Maatregelen tot sanering van de Europese economie zijn gaande FILMS ifs met melk meer mans «rN Minister Hofstra uil geen (gedwongen) Staatslening VAN DEZE WEEK: C 95ste jaargang Zaterdag 15 december 1956 Derde blad no. L. (Iiigez. Me d.-Adv.) Hit Publikoii» N.dwlond» Zgtnlbvr»» Grovinbog*. 77. Studeerkamerwijsheid en een praktische politiek zijn zeker niet hetzelfde (Van onze financiële medewerker) Het geforceerde karakter van de koersdaling op de Amsterdamse aande lenmarkt, in ons vorig overzicht belicht, is duidelijk gebleken uit het krachtig herstel, dat reeds de volgende dagen intrad en dat voor de aandelen Konink lijke, op de oude noteringswüze berekend, meer dan 100% bedroeg, terwijl aan delen Philips, Unilever en AKU 20 a 45% van hun verlies konden inhalen. Het feit dat de vrees voor een derde wereldoorlog weer aanmerkelijk is ge luwd, heeft op de beurzen uiteraard een grote ontspanning teweeggebracht, wat echter niet wil zeggen dat de politieke internationale toestand op de beurs handel geen invloed meer uitoefent. Het zijn thans echter in sterkere mate de financiële en economische ge volgen van het Suezkanaalconflict en de onrust in de Arabische landen, welke voor de naaste toekomst nieuwe problemen en gevaren oproepen en daardoor de onzekerheid, welke er als gevolg van een overspannen hoogconjunctuur reeds bestond, vergroten. Het simpele feit dat Engeland bijv. alleen in de maand november zijn goud en deviezenvoorraad met 280 miljoen zag teruggaan tot een niveau, dat voor de handhaving van zijn internationale handelspositie absoluut onvoldoende is, zegt reeds genoeg. De Engelse regering wordt dan ook tot zeer ingrijpende maatregelen genoopt, niet alleen in het binnenland, waar in nog veel sterkere mate dan bij ons de bestedingen moeten worden beperkt en de belastingen moe ten worden verhoogd, maar ook wat zijn verhouding tot het buitenland betreft, nu van Amerika en Canada uitstel van rentebetaling en aflossing op destijds verstrekte leningen en aan het Interna tionale Monetaire Fonds om financiële steun is gevraagd. Het is dus geen won der dat het Engelse Pond, nog altijd het internationale betalingsmiddel by uit nemendheid, de laatste tijd een zwak verloop heeft en de Amerikaanse dollar, trouwens niet alleen in Engeland, weer opgeld doet. Het is wel zeer te betreuren dat men op de weg naar de Europese integratie en de grotere zelfstandigheid van Europa tegenover de V.S. thans weer een eindsweegs terug moet. Want al betekenen de thans op gang komende olieleveranties van de V.S. voor ons we relddeel een aanmerkelijke verlichting van dreigende economische moeilijkhe den, onder in het vat vindt men de re kening. Ook in ons land zullen de gevolgen van de sterk gewijzigde omstandigheden niet kunnen uitblijven. De grotere in voer van de duurdere Amerikaanse olie zal op onze handelsbalans en dus ook op de betalingsbalans van invloed zijn, aan de andere kant zal een beperking van de Engelse invoeren onze export be moeileken. Al is het Vereenigd Konink rijk dan niet onze grootste handelspart ner, een plaats, welke West-Duitsland thans inneemt, van de Nederlands ex port gaat er toch ca. 12% naar Engeland en naar beide zyden kan dus de Neder landse betalingsbalans in de komende maanden een nadelige invloed van de jongste gebeurtenissen ondervinden. Hoe snel de situatie zich kan wijzigen, blijkt wel uit de recente mededelingen van minister Zijlstra. Vast staat, dat een verdere beper king van de investeringen bij de Ne derlandse bedrijven zoveel mogeljjk moet worden voorkomen, omdat