Nederlandse geeft weekblad uit in Canada SWEEr Tunnel stort in op circustrein Met een enkel woord Agenda DINSDAG 11 DECEMBER 1956 Diplomatieke week te Parijs Dulles liad aparte gesprekken met collega's Pineau en Lloyd Beslissende con ferentie voor de N.A. V.O. niet Suesk westieals scli im op ach tergrond (Van onze Par ij se correspondent) De diplomatieke week, waarin in Parijs onder meer de belangrijke NAVO-con- ferentie «al worden gehouden, is gisteren op twee verschillende vlakken Ingelnid. De Amerikaanse staatssecretaris John Foster Dulles ontmoette bij twee afzon derlijke gelegenheden zijn collega's Pineau van Frankrijk en Selwyn Lloyd van Engeland. Gelijktijdig vergaderden in de klokkenzaal van de Quai d'Orsay de zeven ministers van de Westeuropese Unie. die uit Engeland. West-Duitsland. Frankrijk. Italië en de drie Benelux-staten waren gekomen, onder voorzitterschap van de Nederlandse ministers Luns. Nederland was eveneens gastvrouwe bij een lunch, die minister Luns zijn zes ambtsgenoten op de ambassade aanbood, waar na het W.E.U.-beraad verder op het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken werd voortgezet. De halfjaarlijkse conferentie tussen de vijftien landen van de NAVO, die vanmorgen in het PaJais de Chaillot be gint, vangt dus niet aan onder het ge lukkigste gesternte. Zolang de eenheid tussen de drie grote Westerse mogend heden niet is hersteld, moet de hoop de Atlantisehe gemeensehap steviger te funderen voorlopig, zo vreest .men, nog wel een illusie heten. En in dat opzicht zal men dan ook de woorden van Lord Ismay, die hij gisteren op een perscon ferentie heeft gesproken, wel moeten verstaan, toen hij getuigde van een be slissende fase die de NAVO in haar ge schiedenis had bereikt. Nieuw leven voor Westeuropese Unie? Het voornaamste belang ontleende deze ontmoeting wel aan een poging van West-Duitsland en Italië om het enigs zins doodgeboren kindje, dat Westeuro pese Unie heet. nieuw leven in te bla zen. Beide landen stelden voor de Europese integratie-politiek op de basis van deze organisatie te hervatten, maar of daar bij Engeland als rem. als blok aan het been of als loyale partner zal willen fungeren, is voor de buitenwereld nog niet geheel en al duidelijk geworden. De jongste gebeurtenissen in het Mid den-Oosten werden ook hier aangegre pen als argument om onverwijld de po litieke leiding der Europese landen te coördineren en te verstevigen. Men moet helaas aannemen, dat ook deze woorden voorlopig onvervulde zo geen onvervul bare verlangens zullen moeten blijven. Hoofdschotel Diezelfde Egyptische kwestie is giste ren ook de hoofdschotel geweest bij de twee ontmoetingen, die enerzijds tussen Dulles en anderzijds Lloyd en Pineau hebben plaats gehad. Diplomatiek gezien waren er mis schien enige symptomen van kentering aan Amerikaanse zijde te constateren. In dat verband wijzen waarnemers op de vervanging van de isolationist Hoover door de veel meer Europees gezinde Herter als Dulles' assistent op het Ame- rikaanse ministerie van Buitenlandse i Zaken Men herinnert ook aan de jong ste rede van de vice-president Nixon, die opwekte tot Amerikaanse steun aan Eu ropa. een opwekking die vooral voor Engeland nu spoedig door daden schijnt te zullen worden gevolgd. Maar aan de andere kant heeft de Fransman Christian Pineau tegenover zijn ambtsgenoot Dulles er zijn diepe ongerustheid moeten uitspreken over de verdere ontwikkeling van de gebeurte nissen in Egypte met betrekking tot de ontruiming der geallieerde troepen. Het ziet er naar uit dat Dulles er gis teren niet in is geslaagd de Engelse en vooral de Franse minister in dit verband geheel gerust te stellen. (Ingez. Med.