Leidenaar doet opgravingen op het eiland Kreta kerstplaten - gewijde zang enz. Pickup-comb. - radio - televisie langspeelplaten - albums enz. J H. G. v. LUIJKEN, Breeslraal 97, lel. 20035 j Leidse Chr. Besturenbond 95ste Jaargang Woensdag 12 december 1956 Tweede blad no. 29010 Onderzoek naar Zeus' geboortegrot en graf Prof. dr. H. Brunsting, conservator van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden en buitengewoon hoogleraar in de archeologie aan de V.U. te Amsterdam verrichtte deze zomer, zoals bekend, tezamen met prof. Marinatos, hoogleraar aan de Universiteit van Athene, opgravingen op het eiland Kreta. Voor de expeditie van beide hoog leraren hadden de Nederlandse Organi satie voor Zuiver-Wetenschappelijk On derzoek en het Archeologisch Genoot schap van Griekenland subsidies be schikbaar gesteld. Prof. Brunsting, die ons thans uit voerig over deze opgravingen inlichtte en die vergezeld was door een Amster damse en een Leidse student, ging gra ven in Archanes, een plaats ten zuiden van het bekende Knossos, waar volgens de Griekse mythe koning Minos resi deerde en waar de Engelse architect Evans in 1900 het Minolsch paleis ont dekte en opgroef. Prof. Marinatos, die vergezeld was door zeven Griekse studenten, koos als plaats van opgraving Vathypetro waar hij voor enkele jaren een Minoisch paleisje blootlegde en waar ook prof. Brunsting verleden jaar aan een na- onderzoek deelnam en voorts de grot van het Ida-gebergte, waar volgens de mythologie Zeus zou zyn opgevoed. Het onderzoek in deze grot. waar, naar thans bleek, ook in de Minoische tfjd inderdaad een Zeusverering is ge weest leverde in archeologisch opzicht goede resultaten op. Een van de plaatsen die men als Zeus' graf aanwijst is de berg Jouktas bij Heracleion, welke het profiel van een man heeft en althans in de 15de eeuw na Christus aan een reiziger als het graf van Zeus werd aangewezen. Op de top van die berg liggen nl. de resten van een heiligdom uit de bronstijd, een cultuur periode, die men op Kreta de „Mi noische" noemt, zo ongeveer tussen 3000 en 1000 vóór Christus. Het is even wel niet zeker of dit het beroemde Zeus- graf is geweest: er blijven nog steeds an dere mogelijkheden over. Vandaar dat prof. Brunsting in Archanes, dat aan de voet van de Jouktas is gelegen, één van die andere mogelijkheden is gaan onder zoeken. DE OPGRAVINGEN IN ARCHANES Bij de bouw van een huis te Archanes was men namelijk op een oude muur gestuit en voorts waren er scherven uit de Minoische tijd aan het daglicht ge komen. Deze vondsten hadden bij prof. Marinatos de vraag doen rijzen of men soms hier het graf van Zeus zou moeten zoeken. Bij zijn opgravingen vond prof. Brunsting de overblijfselen van monu mentale gebouwen en terrasmuren, waarvan de oorspronkelijke bestem ming nog niet kon worden vastgesteld. Daar behalve terra cotta's ook ritueel vaatwerk werd aangetroffen, lag de conclusie voor de hand dat daar vroeger in de buurt een heiligdom moet hebben gestaan, al behoeft dit laatste natuur lijk niet per se het graf van Zeus te zijn geweest. Bovendien werd vaatwerk voor huishoudelijk gebruik gevonden uit de midden- en laat-Minoisohe pe riode (18801400 vóór Christus), dat wil zeggen uit dezelfde tijd als de vondsten van het paleis te Knossos. De gevonden fundamenten behoren in elk geval tot een stad of misschien tot een paleis, gelijk er reeds meer op Kreta te voorschijn zijn gekomen. Vanzelfsprekend is een voortzetting van dit onderzoek op het programma voor 1957 gezet. Hetzelfde