De gehuwde vrouw wordt handelingsbekwaam Een slecht eindbod Enkele interessante details uit de nieuwe wet VOETBALFINALE ONTAARDDE IN GOOI- EN SMIJTPARTIJ ZEVENTIEN MAAL ZEVEN ZATERDAG 8 DECEMBER 1856 Met ingang van 1 januari a.s.: De Wet tot opheffing der handelingsonbekwaamheid der gehuwde vrouw zal op 1 januari 1957 in werking treden. Het meest kenmerkende van deze wet is, dat zij de man en de vrouw gelijke rechten en gelijke plichten geeft. Wel staat er nog in de wet, dat de man het hoofd van de echtvereniging is, maar deze bepaling geeft de man geen bevoegd heid om daadwerkelijk als hoofd op te treden. Twee volkomen gelijkgerechtigde kapiteins op het huwelijksschip, dat is het wezen van de nieuwe wet. De uitwerking van dit beginsel in de nieuwe wet kunnen wij hier niet volledig weer geven. WU zullen ons in hoofdzaak be perken tot datgene, wat op de huishouding betrekking heeft. een boekhandel bracht een bezoek aan een arbeidersvrouw en bood haar het boek „De Vrouw als Huisdokter" voor f. 44.— te koop. Hij wist zo mooi te pra ten, dat de vrouw het boek kocht. Doch haar man dacht er anders over en wei gerde de rekening te betalen. Voor de kantonrechter betoogde de arbeider, dat het kopen van een bock van f. 44.geen gewone huishoudelijke uitgave was. Voor deze uitgave was dus de toestem ming van de arbeider nodig en die had hij niet gegeven. De kantoni-echter was het met de arbeider eens en wees de vordering van de boekhandel af. Hier werd de oude wet toegepast. Bij De financiering van de huishouding Wie van de echtgenoten moet de kos ten van de huishouding dragen? De oude wet bepaalt hieromtrent slechts, dat de man gehouden is zijn vrouw al hetgeen nodig is, volgens zijn staat en zijn ver mogen, te verschaffen. In de nieuwe wet is ieder der echt genoten dus zowel de man als de vrouw verplicht het geheel of een deel van zijn of haar inkomsten te be stemmen voor de bestrijding van de kos ten dei- huishouding, daaronder begre pen de kosten der verzorging en opvoe ding van de kinderen. Voor zover voor dit doel niet bij huwelijkse voorwaarden een bedrag is bepaald, dient ieder der echtgenoten daartoe naar evenredigheid van zijn inkomsten bij te dragen. Indien de inkomsten der echtgenoten ontoereikend zijn voor de uitgaven der huishouding, zijn de echtgenoten ver plicht op overeenkomstige wijze daartoe uit eigen vermogen bij te dragen. Bevoegdheid tot huishoudelijke uitgaven De nieuwe wet verleent de gehuwde vrouw zonder meer de bevoegdheid om huishoudelijke uitgaven te doen. Ook de man heeft deze bevoegdheid. Ieder der echtgenoten mag hier dus zelf standig handelen. Op deze regel maakt de wet evenwel een uitzondering voor het kopen op afbetaling. De ene echtgenoot kan slechts met medewer king van de andere echtgenoot zaken, die kennelijk ten behoeve van de huis houding strekken, op afbetaling ko pen. Als dus de vrouw voor de huishou ding een wasmachine op afbetaling koopt, zal de koopovereenkomst slechts rechtsgeldig zijn, indien de man daar aan medewerkt. Koopt daarentegen de vrouw zonder meer dus niet op af betaling een wasmachine, dan is voor deze gewone koopovereenkomst de medewerking van de man niet ver eist. In dat geval zal de rekening voor de wasmachine dus in elk geval be taald moeten worden, ook al is de man het niet eens met deze uitgave. Bij het kopen op afbetaling is de medewerking van de andere echtge noot alleen nodig ten aanzien van huishoudelijke zaken. Niet-huishoude- Ijjke zaken kunnen dus zonder mede werking van de andere echtgenoot op afbetaling worden gekocht. Als de vrouw voor haar genoegen