-Adv.) Abdoelgani vier uur verhoord De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Roeslan Abdoelgani. is gisteravond vier uren lang door de Procureur-Generaal, Soeprapto, ver hoord in verband met de door een dagblad tegen hem geuite beschuldi gingen betrokken te zyn in een cor ruptieschandaal. Aan persvertegenwoordigers deelde de procureur-generaal mede. dat hij de mi nister had ondervraagd teneinde te we ten te komen, of er inderdaad nieuwe feiten zijn. die destijds door de speciale ministeriele commissie, welke zich reeds eerder met een onderzoek in deze kwestie heeft bezig gehouden, doch de minister van de tegen hem uitgebrachte beschul digingen had vrijgesproken, over het hoofd waren gezien. Inmiddels wordt gemeld, dat de Isla mitische regeringspartij de Masjoemi het aftreden van Abdoelgani zou eisen, doch dat de PNI, de nationalistische partij waartoe minister Abdoelgani be hoort. zich hiertegen tot het uiterste zou verzetten. Engeland koopt 1.3 miljard dollar van Int. Monetaire Fonds Engeland heeft van het Internatio nale Monetaire Fonds toestemming ont vangen voor het openen van zijn volle dige quotum van 1.3 miljard dollar bij het fonds tegen betaling in sterling. Een bedrag van 561.470.000 dollar zal, naar het Engelse ministerie van financiën bekendmaakte, onmiddellijk worden op genomen. terwijl de rest ten bedrage van 738.530.000 dollar voor opneming be schikbaar blijft gedurende de eerstko mende 12 maanden. Dit resterende be drag kan in verschillende geldsoorten tegen betaling in sterling worden opge nomen. Hun kinderen verkocht Transmigranten in Oost-Borneo zyn „gedwongen" geworden hun kinderen te verkopen om geld te krijgen, teneinde voedsel te kunnen kopen, aldus is heden door de plaatselijke autoriteiten in Sa- marinda op de oost-kust van Borneo, medegedeeld. Zij zeiden, dat de mensen hun kinde ren aan Chinezen hadden verkocht voor prijzen, variërend van 75 tot 100 roe- piah. De resident van Oost-Borneo heeft de autoriteiten van het transmigratie-de partement ervan beschuldigd de gelden, die voor de Javaanse kolonisten waren bestemd, te hebben verduisterd. De on geregeldheden. die door hen waren be gaan had het uitbreken van hongersnood bij de nieuwe kolonisten veroorzaakt en velen van hen gedwongen hun kinderen te verkopen. VERMISTE CANADESE VLIEGTUIG NOG NIET GEVONDEN. Het Canadese vliegtuig, dat sedert zondag met 59 passagiers en een be manning van drie wordt vermist, is nog niet teruggevonden. Het toestel is ver dwenen in een bergachtig gebied ten oosten van Vancouver, nadat een der vier motoren was uitgevallen. De op sporing, waaraan achttien vliegtuigen deelnemen, wordt belemmerd door laag hangende wolken. Nobelprijzen uitgereikt Met het gebruikelijk ceremonieel wer den gisteren door Koning Gustaaf Adolf van Zweden in het Stockholms Concert gebouw de Nobelprijzen 1956 uitgereikt aan de hoogleraren Shockley. Bardeen, Brattain Hinshelwood, Remenov. Cour- nand, Fórssmann en Richards. Het ge bruikelijke banket na de uitreiking kwam echter te vervallen op grond van de internationale situatie, waarmede een groot festijn als dit niet in overeen stemming geacht werd (Ingez. Med.-Adv.) 