WIL AMERIKA TROEPEN UIT DEEL EUROPA TERUGNEMEN? Dit weekeinde verwacht men een nieuwe Hongaarse regering WEERBERICHT Brede neutrale zone tussen Oost en JVest in overweging LUCHTBRUG VOOR HONGAREN VAN MUNCHEN NAAR V.S. Stacha no f-systeem opgeheven Griekenland verwerpt Britse voorstellen inzake Cyprus 95ste jaargang ZATERDAG 15 DECEMBER 1956 No. 29013 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: W. Benny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel X, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Situatie schept kansen en gevaren (Van onze correspondent in Washington) Thans kan met zekerheid worden medegedee'd, dat de plannen voor een eventuele terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Duitsland niet slechts naar voren zijn gebracht door de Amerikaanse pers en radio, doch ook ernstig worden overwogen door de hoogste Amerikaanse autoriteiten. Harrold Stassen, de ontwapeningsspecialist van de huidige regering, heeft dit namelijk kenbaar gemaakt aan enkele prominente Amerikaanse journalisten. Dit nieuws bevestigt en concre tiseert hetgeen wij reeds hebben gemeld omtrent ernstige voorbereidin gen van de Amerikaanse regering inzake een nieuwe aanpak, nu de wereld kennelijk op losse schroeven staat. Deze situatie biedt een kans op gevaren, doch opent eveneens nieuwe mogelijkheden. Overwegingen Duitse eenheid voorwaarde Blijft Duitsland gespleten, dan wenst Amerika West-Duitsland beslist in de NAVO te houden. Is het evenwel moge lijk Duitsland te verenigen, dan zou men wellicht genoegen nemen met een neutrale status. Gedetailleerd :an men de Amerikaan se plannen intussen nog niet noemen en eerste begin volgend jaar wanneer de ontwapeningscommissie van de Verenig de Naties opnieuw bijeenkomt zullen de punten op de i worden gezet. Niet star De Amerikaanse regering heeft echter reeds thans de wereld duidelijk gemaakt, niet star te zullen vasthouden aan haar vroegere stellingen, doch open te staan voor nieuwe initiatieven, als o.a. tot uiting is gebracht in Boelganin's brief van 17 november, waarin de Russen voorstelden een wederzijdse luchtinspec- tie uit te oefenen boven een groot ge deelte van een min of meer geneutrali seerd Europa. Als Amerika zulk een initiatief in overweging neemt, dan betekent dat na tuurlijk nog niet dat zij de suggestie aanvaardt, doch in Washington gelooft men dat de Russen kampend met moeilijkheden in midden-Europa thans wellicht bereid zijn tot een rege ling die hen, zonder te veel van hun ge zicht te verliezen, uit de pijnlijke positie zou kunnen verlossen. Straaljager bij Breugel neergestort PILOOT ONGEDEERD Gistermiddag omstreeks kwart voor twee is een „Thunderstreak"-straal- jager van de vliegbasis Volkel, tijde lijk gestationeerd op de basis Eindho ven, neergestort in Breugel in Noord- Brabant. De piloot heeft zich met de schietstoel kunnen redden. Naar de Luchtmachtvoorlichtings dienst mededeelt, waren er vier Thun- derstreak-straaljagers van de vliegbasis Volkel in de lucht, toen één van de vliegers motormoeilijkheden kreeg. Hij besloot toen een voorzorgslanding te maken op de basis Eindhoven, kreeg toestemming om te landen, maar bij de nadering van de basis werd hij door zijn volgvlieger, volgens de officiële pro cedure in het Engels, gewaarschuwd, dat zijn vliegtuig in brand stond. Hij ver liet toen onmdidellijk door middel van de schietstoel het toestel, dat van onge veer 500 meter hoogte neerstortte en zich vlakbij enkele boerderijen tussen Son en Breugel in de grond boorde. Het werd geheel vernield. De piloot kwam op ongeveer 