ZELDZAME VISVANGST Nieuwjaars- advertenties [Tarente middelpunt van antieke aardewerk - industrie VOORLOPIG GEEN CONTACT MEER MET RUSSISCHE SPORT WOENSDAG 12 DECEMBER 1956 Leitien beschikt over representatieve collectie Gnathia-vazen In het Rijksmuseum van Oudheden alhier hield één der conservatoren, dr. J. H. C. Kern, gisteravond een lezing met lichtbeelden over: Apulische Gnathia-ceramiek in Leiden. Zuid-Italië heeft in de oudheid, aldus spreker, altijd in sterke mate invloed uit Griekenland ondergaan. Vandaar dat men gaarne de term Magna Graecia (Groot-Griekenland) op Zuid-Italië, met inbegrip van Sicilië, toepast. De be woners van Zuid-Italië hadden echter een andere smaak, en een geheel ander gevoel voor decoratie, dan de Grieken zelf. Het duidelijkst treedt dit aan het licht bij een vergelijking van Griekse voorbeelden en Zuid-Italiaanse navol gingen en varianten op het gebied van beschilderde vazen. Spreker besprak enkele van de opval lendste kenmerken van de Griekse vazen uit de 6de4de eeuw v. Ohr., en nadien het Hellenisme (ong. 300>100 v. Chr.). Met name stond hij stil bij de Attiseh- Hellenistische klasse der bontbeschil derde vazen, die men in vakkringen de ceramiek van de westelijke helling (van de Akropolis te Athene) noemt: vaak uiterst sierlijke vazen, welke in Athene zijn gemaakt, om vervolgens reeds in de oudheid in grote hoeveelheden naar Zuid-Rusland te worden uitgevoerd. Deze Attisoh-Hellenistisohe klasse vindt Zuid-Italiaanse tegenhangers in de zgn. Gnathia-keramiek. die naar een vindplaats Gnathia in Zuid-Italië wordt aangeduid. De Gnathia-vazen zijn in ware massa-produktie, gedurende het tijdvak 350—270 v. Ohr.. en hoofdzake lijk in het centrum Tarente, ontstaan. Zij geven een voortreffelijke indruk van de zich in drukke, veelkleurige (wit. geel, bruinrood, purper) versiering uitle vende kunstzin der toenmalige bewoners van Apulië, d.w.z. de landstreek tussen Bari en Brindisi in Zuid-Italië. Het Leids Museum van Oudheden be schikt over een prachtige en represen tatieve reeks van Gnathia-vazen. die door aankopen verdeeld over een lange reeks van jaren, in feite tussen 1824 en de huidige dag. zijn verkregen. Tal van karakteristieke vaasvormen zijn op uitnemende wijze in Leiden vertegen woordigd. Spreker noemde daarvan de oenoehoe (wijnkan) zie de illustratie mij dit verslag van een 40 cm hoog prachtexemplaar in Leiden skyphos en kantharos (wijnnappen), krater (mengvat voor water en wijn), lekanis (dekschaal) en epichysis (wijnkan met Leidse schooljeugd naar de Schouwburg „De beer en de Pasja" De Leidse Schouwburg was vandaag gedurende de gehele morgen gevuld met een uitgelaten kinderschare. In het kader van de esthetische vorming van de schooljeugd werd daar n.L twee maal achtereen een toneelvoor stelling gegeven voor leerlingen van de openbare en bijzondere scholen voor g.I.o., b.I.o. en v.g.l.o. Opgevoerd werd „De Beer en de Pasja" van E. Scribe. Alle kinderen hebben van dit alleraardigste toneelspel méér dan alleen maar genoten. Daar zorgde de Stichting „Nieuw Jeugd To neel" wel voor. De geschiedenis, die boeiend èn grappig was, begon in Parijs. In deze stad woonde een rijk en beeld schoon meisje, dat door haar slechte oom aangeraden werd in het huwelijk te treden met een Turkse Pasja. Het meisje kreeg al spoedig spijt toen bleek, dat haar droomprins een lelijke oude man was, die zijn gehele hofhouding naar zijn pijpen lie dansen. Zij schreef een wanhopige brief naar haar broer in Fratnkrijk, die kort daarop samen met een schrandere kameraad naar het Turkse hof vertrok. Juist tijdens hun aankomst stierf de lievelingsbeer van de domme Pasja. Deze moest op advies van de kamerheer