Feestelijke opening van prachtige clir. b.1.0. - school te Katwijk-Zee Hevig debat bij bloembollencultuur over prijzensysteem Zorgenkinderen' kunnen werken in sfeer van voorname eenvoud Dictatuur van Productschap? DINSDAG 11 DECEMBER 1956 Opening van burgemeester H. Duiker De burgemeester van Katwijk, de heer H. Duiker, heeft gistermid dag de nieuwe school van de christelijke vereniging voor buitengewoon lag eronderwijs „De Zonnebloem" aan de Piet Heinlaan te Katwijk aan Zee officieel geopend. Dit was niet alleen voor de schoolvereniging een belangrijk feit, maar ook voor de gehele gemeente Katwijk en voor verschillende plaatsen in de omgeving, waaruit kinderen deze school bezoeken. Het schoolgebouw is een aanwinst voor Katwijk en voor de gehele streek, want er is nauwelijks een school in de omgeving, die kan wedijveren met deze school. Het is een prachtig gebouw, dat uiterst doelmatig is gemeubileerd en ingericht, zonder dat er van overdreven luxe sprake kan zijn. Ieder die de school bezichtgde was vol lofover dit bouwwerk en er waren verschillende hoog geplaatste functionarissen, die op het gebied van scholenbouw toch heus wel wat gewend zijn Tal van genodigden waren bijeenge komen in het prachtige ruime gym nastieklokaal, waar de voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. Vink allereerst het woord gaf aan de burgemeester. Deze moest zich eerst van een for mele taak kwijten: het overdragen van de school aan het schoolbestuur. De ge meente Katwijk heeft de school ge bouwd, en zolang het gebouw niet was overgedragen „had het schoolbestuur er niets te zeggen". Hierna sprak de voor zitter een begroetingswoord. Een dwaze overschatting van dè rapportcijfers, al dus spreker, maakte vroeger vele kinde ren tot maatschappelijke nullen, die ei genlijk overal buiten stonden. Zij kon den het gewone onderwijs niet volgen, maar door het b.l.o. zijn er grote per spectieven geopend voor de jongens en meisjes die in hun totaliteit zijn ge schonden. Tenslotte uitte spreker zijn grote dank voor de steun, die het school bestuur heeft ondervonden van de ge meente Katwijk. „ZORGENKINDEREN" Burgemeester Duiker sprak vervolgens de openingsrede uit. Hij zag in de uit nodiging daartoe de uiting van de dank jegens het gemeentebestuur, dat de bouw van de school mogelijk had ge maakt, Nadat spr. in kórte trekken de geschiedenis van het b.l.o. in Katwijk had geschetst, wees hij op de hechte samenwerking tussen schoolbestuur en verschillende gemeentediensten, een van de redenen, dat hier zo snel gewerkt kon worden. Ieder was bereid zijn volle medewer king te verlenen, omdat het hier ging om de belangen van wat burgemeester Duiker wilde noemen „zorgenkinderen", die meer liefde, zorg en toewijding vra gen, dan gewone kinderen. De school is te vergelijken met een prachtige vaas; de bloemen die er in moeten komen, kunnen alleen mooi zijn, wanneer de leerkrachten dit werk niet alleen zien als broodwinning, maar tevens als een roeping. Tenslotte bracht de burgemees ter hulde aan het schoolbestuur en in het bijzonder aan de secretaris, de heer J. W. Barnard, voor de ontwikkelde ini tiatieven. Namens het provinciaal bestuur voer de de heer J. Verduin het woord. Hij wees er op dat de ingebruikneming van de school ook voor de provincie een be langrijk feit is, al is de provincie in dit geval 'wat. op de achtergrond gebleven. De inspecteur voor het b.l.o., de heer Goudt belichtte de