Statendam op proeftocht vleugellam door moeilijkheden aan machines MOGELIJKHEID VAN „POOLSE' OPLOSSING IN HONGARIJE? w WEERBERICHT Acht sleepboten boden hulp Wel onderhandelingen niet Boerenpartijmaar niet met socialistische industrie-arbeiders Regering geeft opstand toe 95ste {aargang MAANDAG 17 DECEMBER 1956 No. 29014 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. aenny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Tijdens de storm voor onze kust: Vanmorgen aan de „Hoek" binnengevaren Speciale berichtgeving) Het leven van het nieuwe mailschip Statendam van de Holland Amerika Lijn is niet gunstig begonnen. Het was nog geen 24 uur op zee voor de eerste machine-proeftocht of het kwam al in moeilijkheden te verkeren. Gistermorgen tijdens stormweer op de Noordzee kreeg het schip zoals de eerste telegrammen meldden, een ..machinestoring" waardoor een van de schroeven buiten werking werd gesteld. Het schip bevond zich toen ongeveer dwars voor Hoek van Holland op 50 mijl uit de kust. Het weer was slecht. Er stond een storm uit het zuid-zuid westen met windkracht acht. De Statendam vroeg onmiddellijk sleep boothulp. omdat zij vrijwel geen vaart meer kon lopen. Die hulp werd radio'telefonisch aangeboden door het bureau Weismuller te IJmuiden en L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst te Rotterdam. De hulp van Weismuller werd aanvaard. Even na het middaguur voeren vijf sleepboten uit. Twee uit IJmuiden, twee uit de Waterweg en een uit Vlissingen. In de loop van de avond hadden verscheidene sleepboten de Statendam vastgemaakt. Er werd koers gezet op de Waterweg, waar men vanochtend aankwam. Door vijf boten gesleept Gesleept door vijf sleepboten, en omringd door nog ettelijke slepers, kwam de „Statendam" vanmorgen te omstreeks halfdrie in het zicht van de semafoor te Hoek van Holland. Het schip bevond zich toen nog op een afstand van 10 mijl ten noorden van de Nieuwe Waterweg. Omstreeks vijf uur vanmorgen lag de Statendam „voor gaats" met vier sleep boten aan de voorkant en één aan de achterkant, maar deze verhouding werd omstreeks half acht gewijzigd bij het binnenlopen te Hoek van Holland. Een van de sleepboten aan de voorzijde van de Statendam heeft losgegooid en weer vastgemaakt aan de achterzijde. Geleid door de loodsboot „Betelgeuze" begon de Statendam te kwart voor acht aan de laatste etappe van zijn reis naar Rotterdam. Vanmorgen om half .ien is de „Statendam", gesleept door de sleepboten „Titan, „Cycloop", „Hector" en „Zeeland" van Wijsmullers sleepvaartmaatschappij de Nieuwe Rotterdamse Waterweg binnengesleept. echter iets dat de gehele hulpverlening tamelijk op losse schroeven zette: I chinekamer vond men intussen de sto ring in de motor. Het duikerrapport was gunstig, zodat de Zeeland om vier uur in de middag weer naar zee kon vertrekken. De Titan en de Cyoloop waren haar echter ver vooruit en naar schatting kon de eerste sleepboot de Statendam om zes uur be reiken. Later bleek dat de sleepboot Maas een half uur eerder bij de Staten dam aankwam, spoedig gevolgd door de Blankenburg. Beide sleepboten konden echter, daar zij niet gecontracteerd wa ren, niet anders doen dan in de nabij heid blijven en afwachten. Slot op pag. 2 250 personen aan boord Zaterdagmorgen was de Statendam van de werf Wilton Feyenoord te Schie dam vertrokken, voor het maken van een tweedaagse proeftocht tot beproe ving van de machines. Het schip was in de loop van de morgen buitengaats, waar het weer slecht was. Gedurende de hele dag en de daarop volgende nacht werd op de Noordzee gevaren. Aan boord van de Statendam bevonden zich 250 personen, o.w. alle directeuren van de Holland-Amerika Lijn en van Wilton- Feyenoord, enkelen vergezeld van hun echtgenoten, en een aantal technici van rederij en werf. Het staat nog niet vast wat er pre cies is gebeurd. De Statendam meldde in de loop van gistermorgen dat er moeilijkheden met een van de hoofd machines waren. Ook de andere hoofdmachine scheen niet in orde te zijn, zodat het schip nog maar een geringe vaart kon lopen. Uit de telegrammen was op te maken, dat de Statendam langzaam in noorde lijke richting stoomde, met een snelheid van vier mijl per uur. Men zou hieruit kunnen concluderen, dat het schip, dat voor de storm wegliep, zelf maar zeer geringe vaart kon