U.V.S.i-A.D.0 Strijd om inlichtingen Hazard - opvatting Filmavond L.F.C. TELEFUNKEN Van de Pol leed nederlagen tegen De Kleine en Metz Korfbal - overzicht Derby Algemene-Vic Oriëntis AANGROEIENDE WOORDEN Pracht handen ZATERDAG 15 DECEMBER 1956 Voetbal-overzicht UVS gaat met redelijke kansen naar Delfts DHC Heeft UVS zich hersteld van de uiterst zwakke competitiestart? Na de over winning op De Valk en het verdienste lijke gelijkspel van vorige week in Zeist zou men geneigd zijn zulks aan te nemen. In ieder geval kunnen we de zaken weer wat rooskleuriger be kijken. Morgen gaan de blauw-witten op bezoek bij het Delftse DHC, dat beslist niet tot de hoogvliegers be hoort. Een overwinning van Verhoogt c.s. ligt in de lijn der verwachting. In de 2e klasse A van de amateur competitie wacht LFC een uiterst zware taak. De kanries gaan op bezoek bij kop loper VUC. Natuurlijk, kansloos zijn zij niet, maar als we heel eerlijk zijn: voor ons starten de zwart-witte Schenkkade- bewoners als winnaars. Van het ene uiterste naar het andere: Lugdunum speelt een wedstrijd tegen hekkesluiter VIOS. Het spel van de groenwitten is ons zondag j.l. tegen RKAVV niet meegeval len en daarbij geteld het feit, dat LFC knap wat moeite had om deze Haagse rode lantaarndragers te winen, menen we te moeten concluderen, dat het Ver hoeven c.s. heel wat inspanning zal kos ten om VIOS de baas te blijven. Maar het. kan In de derde klasse A ontvangt leider Alphen het niet zo sterke Delft. Alzo, geen ernstige bedreiging voor de positie van de Rijnstreekbewoners, die er uiter aard voor dienen te waken de tegen stander niet te onderschatten. De koploper van de 3e klasse B, Laak kwartier, kunnen we zien spelen in de Leidse Hout tegen Roodenburg. De rood-zwarte Hagenaars schijnen dit sei zoen weer over een sterk team te be schikken en vrijwel zeker zullen de Leidse Houtbewoners daarvan verliezen. Hillegom gaat verliezen van Wilhelmus, maar Alphia, Lisse en WSB hebben re delijke kansen op winst in de wedstrij den respeotieveilijk tegen HPSV, Voor burg en TYBB. In de vierde klasse A gaat ASC van SJC winnen, Foreholte van Te Werve en Meerburg van THB. Minder zeker van onze zaak zijn we over de uitslag van de wedstrijd Teylingen—DOCOS. De Sassemmers zijn in staat een streep te halen door de rekening van de rood witte Leidenaars. En tot slot: DOSR zal puntloos onderaan blijven, want dat de Veners DSO zouden kunnen verslaan, kan er bij ons nog niet in. (Ingez. Med.-Adv.) VOETBAL Nederlands militair elftal Als oefenwedstrijd voor het interna tionale militaire.voetbaltoernooi zal het Nederlands militair elftal woensdag. 19 december, om 19.30 uur in het Diekman- stadion te Enschede tegen Sportclub En schede spelen. Het Nederlands militair elftal speelt in de volgende opstelling: doel: Van Dijk (Sparta): achter: Van der Meer (Noad) en Nagtegaal (DOS): midden: De Bruyn (Noad). Rutten (MVV) en Luyten (NAC)voor: Kick (Amsterdam). Bosselaar (Sparta). Oonk (Sportclub Enschede). Bisschops (Rapid J.C.) en Janssen (Sportclub Enschede). Hoe komt mijn club uit U.V.S. Van Putten, De Wolf, Van Leeuwen. F. v. d. Zeeuw, De