Duizenden ontevreden onderwijzers demonstreerden voor meer salaris Wij spraken met r» Drie bijeenkomsten in Den Haag Minister Cals „in Merkwaardige discrepantie Sterke daling sterfte longontsteking Europese kolenprijzen gaan per jaar één procent omlioo Israëlische troepen doodden Arabieren in grensgebied P. M. Happel 95ste jaargang Donderdag 13 december 1956 Derde blad no. 29011 ,Geen gepraat maar de daad (Van onze Haagse redactie) Naar schatting zevenduizend onderwijzers van het openbaar zowel als van het bijzonder onderwijs, waren gistermiddag uit alle delen van het land naar Den Haag gestroomd om er een „demonstratief-spoed- salariscongres" bij te wonen. Dit congres was uitgeschreven door de ANOF, de Algemene Nederlandse Onderwijzersfederatie, waarin de Nederlandse Onderwijzersvereniging, de Protestants Christelijke Onder wijzersvereniging en het Katholieke Onderwijzers Verbond zijn verenigd. Het doel van de bijeenkomst was op demonstratieve wijze een verhoging der salarissen voor het onderwijzend personeel te verlangen en uiting te geven aan de ontevredenheid over de houding van de regering bij het daarover gevoerde overleg. De minister van Onderwijs mr. Cals was zelf in de zaal aanwezig en zowel de uitspraken van de drie sprekers als het donderend applaus dat hem keer op keer onderbrak, zullen hem de overtuiging hebben gegeven dat het salarisprobleem bij de onderwijzers sterk leeft. Dat viel trouwens ook op andere wijze nog te constateren. De grote zaal van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen bevatte om kwart over vijf al 2500 mensen, terwijl er 2200 zitplaatsen zijn. Alle gang paden en balkons stonden vol. Nog eens 2500 onderwijzers konden er toen worden geborgen in de Dierentuinzaal, waarheen de sprekers zich na hun toespraak in K. en W. begaven, om vervolgens terug te snellen naar K. en W., waar de zaal om half zeven opnieuw totaal was gevuld ii »-Wie dit „salariscongres" ziet als een nnl Vïlll rif* IPPHW „onderwyzers-rock-and-roll" had beter IlOl >dll UC thuis kunnen blyven", zo begon de heer van Hulst zyn rede. „Wat zich hier af- Achtereenvolgens werd het ivoord speelt is de logische resultante van een gevoerd door de voorzitters van de waohttyd, die het menselijk psychisch hierboven genoemde organisaties, resp. de heren Jac. Lootsma (NOV), J. W. van Hulst (PCOV) en J. H. M. Derksen (KOV). Samenvattend ga ven zij een overzicht van de onder handelingen over de onderivijzerssa- larissendie nu meer dan tivee jaar duren, maar nog geen enkel resul taat hébben opgeleverd, hoewel in middels de salarissen bij het u.l.o., bij het voorbereidend hoger- en mid delbaar onderwijs en bij het nijver heidsonderwijs waren opgetrokken. Eergisteren werd opnieuw over deze kwestie vergaderd, doch wederom wer den geen voor de ANOF aanvaardbare resultaten bereikt. In een dinsdag avond uitgegeven communiqué zegt de federr.tie, dat men zo lang mogelijk de weg van het overleg heeft willen be wandelen. doch dat het bestuur zich thans gedwongen zag ..door de uiterst trage gang van de onderhandelingen en de volkomen onvoldoende bereid heid van de regering om tegemoet te komen aan de salariseisen van de or ganisaties, deze weg te verlaten en in de openbaarheid te treden". Nog de zelfde avond werd besloten tot het de monstratieve congres van gistermiddag. Elk naar eigen aard bordurende op het stramien van deze feiten spraken de drie voorzitters de menigten toe. Hulde voer moed De heer Lootsma begon met minister Cals hulde te brengen voor het feit, dat deze zich in het hol van de leeuw had gewaagd. „U zult vanavond ervaren excellentie, dat het hier geen tamme leeuwen zijn", zo zei hij. „Maar wij zijn onderwijzers en wij wensen dat wat on der ons leeft, niet op onbehoorlijke wijze te uwer kennis te brengen". Als een van de argumenten voor een salarisherziening noemde de heer Lootsma de chaotische toestand op het gebied van de salarisregelingen in de sector van het onderwijs in zijn volle omvang. „De regering zal rekening moeten hou den met de harde werkelijkheid, dat een van de aantrekkelijkheden van een maatschappelijke