ONS MENU Liesbetje werd ijdel HET ONBEREIKBARE BEREIKBAAR? or ZATERDAG 15 DECEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 VAN DE WEEK MALLE GEVALLEN En iedereen plaagde haar r...als steeds de Uwe* A1 De kerstdagen zijn voor de hulsvrouw dikwijls dagen waarop andere in rust van de gezelligheid genieten en zij steeds bezig is om deze dagen voor haar huisgenoten tot echte feestdagen te maken. De maaltijden spelen daarbij juist dan een grote rol, maar moeder hoort die dagen in de kamer en niet steeds in de keuken te zijn! Het vereist daarom heel wat overleg om het kerstmenu zo te kiezen, dat ze ook inderdaad een minimum aan tijd in de keuken door brengt. Eén van de nagerechten, die al weken tevoren klaargemaakt kunnen worden en de kerstmaaltijd tot een zeer feestelijk gebeuren maken, is de plumpudding, die tijdens de maaltijd alleen maar warm gemaakt behoeft te worden en voor het opdienen overgoten wordt met wat brandewijn of rum, die aangestoken wordt. Natuurlijk Is de kamer nauwelijks verlicht wanneer de brandende plumpudding binnen wordt gebracht! Het recept vindt U hieronder. Hoe eerder U de pudding maakt, hoe lekkerder hij met Kerstmis smaakt! ZONDAG t Kaassoep, blinde vinken, spruitjes, aardappelen, compote van appelen en ananas met slagroom. MAANDAG Brusselslof met kaassaus, aardappelkoekjes, wentelteefjes. DINSDAG i Gehakt, rode kool, aardappelen, appelmoes. WOENSDAG Bruine bonen met spek, uien, aardappelpuree, stoofpeertjes. DONDERDAG Bruine bonensoep, niertjes in tomatensaus, knolraapjes, aardappelen. t Gestoofde paling, sla van biet en ramenas, rijst, 2 kleu- renvla. Stamppot boerenkool met krabbetjes, fruit. VRUDAG Recept: Plumpudding. 250 gr. bloem. 250 gr. donkerbruine suiker. 250 gr. krenten, 150 gr. oud wittebrood. 400 gr. rozijnen, 150 gr. sukade. 50 gr. oranjesnippers. 100 gr. boter, 4 appelen, 5 eieren, nootmus kaat (14), 3 dl. rum. sap van 1 citroen, geraspte schil van 1 citroen. 10 gr. zout, bloem. Rozijnen en krenten wassen en dro gen. Het brood raspen, de boter door de bloem snijden. De sukade en appe len fijnsnipperen en alle ingrediënten dooreen kneden. Aan de losgeklopte eieren, het zout. de suiker, rum. ci troensap en schil, de gehakte snippers en nootmuskaat toevoegen. Een dicht- geweven doek met bloem bestrooien, de massa erin doen. de doek dicht binden en gedurende 6 uur in water koken (een bord op de bodem van de pan leggen. Het water moet aan de kook zijn voordat de pudding erin ge legd wordt). De pudding daarna in de doek ophan gen. (Men kan de pudding ook in een warme puddingsvorm koken maar moet toch in een doek worden opge hangen). Voor het opdienen de pud ding in de doek in kokend water warmmaken, overgieten met rum en aansteken. „Wal heb je met je haar gedaan?" vroeg Koen aan Liesbetje Ze moesten thuis allemaal lachen om Liesbetje's plotselinge ijdelheid, vooral de broers. Het was heel plotse ling gekomen, vroeger gaf Liesbet er niets om hoe ze er uit zag. Ze was een echte robbedoes geweest, die reusach tig hard kon lopen en die verstoppertje spelen enig vond. Maar nu ze naar de H.B.S. ging, was dat veranderd. Ze kamde haar grappige, stugblonde haar wel twaalf keer op een dag. ze klaag de tegen moeder dat er een vlek in haar Schotse rok zat, dat er een knoop van haar blauwe jurk af was en dat ze die bruine schoenen niet meer aan wou. waren dat schoenen voor een meisje het leken wel turftrappers. ..Hoe kom je erbij", vond moeder, „die schoenen