Alfred van Sprang sprak over Hongarije enAlaska! Rotterdammers brachten een geslaagde thriller 95ste jaargang Dinsdag 11 december 1956 Tweede blad no. 29009 Voorstellen aan Leidse raad Huisvesting van jeugdwerk zal in toekomst worden verbeterd Eerste maatregel: verbetering van aantal jeugtlverblijveii in gemeentegebonwen Zoals bekend heeft de Stichting Leidse Jeugdactie enige tijd geleden een commissie ingesteld met de opdracht na te gaan op welke wijze het jeugd werk in Leiden is gehuisvest en aan te geven, welke maatregelen moeten wor den getroffen om die huisvesting te verbeteren. Deze Commissie Huisvesting Jeugdwerk waarin vertegenwoordigers van het jeugdwerk en bouwkundigen waren opgenomen heeft intussen aan B. en W. rapport uitgebracht. Uit dit rapport blijkt, dat de huisvesting van het jeugdwerk te wensen overlaat, in verschillende gevallen zelfs in belang rüke mate. De commissie schenkt hoofdzakelijk aandacht aan op korte termijn te nemen maatregelen. Deze maatregelen komen op het volgende neer: 1. verbetering van de jeugdverblijven, welke in gemeentegebouwen zijn on dergebracht; 2. verbetering van de jeugdverblijven, die in particuliere gebouwen zijn gevestigd; 3. het geschikt maken van de voor jeugdhonk bestemde ruimten in de sousterrains van enkele woningcomple xen. Tot de onder 1 bedoelde verbetering de onderhavige onderdelen van het plan tfln T7 1 a P n U Ha memncr "O n "R an WT iV, aKKa vi Ti kan volgens de mening van B. en W. zonder bezwaar- worden besloten. Wat de verbetering van de onder 2 bedoelde jeugdverblijven betreft, mer ken B. en W. op. dat er h.i. in principe aanleiding bestaat om voor deze verbe tering van gemeentewege financiële steun te verlenen. De wijze, waarop deze steun kan worden geboden, vereist echter nog nadere bestudering, zodat zij de raad daaromtrent later een voorstel zullen aanbieden. De maatregelen, welke nodig zijn om de voor jeugdhonken bestemde ruimten in de sousterrains van woningcomplexen voor dit doel geschikt te maken, komen voornamelijk neer op het voorkomen van geluidshinder voor de bewoners van de bovengelegen flats. In een jeugdhonk in het Haagwegkwartier is een proef genomen met het aanbrengen van een akoestische pleisterlaag. Binnenkort hopen B. en W. een rapport te ontvan gen over de resultaten van deze proef neming. Indien die resultaten daartoe aanleiding geven, kan de raad een voorstel tot verbetering van deze jeugd honken tegemoet, zien. Op dit ogenblik zal derhalve over de onder 1 bedoelde verbeteringen een beslissing kunnen worden genomen. Deze verbeteringen betreffen de jeugdverblijven. ondergebracht in de panden Pieterskerkgracht 11, Lange Vrouwenkerksteeg 12, Hartesteeg 1 en Elisabethshof. De noodzakelijke voor zieningen zullen een uitgave vragen van f. 3.625. STICHTING CHRISTELIJKE KLEUTERSCHOOL Medewerking wensen B. en W te verlenen aan de stichting van een christelijke kleuterschool met vier klasselokalen en een speellokaal op een terrein aan de Asserstraat. Het verzoek hiertoe is uitgegaan van de Vereniging voor Christelijk (Hervormd) Onderwijs. In het gebouw, dat reeds in aanbouw is, zal de thans aan het Plantsoen onder gebrachte kleuterschool worden onder gebracht. VERWARMING ENDEGEEST Een bedrag van f. 17.500 wensen B. en W. beschikbaar te stellen t.b.v. het treffen van enige voorzieningen aan de verwarming en de warmwatervoorzie ning in enige gebouwen van de inrich tingen Endegeest. Sportvelden Kikkerpolder gaan duurder kosten Het vorig Jaar heeft de raad, zoals bekend, gelden (f. 501.600) beschikbaar gesteld voor de aanleg van zes sport velden in de Kikkerpolder en de aanleg van een bospark. Tengevolge van de inmiddels ingetreden verhoging van lonen en materiaalprijzen moet dit bedrag met f. 46.000 worden verhoogd, waartoe B. en W. thans een voorstel doen. TOCH GRASZODEN Hoewel het College in principe een voorstander was om de grasmat der sportvelden in te zaaien, dringt de urgentie van deze velden er toe, dat men deze gedachte heeft laten varen en de