Haas, G. Devilee. Verhoogt, Rijshouwer, C. v. d. Zeeuw, H. Bekkering, J. Verkuylen. L.F.C. Selier,, Spierenburg. Neute boom. Sinteur. Pijnakker, v. d. Blom, Nachtegeller, Van Kampen. H. Hey- mans, v. d. Heyden. A. Heymans. Lugdunum Planjer, Ligtvoet, Mar tens. Filippo, Hoekstra. De Roo, H. Teeuwen. Van Rooyen. Krijgsman. Ver hoeven, Mizee. Roodenburg Fasseur. Hensen, v. d. Blom. Weerlee, Van Polanen. Van Rooyen, Verplancke, Van Groeningen, Guldemond, Abrahams. Chouffour. A.S.C. Spoor, Aniba. Wolterink, Dubbelaar, Th. v. Daalen. Lasander, Lol- kes de Veer. Vreeken, Spiering, v. d. Waals. Van Rooyen. DOGOS - Smits, v. Oudenhoven. Ker- stens, Brasker, Ouwerling, Mazurel.Jan v. Marwijk. Van Teylingen, Joost van Marwijk. Vink. v. d. Berg. U.V.S. 2 Van Duyl, Bavelaar. Leupe. Van Meygaarden. J. Devilee. Pardon, Verhoeks. Rietkerken. Rol, W. Bekke ring. J. v. d. Blom. Onder auspiciën van de contact-com missie van LFC vond gisteravond in het St -Antonius-cluibhuis een sportfilm, avond plaats. Na opening van deze inte ressante „filmuurtjes" door de heer B. Zond erop was het woord beter gezegd de daad aan „Ciné Sport" onder wiens supervisie de films werden gedraaid. On danks het slechte weer was een flink aantal voetballiefhebbers opgekomen en zij hebben ongetwijfeld genoten van de voetbalfilms vervaardigd van de wed strijden HongarijeRusland en Honga rijeOostenrijk. Als extra filmpje voor de kenners volgde nog de vertoning van een instructiefilmpje van Abe Lenstra. Het was „gelukkig" niet allemaal voet- bal wat de klok sloeg en zo konden de volgelingen van King Soccor nu óók eens zien wat andere sporten te bieden hebben. Achtereenvolgens versohenen op het witte doek namelijk een aantal op namen over tafeltennis (wereldkam pioenschappen te Utrecht)ijshockey (RuslandZweden)wielrennen (de be kende wegwedstrijd MilaanSan Re- mo); biljarten, judo en atletiek (de be kende Belgische lange afstandsloper Ro ger Moens). Resumerend: een avond die in alle op zichten geslaagd mag heten en waarop de organisatoren met genoegen kunnen terugzien. PAARDESPORT Harddraverijverenigingen vergaderde in Alkmaar Te Alkmaar is onder voorzitterschap van de heer Jac. Th. de Vroomen 1 Lisse) de algemene vergadering van de Bond va,.. Harddraverijverenigingen en belan gen in Nederland gehouden. De aftre dende bestuursleden de heren C. J. van den Bosch (Stompwijk). Jac. de Veer (Schagen) en N. J. J. Assendelft (Hille gom). die alle drie herkiesbaar waren, werden met algemene stemmen herko zen. Besloten werd het 25-jarig jubi leum van de bond, tijdens de voorjaars vergadering in mei 1957 te vieren. Dit zal geschieden in dezelfde zaal. in café- restaurant ..'t Gulden Vlies" te Alkmaar, waar 25 jaar geleden - op 16 december 1931 - de bond werd opgericht. De course-agenda voor 1957. korte baan draverijen 300 meter, werd goed gekeurd en ziet er als volgt uit: zaterdag 27 juli: Voorschoten: woens dag 31 juli: Stompwijk: donderdag 1 au gustus: Santpoort: donderdag 8 augus tus: Beverwijk: donderdag 15 augustus: Noordwijk: donderdag F sept.: Heems kerk: dinsdag 10 sept.: Hardpgarijp: woensdag 11 sept.: Warmond: donder dagdag 12 sept.: Purmerend: maandag 16 sept.: Medemblik: dinsdag 17 sept.: Hillegom; donderdag 19 sept Enkhui zen: dinsdag 24 sept Schagen. donder dag 26 sept.: Lisse; maandag 14 okt.: 't Zand. stijl en perfectie sinds 1 903 (Ingez. Med.