noodzaak van het buitengewoon onderwijs. Vroeger liet men de debielen zonder meer in de maatschappij los. doch tegenwoordig ziet men wel in dat dit onmogelijk is, zowel voor de maatschappij, als voor de mens zelf. Hij wenste personeel en be stuur sterkte, wijsheid en liefde toe. STIJGENDE AANDELEN Dr. In 't Veld, inspecteur voor de Volksgezondheid in de provincie Zuid- Holland, legde er de nadruk op dat de gehele gemeenschap profiteert van het b.l.o. De kapitaalsinvesteringen, die hier gedaan worden zijn onberekenbaar; de maatschappij heeft hier aandelen, die nooit in waarde kunnen dalen, doch al tijd zullen stijgen, omdat het b.l.o. gro te waarde heeft voor de mens. Namens de C.B.O.. de vereniging, waarin het personeel van de chr. b.l.o. scholen verenigd is. voerde de heer Wij- mans het woord. In het bijzonder wens te hij zijn collegae geluk met deze prachtige school. De directeur van ge meentewerken, de heer P. C. Priester, getuigde dat zijn dienst zeer voldaan is, dat het werk nu is voltooid. Er waren moeilijkheden, doch de voldoening doet alle moeilijkheden vergeten, aldus spre ker. Hij dankte de uitvoerders voor het goede werk. dat zij geleverd hadden. De heer Vink knoopte hieraan een hartelijk woord van dank vast voor de heer Meyvogel, de architect van de school. Deze ontving een welverdiend hartelijk applaus. Namens de aannemers voerde de heer A. Verdoes het woord, die er op wees, dat alle arbeiders hun beste beentje voorgezet hadden. Hij bood een elektri sche klok aan, die reeds in de hal was aangebracht. De burgemeester van Oegstgeest. de heer H. L. du Boeuff wenste namens de buitengemeenten het bestuur van harte geluk en verzekerde dat deze gemeenten de gevoelens van feestvreugde delen. Mevrouw Van Eg- mond bood namens de oudercommissie een bandrecorder aan en een album met de namen van alle oud-leerlingen en ou ders. die aan dit geschenk hadden bij gedragen. Tenslotte voerden nog het woord een broer van het hoofd der school en de heer H. v. d. Maaden. na mens de b.l o. scholen van het Rotter dams Zeehospitium. Daarna sloot de tweede voorzitter, ds. Valk de bijeen komst met dankgebed. PRACHTIGE SCHOOL De genodigden hadden daarna gele genheid de school te bezichtigen. De wanden van de ruime hal zijn versierd met drie plastieken, vervaardigd door de Amsterdamse kunstschilder Wijnberg, die deze ter plaatse heeft aangebracht. Recht tegenover de ingang bevindt zich de royale trap naar boven. Links van de ingang ligt de kamer van het hoofd der school, waarin in de zijwand een aquarium is aangebracht dat door de muur heen steekt en dus ook in de hal zichtbaar is. De leslokalen liggen in de Het prachtig ingerichte lokaal voor handenarbeid in de nieuwe b.l.o.-school te Katwijk. (Foto LJD./v. Vliet) linkervleugel. Speciaal valt het handen- arbeidlokaal voor de jongens op. Prach tige werkbanken en prima gereedschap moeten het een lust maken daar te wer ken. Trouwens de gehele meubilering is voortreffelijk verzorgd. Op de eerste verdieping bevinden zich de lokalen voor de meisjes. Men treft er een uit stekend ingerichte keuken aan. waar menige huismoeder jaloers op kan zijn, verder een handenwerklokaal met een gezellig zitje en nog enkele gewone les lokalen. Bovendien is er bij de keuken nog een washok, waar de leerlingen zich ook in deze tak van het huishouden kunnen bekwamen. Alle lokalen zijn licht en ruim met grote ramen. De stof fering is zeer afwisselend en