velden met graszoden wenst te beleggen. Het oefenterrein zou echter kunnen worden voorzien van een halfverharde toplaag van het Stabilo-W procédé. Omtrent de deugdelijkheid van deze halfverharde toplaag hebben B. en W. een onderzoek doen instellen. De ver kregen inlichtingen waren dermate gunstig, dat zij aan toepassing van dat systeem de voorkeur geven. Het beleg gen van het hoofdveld en vier bijvelden met graszoden vergt een meerdere uit gaven van f. 59.000.het voorzien van het oefenveld van een halfverharde toplaag van genoemd systeem een meerdere uitgave van f. 39.000.dat is derhalve in totaal een hogere uit gave van f. 98.000, dan ingeval van in zaaien der velden. Met bijkomende kosten, te weten, alge mene kosten van voorbereiding, van toe zicht enz., wordt de meerdere uitgave op f. 104.800 geraamd. De tijd heeft het College ontbroken om terzake van dit gewijzigde voorstel de Commissiën, t.w. van Openbare Werken Financiën en Sport- en Jeugdzaken, te horen. Waar de aanleg van de speelvel den zelf geen verder uitstel kan leiden en de bezwaren zich niet zozeer tegen BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Marianne Ewdokija. dr. van J. Ligtvoet en D. E. Kalinina; Cornells Gerardus. zn. van C. van Tongeren en J. J. Bink; Regi nald Richard Jacobus, zn. van R. R. de Corte en J. H. M. Holverda; Wilhelmina Cornelia, dr. van P. Fontein en C. de Wind; Willem, zn. van W. van Duijn en C Remmelzwaal; Sarina, dr. van J. Rijs- bergen en B. E. de Bruin; Leonardus Ma ria Alovsius. zn. van N. M. M. Konings en M. H F. Gerits; Joep Nicolaas. zn. van A. M. Schmand en L. F. M. Kousen; Fetje. dr. van F. Vinkestijn en J. Koemans; Jo seph Anthonie, zn. van J. A. Wakka en A. Beij; Wilhelmus Johannes Maria, zn. van A. K. Wolterink en W. H. Schoon wa ter: Johannes zn. van J. van Haastrecht en A. C. M. Oom en; Maria Geertruida, dr. van W. J. van Rijn en J. M. Borst. GEHUWD. J. van Rossen en A. W. van Son; A. J. Lankhorst en M. M. van der Mark; E. Teekens en J. M. Th. Goddijn. OVERLEDEN B. P. du Croix, man. 77 jr.; B. M. Stee- vrouw, 63 Jr.; C. de Wilde, vrouw, hebben gericht, spreken B. en W. het vertrouwen uit, dat de raad zich in dit bijzondere geval met deze ongebruike lijke procedure kan verenigigen. Volle digheidshalve merken B. en W op, dat indien de raad mocht besluiten tot het volledig inzaaien van alle velden het geen zij zouden betreuren dan slechts een verhoging van het krediet van f. 501.600 met f. 46.000 noodzakelijk zou zijn. INRICHTING GYMNASTIEKLOKAAL Een bedrag van f. 20.000 wensen B en W. beschikbaar te -stellen ten behoeve van de eerste inrichting van het gym nastieklokaal van de gemeentelijke be drijf stechnische school (onder te bren gen in de school Java/Medusastraat) en het aanbrengen van een kurklinoleum- vloer in dit lokaal. SUBSIDIE HARMONIE FANFAREKORPSEN EN Gezien de belangrijke taak, die de Leidse harmonie- en fanfarekorpsen in het culturele leven hebben en ook vervullen stellen B. en W. de raad voor om aan de muziekverenigingen: „Leids Politie Muziek Gezelschap", „Werkmans Wilskracht". ..Nieuw Leven". ..Concordia". „R.-K. Leidse Harmonie Kapel", „Leids Harmoniegezelschap De Post", „Trouw en Durf" en „Kunst en Genoegen", voor het jaar 1957 een sub sidie van f. 500 toe te kennen, zulks on der voorwaarde, dat elk der verenigin gen op verzoek van de gemeente ten hoogste 2 concerten kosteloos verzorgt. Aan de muziekverenigingen „D.V.V." en „Crescendo" wensen B. en W. een subsidie van onderscheidenlijk f. 175 en f. 100 toe te kennen, onder voorwaarde, dat elk van deze verenigingen op ver zoek van de gemeente kosteloos één concert verzorgt. VERPACHTING VAN „DEN BURCHT" Voorts stellen B en W. voor om het „Burchtcomplex" bij verlenging te ver pachten aan de heer P. J. van Leeuwen, te Leiden, voor de tijd van vijf jaren, gerekend te zijn ingegaan 1 september 1956, tegen een pachtsom van f. 10.000 per jaar. ONTSLAG EN OVERPLAATSING LEERKRACHTEN Met ingang van een nader door B. en W. te bepalen datum zal eervol ontslag