voorlopig onkundig blijven van hetgeen gebeurd was en zo begon nen de verwikkelingen zich op elkaar te stapelen. Op een gegeven moment moest zelfs de Franse broer van de arme Sultan zich als beer vermommen. Dit lukte hem wonderwel en hij danste de zevensprong alsof het niets was! Al is de leugen nog zo snel de waarheid ach terhaald haar wel en het kon dus niet anders of uiteindelijk kwam de Pasja er achter, dat hij bedrogen werd. Geluk kig toonde hij zich aan het slot van het verhaal vergevingsgezind en maakte het drietal uit Parijs wel, dat het weg kwam. Beide voorstellingen waren een succes zowel voor de spelers, die zich enthou siast van hun taak kweten, als voor de commissie esthetische vorming van de schooljeugd. O.m. gaven van hun be langstelling blijk wethouder J. C. van Schaik, de Rijksinspecteur voor het onderwijs, de heer J. Machielsen en de chef van de afdeling Onderwijs, dr. J. M. Roosenschoon. Rembrandt-avond EXPOGÉ SLOOT ACTIEF VERENIGINGSJAAR AF. Voor de laatste bijeenkomst, waar mede de Leidse Expogé een actief 1956 afsloot, was gistera\rond de heer W. M. Offringa uit Alphen aan den Rijn uitgenodigd in de bovenzaal van restaurant „De Harmonie" een lezing te houden over Rembrandt en diens betekenis na 350 jaar. De heer Offringa liet de schilder zelf aan het woord en gaf slechts toelich ting op een rijke serie lichtbeelden, die systematisch het leven, de ontwikkeling en de variatie der kunst van Neerlands grootste schilder aan de belangstellen de leden duidelijk maakten. Nadat op het witte doek de omgeving van Rembrandts jonge jaren tot leven gekomen was voor de Leidenaars bij zonder attractief kwamen enkele be roemde schilderstukken, toegelicht met detail-opnamen. Bijzonder interessant was het verge lijkingsmateriaal van meer moderne schilders, dat vertoond werd. Vooral !e werken van moderner kunstenaars be wijzen, dat Rembrandt een schilder van alle tijden is geweest; dat ook bij hem, naast een pompeuze barok, teke nen van expressie waar te nemen zijn. In drie delen werd Rembrandt als schilder, etser en tekenaar uitgebeeld, welke kunstuitingen weer de diverse stadia van zijn leven lieten zien. Een goed gedocumenteerde uiteenzetting van de „Nachtwacht" besloot deze ge slaagde avond. De heer L. Questroo had een dank bare taak om de heer Offringa voor zijn deskundig commentaar en boeiende ex positie van harte dank te zeggen. Een wijnkan uit de Gnathia- collectie. snaveltuit). De vertoopde, fraai ge kleurde lichtbeelden (vervaardigd door de heer F. G. van Veen, fotograaf van het Mluseum) deden ten volle recht we dervaren aan de hoogst aparte, echt Zuid-Italiaanse kleureffecten, die de de- streef d. Verschillende Gnathia-vazen zijn uit kunstzinnig oogpunt zeer ge nietbaar. Daarnaast hebben Gnathia- vazen hun documentaire waarde, in dier voege, dat er het boeiende proces door wordt verduidelijkt van aanpassing veel eer dan overname van Griekse kuituur elementen door Zuid-Italiaanse kunste naars. Rest nog te vermelden, dat de Gna thia-vazen te Leiden in de sinds 1954 ge heel nieuw ingerichte galery der antieke vazen op hun voordeligst zyn opge steld. LEIDERDORP Rijkspostspaarbank In november is aan het postkantoor ingelegd f. 29.623 en terugbetaald f. 55.138. VOORSCHOTEN Ouderavond herv. scholen De beide hervormde scholen hebben gisteren veel belangstelling gehad op hun ouderavond. De heer N. J. Schut had, als oudste hoofd, de leiding. Het i schriftgedeelte „Laat de kinderen tot 1 mij komen" was voor hem aanleiding tot een korte meditatie. De kinderen toonden, met nauwelijks bedwongen enthousiasme, hun kunnen met „vrije- tijds-besteding": accordeon- en fluitmu- ziek, zang, volksdansje en