1 kilometer afstand van de straaljager op de grond en was on gedeerd. Het is de 26-jarige eerste lui tenant-vlieger F. Hoppener uit Uden. Vermoedelijk door brandende stuk ken van het vliegtuig ontstond brand in twee boerderijen, die geheel afbrand den. Een andere boerderij liep water schade op. De brandweren van Son en Eindhoven en van het vliegveld Wel schap bij Eindhoven bestreden de brand. Volgens een voorlopige, globale schat-' ting bedraagt de totale schade aan de drie boerderijen ongeveer f. 100.000. Onbestendig De Bilt verwacht tot morgenmiddag: Veel bewolking met tijdelijk regen. Krachtige en in de kustprovincies af en toe stormachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 16 DECEMBER. Zon op: 8.45 uur; onder: 16.31 uur. Maan op: 15.34 uur; onder: 7.02 -.ur. Hoogwater te Katwijk te 1.45 en 14.03 u. Laagwater te 9.56 en 22.06 uur. (17/12: Hoogwater te 2.52 en 14.48 uur, laag water te 10.37 en 32.58 uur). Washington overweegt thans vermin dering van het aantal manschappen nog vóórdat een volledige wederzijdse in spectie in werking is getreden. Washington is bereid een voorlopige luehtinspectie in een beperkt gebied te i aanvaarden, gekoppeld aan een grond- steld. Voorts bereidt Washington plannen voor om te komen tot een beperkte con trole inzake de projectielen. Dit doel schijnt echter alleen bereikbaar, indien een werkelijk hecht controlesysteem kan worden ingesteld en zulks is niet een voudig. Een staking van de proeven met I nucleaire bommen door de Amerikaanse I regering wordt intussen thans niet meer tot de onmogelijkheden gerekend. Sterke positie Men ziet het: de Amerikaanse auto riteiten zijn niet afkerig van vrij revo lutionaire wijzigingen in hun traditio nele standpunt. De leiders van Amerika hebben in deze periode een bijzonder grote verantwoordelijkheid. Zij bevin den zioh in de positie van'een schaker, die een uitzonderlijk goede stelling heeft bereikt. Moreel staat Amerika sterk tegen over Azië en Afrika. Militair bezien heeft dat land nog altijd een voor sprong op de Sovjet-Unie en econo misch is Amerika dominerend ten aanzien van Europa. Waarlijk, de Amerikaanse schaker heeft zware stukken op het bord. Wellicht biedt deze periode kansen om de partij voor de wereldvrede tot i Ierse regering tegen geweid De regering van de Ierse republiek heeft in een officieel communiqué de gewelddaden van het Ierse republikein se leger afgekeurd. In het communiqué wordt gezegd, dat ,,de regering in samenwerking met poli tie en troepen alle maatregelen zal nemen die zij nodig en geschikt acht - - - - een goed einde te brengen, doch SSVSSmöU™ tem^Tevëi™uen inspectie Mais door Rossen is voorpt- zelfs de grootste schaker kan een kosten^en tot een^burgerooriog tam™ blunder begaan. leiden". H.K.H. Prinses Beatrix erelid Diligentia H.K.H. Prinses Beatrix heeft het ere lidmaatschap van de Koninklijke Maat schappij Diligentia aanvaard. Sedert 1813 hebben alle Oranjevorsten en -Vorstinnen het beschermheerschap, resp. beschermvrouwschap aangenomen en vele prinsen en prinsessen aanvaard den het erelidmaatschap. In 1958 totale elektrificatie N.S. Op het ogenblik wordt bü de Ned. Spoorwegen voor 69% met Diesel elek trische. 