklaarden zondag bij aan komst in Wenen, dat zij onderweg maar weinig Russische tanks hadden gezien. Zij ontmoetten slechts één controle post. niet ver van de grens. Amerika zal vier miljoen dollar ter be schikking van Oostenrijk stellen ter verlichting van de last. die dat land te dragen heeft gekregen door de komst van vluchtelingen uit Hongarije. Ame rika had al een miljoen dollar voor de vluchtelingen gegeven. Oostenrijks bladen berichten, dat drie individuen, sprekend met een buiten lands accent, een poging hebben ge waagd om de twee kinderen van de Hon gaarse voetballer Grosics uit een Weens hotel te ontvoeren. Mevr. Grosics is daarop onmiddellijk met haar 2 doch tertjes naar Italië vertrokken. Volgens het blad van de Hongaarse communistische partij. Nep Szabadsag. is een speciale afdeling van het parket bezig met herziening van enkele dui zenden vonnissen, die onder het bewind van Rakosi en Gerö zijn gewezen. De communistisohe jeugdbeweging „Jonge Pioniers" in Hongarije is ont bonden. Zij zal worden vervangen door een organisatie, die ,.de goede dingen van de padvinderij" zal overnemen, zo meldt Radio-Boedapest. De „ideologische beginselen" van de padvinderij zullen niet worden overgenomen. INeliroe en Eisenhower voeren besprekingen Geen opzienbarende besluiten verwacht Premier Nehroe van India is zondag in Washington aangekomen voor bespre kingen met president Eisenhower. De premier werd met militaire eer ontvan gen. toen hij in de Amerikaanse hoofd stad uit het vliegtuig van president Ei senhower stapte, waarmee hij het laat ste deel van zijn reis - van Engeland naar Amerika - had afgelegd. Zaterdag had Nehroe een gesprek van 45 minu ten met de Britse premier Eden. hun eerste onderhoud sedert het uitbreken van de crisis in Hongarije en het Mid den-Oosten. Het onderhoud droeg, naar men in welingelichte kringen aanneemt, een algemeen karakter. Toen Nehroe op London Airport aankwam en hem ge vraagd werd of hij van plan was de vre de met Eden te herstellen, zei hjj, dat dit niet nodig was, daar zij geen ruzie hadden gehad. „Onze houding was kri tisch, maar India heeft geen twist met Engeland". In Washington werd Nehroe begroet door de vice-president Nixon. Zowel Nehroe als Nixon verklaarden, dat het bezoek kwam op een belangrijk en misschien zelfs beslissend ogenblik in de geschiedenis. India ls de grootste democratie in de wereld, de Ver. Staten de op een na grootste, aldus Nixon. Wij zijn het wel niet altyd met eikaars politiek eens, doch wij streven beide naar een wereld waarin de mens vrij kan zijn, zo zei hij. Nixon was ervan overtuigd, dat Nehroes besprekingen in Washington niet slechts zullen bijdragen tot beter begrip tussen India en de Ver. Staten, doch tevens tot een op vrijheid en recht gebaseerde vre de in de wereld. De Indiase premier is zondag direct met zijn besprekingen in de Amerikaan se hoofdstad begonnen. Na een lunch met Eisenhower op het Witte Huis ont ving hij in Blair House, de residentie van officiële gasten van de president in Washington, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Dulles. Het on derhoud duurde een uur. Vandaag ver trok Nehroe met Eisenhower naar de boerderij van de president in Gettys burg. De laatste maal dat Nehroe de Ver. Staten bezocht was in 1949. Waarnemers geloven, dat Eisenho wer en Nehroe in het Witte Huis en op Eisenhowers boerderij in Gettys burg voornamelijk de kwesties van het Midden-Oosten, Communistisch China en Oost-Europa zullen bespre ken, doch zij verwachten geen op zienbarende besluiten of overeen