-Adv.) ZONDAG 2 UUR Alle rangen f 0,25. VOETBAL Belgisch elftal tegen Duitsland De Belgische ploeg voor de wedstrijd tegen Duitsland te Keulen op 23 december a s. is als volgt samengesteld Doel: Dresen (Lierse). Achter: Diricx (Gilloise) en Dries (Berchem). Midden: Mees (Antwerp). Van Kerk hoven (Daring) en M. Maertens (Ant werp). Voor: Orlans (Gantoise). Van der Wilt (Anderlecht). Willems (Gantoise). Houf (Standard) en Moyson (Daring). Sportagenda Leidse Hout: 2.30 uur: Roodenburg— Laakkwartier. Kempenaerstraat: 2.15 uur: ASC—SJC. Wassenaarse Weg: 2 uur: UVS 2—ADO 2. Zoetenvoudse Singel: 2 uur: Korfbalwedstrijden. De AlgemeneVic. Oriëntis en Zul- d er kw a r tl erH S V Nederlands kampioenschap bandstoten Piet van de Pol. de Rotterdamse ma tador van het groene laken, zal geen kampioen van Nederland ere-klasse bandstoten worden. Op de tweede dag van dit toernooi hebben Henk Metz en Henk de Kleine hem dit duidelijk ge maakt. Van de Pol is nog steeds een fameus biljarter, maar hij Is het ban- dcnspel niet meester. Zowel in zijn party tegen Metz als In die tegen De Kleine leek het aanvankelijk, dat Van de Pol een smadelijke nederlaag te gemoet zou gaan. Maar zijn beide tegenstanders kregen halverwege een lelijke inzinking - Metz bijvoorbeeld poedelde liefst tien keer achter elkaar - waardoor Van de Pol ten slotte de wedstrijd nog met draaglijke cijfers kon afsluiten. Na deze tweede dag is alleen de Zwollenaar De Kleine nog ongeslagen. Zijn grootste concurrent is ongetwijfeld van Oosterhout, die de twee voorgaande jaren kampoien in deze spelsoort was en die met twee matehpunten achterstand de tweede plaats inneemt. De uitslagen luiden: Metz 200 40 37 5.00 Van de Pol 150 40 18 3.75 Van Oosterhout 200 39 36 5.12 Sweering 122 39 14 3.12 Teegelaar 200 46 20 4.34 Popeyus 155 46 14 3.36 De Kleine 200 37 44 5.40 J acobs 53 37 9 1.43 Van Oosterhout 200 45 26 4.44 Jacobs 122 45 18 2.71 Sweering 200 69 22 2.89 Teegelaar 198 69 22 2.86 De Kleine 200 47 28 4.25 Van de Pol 153 47 26 3.25 Metz 200 52 22 3.84 Popeyus 153 52 14 2.94 Hongaarse Olympische atleten naar huis De Hongaarse atleten, die woensdag en donderdag uit Melbourne te Milaan zjjn gearriveerd, zullen morgen in een slaapwagen van de Orient-expres naar Belgrado reizen. Vandaar gaat het per speciale trein naar Boedapest. Naar verluidt zou geen enkele van de te Milaan aangekomen Hongaren de wens te kennen hebben gegeven in Ita lië. of elders, achter te blijven. De meeste leden van het gezelschap hebben hun hotelkamers nog niet ver laten. Ze wensten geen verslaggevers te ontvangen. Intussen wordt uit Genève gemeld, dat het juniorenteam van Hongarije van plan is zich in Zwitserland te ontbinden. Iedereen is vrij om naai- huis terug te keren of asiel in westelijke landen te vragen. Het Hongaarse team vertoeft in Genève op kosten van de bekende voet balvereniging Servette. Nog twee wed strijden zullen de juniores in Zwitser land spelen en