een brom fiets op afbetaling wil kopen, kan zij dat doen zonder medewerking van haar man. Aansprakelijkheid voor huishoudelijke uitgaven Op het ogenblik, dat het huwelijk wordt gesloten .ontstaat er van rechts wege als het ware automatisch een al gehele gemeenschap van goederen, welke alle tegenwoordige en toekomstige goe deren der echtgenoten omvat. Bij huwe lijkse voorwaarden kan evenwel de ge meenschap van goederen geheel of ge deeltelijk worden uitgesloten. Wij kun nen dus te maken hebben met drie soor ten van goederen: Gemeenschapsgoede ren, prlvé-goederen van de man en privé-goederen van de vrouw. Op welke goederen nu zijn huishoudelijke schul den verhaalbaar? Volgens de nieuwe wet kan een huis houdelijke schuld van ieder der echtge noten verhaald worden op alle gemeen- sohaps- en privé-goederen, dus ook op de privé-goederen van de echtgenoot, die de schuld niet gemaakt heeft. De Rechtbank kan echter, wanneer daartoe gegronde redenen bestaan, op verzoek van de ene echtgenoot bepa len, dat deze niet meer aansprakelijk zal zijn voor de huishoudelijke uitgaven van de andere echtgenoot. Wij wijzen er evenwel met nadruk op, dat de ge meenschap van goederen wel aanspra kelijk blijft evenals het privé-bezit van de verkwistende echtgenoot. De beschik king van de Rechtbank zal dus direct praktische gevolgen hebben, als de ge meenschap van goederen door huwe lijkse voorwaarden is uitgesloten. Is dit niet het geval, dan blijft de niet-ver- kwistende echtgenoot via de huwelijks gemeenschap aansprakelijk. De beschik king van de Rechtbank zal dan eerst praktische betekenis verkrijgen dooreen vonnis, dat de gemeenschap opheft. De gemeenschap van goederen kan worden opgeheven, wanneer een echtge noot op lichtvaardige wijze schulden maakt, de goederen der gemeenschap verspilt, handelingen verricht, die ken nelijk indruisen tegen het bestuur van de andere echtgenoot over goederen van gemeenschap, of zonder redelijke grond weigert de nodige inlichtingen te geven schulden der gemeenschap en het daar omtrent de stand van goederen en over gevoerde bestuur. Huishoudelijke en nies huishoudelijke uitgaven Alleen voor huishoudelijke schulden geldt de regel, dat een schuld van de ene eohtgenoot verhaalbaar is op het privé-bezit van de andere echt genoot. Voor een niet-huishoudelijke uitgave van de ene echtgenoot is de andere echtgenoot dus niet in zijn privé-bezit aansprakelijk. Wel is ook een niet-huishoudelijke schuld verhaalbaar op het gemeen schapsvermogen en vanzelfsprekend ook op het privé-vermogen van de echtge noot, die de schuld gemaakt heeft. De andere eohtgenoot kan hier dus alleen via de gemeenschap van goederen wor den aangesproken. De grens tussen huishoudelijke en niet-huishoudelijke uitgaven is niet scherp te trekken. De levenswijze en het inkomen van het gezin spelen hier een belangrijke rol. Het kopen van een kost bare bontmantel kan een normale huis houdelijke uitgave zijn voor de echtge note van een bankdirecteur, maar niet voor de vrouw van de jongste be diende. Wij laten hier nog een recente uit spraak volgen van de kantonrechter te Enschede. Een vertegenwoordiger van toepassing van de nieuwe wet zou de arbeider vermoedelijk wel moeten be talen. Het is immers in arbeiderskringen gewoonte in gemeenschap van goederen te trouwen. Zou echter die gemeenschap door huwelijkse voorwaarden zijn uit gesloten, dan zou onze arbeider niet be hoeven te betalen, omdat het hier een niet-huishoudelijke schuld betreft. De woning en haar inboedel De handelingsbekwame vrouw zal haar eigen privé-vermogen zelf mogen be heren en daarover