zijn best, er mankeert niets aan. Ik vind het prettig dat je er netjes uit wilt zien. maar Je moet niet overdrijven. Je hoeft toch niet in lak schoenen naar school?" Als Liesbet van de lagere school af was. mocht ze naar dansles had vader beloofd, en Liesbet was er nu twee keer geweest; elke vrijdagavond om zeven uur; met nog vijf meisjes van haar klas. Ze vond het een beetje griezelig, eerst, maar toch ook wel gewichtig. Voor ze wegging vroeg ze tot verve lens toe of ze er nu heus wel leuk uit zag en de broers plaagden haar er mee „Spiegeltje, spiegeltje aan de wand. wie is het mooiste in het land spotte Kees. Maar Liesbetje trok zich daar niets van aan, grote jongens wa ren nu eenmaal altijd flauw, vond ze. Of tochniet allemaal misschien. Er was één jongen op de dansles die ze aardig vond. Hij heette Koen en hij was op het gym. hij zat al in de derde vertelde hij Liesbetje toen hij. wat houterig, met zijn hand heel voorzich tig op haar rug. voor de ogen van de dansjuffrouw Engelse-wals-passen maakte. „Dan zit je misschien bij mijn broer Jaap in de klas", zei Liesbetje. Koen vroeg: „Jaap Kools?" en toen Lies betje knikte, zei hij blij: „Wat leuk zeg!" en van enthousiasme trapte hij op Liesbetje's rode schoentje. „Au!" zei Liesbet. en de dansjuffrouw telde: Eén-twee-drieéén-twee-drie één-twee-drieKoen Evers, je bent uit de maat. En houd je dame (ja dame, zei ze en ze bedoelde Liesbetje!) eens wat steviger vast, zo kun je haar niet leiden". „Koen bloosde, maar Liesbetje lach te vriendelijk naar hem en ze fluister de: „Het geeft niets hoor!" En Koen wist, dat hij Liesbetje het aardigste meisje vond dat hij ooit gezien had. Na afloop van de dansles wachtte hij buiten op haar en vroeg: „Zal ik je even naar huis brengen?" Liesbetje schudde haar blonde bol: „Hoeft niet". „Ik moet toch dezelfde kant uit" zei Koen en terwijl ze samen door de stille kille straten liepen, vertelde hij haar over school en over de toneelclub waar hij lid van was. De vrijdag daarop was Koen er weer. hij had een reep chocolade die hij aan Liesbetje gaf. „Hoe vind jij Koen Evers?" vroeg ze de volgende dag aan broer Jaap. Jaap verbaasd, antwoordde: „Hè. zeg. wat heeft dat te beduidenKoen heeft mij nu al wel tien keer trachten te overtuigen dat ik zo'n aardig zusje heb". ..Heus?" vroeg Liesbetje en haar ogen straalden. „Jij lijkt wel verliefd", ontdekte Jaap, maar Liesbetje herhaalde „Heeft hij dat echt gezegd, heus waar?" Die avond keek ze lang in de spiegel Ze was helemaal niet knap, zoals Thea, ze had, vond ze, een gekke wip neus. en haast geen wenkbrauwen en dat rare haar zat zo wild. Ze kon best wat van vaders brillantine lenen dacht ze. misschien hielp dat. Ze vroeg het aan moeder, maar die zei: „Nu wil ik eens ernstig met je praten. Liesbet. Want je bent heus heel aardig om naar te kijken. Haal asjeblieft geen fratsen uit met brillantine, lippenstift en al die dingen meer. Dat heb je niet nodig als je dertien bent". Eigenwijs Liesbetje zei niets, maar ze was het niet met moeder eens. Moe der had mooi pratenOpeens kreeg ze een idee: als ze de volgende week, op woensdagmiddag eens naar een kapper ging en haar stugge haar liet krullen? Ze zou er niemand iets van zeggen, ze ging er gewoon heen, ze had wel geld in haar spaarpot. Zo ging Liesbetje die volgende woens dag naar een keurige kapsalon waar het naar parfum rook. De kapper zette allemaal krullen in Liesbet's haren, maar toen ze er in de spiegel naar keek