deze investeringen een essentiële voorwaar de zijn van de industriële expansie, welke voor de handhaving van de volkswelvaart noodzakelijk is. In het pas verschenen verslag van de Hol- landsche Bank Unie wordt o.m. ge zegd dat reeds thans noodzakelijke in vesteringen achterwege moeten blij ven. waardoor de industrie geremd wordt in haar rationalisatie en effi ciency, terwijl tegelijkertijd de steeds meer drukkende belastingen de mo gelijkheid verminderen tot een ge zonde concurrentie op basis van de wereldmarktprijzen voor eindproduk- ten. Bezuiniging op de steeds stijgende staatsuitgaven, gepaard gaande met verlaging van de op de bedrijven druk kende belastingen wordt door de di rectie van de H.B.U. nog steeds een der meest doeltreffende middelen ge acht voor de bestrijding van inflatoire invloeden. Het mag in dit verband ais een geluk kig verschijnsel worden aangemerkt, dat ook de socialistische minister van Fi nanciën ter bestrijding van de inflatie allpreerst op bezuinigingaanstuurt., al is deze dan ook niet zo gericht als men dat zou wensen. Hij heeft er met na- Dodelijke aanrijding te Bergeijk s Avonds is te Berkeijk een verkeers ongeval gebeurd, dat aan een dame het leven heeft gekost. Mej. Jansen, wonen de te Berkeijk, werd aangereden door een personenauto, bestuurd door mej. Kolen, eveneens te Berkeijk. Het slacht offer was ongehuwd, 29 jaar oud en overleed enkele ogenblikken na het on geval. Waarschijnlijk heeft mej. Jansen, die per rijwiel op weg naar huis was en links van de weg reed, door de wind de achteropkomende auto niet gehoord. Juist op het moment, dat de auto wilde passeren begaf zy zfch naar de rechter kant van de weg; zij werd door de auto gegrepen. De auto met behalve de be stuurster nog drie inzittenden, kwam in een sloot terecht. De inzittenden bleven ongedeerd. De auto had lichte schade. druk op gewezen dat het geenszins on verschillig is of het. deficit op de begro ting gedekt wordit door het ontbrekende te lenen, dan wel door het deficit onge daan te maken door bezuiniging en be lastingheffing. De minister geeft er zich terecht rekenschap van dat een nieuwe Staatslening alleen tegen zodanige voor waarden mogelijk is dat hierdoor o.m. de financiering van de woningbouw grotere moeilijkheden zou ondervinden, maar wat van niet minder belang is, de mimster ziet in zulk een Staatslening ook het gevaar dat de kapitaalvoorzie ning van het bedrijfsleven daardoor op abrupte wijze zou worden beïnvloed. Het is een goed geluid dat de minister hier doet horen, een geluid, dat ook voor de beurs van betekenis is, omdat de vrees voor een nieuwe Staatslening reeds enige tijd op de koersen van de oude Staats fondsen van invloed was. Nog belangrijker is de zienswijze van de minister dat een z.g. „gedwon gen" lening, waarvan ook reeds sprake was, moet worden afgewezen omdat deze voor de specifieke categorie ka pitaalbezitters (volgens de in zijn boek „Socialistische belastingpolitiek" verdedigde opvatting een verouderde figuur, welke zo spoedig mogelijk moet verdwijnen) een algehele verstoring van de kapitaalmarkt zou betekenen en het belang, dat deze categorie heeft bij het economisch proces zou scha den. Alweer een bewijs dat studeer kamerwijsheid en praktische politiek niet hetzelfde zijn. Het is de vraag of de maatregelen, welke de regering overweegt tot beper king van consumptieve en investerings uitgaven tot een verruiming van de ka pitaalmarkt. zullen leiden, maar verheu gend is in elk geval, dat dit. een van de doelstellingen is. Want het gevaar is groot