levendig, evenals de vloeren. Rechts naast de ingang treft men de dokterskamer aan en het gymnastieklo kaal met wasgelegenheid. Ook hier treft men weer de aantrekkelijke, doch sobe re bouw en inrichting aan. Nergens heeft men een grote luxe aan de dag gelegd, doch alles ademt een sfeer van voorname eenvoud. Boven het gymnastieklokaal bevindt zich het over blijflokaal, waarin ook films vertoond kunnen worden. MAALTIJD Het bestuur en enkele genodigden za ten vervolgens aan aan een broodmaal tijd. waar nog verschillende sprekers het woord voerden. De heer Barnard bood hier als persoonlijk geschenk aan het bestuur een wandbord aan met de woor den „De Sonnebloem om glans t' ont vangen. keert haar gestaedig naer de son. Dus is tot U mijn zielsverlangen, o. Eeuwig Ligt, o vreugdebron". OUDERAVOND 's Avonds werd in de school een druk bezochte ouderavond gehouden. De ope ning geschiedde door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. Vink met het voorlezen van enkele verzen uit het Evangelie van Mattheus. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat zovelen aan de uitnodiging gevolg hadden gegeven. Het hoofd der school, de heer A. Scherpenzeel, bracht de ouders dank voor de grote medewerking in de weken voor de opening ondervonden. Vervolgens werden kleurendia's over het gebouw in de Kerkstraat op het witte doek gebracht. Verder dia's over de bouw van de school. Hierna wérd een kleine pauze gehou den, waarna men gelegenheid kreeg de school te bezichtigen. (Ingez. Med.-Adv.) De 222ste algemene vergadering van de Kon. Ned. Alg. Ver. v. Bloem bollencultuur, gisteren te Haarlem gehouden, heeft voor het overgrote deel in het teken gestaan van de „deining" in het bloembollenvak veroorzaakt door het nieuwe systeem minimum-exportprijzen voor het buitenland, dat door het Productschap voor Siergewassen is aanvaard, zonder dat de leden der vak organisaties hierover enige zeggenschap hebben gehad. De oorzaak hiervan lag in het feit dat het bestuur van het Productschap, gebruikmakend van het recht hem bij art. 100 van de wet op de PBO ver leend, besloot het genomen besluit niet ter visie te leggen, maar het om des tijds wille meteen aan de minister ter goedkeuring door te zenden. Daardoor hebben de vakorganisaties geen gelegenheid gehad hierover met hun leden te beraadslagen, en werden besturen en leden voor een vol dongen feit gesteld, zodat men in de vergadering sprak van „dictatuur". VOETBAL. Derde ronde voor Engelse beker Twee Cup-finals van na de oorlog zul len als het ware worden herhaald in de derde ronde voor de Engelse beker, waarvoor de wedstrijden zijn vastgesteld op zaterdag 5 januari a.s. De loting voor de derde ronde, waarbij voor het eerst ook eerste en tweede divisieclubs betrokken zullen zijn, bracht Manches ter City (de huidige houder van de Gup) tegenover Newcastle United, dat in de laatste zes jaar driemaal de beker won en dat in de finale van 1955 Man chester City versloeg. Blackool en Bolton Wanderers, die elkaar in de Cup-final van 1953 ontmoet ten, komen eveneens op 5 januari weer tegenover elkaar. Destijds won Black pool het duel met 43. In totaal spelen 44 clubs uit de eerste en tweede divisie en 20 clubs, welke de tweede ronde overleefden. Europees furnkompioenschop niet in Zwitserland Het Zwitserse Gymnastiekverbond heeft besloten, af te zien van de orga nisatie der Europese kampioenschap pen, welke in 1957 in Zwitserland zou den worden