'levrouw Laura Schippers vloog in 1952 van den Haag naar Canada. Een jaar na aankomst begonnen Mevrouw Schippers en haar man „De Nederlandse Courant voor Canada" uit te geven. Dit blad is nu het voornaamste Nederlandse nieuwsblad in Canada. Mevrouw Schippers rookte na de bevrijding voor het eerst Sweet Caporal. „Ik vind het leuk, dat ze nu weer in Nederland te koop zijn" zegt zij „ik geniet er zelf ook zo van" Origin tl* vtrklaring ligt ter inzage. Nederland schenkt het beste aan Canada. Canada schenkt het beste aan Nederland C&PO CANADA'S FIRST CIGARETTE SINCE 1887 Een zuivere Virginia voor slechts 80 cent Benzlne-schaarste noopt tot zuinigheid Het tekort aan benzine maakt dat zeer vele ondernemingen, die vracht en bestelwagens gebruiken voor het vervoer van goederen naar de afne mers genoodzaakt zullen zijn zeer zui nig om te gaan met de ter beschik king gestelde hoeveelheden. De algemene verladers- en eigen vervoerders organisatie iiE.V.O.). heeft namens handel, industrie en landbouw een dringend beroep gedaan op alle on dernemingen en zeer in 'het bijzonder op het publiek om bij aankoop of bestelling van goederen alleen in uiterste noodzaak aan te dringen op aflevering aan huis of bedrijf Het publiek zal in grote mate kunnen bijdragen tot een oplossing van deze tijdelijke moeilijkheden door zoveel mogelijk gekochte goederen zelf mede te nemen. Bij de aflevering of bestelling van goederen zal men rekening moeten hou den met verschuivingen, combinatie of het vervallen van enkele ritten. De „Spin" herleeft in film ANTHONY FOKKERS EERSTE VLIEGTUIG Het eerste vliegtuig, dat Nederlands grootste vliegtuigbouwer Anthony Fok ker in 1911 op 20-jarige leeftijd bouw de. de bekende „Spin", zal een rol te vervullen krijgen in de speciale film over het leven van Fokker, die door de regisseur Gerard Rut ten in opdracht van de N. V. Corona Filmmaatschap pij te Amsterdam wordt vervaardigd. Het betreft hier een kopie van de een dekker, waarmede Fokker aan het eind van de zomer van 1911 in zijn woonplaats Haarlem demonstreerde. Het origineel werd in de oorlogsjaren door de Duitsers naar een museum te Berlijn overgebraoht, waar het door bombardementen verloren ging. De her bouwde „Spin" is eigendom van de Stichting Nationaal Luchtvaart Mu seum, welke met zijn collectie voor het eerst in de openbaarheid hoopt te tre den tijdens de volgend jaar op Schiphol te houden tentoonstelling „Het Atoom", i De organisatoren van deze expositie hebben aan het NX.M. verzocht, in een speciale afdeling een overzicht van de I ongelooflijk snelle ontwikkeling van het j vliegwezen te geven, waaruit het publiek kan zien. dat hetgeen nog maar een halve eeuw geleden in de kinderschoe- nen stond, thans reeds tot wereldindus- I trie is uitgegroeid. Ook de ..Spin" zal 1 weer op deze afdeling prijken. Plan van Soefcarno: Lageerverblijf voor hoge gasten President Soekarno. die op het ogen blik met vakantie op Bali vertoeft, heeft in het afgelopen weekeinde met drie leden van het kabinet plan nen besproken om in Tampaksiri, op Bali, een regeringslogeerverblijf te bouwen, speciaal bestemd voor de huisvesting van hoge buitenlandse gasten. De ministers van Financiën, j Economische Zaken en Openbare Wer- i ken werden enkele dagen geleden door de president naar Bali ontboden. Bedoelde kringen braohten in herin nering. dat de president tijdens zijn jongste wereldreizen de Amerikaanse president Eisenhower, de Russische pre mier Boelganin en de Zuid-Slavische president Tito, alsmede Mao Tse Tung van de Chinese Volksrepubliek voor be zoeken aan Indonesië heeft uitgenodigd. Met het project zal volgens zegslieden, een bedrag van omstreeks vijf miljoen