maken. Geen wonder dat direct sleepboothulp werd gevraagd. Zoals hierboven gezegd was de aangebo den hulp van het bureau Weismuller aanvaard. Daarbij zal ook wel een rol hebben gespeeld, dat Weismuller drie sleepboten, waaronder de nieuwe sterke sleepboot Zeeland en de sleepboten Ti tan en Cyclooo. beschikbaar kon stellen L. Smit en Co's Internationale Sleep dienst had alleen de sleepboten Maas en Blankenburg disponibel. De andere sleepboten van L. Smit en Co. zijn op een lange reis of op weg naar hetSuez- kanaal met bergingsmateriaal Ondanks het feit dat de directie van Wilton Feyenoord van boord van de Statendam af de aangeboden hulp van het bureau Weismuller accepteerde, voeren de sleep boten Maas en Blankenburg toch de Waterweg uit, omdat zij dichter bij de Statendam waren dan de sleepboten van Weismuller. En van Vlissingen vertrok de Belgische sleepboot Soaldis. Even na het middaguur begon de wedloop door de stormzee naar de Statendam. Als eerste vertrok uit IJmuiden de sleepboot T'tan. weldra gevolgd door de sleepboot Cvcloop Om twee uur volgde de sterke sleepboot Zeeland. Toen gebeurde er Een luchtopname van ANP-Foto van de Statendamtijdens de tech nische proefvaart op de Nieuwe Waterweg, voordat het schip op de Noordzee in moeilijkheden kwam. De Zeeland" gestrand Toen de Zeeland even buiten de pieren van IJmuiden was, viel een van de motoren uit. Het schip kon geen kracht genoeg ontwikkelen om op zee te blijven. Het dreef met de storm snel terug naar de Noorderpier en het stootte daar op de stenen. Andere sleepboten waren spoedig in de nabij heid om de Zeeland te helpen. Voor het schip ernstige beschadigingen had kunnen oplopen, was het weer vlot. Het keerde echter in de haven van IJmuiden terug voor onderzoek. Een duiker ging te water om na te gaan of de bodem beschadigd was. In de ma- Beperking overlieidsui tgaven Afremming dure werkobiecten 'Van onze Haagse redactie) Wegens de drastische beperking van de overheidsuitgaven hebben de minis ters van Sociale Zaken en van Finan ciën besloten de uitvoering van de werkgelegenheidsobjecten af te rem men. Deze maatregel geldt voor het winterseizoen 19561957 en is intussen ter kennis gebracht van de provinciale commissies voor de werkgelegenheid. De loon-intensieve (zogenaamde „goedkope") objecten zullen in verband met de arbeidsvoorziening niet worden afgeremd. Het gaat hier om de mate riaal-intensieve (zogenaamde „dure") objecten. Wel mogen nog die werken worden uitgevoerd, welke voor 5 decem ber 1956 aan aannemers worden gegund of als regie-werk reeds zijn begonnen. Premier Mollet krijgt krachtige steun van partij De Nationale raad van de Franse soci alistische partij heeft zondag met grote meerderheid het beleid van de regering- Mollet goedgekeurd. De stemverhouding was 3247 voor 270 tegen en 78 onthoudin gen. Mollets slagen was verzekerd, toen de afgevaardigden op de vergadering op stonden en .langdurig appaudisseerden nadat Mollet in 'n rede van twee-en-een- half uur het beleid van zijn regering had verdedigd tegen kritiek van de linkerzij de der partij. De minister met standplaats Algiers, Lacoste, deelde in Mollets overwinning, want de krietiek was voornamelijk ge richt op de politiek van de regering in Noord-Afrika Aanhoudend zacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met af en toe enige regen, later ook plaatselijk op klaringen. Matige, tijdelijk krachtige zuidwestelijke wind. Aanhoudend zacht. (Opgemaakt te 11.15 uur). 18 DECEMBER Zon op: 8.46 uur; onder: 16.31 uur. Maan op: 17 45 uur; onder: 9 04 uur Hoogwater te Katwijk te 3.18 en 15.33 uur. Laagwater 11.21 en 23.47 uur. Dit Dommer bestaat alt 12 pagina's De twee jaar oude Tatiana Siac- zok helpf haar moeder bij het dicht maken van de koffers, waarmee zij uit Engeland naar Amerika, naar huis zouden reizen, nadat mevr. Siaczok er in was geslaagd het kind terug te krijgen van de man van wie ze gescheiden was en dit het kind naar zijn vaderland Rusland wilde meenemen. In Londen werd het kind van boord gehaald en na twee maanden juridische strijd aan de moeder toegewezen. (Van onze Weense correspondent) Na de algemene staking en de heftige botsin gen van de afgelopen week schijnt er kans te be staan van een zekere ontspanning in Hongarije. Een belangrijke factor is, dat de arbeiders na de