gehouden. De internatio nale gymnastlekfederatie zal dus een ander land moeten vinden, dat tot de organisatie bereid is. Het Zwitserse Verbond, dat weigerde deel te nemen aan de Olympische Spe len te Melbourne in verband met de gebeurtenissen in Hongarije, nam het be sluit inzake de Europese kampioen schappen op dezelfde gronden. Zwitser land zal ook niet deelnemen aan de ..Gymnaestrade", welke het komend jaar in Zuid-Slavië wordt gehouden. TAFELTENNIS T.T.V. „Scylla" Het damesteam van Scylla leed een nederlaag tegen Docos (28). Scylla 3 zag zijn kampioenskan sen teniet gedaan door een nederlaag tegen G.E.B. (46). Ook het vierde ver loor met deze cijfers en wel van Wibo 7. Slechts het vijfde kon het tot winst brengen; 64 tegen Reflex. Reserves K.N.Y.B. Ie KLASSE (Betaald) SHS 2 10—15 EDO 2 9—6 HDVS 2 ft—14 SVV 2 9—6 ADO 2 9—14 Haarl. 2 10—6 RCH 2 9—12 DHC 2 8—5 UVS 2 912 Fortuna 2 9—4 VSV 2 910 A'dam 2 2—2 Stormv. 2 9—10 ONA 2 8—2 3e KLASSE A (Amateurs) VCS 2 10—18 VIOS 2 9—8 Alphen 2 10—17 ASC 2 9—7 LFC 2 812 Lugdun.2 9—6 Lisse 2 10—11 RKAVV 2 10—5 Archipel 2 8—10 UVS 3 9—4 Wilhelm. 2 10—10 Wassen. 2 10—1 3e KLASSE C (Amateurs) Gouda 3 7—11 Laakkw. 3 8—8 HBS 3 10—10 Quick 3 8—8 LFC 3 9— 9 VUC 3 8—8 VCS 3 99 Wassen. 3 9—7 Roodenb. 2 10— 9 Lugdunm. 3 8—3 UVS 4 6— 8 AUTOMOBILISME. Radio-rally uitgesteld De bepalingen, die alom in West- Europa zijn genomen om het benzine verbruik te beperken, hebben een streep gehaald door de plannen van de R.A.C.- Zuid en de Luxemburgse Automobiel Club. om in het voorjaar van 1957 de eerste internationale radio-rally te organiseren. De voorbereidingen waren reeds in een vergevorderd stadium. Leidse Schaakbond Voor de 2e klasse speelde VTL tegen Caissa. De gedetailleerde uitslagen van deze wedstrijd, die door Caissa met 37 werd gewonnen, luiden: H. SmitJ. Verduyn 10, J. Brug- mansP. Vlugt 01. J. H. van Dijk— F. Hemerik 01. J. NievaartA. Mom- berg 10. H. DingjanJ. Brussee 01. J. G. L. TervoorenJ. Zwaan V2V2. J. M. TervoorenG. W. Horree 01. A. SpekH. E. Christiaanse V2V2. W. F. SmitG. Spierenburg 01, A. v. Haas- teren-W. Gort 0L Tevoren was de heer G. Timmer Pzn. te Breezand bij enkele kandidaatstelling gekozen tot hoofdbestuurslid Een voorstel van het hoofdbestuur tot verlenging van de termijn voor terug zending van retourgoed werd aanvaard, nadat de alg. voorzitter jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, wiens openingsrede wij reeds gisteren weergaven, uitdrukkelijk had verklaard dat dit geen aanloopje was voor verlen ging van de reclametermijn. Ook het voorstel Lisserbroek tot aan drang op verhoging van de minimum prijzen voor tulpen en narcissen, werd aangenomen met het amendement van het hoofdbestuur dat men eerst het rap port van het LEI zou afwachten. FLORA 1960 Met algemene stemmen aanvaardde de vergadering het voorstel van het hoofdbestuur, de Flora 1960 te Rotter dam te houden als onderdeel van de Internationale Tuinbouwtentoonstel ling. Ook de begroting werd zonder discus sie aangenomenen reeds een uur na de aanvang was de rondvraag aan de orde. Tal van niet-afgevaardigden hadden zich van de beurs naar de vergaderzaal gehaast om deze rondvraag mee te ma ken, want ieder wist dat hier belangrijke zaken zouden worden behandeld. De vele „deining" in het vak over de prijs regeling zou ongetwijfeld resulteren in een heftig debat. Van half twaalf tot ruim half twee heeft de vergadering vaak bewogen gediscussieerd