dat, nu de schatkist, ondanks een belastingontvangst van meer dan f. 1 miljard in november, nog altijd nage noeg leeg is, op de Ned. Bank een be roep wordt gedaan door daar schatkist papier onder te brengen, hetgeen niet anders dan pure inflatie betekent. Er zijn pessimisten, die een dergelijke fi nanciering in de toekomst verwachten en met het oog daarop binnen betrek kelijk korte tijd een verlaging van de rentestand. Maar het is duidelijk dat dit niet anders zou zyn dan het volgen van de lijn van zwakste weerstand, waarvan weliswaar een nieuwe stimulans voor het bedrijfsleven zou uitgaan, maar die tot een verdere waardevermindering van het geld zou leiden Bloed in de zon Spannend avontuur Trianon Een Amerikaans auteur wiens boeken nogal de aandacht hebben getrokken duikt plotseling zonder op gaaf van redenen onder, hetgeen uiter aard de juffrouw, die met bijzonder scherpe en vaak onaangename pen de schandalenrubriek van een tijdschrift redigeert, in hoge mate intrigeert. Zij be sluit hem op te sporen om achter zyn beweegredenen te komen. Dat lukt haar zonder enige moeite, maar de liefde gaat in het spelletje meespelen en zij besluit haar verhaal niet te schrijven. Zij wil zich uit zyn leven terugtrekken, maar wanneer hij haar met zijn vliegtuigje wegbrengt verongelukken zij midden in het oerwoud, om zich even later te gast te zien by een stel uitgeweken Duitse oorlogsmisdadigers. De rest laat. zich makkelijk raden. De ene hachelijke si tuatie stapelt zich op de andere, er volgt een wilde ontsnapping door de angst aanjagende bossen, er wordt geschoten, er vallen enkele doden, maar tenslotte komt alles dik in orde. De boosdoeners zijn gestraft en onze helden herwinnen hun vrijheid. Een spannende avonturen film, die zich in weinig onderscheidt van de legio andere, die er van die genre in omloop zyn. Terwille van ons huwelijk Alles komt goed Lido Marco Ridolf is muzikaal, maar zijn composities vinden nergens waardering. Om te kimnen leven, samen met zijn vrouw Laura, aanvaardt hij de benoeming als bandleider. Hij laat. en kele van zyn eigen composities spelen en dat wordt een doorslaand succes, zelfs zo dat er opnamen gemaakt worden voor de radio. Er breekt nu een gulden tijd aan voor het gezin Ridolf. dat uitgebreid wordt door de geboorte van een zoon. Vader en moeder zijn erg trots op hun zoon en Marco vindt in hem de inspi ratie voor zyn composities. Als het gezin naar Amerika gaat wordt het zoontje ernstig ziek in het vliegtuig en hoewel het toestel terug keert naar de dichtst- bijzynde luchthaven, komt de redding toch te laat en het kind sterft. Marco is radeloos, wil niet meer spelen, kan niet meer componeren, en verkeert voortdu rend in café's Bovendien heeft hij nog een vriendinnetje. Hy kan het niet meer bij zyn eigen vtouw uithouden. Al zijn hoop is de bodem ingeslagen, daar de dokter verboden heeft, dat Laura nog maals een kind krijgt. Terwille van hun huwelijk, zegt Laura weer genezen te zijn, hoewel zij weet dat dit zelfmoord betekent. Natuurlijk komt alles nog goed, en natuurlijk keert Marco van de dwalingen zijns weegs terug (Ingez Med.