geldt voor de resten van het heiligdom op de top van de Jouktas. Na zijn terugkeer in Athene heeft prof. Brunsting de herdenking van het 75-jarig bestaan der Amerikaanse school voor Archeologie in deze stad meege maakt. CORRESPONDENTIE. V. te L. De diverse huurverhogin gen zijn resp. ingegaan op: 1 januari 1951 (15%), 1 Januari 1954 (voor de ge meenteklasse Leiden 20%) en 1 sep tember 1955 (5%). Duur „swing-'-feestje! Een rijwielhandelaar, die in een bioscoop in Amsterdam een film voorstelling bijwoonde, was blijk baar zo onder de indruk van de als „een feest van swing, jazz, kange- roo en manbo" aangekondigde rol prent, dat hij niet bemerkte, dat een der andere bezoekers meer be langstelling had voor zijn achter zak dan voor het feest op het witte doek. Toen de rijwielhandelaar al thans weer in de harde werkelijk heid was teruggekeerd kwam hij meteen tot de onaangename ont dekking dat hij een bedrag van f. 2500 vermiste. Enige bankbiljet ten hingen nog half uit zijn zak. Een onderzoek in de bioscoop le verde voor de rijwielhandelaar geen gunstig resultaat op FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: RichterJacobs, z.. Amster dam; PeperEssed, z. Scheveningen. Overleden: K. Schouten, m.. 63 j., Rijswijk: J. M. C. van BuurenSchell. vr., 83 j.. Den Haag; E. H. Wijnne— Harders, vr.. 82 j.. Den Haag; F. E. van Zanten Jut. m., 63 j.. Den Haag; A. DikkescheyVeen, vr., 70 j.. Den Haag; A. F. Schoorel, m„ 78 j.. Den Haag; G. W. T. Dames, m., 47 j.. Den Haag; J. M. Kroon, vr., 84 j., Zevenaar. Ons Belang Kreeg aantel woningen toegewezen In „iDen Burcht' hield de Woning bouwvereniging „On6 Belang" haar jaar vergadering. De voorzitter, de heer J. Gerritsen, die zijn vreugde uitsprak over de goede opkomst, deed vervolgens een greep uit de belangrijkste gebeurte nissen in het afgelopen verenigingsjaar, waarvan hij als voornaamste punt. naar voren bracht de oplevering van het 8ste bouwplan van de vereniging aan de Willem de Zwijgerlaan en aanliggende straten. Verder deed het hem genoegen, dat aan „Ons Belang' weer een aantal woningen is toegewezen, waardoor de vereniging weer op bescheiden wijze volksvijand No. één. de woningnood, helpt bestrijden. De heer Gerritsen, die de algemene toestand van de vereniging goed noem de. deed een beroep op de aanwezigen het bestuur terzijde te staan bij de uitvoering van zijn veelomvattende taak. Het jaarverslag van de secretaris werd. na een kleine opmerking goedge keurd, met een woord van dank aan de samensteller. Zulks was ook het geval met het finan cieel venslag van de penningmeester^ de heer Jloh. v. d. Bos. Bij de gehouden bestuursverkiezing deelde de voorzitter mede. dat de heren J. van der Wilk en J. Regeer als be stuurslid hadden bedankt Tot bestuurs lid werd benoemd de heer H. J. van Haastrecht,terwijl het bestuur verder werd aangevuld met een lid uit de raad van commissarissen. De hierdoor ont stane vacature in dit lichaam werd aan gevuld met de heer A. Gerritsen. De beide aftredende, doch weer herkiesbaar zijnde bestuursleden, de heren P. Win terkamp en A. de Wolf, werden bij ac clamatie herbenoemd. De voorzitter, de heer J. Gerritsen, die in funotie gekozen moest worden, werd met vrijwel algemene stemmen herkozen. Hij dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. De penningmeester gaf daarna een uiteenzetting van de nieuwe tarieven van de Leidsche Duinwater-Mij, welke met 1 januari a.s. zullen ingaan. De behandeling van het rapport van de commissie, ingesteld tot het uitwer ken