w TELEVISIE rVooTAI LIGT Voet DULLES HOUDT REKENING MET ARABISCHE REACTIES Poolse scholieren kunnen weer godsdienstonderwijs ontvangen Arrestatie Urks burgemeester Met een enkel woord ^erw°0vooSrteh<etOPkomende° Jajfr 1.750.000 Agenda ZATERDAG 8 DECEMBER 1956 IE zich aan de blote feiten houdt, kan nauwelijks anders conclude ren dan dat de Engels-Franse onderneming in Egypte op een volslagen mislukking is uitgelopen, nu de troepen, naar het schijnt onvoorwaardelijk, uit het gebied van het Suezkanaal worden teruggetrokken. Hebben Londen en Pa rijs zich in hun spontane, maar blijk baar niet tenvolle doordachte actie aan een „politieke blunder" schuldig ge maakt? Zoals gezegd, wie niet verder ziet dan de nuchtere gebeurtenissen, moet wel tot die gevolgtrekking komen. Nasser zit nog als ongekroonde koning op de troon der farao's en van enige ga rantie, dat de moeilijkheden in deze vi tale zone spoedig ten einde zullen zijn, is openlijk niet gesproken. En dan zwij gen we nog maar van de gevaarlijke si tuatie, die er in West-Europa ontstaan is. nu de oliestroom in belangrijke mate gestagneerd is. Toch komt het ons voor. dat wie zo oordeelt, enerzijds belangrij ke. zelfs beslissende elementen vergeet en zich anderzijds ook nog aan voorba righeid te buiten gaat. IN de eerste plaats is nu toch wel als een paal boven water komen te staan, dat de Russen bezig waren van het Midden-Oosten een wapenopslagplaats te maken. Eerst werd Egypte als cen trum gekozen en thans, na de vernieti ging van het arsenaal in de Sinaï. is Sy rië aan de beurt. In beide gevallen sta ten, waar met de domme gedachte ge speeld werd en wordt, dat men wel in staat is de Russen voor het eigen kar retje te spannen. Het schaap verbeeldt zich op de rug van een krokodil veilig en wel aan de overkant van de rivier te kunnen komen! Duidelijker bewijs voor politieke onmondigheid is moeilijk te be denken. Wie meent zichzelf te kunnen regeren, zal toch eerst een wolf van een lam moeten kunnen onderscheiden. WELNU, reeds de vondst van een hoeveelheid wapens in de Sinaï, voldoende om veel meer dan de Egyptische strijdkrachten te voorzien, rechtvaardigt de Engels-Franse expedi tie. Jawel, achteraf, zal iemand zeggen. Maar hier plaatsten wij reeds eerder een vraagteken: de politieke ijsberg is groter dan wat boven water uitsteekt! En er bestaat nog zo iets als de gehei me diensten van Britten en Fransen én Israëliërs!), wier resultaten doorgaans pas veel later openbaar worden, indien dat al geschiedt, Hoe dit zij. in elk ge val is de Brits-Franse actie allerminst een slag in de lucht gebleken. Zelfs de Ver. Staten beginnen zich de ogen uit te wrijven, zoals gebleken is uit hun waarschuwing aan de Sovjet-Unie ter zake van de veiligheid van de landen van het Verdrag van Bagdad. En wie weet of het, op aanwijzing van Washing ton. ook nog niet tot een behoorlijke re geling van de vrije doorvaart door het Suezkanaal komt en een vredesakkoord tussen Israël en zijn onwillige buren. Ook dat zou dan een gevolg zijn van het optreden van Londen en Parijs, waarbij het er niet op aankomt w i e iets doet, maar öf het geschiedt! BEHALVE de wapenvondst en een eventuele regeling van de doorvaart moeten nog twee punten genoemd worden. Niet alleen de Amerikanen zijn ontwaakt, maar ook de Arabische lan den. Meer dan ooit is men daar gaan inzien, dat benadeling van het Westen snijden in eigen vlees betekent. Een be langrijk winstpunt, dat misschien aan vankelijk de massa nog niet aanspreekt, maar ria enige tijd zeker ook tot haar zal doordringen. Als vierde punt moet dan het totstandkomen van de V.N.-politie gememoreerd worden, nu nog een zwak ke en tere plant, die echter bij goede verzorging wel degelijk de mogelijkheid biedt, dat de Vrede onder haar takken beschutting kan vinden. HET moge dan waar zijn, dat deze rechte slagen van een tamelijk kromme stok afkomstig zijn. wij voor ons leggen de nadruk op de recht heid van elke slag. Anders gezegd: men reek'ne nu eens niet met het doel - wat het dan geweest moge zijn - maar let te vooral op de uitslag. Er is trouwens nóg een reden, waarom het vertrek van de Engels-Franse troepen mogelijk geen debacle, maar wellicht zelfs een allerge lukkigst precedent genoemd zou kunnen worden. De druk van Amerika, via de Ver. Naties, op Hongarije en daarmee op de Sovjet-Unie heeft er aan kracht door gewonnen. Men zou het, in groter. Wes telijk verband gezien, aldus kunnen uit drukken: terugtrekken (uit Egypte) om des te verder tè springen (in Hongarije). Vanzelfsprekend kan hier slechts sprake zijn van een verwachting, maar zonder de gehoorzaamheid van de Britten en Fransen aan de V.N.