jongste krachtproef langzamerhand weer aan het werk zullen gaan, omdat zij nu eenmaal geld moeten verdienen om levensmiddelen te kopen. Op deze basis en vooropgesteld ,dat orde en rust zijn hersteld, zouden de regering en de Sovjetrus- sische instanties bereid zijn een oplossing te zoe ken in ..Poolse" trant, met behoud echter van de leiding van de communistische partij. Daarnaast zouden dan, evenals in Polen, de boeren en de partij van de kleine grondbezitters worden toege laten, niet echter de socialisten. Om de arbeiders voor deze „oplossing" te vinden zou men zoeken naar enige communistische politici, die een zekere populariteit genieten, zoals Losonczy en Szanto, die beiden met Nagy ontvoerd zijn, maar over wier vrijlating nu onderhandeld zou worden. Voorts zouden de Russische troepen zoveel mo gelijk uit het stadsbeeld gaan verdwijnen. Men zal nu moeten afwachten hoe de arbeiders op deze voorstellen zullen reageren. Er zal in enige bedrijven voorlopig nog wel gestaakt worden, zoals in de Belojannys-fabriek, waar de arbeiders niet aan het werk gaan zolang de twee bestuursleden van de Centrale arbeidersraad niet zijn vrijgelaten. Ook de mijn werkers gaan maar schoorvoetend aan de arbeid: het partijblad heeft zelfs toe gegeven, dat van de 83.000 mijnwerkers in geheel Hongarije zaterdag j.l. slechts 23.000 man verschenen warenDe jacht op „terroristen" en partisanen gaat onbarmhartig voort. En zijn nu militaire rechtbanken in actie, die vrijwel op staande voet doodvonnissen kunnen uitspreken. In Boedapest zijn er reeds twee geveld, waarvan een is voltrokken. Eindelijk heeft de regering nu ook erkend, dat er nog verscheidene duizenden „contra-revolutionairen" in de provincie strijden. Centra van dit verzet zijn Kecskemet en Miskolc, welke laatste stad volgens een nieuwe illegale zender van Russische troepen gezuiverd zou zijn. Steeds sterker worden ook de geruchten omtrent Russische soldaten, die gedeserteerd zijn. Volgens de Britse „Observer" hebben zich in de bergen rondom Borsod vijf tienduizend Russen bij de Hongaarse partisanen aangesloten. Vooral in de Oekraine worden veel gevallen van desertie gemeld. Ook weet Hongaars trein personeel te berichten dat Oekrainische partisanen in de Karpathen een gedeelte van de spoorweg aldaar hebben opgeblazen zodat het verkeer over Roemenië moet worden omgeleid. nisterie van aflevering van de landbouw- produkten alsmede het ministerie van staatsgoederen opgeheven. Het stelsel van de kolchosen en van de sovchosen echter, blijft gehandhaafd. De boeren mogen dus de eigendommen van de col lectieve boerderijen niet onder elkaar verdelen. Van de andere kant echter krijgen deze bedrijven een grotere be wegingsvrijheid, dat wil zeggen: zij zul- Minder rechten voor arbeidersraden De regering bliji. zoveel mogelijk op haar standpunt staan, wetend dat zij het pleit verloren heeft zodra zij de po litieke eisen van de arbeiders inwilligt. Enerzijds heeft zij verklaard dat de op heffing van de arbeidersraden nodig was om de onrust en de wanorde weg te ne men, die door een aantal „onverant woordelijke functionarissen" in de rijen van de arbeiders waren ontstaan, ander zijds wordt het principe van de arbei dersraden als zodanig door het commu nistische blad „Nep Szabadsag" een van de grote veroveringen van de ar beidersklasse genoemd, waardoor zij in het bezit is gekomen van de fabrieken en van de genationaliseerde bedrijven. De regering heeft daarom besloten nieu we arbeidersraden te laten verkiezen, maar him bevoegdheden heeft zij danig beperkt. Het zal hun taak zijn om voor de levering van grondstoffen te zorgen, deoroduktie op te voeren en te zoeken noir nieuwe afzetgebieden. Volgens re- gëringsopvatting spelen zij dus in het geheel geen politieke rol. ook hebben zij geen invloed op het beleid van de rege ring en zelfs bezitten zij de bevoegdhe den niet waarover de vakbonden be schikken. Het bestuur van het vakver bond daarentegen schijnt communis- tisch-geinfiltreerd te zijn en heeft daar om van de regering de opdracht gekre gen contact met de arbeiders op te ne men en hen van de juistheid van het regeringsstandpunt te overtuigen Di plomatieke waarnemers in Boedapest verwachten zelfs dat er binnenkort een monsterproces tegen de twee leden van de centrale arbeidersraad Racz en