komsten. drijven. Zij wachtten op de Zeeland, die na aankomst direct een tros op de Sta tendam zou aanbrengen. Twee kleine havenslepers van Weismuller, de Hector en de Nestor, werden, nadat de Zeeland uit IJmuiden was vertrokken, ook nog naar zee gezonden om zich bij de sleep te voegen. Het hoofdkantoor van de Holland Amerika Lijn te Rotterdam ontving in de loop van gisteravond een telefoni sche mededeling van de directieleden van de H.A.L., die aan boord van de Statendam zijn, dat de sleepboten had den vastgemaakt. „Varen op naar Rot terdam, waar maandagmorgen om tien uur verwacht. Beide machines draaien langzaam mee", meldde toen het be richt. (ingez. Med.-Adv.) 12 missionarissan vermoord op Nieuw-Guinea Volgens het te Sydney verschijnende blad „Mirror" zijn 12 Lutherse missie- onderwijzers door bijgelovige inboor lingen in Nieuw-Guinea op de grens tussen het Australische en Nederland se gebied vermoord. De missionarissen waren zelf inboor lingen; twee Europeanen schijnen zich, aldus het blad, In veiligheid hebben gesteld. Dit afschuwelijke bloedbad zou heb ben plaatsgevonden bij de Wissel meren. De missionarissen werden ervan be schuldigd het sterven van varkens in de hand te hebben gewerkt. De groep was slechts kort in het ge bied aanwezig en kwam per vliegtuig; ook het vliegtuig werd vervolgens vol komen vernield. Adelborsten defileerden veer Prinses Beatrix Met een zo mogelijk nog grotere mili taire nauwkeurigheid dan andere jaren reeds het geval was wanneer zij tijdens het jaarlijks assaut voor hun feeën en de Helderse bevolking een mars door de stad maakten, hebben de adelborsten van het Koninklijk Instituut voor de Marine zaterdagochtend gedefileerd voor hun koninklijke gast van dit jaar. Prinses Beatrix. Voorafgegaan door vaandel en vaandelwacht marcheerden de adelborsten aan de Prinses, die op het bordes van de Marineclub stond, voorbij, terwijl de Marinierskapel van de Kon. Marine de defileermars ten gehore bracht. Direct na het défilé keerde de Prinses, na de samengestroomde menigte te hebben toegewuifd, terug naar het Instituut voor de Marine. Openlegging verborgen vallei op Guinea Sluitstuk in de bestuitrsvestiging Controleur Veldkamp van het binnenlands bestuur op Ned. Nw Guinea ls op 10 december met een kleine groep naar de Ballemvallel vertrokken. Deze vallei is ten zuiden en ten noorden door ontoegankelijke gebergten en moeras sen afgesloten en van de kust af alleen per vliegtuig te bereiken. Sedert enige jaren werken Amerikaanse zendelingen onder de betrekkelijk talrijke bevol king, die deze verborgen vallei bewoont en die voorheen nimmer contact heeft gehad met de buitenwereld. Thans volgt het bestuur voor de verdere openleg ging van het gebied, dat tot de laatste witte vlekken op de kaart behoort. Het is een sluitstuk in de systematische openlegging en bestuursvestiging. die in 1953 is begonnen en waarbij tot nu toe zeven nieuwe onderafdelingen met Europees bestuur werden ingesteld. stijl en perfectie sinds 1 903 De Baliemvallei trok eerder belang stelling. toen daar in 1944 een Ameri kaans vliegtuig met miltairen op een pleiziertocht verongelukte. De overle venden, die een maand in de vallei doorbrachten, werden op spectaculaire wijze gered, waarvoor o.m. een kleine bulldozer werd „gedropt" voor de aan leg van een landingsplaats. Aan de huidige openlegging is een aantal experimentele vluchten vooraf* gegaan, die gepaard gingen met onder zoekingen onder de bevolking. De land bouw bleek er op een redelijk hoog peil te staan"; een van de medische rap porten melde, dat