IP W Nederland kan het niet zonder Europese samenwerking stellen De stimulans voor moderne mensen. Man in kooi van koningstijger N.V. Kou. Ned. Grofsmederij heeft een hernieuwde bedrijfssehool 95ste jaargang Zaterdag 15 december 1956 Tweede blad no. 2901Ï Klassegemiddelde moet omlaag! Leids forum van Volksonderwijs behandelt onderwijs vragen Tal van onderwijsproblemen besproken De afdeling: Leiden van Volksonderwijs heeft in „Den Burcht" een zeer geslaagde en goed bezochte vergadering gehouden. In het huishoudelijk gedeelte ran de vergadering: werden de plannen besproken voor de verdere versteviging Tan de openbare 6©hooL Hoewel de groei van de openbare school bevredigend Is, bestaat er nog geen reden tot voldaanheid. Na de pauze hebben de aanwezigen «le brandende vragen op onderwijsge bied afgevuurd op een door de voor- Ijatter, mr. J. Drijber, geleid forum, dat bestond uit mej. J. W. de Jager en de heren J. C. van Schaik, B. Swanenburg, j L. C. de Wilde en J. Fluyt. „Waarom is Volksonderwijs tegen de jbijzondere neutrale school?" luidde de eerste vraag. Het forum ziet voor de bijzondere neutrale school alleen een plaats in gemeenten, waar het openbaar ionderwijs geen school kan verkrijgen. lOver het algemeen echter wordt een bijzondere neutrale school gekenmerkt Idoor een zeker standsverschil met de iopenbare school. Volksonderwijs wil leohter, dat alle kinderen van elke ge loofsrichting, rang of stand tezamen hun schooljaren doorbrengen. De voordelen van de bijzondere neutrale school zijn. io constateerde het forum, de kleinere klassen, dank zij boventallige leerkrach- schooltypen misschien verbetering kun nen brengen. De voorzitter besloot de avond met er zijn voldoening over uit te spreken, dat Volksonderwijs langzamerhand een steeds krachtiger plaats in Leiden gaat innemen. PROPAGANDA-AVOND VAN VX.A.K. De schoolvereniging van de Chr. Kweekschool te Lelden, V.L.A.K., orga niseerde gisteren in de grote zaal van Den Burcht een propaganda-vond. Als propagandist trad op de heer Freek Sachs met een programma onder het motto: „Lekker stout zijn". De voorzitter van VX.A.K., Jac. Roo- zendaal, opende deze avond, en heette in het bijzonder welkom de directeur van de Ohr. Kweekschool, mr. dr. K. de Vries. Freek Sachs is voor de kwekelingen geen onbekende en ook gisteravond, toen hij optrad met (zoals hij zélf uit drukte) een serie nonsens, bijeengegapt en met (veel of weinig) ondeugende spot op een oude meesterbank in ondeugend kostuum gelanceerd door uw .meester", oogstte hij veel bijval van de zaal. Op zeer humoristische wijze vertelde hij iets over vakanties (inclusief het weer) over vrouwen en mannen in de geschiedenis en over „de" jongen, een wezen dat hij helaas niet meer is. Het was een zeer geslaagde avond. H. A. Korthals sprak voor V.V.D. „In Suez greep men Europa naar de strot" Op uitnodiging van de afdeling Leiden haar positie in verschillend opzicht te KLEINERF KI ASSFN' van de VVD- die gisteravond een goed versterken. In dit verband noemde hij de bezochte vergadering in Café-restaurant j betekenis en de invloed van de Westeu- Met grote felheid veroordeelden de „In den Vergulden Turk" hield, heeft ropese Unie. de Europese Gemeenschap eden van het forum de grote klassen. het Tweede-Kamerlid, de heer H. A. voor kolen en staal het Atlantisch Ver- waarmede het lager onderwijs nog steeds Korthals, gesproken over de Europese drag, de OEEC. en de Marshall-hulp. samenwerking