daarna wordt de ploeg ontbonden. WIELRENNEN. Swift-Combinatie Morgen wordt in zaal Van Koperen de derde rit van de hometraincompetitie gereden. De senio ren rijden 3 km. De afstand voor de junioren is 1500 m. Start 10.30 uur. De stand luidt: m.p. car. brt. h.s. a.g. De Kleine 8 800 188 44 425 v. Oosterhout 6 705 192 36 3.67 Sweering 6 722 235 22 3.07 Popeyus 4 708 206 18 3.43 Metz 4 693 216 37 3.20 Van de Pol 2 686 202 26 3.39 Teegelaar 2 688 208 22 3.30 Jacobs 0 488 211 19 231 Sportsplinters In een goedbezette Hokv heeft de YHC „Den Haag" een verdiende 12—6 overwinning op de Italiaanse ploeg Cortina d'Ampezzo behaald. De bekende judo'er Anton Gee- sink. zal binnenkort in dienst treden bij de Judoschool Koning in Amster dam. Geesink hoopt t.z.t. een eigen judoschool te openen, maar hij zal daarvoor eerst enige tijd als assistent werkzaam moeten zijn. Inmiddels heeft Geesink zich ook op het pad van de worstelsport begeven en traint geregeld bij de worstelvereniging „De Halte" in Utrecht. Er is nog steeds geen beslissing ge nomen over het al of niet doorgaan van de 27ste Rally van Monte Carlo, die die van 22 tot 29 januari a.s. zou wor den gehouden. In de loop van de vol gende week moet het besluit echter val len. Te Perth (Austr.) is een begin ge maakt met de Davis Cupontmoeting Ver. StatenIndia (Interzone finale). In het eerste enkelspel won de Amerikaan Flam met 75 4—6 108 26 64 van Ramanathan Krishnan. Ook het tweede enkelspel was voor de Amerikanen: Sei- xas versloeg Kumar met 64 61 62. Voor zondag a.s. staat de plaatselijke ontmoeting tussen De Algemene en Vic. Oriëntis op het programma. Bei de ploegen zijn betrokken bfj de be zetting van de voorlaatste plaats op de ranglijst en het is vrij zeker dat één van beide Leidse le klassers met Gymnasiasten naar de 2e klasse zal degraderen. Wie dit zal zijn, valt met geen mogelijkheid te voorspellen. De wedstrijd van zondag is dus wel van groot belang. Hopen wij op een spor tieve kamp. waarbij de sterkste in derdaad ook zal winnen. Zuiderkwartier ontvangt HSV. dat ons niet meevalt in de 2e klasse. Kansloos zijn onze stadgenoten tegen deze ex-le klassers zeker niet. Fluks, KNS en Cres cendo hebben vrijaf. Het programma luidt: Zuid-Holland I: HKV Spangen: DeetosOns Eibernest: Het Zuiden Die Haghe: De AlgemeneVic. Oriëntis. Zuid-Holland 2 A: VeloxRegenboog; ZwerversReady: RozenburgActief; ZuiderkwartierHSV. Zuid-Holland 2 B: DKC—Olympiaan; Hou Stand—BI. Wit '51; OSCR—Quick. Zuid-Holland 3 B: USV—ALO; Eure kaPhoenix: PamsTrekvogels; De RavenWion. Res. le kL: Zwervers 2 HKV 2; Spangen 2De Algemene 2: Deetos 2 Fluks 2: Ons Eibernest 2Het Zuiden 2. Res. 2e kl. B: Deetos 3 Actief 2; Sperwers 2Het Zuiden 4; Vicus Oriën tis 2Achilles 2. Res. 3e kl. B: Hou Stand 2Ons Ei bernest 4; De Algemene 3HSV 3 (12 uur): Vic. Oriëntis 3KNS 2 (12 uur); Achilles 3—HKV 4. FLUKS NAAR UTRECHT Fluks neemt zondag a.s. deel aan het Microkorfbaltoernooi, dat door de GUKB te Utrecht in de Margriethal al daar wordt gehouden. Onze stadgenoten komen in eert poule uit tegen Samos (Utrecht). SVK (Amsterdam) en Olym- pia (Bussum). Bridgeclub VOG De uitslag van de