-Adv.) Europa's grootste grammofoonfabriek Imp. N.V. Thabur Den Haag Studenten in Leningrad zijn te kritisch De „Leningradskaya Prawda" heeft een aantal artikelen gewijd aan „het wangedrag" van de jeugd en de „onge zonde ideologische opvattingen", waar van bepaalde studenten van de univer siteit van Leningrad blijk hebben ge geven. Bij discussies hadden deze studenten gepoogd „door demagogische aanvallen aan het werk van de grote Sovjet- meesters de waarden te ontkennen, ter wijl zij anderzijds „de werken, waarin de Sovjet-werkelijkheid wordt mis vormd, hemelhoog hadden geprezen". WEST-DUITSLAND KRIJGT TACTISCHE ATOOMWAPENS Een regeringswoordvoerder heeft op een persconferentie in Bonn gezegd, dat de Duitse Bondsrepubliek in dezelfde mate als de andere Navo-landen van tactische atoomwapens zal worden voor zien. zodra deze wapens ter beschikking van de Navo-strijdkrachten worden ge steld. Dat zal over twee of drie jaar zijn. De drie hoogleraren van de literaire faculteit hadden, hoewel zij lid van de party waren, niet ingegrepen. Op de technische hogeschool hadden zich der gelijke feiten voorgedaan. Een opgewekt tafereeltje in een straat in Gaza: een openlucht barbier helpt zijn klant. Luxe scheerstoelen en wastafels met tien tallen potjes, grote spiegels en veel chroom zijn er daar niet bij. maar het mes is goedi 't Is feest in Parijs Originele film Casino Het is een heel bijzondere film, die deze week in Casino draait en eigenlijk zou men moeten zeggen dat het geen film is. maar de geschiedenis van het ontstaan van een film. Twee auteurs willen het scenario van een film schrijven, en daar de heren nogal te genstrijdige meningen hebben, verloopt dit. niet al te vlot. De een wil het sen sationele, de andere het gewone leven. Ieder op hun beurt werken zij een be paalde scene uit. en voor hun ogen en voor die van de bioscoopbezoeker ont rolt zich dan de scene, zoals de auteur die zich heeft voorgesteld. Er worden wijzigingen aangebracht of het idee wordt geheel verworpen, en dan komt er een andere scene voor in de plaats. Zo komt de film bij stukjes en beetjes op het doek. Telkens wendt de camera zich weer af van de film en worden beelden weer gegeven van het samenstellen van het scenario. Aan het slot van de rolprent is de film klaar en wordt de titel bekend ,,'t Is feest in Parijs", immers aan het begin wist men nog niet. eens waarover de film zou gaan, laat staan hoe die moest he ten. Het is inderdaad iets zeer bijzonders; het is een film, die van het begin tot het einde bloeit, en waarom men smakelijk kan lachen. Het is een kostelijke film, die de belevenissen vertelt van een ateliermeisje, dat op de nationale feest dag in Frankrijk tevens haar verjaar dag. 14 juli. met haar verloofde, die persfotograaf is, feest zal gaan vieren. Het loopt alles een beet.ie anders dan men zich had voorgesteld, en daardoor krijgt men kostelijke situaties voorge schoteld. Een alleraardigste film met originele opnamen en een grote dosis vrolijkheid en humor. Kiel voor s.s. „Rotterdam" gelegd NEDERLANDS GROOTSTE PASSAGIERSSCHIP Op een daartoe speciaal verbrede, verlengde en van zwaardere fundering voorziene helling van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij is gistermor gen een tien bij twaalf meter metende kielplaat, gevolgd door een dubbele bodemsectie van 35 ton. gelegd, waar mee officieel een aanvang is gemaakt met de bouw van het grootste Neder landse passagiersschip, de „Rotter dam". bestemd voor de Holland-Ame- rika-Lijn. Met de bouw van dit schip, dat men in de loop van 1959 in de vaart hoopt te brengen, is een bouwsom van 100 mil joen gulden gemoeid. De tonnemaat wordt minstens 38 000 registertons bij een lengte van 230 meter en een breedte van 28.65 meter. De „Rotterdam" zal plaats bieden aan 1.400 passagiers en krijgt een bemanning van 750 koppen. Men hoopt het schip in het najaar van 1958 te water te laten. Herdenking Statuutdag PRINSES IRENE WAS AANWEZIG voor de eerste keer wordt in ons land het in