van de richtlijnen van de zoge naamde Cuma «Cultureel en Maatschap pelijk Werk) maakte de tongen los. En kele leden waren bereid in het voorlo pige bestuur zitting te nemen. Getracht zal worden deze commissie uit te brei den met enkele personen, die reeds op een dergelijk terrein werkzaam zijn ge weest. Na een zeer uitvoerige rondvraag sloot de voorzitter de vergadering om ongeveer elf uur. GOUDEN DOCTORAAT Vrijdag zal het 50 jaar geleden zijn, dat rcir. E. Hesselink. geboren te Arn hem en thans wonende te Oegstgeest, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Rechtswetenschap. (Ingez. Med.-Adv.) B. A. Harteveld verlaat Universiteitsbibliotheek Met ingang van 1 januari zal de heer B. A. Harteveld. hoofd van het Uitleen bureau der Leidse Universiteitsbiblio theek wegens het bereiken van de 65- Jarige leeftijd de dienst met pensioen verlaten. De heer Harteveld is gedu rende meer dan 40 jaar in de bibliotheek werkzaam geweest, waarvan de laatste 15 jaren als hoofd van het Uitleen bureau. In deze functie heeft hij niet slechts aan de bibliotheek voortdurend zijn beste krachten gegeven en zich een uitermate toegewijd ambtenaar getoond, doch is hij ook zeer vele bezoekers en gebruikers der bibliotheek, in en buiten eiden, steeds zeer behulpzaam geweest. VOGELSHOW „AVIBUS" Op 14, 15 en 16 december organiseert de club van vogelliefhebbers „Avibus" in het gebouw „St. Leonardus" (Haagweg 14) een vogelshow. Behalve een fraaie collectie vogels in de meest uiteenlopende soorten, worden vele volières en vitrines tentoongesteld. Voor de leden is aan deze tentoon stelling een onderlinge wedstrijd ver-1 bonden, waarvoor diverse bekers en medailles beschikbaar zijn gesteld. WEER 2 TON ONTSPARING BIJ RIJKSPOSTSPAARBANK De hamster-actie al of niet in com binatie met het Sint-Nicolaasfeest heb ben bij het kantoor Leiden der Rijks postspaarbank over de maand november wederom een ontsparing veroorzaakt van ongeveer f. 200.000, n.l. f. 380.279 ingelegd en f. 579.135 opgenomen EUROPA EN AZIË Streekbijeenkomst P.v.d.A. Het gewest Zuid-Holland van de PvdA belegt in het komende winterseizoen een drietal streekbijeenkomsten. waarin ach tereenvolgens gesproken zal worden over Europa en Azië. problemen rondom de bezitsverhoudingen en over proble men rondom onze democratie. In de eerste bijeenkomst, welke 19 de cember in „Ons Centrum" aan de Hooi gracht wordt gehouden, zal het Tweede Kamerlid, ir. S. A. Posthumus spreken over Europa en Azië. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Harold Cornells, z. 'v. C. Poldervaart en W Wagemans; Laurentius Thomas Maria, z. v. A. M. J. van der Meer en Th. H. M. van der Hoorn; Johanna, d. v. J. Piket en W. van der Sluis; Johannes Hubertus An- tonius, z. v. A. J. Tetteroo en T. v. Duu- ren; Cornells Johannes, z. v. J. G. van der Wijngaart en G. A. Koch; Johanna Maria, d. v. P. J. Voskuil en J. M. Kortekaas; Elizabeth Tanneke, d. v. P. van den Broek en E. B. Contant; Willempje Jannetje, d. v. A. Boom en W. J. Pijpers. OVERLEDEN: T. B. Schouten, man, 60 J.; G. M. Els- broek, hulsvr. v. Oude Vriellnk, 56 j.; J. M Hartwijk, vrouw, 69 j.; W. C. Jansen, weduwe v. Van Leeuwen, 80 j.; W. J. Houwaart, dochter. 