achtste ronde van de viertallencompetitie luidt: Hoofdklasse: Team Schalks wint van team Oudshoorn met 20 pnt; team Epskamp wint van team Smit met 24 pnt; team Tjalkens wint van team Raar met 40 pnt. Eerste klas: Team Raar wint van team Nieuwland met 12 pnt; team Crama wint van team Plan je met 32 pnt: team Caro gelijk met team v. d. Burg; team Uphoff gelijk met team Versteeg. Tweede klas: Team Grommé wint van team Cancrinus met 10 pnt: team Groos wint van team Kruizinga met 28 pnt; team Adama wint van team Broekhuis met 34 pnt. BOKSEN Bokssport aan banden in België De Belgische Kamer heeft het veelbe sproken wetsontwerp-Philippart aange nomen. nadat dit door de regering was geamendeerd. De amendementen hou den in. dat boks- en catchwedstrijden en demonstraties zullen kunnen worden ge houden op voorwaarden, die bij Kon. besluit zullen worden vastgesteld. Deze voorwaarden zullen zodanig zijn dat zij ernstig letsel van de boksers zullen uit sluiten. In dit verband heeft de sub commissie voor de volksgezondheid een serie maatregelen in overweging gege ven. o.m. de verplichte dracht van een hoofdkap. Het wetsontwerp komt nu bij de Senaat in behandeling. Onze Bridgeruhriek In de wedstrijd tussen sterke spelers komt het regelmatig voor.d at in de loop van het afspelen van een spel de kaarten die de tegenpartij in handen moet hebben, met vrijg rote nauw- eurigheid worden berekend. Voor de tegenpartij is het natuur lijk zaak, zow cinig mogelijk te ver raden en bij de pogingen daartoe zal men uiterst zorgvuldig en vaak zelfs slim te werk moeten gaan. Een dergelijke fraaie „strijd om in lichtingen" kreeg men te zien in de meesterklassewedstrijd tussen Het Bui tenhof (Den Haag) en de Continental- club ('dam). Sch. A 10 4 Ha. B 4 Ru. H V 10 3 Kl. H B 10 4 Sch. 2 Sch. 7 6 5 Ha. A 9 8 5 2 Ha. H V 10 7 3 _.N_ Ru. A 8 2 w_ Ha. B 7 4 Kl. 9 6 3 kl. 2 Sch. H B 9 3 Ha. 6 Ru. 9 6 5 Kl. A V 8 7 5 Noord, Ernst Goudsmit, opende 1 rui ten, oost, Van Haeften, paste - zuid, In bijgaande figuur moeten op de stippen letters worden geplaatst, zodat horizontaal woorden ontstaan. Ieder volgend woord bestaat uit dezelfde let ters (eventueel in andere volgorde) als het vorige, en uit één letter meer. De betekenis der in te vullen woorden is omschreven, maar niet in de volgorde waarin zij in de figuur voorkomen. De omschrijving der in te vullen woorden is: telwoord denkbeeld muzieknoot horizon lidwoord tocht langs steden anwijzend voornaamwoord slot verveerster De oplossingen onder motto „woord puzzel" dienen voor woensdag a.s. te 9 uur v.m. in het bezit te zijn van de redactie. Witte Singel 1 te Leiden. Onder de goede oplossingen stellen wij een eerste prijs van t. 5.— en twee prijzen van f. 2.50 besehikbaar waal* naar alleen abonnees kunnen mede dingen. Oplossing zeventien woorden In de volgorde van omschrijving luid den de in te vullen woorden: verraad starter verkeer siga ret borstel helling minaret theepot veerman bariton baro nes oordeel vandaa, kreukel stroper venster bezwaar. Op de juiste volgorde ingevuld ont stond uit deze woorden in de middelste verticale kolom het woord „KRUIS WOORDRAADSEL". De eerste prijs van f. 5.werd toe gekend aan de heer C. v. d. Does. Molentuinweg 20 te Katwijk a. d. Rijn. de prijzen van f. 2.50 aan mevr. Lardé. Sophiast.