25% met elektrische tractie gereden en nog slechts voor 6% van stoomtractie gebruik gemaakt. Wanneer al de in bestelling zijnde Diesel elektrische locomotieven in dienst zijng esteld, zullen N.S. over 607 DE-locomotieven beschikken en zal in begin 1958 de totale ontsto- ming haar beslag hebben gekregen. Gistermiddag is in Den Helder I foto ziet men enkele adelborsten de z.g. feeëntreinter gelegen- j met hun „feeën" op het perron van heid van het driedaags assaut van i het station, de adelborstenaangekomen. Op de Dit nummer bestaat alt 12 pagina's en een Bijvoegsel Elke dag vertrekken honderden Hongaarse vluchtelingen, die in een voormalig Amerikaans kamp bij Salzburg in Oostenrijk waren ondergebracht, van München per vliegtuig naar de Ver. Staten, die zich bereid hebben verklaard 21.500 vluchtelingen op te nemen. De Ameri- kaanse luchtmacht in Europa heeft speciaal voor dit doel onder de naam „veilige haven" een luchtbrug georganiseerd, welke in schaal die van de dagen der Berlijnse blokkade benadert. Gistermiddag stortte een Thun der-Streakstraaljager van de Ko ninklijke Luchtmacht bij Breugel in de provincie Noord-Brabant neer. afgebrand. Op de foto ziet men het Door de rondvliegende brandende nablussingswerk van een van de brokstukken zijn twee boerderijen boerderijen. Onder Tildy, Szanto of Lukacs? Oudere Hongaren mogen „emigreren' Vijf a tien vliegtuigen van de Ameri kaanse militaire transportdienst stijgen per dag van het vliegveld te München op, al naar gelang de weersomstandig heden. Na de overtocht die 14 uur duurt arri veren de vluchtelingen op een militair vliegveld dicht bij New York. Enkele da gen blijven zij in een doorgangskamp, waarna de Hongaren met medewerking o a. van Amerikanen van Hongaarse af komst aan onderdak en betrekking wor den geholpen. De helft van het voor Amerika bestem de contingent vluchtelingen wordt per vliegtuig naar de V.S. gebracht, de ande ren gaan in Bremen aan boord van transportschepen der Amerikaanse ma rine, die hen naar de andere zijde van de Oceaan brengen. De operatie „Veilige Haven" hoopt men nog voor de Kerstdagen te hebben beëindigd. Hongaarse vlag naar Kon. Paleis H. M. de Koningin heeft aan de commandant der voormalige binnen landse strijdkrachten, de reserve ge- neraal-majoor H. Koot, de opdracht verleend de haar, tijdens haar bezoek aan de Hongaarse vluchtelingen in de Jaarbeurshallen te Utrecht overhan digde Hongaarse verzetsvlag te doen overbrengen naar het Koninklijk Pa leis op De Dam. Ter uitvoering van deze opdracht zal op zaterdag 22 december a.s. te 14.15 uur in Amsterdam een korte bijeenkomst worden gehouden in de Nieuwe Kerk, waar mr. A. J. Andree Wiltens. een van de leiders van het voormalige Neder lands studentenverzet, zal spreken. (Van onze Weense correspondent) Op het ultimatum van het Hongaarse leger, dat gisteravond afliep, heeft het secretariaat van de Hongaarse ministerraad geantwoord, met het verzoek om de termijn met nog 48 uur te verlengen, omdat er een nieuwe regering zou worden gevormd. Binnen twee dagen echter zal het nieuwe kabinet op het ultimatum antwoorden. Vooral in Boedapest is men er steeds zekerder van. dat het kabinet-Kadar zal demissioneren. Men veronderstelt aldaar, dat Kadar niét meer als premier zal optreden, wel echter als eerste secretaris van de communistische partij. Als kandidaten voor het ambt van premier worden genoemd: de vroegere staats president Tildy, de voorzitter van de kleine boerenpartij, voorts de twee mi nisters in het laatste kabinet van Imre Nagy, namelijk 'Zoltan Szanto en prof. Lukacs, twee jarenlange communisten, die echter overtuigde anti-Stalinisten zijn Tevens wordt het recht van verga deren, alsmede de vrijheid van pers en van meningsuiting officieel erkend, „Vrijheid" van vergaderen De minister van Economische Zaken, A. Apro. zal waarschijnlijk niet terug keren, daar hij al sinds vier dagen ze nuwziek is en in een inrichting moest worden opgenomen. Ook