zelfstandig kunnen beschikken evenals de man alleen baas is over zijn privé-goederen. Ten aan zien van gemeenschapsgoederen bepaalt de nieuwe wet, dat de echtgenoot, van wiens zijde een bepaalde zaak in de gemeenschap is gevallen, daarover de volledige zeggenschap heeft. Indien de vrouw effecten heeft ge ërfd, welke in de gemeenschap zijn ge vallen, is alleen de vrouw en niet de maji bevoegd die effecten te beheren en te verkopen. De wet noemt echter enige handelin gen, welke de ene echtgenoot niet mag verrichten zonder toestemming van de andere echtgenoot. De bedoeling is de echtgenoten tegen elkaar en tegen zich zelf te beschermen. Indien de echtge noten een eigen huis bewonen, mag dat huis niet worden verkocht of met hy potheek worden belast zonder toestem ming van de andere echtgenoot. Is de echtelijke woning door een der echtge noten gehuurd, dan mag deze de huur niet opzeggen zonder toestemming van de andere eohtgenoot. De toestemming van de andere eohtgenoot is o.a. ook vereist voor de verkoop of schenking van zaken, die tot de inboedel der echtelijke woning behoren. Wij vestigen er de aandacht op, dat de hierbedoelde toestemming voorge schreven is zowel ten aanzien van ge meenschapsgoederen als voor privé- goederen. Als de vrouw een piano in huis heeft, welke haar privé-eigendom is, mag zij deze piano niet verkopen zon der toestemming van haar man. En om gekeerd mag de man, als de echtelijke woning zijn privé-eigendom is, daarop geen hypotheek nemen zonder toestem ming van zijn vrouw. Mr. C. A. Baron Bentinck. De Olympische Spelen Russen versloegen Zuiclslaven met 1-0 De voetbal finale, de laatste wedstrijd van de Olympische Spelen 1956, is een van de ruwste van het gehele toernooi geworden. Rusland versloeg Zuid-SIavië met 10 en won de gouden medaille, maar aan beide zijden heeft men zich schuldig gemaakt aan onoirbare praktijken. Er ontwikkelden zich ware veten tussen afzonderlijke spelers, die vaak met gebalde vuisten tegenover elkaar ston den. De leiding van de Australische scheidsrechter R. Wright was lang niet vast beraden genoeg, en droeg er toe bij dat de wedstrijd, die aanvankelijk levendig en aantrekkelijk spel te zien had gegeven, gaandeweg in een gooi- en smijtpartij ontaardde. De Zuidslaviërs, die evenals te Helsin ki en in Londen op de tweede plaats ein digden, waren in de eerste helft in de meerderheid. Zij waren individueel beter, speelden sneller en gaven in het alge meen de toon aan. Niemand zou bezwaar hebben kunnen maken als hun in de eerste tien minuten een strafschop was toegekend, want een van hun spelers werd in het doelgebied opzettelijk op ongeoorloofde wijze ten val gebracht, maar de referee liet doorspelen. De Russen begonnen de tweede helft met een snelle aanval, die werd afgesla gen. Maar zij kwamen terug en zetten het Zuidslavische doel onder zware druk. Vijf minuten na de aftrap plaatste de rechtsbinnen Issaev de bal met het hoofd naar links, Iline snelde toe en het was 10. Het spel der Zuidslaviërs ver loor nu veel van zijn fonkeling van de eerste helft, maar toch kwamen zij dicht bij de gelijkmaker toen de rechtsbinnen Papec de bal in de touwen schoot, vol gens zijn collega's een volkomen regle mentair doelpunt, maar volgens de scheidsrechter een offside goal. De refe ree liet zich niet door de protesten ver murwen en kende het doelpunt niet toe. Dit gebeurde in de 22e minuut. Daarna ontaardde het spel, en het bijna gevulde stadion floot en joelde voortdurend, om dat de scheidsrechter het spel telkens weer moest onderbreken voor overtre- Sportagenda Haagweg (2.30 