vond ze. dat het niet zo mooi werd als ze gehoopt had. Het stond eigenlijk wat zot, die stijve krulletjes. Ze betaalde o, wat was dat duur! en stond even daarna weer buiten. Ze had het gevoel alsof alle mensen naar haar keken, misschien was dat ook wel zo. En toen bleef haar hart bijna stil staan, want wie liep daar? Koen Hij zag haar. liep blij naar haar toe. maar opeens leek hij wat geschrok ken. teleurgesteld haast. Hij vroeg: „Wat heb je met je haar gedaan?" Liesbetje probeerde dapper te kijken, maar ze kon wel huilen. Koen zag het en hij zei gauw: ..Het gaat er vanzelf weer uit. Het hindert niets, hoor Lies bet! Maar Liesbet vond dat het wel hin derde en dat vonden ze thuis ook. Moeder zei heel boze woorden, het ergste vond ze nog dat Liesbetje ge jokt had. Want Liesbet had haar wijs gemaakt, dat ze die middag naar een vriendinnetje ging. En de broers plaagden haar: „Liesbetje is verliefd.... Liesbetje is verliefddreinde Jaap. Vader zei streng dat Jaap zijn mond moest houden en dat Liesbetje voor straf vroeg naar bed moest. Ja. Lies betje vond het allemaal heel naar. nu, en ze had er erge spijt van. maar toch: Koen had gezegd, dat het niet hin derdeM. F. B. Doctor Van Pelt in Londen is een heel knappe meneer. In het Britse blad voor de wetenschappelijke toepas sing van hypnose heeft hij daarom een heel knap artikel geschreven, waarin hij beweert, dat mannen, wanneer zij nerveus of geschokt zijn. niet gauw in huilen zullen uitbar sten. Maar in plaats van tranen te plengen, verliezen zij hun haren, al dus nog steeds die (knappe) meneer Van Pelt. die verder schrijft, dat kaalheid aanzienlijk meer voorkomt bij mannen, die zich zorgen plegen te maken dan bij onbezorgde typen. „Vrouwen zijn meer geneigd in een flinke huilbui uit te barsten, maar de flinke, zwijgende man. die zijn lippen stijf op elkaar houdt, bezorgt zich daarmee waarschijnlijk een kale plek op de schedel". Het is vreemd maar waar. want nog maals dr. Van Pelt in Londen is een heel knappe man. Of hij kaal is weten wij niet. Een levende kip ais hoedversiering. Dat was een Australische rechter toch te gortig. Daarom veroordeelde hij de schuldige, een 22-jarige kantoorbe diende, die een kip had gedresseerd op zijn hoofddeksel te blijven zitten tydens een gemaskerd bal in Syd ney. tot een flinke boete. Geef ons Barneveld maar. waar wij deze week door kwamen. Daar zitten de kip pen er beter bij op een stokje. De organist van een kerk in Black pool heeft wekenlang rondgelopen met de gedachte, dat zijn orgel een speelbal was geworden van boven natuurlijke krachten. Toen hij na melijk eens alleen in de kerk aan het oefenen was. hoorde hy plotse ling menselijke stemmen uit het elektrisch speeltuig komen. Dit ver schijnsel herhaalde zioh enkele ma len. De organist durfde er met nie mand over spreken en liep alleen met het geheim rond. Totdat het orgel onder de hoogmis heel duide lijk het weerbericht ten gehore bracht. Men vermoedt dat de ge luidsgolven van het orgel op de een of andere manier radioboodschappen van het naburige vliegveld opvan gen. De sneltrein Londen-Manchester heeft woensdag een uur lang stil gestaan omdat men niet wist. wie er aan de noodrem had getrokken en waarom. Zo iets moet uitgezocht worden, want op dat punt geven de spoor wegen niets toe. In de zestigste mi nuut kwam men er eindelijk achter. Een van de passagiers had bij het bezoek aan het toilet aan de nood rem getrokken. Bij vergissing. Die noodrem