worden gegeven aan de volgende leer krachten: a. mej. C. A. de Vos, onder wijzeres aan de openbare lagere schooi aan de Rijnsburgersingel; b. mej. I. K. L. Metzlar, onderwijzeres aan de open bare lagere school aan de Damlaan; c. mej. E. Gerding. onderwijzeres aan de openbare Montessori agere school aan de Rijnsburgersingel; d. de heer W. J. Lezers schrijven.... HANDELINGSBEKWAAMHEID VAN DE GEHUWDE VROUW Naar aanleiding van Uw uiteenzetting in Uw blad van zaterdag jX over han delingsbekwaamheid der gehuwde vrouw, verzoek ik U beleefd het onderstaande in .Uw blad te willen opnemen. Juist op het tijdstip, dat de gehuwde vrouw handelingsbekwaam wordt, zal de gehuwde vrouw van 65 jaar die toevallig met een jongere man gehuwd is, door de regering achteruit gesteld worden, daar zij 65 jaar zijnde geen recht op het algemene ouderdomspensioen krijgt en moet wachten tot haar man de 65- jarige leeftijd heeft bereikt. De gelijke rechten voor man en vrouw worden hier niet gehandhaafd. Ook een gehuwde vrouw van 65 jaar zou zich zelfstandig Obij een pensioen) enige bijstand kunnen verschaffen om haar werk enigszins te verlichten. Bij voorbaat hartelijk dank voor de plaatsing, Hoogachtend M. VAN GIFFEN—VERHOEVEN. Koning, onderwijzer aan de openbare school voor u.l.o. aan de Pieterskerk- straat. Voorts wensen B. en W. de volgende overplaatsing van leerkrachten: mej. E. H. J. Huibregtse als onderwijzeres over te plaatsen van de openbare school voor buitengewoon lager onderwijs verbonden aan het gesticht „Voorgeest", te Oegst- geest, naar de openbare school voor buitengewoon lager onderwijs aan de Marnixstraat; idem mej. L. Th. Kohier van de school aan de Timorstraat naar de school aan de Du Rieusstraat. In de onderwijssector komen verder de volgende voorstellen aan de orde: het verhogen van het krediet (f. 148.100) voor de bouw van vier lokalen t.b.v. de r.-k. ulo-school aan de Potgieterslaan met f. 12.730; verlenen van medewerking tot de aanschaffing van leermiddelen t.b.v. de r.-k.-school voor g.l.o. aan de Haarlemmerstraat 240: idem voor het aanbrengen van een oliestookinstallatie aan een ketel van de centrale verwar ming in de r.-k.-scholen aan de Os- en Paardenlaan en de Lusthoflaan; het vaststellen van een exploitatievergoeding aan de bijzondere scholen voor B.L.O. over 1953, idem voor de bijzondere scho len voor g.l.o., v.g.l.o. en u.l.o. over het jaar 1953. idem wat betreft de exploi tatie-vergoeding aan bijzondere kleuter scholen over 1956. SUBSIDIES Enkele subsidies, resp. aanvullende subsidies, moeten voorts in de as. maandagmiddag te houden vergadering worden vastgesteld, t.w.: aan de Stich ting ter bevordering van de Schooltand- verzorging te Leiden, over de periode van 1 september 1954 tot en met 31 au gustus 1955 een subsidie toe te kennen van f. 18.345.90: de Stichting Medisch kleuterdagverblijf „Margriet" voor de jaren 1955 en 1956 een subsidie toe te kennen van f. 1.85 per dag en per kind: aan de Stichting Medisch Opvoedkundig Bureau te Leiden over de jaren 1953". 1954 en 1955 een extra-subsidie toe te kennen ten bedrage van f. 3440. Schoolterreinen Roder,bur gerpo.'der In verband met een grotere behoefte aan schoolterreinen is het nodig in het partiële uitbreidingsplan „Leiden-Ro denburgerpolder" een grotere opper vlakte grond te bestemmen tot terrei nen voor openbare, of bijzondere ge bouwen (o.b.g.-terreinen). B. en W. hebben derhalve een herzieningsplan doen ontwerpen. Door de uitbreiding, welke de o.b.g.