uur)LFCVIOS. Haarlemmertrekvaart (2.30 uur: Lug- dunumRKAVV. Boshuizerkadc (2.30 uur)DOCOS Foreholte. Zoeterwoudse Singel (2 uur)Korfbal wedstrijden ZuiderkwartierAchilles en FluksHou Vast. Leidse Hout (2 uur)KNSEureka (korfbal). V oetbal - overzie li t Met hetzelfde elftal, dat zondag j.I. van De Valk won, gaat UVS morgen zijn geluk beproeven in Zeist tegen de club van die naam. De gastheren van de blauw-witten staan er op de rang lijst aanzienlijk beter voor en zullen zich zeker niet zo een-twee-drie ge- wonnen geven. Maar een kansje zit er voor Verhoogt en zjjn mannen toch wel in. In de tweede klasse A van de ama teurs krijgt LFC hekkesluiter VIOS op bezoek. De kanaries hebben een paar onfortuinlijke wedstrijden achter de rug en zullen hun supporters wel niet op nieuw willen teleurstellen. Lugdunum krijgt RKAW op visite. De Leidschen- damse ploeg won vorige week van LFC en dat was dus een waarschuwing voor de kikkers, die overigens als favoriet starten, In de derde klasse A staat voor -Al phen de belangrijke wedstrijd tegen Westerkwartier op het programma. Winnen de Rijnstreekbewoners deze ontmoeting in Den Haag, dan is hun positie aan de kop van de ranglijst voorlopig onaantastbaar. Roodemburg is in 3 B volkomen van slag. We zien de Leidse Hout-bewoners dan ook niet als winnaars van de uit wedstrijd tegen Alphia. WSB moet in Voorburg zijn leiderspositie verdedigen tegen Wilhelmus, hetgeen de Noordwij- kerhouters niet mee zal vallen. Lisse en Hillegom zijn van gelijke kracht en het zal dus spannen in deze Bollenstreek ontmoeting. In 4A krijgt ASC het moeilijk in de uitwedstrijd tegen concurrent DSO. DOCOSForeholte kan een spannende geschiedenis worden, THB wint van het puntloze DOSR. Te Werve van Meer burg en Teylingen van Warmunda. Hockeyprogramma Heren le klasse: HHVCAmsterdam; BMHC—Laren; Be Fair—RCHC; TOGO —Hilversum dingen van de regels. Tot het einde toe moesten de Russen hard vechten voor het goud. maar ze brachten door hun taai en stug volhouden de strijd tot een voor hen gunstig einde. In de waterpolofinale - wij meldden de uitslag reeds in een deel van onze edities van gisteren - won Hongarije met 21 van Zuid-SIavië. De Russen legden beslag op de bronzen medaille. Naar schatting zijn 40 45 leden van de Hongaarse Olympische ploeg, die vrijdagavond uit Melbourne is vertrok ken, in Australië achtergebleven. Van de 127 atleten en officials, die wel ver trokken, zal een nog niet bekend aantal in Milaan de gecharterde vliegtuigen verlaten. Rusland aan top bij medaille-verdeling Met inbegrip van de Olympische rui- terwedstrijden te Stockholm werden de medailles op de Olympische Spelen 1956 als volgt verdeeld goud zilver brons Rusland 37 29 33 Ver. Staten 32 25 17 Australië 13 8 14 Hongarije 9 10 7 Italië 8 8 9 Zweden 8 5 6 Duitland 6 13 7 Gr. Brittannië 6 7 11 Roemenië 5 3 5 Japan 4 10 5 Frankrijk 4 4 6 Turkije 3 2 2 Finland 3 1 11 Iran 2 2 1 Canada 2 1 3 Nieuw Zeeland 2 0 0 Polen 1 4 4 Tsj. Slowakije 1 4 1 Bulgarije 1 3 1 Denemarken 1 2 1 Ierland 1 1 3 Noorwegen 1 0 2 Mexico 1 0 1 India 1 0 0 Brazilië 1 0 0 Chili 0 2 2 België 0 2 0 Argentinië 0 1 1 Korea 0 1 1 Zuid Slavië 0 3 0 IJsland 0 1 0 Pakistan 0 1 0 Zuid Afrika 0 0 4 Oostenrijk 0 0 2 Zwitserland 0 0 1 Uruguay 0 0 1 Griekenland 0 0 1 Bahama 0 0 1 Bridgerubriek Stelt U eens aan de bridgers in Uw omgeving en eerst aan Uzelf de vraag, wat of in de eerste hand kwets baar geopend moet worden op het volgende spel: Sch. H 6 3, Ha. A H 4, Ru. A H V 10 7, KI. B 3. De antwoorden zullen variëren tussen 1 ruiten 1 Sansatout 2 ruiten en een enkele speler zal misschien