in politiek en economisch Ook voor ons land zijn aan de Europese opzicht. samenwerking grote voordelen verbon- De heer Korthals die lid van de Raad Puidelük is echter wel gebleken, van Europa is, was van oordeel, dat. voor al in de laatste weken weer een sterke behoefte wordt gevoeld naar deze samen werking. Europa is bezig zich weer op nieuw op eigen positie te bezinnen. Met Europa staan wij thans aldus spreker, in een wereld van vele jonge volkeren, wel ke in ontwikkeling zijn. Naast een natio nale is volgens spreker in het Oosten ook een sociale revolutie gaande. Een re volutie, welke van Azië reeds overgesla gen is naar Afrika De heer Korthals, die er op wees, dat de Verenigde Staten bij conflicten in het Oosten bepaald niet staan aan de zijde van West-Europa, bracht de uitspraken rorstelt. In Nederland zijn wij er op dit ebied slechter aan toe dan in het bui- enland. Dit is echter in de allereerste ilaats een zaak, die het Ministerie van )nderwijs tot stand moet brengen. Volksonderwijs zal er voor moeten strij len, dat het klassegemiddelde na de eboortepiek, die in 1958 is geëindigd, adicaal omlaag gaat. In de openbare aholen van Leiden is het klasse- niddelde thans ruim 36. Dit getal moet •orden teruggebracht tot ten hoogste 28. SCHOOL EN OUDERCOMMISSIES Ook de samenwerking tussen het oofd van de school en de oudercom- lissies had de belangstelling. Al schie- en enkele hoofden en oudercommissies og tekort, toch kan gezegd worden, ldus het forum, dat in Leiden over et algemeen een goede samenwerking estaat. die voor de bloei van de open- school van de grootste beteke- is is. Verschillende ouders stelden de vraag oe het komt, dat de kinderen in de erste klas soms later kunnen rekenen lezen dan vroeger het geval was. De eer Swanenburg ging hier uitvoerig op en zette uiteen dat getracht wordt iet nieuwe onderwijsmethoden de kin eren tot bepaalde prestaties, zoals le en rekenen, te brengen op het tenblik. dat zij daarvoor echt rijp zijn. en meer individuele belangstelling voor et kind is nodig. Het forum was van lening, dat hiermede een van de kern- unten van de onderwijsvernieuwing is angeraakt. Het gaat niet. in de eerste laats om in een bepaald stelsel zoals klassikale methode, de Montessori- lethode maar om de aanpasing van onderwijs aan de rijpheid van het ind en om de bevordering van meer dividuele aandacht voor de leerling et geven van huiswerk aan leerlingen an lagere klassen wordt door het forum n enemale onjuist geacht. SCHOOLTYPEN. Het forum was verder van oordeel, it bij het voortgezet, onderwijs gestreefd loet worden naar het tot stand brengen in scholen, die verschillende van de staande schooltypen zoals UX.O., •B.S., Lyceum en Gymnasium om- itten. In de eerste jaren van het lortgezet onderwijs kan dan een defi- tleve keuze van het schooltype voor n bepaald kind op een veel natuur leer wijze plaats vinden. STICHTING OPENBAAR LYCEUM. Hierop sloten enkele vragen aan over de gedachte in Leiden een onenbaar lyceum te stichten. De twee leden van het forum, die zich voldoende des kundig achtten om op deze vragen te I antwoorden, waren vóór de stichting van een openbaar lyceum casu quo de omzetting- van de Gemeentelijke H.B.S In lyceum. De voorzitter opperde de gedachte op irte termijn een avond van Volkson- rwiis geheel aan het V.H.M.O. en Isschien andere vormen van voortgezet iderwijs te wijden. Verschillende vragenstellers maakten ch mèt het forum zorgen