-resoluties zou zelfs het uitzicht hebben ontbroken. GEHOOPT mag worden, dat de Amerikanen voorlopig nog op het Hongaarse aambeeldje zullen blij ven hameren. Zij zullen toch zeker de kans niet verzuimen een hoeksteen weg te trekken uit het Oosteuropese dicta tuur-bouwsel van de Sovjet-Unie, met alle mogelijke gevolgen vandien. Van daar dat de heer Sjepilof. de Sovjetrus- sische minister van Buitenlandse Zaken, reeds nu met een zuurzoet lachje heeft verkondigd, dat het helemaal de bedoe ling van "het Kremlin niet is zijn solda ten in Hongarije te handhaven tegen de wil van de Hongaarse regering. Natuur lijk hangt er veel van de wijze van aan pakken af en van de medewerking van bepaalde z.g. neutrale staten, maar het is althans denkbaar-, dat het terugtrek ken van de Engels-Franse troepen uit Egypte, hoezeer naar de schijn onpret tig' voor het aanzien van deze Europese mogendheden, een hefboom kan zijn om de "Russische strijdkrachten uit Oost- Europa - althans uit een deel ervan - weg te werken. 27 ELFS zonder dat succes zou de En- r gels-Franse actie in Egypte haar j waarde reeds bewezen hebben: Amerika is wakker, de Arabieren zien scherper waar hun werkelijke belangen liggen, de V.N. zijn op mars. aan de sluwe infiltratie van het Kremlin in het Midden-Oosten is de voet dwarsgezet en er zijn mogelijkheden voor een regeling van dringende problemen in het Mid den-Oosten en Oost-Europa. Met het Sint-Nicolaasfeest pas achter de rug. kan men zeggen: vol verwachting klopt ons hart, Alleen wie tegen de buiten kant der gebeurtenissen blijft aankijken, is tot pessimisme geneigd. Zeker, men kan ook nadelige posten op de tussenba lans aanwijzen, maai- niet vergeten mag worden, dat het proces, dat thans op gang is gekomen, nog lang niet geëin digd is. Het lijkt ons bepaald onjuist om bij" de pakken neer te gaan zitten. Vervolg van pag. 1 Amerikaanse minister houdt blijkbaar nog enige slagen om de arm (Van onze correspondent in Partfs) Aan de vooravond van een week, dat de internationale diplomatieke activiteit van de Ver. Naties naar de NAVO en van New York naar Parijs zal worden ver plaatst, is men nu in de Franse hoofdstad al druk doende de nodige voorberei dingen te treffen en veronderstellingen te formuleren. Onder het hoofd voorbereidingen kan de persconferentie worden gerangschikt, die gisteren werd gehouden door de Nederlandse generaal B. Hasselman, die per 1 januari zijn Italiaanse collega Marcinelli opvolgt als voorzitter van het militaire comité van de NAVO. In aanwezigheid van de nieuwe, eveneens Nederlandse, plaatsvervangende se cretaris-generaal. baron Bentinck, die jhr. Van Vredenburgh heeft opgevolgd, gaven beide generaals gistermiddag een overzicht van de huidige militaire stand van zaken op NAVO-gebied. Dat het aantal vliegvelden in West-Europa, dat door straalvliegtuigen kan worden gebruikt, nu van 15 in 1951 tot 330 was gestegen, stemde uiteraard tot voldoening, maar - zo werd ook opgemerkt - aan de luchtbescherming moet nog altijd heel veel worden gedaan. Militaire kracht van NAVO slerk gestegen Er staan in de leiding van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie trou wens ook nog andere mutaties te wach ten. Het is al lang bekend, dat de hui dige secretaris-generaal. Lord Ismay. aan wie de opbouw van de Atlantische gemeenschap voor een ruim deel is te danken, op zijn laatst in april a.s. zijn post wenst, te verlaten en voor deze hoogst belangrijke vacature zijn al ver scheidene kandidaten genoteerd. Als nummer één op de nominatie schijnt tot dusverre nog altijd de Belgische minis ter van Buitenlandse Zaken. Paul Hen ri Spaak, te staan. Maar ook zijn Cana dese collega. Lester Pearson, een der „drie wijze mannen", die een hervor mingsplan voor de NAVO hebben opge steld. dat de volgende week. een der be langrijkste punten van