-aat 56 te Leiden en aan de heer A. Linseh*»ten. Konin- einnelaan 17 te Leiden. De prijzen worden de winnaars toegezonden. Grints Goudsmit. bood 2 klaveren - west, Pot, 2 harten - noord 3 klaveren - oost 3 harten - zuid 3 schoppen west paste - noord 5 klaveren. Een feil loos biedverloop naar het goede eind- contract. West speelde hartenheer voor en vervolgde in slag 2 met hartenvrouw, welke zuid introefde. Hierna speelde zuid twee malen troef, eindigend in eigen hand, en speelde rui ten na, west nam onmiddellijk ruiten aas en speelde zijn laatste troef. De troeven bij ow waren er nu uit en op de laatste twee klavertrekken had oost 2 harten opgeruimd. Zuid vervolgde met ruiten, inkasseer- de drie slagen in die kleur en ruimde in eigen hand een schoppentje op. Op de laatste ruiten had oost nog een kaart moeten weggooien - en hij koos daartoe hartenas. Zuid ging nu eens de zaak zorgvuldig bekijken: hij had ge zien dat west begonnen was met 3 kla veren, 3 ruitens en waar oost vijf malen harten had laten zien ook met 5 harten. Ergo moest west 2 schoppen, en oost. 4 schoppen. De kansrekening zegt nu, dat als Jantje maar twee schoppen heeft en Pietje vier, de kans gróter is dat Pietje de schoppenvrouw in handen heeft, dan dat Jantje die kaart heeft. Volgens deze beredenering zou dus de schoppenvrouw over oost gesneden moeten worden. Mr. F. Goudsmit, stérk in de kansberkening had 4 schoppen by oost geteld doch, vermoedelijk daarin getraind door zijn beroep als advocaat, bezag hij het bij spelen van hartenaas door oost met de nodige achterdocht. Als oost 4 schop pen had met de vrouw zou hij er best één hebben kunnen missen, en had oost de juiste verdeling van de hartenkleur niet zo demonstratief bekend behoeven te maken. Zuid speelde daarom schop penheer en schoppenaas en de schop penvrouw van west deed nu geen schade meer. Oost, die slim wilde zijn, was té slim dat men tegen een tweevoudige meeter de dingen niet overdrijven moet! H. W. Tilarskl. SOVJET-DELEGATIE IN WARSCHAU Een Sovjet-delegatie bevindt zich thans in Warschau voor besprekingen over de juridische status van de Sovjet troepen in Polen, aldus is in de Poolse hoofdstad vernomen. Zoals bekend, hebben de Polen en Russen onlangs te Moskou besloten, dat een speciale overeenkomst tussen beide landen het aantal, de samenstelling en legering van de Sovjetrussische militai re eenheden zal regelen. In een uitermate spannende wed strijd heeft HVL gisteravond in het Gymnasium de eerste twee punten op Sleutelring veroverd. Dc rood- baatjes wonnen deze ontmoeting voor de gewestelijke hoofdklasse van de Nederlandse Volleybal Bond met 3-1. Op de foto ziet men hoe een van de Sleutelringspelers op het HVL-blok slaat. De bal valt tussen blok en net. (Foto LJD./v. Vliet) Onze Damrubriek Nu het toernooi om het wereldkampioenschap geëindigd is en een zó merkwaardig speler als Deslauriers, die volgens Keiler het damspel opvat als hazardspel, de titel mee heeft genomen naar Canada, Is het de moeite waard