over het ote aantal leerlingen, dat blijkt de »r hen gekozen school niet te kunnen lopen. Het forum was van oordeel, t de psychotechnische test een waar- vol hulpmiddel is. maar toch zeker niet een voldoende betrouwbare be- rdelingsmogelijkheid biedt. De steen J wijzen is hier nog niet gevonden, al de reeds besproken combinatie van dat tal van vraagstukken niet meer na tionaal. doch internationaal moeten wor den opgelost. Een aantal organen is hier voor gecreëerd. Uitvoerig weidde de heer Korthals vervolgens uit over de beteke nis en het. doel van de Raad van Europa, in welke raad elk land volledig zijn soe vereiniteit behoudt. Vervolgens belichtte hij het belangrijke coördinerende werk van de Kolen en Staal-gemeenschap, waarin ook de belangen van de kleine landen volkomen gewaarborgd zijn. EEN EUROPESE MARKT Nadat de heer Korthals gesproken had over de pogingen, welke waren aan- s i versterken. Aanbod van werkkrachten iets gestegen Het aanbod (de arbeidsreserve) steeg, 'als verwacht kon worden, in de pe- >de van 3 t.m. 8 december van 210 tot voornamelijk als gevolg van sei- imsfactoren. Dit is evenwel een nor aal jaarlijks terugkerend verschijnsel, afstoting van arbeidskrachten treedt de voorgrond in de seizoensgevoelige ttoren, zoals in de horecabedrijven en landbouw, terwijl voorts diverse wer- n van korte duur beëindigd zijn. Ten- tie kan opgemerkt worden, dat steeds ?en de feestdagen in de laatste «and van het jaar, zich het verschijn- - voordoet, dat diverse werken aflo- terwijl met de uitvoering van nieu- objecten, o.a. in de bouwsector, ge- ■ht wordt tot het. nieuwe jaar. zodat, iswaar een latente behoefte aan ar- -dskrachten bestaat. De plaatsing van 'erse categorieën arbeidskrachten on- r'"indt hierdoor vertraging. Overigens staat in andere, niet seizoensgevoelige arijfstakken. zoals o.a. de metaalin- "trie en de textielindustrie, 'n perma- t tekort, aan personeel. Het aantal geregistreerde aanvragen fef vrijwel gelijk en beliep 410. waar- er 170 betrekking hadden op jeug- ?en. Het aanbod van vrouwelijke arbeids- achten onderging geen wijziging van u§e betekenis en bedroeg op 8 decem- 1956 90. °e vraag omvatte ruim 400 aanvragen, *arvan ér 180 betrekking hebben op «Migen. Dulles die momenteel zijn sympathie legt in de VN. die dit om niet de indruk te wekken, dat hij zich uitslui tend wil binden aan West-Europa, doch ook aan Azië en Afrika Met deze ge dachte voor ogen, is het zaak, dat Euro pa zichzelf versterkt. Alvorens de gedachte van een verenigd Europa verder te ontwikkelen, sprak de heer Korthals allereerst over de positie van Nederland. Voor de tweede wereld oorlog streefde ons land er naar om een neutraliteitspolitiek te volgen Men wilde buiten een eventuele strijd blijven. In dit verband herinnerde spreker aan de ge dachten, welke indertijd door Prof. Mr. Telders waren neergelegd in zijn boekje „Nederlands onzijdigheid" Toen Hitier echter in de meidagen van 1940 ons land binnenviel, werden wij geconfronteerd met de zwakte van een politiek, welke tot op dat ogenblik was gevolgd en waar ■voor Churchill reeds had gewaarschuwd. Na de oorlog waren wij een ervaring rijker en begrepen, dat een strijd niet meer alleen kan worden gevoerd. Een politiek van onzijdigheid was niet lan ger te handhaven. Thans is het echter zo, dat wij voor het nemen van wereld - beslissingen niet meer zien naar Bonn, Parijs of Londen, doch naar Moskou of Washington. Europa is haar