roepiah zijn gemoeid Twee havenarbeiders gedood BIJ LADEN VAN SCHIP. In de Lekhaven te Rotterdam heeft zich gistermiddag bij het laden van een binnenschip een ongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan twee havenarbeiders, terwijl een derde licht werd gewond. De slachtoffers wa ren de 43-jarige W. P. H. Gödde uit de Roemer Visserstraat en de 25-jarige L. Petrus van de Schiekade. Arbeiders waren bezig een hijs ijzeren pijpen, die een gezamenlijk gewioht had den van 2500 kilo in het binnenschip „Vios" te laden. Op ongeveer 10 meter hoogte boven het schip gleden de pijpen uit de strop, drukten de houten luiken van het schip in en kwamen op de twee havenarbeiders terecht, die op slag wer en gedood. De derde arbeider, de 49-jarige H. van Zwol van het Afrikaanderplein. werd niet ernstig gewond en kon naar huis worden gebracht. (Ingez. Med.-Adv.) Juist op het moment, dat de circustrein passeerde, stortte - op de weg van Pa lermo naar Messina - een tunnel in. Er ontstond een paniek. Hulpgeroep weer klonk in het donker.olifanten trom petterden. leeuwen en tijgers brulden. Het was een chaosGelukkig bleek er maar één gewonde te zijn: de domp teur Gert Simoneit, Des te groter was echter de materiële schade: vier wagens waaronder die met de belangrijkste onderdelen van de nieuwe tent, bleken zwaar beschadigd. Tijdens het opnieuw inladen van de circustrein barstte een hevig onweer los: een kanonnade van donderslagen, oogverblindend weerlicht en een kletterend geweld van hagel stenen. Als men aan voortekenen ge loofde. kon het niet erger. De olifanten dreigden zich los te rukken en in een panisch geweld alles te verpletteren, de roofdieren sprongen tegen de wanden van hun wagens omhoog, een kameel schreeuwde als een bezetene. Ieder was op zijn poert, sjouwde en zwoegde door, geen droge draad meer aan het lijf Belééf die spanning van lief en leed achter de schermen van het circus Lees de boeiende en afwisselende geschiede nis van het circus van voor onze jaar telling tot heden. De circuskenners J. v Doveren en Fred Thomas schreven 't voor U:. het standaardwerk „De bonte droom van het Circus". Met leuke pen tekeningen en prachtige kleuremplaten. Voor slechts f 2.5Ó kunt U dit boekwerk kopen bij Uw roomboterleverancier of rechtstreeks bestellen bij het Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47. Den Haag. Vermeld vooral duidelijk Uw naam en volledig adres. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden, onder rembours. Er is ruimte voor nog meer kleurenplaten en treffende foto- reprodukties, die U gratis krijgt voor rijksbotermerken. Op elk pakje room boter treft U zo'n merk aan. Neem 'n pakje extra voor de zondag! Weer FransTunesische diplomatieke betrekkingen Volgens Tunesische kringen heeft pre mier Bourguiba gisteren verklaard, dat hij de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk zal hervatten. Deze betrekkingen zijn sinds 22 okto ber opgeschort als protest tegen de ar restatie van vijf Algerijnse verzetslei ders, die met een vliegtuig op weg wa ren van Marokko naar Tunis. FAMILIEBRICHTEN ontleend aan andere bladen Bevallen: FokkerVan Eys, zn„ Rijs wijk: BlankeHoefman, zn„ Den Haag; G. M. MellettBroese van Groenou. zn„ Durban: R Levenbach, zn„ Amsterdam; SchroderPopping, dr.. Nieuw Zeeland: De FerranteRuytenschildt, zn. en dr., Java; L. van BergenDe Witte, dr., Rotterdam: De GaayPluim, dr., Ni geria. Getrouwd: W- A Campbell en J. E. Haanstra, Schiedam; D. A. Clarke en E. R. J. Meulenhoff, Doetinchem. Overleden: Th. K. van Lohuizen, m. 66 Jr., Den Haag; J. F. H'. Bamaart Van Vuurden, vr. 74 Jr., Den Haag; B. Vlielander Hein van Rockanje, m. 79 Jr., Epe; M. Löwenstein, m. 42 jr.. Amster dam; S. Th. PostWeckner, vr. 70 jr., Huis ter Heide; Ij. Faber, m. 80 jr., Am sterdam; A. J. M. Ie Nobel, m. 87 jr., Zutphen; P. S. Koning, m 45 jr., Rot terdam; J. J. Horselenberg, m„ Rotter dam; S. E. de Savomin Lohman, vr., Arnhem: C. P. Victor van Altena. m. 79 jr.. Rotterdam: M. G. H. Kros—Van Kreeken. vr. 76 jr., Rotterdam; L. M. Th. Domhof, vr. 65 jr., Rotterdam; H. W. VellekoopHoger waard, vr„ Rotter dam; A Blomhert m. 75 jr., Maarn. BINNENLAND Vannacht is het 20.000ste schip van dit Jaar de haven van Rotterdam binnen gelopen. Het is de 490 ton metende ..Goote" van de Rotterdamse rederij P A van Es en Co. Het schip heeft ligplaats gekozen in de Merwehaven. Naar aanleiding van het zondagsry- verbod heeft de Bond van automobiel- en garagebedrijven (Bovag) zich met een be zwaarschrift tot het ministerie van Eco nomische Zaken gewend. De leden van de Bovag-sectle verhuur zonder chauffeur worden door dit verbod zwaar in de uit oefening van hun beroep getroffen, aldus het adres. Op 19 december a,s. zal te Utrecht een landelijke vergadering van de Bovag- sectie verhuur zonder chauffeur worden gehouden, waar o a. het zondagsrijverbod en de periodieke keuring van het Neder landse wagenpark ter sprake zullen wor den gebracht Te Barsbeek, gemeente Vollenhove. is de ln 1946 herbouwde boerderij van de landbouwer P Tuin door onbekende oor zaak afgebrand. De veestapel kon worden gered, doch ongeveer 50 000 kilogram hooi en enkele landbouwwerktuigen gin gen verloren. In de oorlogsjaren ls de vorige boerderij van de heer Tuin op de zelfde plaats afgebrand In het hoofdbestuur der Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart heerft de minister voor Defensie als zijn vertegenwoordiger benoemd generaal majoor H. P. Zlelstra, plaatsvei ngend chef van de Lucht machtstaf Toen de 78-Jarlge W, Valk gistermid dag met zijn flets aan de hand op de Horst de provinciale weg wilde oversteken, is hy door een auto gegrepen. Hy over leed na enige minuten ter plaatse. Verschenen ls het voorlopige verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot regeling van de Ziefcenfondsveraeke- ring voor bejaarden en die tot wijziging van de wet tot uitbreiding van de toepas sing van het Zlekenfondsenbeslult De directie van Gebouw Bellevue te Amsterdam heeft naar aanleiding van de recente gebeurtenissen in Hongarije, haar met de C.P.N. afdeling Amsterdam afge sloten contract geanüuleerd. Het gaat hier om een huuro\ ereenkomst voor een door de C.P.N. vandaag te houden openbare vergadering Aan de heer C P de Blauw, ls we gens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd met Ingang van 1 april a.s. eervol ontslag verleend als hoofddirecteur van de strafgestlchter. te 's-Gravenhage onder dankbetuiging voor de vele en lang durige diensten aan het gevangeniswezen bewezen Met Ingang van gelijke datum is benoemd tot hoofddirecteur van deze strafgestlchten de heer B B Broecaart. directeur van de gevangenis te Breda en thans tijdelijk belast met de directie van de strafgevangenis te Leeuwarden De gemeenteraad van Nymegen heeft gistermiddag met 28 stemmen vóór en 9 stemmen tegen het voorstel van B, en W aangenomen tot het oprichten van een monument voor Keizer Karei de Grote Gedacht wordt aan een indrukwekkend ruiterstandbeeld op het Keizer Karelplein. Gistermorgen ls een uit