het menu ter plaatse een redelijkp eiwitvoorziening omvat. Controleur Veldkamp zal op deze nieuwe bestuurspost vergezeld worden door de politie-inspecteur Schulz. de te legrafist de Mooy en een aantal Papoea- In stil weer en een afgeslechte zee Speciale berichtgeving) Zo rumoerig van storm en ongeluk de zondag was geweest, zo rustig alsof er geen vuiltje aan de lucht was, haalden vanmorgen omstreeks half 10 de vijf sleepboten van Wijsmuller de Statendam de Waterweg binnen. De bin nenkomende vaart was ervoor stopgezet. De uitgaande schepen werden ge waarschuwd de sleep de ruimte te geven en langzaam te varen. Het regende licht, er was weinig wind en het zicht was wat nevelig. De Rijkshavenmeester gaf toestemming voor binnenvaren en de „Wijsmullertjes" trokken zegevierend de 24.000 tonner, die slechts heel langzaam met beide schroeven meedraaide, het zeegat binnen. Voor rederij en werf was het wel een andere binnenkomst dan men zich had voorgesteld. Omstreeks kwart over 5 vannacht was de sleep voor de Waterweg verschenen. De sleepboten hielden de Statendam gaande in afwachting van daglicht. De zuidwester storm was gaan liggen. De zee was veel afgeslecht. Toen de dag kwam bleek de sleep langzaam in een noordelijke koers te varen. De sleep boten waren bezig hun trossen in te korten om zodoende bij het binnen varen van de Waterwegmond het grote schip beter in bedwang te hebben. Omstreeks kwart over 9 kwamen drie sleepboten van de werf Wilton - Fijenoord de rivier af. Zij wachtten binnen de pieren de sleep op om deze verder te assisteren. Bij het konvooi zag men de beide sleepboten van L. Smit en Co's Internationale sleepdienst de Maas en de Blankenberg, die voor alle zekerheid in de buurt waren ge bleven maar van wier diensten men geen gebruik heeft gemaakt. Om 9 uur 35 was de sleep binnen de pieren. Zij hield de zuidzijde van het vaarwater waardoor de afkomende schepen, een kustvaarder, een tanker en een Libertyschip ruimte genoeg had den om te passeren. Voorop trokken de Zeeland, de Titan en de Cycloop. Aan het achterschip van de Statendam hin gen de twee kleine kustslepers van Wijsmuller, de Hector en de Nestor. De Nestor gooide reeds binnen de pieren de tros los en keerde naar r.ee terug om zo snel mogelijk naar IJmuiden te varen, waar gedurende deze gehele operatie vrijwel geen sleepboot meer disponibel was. Ook de Cycloop gooide agenten. Dp KLM zal. zolang nog geen nieuwe landingsbaan is aangelegd, door middel van „droppings" voor de bevoor rading van de nieuwe, afgesloten post zorgen. Het vliegtuig, waarmee de eer ste groep vertrekt, is een Beaver, die op een vliegveldje, dat tijdens de voor bereidende werkzaamheden werd aange legd. kan landen. Het eerste werk zal gericht zijn op het vestigen van vriend schappelijke betrekkingen met de inwo ners en de aanleg van een Dakota- vliegveld in de verborgen vallei, die daarmee definitief in het wereldverkeer zal zijn opgenomen. Britse minister sprak met Turken over Cyprus De Atheense pers berichtte zaterdag, dat de Griekse regering de Britse ont- werp-constitutie voor Cyprus heeft ver worpen; de voorstellen van de Britse rechtsgeleerde Lord Radcliffe in hun huidige vorm zijn niet aanvaardbaar omdat zij niet voorzien in de toepassing van het zelfbeschikkingsrecht op Cyprus na verloop van zekere tijd en omdat de Britse regering aartsbisschop Makarios niet wenst vrij te laten. De Britse minister van Koloniën. Len- nox-Boyd, heeft zondag in Istanboel twee uur met de Turkse premier, Men- deres, over de kwestie-C.vprus gesproken. Hij