2 d.; J. M. van der Mee, hulsvr. v. Bouwman, 61 J.; P. J. H. van der Ende, vrouw, 64 J. Uitgebreide sortering: Acfier-zijn-idealen uitleven In het gebouw voor Chr. Sociale Be langen aan de Oude Singel vergaderde gisteravond de Leidse Chr. Besturen bond onder voorzitterschap van de heer A. L. Verhoog. Na een kort openings woord sprak dr. H. J. Westerink, geref. predikant over: „Een woord van bezin ning". Als beginpunt van zijn causeriè koos dr. H. J. Westerink de opwekking, die er op de convocaties stond, n.l. om de vergaderingen zo trouw mogelijk te be zoeken. Spreker vroeg zich af, waarom toch de meeste opkomsten slecht waren. Men komt vaak met de verontschuldi ging van tijdgebrek, maar bij nader onderzoek blijkt het een kwestie van „vergadermoeheid" te zijn. Men komt toch meestal wel te weten, wat er op de vergaderingen behandeld is. Hoe krijgen we de machine weer op gang, vervolgde spreker. De motor moet blijven draaien. De oorzaak blijkt te zitten in het kwijt zijn van het ideaal. Het vuur wordt niet meer opgebracht om voor de vereniging te helpen bij de opbouw. Vaak wordt vergeten, dat er een rechtstreekse verbinding is met het Koninkrijk Gods. Als dat ideaal maar gezien wordt dan kan men ook weer warm voor iets lopen. De geloofsactivi- teit moet ook meewerken, en met be hulp hiervan kan het grote doel bereikt worden. Christus is op aarde gekomen om Zijn Koninkrijk te stichten. Er moet dan een rechtstreekse ver binding tot stand komen. Als men ziet, dat Hij zichzelf voor de wereld opoffer de. dan is de plaats van de burger van Gods rijk op aarde bepaald. Het actieve geloof kan alleen komen van de Geest; in het persoonlijk leven moet ook bid dend achter deze organisatie gestaan worden. Bezinning wordt dan; biddende burgers van het Koninkrijk Gods. Het is Christus die U roept! In het gedeelte na de pauze besprak men nog uitvoerig het rooster voor het komende jaar. (Ingez. Med.-Adv.) Met ingang van 1 januari Gas- en elektriciteitstarieven worden in Leiden verhoogd Voor elektriciteit (tarief I) met 3 cent en voor oppervlaktetarief met V2 cent per kWh plus 10 a 15% vastrechtbedrag Zoals reeds bij de behandeling van de Leidse gemeentebegroting voor het jaar 1957 was medegedeeld, maakt de steeds verdergaande stijging van kosten het thans noodzakelijk, dat met ingang van 1 januari a.s. de tarieven van gas en elektriciteit in Leiden en in de buitengemeenten, waaraan het gas en de elektrische energie engros door Leiden worden geleverd, worden verhoogd. Voor gas V2 tot 1 cent per kubieke meter Dat hiertoe niet reeds eerder werd overgegaan, komt doordat het wenselijk werd geacht nog enige tijd het verloop van het prijspeil gade te slaan. Thans zijn, afgezien van de stijging van de lonen en salarissen, de prijzen van de grondstoffen ten gevolge van de voort durende stijging der kolenprijzen, aan zienlijk gestegen. B. en W. van Leiden achten het dan ook alleszins verantwoord met een voor stel tot verhoging van deze tarieven te komen. In hun voorstel zijn de grootverbrui- kersprijzen buiten beschouwing gelaten, omdat deze'automatisch verhoogd wor den. als gevolg van de werking van de kolenprijsclausule, die in de leverings contracten is opgenomen. Er kan dus worden volstaan met de tarieven in de Gasverordening en in de Elektriciteits verordening te verhogen. Bij het bepalen van de verhogingen hebben B. en W. er naar gestreefd, deze tot de absoluut noodzakelijke te beper ken. DE GASTARIEVEN De tarieven voor de levering van gas werden het laatst verhoogd ln juli 1953. De stqging sedertdien van de produb- tiekosten van het gas, welke wordt be rekend op 1 cent/m3, maakt het nood zakelijk de tarieven van het gas even eens met gemiddeld 1 cent/m3 te ver hogen. Hierbij kan ten aanzien van tarief A worden opgemerkt, dat de gemiddelde prijsverhoging, beginnende met /z