positie een goed sa laris is!" zo riep de heer Lootsma uit. „De salarisregeling zal zó moeten wor den, dat de onderwijzer die een levens vervulling vindt in het werk op de lage re school, daar blijft zonder dat hij voelt dat hij te laag wordt gewaardeerd of zijn gezin schade berokkent! draagvlak te boven gaat." Spreker gaf vervolgens een beeld van de „onzinnige fluctuaties" die in de salarisregelingen van de onderwijzers voorkomen en hij maakte zijn toehoorders duidelijk hoe volgens hem deze „merkwaardige dis crepantie in het totale salariSbeeld" is ontstaan. Ook de heer Derksen wees op de on tevredenheid en de onrust die in het gehele onderwijzerskorps heersen, op de nood van het onderwijs en op de noodzaak de juiste mensen bij dat on derwijs te betrekken en te behouden. Hij stelde vast, dat het overleg in het verleden „geen overleg was geweest, maar een afbraak van de afgeronde ANOF-voorstellen." Voor de voorstellen, die de ANCT* thans zijn gedaan, heeft het bestuur geen goed woord over, zo verklaarde hij. Hij voegde er aan toe dat de onderwijzers echter mensen van de opbouw, niet van de afbraak zijn en dat ook zullen blijven mits de regering blijk geeft mee te willen bouwen. „Overleg is nodig", zei hij, „maar overleg zoals dat totnutoe is gevoerd, wijzen wij radikaal af." Evenals de beide andere sprekers werd ook de heer Derksen herhaalde lijk onderbroken door applaus, luide kreten van goedkeuring en geloei en gefluit van afkeuring als het om han delwijzen van de regering ging. De merendeels jonge onderwijzers die buiten op de aanvang van de tweede vergadering in K. en W. wachtten, droegen spandoeken mee mot de leu zen: „Wie zoet is krygt niets", „Geen gepraat maar de daad" en „Onderwijs vernieuwing". waarbij het woord ver nieuwing in vlammend rood was ge schilderd. Het congres nam tenslotte een resolutie aan waarin het protest tegen de wijze van onderhandelen en de bezorgdheid over de toekomst van het Nederlandse onderwijs werden uit gesproken. In slechts 15 jaar is de sterfte aan longontsteking in Nederland afgeno men met 64 voor mannen en 60 voor vrouwen. Dit blijkt uit een sta tistisch rapport van de Wereldgezond heidsorganisatie. Eenzelfde ontwikke ling heeft zich zij het in mindere mate dan in Nederland in vele an dere landen van de wereld voorge daan. De Wereldgezondheidsorganisa tie schrijft dit toe aan de uitvinding van penicilline en andere antibiotica en aan het op ruime schaal beschik baar komen van deze middelen. Ondanks deze snelle vooruitgang be hoort de longontsteking toch nog altijd tot de tien voornaamste doodsoorzaken I in de wereld en zelfs tot de drie voor- I naams te doodsoorzaken bij kinderen be- j neden de leeftyd van één jaar. De afne ming van de sterfte aan deze ziekte is volgens het overzicht van de Wereldge zondheidsorganisatie het sterkst bij oudere kinderen en volwassenen, doch de kans op sterfte aan longontsteking neemt bij bejaarden weer toe. Niettemin valt. ook hier een geleidelijke afneming te constateren. Behalve in Nederland is de longontsteking als doodsoorzaak ook aanzienlijk gedaald in Nieuw-Zeeland. Zwitserland, Italië, de V S en Zweden. DIRECTEUR WERELDOMROEP PLOTSELING ZIEK. De 55-jarige heer H. J. van den Broek, directeur van Radio Nederland Wereld omroep is gistermorgen tijdens de ver gadering van de commissie voor per soneelszaken van de radio plotseling on wel geworden. Een direct gewaarschuwd arts achtte onmiddellijke overbrenging naar de r.-k. ziekenverpleging te Hilversum noodza kelijk. De toestand van de heer Van den Broek was later op de dag niet onbe vredigend, al moet venvacht worden dat met. een herstel enige maanden gemoeid Bullen zijn. Op een modeshow in Parijs wer den modellen getoond voor het komende badseizoen! Het pakje links draagt de naam Stromboli het pakje rechts ..Canaries". Won derlijke namen voor overigens aar dige strandkleding. ungez. Med.