verklaarde na het onderhoud, dat Menderes beëindiging van de geweldda den der Grieks-Cyprische verzetsbewe ging vóór invoering van een nieuwe grondwet voor Cyprus had geëist. Toen Lennox-Boyd zondagochtend uit Athene in Istanboel arriveerde, zei hij, dat hij niet alleen wilde spreken over de grondwetsvoorstellen, die Lord Rad cliffe heeft opgesteld (en die vermoe delijk binnenkort gepubliceerd zullen worden), doch ook over de kwestie-Cy- prus in het algemeen. Uit gezaghebbende Turkse bron is ver nomen. dat de Turkse leiders wijziging van sommige van Radcliffes voorstellen inzake de verzekering van de gelijke rechten van Grieken en Turken op Cy prus hebben gevraagd. Volgde in 1931 zijn vader in Nieuwkoop op en kwam in 1952 naar Noordwijkerhout Op 29 december a.s. zal het 25 jaar geleden zyn dat burgemeester P. M. M. van der Weijden als burgemeester van Nieuwkoop werd geinstalleerd. Bij K.b, van 16 december 1931 werd hy als zodanig benoemd als opvolger van zyn vader. Met ingang van 1 juni 1952 werd de heer van der Weijden benoemd tot burge meester van Noordwijkerhout. De officiële viering van het zilveren ambtsjubi leum zal samen vallen met de ingebruikneming van de uitbreiding van het ge- roeentehuis te Noordwijkerhout waarschijnlijk op 17 januari a.s. De heer van der Weijden werd op 23 mei 1905 te Nieuwkoop geboren en was sedert 1920 werkzaam ter secretarie van Nieuwkoop, eerst als volontair en later als ambtenaar. Toen zijn vader met pen- j sioen ging, werd hij als opvolger be noemd. Met. lede ogen zag Nieuwkoop zijn burgemeester op 1 juni 1952 naar Noordwijkerhiut vertrekken, waar hij burgemeester van Iersel opvolgde. De installatie in Noordwijkerhout had plaats op 17 juni d.av,. Hoewel burgemeester van der Weijden dus nog maar betrekkelijk kort in Noord wijkerhout is, wil men het jubileum niet ongemerkt voorbij laten gaan Per slot van rekening is de tijdsduur niet het be langrijkste, wel belangrijk is dat. de bur gemeester zich in de afgelopen jaren een burgervader heeft getoond, die zich ge heel geeft aan de behai'tiging van de be langen der gemeente. Gezin Zandvliet herenigd Op dezelfde manier als zijn zusjes en broertjes .,de kinderen Zandvliet die. zoals bekend, enige tijd geleden als verstekelingetjes van Australië naar Nederland voeren om bij hun moeder in Den Haag te kunnen komen, is de 17-jarige A. L. Zandvliet zaterdag avond te Rotterdam aangekomen. Deze jongen kwam namelijk uit Amerika als verstekeling mee op de „Westerdam". Hu was de enige van het gezin, die nog in het buitenland was. Zijn vader keer de onlangs als werkend passagier naar Nederland terug. Kort nadat de „Westerman" uit New York vertrokken was. meldde de jon gen zich bij de kapitein. Bij aankomst te Rotterdam is hij via de kinderpolitie naar zijn ouders gebracht. (Ineez. Meded.-Adv.T Bij Bhenmatische Pijn veroorzaakt door onzuiver bloed brengt Kruschen uitkomst. Dat komt door de bloedzuiverende kracht van Kruschen. De zes minerale zouten waaruit 't is samengesteld, heb ben zo'n aansporende werking op de bloedzuiverende organen, dat 't bloed van stonde af aan sneller gaat stromen. Onzuiverheden daarin kunnen zich niet meer vastzetten in de gewrichten en zo veroorzaken die ook niet de pijnen meer, die U nu dag en nacht kwellen. weldra de tros los en keerde bij de berg- haven de steven naar zee. Met vier stoten op de fluit nam de sleepboot afscheid van de Statendam en deze groette met vier stoten terug. De Drydock I en de Wiltons maakten toen aan de voorsteven van de Sta tendam vast en de Drydock II ging