om eens te zien of er nu zoveel verschil Is tussen de manier, waarop de Cana dese damreus zyn spel speelt en de wjjze waarop een ander fenomeen van het dambord, n.l. Weiss de stukken voerde in het tijdperk van een halve eeuw geleden. Daarbij zal men ontdekken dat er eigenlijk in het geheel geen nieuws onder de zon is, ja men vraagt zich af of de toenmalige damgrootheden het klassieke spel in feite niet scherper speelden, en met meer kennis dan heden ten dage. De volgende partij werd gespeeld in een match tussen Weiss, de toenma lige wereldkampioen, en De Haas, die in die dagen als kampioen van Neder land de driekleur te Parijs verdedigde. De match vond plaats in Café du Globe, een reusachtig café aan de Boulevard Sebastopol, het damcentrum van de eveneens destijds zo beroemde Eugéne Leclerq, dat, zoals wij nog kort geleden constateerden, nog altijd bestaat, hoewel er niet meer gedamd wordt. De kalender schrijft november 1904. Wit: J. de Haas. Zwart: I. Weiss. 1. 33—28, 18—23; 2. 31—27, 17—21; toen men in later jaren onder Hoogland en Molimards invloeden deze zetten aan diepgaande studie onderwierp, keurde men zwarts laatste antwoord scherp af, een speler die zo'n zet deed werd geacht het spel niet te beheersen volgens de normen der meestertechniek, omdat die zet n.l. aan wit de gelegenheid geeft zijn lange vleugel gunstig te ontwikkelen. Het enig. 100 juiste antwoord was hier 20—24. waarna ook wit niet met 3430 mag antwoorden omdat hij dan dezelfde fout zou begaan. Op die wijze ontstond het tegenwoordig minder be kende Hooglandsysteem. Nog altijd is dat systeem van grote kracht, mits op de juiste wijze gespeeld, echter is men in deze tijd wederom terug gekomen van de streng theoretische invloeden. In het bijzonder Dagenais, de andere Canadees, die in 1952 zoveel opzien baarde, bewees dat Weiss met zijn opvatting gelijk had en voor het overgrote deel alles speel baar is. mits goed voortgezet. Het is aardig er op te wijzen, dat hier reeds op de volgende openingszet gespeeld kan worden: (27—22. 12—18. 37—31 18x27. 31x22, 20—24?. en nu 22—17 met 34—29 I. I. WEISS e e 9 «t s e E es s m m m i m i 3 3 m m liquideren, dat is in de partij niet meer na te gaan; als dreiging werkt 410 dus enorm), 24—29; 16. 33x24, 20x29; 17. 3933. De Haas zet de aanval in maar komt spoedig van een koude ker mis thuis, 14—20; 18. 25x14, 9x20; 19. 33x24, 20x29; 20. 44—39 10—14; 21. 39 —33. 14—20; 22. 33x24. 20x29; 23. 35—30, 510; 24. 4035, 1014; nu begaat De Haas een onvoorzichtigheid, en achter elkaar, alsof hij ergens over een soort toverkracht bezit, brengt Weiss hem in al zijn grootheid een nederlaag toe. De mokerhamer, de stelling 6—11—17 be wijst nu waarvoor deze, 18 jaar lang de damwereld beheersende, wereldkampioen haar in reserve gehouden heeft; 25. 49 —44?, 17—22; 26. 28x17, 11x22; 27. 30— 25, gedwongen. 29—34; (wanneer zwart achter de schijf loopt volgt 2228!) 28. 4339 (op iets anders volgt de dam door 3440 en 23—28. Vreemd genoeg bewijst wederom analyse, dat 42—37 uiteindelijk gelijk spel houdt), 3443; 29. 38x49 (reeds heeft wit een totaal afgeknabbelde stelling, doch Weiss houdt de onmiddellijke nederlaag er in met 1924. Dit is nu het beroemde zetje van Weiss!19—24; 30. 