- terreinen zullen ondergaan, wordt het aantal in het betrokken gebied gepro jecteerde woningen verminderd, én wel in dier voege, dat het geldende uitbrei dingsplan is berekend op een totaal aan woningen van 1160 en het herzie ningsplan op 1075. een en ander met inbegrip van de bestaande en in aan bouw zijnde woningen. Teneinde aan de behoefte aan garageruimte tegemoet te komen, zijn in het ontwerp tevens een Maakte van nabij opstand in Boedapest mee Dr. J. E. Kroon overleden OUD-ASSISTENT DER UNIVERSITEITSBIBLIOTHEEK In de ouderdom van 76 jaar is zaterdag nog plotseling, te zijnen huize in Oegst- geest overleden de heer J. E. Kroon, die van 1916 tot 1943 als assistent verbonden was aan de Leidse Universiteitsbiblio theek en daar in zijn functie van hoofd van het uitleenbureau met talloos velen dagelijks in contact kwam. Ook in het openbare leven was de heer Kroon een bekende persoonlijkheid, die door zijn bestuurslidmaatschap van diverse verenigingen en instellingen blijk gaf van zijn liefde voor de stad van zijn inwoning. Zo was hij o.m. in vroeger jaren bestuurslid van de Ver. „Oud- Leiden", medewerker aan het Leids Jaarboekje en bestuurslid van de Open bare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens" van welke instelling hem enkele jaren geleden bij zijn aftreden het ere-lid- maatschap vtrd aangeboden. Van 1938 1955 bekleedde hij met grote toewijding de functie van commissaris der Leidsche Spaarbank aan de Oude Rijn, terwijl hij in het Tijdschrift voor Geneeskunde vele artikelen publiceerde, waarvan een groot aantal gewijd aan Hermanus Boerhaave. De heer Kroon stond algemeen bekend als een vriendelijk en beminnelijk mens, die altijd tot helpen bereid was. Op uitdrukkelijk verzoek van de over ledene is zijn stoffelijk overschot heden in alle stilte in „Westerveld" verast. Ds. H. Hiensch bedankt voor beroep Ds. H. Hiensch, hervormd predikant te Arnhem, die beroepen was in de va cature van ds. N. Kleermaker, heeft voor dit beroep bedankt. LEIDSE AMATEUR FOTOGRAFENVERENIGING Gisteravond kwamen de leden van de Leidse Amateur Fotografenvereniging wederom bijeen in „De Doelen" om een interessante lezing met kleurendia's aan te horen over het Nabije Oosten. Ir. A. M. Overeinder, die deze lezing van geestig commentaar voorzag, wist de aanwezigen uitstekend te boeien. Uiteraard staat het Nabije Oosten in het middelpunt van de belangstelling, hetgeen duidelijk bleek uit de grote op komst. Vooraf hield de voorzitter, de heer J. G. Gompelman een praatje over het retoucheren van vergrotingen, hetgeen hij met praktische voorbeelden aan de leden wist duidelijk te maken. STREEKCONFERENTIE C.H.U. Prof. dr. G. C. van Niftrik en J. Boers spreken. Donderdag zal in Zomerzorg een streekconferentie van de C. H. Unie worden gehouden. In de middagverga dering, waartoe eveneens een aantal predikanten is uitgenodigd, zal prof. dr. G. C. van Niftrik te A'dam spreken over „Waarom wij christelijk historisch zijn en blijven", 's Avonds spreekt de heer J. Boers uit Den Haag over een halve eeuw C.H.U. ADVENTSAPPÈL IN ZUIDERKERK De contactcommissie voor evangelisa tiewerk houdt donderdagavond in de Zuiderkerk een Adventsappèl onder het motto: Vrede op aarde in een bran dende wereld. Tijdens werkzaamheden bij de Ste delijke Lichtfabrieken werd een 43-ja- rige watergasstoker gistermiddag om streeks half drie door een vallend ge wicht van drie kg getroffen. Hij liep een hoofdwonde op cn is door de ËHD naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Op uitnodiging van „Het Boekhuis" sprak gisteravond in de stampvolle Foyer van de Stadsgehoorzaal de jour nalist Alfred van Sprang over de landen achter het IJzeren Gordijn. Hij deed dit eerst na de pauze. De heer van Sprang begon met te vertellen hoe hij er in de herfst van het vorige jaar toe gekomen was per 1 vliegtuig via Helsinki naar Moskou te reizen. Na door een vertegenwoordiger van het Russische reisbureau allerharte lijkst te zijn ontvangen, legde hij al of niet in gezelschap van een vrouwelijke gids bezoeken af ojm. aan het Kremlin, dat juist in de zomer van dat jaar voor het publiek was opengesteld, aan het Rode Plein en aan het Mausoleum, dat als het heiligdom van Rusland be schouwd wordt cn waar men in eerbie dige stilte onder het wakend oog van een ere-wacht van militairen een blik kan werpen op de stoffelijke overschot ten van Lenin en Stalin. Vervolgens besprak de heer van Sprang in het kort de levensstandaard van het Russische volk. dat gemiddeld van f 300 tot ruim f 1000 in de maand aan salaris