de Nestor aan het achterschip ver vangen. Zo voer het konvooi lang zaam dc Waterweg op naar Schiedam waar de sleep omstreeks 1 uur bij Wilton-Fijenoord aankwam. BINNENLAND De 34-Jarige locomotiefmaohinist N. Scheijen uit Geleen is bij een ongeval in een steengang op de 548 meter verdieping van de Staatsmijn Maurits omgekomen De man was gehuwd en had een kind. Te Marclnelle zyn in de Bois du Cazier op een verdieping van 1035 meter nog twee lijken ontdekt. Het betreft hier die van de Nederlandse Ingenieur Jan Stroom en van de Fransman Marceau Calllard. Te Den Haag ls vrij onverwacht op 71-Jarlge leeftijd overleden de heer Nico- laas Martinis Graafland, sinds 1929 secre taris van het hoofdbestuur van de ver eniging van leraren en onderwyzers in de lichamelijke opvoeding. Zaterdagmiddag is in de nieuwbouw van de wijk Hoograven" te Utrecht een zesjarig jongetje uit deze buurt by het spelen ln een bouwput geraakt en ver dronken. De Staatssecretaris van Oortog, mr. F. J. Kranenburg, heeft zaterdagmorgen in Pulchri Studio te Den Haag de ten toonstelling van Inzendingen van de foto-, teken- en sohilderwedstrijd voor militairen 1956 geopend. De 79-Jarlge A. van Oord uit de be- jaardeninriohting „Neyenstede" te Amers foort ls zaterdagavond omstreeks zeven uur bij het onvoorziohtig oversteken van het Plansoeu West by de Utrechtsestraat gegrepen door een vrachtauto. De oude man werd maar even geraakt, maar kwam zo sleoht terecht, dat hij met een schedel- basisfractuur naar het St. Elisabethzie- kenhuls moest worden vervoerd. De afge lopen nacht ls hij aan zijn verwondingen overleden. De Kon. Ned Bond tot het redden van drenkelingen heeft een eigen bonds- bureau. Het is zaterdagmiddag te Haar lem officieel in gebruik genomen. De voorzitter van de Bond. de heer J. P. Weyburg. commissaris van politie te Vel- zen. die lange tijd voor de oprichting van het bureau heeft geijverd werd bij deze gelegenheid benoemd tot erelid van de Bond. De vereniging voor de Staathulstooud- kunde heeft op haar gewone algemene vergadering, welke zaterdag in Utrecht is gehouden aandacht besteed aan het vraagstuk „Welvaart en verdeling". In aanwezigheid van Rotterdam's burgemeester, mr. G. E. van Walsum. hield de contact-commissie voor natuur- en landschapsbescherming zaterdagmiddag in het Groothandelsgebouw te Rotterdam een openbare ledenvergadering, waarop gespro ken werd over de invloed van de komende waterstaatkundige veranderingen ln het westen van ons Tand. op de mogelijkheden voor de recreatie, terwijl ln het bijzonder de betekenis van de natuurterreinen „De Beer" op het eiland Roozenburg en de Brabantse Biesbos werd belicht. De Westdultse autoriteiten hebben machtiging verleend tot invoeren uit Ne derland ter waarde van 7.875 000 D M., waarvan industriële produkten voor 6 mil joen D.M., drukkeryprodukten. voor zover niet geliberaliseerd, voor 1 miljoen D M., linnen- en vlasgarens voor 600.000 D.M. en diverse textlelprodukten voor 250.000 DM, BUITENLAND De Noordkoreaanse generaal Tsjoeng Toek-rok heeft in een bijeenkomst van de militaire bestandscommissie te Pan Moen Djon geprotesteerd tegen overvallen en ontvoeringen ln Noord-Korea door geal lieerde troepen. Hy overhandigde een lijst met de namen van 150 Noordkoreanen die volgens hem in de laatste drie jaar met geweld naar Zuid-Korea zijn ontvoerd. Generaal Matthew K. Deiohelman, hoofd van de geallieerde delegatie, heeft de be schuldiging verworpen en gezegd, dat er geen enkel bewijs is dat de genoemde over vallen door geallieerde militairen zyn ge pleegd De