31—26, waarmee wit precies deed wat zwart van hem verwachtte n.l. zijn stelling her groeperen en door al de geleden moei lijkheden heen kijkt over de nu volgen de dam door 14—20. 24—30, 23—29 en 1319. Aldus is er weinig nieuws onder de zon; zoals Deslauriers thans zijn op vatting heeft, had Weiss ze reeds een halve eeuw geleden. Weiss is aan zijn hazard-opvatting ten gronde gegaan, of het Deslauries insgelijks zal gaan zal de toekomst uitwijzen. Maar tot op heden is daar nog weinig van te bespeuren. Het is belangrijk even na te gaan waar om De Haas bij de 29ste zef achteruit slaat. Zwart zou op 48x39 met 22—28 enz. dam forceren!! (Inge? Med.-Adv.) en nimmer ruw of schraal J. DE HAAS Zwart: 3, 6, 8, 11/19, 23, 29. Wit: 27, 28. 30/32, 35, 36. 38, 42, 43, 45, 46. 48. 49. Stand na de 24ste zet van zwart. na!),3. 39—33, 12—18; 4. 44—39. 7—12; 5. 37—31, 2—7 (ogenschijnlijk is hier 21—26 beter, doch analyse wijst uit, dat ook Weiss' zet goed is)6. 3126, 20— 24; 7. 26x17, 11x31; 8. 36x27. 15—20; in oude analyses, zelfs die van de oud kampioen van Nederland, A. K W. Damme. leest men, dat 14—20 beter was. omdat zwart nu wordt opgesloten of anders een randschijf krijgt. Dat was een wel zeer naïve beoordeling van het spei van Weiss, alsof Weiss, de sterkste speler van die dagen, niet wist wat hij deedWeiss wist dat zeer goed. en het volgende verloop getuigt ervan, dat hij op tempo afgestemde wegen, verwikke ling en overheersing van het centrum zocht. Men zie maar eens; 9. 3430, 611; 10. 3025, 10—15 (men vergelijke hier het spel van Raichembach in diens eerste partij tegen Springer 1937); 11. 41—37. 11—17; 12. 47—41, 7—11; 13. 41 —36. 1—6: 14. 37—31, 4—10: (op 17—21 ontwikkelt wit zijn lange vleugel weer met 31—26) 15. 50—44 (De Haas heeft gezien wat zwart met 4—10 heeft be doeld. n.l. 4641, 17 -21. en nu wordt wit opgesloten, want op 31—26 volgt dam door 23—29 enz. enz. Al is die dam dan achteraf met gelijk aantal stukken te Het is de Hamomelis die het 'm doet Arrestaties te Djakarta WEGENS DEV'IEZENO VERTREDING Volgens een mededeling van de politie van Djakarta zijn sinds november in de hoofdstad tien personen gearres teerd wegens overtreding van de de- viezenbepalingen. Tot de arrestanten behoren Nederlanders, Chinezen en Indonesiërs. De namen van de gear resteerden werden niet bekend ge maakt. ITALIAANSE COMMUNISTEN ACHTER KADAR Het „nationale" congres van de Ita liaanse communistische partij heeft al de partijleiders in hun functies beves tigd en de Sovjet-actie in Hongarije als „een harde noodzaak" aanvaard. In een door het congres aangenomen resolutie wordt gezegd: „Een stelsel van socialistische staten dient een stel sel van onafhankelijke staten te zyn, waarin de soevereiniteit van de kleinere niet mag worden beperkt of in gevaar gebracht door tussenkomst of druk van de sterkere". Eerder hadden de party- leiders gezegd, dat de Sovjet-Unie geen inbreuk op dit beginsel heeft gemaakt, omdat „de wettige Hongaarse regering om Sovjet-hulp had verzocht".

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5