-Adv.) Ben Goerion betreurt „vreselijk drama" De Israëlische premier, David Ben Goerion, heeft in het parlement meege deeld, dat Israëlische grenswachten in enkele Arabische dorpen in Israël dicht bij de Jordaanse grens een aantal man nen, vrouwen en kinderen hebben ge dood. Hij zei niet hoevel mensen bij dit incident, dat hij een „vreseliik drama" noemde, het leven hebben verloren. De schuldigen zullen worden gestraft, aldus de premier, die er aan toe voegde. da.t. aan de gezinnen van de slachtoffers reeds schadevergoeding is betaald. Een onderzoek heeft ertoe geleid, dat een rechtsgeding aanhangig is gemaakt tegen de bevelhebber van een patrouille van de grenswacht en een aantal van zijn mannen. Het incident deed zich op 29 oktober voor, aldus Ben Goerion, die verder over de toedracht uitweidde. Israëlische grenspolitie in het dorp Kassem had het vuur geopend op enige dorpelingen, die (Ingez. Med.-Adv.) Schroeiend-brandend Maagzuur kunt U blussen. On-mid-del-lijk - met Rennies. Gewoon een of twee Rennies laten smel ten op de tong - en alle leed is geleden. Water of zo komt er niet aan te pas en omdat Rennies één voor één hygiënisch verpakt zijn, kunt ge ze altijd makkelijk bij U steken. Een prettig middel en smakelijk bovendien. Vraag een pakje Rennies en U bent voor lange tijd ge wapend. Voor Uzelf - ook om een dis- genoot-in-nood uit de brand te helpen. Verwachting van EGKS VERWACHTING VAN E.G.K.S. In de komende twintig jaren zal Europa steeds meer afhankelijk worden van overzeese landen voor zijn grond- stoffenvoorziening. Tevens moet een regelmatige stijging van de Europese kolenprijzen verwacht worden. Dit zijn de belangrijkste bevindingen van een bijeenkomst van de commissie voor in vesteringen van de gemeenschappelijke vergadering der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, welke te Luxem burg onder voorzitterschap van de Duit se sociaal-democraat Joachim Schoene Regeling Hoger Onderwijs De minister van O. K en W. heeft een commissie ingesteld, die tot taak heeft de herziening voor te bereiden van het ontwerp van wet tot regeling van het Hoger Onderwijs. In deze com missie zijn benoemd: tot voorzitter, te vens lid, prof. mr. C. W. van der Pot, oud-hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen: tot lid: prof. mr. A. M. Donner, hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam: prof. dr. F. L. R Sassen, hoogleraar aan de Rijksuni versiteit te Leiden: mr. H. J. Woltjer. raadadviseur in algemene dienst bij het Ministerie van O K en W tot secre taresse, tevens lid. mr. M J KochKijl- stra, werkzaam bij het Ministerie van O., K. en W. gehouden werd. ter bespreking van de algemene doelstellingen op lange ter mijn van de gemeenschap. Volgens de deskundigen moet, over een lange periode, een gemiddelde stij ging van de kolenprijs in de gemeen schap van 1 procent per jaar worden verwacht. Ook Prot. Chr. Werkgevers achter regering INZAKE PRIJSSTABILISATIE Ook het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland heeft zich gis teren te Scheveningen in een ledenver gadering beraden over het advies van de SER inzake de bestedingen De vergadering stelde zich in begin sel achter het door de regering op ba sis van het SER-advies voorgestelde sta bilisatiebeleid van prijzen en lonen. Met aandrang werd echter het bestuur ver zocht in het verdere overleg met de re gering verschillende bezwaren, welke aan de uitvoering van het prijsstabilisa- tiebeleid, blijkens de praktijk in de af gelopen jaren, zijn verbonden, nader on der ogen te zien. teneinde deze zoveel mogelijk te vermijden. WEER ARRESTATIES IN ZUID-AFRIKA. In Zuid-Afrika zijn weer tien mensen gearresteerd op beschuldiging van ver raad. Het aantal arrestaties op srond van deze beschuldiging, voornamelijk ge richt tegen organisaties van niet-blan- ken, Is hiermee gestegen tot 155. De boer en zijn grond SCHADEVERGOEDING ONVOLDOENDE. De voorzitter van de Hollandse Maat schappij van Landbouw, de heer J. C. Dijksen .heeft tijdens de algemene ver gadering van de Maatschappij in Krasnapolsky te Amsterdam aan dacht gevraagd voor de positie van de landbouw in het Nederlands maat schappelijk bestel. „De landbouw gaat, niettegenstaan de veler inspanning, steeds sneller achteruit. Tengevolge van de procen tuele en numerieke teruggang