de vrouw van Kadar heeft een zware zenuwaanval ge had en bevindt zich in een sanatorium. Om de middenstand voor zich te win nen heeft het communistische bewind verklaard, dat Rakosi en Geroe de kleine neringdoenden ten onrechte heb ben geruïneerd. Terwijl er in 1949 nog 367.000 miadenstandsbedrijven waren, telde men m 1955 nog slechts 51.000. De hoge belastingen hadden tot gevolg, dat de middenstanders ofwel failliet gingen, ofwel gedwongen waren hun zaken aan de staat af te geven. Het huidige be wind zal nu echter steun willen geven, vooral dooi- een rechtmatige belasting- politiek. zondering van een paar fabrieken, waar neg gestaakt wordt uit protest tegen de arrestatie van de twee arbeidersaf gevaardigden, schijnen de meeste arbei ders weer naar hun fabrieken en be drijven te zijn gegaan, maar zij kunnen er niet werken bij gebrek aan stroom en kolen. Verschillende hotels in Boeda pest zijn zonder licht en in enkele zie kenhuizen kunnen de zalen niet meer worden verwarmd. Bloedige botsing in Miskolc In de provincie schijnt het nog niet rustig te zijn In de stad Miskolc is het tot zeer bloedige botsingen gekomen, waarbij de commandant van de A.V.H. Sandor Oprendek werd neergeschoten. De stad brandt op verschillende pun ten. Tot gisteren zijn er vijfhonderd djylen en meer dan duizend gewonden tepetreuren. Ook geven de berichten toe, dat steeds meer Russische soldaten zich bij de ver zetsbeweging aansluiten. In het Bakony- ebergte zouden twee- tot drieduizend de vergaderingen moeten drie Rusen naar de Partisanen zijn overge- dagen van te voren bij de betreffende instanties worden gemeld. Tegen over treding wordt gedreigd met zware ge vangenisstraf van zes maanden tot vijf iaar. Om de bevolking verder nog gunstig 'e stemmen, heeft Pözse. de nieuwe plaatsvervangende minister van bin nenlandse zaken. 42 A.V.H.-officieren ontslagen en uit de politie verwijderd. Ook zal 't gehate Stachanof-systeem worden opgeheven. De lonen zullen berekend worden volgens werkuren en op basis van de produktiviteit. Er kan nauwelijks worden gewerkt De mijnwerkers worden herhaaldelijk opgeroepen om zoveel mogelijk kolen af te leveren, daar hiervan de naaste toe komst van het land afhangt. Met uit lopen Het grootste aantal bevindt zich in de omgeving van Pees en vooral in het Mecsek-gebergte waar vijf tot zes-aangebracht duizend Rusische soldaten in contact staan met de vrijheidsstrijders. Ook in Boedapest schijnen Russische soldaten te deserteren. Men spreekt daar over vier tot vijfhonderd man. die zich j burgerkleren hebben aangeschaft en zijn verdwenen. Op grond daarvan is er gis- I teren op het vliegveld van Boedapest 'n afzonderlijke afdeling Russische mi litaire politie geland. Vluchten met permissie Het officiële Hongaarse persbureau heeft bericht dat personen boven de 50 jaar met toestemming van het ontvan gende land mogen emigreren. Aan mannen beneden (de 45 jaar zal slechts j in uitzonderingsgevallen een emigratie pas worden verstrekt. Vrouwen boven de 45 jaar kunnen in alle gevallen een pas krijgen. Voor jongere vrouwen zal elk geval afzonderlijk beoordeeld moe ten worden. Wel zullen steeds vrouwen hun man mogen vergezellen als hü toestemming tot emigratie krijgt. Ook minderjarige kinderen mogen mee. In de nacht van donderdag op vrijdag zijn 1.158 Hongaren over de grens van de Oostenrijkse provincie Burgenland gekomen. Elders aan de grens arriveer den slechts weinig Hongaren, vermoede lijk als gevolg van strenge Russische en Hongaarse controle in het grensgebied. Het Oostenrijkse blad „Bild Telegraf" meldt, dat