zelfs 2 SA kiezen. Het openingsbod dat elke expert op dit spel zou doen Is zonder enige twij fel 1 ruiten. Het spel is te slecht voor een tweebod, want als de partner niets heeft kan er geen manche ge maakt worden en als hij wèl een beetje of zelfs veel heeft, horen we hem óók wel op 1 ruiten. Het spel kwam voor in een wedstrijd tussen de teams van De IJsselstreek èn De Oude Bond IV uit Amsterdam en werd gespeeld voor de landelijke Hoofd klasse van de Ned. Bridgebond. De gehele combinatie 5 uit: West v Sch H 6 3 N Ha. A H 4 W O Ru. A H V 10 7 KI. B 3 er als volgt Oost Sch. A 8 5 2 Ha. B 7 3 Ru. B 9 KI. A 8 6 5 Beide teams bereikte een eindcontract van klein-slam op deze o.w.-kaarten en dat moet een zeer slecht eind bod genoemd worden. De westspelers overschatten hun spel door met 3 ruiten te openen, waarna oost begrijpelijk nogal enthou siast werd en west vermoedelijk aangestoken door dit enthousiasme zijn kaarten bleef overbieden en sullig via de slamconventies nieehob- belde naar een onwinbaar contract. Het bieden van deze twee spellen is, ook na een opening van 1 ruiten, niet eenvoudig. Als west 1 ruiten biedt (nz passen., zal oost eerste bod 1 schoppen moeten zijn: de schoppenkleur is wel niet zo sterk, doch west mag in een dergelijke situatie ook niet op een sterke schoppenkleur rekenen. West's tweede bod is een probleem, dat door vele spelers met 3 ruiten op gelost zou worden. Hierna zit oost in moeilijkheden en zal 3 SA een onbe haaglijk bod vinden, daar het helemaal niet zeker is dat west kracht in harten heeft. Het beste biedverloop is: west 1 rui ten oost 1 schoppen west 2 harten —oost 2 SA west 3 SA. West's 2 hartenbod is onorthodox en de hartenkleur is niet „biedbaar". Het voordeel van 2 harten is echter, dat west daarmede „reserve" geboden heeft (eerst een lagere, dan een aansluitende hogere kleur) en zodoende een sterk spel heeft aangegeven. Zou oost daarop 4 harten bieden, dan heeft west de Overgangsklasse A:^ HDM—Delftse veilige haven van 4 schoppen ter be- o »,ii schikking; zegt oost 3 harten, dan volgt óók 3 schoppen en is oost voldoende ingelicht over het feit, dat de klaver dekking bij west ontbreekt. Als west het goede moderne bod van 2 harten heeft gedaan, kan oost rustig 2 SA bieden: hij heeft klaver dekking en zijn spel is ruimschoots sterk genoeg zeker na het sterke bie den van west om verder te gaan. West zegt nu 3 SA en de zaak is rond. Studs; BMHC 2—Victoria; Alliance— HGC; Aeolus—Leiden. 2e klasse C: Te WerveRing Pass 2; BMHC 5—Kieviten 2: Hudito—HGC 3; Zuidwijck—Leiden 2. Dames, le klasse: AmsterdamGooi; BDHC—Kieviten; RBC—Be Fair; Hil versum—TOGO. 2e klasse B: Te Werve—HBS: Rood Wit—BDHC 3; Spirit—Alliance 2; TOGO 2—Leiden. Nog één opmerking. Zou oost passen op 2 harten wat hij overigens slechts met een zéér zwak spel zal doen dan is er geen man overboord en is 2 harten vermoedelijk het beste contract, want oost zal iets hebben als: Sch. A B 7 2. Ha. 10 9 7 3. Ru. 3, KI. 8 6 5 2. Met dit spel zou oost ook na 1 ruiten 1 schoppen 3 ruiten gepast heb ben. en 3 ruiten is dat minder gemak kelijk te winnen dan 2 harten. H. W. FILARSKI. Korfbal-overzicht Winstkansen voor de Leidse clubs Als het een beetje meeloopt kan het zondag weer een goede dag voor de Leid se clubs worden. De Algemene gaat op bezoek bij Gym nasiasten, dat nog geen enkel winstpunt heeft en uitgesproken de zwakste ploeg in de Zuidhollandse le klasse is. On derschatten de witblauwen deze tegen partij niet, dan is een overwinning waar schijnlijk Zuiderkwartier is op eigen terrein nog niet geslagen; de uitslag 3—3 is