sneltrein van Havanna naar San tiago de Cuba Is zondag op de grens van de provincies Camaguey en Las Villas in botsing gekomen met een vrachtauto. Ne gentien mensen zijn om het leven geko men en 21 gewond. Te Trenton ln de Amerikaanse staat New Jersey is zondagochtend vroeg brand gesticht in twee kerken. De schade wordt geraamd op 200.000 dollar. Voorts zyn po gingen ontdekt om nog twee kleine kerken in brand te steken, ontdekt. Verscheidene treilers, waaronder vyf Nederlandse, zyn in het weekeinde de haven van Cherbourg binnengelopen met het oog op de storm in het Kanaal. De Westduit9e minister van Buiten landse Zaken, Von Brentano. zal in het begin van het komende Jaar een officieel bezoek brengen aan Australië. De 16-Jarige prinses Sjahnaz van Perzië, dochter uit het eerste huwelijk van de Sjah. heeft zich verloofd met de 28-Jarige zoon van generaal Zahedle de gewezen premier die drie Jaar geleden de regering van Mossadeq omverwierp. De Zweedse generale staf heeft de vor ming voorgesteld van een speciale orga nisatie voor bescherming van de industrie tegen spionage, speciaal bij de vervaardi ging van militaire uitrusting. In het voor stel wordt eraan herinnerd, dat de Zweedse industrie na de tweede oorlog verscheidene keren het voorwerp is geweest van onbe scheiden belangstelling en dat nog maar enige maanden geleden een SovJetrusslsche spion veroordeeld i6, die de Russische am bassade inlichtingen had gegeven over de produktle van radar-apparaten voor de luchtmacht. De Amerikaanse koopvaardyvloot zal met 27 tankers en twee vrachtschepen worden uitgebreid, een bouwprogramma, dat 325 miljoen dollar zal kosten. De ton nage van de tankers varieert van 25.000 tot 65.000 ton; de vrachtschepen zullen 24.000 ton meten. Op 14 november Jl. werd reeds een ander bouwprogram van 31 tan kers aangekondigd. Zowel Britse als Ierse militairen heb ben in het weekeinde stellingen betrokken langs de grens tussen Ulster (Noord Ier land) en de Ierse republiek om grens overschrijdingen door het Illegale „Ierse republikeinse leger" te verhinderen. Bij een schietpartij in de nieuwe Arabische wijk van Casablanca (Marokko) eijn zondag vyf politiemannen om het leven gekomen en twee ernstig gewond. Het vuurgevecht ontstond toen de politie een aantal mannen trachtte te arresteren die zich in een huls verschanst hadden. Voorts zijn vijf voorbygangers onder wie een vrouw en twee kinderen gewond. Met ingang van maandagnacht twaalf uur is de benzlneprys ln Frankrijk door de minister van Financien. Paul Ramadier, met zes franiks (ongeveer zes cent) ver hoogd. De prijs zou nu ongeveer 75 Franse franks gaan bedragen, ofwel evenzovele centen, en het ls meer dan ln enig ander land van Europa. De verhoging wordt door de minister gemotiveerd met de verklaring, dat de olie tengevolge van de Suez-affalre een veel langere reis moet afleggen, waar door het transport dertig k veertig gulden per ton duurder is geworden. Een nieuwe slag dus voor het Franse automobilisme. Het onafhankelijke Duitse blad „Die Welt" meldt, dat Bondskanselier Adenauer van plan is begin volgend Jaar een bezoek aan' Washington te brengen voor bespre kingen met president Eisenhower. Dit be richt is nog niet officieel bevestigd. In het noorden van Galllea zyn zon dag de werkzaamheden begonnen voor de bevloeling van de Negevwoestyn met water uit de Jordaan. Een beroemde Italiaanse „ziener", Giuseppe Janigro, die zich bedient van een kristallen bol, heeft gisteren voorspeld dat ex-'koning Faroek van Egypte weer op zijn troon zal terugkeren en dat