had hij aangezien voor denou ja. u begrijpt het wel. De 72-jarige Harry Jubb in het Britse Almondbury gaat een fietstocht ma ken van 500 kilometer. Dat doet hij niet alleen. Zijn vrouw, 70 jaar oud, gaat mee. Moet wel mee, want spe ciaal voor haar gaat Harry op de pedalen staan. „Om mijn echtge note in conditie te brengen. Als een vrouw 70 is. begint ze wat af te take len". aldus Jubb. „Dit zal de beste vakantie zijn die we ooit hebben ge had. Als Nellie want zo heet me vrouw Jubb daar niet fit van wordt, is ze niet meer te helpen", voegde hij er aan toe. Dat kon wel eens op huilen uitdraaien. Jubb. Even aandacht voor de zestienjarige Frank Milton in Londen. Die was bij de kinderrechter op het matje ge roepen. Tijdens het verhoor vroeg de weledelgestrenge aan Frank, of hij padvinder was. Jongen: „Nee me neer". Rechter: „Waarom draag je dan een padvindersriem?" Jongen: „Om mijn broek op te houden". „Twee mensen in nood op een gekap seisd schip". Dat was de alarmkreet die de kustwacht van Norfolk (Vir ginia) opving. Direct werden een vliegtuig, een patrouilleboot en een amfibiewagen er op uitgestuurd. Piloot, schipper en chauffeur keken zich bijna de ogen uit het hoofd, maar konden geen sterveling op de woelige baren ontdekken. Toen kwam het verlossende telefoontje. Het gekapseisde schip bleek een dode schildpad te zijn. de twee mensen in nood zeemeeuwen die eventjes uitrustten op haar schild. Hè. geluk kig maar. Elvis Presley heeft de laatste tijd al heel wat narigheid bezorgd. U kent hem toch ook wel? Hij is rock and roll-zanger nummer één. Een radio station in Chicago was zo vriende lijk voor de luisteraars twaalf uur achter elkaar grammofoonplaatjes van deze meneer te draaien. De ge volgen bleven ook nu niet uit. Een dame kwam haar afspraak met de tandarts niet na omdat ze geen noot (en geen tand of kies) wilde mis sen. Een andere vrouw kon er niet toe komen haar boodschappen te doen. Vele moeders hadden moeite haar kinderen naar school te krij gen. En een baby die altijd de ge woonte had de hele dag te huilen (noem het maar gerust knerpen), deed nu twaalf uur lang geen mond open. O waarde Elvis, wat zijn we u dankbaar wat dit laatste betreft. Weg met die telefoon, zeiden de vee fokkers van Parana in Argentinië. Ze hadden er alle reden toe want de verbindingen waren de laatste tijd bar slecht. Ze hebben nu de post duiven weer „van zolder gehaald", die voortaan zullen zorgen voor de uitwisseling van boodschappen. Eet smakelijk, maar geef ons maar een varkenskotelet met doperwtjes. Dit zeiden we tegen elkaar toen we het menu van congresserende Ame rikaanse tuinbouwers onder ogen kregen. Het diner begon met een vruchtenslaatje van rozeknoppen. Toen kwam er een gebakje met chrysantenbladeren op tafel. Om het wat aantrekkelijker te maken was het bespoten met bloesemhoning. Selderijharten op herfstbladeren waren er ook. Tot slot hapte men vergenoegd in gehakte anjers met slagroom. Er waren geen zieken of doden na afloop. In Berlijn wordt service genoeg gebo den Nu is daar weer een firma die probeert valse wenkbrauwen er in te brengen. Ze zijn te verkrijgen in maar liefst twaalf kleuren, o.a. groen en blauw. Heus. we houden het liever op de echte. Maar dat zal wel aan ons liggen. (Ingez. Med.