over de nieuwe mini mum-exportprijzen, zoals die door het Productschap voor Siergewassen zjjn vastgesteld, en de daarbij gevolgde pro cedure, over welke laatste noch de vergadering, noch het hoofdbestuur te spreken waren. In het kort komt de zaak hierop neer: Ongeveer medio 1956 is door het Pro ductschap een besluit genomen om te komen tot de vaststelling van nieuwe minimumprijzen voor de export. Toen uiteindelijk het ontwerp gereed was, is het in de vergadering van het Product- Arve Sinnerud In de leeftijd van 43 Jaar is op de hofstede „Fjetre" te Hamar plotseling overleden Arve Sinnerud, oud-hard- rjjder op de schaats, aan wie de Ne derlandse schaatsensport grote ver plichtingen heeft gehad. In de harten van de Nederlandse hardrijders neemt de familie Sinnerud wel een zeer bijzondere plaats in. Op de „fabriek der wereldkampioenen", zoals „Fjetre" wel werd genoemd, hebben na de tweede wereldoorlog tientallen Neder- landse rijders gelogeerd. Arve en zijn vrouw Anna waren liefdevolle mensen, die het de Hollandse jongens in alle op- «Lohten naar de zin maakten. schap voor Siergewassen behandeld en met algemene stemmen aanvaard. Maar toen is op grond van art. 100 van de wet op de PBO besloten het voorstel niet gedurende een maand ter visie te leggen, doch het meteen door te zenden aan de minister ter goed keuring, aangezien de export i.v.m. het voor de deur staande verkoop seizoen, moest weten waar zij aan toe was. Het feit. dat de organisaties geen kennis hebben kunnen nemen van het uiteindelijk produkt van het overleg, en derhalve niet gekend zjjn in de uit eindelijke prijsregeling, is oorzaak ge weest dat het in de vergadering van „Bloembollencultuur" heet is toege gaan. OPSCHORTING ONMOGELIJK De „Kring West Frisland" had reeds een voorstel ingediend om de regeling een jaar op te schorten. Men moet niet denken, aldus de voor zitter, dat wanneer men deze nieuwe regeling niet aanvaardt, dan wel op schort, daardoor automatisch de oude prijsregeling weer gaat fungeren. Deze is van de baan. Het Productschap zou dan opnieuw een besluit moeten nemen, en wel langs de veel tijd vergende or ganisatorische weg. om het oude sy steem weer in te voeren. Tegen dat men hiermee klaar zou zijn, is het zeker januari. PROTEST BIJ PRODUCTSCHAP Het zwaarste geschut kwam in stel ling bij de bespreking van de procedure- kwestie. Namens het hoofdbestuur ver klaarde de voorzitter, dat men de gang van zaken zeer betreurde en bij he<t productschap daarover zou protesteren. Het hoofdbestuur had er op gerekend dat tijdens de termijn van een maand, waarin het besluit ter visie zou liggen alvorens ter bekrachtiging aan de mi nister te worden doorgezonden, er alle gelegenheid zou bestaan voor de orga nisaties om dit voorstel met hun leden te bekijken. Door de beslissing, dat deze ter visie-legging zou vervallen, is die mogelijkheid afgesneden. De afd. Grotebroek wilde het ge wraakte artikel 100 eenvoudig schrap pen, de voorzitter wees er op dat dit zo eenvoudig niet gaat, daar het hier een wetstartikel betreft. Dringend bepleitte de voorzitter, het te laten bij een protest en geen verder ingrijpende beslissingen te nemen om dat men zich gepasseerd voelde, en niet het sentiment de baas te laten over het gezond verstand. Tenslotte werd besloten bij het Pro ductschap te protesteren tegen de ge volgde procedure. Getuigen van Jeliova voor de rechtbank Huizens politieverordening in strijd met de