van het agrarisch bevolkingsdeel wordt de maatschappelijke en politieke invloed ervan langzaam maar zeker minder. Toch levert de landbouw een grote bijdrage tot de nationale welvaart. Zo bedroeg het agrarische aandeel in de totale export het vorig jaar bijna 30r;Deze bijdrage was alleen mogelijk omdat in zeer vele gevallen de boer voor zijn arbeid slechts ten dele werd be loond". aldus de voorzitter. Sprekend over het verlies van cultuurgronden tengevolge van de industriële expan sie en de woningbouw, zei de heer Dijk sen. dat het hem een raadsel is waarom aan de boer. die van zijn land wordt verdreven, niet een ruime schadever goeding kan worden verleend. „Afgezien van de manier, waarop sommige gemeenten over het bezit van boeren menen te kunnen beschik ken. houden zij er klaarblijkelijk denkbeelden over schadevergoeding op na. die kant noch wal raken", al dus de heer Dijksen. DIENST ONTEIGENINGEN. Besloten is tot het instellen van een dienst onteigeningen. Deze dienst zal deskundigen aantrekken die by de onteigeningen van bedrijven voor de betrokkenen schaderapporten zullen samenstellen. De vergadering sprak voorts als haar m^fcing uit dat een garantieprijs voor melk dient te worden vastgesteld, waar in niet alleen de gestegen kosten, maar ook de hoge eigenaarslasten zijn ver disconteerd. De garantieprijs zou moe ten worden verhoogd met ten minste 5 cent per kg. melk. Het toeslagsysteem dient naar het oordeel van de vergade ring te worden afgeschaft. Ten aanzien van de garantieprijs voor aardappelen werd gesteld dat deze moet overeenkomen met lbc.c van de werkelijke kostprijs. De suikerbietenprijs zal met ruim f 10— per ton moeten worden verhoogd. De tarweprijs zal in het vervolg ten minste 29.75 per 100 kg. moeten bedragen. Verkoopster verloor f 3222.50 Een 22-jarige verkoopster heeft gis teren in de Rijnstraat te Amsterdam een blauwe nylon tas verloren, waarin zich een bedrag van f. 3222.50, een giro biljet. een boek, een pakje brood bevon den. De verkoopster moest het geld in opdracht van haar baas op de giro storten. Zij had de tas op de bagage drager van haar fiets gebonden. in alle onschuld na het ingaan van de in het grensgebied van kracht zijnde avondklok naar hun huizen terugkeer den. Ben Goerion verklaarde, dat de rege ring erop zal toezien, dat een dergelijke afschuwelijke daad niet meer zal voor komen. De Arabieren in Israël zijn bur gers, die dezelfde rechten als alle ande ren hebben, aldus de premier, die er aan toevoegde, dat de Arabieren en Be- doeinen in Israël zich tijdens de opera tie tegen Egypte rustig hadden gehou den. Dode en zwaargewonde bij ongeval bij Oldebroek Gisteravond is op de Zuiderzee straatweg te Oldebroek een verkeers ongeluk gebeurd waarbij een persoon werd gedood en een vry ernstig ge wond. Een dame uit Zwolle reed in een per sonenauto. samen met haar vader, de 80-jarige heer P. M. J. Hackenberg uit Zwolle, op de straatweg in de richting Zwolle. Bij het inhalen van enige voor liggers is zij tegen een tegenligger, een militaire vrachtauto, gebotst. De heer Hackenberg werd op slag gedood. Zijn dochter werd vry ernstig gewond naar het ziekenhuis in Zwolle overgebracht. op tafel kon leggen. Toen ik dit werk vier jaar had gedaan, kreeg ik er zo'n hekel aan .dat ik ontslag nam en naar een wijnkoperij in de stad ging. Hier bleef ik tot mijn twintigste jaar toen ik moest loten voor militaire dienst. Ik was toen zo gelukkig vry te loten. Op ver zoek van myn ouders en de heer Goedewagen trad ik daarna weer In dienst bij deze pypenfabriek. Talloze pijpen Negentig jarige te Woubrugge De lucht in Woubrugge blykt erg gezond te zijn, want enkele maan den geleden konden wij over de negentigste verjaardag van de be kende oud-toneelspeler Marie van Warmelo schrijven, en deze maand namelyk op 28 december hoopt op nieuw een inwoner van deze ge meente aan de Heimanswetering deze respectabele leeftijd te berei ken. Dit keer is het de heer P. M. Happel, die reeds meer dan 22 jaar bij zijn dochter inwoont en die on getwijfeld in het teken der belang stelling zal komen te staan. De heer Happel, die