president Nas ser naar de Sovjet-Unie zal vluchten. Dit alles verwacht hy het volgend Jaar na een korte revolutie ln Egypte. Bij laboratoriumproeven ln een por seleinfabriek te Porsgrund in Noorwegen is men erin geslaagd, beenderporseleln te maken van visgraten. Beenderporseleln wordt op het ogenblik vooral ln Engeland gemaakt. As van dieren beenderen (cal- ciumfosfaat) is een van de grondstoffen voor dit produkt. Er worden vooral exclu sieve en dure voorwerpen van gebakken. Het idee, visgraten als grondstof te ver werken. is afkomstig van een hoogleraar aan de hogeschool te Trondhelm. die er een mogelijkheid in zag voor een nuttig gebruik van de grote hoeveelheden afval van de gefileerde vls-lndustrle in Noord- Noorwegen. De „New York Times" schrijft uit welingelichte bron in Washington verno men te hebben, dat president Eisenhower van plan is president Tito van Joego slavië voor een bezoek aan de Verenigde Staten uit te nodigen. MAANDAG SchouwburgAbonnementsvoorstelling „De grote liefde" door Ned. Comedie. 8 u. nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Leiderdorp. Ver. Gebouw. Kerst bijeenkomst Jonge Kerk 8 uur nam. DINSDAG St. Antonlus Clubhuls: Kerstmiddag Ned. Ver. van Huisvrouwen. 2 uur nam. Den Burcht: Ballet- en toneelavond „Professorenwijk". 7.30 uur nam. Casino-theater: K. en O. Fllmstudle- krlng „Tempi Nostri". 9.15 uur nam. De Doelen: Genootschap Nederland Engeland. Spr. mr. D. Coleman. 8 uur nam. Schouwburg: Abonnementsvoorstelling „De grote liefde" door Ned. Comedie. 8 u. nam. Stadszaal (grote zaal): „Con Amore" zingt het Welnachtsoratorlum van J. S. Bach. 8 uur nam. Wijkgebouw Levendaal: Kerstfeest Ned. Chr. Vrouwenbond. 8 uur nam. Station N.S.: Excursie Ned. Chr. Relsver. „De Sierkan". 2 uur nam. WOENSDAG Schouwburg: K. en O. Wlm Kan, Corrle Vonk en Ria van Veen. 8 uur nam. Ons Centrum (Hooigracht)Streek- bijeenkomst P. v. d. P Spr. Ir. Posthumus over „Europa en Azië". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Jeugdconcert My. voor Toonkunst. 2.30 uur nam. Waaggebouw: Officiële opening Vlees show. 11 uur voorm. St. Antonlus Clubhuis: Aquariumver. „De Natuurvriend". Spr. A. v. a. Nleuwen- huyzen. 8 uur nam. Waaggebouw: Vleesshow 210 uur nam. Stadszaal (grote zaal): My. voor Toon kunst. Wiener Oktett. 8 uur nam. De Kleine Burcht: Ledenverg. Leldse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 u. nam. Cantlne H.C.W. (Zoeterw.weg)Feest avond Alg. Bond van Ouden van Dagen. 8 uur nam. Levendaal 1: Tentoonstelling van kerst stukjes 25.30 en 7.3010 uur nam. Oegstgeest. W. Zwljgerkerk. Kerst meditatie door drs. Joh. C. Brussaard. Zang en declamatie. 8 uur nam. Oegstgeest (Irene): Kersttentoon- stelllng. 34.30 en 810 uur nam. DONDERDAG Levendaal 1: Tentoonstelling van kerst stukjes 25.30 en 7.3010 uur nam. De Lakenhal: Ver. „Oud Lelden". Spr prof. dr. H. Brunstlng over de archeolo gie van Rynland. 8 uur nam. Sohouwburg: K. en O. Wlm Kan, Cor rle Vonk en Ru van Veen. 8 uur nam. WaaggebouwVleesshow 2—10 uur nam. VRIJDAG Inst. v. Prev. Geneeskunde: K. en O.- cursus „Van kind tot volwassene" 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): K. en O. R'dame Philharmonlsah Orkest. 8 uur nam. Olubhuls Borneostraat: Ledenvergade ring Speeltulnver. „Oostericwartler". 8 uur nam. Waaggebouw: Vleesshow 210 uur nam Wijkgebouw LevendaalKerstfeestviering Bijz. Kerkewerk en de Open Deur. 8 uur nam. ZATERDAG St. Antonius Olubhuis: Propaganda- feestavond Ver. tot behartiging der be langen van t.b.c.-patiënten. 