eerste plaats op het wereldtoneel kwijt ge raakt, temeer daar een belangrijk ge deelte van Europa achter het ijzeren gordijn ligt. Volgens spreker geeft de scheiding van Oost- en West-Duits- land Rusland een geweldige macht om invloed op de Westduitse beslissin gen uit te oefenen. GROOT DEEL VAN INVLOED VERDWENEN Door de ontwikkeling van het Oosten is West-Europa ook in financieel en com mercieel opzicht een groot deel van haar invloed kwijt geraakt, terwijl West-Euro pa op economisch terrein stukken ach ter ligt bij de Ver. Staten, hetgeen de heer Korthals aan de hand van-enkele productiecijfers aantoonde. Tenslotte hebben ook politieke facto ren geleid tot een verzwakking van Euro pa. Gelukkig, aldus spreker, zijn er nog mogelijkheden voor West-Europa om De Zweeds-Nederlandse Vereni ging afd. Den Haag, vierde het traditionele St. Luciajeest. Volgens oud gebruik deelt St. Lucia, in het dagelijks leven Ella Vinke geheten, brood uit onder de aanwezir",n. Defensie Gemeenschap het is helaas bij pogingen gebleven sprak hü nog uitvoerig over de gedachte, die baan breekt tav. een Europese markt, welke een opheffing van de tolmuren voorstaat en waarbij gedacht wordt, aan 't in 't le ven roepen van een weder-aanpassings- fonds. Spreker achtte het van groot be lang dat Engeland in principe bereid is hieraan zijn medewerking te verlenen. Bij een verwezelijking van een en ander zal men ons echter waarborgen moeten verschaffen, o.a. van waarde-vast-geld. Verder wees spreker er op, dat een eco nomische integratie ook een politieke integratie zal bevorderen, een integratie, welke z.i. nodig is om aan machtsblokken de voet dwars te zetten. Ten slotte stond hij stil bij de plannen, welke aan de voor avond van een verwezelijking staan t.w. de Europese Gemeenschap voor de atoom energie (Euratom). Hierbij is het even wel van belang er voor te waken, dat men via deze Euratom het bedrijfsleven niet. gaat socialiseren. Met nadruk ver klaarde spreker, dat ook Nederland het niet zonder Europese samenwerking kan stellen. Aan «het einde van zijn lezing, waarop een interessante discussie volgde, greep de heer Korthals nog even terug op het Suezconflict. waarbij hij om. de stelling poneerde „dat. men Europa in Suez naar de strot heeft, gegrepen". Spreker be treurde het. dat bij dit conflict Engeland en Frankrijk door de Ver. Staten in de steek zijn gelaten. De voorzitter van de afdeling Leiden van de V.VD., prof. dr. C. J. F. Bóttcher onder wiens leiding deze bijeenkomst stond, dankte de heer Korthals voor diens verhelderende blik op de Europese samen-werking. Vogelshow Avibu8 Fraaie collectie vogels bijeen De vogelshow, georganiseerd door de club van vogelliefhebbers „Avibus" op 14, 15 en 16 december in het Leonardus- huis aan de Haagweg 14, trok reeds ae eerste avond grote belangstelling. Naast een fraaie collectie vogels ln diverse soorten, vroegen ook voliè'res en vitrines, keurig samengesteld, ad Ier aan dacht. Speciale beschilderingen deden vele soorten tropische vogels een bij zonder accent geven. Met bijzondere be langstelling luisterden wij naar de Beo vogel, ingezonden door de heer R. Karei, die sprekend en met het nabootsen van vele klanken een bijzondere attractie vormde. Al met al een tentoonstelling die aller aandacht waard is en zeker de komende dagen vele bezoekers zal trekken. Keurmeesters waren: de heer J. Ger- rits. Den Haag (zangkanaries) en de heer J. Broekhulzen, Alphen a. d, Rijn (overige vogels). De uitslagen luiden als volgt: Klasse 2, zangkanaries-Harzers (eigen kweek 1956) 2 vogels: le pr. W. Zitman. Klasse 3, zangkanaries-Harzers (eigen kweek 1956) 1 vogel: le pr. en erepr. W. Zitman, 2e pr. W. Zitman, 3e pr. H. van Venetië, 4e pr. L. Tisseu-r, 5e pr. L. Tisseur. Klasse 5, zangkanaries-Harzers (open klasse)le pr. G. van Leeuwen, 2e pr. H. van Venetië, 3e pr. G. van Lee-uwen, 4e pr. W. Zitman. Klasse 5, zangkanaries-Waterslag (eigen kweek 1956) 2e pr. en erepr. J. H. Goossen. Klasse 8, kleurkanaries-gepigmen-teerd (open klasse)1 en 2e pr. R. Karei. Klasse 9, kleurkanaries-ongepigm. (eigen kweek 1956): erepr. W. Zitman. Klasse 11, bastaarden van kanaries (eigen kweek 1956): le pr. en erepr. G. F. de Rooij. Klasse 13, kruisingen van tropische vo gels (eigen kweek 1956)le pr. en erepr. G. F. de Rooij, 2e pr. W. Zitman. Klasse 15, kuif- en vormkanaries (eigen kweek 1956)le pr. J. H. Goossen. Klasse 17. paren tropische vogels (eigen kweek 1956): le pr. en erepr. W. Zitman, 2e pr. J. Pison, 3e pr. W. Zit man. klasse 18, paren tropische vogels (open klasse)le pr. J. Zeilstra, 2e pr. mevr. J. v. d. Horst, 3e pr. J. Pison. Klasse 19. enkele tropische vogels (eigèn kweek 1956)le pr. W. Zitman. Klasse 20, enkele tropische vogels (open klasse)le pr. J. H. Goossen, 2e pr. J. Planje. Klasse 21, Parkieten (eigen kweek 1956): erepr. W. Zitman. Klasse 22, Parkieten (open klasse)le pr. mevr. J. v. d. Horst. Klasse 27, wildzang: le en 2e pr. G. F. de Rooij. Klasse 28, vluchten: 1. W. Zitman, 2. A. Laterveer, 3. J. Zeilstra, 4. W. v. d. Reyden, 5. J. H. Goossen, 6. G. F. de Rooij, 7. mevr. J. C. A. Spaans-Boots. KERSTPOTTEN LEGER DES HEILS Zoals de kerstboom het kerstfeest symboliseert, zo behoren de kerstpotten van het Leger des Heils tot de tradi tionele vóórboden. Maandag a.s. kan men ze weer op verschillende plaatsen van (Ingez. Med.-Adv.) In 't verkeer, in 't dagelijks leven, tijdens het werk, bij de studie is KING onmisbaar als stimulans voor nieuwe veerkracht. Het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. de stad zien opgesteld. De leiding van het plaatselijke korps hoopt en vertrouwt dat een andere traditie eveneens zal worden gehandhaafd, n.l. dat er met milde hand voor dit doel geofferd zal worden, zodat aan vele ouden van dagen een vrolijk kerstfeest kan worden bereid. De volgelingen van William Booth heb ben in dit opzicht grootse plannen, maar of ze verwezenlijkt kunnen wor den hangt niet in de eerste plaats van hen af. Daarvoor is de daad thans aan de Leidse ingezetenen. Wij weten het: er wordt veel gevraagd, maar er is ook véél nodig. En het kerstfeest is toch altijd een héél bijzonder feest (Ingez. Med.-Adv.) Nerveus van opwinding snelde de bewa ker naar de woonwagen van de familie: „Komt U toch allemaal kijiken. De heer Martin van hiernaast is in de kooi bij de grote koningstijger!" Het klonk als een alarm en in de verwachting van iets vreselijks, dat zich had afgespeeld, holde alles naar de Menagerie. Wat zich daar vertoonde deed de familie ver stomd staan. Dergelijke spannende en romantische verhalen leest U te kust en te keur in het enige Nederlandse circusboek: „De bonte droom van het Circus", een mees terlijk geschreven geschiedenis van het circus door de kenners Fred Thomas en J. van Doveren. Een boek, dat U heel wat genoeglijke uren zal bezorgen. Het is een prachtig kerstcadeau vol leuke pentekeningen, prachtige kleuren