de besprekingen zal vormen, moet eveneens vele en in vloedrijke supporters bezitten. Het is echter evenmin uitgesloten, dat Londen zal verlangen dat Lord Ismay door een landgenoot zal worden opgevolgd. Voor dat geval zijn er in Parijs officieus nog geen namen genoemd. Amerika nog huiverig Intussen wordt er in Parijs, zoals reeds gezegd, al ijverig gespeculeerd op de diplomatieke vooruitzichten, die door het overleg der NAVO-ministers volgen de week kunnen worden geopend Het merendeel der NAVO-vertegen- woordigers wordt morgen al in de Fran se hoofdstad verwacht en de zeven mi nisters van de landen van de Westeuro- pese Unie zullen elkander maandagmor gen reeds ontmoeten, waarna hun in de Nederlandse ambassade door minister Luns een lunch zal worden aangeboden. De week zal zaterdag dan worden be sloten door een ministeriële bijeenkomst van de Raad van Europa. De betekenis van die verschillende conferenties zal echter ongetwijfeld wor den overschaduwd door ontmoetingen tussen de Westelijke Grote Drie en in dat verband heeft het in Londen en Pa rijs al een duidelijke teleurstelling ver wekt, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. John Foster Dul les, van zijn plan schijnt te hebben af- werd geschonken, zal donderdagmiddag 20 december officieel worden overgedragen. Met ingang van 10 december hebben België en Luxemburg de Invoer van witte kool uit Nederland opnieuw tijdelijk stop gezet. De laatste inklaringsdatum Is heden. Na een welkomstwoord van de minis ter van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, dr S L. Mansholt. zal dr. R. A. Silow. specialist in de toepassing van atoomenergie, namens de F.A.O. het inter nationale congres over de toepassing van de atoomenergie bij het landbouwkundig onderzoek, dat maandagmorgen te Wage- geningen begint, openen. Dit congres, dat is georganiseerd door de Europese sectie van de F.A.O., wordt tot en met 14 decem ber gehouden in de aula van de Land bouwhogeschool. De opzet is te komen tot de internationale coördinatie van het kernonderzoek in het landbouwkundig onderzoek. Er worden 70 deelnemers van verschillende Europese landen verwacht. Gistermiddag ls te Voorburg op 76- jarige leeftijd overleden prof. dr. Johannes George Rutgers, oud-hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft en wis kundig adviseur van de Levensverzeke ringsmaatschappij R.V.S. De minister van O. K en W. heeft zich in beginsel bereid verklaard enkele beurzen te verlenen aan Nederlandse or ganisten. die in het bezit zijn van het einddiploma conservatorium voor orgel of ,V4„„WA het Staatsexamen-B voor orgel met goed meent sevolg hebben afgelegd, en voor wie de - - kosten, verbonden aan het volgen van de te weten, over de alDemene toestand, cursussen van de in 1957 te houden inter- aan de vooravond van de bijeenkom- nationale zomeracademie voor organisten, sten te Parijs van de Raad van de een belemmering vormen voor het deel- Westeuropese Unie en die van de Nava I nemen daaraan. Mr. Stikker sprak met Selwyn Lloyd De Nederlandse ambassadeur in En geland. mr. D. U. Stikker, heeft gis termiddag een onderhoud gehad met de Britse minister van Buitenlandse Za ken. Selwyn Lloyd. Het onderhoud, dat door mr. Stikker 5 aangevraagd, ging, naar men (Ingez. Med.-Adv.) Wanneer U ziek bent geweest... en Uw oude krachten nog maar V. niet willen terugkeren, gebruik dan eens Sarco-globine. Dit KRACHT- TONICUM bevat alle stoffen die voor herstel en versterking nodig zijn. gezien met zijn Engelse en Franse ambt genoten onder zes ogen samen te komen. Trots alle pogingen van Engels-Fran se zijde blijft Amerika nog altijd hui verig zich met het oog op eventuele Arabische reacties al te intiem met de twee andere grote Westerse mogendhe den in te laten! Het centrale probleem zal volgende week dan ook zeker blijken hoe Dulles zijn prestige in de Arabische wereld, dat hij aan de Amerikaanse houding in het Egyptische drama heeft te danken, in harmonie zal weten te brengen met de uiterst dringende noodzaak de Atlanti sch solidariteit te herstellen, een herstel, dat dan weer in de eerste plaats door een zuiverder verstandhouding en een beter wederzijds begrip tussen de drie grote Westelijke mogendheden bepaald zal moeten worden. Voor