echter dit jaar troef bij de geelblauwen, want niet minder dan 3 thuiswedstrijden ein digden met deze score. Best mogelijk, dat de wedstrijden van morgen tegen Achil les eveneens deze uitslag zal geven, want veel krachtsverschil zal er zeker niet zijn. Fluks speelt eveneens thuis en wel tegen Hou Stand, dat het hoofdzakelijk van enthousiasme moet hebben. Indien de roodwitten deze ploeg met eigen wa pens bestrijden, moet dit voor hen winst opleveren. In de 3e kl. B. zal KNS ook Eureka wel aan haar zegekar binden en heeft Crescendo tegen ALO het wat moeilijker hetgeen niet wil zeggen, dat Krol c.s. deze wedstrijd persé zullen verliezen. Het programma luidt: Zuid-Holland I: Ons EibernestDie Haghe; Spangen—Deetos; HKV—«Het Zuiden; Gymnasiasten—De Algemene. Zuid-Holland IIA: ActiefZwervers; Zuiderkwartier—AchillesHSV—Velox ReadyRozenburg. Zuid-Holland II B: DKC—BI. Wit '51; OSCRSperwers: Schiedam—Quick; FluksHou Stand. Zuid-Holland HEB: ALOCrescendo; KNSEureka; PhoenixPams; Trek vogelsRaven; WionUSV. Reserve I: Fluks 2Spangen (12 uur); HKV 2't Zuiden 3; De Algemene 2 Ons Eibernest 2; Zwervers 2-'t Zuiden 2. Reserve IIB: Ready 2—Deetos 3: Vic Oriëntis 2—HSV 2; 't Zuiden 4— Gym nasiasten 2. Reserve IIIB: Phoenix 2Ons Eiber nest 4: HKV 4Vic Oriëntis 3; (10 uur); KNS 2—De Algemene 3 (12 uur); HSV 3Hou Stand 2. Hoe komt mijn club uit UVS Van Putten, De Wolf, Van Leeuwen, Pardon, De Haas, F. v. d. Zeeuw, Verhoogt, Rijshouwer, C. (v. d. Zeeuw, H. Bekkering, J. Verkuylen. LFC Seller, Spierenburg, Neute boom, Sinteur, Pijnakker, v. d. Blom, Naohtegeller, Van Kampen, Erades, v. d. Heyden, A. Heymans. Lugdunum Planjer, Ligtvoet, J. Teeuwen, Filippo, Hoekstra, De Roo. H. Teeuwen. Van Rooyen, Krijgsman, Ver hoeven, Mizee. Roodenburg Fasseur, Hensen, v. d. Blom, Weerlee, Van Polanen, Van Rooyen, N.N., Bekker, Guldemond, Abrahams, v. Groeningen. ASC Spoor, Aniba, Wolterink, Dub- belaar, F. v. Daalen, Lasander, v. d. Waals, Vreeken, Spiering, T. v. Daalen, A. v. Royen. DOCOS Smits. v. Oudenhoven, Kerstens, Brasker, Ouwerling, Mazurel, Jan v. Marwijk, v. Teylingen, Joost v. Marwijk, Vink, v. d. Berg. BILJARTEN Nederlands kampioenschap le klasse 47/2 Voor het toernooi om het Nederlands kampioenschap le klasse 47/2, dat te Amsterdam wordt gehouden, werden de volgende partijen gespeeld: Mol—Eichelsheim 300-40 (11 tot.), Van Loon—Ligthart 300-238 (23 brt.), v. Ny- natten—Broerse 300-100 (14 brt.). Beek man—Vink 300-287 (24 brt.). Beekman— Broerse 300-150 (17 brt.), Van Loon— Eichelsiheim 300-167 (17 brt.). Van Ny- natten—Ligthart 300-200 (16 brt.); Mol —Vink 300-165 (17 brt.). Tot nu toe zijn Van Nynatten, Mol en Beekman nog ongeslagen. Sportsplintcrs In Stockholm is een bokswedstrijd gehouden tussen Zweedse en Neder landse amateurs. De Zweedse boksers wonnen de ontmoeting met 64. In bijgaande figuur moeten zeventien woorden van zeven letters worden in gevuld. Het zijn alle zelfstandige naam woorden, waarvan de omschrijving ge geven is, doch deze omschrijvingen staan niet in de volgorde waarin de woorden moeten worden geplaatst, Bij het kiezen van de juiste volgorde ont staat om de middelste verticale vetom- lijnde kolom de naam voor een bepaalde puzzelsoort. Woorden van de volgende betekenis moeten worden ingevuld: laaghartige daad; aanjager van een motor; waar wegen goed voor zijn; genotsmiddel; schoonmaak-artikel; glooiend vlak; smal spits torentje; artikel voor huishoudelijke drank; zit veel op het water maar ziet weinig van de wereld; zangstem van bepaalde hoogte; dame van adel; mening; verwoester; oneffenheid in goed of papier; illegaal jager; raam; hindernismoeilijkheid Oplossingen dienen voor woensdag a.s. te 9 uur vm, in het bezit te zfjn van de redactie, Witte Singel 1 te Leiden. Oplossing kruisjaartallenraadsel Verticaal: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 '7 Horizontaal: 3. 