werking treden van het Statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden op 29 december 1954, herdacht Daartoe was is Amsterdam gisteravond onder auspi ciën van de Koninklijke Vereniging Oost en West (afd. Amsterdam), het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen en de Sticusa (Stichting voor culturele samen werking met Suriname en de Ned. An tillen) een scholierenbijeenkomst belegd, ter herdenking van de Statuutdag 1956. Deze in de geheel met jongeren gevulde grote zaal van Kras gehouden bijeenkomst werd ook bijgewoond door de leerlingen o.w. Prinses Irene van de twee hoogste klassen van de dependance van het Baarns Lyceum. Voorts was aanwe zig de directeur van het kabinet van de gevolmachtigd minister van de Ned. An tillen in ons land. mr. N. Debrot. Na een openingsvoord van de Amsterdamse wethouder voor Onderwijs, mr A. de Roos hield de heer J, A. Mulder, mede werker van het Kon Instituut voor de tropen een inleiding over de betekenis van het Statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden. „Comanche" Todd: Prairie-romantiek Luxor Herinnert ge ze u nog de boeken van Karl May en Gustav Aimard, waarin Winnetou en Old S'hat- terhand u op meeslepende wijze deel achtig lieten worden aan de stryd en de vriendschap tussen roodhuiden en „bleekgezichten"? Het was uitermate moeilijk om deze lectuur te beeindigen voordat de laatste bladzijde geleden was en precies zo zal het u gaan by de aan schouwing van „De laatste wagon", waarin dit alles op het witte scherm herleeft. Temidden van een prachtige natuur zijt ge getuige van de spannende achtervolging van „Comanche" Todd door de mannen van de wet, een mee dogenloze stryd. die van weerszijden met de grootste verbittering wordt gevoerd. Reeds zyn drie van de vier tegenstan ders buiten gevecht gesteld, maar ten slotte wordt Todd overmeesterd. De wraak is voor hem alles behalve zoet en de toekomst ziet er voor hem dan ook zeer somber uit. Maar dan verschijnen maar neen, dat verklappen wij niet, want daarmede zouden wij één van de spannendste momenten van deze aan spanning rijke film prijsgeven. Onge twijfeld zullen velen het als een prettige ervaring ondervinden in de herinnering nog eens terug te keren tot de jaren „toen de jongenskiel nog om de schoud'ren gleed De slaap des doods Griezelen Rex-Theater Deze week krijgen we in de bioscoop van de sensatiefilms een soort medisch science-fiction menu voorgeschoteld, dat de haren te berge doet rijzen. Van begin tot einde is het een griezelfilm, die de liefhebbers nog lang zal heugen. Het verhaal gaat over een ter dood veroordeelde, die door een injectie in een toestand van schijndood raakt, daardoor aan de voltrekking van zijn vonnis ont snapt en als prijs daarvoor zijn mede werking geeft aan medisch-getinte ex perimenten van een afschuwelijk karak ter. In een geheimzinnig kasteel wor den namelijk proeven genomen met transplantatie van hersendelen waar door mensen met een bestiale geest ont staan. Het gegeven is rijk genoeg aan mogelijkheden, en die mogelijkheden worden op het gebied van het griezelen ten volle uitgebuit. Was de prijsverhoging van de Koninklijke Shellgroep nu werkelijk noodzakelijk? Het lid van de Tweede Kamer de heer Nederhorst (PvdA) heeft de mi nister van Economische Zaken de vol gende vragen schriftelijk gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van de resultaten van de Koninklijke Shellgroep in het derde kwartaal 1956 en de gunstige vooruitzichten, welke er voor dit concern bestaan voor het vierde kwartaal van dit jaar? 2. Acht de minister het in het licht van bovenstaande feiten niet onjuist, dat dit concern onmiddellijk tot ver hoging van de benzine- en olieprijs in Nederland is overgegaan, ondanks het feit, dat het zwaartepunt van de pro- duktie van de Koninklijke Shellgroep niet ligt in het Midden-Oosten, maar op het westelijk halfrond en het be zit van een eigen tankervloot deze maatschappij in staat stelt een aan merkelijk deel van de te betalen duur dere vrachten voor charterschepen te ontgaan? 