lintenspel. Bovendien voerden zij onder leiding van de gymnastiekleraar, de heer Soors d' Ancona. gymnastische oefeningen uit. Het jaarverslag werd uitgebracht door de heer Schut. Spreker was verheugd, dat de oude school zo fraai is opgeknapt Hij prees met de heer v. d Schinkel dé vlotte medewerking van hét gemeente bestuur. Het aantal leerlingen stijgt nog steeds. Uit het schoolfonds werd on langs een filmstrookprojector aange schaft. De voorzitter van het schoolbestuur, ds. H. P. Fortgens, vertolkte de dank baarheid voor de vele zegeningen. Spre ker deed een beroep op de ouders het christelijk onderwijs te steunen door hun gebed ST.-NICOLAASFEEST K.A.B. Traditiegetrouw bood de K.A.B. afde ling Voorschoten de kinderen van de leden een St.-Nicolaasfeest aan. De zaal van het Bondsgebouw was met 250 kin deren gevuld. Het programma dat de kinderen werd voorgeschoteld was van goed gehalte. De Mariska's gaven een goed nummer acrobatiek. August, de muzikale clown, verstond zijn vak goed. Met Whiskey samen maakte hij het nog mooier. Een nummer jongleren ontbrak niet. Oom Gé zorgde voor accordeon- muziek en de poppenkast bracht de bele venissen van Jopie Slim. De conferences werden verzorgd door de heer Kuhn uit Leiden. De optredende artiesten waren van het Kindercircus Tijl Uilenspiegel uit Leiden dat, o.l.v. Mary Helvoirt staat. Toen St.-Nicolaas en zwarte Piet bin nen kwamen was het hoogtepunt be reikt. Piet strooide pepernoten en de Sint bood versnaperingen aan. SCHAAKNIEUWS De uitslag envan de door de schaak vereniging „Voorschoten" gespeelde on derling wedstrijden luiden: Groep I: SluiterMaarsen 10, Van Osdr. Vermet 01, P. SegaarBrag- gaat 10. Groep IIA: Hillemanv. d. Kooy 01. BoxmanBraggaar 01, Hons- beekN. Segaar 01. Groep IIBGrobbenGroenenberg 01, Maatv. d. Werf v. d. Ak kerVan Renswouw 01. Jaarvergadering Gezondheidszorg De Stichting Gezondheidszorg heeft gisteravond jaarvergadering gehouden in het Gezondheidscentrum. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek wel, dat deze stichting, waarin met behoud van eigen zelfstandigheid samenwerken de plaatselijke afdelingen van het Groe ne-, Wit Gele- en Oranje Groene Kruis, veel tot fetand heeft gebracht. De TBC-bestrijding gaat de goede richting uit. Het aantal onder toezicht staanden gezinnen bedraagt thans nog 25 tegen vorig jaar 28. Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt zitting dinsdag- en donderdag middag. In 1955 waren 286 kinderen in geschreven. Er werden 1521 .consulten gegeven en 859 huisbezoeken afgelegd. Het consultatiebureau voor kleuters houdt elke woensdagmiddag zitting. Hier waren ingesohreven 870 kleuters. De werkzaamheden op dit consultatiebureau breiden zich steeds meer uit. De kleu ters worden thans schriftelijk opgeroe- .pen teneinde het bezoek zoveel mogelijk te spreiden, maar om alle kleuters vol doende te kunnen behandelen wordt nu reeds spreekuur gehouden. De zuster in dienst van de Wijk- kraamverzorging hielp in 1955 bij 62 be vallingen en het aantal bezoeken be droeg 1435. Ook hier breiden de werk zaamheden zich steeds meer uit, mede door het feit, dat de kraamcentra van het Groene- en Wit Gele Kruis te wei nig personeel hebben om in alle aanvra gen te voorzien. Het magazijn heeft een zeer gesor teerde voorraad van alle mogelijke ar tikelen en er wordt veel gebruik van gemaakt. De uitgaven en ontvangsten van de stichting beliepen in het jaar 1955 f. 32.800. Hierbij kwam nog de uitga ven Van de drie kruisverenigingen, die circa f. 22.000 bedragen. De begroting voor het jaar 1957 voor Gezondheidszorg, dus zonder de begro tingen van de drie kruisverenigingen, omvatten reeds een bedrag van f. 37.500 Het aantal leden van de drie kruisver enigingen bedraagt thans 2275. „En de vogels zwijgen" De Schiedamse amateurtoneelvereni ging „Utile Dulci" speelt in Voorscho ten reeds meer dan dertig jaar. Ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van deze vereniging werd gisteravond voor het eerst op de planken van de nieuwe zaal „En de vogels zwij gen" van J. Laird en J. Fernald op gevoerd. Met dit jubileumstuk heeft UJD. een byzonder goede keus gedaan. De hoofd rollen waren in handen van Len Visser en W. E. Hoek, die ook deze keer het stuk op meesterlijke wijze droegen. Hun moeilijkheden waren doorleefd, het spel was levensecht. Maar ook de andere spelers en wel zeer in het bijzonder1 de nieuwe jonge aanwinsten, Lous van Klaveren en Miesa Spliethoff pasten in de grootte van de hoofdrolspelers. Re gisseur Ab van Vegten had een goede greep gedaan in het beschikbare „ma teriaal". Vooral na de pauze bleek hoe sterk de bezetting was. Het was een bijzondere avond, die dooi' de stampvolle zaal met langdurig en enthousiast applaus werd beëindigd. Van zelfsprekend ontbraken de atten ties niet, maar „Het Nuf' had voor deze Jubileumvoorstelling bovendien vooreen grote bloemenmand, getooid met de Schiedamse kleuren, gezorgd. Voorzitter J. F. Sirks vertolkte de dank en de hulde van het Voorschotense pu bliek (aangevuld met een grote groep Leidschendammers) met een gelukwens, waarbfj hy momoreerde hoe sterk de band tussen U.D. en Voorschoten gedurende Standpunt N.O.C.-bestuur Op de ledenvergadering van het Ne derlands Olympisch Comité, welke eind januari wordt gehouden, zal gelegen heid worden gegeven tot een algemene bespreking over de betekenis van de Olympische gedachte. Het bestuur geeft daarbij een uiteenzetting van het sinds 6 november 1956 over „Melbourne" ge voerde beleid. Tevens zal het bestuur vóór deze vergadering overwegen of er een mogelijkheid bestaat voor het or ganiseren van internationale wedstrij den in 1957 voor de leden van de Olym pische ploeg. Tenslotte spreekt het be stuur van het N.O.C. in de brief, die aan de verschillende bonden is gestuurd en waarin bovengenoemde punten naar voren zijn gebracht, over de vraag, die van diverse kanten is voorgelegd inzake contact met Russische sportafgevaar- digden buiten de Olympische Spelen. Het bestuur stelt zich op het stand punt. dat spel met Russische afgevaar digden nu voorlopig onjuist is: geen Nederlandse sportmensen naar Rusland en geen Russische sportbeoefenaars ont vangen in ons land. Het geldt volgens het NOC-bestuur ook voor ontmoetin gen in andere landen, waaraan officiële Russische ploegen meedoen. Het advies is dus zich daarvan voorlopig te ont houden. Voor een incidenteel geval laat het bestuur de beslissing gaarne aan de bonden over, het verklaart zich echter bereid in elk zich aandienend geval van advies te dienen. enkele decennia is. De voorzitter van UJ)., de heer W. E. Hoek, dankte en be loofde te zullen terugkomen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Paulus P. F. M.. z. v. P. H. van der Kley en H. H. Duindam; Irma, d. v. J. Dompeling en W. van der Slufjs. Ondertrouwd: S. C. Dekker en M. S. v. Aken:.L. Driessen en G. S. v. Mefjgaarden. Overleden: M. Schmal, 78 j., weduwe v. H. den Haan; M. C. den Hollander, 76 j., weduwe van L. Versteegen; J. F. N. van Os, 52 j., eohtgen. v. E. Mechel®e. WARMOND Jaarvergadering Warmonttae IJsclub In Hotel „De Stad Rome" hield de Warmondse IJsclub haar 66ste alge mene jaarvergadering. Zoals ieder jaar was dit wederom een gezellige en druk bezochte vergade ring. In zjjn openingswoord sprak de voorzitter, de heer L. J. van Noort, hierover zyn grote voldoening uit. Op het jaarverslag van de secretaris en penningmeester was ook niets op of aan te merken. Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek er dat een ba tig saldo geboekt stond van f. 492.69. Voor het jaar 1957 werd met alge mene stemmen een nieuwe kascommis- sie benoemd, bestaande uit de heren L. de Nie en L. van Noort. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat, veel dank verschuldigd was aan de bestuursleden van de War mondse IJsclub. Intussen kwam de burgemeester van Warmond, jhr. mr. L. M E. von Fisenne, ter vergadering en de voorzitter richtte tot hem een speciaal woord van wei- bom. Hierna volgde de bestuursverkiezing. De heren A. M. Beugelsdyk P. v. Leeu wen. J. van Tongeren, G. P. Ramp en J. van Rfjn werden herkozen. Wegens het bedanken van de heer L. J. van Noort als lid van het bestuur werd met algemene stemmen gekozen de heer Joh. van Noort Lzn. Als elfde bestuurslid werd nog gekozen de heer W. J. Leenen, Een lange discussie volgde dan over het vaststellen van een verhoogde con tributie. Hierna kreeg burgemeester jhr. mr. L. M. E. von Fisenne het woord, die uiting gaf aan zijn waardering voor het werk van de vereniging. Tot slot stelde spreker een wissel- prijs ter beschikking met de mededeling dat deze wisselprijs moest worden ge wonnen docrr een Warmonder, die lid was van de Warmondse IJsclub. Hierna kreeg de heer Stroombeek het woerd en deze memoreerde in het, kort de zeer prettige en aangename samen werking welke er altijd had bestaan tus sen de Warmondse IJsclub en de Zuid- Hollandse IJsclub. Aan het, slot van de vergadering bracht de heer H. v. d. Voet een harte lijk wrord van dank tot de scheidende voorzitter, de heer L. van Noort. die zoveel voor de Warmondse IJsclub in de afgelopen jaren had gedaan. On voor stel van de heer Joh. Uit den Boogaard werd de heer L. van Noort benoemd tot erelid van de IJsclub. BURGERLIJKE STAND Geboren: Martina E. M., d. v. G. V. C. Braun en P. J. van den Kerkhof; Cor nelia A. M. P., d. v. C. J. Mesikers en C. C. M. Hendriks. Ondertrouwd- Ch. de Koning, 40 j., en !H M. G. van Noort, 32 j. Overleden: H. van Dril, 82 J. (wed. van A. W. Nie'berding) Rijkspostspaarbank In november is aan het postkantoor ingelegd f. 12.060 en terugbetaald f. 19.021. Verbond Ned. Werkgevers achter minister Zijlstra Voor prijsstabilisatie (Van onze Haagse redactie) In een gisteren te Den Haag gehou den besloten ledenvergadering van het Verbond van Nederlandse werkgevers is met grote meerderheid van stemmen besloten zich te scharen achter de prys- stabilisatiepolitiek van de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra. Een definitieve verklaring zal echter pas worden afgegeven als het Verbond van Frot. Chr. Werkgevers (dat heden in het Kurhaus te Scheveningen vergader de) en het R K. Verhond (dat eind van deze week vergadert) zich over deze materie zullen hebben uitgesproken. Arbeidsreserve rond 31.000 In november Is het aantal werkloze mannen toegenomen van 18.760 tot 25.833, terwijl de bezetting van de aanvullende werken steeg van 1918 tot 4982, zodat de totale geregistreerde arbeidsreserve van 20.678 met 10.137 opliep tot 30.815. Eind november vorig jaar lag dit laatste cijfer rond 10.000 hoger. De stijging werd voornamelijk ver oorzaakt door seizoeninvloeden. De geregistreerde arbeidsreserve van rond 31.000 (eind oktober 21.000) kan als volgt worden onderverdeeld: seizoen werkloosheid 8000 (2500), wrijvingswerk loosheid 7000 (6500), werkloosheid van minder geschikten 9000 (8000), struc tuurwerkloosheid 7000 (4000) Eveneens tengevolge van het seizoen daalde de geregistreerde vraag naar mannelijk personeel van 73.595 tot 68.714. Het aantal als werkloos geregistreer de vrouwen handhaafde zich