8 uur nam. Burgemeester P. Af. M. van der Weijden Moskou ondermijn ttle Arabische landen Noeri es Said over de spanning in Midden-Oosten De Iraakse premier. Noeri es Said, heeft zondag in een radio-rede ver klaard. dat de Sovjet-Unie sedert 1930 „actief bezig is de Arabische landen te ondermijnen". In de tweede wereldoor log heeft de Sovjet-Unie van de om standigheden gebruik gemaakt om van haar legatie in Bagdad een centrum van communistische propaganda te maken. Een tweede gevaar voor de Arabieren is volgens de premier het Zionisme. Veel communisten in het Midden-Oosten zijn Joden en de Sovjet-Unie heeft tot voor kort Israël met wapens en olie ge holpen. „De haat. van de communisten tegen Irak blijkt wel uit de grove leu gens van kameraad Sjepilof (de Sov- jetrussische minister van Buitenlandse Zaken), die enige weken geleden in de Algemene Vergadering van de Ver. Na ties verklaarde, dat „Irak en Israël" zijn overeengekomen Jordanië te verdelen". De Franse communistische partij staat in nauwe verbinding met commu nistische cellen in de Arabische landen. Ook onderhouden de communisten in Irak nauwe betrekkingen met commu nisten in Israël. Na de oprichting van het Pact van Bagdad werd een ..leugencampagne" te gen ons ontketend, doch wij blijven ge duldig en verdraagzaam, aldus de pre mier. Het pact is belangrijk als verdedi ging tegen het communisme en Israël en het heeft een aandeel gehad in het tot stand brengen van de terugtrekking der Britse. Franse en Israëlische troepen uit Egypte. De aanvallen op Irak zijn niet gerecht vaardigd. zo zei Noeri es Said. Hij waarschuwde de Egyptenaren. dat de Russen proberen Egypte tot een botsing met het Westen te brengen, terwijl elk meningsverschil met het Westen op vreedzame wijze geregeld kan worden. TENTOONSTELLINGEN Prentenkabinet (Kloksteeg): Fototen toonstelling Ned. Fotografen Kunstkring (t/m 31 december). Haagweg 92: Tentoonstelling Marcel B. Keezer en Lovis Meys. Dagelijks 10 uur voorm.5 uur nam.; woensdag en vrydag 7'10 uur nam. (tot 6 Januari). BIOSCOPEN Luxor: „Comanche Todd, de blanke Indiaan", 14 jr. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u. Lldo: „Terwille van ons huwelijk", 14 jr Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Bloed ln de zon!", 14 Jr. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „De slaap des doods", 18 Jr. Werk dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Casino: „Het ls feest ln Parijs", 18 jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdag cyclus „Therèse Raquln". De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 22 december 8 uur waar genomen door: Apotheek Vim Driesum, Mare 110, tel. 20406; Zuiderapotheek Lam- menschansweg 4. tel. 23553: Apotheek Oegstgeest, Wllhelmlnaparic 8. Oegstgeest. tel. 26274. 6 B(| geen gehoor bij Uw hulsarts ot specialist, bel op dokterstelefoou 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). hó ~3 V P.3 S3 c S3 It S 1- Stockholm licht bew. zo 8 8 3 Oslo half bew. zo 2 3 2 Kopenhagen zwaar bew. zzw 11 10 03 Aberdeen licht bew. zzw 13 4 0 Dublin zwaar bew. zw 5 6 0.2 Londen regen zzo 4 7 2 Amsterdam geh. bew. zw 5 9 1 Brussel regen windstil 9 1 Pary6 licht bew. z 5 10 0.1 Bordeaux licht bew. ozo 3 7 0 Grenoble onbewolkt n 4 5 0 Nice lioht bew. nnw 6 7 0 Berlijn lioht bew. zzw 4 9 0 Frankfort half bew. zw 1 6 0 München onbewolkt z 2 2 0 Zürtch mist windstil -3 0 Genève onbewolkt windstil 0 0 Locarno zwaar bew. O 1 2 0 Wenen motregen z 2 1 0.3 Innsbruck nevel wzw 1 -1 0 Rome nevel O 2 6 0 Mallorca onbewolkt n 2 5 0

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2