cent/ m3 langzaam stijgt, totdat deze, bij een gasverbruik van 30 m3 per maand, 1 cent/m3 bedraagt. Hierdoor wordt tevens voldaan aan de in het verieden tot ui ting gebrachte wens van vele leden van ringe hoeveelheden gas, zo min moge lijk te belasten. Tarief B is voor de grotere verbrui kers de schakel tussen tarief A en het grootverbruikerstarief. In verband hier mede is de prijsverhoging gedeeltelijk gevonden in een verhoging van het vast recht en gedeeltelijk in een verhoging van de prijs per m3. B. en W. stellen te vens voor om in dit tarief een onder scheid te maken tussen verbruik van gas in de winter- en in de zomermaan den, met het doel het verbruik van gas door gaskachels ln de wintermaanden enigszins te kunnen beperken. Indien er rekening wordt gehouden met de verhoging van inkomsten, welke bij de gaslevering en gros aan de bui tengemeenten voortvloeit uit de hier voorgestelde wijzigingen, dan wordt de stijging der inkomsten, tengevolge van de verhogipg van beide tarieven ge raamd op in totaal f 190.000. Indien deze verhoging door de raai wordt goedgekeurd, bedraagt in de toe komst de prijs van het gas volgens ta rief A: bij levering over de gewone me ter en over de muntgasmeter voor het verbruikte gas: 19 cent per m3 voor de eerste 30 m3 per maand; I8V2 cent per m3 voor de overige m3 per maand Volgens tarief B: bij levering over de gewone meter en over de muntgasmeter; een vastrecht van f 2.10 per maand, benevens voor het verbruikte gas: 14 cent per m3 gedurende het zomer-half- jaar, 16 cent per m3 gedurende het win- ter-halfjaar, waarbij onder het winter halfjaar wordt verstaan een periode van zes maanden, aanvangende na de eerste meteropneming na 15 september. ELEKTRICITEITSTARIEVEN De tarieven voor de levering van elek triciteit werden het laatst verhoogd in december 1951. Hetgeen 'hierboven is opgemerkt ten aanzien van de stijging van de produk- tiekosten van het gas. geldt in nog ster kere mate voor de elektriciteitstarieven. Voor deze produktiekosten geldt wel in de raad, om de verbruikers van zeer ge-het bijzonder de omstandighei dat zij zijn samengesteld uit de vaste kosten en variabele kosten. De wijze, waarop de kostenverhogingen in de tarieven moe ten worden verwerkt, is afhankelijk van de wijze, waarop in die tarieven met de kostensplitsing in vaste en variabele kosten rekening is gehouden. Naar de mening van B. en W. moeten deze tarieven als volgt worden gewijzigd: Tarief I (Enkel tarief): De prijs is met 3 cent per kWh verhoogd, behal ve voor de eerste 2500 kWh per jaar. welke slechts met 2Ya cent per kWh is verhoogd. Hierdoor wordt bewerkstel ligd, dat de verbruikers van geringe hoeveelheden elektriciteit (doorgaans de minst draagkrachtigen) in minde re mate het nadeel van de prijsverho ging zullen ondervinden. Tarief II (Dubbel tarief): In dit ta rief zijn thans ook de uren van 79 uur in de maanden januari, november en december als speruren aangemerkt, in verband met de zware belasting van de Centrale in de vroege ochtenduren des winters. Bovendien zijn de prijzen per kWh verhoogd. Tarief III (Oppervlakte tarief): Dit is het, voor particulieren meest toe gepaste tarief. De prijs per kWh zal met V2 cent worden verhoogd, terwijl de vastrecht-bedragen worden ver hoogd met 10 A 15 Tarieven IV en V (resp. kw-jaar en maandmaximum tarief)Ook in deze tarieven is de prijs per kWh met y2 cent verhoogd, terwijl de bedragen voor het hoogst gemeten vermogen, evenals die van het vastrecht volgens tarief III. met 10 15 zijn