verdient. De prijzen zijn er echter bijzonder hoog: betaalt men voor een paar damesschoenen ongeveer f 700 j ontkende de heer van Sprang ten enen voor een kostuum is men meer dan male. Slechts cp bepaalde punten was De heer van Sprang vertelde voorts van zün ervaringen in Györ toen de opstand succesvol scheen te zijn. Dank zij de hulp van enkele Hongaarse ver zetsstrijders wist hij vanaf de Oosten rijkse grens deze plaats te bereiken. Na enige interviews keerde de heer van Sprang naar Wenen terug om de dag daarop naar Boedapest te reizen. Er heerste daar een bevrijdingssfeer: iedereen was opgetogen en vol goede moed. Alles leeli ook zo goed te gaan! Totdat de toenmalige premier Imre Nagy via de radio mededeelde, dat 800 Russische tanks werden samengetrok ken. De spanning steeg van dag tot dag. En op zondag 4 november was het zover; de gehate Sovjets trokken Boedapest binnen. Gedurende bijna een week hebben mannen, vrouwen en kinderen met verbeten moed en zekere wanhoop gestreden om hun vrijheid. Tevergeefs .Met blote handen of in het gunstigste geval met wat lichte wapens kon men het tegen de over machtige vijand, die meer dan eens in het wilde weg schoot met alle ver schrikkelijke gevolgen van dien, niet langer bolwerken. De Russen werden weer heer en mees- verschenen weer op straat. Dat de ge hele stad Boedapest in puin zou liggen f 1000 kwijtEen televisietoestel daarentegen is weer goedkoop mede om redenen van meer propagandistische aard! De zes miljoen inwoners van de Russische hoofdstad gaan over het al gemeen zeer eenvoudig en naar Wes terse begrippen smakeloos gekleed. Zelfs tijdens een balletuitvoering in het beroemde BoLsjoi-theater. waarvoor men enige tientallen roebels moet neertellen, zien de mensen er allesbehalve feestelijk uit. De vrouwen moeten in Rusland werken om geld te verdienen, terwijl de kinderen keurig in uniform gestoken op de scholen gedoctrineerd worden in de allesovertreffende communistische leer. Is het communisme in Rusland reeds 38 jaar ingeworteld, in de satellietstaten is het eigenlijk nog iets nieuws. Ook hierover vertelde de heer van Sprang het een en ander. Reeds voordat de re cente gebeurtenissen in Hongarije plaats hadden gevonden, was het voor bezoe kers uit, het Westen duidelijk, dat de mensen er onder teneur leefden en dat geestelijke wijheid er ver te zoeken wae. de ravage zeer groot! De heer van Sprang en een zijner collega's verlieten op de beruchte zon dag het Duna-hotel. waar vrijwel alle buitenlandse correspondenten hun in trek hadden genomen, en zij konden eerst na herhaaldelijk verzoek bij het Nederlands gezantschap onderdak ver krijgen. De overige journalisten kwamen uiteindelijk bij de Fran-^e ambassade te recht. Op 11 november kregen de cor respondenten .zoals bekend, toestemming van de Russen om het land te verlaten. Tot slot van de avond werden dia's vertoond van Moskou. Leningrad. Praag en Boedapest. Voor de pauze gaf de heer van Sprang een beschrijving van zijn jongste reis naar Alaska, welk gebied als één front lijn van de Amerikanen beschouwd kan worden Een keten van radar- en radio stations moet Amerika beschermen te gen een eventuele Russische luchtaan val. Een Canadees klem-en-filmpje over het leven van de Eskimo's werd door de aanwezigen: met belangstelling gev-olgd. 20-tal boxengarages opgenomen. Verder is langs de Kanaalweg een rijwielpad geprojecteerd, overeenkomstig de plan nen van de provinciale waterstaat, In verband met bovenstaande overwe gingen stellen B. en W. een herziening van dit uitbreidingsplan voor. Voorts zullen de overige voorstellen in deze zitting aan de orde worden gesteld: de bijdrage in de kosten van restaura tie van de Lodewijkskerk te verhogen tot f. 27.000. het toetreden van de ge meente Dordrecht tot de gemeenschap pelijke regeling Gem. Gasvoorziening Zuid-Holland; het aangaan met de Ned. Middenstandsbank van een deposito overeenkomst voor het jaar 1957; het uitgeven van een rentegevende belegging van kasgelden gedurende 1957; het be