-Adv.) U behoort tol de mensen ven smaak en verstand omdat U Kienzle kiest voor klokken reiswekkers en wekkers. Klenzle: Om de artistieke modellen en vooral om de kwaliteit ZOUDEN kindertjes - zo van een jaar of vier - zich er het hoofd over breken, wat ze graag later in het leven wil len worden? Van de moeilijkheden óm iets te worden, zijn ze zich nauwe lijks bewust. Als idealen spelen bij de jongens conducteur (kaartjes knippen), bij de meis jes verpleegstertje, schooljuf frouw of „als ik héél dom ben. „moedertje" door 't hoofd. Hoger gaan op die leeftijd de aspiraties gemeenlijk niet: wat ouder geworden, komen er héél andere beroepen aan te pas, met machinist, vliegenier of stewar dess in de toprij LS ze wisten, wat er nog verder in dit leven te koop is, zou hun keuze niet zo zeker zijn. Ze zouden bedenken, dat. er kleuter-onderwijs. L.O., B.L.O., V.G.L.O., U.L.O.. N.O., M.T.O., V.H.M.O. en H O. aan te pas komt. voor een mens tegenwoor dig iets in de melk te brokkelen heeft, afgezien van de vele mid denstands-diploma's. die abso luut van node zijn. eer hij een al of niet behoorlijk bestaan in een broodwinkeltje of anders zins kan veroveren. De arme kindertjes denken, dat ze zó maar achter de toon bank mogen staan, of zó maar de dokter kunnen helpen, of zó maar de lucht in kunnen gaan... Een formidabele wacht van examinatoren, die hiermee een lucratief spaarpotje voor bezits vorming aanleggen, staat klaar, om hen kernachtig onder han den te nemen. De aardigheid is er al lang af, als ze te langen leste met documenten in de hand kunnen aantonen, dat ze althans voor Iets „handelingsbekwaam" zijn! LAAT de kindertjes, als ze zo héél jong zijn, nog even in hun zalige onwetendheid. Er is. hoewel het „sprookje" méér en méér op de achter grond raakt, nóg iets. dat zo graag zouden willen: er moest een Prins komen en ze moesten zélf Prinses zijn en dan zou die Prins natuurlijk vragen of ze met hem trouwen wilde en dan zou ze „Koningin" worden! Dat is immers het Allermooi ste: wonen in een kasteel met witte zwanen en rondrijden in een gouden koets, gouden muil tjes dragen enenvan gouden borden eten en nooit., meer iets doen, waar Je géén plezier in hebt DAT is in een democratische tijd als deze natuurlijk onbereikbaar. En bovendien: het zou heus niet leuk zijn voor de Prinses in kwestie, op den duur Kindertjes zijn té jong om dat te begrijpen. Daarom staren ze vol bewon dering en verrukking naar dit statige schilderij van Koningin Elizabeth, idool voor het kin derhart en dromen van een toe komst, waarin ook zij misschien met zón mantel en met zón sjerp getooid zullen zijn. En met zón schitterend» kroon vlak bij de hand! v NBEREIKBAAR: woord vol betekenis voor vele kinderen, maar ook voor vele grote mensen. Zij dénken - diep in het hart - het onbereikbare tóch te kun nen bereiken. Éénmaal komt zeker die dag! En zij ploeteren verder op deze moeilijke wereld, totdat ze oud genoeg zijn. om te beseffan dat die dag nooit komt, alleen voor de enkele uitzonderingen. die na het „zegevierende": „het is bereikt!", dikwijls verrassend gauw tot de ervaring komen, dat het „bereikte" van korte duur kan zijn en de hoogste ze tel vóór ze 't weten, al weer voor een lagere verwisseld moet wor den Zóveel levenservaring hebben déze twee verrukte kleintjes nog niet.! Laten we er blij om zijn! FANTASIO Een goed besluit Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding meldt Het bedenken van toetjes is een dankbaar en prettig werkje. Alleen al bij de melkgerechten zijn er heel wat mogelijkheden, te meer als U in plaats van melk eens karnemelk gebruikt. Gort-, rijst-, havermout- en bloem pap bijvoorbeeld