op ca. 3200. De geregistreerde vraag naar vrouwe lijk personeel daalde van 36.653 tot 36.068. Minister Afgera bij tunnelbouw Velsen De minister van Verkeer en Water staat. mr. J. Algera, heeft tezamen met een 50-tal leden van de beide Kamers der Staten-Generaal, leden van de vaste commissie voor Waterstaatsaange legenheden en enige hoofdambtenaren van het departement, een kort bezoek gebracht aan de tunnelbouw in Velsen. Na dit bezoek gebruikte het gezel- sohap de koffiemaaltijd in hotel Duin en Kruydberg te Santpoort. Het werk bezoek werd besloten met een excursie naar de nieuwe brug over het IJ bij Sohellingwoude. ZOETERWOUDE Mandolinever. in aetie De Zoeterwoudse Mandoline Vereni ging gaf gisteravond haar jaarlijkse mu ziek- en toneeluitvoering. De zaal van „Ons Huis" was tot de laatste plaats bezet. Voor de pauze werd het muzikale j gedeelte afgewerkt. De mandolmever- eniging onder leiding van de heer H. van Marsbergen bracht achtereenvol- gens ten gehore de ZMV-mars, hetBloe- menlied van Gustave Lange, de tango „Mascotte" van Klaassens, Fleurs d'Es- pagne van R. Casado en Veritas vincil van J. B. Kok. Al deze nummers wer den goed gespeeld. Na de pauze bracht de toneelafdeling het blijspel in 3 bedryven: „Een schoon moeder uit duizend" van H. van Daele. De spelers wisten de gehele zaal voort durend te boeien. Op donderdag 17 januari a s. zal deze avond word enherhaald. De opbrengst is dan bestemd voor de Hongaarse vluch telingen. Een visser uit Makkum (Fr.) trof dezer dagen ter hoogte van Ter schelling een wonderlijke sinjeur in zijn netten aan. die hij niet direct kon thuis brengen. Hij deed het in letterlijke zin evenwel tóch en be vond toen, na door deskundigen in gesteld onderzoek, dat zijn onvrij willige gast een Maanvis was (wetenschappelijke naam: Mola- mola). die inderdaad hoogst zelden in deze contreien wordt gesigna leerd, laat staan gevangen. Deze vissoort, die een lengte van onge veer iy2 meter kan bereiken, houdt zich bij voorkeur op in de volle oceaan en dan in aanzienlijk zuide lijker streken. Het zeldzame dier arriveerde hedenmorgen aan het Rijksmuseum voor Natuurlijke His- torie alhier, waar het door de con- seivator-ichthyotoog, dr. M. Boese man met wetenschappelijk - breed - uitgespreide armen werd ontvan gen. De nieuwe aanwinst zat in zijn volledige staal worden geconser veerd en te zijner tijd ter bezichti ging worden opgesteld. Onze fotograaf maakte er bovenstaand plaatje van. (Vota Ii-D./Vm VUetJ TEGEN GEREDUCEERD TARIEF De prijs voor z.g. NIEUWJAARS- ADVERTENTIES in ons nummer van maandag 31 december a.s. is 1—15 mm. f 1.80 elke mm. meer f 0.14 Geel ze spoedig op. De opdrach ten worden in volgorde van bin nenkomst uitgevoerd. Nd 27 december worden geen nieuwjaars-advertenties tegen dit gereduceerd tarief aangenomen. DE DIRECTIE Kerstfeest Koninklijk gezin De Koninklijke familie zal dit jaar het Kerstfeest vieren met het personeel van H M. de Koningin en de gezinnen in het koetshuis van de Konlnklyke stallen te Den Haag op zaterdag 22 december te 17.00 uur. Beurssluiting op 31 december Gezien het voorstel van de commis sie van bijstand voor de uitvoering van de beurswet 1914, ingediend ingevolge het verzoek van het bestuur van de vereniging voor de effectenhandel, heeft de Minister van Financiën besloten, dat de beurzen voor de geld- en fondsen handel op 31 december 1956 gesloten zullen zyn. Die dag zal voor de geld leningen als bedoeld in afdeling V der beursvoorschriften 1914 niet als werk dag worden beschouwd. Deze pagina ls gedeeltelik gecorrigeerd BEURSOVERZICHT Weinig opgewekt AMSTERDAM, 12 december. Nog altijd stond de beurs onder invloed van de verklaringen van mi