schikbaarstellen van gelden, in verband met onteigening van grond, gelegen aan de Boerhaavelaan; het aanvaarden van een bijdrage voor bejaardenwoningen; het aangaan van kasgeldleningen voor 1957; goedkeuring van de jaarrekening 1954/1955 van het plan WW I van de Ver. tot Bevordering van de Bouw van Werkmanswoningen: idem over het jaar 1955 van het College van Vrouwen- kraammoeders, verlenging van de mach tiging aan B. en W. t.a.v. het rooien en vervreemden van bomen; idem t.a.v. het verhuren van gemeente-eigendom men voor reclame-doeleinden; het op nieuw vaststellen van een leges-verorde ning en tenslotte om voor het doen van kapitaalsuitgaven in 1957 voor de Gas fabriek en de Elektriciteitsfabriek be schikbaar te stellen onderscheidenlijk f. 1.285.000,- en f. 2.910.500.-. waarvan in totaal komt ten laste van de Vernieu wingsfondsen der fabrieken f 220.000. „De voHe waarheid" K. en O. brengt weer een Engelse thriller in wat we zouden kunnen noe men: omgekeerde volgorde! Hierin is n.l. niet de vraag: wie is de moordenaar, want die is bij de toeschou wers van den beginne af aan bekend, doch wel de vraag; zal de onschuldige verdachte er in slagen om het web, dat de moordenaar zo bij uitstek knap om hem heen heeft gesponnen, te doorbre ken en zijn onschuld kunnen bewijzen? Ontegenzeglijk heeft men hier te ma ken met een schurk, zoals er niet veel zullen rondlopen op dit ondermaanse. Met het uiterste raffinement slaagt hij er in, deels proviserend, deels met koel bloedig overleg, de politie te overtuigen, dat de verdachte schuldig moet zijn. Het kan niet anders, de zaak is rond. zoals dat heet. Een aardige vondst in dit ge deelte is wel, dat de vermoorde nog even weer levend wordt. Maar, zoals zo vaak, tenslotte maakt de schurk de kleine fout, die hem nood lottig wordt en hem aan de justitie overlevert. Hoe dat hier gaat, zullen we niet verklappen. Dit einde is overigens niet het beste van deze thriller van Philip Mackie; het is ietwat geforceerd en te lang uitgesponnen. Niettemin is dit detective-stuk in zijn soort zeker alleszins geslaagd. Logisch van bouw, zonder diepzinnigheden, luch tig gehouden over de ganse linie en zo doende een licht divertissement, waarin toch de spanning geen ogenblik verloren gaat. Duidelijk wordt gedemonstreerd, hoe moeilijk het soms kan zijn te komen tot de volle waarheid! Onder regie van Bob de Lange heb ben de Rotterdammers het gebracht in de vereiste sfeer en het hartelijk applaus, hen vooral na afloop ten deel gevallen, was welverdiend. Eric van In- gen speelde de grote schurk met grote schurkachtigheid, losjes en nergens zwaar. Pim Dikkers, voor het eerst op tredend bij dit gezelschap, was de vals beschuldigde, waarom heen de strik al dichter wordt dicht getrokken tot er geen uitkomst meer schijnt te bestaan. Hij speelde met overtuiging, doch de overtuiging van: hoe kan ik bewijzen le veren tegen het logische. Lia Dorana stond hem als echtgenote prachtig ter zijde; speciaal in het laatste bedrijf, als haar leven in het geding komt. nadat het Weense dienstmeisje, waarvan Ria Vroemen een aardig type maakte, reeds slachtoffer is geworden. En tenslotte maakt Leo de Hartogh van inspecteur Brett een volkomen aannemelijke figuur, ook van zijn menselijke aberraties, want, niet waar, ook een inspecteur blijft een mens Joost van der Grinden leverde een keurig passend deoor. M. TUSSEN KETELS BEKNELD Bij de Ned. Electrolas Maatschappij aan de Zoeterwoudseweg had gistermor gen een ongeval plaats. Een 50-jarige arbeider raakte daar tussen twee ketels bekneld. Hij liep inwendige kwetsuren op en moest door de EHD naar het Acad. Ziekenhuis worden vervoerd. Verklaringen minister Hofstra (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft minister Hofstra vanmiddag enige mededelingen gedaan over de huidige financieel-eco- nomische toestand. De overspanning in onze economie heeft ernstiger vormen aangenomen dan tot dusver werd ver ondersteld, aldus de minister. Zonder te stellen dat de toestand alarmerend is, is