grondwet Drie getuigen van Jehova stonden gisteren in hoger beroep voor de rechtbank te Amsterdam. Zij gaven toe artikel 10 van de Algemene Poli tieverordening van de gemeente Hui zen te hebben overtreden, waarbij het verboden wordt op zondagen en christelijke feestdagen op de open bare weg gedrukte of beschreven stuk ken al of niet tegen betaling aan te bieden, maar verklaarden, dat zij deze verordening lijnrecht in strijd achten met de vrijheid van godsdienst, neer gelegd in artikel 181 van de grond wet. „In Huizen mag men op zondag op straat niet eens tegen iemand zeggen, dat hij de bijbel moet lezen", voerde als vertegenwoordiger van een der ge tuigen de heer W. C. Reijntjes, een van de vooraanstaande figuren van het Wachttoren-Bijbelgenootschap, aan. Voor het uitvoeren van hun evangeli satiewerk. het spreken met de bewoners van Huizen over de bijbel en het aan bieden van „De Wachttoren" waren de drie getuigen door de kantonrechter ieder tot vijftien gulden boete veroor deeld. Is dit artikel in de politieveror dening van de gemeente Huizen vol gens de heer Reijntjes speciaal aange nomen om de getuigen van Jehova te weren in strijd met de grondwet? De officier van Justitie meende van niet, daar in de grondwet van „be lijden" gesproken wordt. Maar daar was hier geen sprake van. Er werden andere mensen bij betrokken. Boven dien staat in de grondwet, dat aan alle kerkgenootschappen gelijke be scherming verleend wordt, maar dit is geen kerkgenootschap, maar een secte, aldus de officier van Justitie, die bevestiging van het vonnis van de kantonrechter eiste. De raadsman, mr. L. C. van der Tas. had uiteraard een andere mening. „Dit. Hospita bestolen door kostgangers De Maastrichtse recherche heeft gis teren twee los arbeiders aangehouden, die in de nacht van 7 op 8 december in hun kosthuis te Maastricht een aantal goederen hebben weggenomen ter waarde van ongeveer f. 300. De mannen hebben bekend. De bewoonster van het kosthuis was 's avonds uit geweest en kwam 's nachts tot de ontdekking,, dat een ruit was vernield. Uit het huis wer den koffers vermist, een bedrag van, f. 175, alsmede een gouden ring, kleren, sigaretten. De politie koesterde verdenking tegen twee kostgangers. Eén werd in het zie kenhuis te Maastricht aangehouden. Hij was daar namelijk terecht gekomen, omdat de beide dieven na de doelstal met een bromfiets, die zij in Veert hadden gestolen, er vandoor waren ge gaan en in Meyel een botsing hadden gehad', waarbij een van hen zijn schou der brak. Zij keerden naar Maastricht terug, waar de man zich onder dokters behandeling stelde. De tweede man werd te Amby bij Maastricht aangehouden. De goederen zijn door de politie ach terhaald. artikel is wel in strijd met de grondwet, tenzij men aanneemt, dat het geen be trekking heeft op evangelisatiewerk zaamheden". Hij kantte zich fel tegen de mening van de officier, dat hier geen sprake zou zijn van een kerkgenoot schap. Het voldoet aan alle eisen van de jurisprudentie. Ook zouden volgens hem de getuigen in Huizen wel degelijk hun godsdienst hebben „beleden", al was dat dan ook tegenover anderen. Pleiter vroeg ontslag van rechtsver volging, ook wanneer de verordening verbindend is. Dat laatste kan men immers alleen volhouden, zo stelde hij, wanneer de verordening niet wordt toegepast op evangellsatlewerk- zaamheden. De rechtbank zal op 29 december uitspraak doen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5