verhoogd. GERINGE STIJGING VAN INKOMSTEN De verhoging der inkomsten voort vloeiende uit deze wijzigingen der elek triciteitstarieven. wordt geraamd 01 f. 520.000. Wat de financiële consequenties van dit voorstel betreft, kan nog worden op gemerkt. dat mag worden gerekend op ■en vermeerdering van opbrengst van ad f. 190.000 en van elektriciteit ad 520.000. in totaal derhalve f. 710.000 Evenwel dient in aanmerking te worden genomen, dat voor 1957 reeds was gere kend op een bedrag van f. 400.000 wegens tariefsverhoging, teneinde tot een winst raming voor 1957 te komen, overeenko mende met die voor 1956. Een reële ver betering van de begrotingspositie wordt dus verkregen van f. 710.000 f. 400.000 is f. 310.000. Deze stijging van inkomsten is dus niet bijzonder groot; zij draagt in feite slechte in bescheiden mate bij tot een vermindering van het ongedekte saldo voor 1957. Verhoging ook in buitengemeenten In de buitengemeenten, waaraan de SLF gas resp. elektriciteit levert, zal deze verhoging ook met ingang van 1 januari a.s. van kracht worden. Tij dens een voor-overleg, dat inmiddels plaats vond. is gebleken, dat de verte genwoordigers van deze gemeenten zich met de voorgestelde tariefswijzi- I gingen kunnen verenigen. Filmavond „Onze Vloot" De Kon. Vereniging „Onze Vloot" or ganiseerde gisteren een vrij goed be zochte filmavond in de Academie. De bijeenkomst stond onder leiding van prof. dr. T. H. Milo. Deze heette de aan wezigen van harte welkom en leidde vervolgens de te vertonen films met een enkel woord in. In de eerste rolprent „Bom to boats", heeft men willen aantonen, dat vrijwel iedere Engelse jongeman zich in sterke mate tot de z;ee voelt aangetrokken. Hij kent zowel de schepen van zijn marine als die van zijn koopvaardij, terwijl hij bovendien een groot liefhebber is van verschillende watersporten. Meer nog dan de Nederlander interesseert hij zich voor alles wat met de zee te maken heeft. Na de vertoning van dit filmpje, waar- van vooral ook beoefenaars van de zeilsport hebben kunnen genieten, werd een oefening ter zee in Nato-verband op duidelijke wijze in beeld gebracht. Het belang van de bescherming van koopvaardijschepen door oorlogsschepen werd in „Operation Escort" onderstreept. Ongetwijfeld met bijzondere belangstel ling zal na de pauze de film over het ontstaan van liet Suezkanaal zijn ge volgd. Aan actualiteit ontbrak het op deze in alle opzichten geslaagde film avond niet! NEDERLANDS-GRIEKSE CULTURELE SAMENWERKING. De bekende kunsthistoricus der Uni versiteit van Athene prof. dr. Angelo Prokopiou vertoeft momenteel hier te lande op uitnodiging der Nederlandse Regering in verband met besprekingen voor de uitvoering van het Cultureel Accoord met Griekenland en het leggen van culturele en wetenschappelijke con tacten. Tevens houdt hij daarbij een tweetal voordrachten onder auspiciën van het Nederlands Instituut voor het Nabije Oosten te Leiden en de Allard Pierson Stichting te Amsterdam. De voordracht te Leiden vindt plaats op donderdag 13 december in de Film zaal van het Academiegebouw, waarbij de hoogleraar zal spreken overLa Crèce Byzantine, welk onderwerp geïllustreerd wordt met gekleurde lichtbeelden en de vertoning van een film over de be roemde mozaieken uit de Kerk van Daphni bij Athene, die in 1953 bekroond werd op het Festival te New York en het Gisteren is de algemene ver gadering van de veiling „Flora" gehouden en ter gelegenheid daar van was er een kleine expositie van kerststukjes ingericht in een van de veilinghallen. De