het toch wel dringend noodzakelijk maat regelen te nemen. Over 1956 zal het to tale tekort op de betalingsbalans 500 a 600 miljoen gulden bedragen. Omtrent te nemen maatregelen ver klaarde minister Hofstra dat de rege ring bereid is het advies van de S.E.R. ir. beginsel als leidraad te aanvaarden, al gaat het misschien nog niet ver ge noeg. Provincies en gemeenten zullen hun consumptieve uitgaven met 75 mil joen gulden moeten verminderen en hun investeringen met 125 miljoen. De parti culiere bestedingen moeten worden ver minderd met 225 miljoen gulden door afschaffing van de investeringsaftrek en verhoging van de directe belastingen met 50 miljoen gulden en van de indi recte belastingen met 60 miljoen gulden. De regering aanvaardt ook het geleide lijk afschaffen van consumenten-subsi dies. Voorts zal de regering haar best doen het voorstel tot verhoging van de huren zo tijdig in te dienen dat deze huurverhoging per 1 juli 1957 kan in gaan. De verhoging van de belasting op suiker, benzine en gedistilleerd vormen een onderdeel van de bestedingsbeper king. waartoe de S.E.R. heeft geadvi seerd. De minister maakt er op attent, dat de S.E.R. onvoldoende rekening heeft gehouden met- ingrijpende beslissingen, die ten gunste van de landbouw nodig zijn. Egyptenaren ontvoeren Brits officier Onbekend gebleven Egyptenaren heb ben vanochtend in Port Said een Britse officier, onder bedreiging met vuurwa pens. in een auto ontvoerd. BRITSE BASES OP CEYLON WORDEN OVERGEDRAGEN Engeland heeft er mee ingestemd de Britse bases op Ceylon in de loop van het volgende jaar aan de Ceylonese re gering over te dragen, zo heeft premier Bandaranaike in het Huis van Afgevaar digden in Colombo medegedeeld. Zeven Amsterdamse ere - doctoraten De Senaat der Universiteit van Am sterdam heeft in zijn gisteren gehou den zitting besloten de navolgende ere-doctoraten te verlenen aan ds J. J. Buskes te Amsterdam in de faculteit der Godgeleerdheid; aan prof. Max Gutzwiller te Fribourg (Zw) in de fa culteit der rechtsgeleerdheid; aan prof dr. N. H. Swellengrebel, Aerden- hout, in de faculteit der Geneeskun de; aan prof. dr. W. J. Jongmans te Heerlen in de faculteit der Wis- en Natuurkunde; aan dr. H. E. van Gel der. Scheveningen, in de faculteit der Letteren en wijsbegeerte; aan prof. G. L. Gonggrijp. Aerdenhout, in de fa culteit der Economische Wetenschap pen en aan senator James W. Ful- bright, Washington, in de faculteit der Politieke en Sociale Wetenschap pen. De ere-promoties zijn vastgesteld op 3 juni 1957 ter gelegenheid van de viering van het 325-jarig bestaan van de instelling van hoger onderwijs te Amsterdam. BEURSOVERZICHT Staatsfondsen zwak Amsterdam. 11 december Ter beurze ging de aandacht vandaag in de eerste plaats uit naar de Ned. Staatsfondsen, die bepaald zwak wa ren. Dit werd in verband gebracht met verklaringen van onze minister van Financiën aan de Tweede Kamer (men zie elders). Wat de aandelenmarkt betreft, hier was de stemming eveneens aan de zwakkere kant. Dit was in hoofdzaak te wijten aan de later achteruitlopende houding van New York. Voor de inter nationale fondsen traden dan ook over de gehele linie bescheiden koersverlie zen op. Kon. Olie werd verhandeld tus sen f. 153.20 en f. 153.70, terwijl gisteren gesloten werd op circa f. 156. Een da ling derhalve die in procenten uitge drukt met circa 10 7c overeenkomt. De fluctuaties bleven uitermate beperkt maar van een duidelijk herstel in de in ternationale hoek viel niet veel te be merken. Scheepvaart was wederom aar zelend maar zonder verdere verliezen. Nu het- prospectus van de emissie Van Ommeren is verschenen waren de aan delen van deze maatschappij wederom een aantal punten lager gewaardeerd. Cultuurfondsen bleven op de achter grond en Amsterdam Rubber kon de koerswinst, van gisteren niet volledig handhaven. Aandelen Billiton iets beter op het onveranderde interimdividend. Vandaag was het de laatste dag der ver handeling van claims Zwaardemaker op circa f. 75.. De handel had een zeer rus tig verloop. WISSELKOERSEN Amsterdam. 