in de afgelopen drie dagen 50 leden van de A.V.O., de Hongaarse ge heime politie, in Oostenrijkse vluchtelin genkampen zijn ontdekt. Zij moesten de „clandestiene repatriëring" van bepaalde vluchtelingen voorbereiden Verscheidene van hen zijn door andere vluchtelingen De Griekse regering heeft de Britse voorstellen voor een oplossing van de Kwestie Cyprus van de hand gewezen. De Britse minister van Koloniën, Lennox-Boyd, had deze voorstellen uiteengezet. Hij was don derdag onverwacht0 in Athene aangekomen. In Griekse officiële kringen verklaarde men, dat Griekenland mo gelijk zijn standpunt zal wijzigen, als het Britse plan, dat nu onvolledig' wordt geacht, wordt gewijzigd. Achter de Hongaarse verzetsvlag be geven de in de kerk aanwezigen zich daarna naar het Nationaal Monument op De Dam. Nadat men bij het mo nument is aangekomen, worden de beide volksliederen gespeeld als symbool van de Hongaarse en de Nederlandse vrij- hf idsgeest. Na deze plechtigheid wordt de verzets vlag overgebracht naar het Koninklijk Paleis en opgesteld achter de nooide- lijke ingang. Tenslotte zal langs de vlag worden gedefileerd, waarbij tevens aan de bur gerij de gelegenheid zal worden ge boden zich aan te sluiten en een bijdrage te storten ten bate van de Hongaarse slachtoffers. Looncompeusatie voor A.O.W.-premie De Staatscourant van gisteren be vat een beschiking van het College van Rijksbemiddelaars, waarbij toe stemming wordt gegeven voor een loonsverhoging ter gedeeltelijke com pensatie van de premiebetaling voor de Algemene Ouderdomswet. Aan werknemers van 15 jaar en ouder, doch niet ouder dan 65 jaar, wordt door de werkgever boven de rechtens geldende lonen een bijdrage uitgekeerd. Deze bijslag bedraagt 5.6 van het rechtens geldende loon en wordt afgerekend bij de loonuitbe taling in de gebruikelijke betalings periode. Hierbij dient er rekening mee te worden gehouden, dat de bijslag niet meer zal bedragen dan f. 386.40 per jaar. Indien verwerking van de bijslag in de loonschalen, respectievelijk lonen plaatsvindt en daarbij afrondingen worden toegepast, dienen bedragen van minder dan een halve cent naar bene den en bedragen van een halve cent of meer naar boven te worden afgerond op hele centen. Deze beschikking treedt in werking met ingang van het eerste loontijdvak, dat na 31 december 1956 eindigt. Indien verwerking va nde bijslag in C.A.O.'s en bindende loonregelingen om bijzondere redenen wenselijk wordt ge acht, kunnen voorstellen hiertoe wor den voorgelegd aan het College van Rijksbemiddelaars. Voor bedrijfstakken of groepen van werknemers, wier bijzondere loonstruc- tuur daartoe aanleiding geeft, kan door het College van Rijksbemiddelaars, ge hoord de Stichting van de Arbeid, een afwijkende regeling worden getroffen. Wohlgemut komt niet getuigen in zaak John De voorzitter van het Westduitse fe derale hooggerechtshof te Karlsruhe, waarvoor thans het proces wordt ge voerd tegen dr. Otto John. gewezen hoofd van het Westduitse „bureau ter bescherming van de grondwet", de offi ciële naam voor de spionageafweerdienst heeft medegedeeld een brief te hebben ontvangen van de als getuige gedag vaarde arts Wolfgang Wohlgemut, waarin deze zegt het vrijgeleide naar en uit Karlsruhe, dat hem is aangeboden om in de zaak-John te getuigen, niet te vertrouwen. Dr. Wohlgemut woont in Oost-Duitsland, sinds hij. in 1954, met dr. John naar Oost-Berlijn reisde. Het hof heeft tevoren verklaard dat het „bekend is, dat Wohlgemut niet geheel vrij in zijn bewegingen is".

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1