Bali zal worden geopend. Kadar is toeschietelijk tegenover de boeren Terwijl de regering dus tamelijk hard blijft tegenover de arbeiders, die haar bestaan werkelijk in gevaar brengen, is zij toeschietelijk ten opziehte van de boeren. Vandaar ook de onderhandelin gen met de boerenpartij, maar niet met de socialisten. Daarom werden het mi- len niet meer zo sterk gecentraliseerd zijn en aan de boeren staat het vrij om lid van de kolchose te blijven of niet. Zij worden dus. als zij willen, zelfstan dig en kunnen het land exploiteren zo als zij zelf willen. Daar de landbouw lange tijd heeft stilgelegen, moeten de contracten met het buitenland inzake de levering van landbouwprodukten herzien worden, aldus verklaarde de mi nister van Landbouw. In Boedapest is het zaterdag en zon dag rustig geweest. Volgens de Hongaar se radio zóu men zelfs in één theater hebben gespeeld. De opera echter werd gisteren niet geopend, omdat er met sa botage was gedreigd. De eerste voorstel ling aldaar zal nu op 25 december a.s. plaats hebben. De steenkolen, die daar door worden gespaard, heeft de directie van de opera" nu aan de ziekenhuizen van de stad ter beschikking gesteld, wat wel een bewijs is van de beklagenswaar dige toestand op dit gebied. Mevr. Anna Kethly, de vroegere Hongaarse minister, die tijdens de opstand naar het Westen uitweek, heeft zondag een beroep op de Ver. Naties gedaan in Hongarije te doen „wat zij in Suez hebben gedaan" en wel een internationaal politieleger zenden. Mevr. Kethly betoogde te genover journalisten in New York, dat de V.N. de Hongaarse delegatie van Kadars regering moeten uitsto ten omdat die klaarblijkelijk nie mand anders dan het Kremlin zelf vertegenwoordigt" Slot op pag. 2 Hinderlagen in Algerije: 17 doden Franse troepen zijn zaterdag op 50 kilometer van Algiers in een hinderlaag gevallen: twaalf manschappen, van wie een officier, kwamen hierbij om het le ven. In het gebied van Sidi bel Abbas is zondagmiddag een Franse patrouille in een hinderlaag gevallen: vijf Fransen sneuvelden en verscheidenen werden ge wond. Ook de opstandelingen leden ver liezen Opstandelingen hebben te Medrissa. in het departement Oran. een gezin van acht personen levend verbrand. In een westelijke voorstad van Algiers bescho ten opstandelingen vanuit een auto een politiepost. Een politieman werd gedood, terwijl er twee zwaar werden gewond. Bij gevechten in het departement van Constantine en in het gebied van Al giers verloren 32 rebellen het leven. In Boefarik 35 km van Algiers, wierp een opstandeling zondagr een handgra naat in een bioscoop. Tien mensen wer den gewond. In Oran zijn zondag bij aanslagen een Europeaan en een Mo hammedaan om het leven gekomen. Abdoelgani weer vijf uur verhoord De Indonesische minister van Buiten landse Zaken. Abdoelgani is zaterdag voor de derde maal in deze week door de Procureur-Generaal, Soeprapto. verhoord in verband met de tegen hem ingebrachte beschuldiging betrokken te zün in een corruptieschandaal. Het verhoor duurde ongeveer vjjf uren. Geen emigratie van afgestudeerden, die uitstel genoten (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen zal het voor af gestudeerden, die tijdens hun studie uitstel voor de militaire dienst hebben gekregen, onmogelijk worden onmid dellijk na het beëindigen van hun studie te emigreren. Zij zullen zo spoedig mogelijk onder de wapenen worden geroepen en dienen hun diensttijd vol te maken. Een uitzon dering geldt hier wanneer de afge studeerde deel uitmaakt van een gezin, dat in zijn geheel naar Canada, Nieuw-Zeeland, Australië of de V.S. vertrekt. Deze maatregel welke binnenkort van kracht wordt, zal dan zijn genomen om tg voorkomen dat afgestudeerden zich naar het buitenland begeven om eerst terug te keren, wanneer zij niet meer voor een militaire functie in aanmer king komen. De leeftijrtsgrens. waarop men niet meer onder de wapenen kan worden geroepen, ligt thans bij 35 jaar. Twee Israëliërs gedood bij Jordaanse overvallen Drie Jordanier& hebben zaterdagavond by een overval jp het Israëlische dorp Tel Mond, dat zeven kilometer van de Isralisch-Jordaanse grens ligt, een Israë liër gedood en diens vrouw en kind zwaar gewond. In hetzelfde gebied Is ook een Israë lische grenswachter omgekomen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1