aoht leden bestaand Rode-Krulsteam onder leiding van mej G J Veeger uit Nymegen pc vliegtuig naar Wenen vertrokken. Dit team zal ln Oostenryk de zorg op zich nemen voor het door het Ned. Roode Kruis geadopteerde vluchtelingenkamp Judenau. Op 77-Jarige leeftijd is te Woudenberg overleden de heer J H. Fruijt van Hertog, generaal-majoor bd der infanterie. Ridder in de Orde van Oranje Nassau en com mandeur in de Orde van Nichau van Iftl- kharl in Frankrijk (Tunis). De Vereniging tot behartiging van de belangen der christelijke scholen voor M.U L.O. ln Nederland zal op donderdag 20 en vrijdag-21 december in Hilversum haar algemene vergadering houden. BUITENLAND De secretaris-generaal van de Britse communistische partij. John Gollan. heeft in een vraaggesprek voor de televisie ver klaard. dat naar schatting ruim duizend van de 34.000 leden van zijn partij hun lidmaatschap hebben opgezegd naar aan leiding van de Russische actie in Hon garije. Te Nassau op de Bahama-ellanden ls de Britse luchtvaartpionier Frederick Sigrlst, stichter van de Hawker-Slddeley- vllegtulgenfabriek op 72-Jarlge leeftyd overleden. Door wervelstormen en overstromin gen als gevolg van zware regenval zyn te Leopoldstad (Belgisch Kongo) 150 hulzen verwoest, waardoor duizend personen dak- 1 loos zijn geworden Oudheidkundigen van het Libische departement voor archeologie hebben te Beda, ln Cyrenalca, de overblijfselen ge vonden van de beroemde tempel van Aesculapius, de Griekse god van de ge neeskunde. Te Utreoht ls gesticht de groep Ne derland van de ln 19'55 ln Monaco tot stand gekomen ..Federation internationale de stenographie et de dactylographle". Vrijwel alle Nederlandse verenigingen op het gebied van stenografie en machine- schryven zyn tot de genoemde groep, die bedoelt de belangen van kortschrift en machineschrift ln Internationaal verband te behartigen, toegetreden. RECHTZAKEN Ambtenaar verduisterde f 22.000 De Alkmaarse rechtbank heeft van morgen een 49-jarige voormalige direc teur administrateur van het gemeen telijk Gasbdryf te Schoorl conform de eis veroordeeld tot 16 maanden ge vangenisstraf met aftrek. Een film apparaat door verdachte van het ver duisterde geld gekocht, werd verbeurd verklaard. Hy had de meterstanden, die door de opnemers op de meterbriefjes waren in gevuld, in de kasregisters lager geno- terd. Het bedrag, dat „te veel" in kas was, verdween in zijn eigen zak. Voorts had hij steekpenningen van leveran ciers aangenomen en speciale kortingen, die het gasbedrijf ontving, te eigen bate aangewend. Bovendien had hij jaren lang gratis gas van de gemeente betrok ken. Het totaal door hem verduisterde bedrag beliep f. 22.000, GEVANGENISSTRAF EN JAAR ONTZEGGING RIJBEVOEGDHEID Een maand gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid eiste de officier van Justitie by de Haagse Politierechter tegen een 45- jarige handelaar in puin uit Rijpwete- ring. Deze zou op 25 oktober 1955 op de Zijldijk te Leiderdorp hebben gereden met zijn auto. terwijl hij door alcoholin vloed niet in staat moest worden ge acht zijn wagen naar behoren te bestu ren. De verdachte ontkende dit. Hij had daar 's nachts half één wel gereden en hy had wel een glaasje bier op. maar hij was best in staat om te rijden. Een bloedproef had hij niet willen ondergaan omdat hij gelezen had dat de Mij voor Geneeskunst een dergelijke proef niet zonder gevaar vond. Mr. Huygens, de raadsman van ver dachte, wees er in zijn pleidooi op dat het onderzoek niet volledig was geweest. De proeven die gewoonlijk worden ge houden. zijn hier niet gedaan. De poli tieman wist verdachtes verleden. De DINSDAG Ons Centrum (Levendaal 1)Oommis6le voor Huishoudelijke Voorlichting. Mej. A. J. van Nlenes over „Wat gebeurt er met ons belastinggeld". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. R'dams Toneel „De volle waarheid". 8 uur nam. Geb. Chr. Soc. Belangen: Chr. Besturen bond. Spr. dr. H. J. Westerinlk. 8 aiur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr. J. H. C. Kern over Apullsche Gnathia- ceramiek in Lelden. 8 uur nam. De Harmonie: Ver. Expogé. Spr. W. M. Offrlnga over Rembrandt. 8 uur nam. WOENSDAG. Den Burcht Jacobazaal)Friese Sinter klaasavond. 7.45 uur nam. Rapenburg 61. Alg. Anthroposophlsche Ver. Spr. H. D. van Goudoever over „Reïncarnatie en Karma". 8.15 uur nam. Schouwburg: K. en O. R'dams Toneel „De volle waarheid". 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Leden verg. Ned. Ver. van Hulsvrouwen. 2$ uur nam. Schouwburg: Schoolvoorstellingen „De beer en de pasja". 9 en 11 uur voorm. Clubhuls ..Westerkwartier" (Ten Kate- straat)Voorlichtingsavond „Het Groene Kruis". 8 uur nam. Academie: Prof. mr. F. M. baron van Asbeck over Suez- en Panamakanaal. 7 3/4 uur nam. Groenesteeg 16. Jeugdbij eenkomst „Jong Nederland voor Christus". Spr. de heer P. Bardelmeijer. 8 uur nam. Leiderdorp (Ned Herv. Kerk): Ad- ventedlenst. Spr. ds. G. P. Kiyn. 8 uur nam. DONDERDAG Rapenburg 61K. en O. Mr. F. Borde- wyk bespreekt eigen werk. 8 uur nam. Zomerzorg: Streekvergadering Chr. Hlst. Unie. 34- en 7J uur nam. Het Gulden Vlies: Kerstbyeenikomst Ned. R.K. Middenstandsbond. 8.15 u. nam. Stadszaal (grote zaal): LJK.K. „Voor Allen". Gaspar Cassado en Gerard Hen- geveld. 8 uur nam. ZuiderkePk: Adventsappèl. 8 uur nam. Oegstgeest. Emmalaan 69Muziek avond Broederschap van oud-padvinders. 8 uur nam. Wassenaar: Verenigingsgebouw. Nut van 't Algemeen. Spr. Maunts Dekker. Ond „Waar wij om lachen". 8 uur nam. VRIJDAG Stadszaal (kleine zaal): Ver. v. oud leerlingen Ambachtsschool Lezing over kabels. 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Ver. voor Paedago- glek. Spr. D. L. Daalder. 8 uur nam. Inst. v Prev. Geneeskunde: K. en O.- cursus. Van kind tot volwassene". 8 uur nam. Veemarktterrein: Vebo Kerstvee-ten toonstelling 82 uur (opening 10 uur ln 't Schuttershof) Rehoboth: Vragenavond A.R. Klesver. over gemeentepolitiek 8 uur nam Rehoboth: Geref Gem onder 't Kruis: Spr, ds. J. A Swlnk over „Atoomsplitsing en wereldgericht" 8 uur nam 't Schuttershof Opening Vebo-Kerst- veetentoonstelllng. 10 uur voorm. ZATERDAG De Lakenhal: Opening tentoonstelling ,Ars Aemula Naturae". 3 uur nam. Hooigracht 84: Hum. Verbond. Spr. dr O. Noordenbos. 10.30 uur voorm. controle ontbreekt daar verdachte niet voor een wachtcommandant werd ge leid. Pleiter vroeg tenslotte vrijspraak. De politierechter achtte het tenlaste- gelegde echter wel bewijzen en veroor deelde de handelaar tot twee weken ge vangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Wordt brood duurder (Van onze Haagse redactie) Vanwege een nieuwe stijging van de bloemprijzen heeft de Nederlandse Bak kerijstichting zich tot minister Zijlstra gewend en hem een onderhoud verzocht. Men wil nogmaals van gedachten wisse len over een eventuele verhoging van de broodprijs. Deze verhoging zou neerko men op minstens 1 cent per 800 gram. Kerkelijk Leven DS. O. GROENEWOUD ZESTIG JAAR PREDIKANT Ds. O. Groenewoud te Vaassen viert donderdag zijn diamanten ambtsjubi leum als predikant in