nister Hofstra over de financiële posi tie van het land, waaraan ter beurze grote betekenis werd gehecht. Zag het er aanvankelijk naar uit dart Staatsfondsen de weg van her stel insloegen, later bleek dat dit nog niet het geval was. In het verdere verloop brokkelden de koersen terug naar 891/4. de staffellening naar 88 en de investeringscertificaten naar 90 7/8. De affaire bleef van zeer klei ne omvang. De aandelenmarkt gaf evenmin van een opgewekte stemming blijk. Het overwegend lagere verloop van Wall- street droeg daartoe geducht mee. Na dat vanochtend de koersen behoorlijk beneden het vorige slotniveau hadden gelegen .ontstond vanmiddag een licht herstel wa.arbij echter nog ver beneden gisteren genoteerd werd. Vooral Philips en Unilever werden hierdoor getroffen, maar ook Koninklijke lag zwak; de hoek bood een verlaten aanblik. Scheepvaart was merendeels in mi neur. Dit bleek o.a. uit de taxatie voor de claim van Ommeren, die vandaag zijn intrede ter beurze deed uit hoofde van de gist,teren aangekondigde emissie. Bij een theoretische waarden van circa f 192.werd de claim getaxeerd op niet meer dan f 180.Cultures bleven ten achter bij gisteren. Alleen Veren. Deli ontmoette enige vraag. De markt sloot zeer kalm. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 12 december. - Londen 10,6410,64(2New York 3,82%—3,83V8; Montreal 3,98'/"—3,98%; Parijs 1.0812'/2- 1,0822%Brussel 7,59yt—7,59?4Frank furt OO^'^—90,84%; Zurich 86,83%— 86,88%; Zurich (vr. (vr. fres) 89,34 89,39; Stockholm 73.59%—173.64% Ko penhagen 54,92%54,97%; Oslo 53,36% —53,41%; Milaan 60,61 V2—60,66%. Beurs van Amsterdam Woensdag 12 december ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Blotkoers koers v. heden Ned, '53 3% 91?; 91% Grootboek obl87?; Ned. '51 3% 91% 91% Ned. '53 (3%) 89% 89% Ned. '56 3% 89ft 89-% Ned. '48 3% 86 86 Ned. '54 3% 86% 86% Ned. '55 3% 86% 86 Ned. '55 II 3 87% 86% Ned. '47 3% (3) 87% 88% Ned. '37 3 84-% 84% Dollarlng '47 3 93%, 93ft Investerfngscert. 3 90% 91 Ned. 62-64 3 89D 89% Indlë A3 87 ?s 87% Grootboek '46 3 87 L ACTIEVE AANDELEN cut. Handl. en Ind. B 48?; 47% Nat. Handelsbank 109 109% Ned. Handelsmy. 170 169% AK.U226% 222% Philips 248 241% Unilever348% 342 Wilton Feyenoord 213% 207% Biliton 2de r322% 223%. Kon. Olie (f.50.—) 154 - 152.20 Kon. Olie 153.80 152.20 Amst, Rubber 77% 77% Holl. Amer. lijn 187 185% Kon. N. Stoomboot168% 165% Ned. Scheepv. Unie 169 168% H.VA, 95% 95?; Java Cult57% 58 Deli My en (Ver.) 99?; 99% Senemtoah64 63 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 92% 91% Den Haag 1937 1 3.. Leiden 1947 93% R'dam *37 I-ni 3% 91 Industr. Obligaties Phffipa Dollarlng «1 KKHé 100% Premieleningen 92% 92% A'dam '56 I 2% 94% 92?; A'dam '56 II 2% 100 100% Eindhoven '54 2% 84% 84% Enschede '54 2% 88 B Den Haag '52 I 2% 99% 98 99% R'dam '52 I 2% 106% 106?; 101% 101% Utrecht '52 2% 107 106% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 219 217% Rott. Bank 190% 186% Twentsche Bank 189 186 Industrie Ondernemingen Ned, G. en Sp. fabr 196 197% Kon. Ned. Grofsm. 108% 107% Rott. Droogdok Mij. 550 Tieleman en Dros 9% Handelsondernemingen Borneo Sum. H. My. so?; 80% Internatio 97% 95% Diversen 255 255 L Ned. My. Walv.vrt. 69% 69% Spoorwegen Deli Spoorweg My. 20% 20 Amerik. fondsen 7®% 91 ?i 90% 76% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving 'Aandelen V K U/13 Holl Constructie 380 Ing bur v. Bouwnjjv iju 120L Int. Kunststof! Ind 44 47 Kon Ned Edelmet 78 Pref w.a. idem 75G Textiel Gebr v Wyk 75 y4 75% Leldsohe WoLspinn. 285 Ned. Electrolasm. 325L Sikkens Lakfabr. '53 418 Ver. Touwfahrieken 164% 164 Weralrüsrts Betoom. 88y4GL

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5