11 december Londen 10.63Vi10 63%. New York 3 82%—3 83%. Montreal 3 98Ji—3 99ft. Parijs 1 0812%— 1.0822%. Brussel 7 59%—7.60%. Frank furt 90.79%—90.84%. Zurich 86.83%— 86.88%, Zürich (vr. franc») 89.3489 39. Stockholm 7360—73.66. Kopenhagen £4.89%54.94%, Oslo 53.34%—53.39%, Milaan 60.60%—60 65-%. LEIDSE POSTDUIVENVERENIGING „DE VRIENDENCLUB". De Leidse postduivenver. „De Vrien denclub" hield in de Kleine Burcht haar jaarlijkse kampioenen-avond. De voorzitter, de heer H. v. d. Luit, opende deze avond met een hartelijk welkom. In het bijzonder werd verwel komd de oud-voorzitter, de heer S. N. van Leeuwen en de oud-secretaris, de heer H. Rol. Vervolgens werd het woord gegeven aan de heer Kleinstra, die de film Snelle Wieken vertoonde. De film ter en ook de 40 Öoó léden Van deAVOïïffiïn verschenen weer <->n straat nat /io cc. en de miichtin» van de hokken der grote kampioenen. Hierna werden de prijzen uitgereikt aan de kampioenen van het seizoen 1956. 1ste kamp. ging naar L. L. Bax, 2de kamp. naar C. P. Gijsman, 3e naar N. Bemelman; 4de naar A. J. Dysselbloem; 5de naar H. v. Klaveren. lste kamp. 1ste tour oude duiven, N. Bemelman, 2de L. L. Bax, 3de H. van Klaveren. lste kamp. 2de tour oude duiven, L. L. Bax; 2e H. v. Klaveren; 3de C. P. Gijs man. Ie kamp. oude duiven totaal. L. L. Bax; 2de H. v. Klaveren; 3de N. Bemel man. lste kamp. jonge duiven. C. P. Gijsman; 2de J. Dekker; 3de P. J. Olyerhoek. lste kamp. navluchten, N. Bemelman: 2de A. J. Dysselbloem; 3de H. v. d. Luit. Na de pauze bood de heer Beekman, voorzitter van de feestcommissie, het bestuur een aantal nieuwe stoelen aan voor het clublokaal. Het spel duif en doffer werd daarna door de heer Kleinstra op het toneel gebracht. Hierna werden nog enige ko mische films gedraaid. Tot slot was er nog een gezellig sa menzijn onder leiding van de heer Weideveld. Beurs van Amsterdam Dinsdag 11 december ACTIEVE OBLIGATIES ^'^atsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 91% 91% Groobboëk obl. 87% Ned '51 3% 92% 91% Ned '53 (3%) 90 89', Ned '56 3% 90 89 ft Ned '48 3% 86 86 Ned '54 3% 87'/, 86 Ned '55 3% 8786 Ned '55 II 3 V* 88', 87', Ned. '47 3% (3) 88IS 87% Ned. -37 3 84% 84% Dollarlng '47 3 93 92% Investeringscert. 3 91% 90 Ned 62-64 3 90% 8911 Indië A3 87% 87% Grootboek '46 3 87 L ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl en Ind B 48% 48% Nat Handelsbank 109 109 Ned Handelsmij 170'i 170 A_K O 228% 226'. Philips 253 248% Unilever355 348% Wilton Feyenoord 217 Blliton 2de r 221 222% Kon Olie (f 50.—) 155 90 154 Kon Olie 155.80 153.80 Amst Rubber 78% 77% Holl Amer lijn 188 187 Kon N Stoomboot.. 160 168% Ned Scheepv Unie 167% 169 H VA 95 95% Java Cult,57 57% Dell Mü en (Ver.) 102 99% Senembah64% 64 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 91% 92% Den Haag 1937 13. Leiden 1947 93% R'dam "37 I-m 3% 91 Industr. Obligaties Philips Dollarlng *81 101 100% Premieleningen A'dam '51 2 A'dam '56 I 2% A'dam '56 n 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem H 2% R'dam '52 I 2% Idem n 2% Utrecht '52 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen 93 92% 93% 94% 100% 100 85 88 B 88% 99% 99 98 106 106% 100% 101% 107 107 Amst Bank Rott. Bank Twentsche Bank 219% 191% 189 219 190', 189 Industrie Ondernemingen Ned G. en Sp fabr 196% Kon. Ned. Grofsm. 109% 108% Rott. Droogdok MIJ 550 Tieleman en Dros 9% 9% Handelsondernemingen Borneo Sum. H. Mij. 83% 80% 98% 97% Diversen 258 255 Ned Mij Walv.vrt. 69% 69% Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. 20 20% Amerik. fondsen Anaconda 79,V 76% Shell Oil Comp 90% 90% Nog enkele fondsen alt Lelden en omgeving Aandelen V_K 10/13 HolL Constructie 380 Ing bur v Bouwnfjv <99 Int. Kunststofl Ind 43 44 Kon. Ned Edelmet 75GB 78 Pref wa. Idem 75G Textiel Gebr v Wijt- 77% 75 Va Leidsche Wolspinn 280GB 285 Ned El ec trol asm 325L - Slkkens Lakfabr *53 420GB 418 Ver. Touwfabrieken 165 164% Wernink*s Betoom. 68GB 08%G&

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3