3. Is de minister voorts niet van me ning. dat deze hogere prijzen, welke de gebruikers betalen, voor een belangrijk gedeelte betaald moeten worden op de produkten, die stammen uit voorra den. aangelegd vóór het Suezconflict, en had de regering in het kader van de prijsstabilisatiepolitiek in dezen niet een offer mogen vragen van de vervangïngswaardetheorie? 4. Zo de minister bovenstaande vra- gen bevestigend beantwoordt, welke maatregelen stelt hij zich dan voor te nemen, ten einde de prijzen van ben zine en olie terug te brengen op een redelijk peil? Geen 60 maar 70 km! De maximum snelheid van 60 km. per uur, die in afwijking van het t,z.t. algemeen in de bebouwde kommen geldende maximum van 50 km. per uur op bepaalde wegen kan worden ingesteld, is gewogen en te laag be vonden. Naar de K.N.A.C. mededeelt, is het voorstel gewijzigd en zal in- plaats van 60 km. per uur, 70 km op deze nader aan te duiden wegen mo gen worden gereden. Eén procent van het bruto-inkomen voor de hulp aan onderontwikkelde gebieden NIEUWE ACTIE INGEZET. Een groep van meer Can 100 Neder landers van uiteenlopende levensbe schouwelijke en politieke overtuiging heeft, onder de naam „Daadwerkelijke Gerechtigheid" een actie ingezet, waarbij zij een dringend beroep doet op een ieder, voor wie de nood in het grootste deel van de wereld een uit daging betekent, één procent van het bruto-inkomen ter beschikking te stel- len van de Nederlandse organisatie voor Internationale Bijstand, die ten doel heeft het bevorderen van inter nationale gerechtigheid en solidariteit door het verlenen van technische, so ciale en financiële bijstand, waar zulks gewenst is, in overleg en samenwer king met de desbetreffende interna- te organisaties. De initiatiefnemers zijn van mening, dat geenszins behoeft te worden gewacht op daden van anderen en menen, dat het Nederlandse volk een belangrijke stoot zaïl kunnen geven tot verwerkelij king van het plan der Ver. Naties een internationaal fonds op te richten, door juist nu reeds over te gaan tot het be schikbaar stellen van tenminste één procent van zijn nationale inkomen. Zij hebben gemeend dit inzicht met een daad te moeten onderstrepen en zyn daarom overgegaan tot het regelmatig storten van één procent van hun bruto- inkomen op de girorekening van de Ne derlandse Organisatie voor Internatio nale Bijstand. Arbeidsplaatsen voor Hongaren De directie voor de Arbeidsvoorzie ning heeft tot op dit ogenblik in totaal 1108 aanvragen van werkgevex-s ont vangen voor 6847 arbeidsplaatsen voor Hongaarse vluchtelingen. In verschil lende gevallen gaan deze aanvragen vergezeld van aanbiedingen van woon ruimte. Dfloo ftoawdoq stond de Koviwnq stamt onósuc nvn „Ofzhfiidz" wataevtas.. dumdac,.N«oed«.spoct.. K.+ O. WuJ-ll UJCAC CICV2 Etuyiise. ttóUermgJt aan ttotyjivt«amda naam jnlaLdavi. en omsbeekayi. begint 1<Ü>7 mat i - IsSMtTSUOgoonl V «X33CCTOCÖ xN Wojrmpndse IJsclub kieid <JRaLtu^a 66sta joacuac OfMAtcbnq We. QfiOia. waar sjouwen mak (ruuruoc^ mocla kacstbomm

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9