de Ned. Herv. Kerk.. Ds. Groenewoud stond eerst ruim achtentwintig jaar te Ee in de classis Dokkum en daarna ruim twee jaar te Parrega en Hieslum in de classis Sneek en tenslotte nog bijna vijftien jaar te Vriezenveen. waar hem met ingang van 3 augustus 1942 na ruim vijfenveertig volbrachte dienstjaren op 71-jarige leef tijd emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat vestigde ds. Groenewoud zich te Vaassen. waar hij tot 1947 nog veel pastoraal werk heeft verricht, Twee zonen van ds. Groenewoud, ds. H. G. Groenewoud van Groningen en ds. M. C. Groenewoud van Rijnsburg zijn beide ook predikant in de Ned. Herv. Kerk. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Delden (vac. dr. J. W. Samberg) P. W. van Arkel te Ruurlo. Naar Koudekerk a. d. Ryn G. Koerselman te Eek en Wiel. Bedankt Voor Hoofddorp (toez.) D. C. van Wijngaarden te IJmuiden. Tweetal te Oostzaan H. Brouwer te De Wilp (Gron.) en K. J. F. Keuning te Biy- ham (Gron.), van wie laatstgenoemde is beroepen. GEREF. KERKEN Tweetal te Nieuwdorp J. Banga te Vleu- ten-De Meern en T. Lopers te Nieuw- Amsterdam. Bedankt voor Ommen (vac. P. Homberg) C. Ch. Griffioen te Voorthuleen. GER. KERKEN ONDERH. ART. 31 K.O. Beroepen te Rótterdam-Charlols A. L Krybenburg te Zaamslag. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Rotterdam-West H. C. van der Ent te Werkendam en N. de Jong te Katwijk aan Zee. Bedankt voor Sassenhelm W. H. Velema te Eindhoven. Aangenomen naar Groningen (vac. W. Heerma) A. C. Noort te Meppel. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Rotterdam-Centrum W. C. Lamain te Grand-Rapids (U.SA.). Voor Dordrecht M. van de Kettery te Alblas- serdam. TENTOONSTELLINGEN Ned. Legermuseum: Lustrumtentoon stelling „Pro Patria". Werkd. 105 uurj zondags 15 uur (t/m. 16 december). Prentenkabinet (Kloksteeg)Fototen toonstelling Ned. Fotografen Kunstkring (t/m 31 december). BIOSCOPEN. Trianon „Gevechtsklaar", 14 Jr. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Lldo „Drum beat", 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „De kapitein van Köpenick" a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45 .7 en 9.15 uur. Casino Vrijdag, zaterdag en zondag „Doctor at sea". Maandag, dinsdag, woensdag en donderdag „De Rode Schoentjes". Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45 ,7 en 9.15 uur. Rex .Johnny Congo", 14 Jr. Werkda gen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Monan". De avond- en nachtdienst van de apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 15 december 8 uur waar genomen door: Apotheek Herdingh en Blanken. Hogewoerd 171 tel. 20502; Apo theek Reyst. Steenstraat 35. tel. 20136 en Apotheek Oegstgeest. Wllhelmlnapark 8. Oegstgeest, tel. 26274 B(| geen gehoor by Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). E bh có 5-3 rsl a uur c a a 2t- Cn Stockholm motregen IW 2 2 0.5 Oslo mist windstil -1 0.3 Kopenhagen geh. bew. zw 6 6 2 Aberdeen onbewolkt zzw 6 3 2 Dublin licht bew. z 4 6 5 Londen motregen zzw 8 9 0.1 Amsterdam geh. bew. zzw 8 8 0 Brussel geh. bew. zzw 8 6 0 Parijs Bordeaux zwaar bew. wzw 3 7 0 zwaar bew. zzo 2 3 0 Grenoble nevel windstil 2 0 Nice licht bew. nnw 3 7 0 Berlijn geh. bew. zw 4 6 0.2 Frankfort regen zzw 3 5 0.1 München geh. bew. w 4 3 0 Zürich nevel zzo 1 2 0 Genève mist z 2 1 0 Locarno zwaar bew. windstil -2 0 Wenen zwaar bew. nw 4 4 4 0 Innsbruck geh. bew. w 4 -2 0 Rome geh. bew. ono 2 5 0 Mallorca onbewolkt nno 2 7 0

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2