stukjes waren vervaardigd door de 31 cursisten van de cursus bloemschikkendie wordt georganiseerd door de ver eniging voor de kleinhandel in bloemen en planteneen cursus die opleidt voor het vakdiploma. De vereniging ontvangt bij het orga niseren van deze cursus veel steun van Floraen deze kerstshow moet men zien als een uiting van dank baarheid. Er zijn verschillende prachtige kerststukjes, die een goede indruk geven van de presta ties van de cursisten. De hal van veiling „Flora" te Rijnsburg was prachtig opgefleurd door deze expositie. (Foto L.D./v. Vliet) Nachtelijk drama Man slaat broer schedel in Vannacht heeft zich op een aan de Loevenhoutsedijk aan de rand van Utrecht gelegen boerderijtje een fa miliedrama afgespeeld, waarbij een van de zoons zijn slapende broer met een hamer de schedel heeft ingesla gen. Hij heeft daarna zelf de politie gewaarschuwd, die het slachtoffer in vrijwel hopeloze toestand aantrof. De man is naar het ziekenhuis gebracht. De boerderij wordt bewoond door een 82-jarige moeder met twee zoor en een dochter. De moeder, die aan aderver kalking lijdt, wordt daartegen door de 47-jarige oudste zoon en de dochter medicijnen van de dokter toegediend. De jongste zoon verzette zich daar steeds tegen. Vermoedelijk als gevolg van een opgelopen hersenschudding had deze 38-jarige zoon het waanidee dat zijn moeder door zijn broer en zuster zou worden vergiftigd. Gisteravond is hierover, zoals meer malen eerder was gebeurd, een ruzie ontstaan. Nadat het gezin naar bed was gegaan, heeft de zoon in de loop van de nacht zijn slapende broer in bed overvallen en met een hamer de schedel ingeslagen. Om zes uur vanochtend is hij aan het politiepost- huis zijn daad komen vertellen. Bij de komst van de politie aan de boer derij waren de moeder en dochter, die beiden nog sliepen, nog onbekend met het gebeurde. MUZIEKKORPS OP DE „BON" In de bijna absolute stilte welke door het rijverbod 's zondags over het plat teland komt, valt het des te meer op, als de Zondagswet wordt overtreden. Dat moest zondag het tamboerkorps uit Siebengewald ervaren, toen men daar in de vroegere noodkerk aan het oefe nen was en de instructeur de verleiding niet kon weerstaan om ook even buiten het gebouw te oefenen. Een waakzaam politieman stond gereed om het gehele korps te verbaliseren! Vleesshow in Waaggebouw Onder auspiciën van de Federatie van Slagerspatroonsverenigingen voor Lei den en omstreken zal er van 19 tot 22 december in het Waaggebouw een vlees show worden ingericht. Op de tentoon stelling. welke vermoedelijk door de burgemeester wordt geopend en onder het motto- „Hoe het ook zij Vlees hoort er bij" wordt gehouden,, zal een groot aantal inzendingen van vlees en vleeswaren te bewonderen zijn. Boven dien zullen enkele sierstukken worden geëxposeerd en zal de keuringsdienst van het Openbaar Slachthuis met een interessante en leerzame stand voor de dag komen. Enige attracties zullen aan deze show worden verbonden. Festival te Edinburgh. Na afloop zal tijdens een receptie in het academiege bouw gelegenheid bestaan tot nadere kennismaking met de spreker. Gedurende zijn verblijf te Leiden op 12 en 13 decembar, zal de Griekse ge leerde een aantal wetenschappelijke "en culturele instellingen bezoeken, o.a, de Lakenhal, het Rijksmuseum van Oud heden, de Universiteits-Bibliotheek met de handschriften-collecties, het Rijks museum voor Volkenkunde, het Neder lands Instituut voor het Nabije Oosten enz.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3