smaken zowel zoet als zuur best. Afwisseling kunt U ook bereiken door een extra smaakje: dadels, rozijnen of krenten, gebrande suiker of koffie- extract. Rijstebrij en een havermout- of custardpudding met het sap van een citroen of sinaasappel erdoor zijn wer kelijk het proberen waard. Wissel de melkgerechten eens af met vruchtensla, bessesapvla of gort met bessesap en diverse vruchten; voor zo'n fris dessert haalt immers niemand zijn neus op. En dan niet te vergeten de kaas schotel of eenvoudigweg de beschuitjes of crackers met kaas; een gemakkelijk en gezond dessert, vooral ook geschikt voor hen die niet van zoetigheid en van melk houden. Wij geven U wat recepten voor toetjes, die anders zijn dan anders. De beschuit pudding kan uitstekend als besluit van een kerstdinertje worden gegeven in plaats van plumpudding, die voor kin deren en ook voor vele volwassenen te zwaar is. RECEPTEN Karnemelkse pap met havermout en citroensap (voor 4 personen). 1 liter karnemelk, 70 gr. (een kopje) havermout, 1 citroen, ongeveer 4 eet lepels suiker (zout). De havermout op zetten met zoveel water, dat hij net onderstaat aan de kook brengen en laten doorkoken tot de massa enigszins gebonden is. Bij kleine porties tegelijk de karnemelk toevoegen en de pap steeds even. onder roeren, aan de kook laten komen alvorens er opnieuw kar nemelk bij te schenken. De havermout zachtjes gaar koken in ongeveer 15 mi nuten. De citroen uitpersen en het sap door de pap roeren. Het gerecht op smaak afmaken met suiker en desge wenst een weinig zout. Geboorde appelen met dadels (voor 4 personen). 4 middelmatig grote, stevige appelen. 50 A 100 gr. ontpitte dadels, boter of margarine, (poeder)suiker. De appelen boren, schillen en in een pan of vuurvaste schotel zetten. De da dels klein snijden en er de klokhuishol ten van de appelen mee vullen. Een bodempje water om de appelen schen ken en hier en daar een klontje boter of margarine leggen. De pan of schaal sluiten en de appelen zachtjes gaar sto ven in ongeveer 25 minuten. Het gerecht warm of koud geven, bestrooid met poedersuiker. Warme beschuitpudding (voor 6 personen). 12 beschuiten. V4 liter melk. 2 eieren, 150 gr. blauwe rozijnen, citroenschil, een vanillestokje (of pakje vanille suiker), 1 theelepel kaneel, 60 gr (4 eetlepels) suiker. 50 gr. boter of mar garine. zout, een warme puddingvorm met inhoud plm. liter. De beschuiten kruimelen. De rozijnen wassen en laten uitlekken. De eieren splitsen in dooier en wit. De dooiers roeren met de suiker, het vanillezaad of de vanillesuiker, het zout en de kaneel tot een dikke massa ontstaat. De melk aan de kook brengen, hierin de boter of margarine laten smelten en de melk onder flink roeren aan de dooiers toe voegen. De massa teruggieten in de pan en weer aan de kook brengen. De vloei stof over de beschuitkruimels gieten. De citroenschil raspen en met de uitgelek te rozijnen door het kruim mengen. De eiwitten stijf kloppen. Op de eiwitten de beschuitmassa leggen en alles voor zichtig door elkaar roeren. Een warme puddingvorm met boter of margarine insmeren en bestrooien met paneermeel De puddingmassa in de vorm gieten en de vorm afsluiten. De puddingsvorm op een doekje in een pan met water plm. 1 /i uur laten koken. De vorm openen en nog 5 minuten in het kokende water laten staan. De pudding keren op een warm bord en een vanillesaus, vruch- tensapsaus of room erbij geven.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 13