geboren is in Gouda, vertelde ons, dat hy gedu rende zijn gehele leven slechts twee bazen heeft gehad en ook slechts in twee gemeenten gewoond heeft. Hij werd in 1866 geboren in het gezin van de pijpenmaker Happel, die zyn brood verdiende bij de toen reeds bestaande pijpenfaforiek van Goedewagen in Gouda. Wij waren toen met zijn zessen, aldus ver telde ons de heer Happel. vier meis jes en twee jongens. De lagere school doorliep de heer Happel met veel gemak en met gerechtvaar digde trots wees hy er op, dat hij het zelfs bestaan heeft in één jaar tyd tweemaal verhoogd te worden. Verdienen Toen hy dan ook zover was, dat hy de school kon gaan verlaten, verzocht de „bovenmeester" de va der van Paul te spreken .Deze, den kende dat de zoon kattekwaad uit gehaald had, meende hem daar voor bij voorbaat reeds onderhan den te moeten nemen, of de jongen bij hoog en laag al beweerde niets gedaan te hebben. De „bovenmees ter" stelde vader Happel echter voor Paul verder te laten leren. Jammer genoeg had men echter in het ge zin Happel reeds uitgezien naar de eerste verdiensten van de jongen; met andere woorden hy moest zo snel mogelijk meehelpen voor het gezin te verdienen, waaraan ook m der Happel toen zelfs nog mee hielp. Het gevolg was, aldus de heer Happel. dat ik voor myn twaalfde jaar ook de pijpenfabriek inging. Ik werkte toen reeds van 's morgens halfzeven tot des avonds negen uur en was maar wat trots als ik dan zaterdagsavonds zo ongeveer f2 50 Vyftien jaar heb ik toen nog zelf ook pijpen van allerlei soort en grootte gemaakt. Daarna werd ik benoemd tot meesterknecht en kreeg niet minder dan 32 knechts onder mij. In die dagen rookte ieder, die rookte een pyp, aldus dc heer Hap pel, en dan het liefst een stenen pijp. ,U, kent ze nog wel die mooie doorrokers", aldus de heer Happel. Sigaretten waren er toen nog niet en sigaren maar zeer sporadisch. Toen de heer Happel 25 jaar was trouwde hij en uit dit huwelijk wer den zes kinderen geboren. Meer dan 52 jaar totaal heeft de heer Happel by de fa. Goedewa gen gewerkt. Bij zijn gouden ar- beidsjubileum is hij bijzonder har telijk gehuldigd en werd hem na mens H.M. de Koningin de bron zen medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. Met trots vertelde de heer Hap pel hoe hij by een bezoek van de regerende Koningin Emma de eer genoot de Koningin in de fabriek te mogen rondgeleiden. Winter van 1890 Dat ook de uitzonderlijk strenge winter van 1890 nog tot de heer Happel spreekt, zal niemand ver wonderen. Het moet toen wel heel erg geweest zyn! Reeds begin de cember in dat jaar kwam Koning Willem III te overlijden. Nog her inner ik mij, aldus de heer Happel. dat de trein waarin het stoffelijk overschot van Z.M. van Utrecht naar Den Haag vervoerd werd het station Gouda passeerde. Uren had ook ik met duizenden aan de ach terkant van het station op het ys staan wachten, zo hard had het toen reeds gevroren. Gelukkig was de brandstof toen nog niet zo duur als nu, voor 30 ets. kocht men al een half mud. Daar moet men nu eens mee aankomen, verzuchtte de heer Happel. De heer Happel voelt zich in Woubrugge best thuis. Met voldoe ning spreekt hy over de bejaarden sociëteit in Woubrugge, waar hy elke veertien dagen maar wat graag naar toe gaat. Hoewel hij zelf nooit aan veld- sport heeft gedaan, blykt de heer Happel thans een vurig aanhanger van de voetbalclub in Woubrugge, waarvan hij de verrichtingen elke week op het terrein, dat vlak bij de woning van zyn dochter ligt. gadeslaat. Te gevaarlijk Met smaak deed de heer Happel ons nog het verhaal, hoe zijn zoon eens geprobeerd heeft hem fietsen te leren; het leek hem echter een dermate gevaarlyke onderneming, dat hij de pogingen maar spoedig opgaf. In onze jonge jaren, aldus de heer Happel, gingen wy uit met paard en wagen of met de stoom boot de „Volharding". Eens per jaar maakten wij met de pandoer- club een uitstapje met de diligence. Het wil ons voorkomen, dat het de nog byzonder vitale heer Happel op zyn negentigste verjaardag niet aan belangstelling zal ontbreken.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5