3119 5. 1948 7. 1122 9. 1147 11 1848 13. 1939 14. 1189 16. 1600 1. 1934 2. 1914 4. 1814 6. 9313 8. 1798 10. 1810 12. 8910 15. 1096 Onder de goede oplossingen stellen wjj een eerste prjjs van f 5.en twee prjjzen van f 2.50 beschikbaar, waar naar alleen abonnees kunnen mede dingen. De eerste prijs van f 5.00 werd toe gekend aan de heer J. A. W. van Kluyve, Van den Brandelerkade 4 te Leiden; de twee prijzen van f 2.50 aan de heer L. M. Trijselaar, Spaargaren straat 12 te Oegstgeest en aan de heer R. Schouten, Buys Ballotstraat no. 76 te Leiden. De prijzen worden de winnaars toe gezonden. Bridgeclub VOG De uitslag van de 7de ronde van de viertallencompetitie luidt: Hoofdklasse: Team Epskamp wint van team Schalks met 16 punten; team Smit wint van team Oudslioorn met 5 punten: team Raar wint van team Jan sen met 12 punten. Eerste klas: Team Caro wint van team Versteeg met 4 punten; team Planje ge lijk met team Raar (2 punten Raar). Tweede klas: Team Bosscha wint van team Broekhuis met 16 punten; team Grommé wint van team Groos met 17 punten; team Kruizinga gelijk met team Gancrinus. WIELRENNEN. Lenig en Snel Morgen wordt een hornetrainwedstrijd gereden in de zoal van J. v. d. Poel te Oud-Ade. Start te 10 uur. „Swift-Combinatie" Morgen wor den in de zaal Van Koperen home- trainwedstrijden gereden. Aanvang 1C.30 uur. DAMMEN. Damtoernooi te Den Haag Het damtoernooi tussen vier spelers, die hebben deelgenomen aan de jongste strijd om het wereldkampioenschap en vier Haagse dammers is gisteravond te Den Haag voortgezet met het spelen van de partijen uit de tweede rende. De Haagse ploeg behaalde 3 punten; de deelnemers aan het toernooi om het CONFERENTIE INDONESISCHE AMBASSADEURS TE GENEVE BEËINDIGD De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Roeslan Abdoelgani, heeft in Genève verklaard, dat zijn regering „zal doen wat zij kan" om het Hon gaarse volk te helpen. Abdoelgani sloot gisteren de in Genè ve gehouden conferentie van de hoof den van alle Indonesische diplomatieke vertegenwoordigingen in Europa, waar van hij als voorzitter optrad. Een der diplomaten, die deze conferentie bijwoonden, was dr. Soedarsono, de ambassadeur in Zuid-SIavië en Hon garije, die verslag uitbracht over een bezoek, dat hij kortgeleden aan Hon garije bracht. De politiek van Indonesië ten aanzien van het Hongaarse vraag stuk werd opnieuw bekrachtigd. De conferentie besprak ook de betrek kingen met Nederland. Abdoelgani is gisteravond per vlieg tuig; naar Djakarta teruggereisd. wereldkampioenschap 5, zodat de stand na de tweede ronde luidde: Haagse dammers 7 punten, deelnemers aan het toernooi om het wereldkampioenschap 9 punten. De uitslagen waren: W. Huisman—H. F. J. Kinnegen (Den Haag) 1—1; W. de Jong—G. R. E. Fisser (Den Haag) 20; M. DeslauriersF. Gordijn (Den Haag) 11; C. Gournier—iA. J. Ivens (Den Haag) 1il„ De directeur van de Maserati-fa- brieken heeft bekend gemaakt, dat de wereldkampioen autocoureurs. Juan Ma nuel Fangio. het aanstaande seizoen voor zijn firma zal rijden. De Griekse eerste-minister Con- stantinos Karamanlis (links), die een officieel bezoek brengt aan Joego-Slavië. biedt zijn gastheer Tito een vuurtje aan tijdens een onderhoud waarbij verschillende aspecten van het Balkanpact be sproken werden.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5