platen en ruimte voor nog meer platen, die U gratis krijgt in ruil voor de rijks- botermerken op elk pakje roomboter. Voor slechts f 2,50 kunt U dit boekwerk kopen bij Uw roomboterleverancier of rechtstreeks onder rembours bestellen bij het Kantoor „Roomboteral'bum, Post bus 47, Den Haag. Vermeld vooral dui delijk uw naam en. adres. Doe het nu, dan hebt U Uw kerstcadeau op tijd in huis En... neem ook een pakje roomboter extra voor de feestdagen. Leidse veiling maakt de tien miljoen vol! Een stampvolle veilingzaal met expor teurs, commissionairs, grossiers en klein handelaren. Een stampvolle neerzethaü met 60 ton spruiten en witlof. De fruitioodsen van Leidse grossiers ryk voorzien van fruit. Een veiling-klok met daaronder een man die een taal spreekt waar alleen ingewijden mee overweg kunnen: dat alles is het dagelijks beeld van de Leidse Veiling aan de Zoeterwoudseweg biedt. Dit alles zou geen aanleiding zijn om er over te schrijven, indien zich gisteren niet het bijzondere feit voordeed, dat omstreeks half één de aanvoer werd aangekondigd van een partij groenekool van de tuinder B. Th. van Galen van Zoeterwoude, waarvan koper werd de handelaar D. v. d. Meij uit Oegstgeest, welke koop de tien miljoen gulden vol maakte, die dit jaar aan de veiling wer den omgezet. Onder applaus stelde de voorzitter der Veilingvereniging, de heer B. van Vliet, de aanwezigen daarvan in kennis, waar bij hij aan aanvoerder en koper een kistje sigaren overhandigde. Verder werd aan ieder een pakje aan geboden, inhoudende een doosje sigaren en een verrassing voor de vrouw thuis, die over het algemeen ook een belang rijke functie vervult bij de afzet van de ingekochte produkten. Na deze korte onderbreking werd het vellen voortgezet. BAAS OVER MUN LEVEN OF KNECHT VAN HET LOT? Laxorprogramma Bijzonder kerkeweek Het bijzonder kerkewerk van de her vormde gem., o.l.v. dr. P. L. Schoon- heim brengt in het veertiendaags geva rieerd laatste tijd menten. In de laatst gehouden bijeenkomst werd o.a. een reportage gegeven van een ontmoeting tussen bijbelfiguren en ty pen uit de film „Het Trottoir". Hier door werden verschillende belangrijke en interessante vragen bij de bezoekers gewekt en ontstond over en weer een gesprek. iondagmorgenprogramma de d weer enkele nieuwe expert Vleesshow wordt zeer gevarieerd Nu de termijn van inschrijving voor de de volgende week onder auspiciën van de Fed. v. Slagerspatroons uit Lei den en omg. in het Waaggebouw te hou den vleesshow is afgesloten, blijkt er in slagerskringen grote belangstelling voor deze tentoonstelling te bestaan. Van de circa honderd slagers die Leiden en om geving telt, zal het merendeel hier expo seren. Bovendien zal een aantal restau rantbedrijven aan deze show medewer ken. Het is de bedoeling, dat de restau rateurs er voor zorgen dat op de keurig gedekte tafels een feestdis wordt aange richt, hetgeen evenwel beperkt moet blijven tot opgemaakte vleesschotels De keuringsdienst van het Openbaar Slacht huis komt met een interessante stand, die een indruk zal geven hoe er door deze dienst wordt gewaakt voor de volks gezondheid. Tenslotte de slagers zelf: zij komen voor de dag met een gevarieerde collectie uitgesneden vlees en vleeswa ren, waarbij tevens de mogelijkheden zullen worden aangegeven hoe smakelijk vlees kan worden bereid en opgediend. De expositie, welke as. woensdagoch tend om elf uur wordt geopend, en zeer gevarieerd van samenstelling belooft te worden, is dagelijks (t.e.m. zaterdag) van 2 tot 10 uur te bezichtigen. (Ingez. Med.-Adv.) Aanstaande zondagmorgen zal deze methode opnieuw worden toegepast. Deze week werden enkele korte gesprek ken met Leidenaars opgenomen over de vraag: baas over mijn leven of knecht van het lot? De antwoorden zullen ten gehore worden gebracht en dienen als motor voor het daarop aansluitende ge sprek. De leiding van het programma be rust bij dr. P. L. Schoonheim. Het dub- belmannenkwartet „Inter Nos" verleent dit keer medewerking voor enkele zang nummers. Binnen twaalf weken tot stand gekomen De hernieuwde bedrijfssehool van de N.V. Kon. Ned. Grofsmederij is gister middag geopend. Is men reeds onmid dellijk na het einde van de oorlog bij de Grofsmederij begonnen met om scholingscursussen pas op 20 septem ber van dit jaar nam de directie de beslissing om een volledige leerschool op te richten. In een kort tijdsbestek, ruim twaalf weken, werd een en an der dus afgedaan. De heer L. F. J. Pommée. chef van de tekenkamer en tevens van de bedrijfssehool, die in deze de leiding heeft gehad, opende namens de directie de bijeenkomst, welke in de ruime kantinezaal van de Grofsmederij werd gehouden. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, wethouder J. C. van Schaik, de directeur van MSG, ir. W. F. Engels, de directeur van het Gew. Arbeidsbu reau. de heer H. Hazelhoff, de directeur van de Rijkswerkplaats voor Vakontwik keling. de heer G. H. Kottelaar en de directeur van de Ambachtsschool, de heer C. Brilman. De directeur van de Kon. Ned. Grof smederij. ir. M. C. de Jong. die als tweede spreker het spreekgestoelte be klom. wees op de moeilijkheden, welke het doen tot stand komen van een leer school met zich meebrengt. Is het voor grotere bedrijven vanzelfsprekend dat vele gelden voor de opleiding van ar beidskrachten beschikbaar worden ge steld voor een kleiner bedrijf liggen de zaken nu eenmaal anders. Indien ergens dan geldt wel hier het gezegde, dat de kost aan de baat vooruit gaat. Of dit laatste inderdaad komt blijft voorlopig een grote vraag, aldus ir. De Jong. Hoe kleiner een bedrijf is hoe moeilijker het wordt bepaalde daarvoor in aanmetrking komende personen voor de leerschool in aanmerking te laten komen, zo ging spr. verder. Niettemin toonde de directeur zich verheugd, dat. hoewel op bescheiden wijze, de school thans kan gaan star ten vooral daar ongeveer 70 van de arbeiders die tot nog toe bij de Grofsme derij opgeleid zijn, er de voorkeur aan hebben gegeven in dit bedrijf te blij ven. Na deze toespraak hield de heer Pommée nog een duidelijke uiteenzet ting over het doel en het nut van een bedrijfssehool zoals deze. Voorts deelde hij mede, dat zeventig procent van het geen op het programma vermeld staat uit praktijk zal bestaan, twintig pro cent uit vakleer en tien procent uit so ciaal culturele vorming. De klassen zullen zo klein mogelijk worden gehouden en uit acht h tien man gevormd worden. Tot slot wenste de heer Pommée de directie veel geluk met de aanwinst van deze bedrijfssehool. Namens de Stichting Bemetel sprak de hoofdcontroleur, de heer Belgraven, woorden van gelukwens tot ir. De Jong. Na afloop werd het leslokaal, waarin nieuwe machines en even blinkend ge reedschap tevinden zijn, bezichtigd. Al len staken daarbij volkomen terecht hun bewondering voor de fraaie inrich ting niet onder stoelen of banken.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3