maandagmiddag heeft Dulles weliswaar een visite bij Pineau aan de Quai d'Orsav in zijn agenda genoteerd en ook hoopt hij de Engelse minister Setlwyn Lloyd nog ergens te kunnen treffen, maar de grote verzoening na de verwijdering van het Egyptisch avon tuur tussen Amerika. Frankrijk en En geland schijnt - zo vreest men in de twee laatstgenoemde landen - toch nog niet in de onmiddellijke bedoeling van Washington te zijn gelegen. „Burgerlijk nationalisme" in Estland aangetroffen „Vrijheid en verdraagzaamheid Fabrieken en oude elektrische centrales gesloten om kolentekort hoofd te bieden Een Poolse commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de regering en het episcopaat, heeft bepaald, dat alle leerlingen op de scholen desge wenst godsdienstonderwijs kunnen volgen, zo is te Warschau bekendgemaakt. Er zal volledige godsdienst-vrijheid voor en verdraagzaamheid jegens gelovi gen en niet-gelovigen zijn. De betrokken leerkrachten zullen in samenwerking met de kerkelijke autoriteiten door de leiding van de scholen worden benoemd, lij zullen hun salaris van de staat ontvangen. Het onderwijsmateriaal zal moe- Verscheidene sprekers eisten eerbied *en morden goedgekeurd door de kerk en door de onderwijsinstanties. De voor de nationale tradities van Estland, autoriteiten hebben de kloosterzusters, die in 1953 de provincies Opole, doch in de geest van internationalisme u/ u - - en Sovjet-patriottisme". Anderen dron- ^roc/ow en Katowice moesten verlaten, toestemming gegeven naar deze gen aan op scherpere actie tegen dron- gebieden terug te keren. De betrokkenen mogen, als zij dat wensen, ook het derij°van d^jeugd^6^ 6n 5traatschen" lond verlaten. Ook de priesters, die destijds de westelijke provincies moesten verlaten, mogen naar hun parochies terugkeren. gevangenisstraf werd veroordeeld omdat hij zich in de periode voor 1939 aan tegen de staat gerichte activiteit zou hebben schuldig gemaakt, is nu door het hooggerechtshof in ere hersteld. In 1948 was de man op last van het toenmalige ministerie van Openbare Veiligheid ge arresteerd en aan „een onmenselijk onderzoek onderworpen". In april j.l. werd hij op grond van amnestie vrijge laten, doch hij weigerde zich neer te leggen bij deze gang van zaken en eiste, dat zijn proces zou worden herzien. Onmogelijk In Tallin, de hoofdstad van het door de Sovjet-Unie opgeslokte Estland, zijn kiemen gevonden van „burgerlijk natio nalisme". zo meldt het blad „Sovesto- nia. Een plaatselijke school probeerde de communistische rode das van de jeugd „pioner"-organisatie te vervangen door de traditionele, internationale padvindersdas, aldus het blad. Na de poging van het schoolbestuur was de communistische partij van Tallin bijeen gekomen en zij maakte van de gelegen heid gebruik om deze verregaande maat regel ..een poging tot liquidatie van een revolutionair symbool" te noemen. Toch klonk ook w el een nieuw geluid tijdens de partijvergadering. Zo werd kritiek geoefend op de Russische partij agitatoren, die weigeren de Estlandse taal te leren en op hen, die Russisch blijven praten, ook al spreken zij Est- lands. (Ingez. Med.-Adv.) 1 blijvende service II •005 Gangetje 12 Minister afgetreden De Poolse minister van Buitenland se Handel Dabrowski, is volgens Ra- dlo-Warschau afgetreden „om ge zondheidsredenen", al geeft het te denken, dat de Poolse pers zijn minis terie onlangs heeft verweten, dat de uitvoer naar de minder ontwikkelde landen van Azië en het Midden-Oos ten werd bevorderd ten koste van de voordeliger handelsbetrekkingen met de industriële landen van het Westen. De regering heeft Staatsraad, die een opvolger voor Dabrowski moet aanwij zen, geadviseerd de president van de Bank van Polen. Witolö Trampczynski, dde onderminister van Financiën is, te benoemen. In ere hersteld De voormalige Poolse minister voor Voedselvoorziening Wlodzimierz Leco- wicz, die vorig jaar nog tot vijftien jaar 0 Vervolg van pag. 1 Onverstandige financiële manipulaties? Voor het merendeel der Urkers kwam de arrestatie als een volkomen ver rassing. Algemeen stond de burgemeester hij is thans 55 jaar bekend als een zeer sober levend man. Sinds 1938 stond hij al aan het hoofd van de ge meente. Daarvoor was hij reeds gemeente-secretaris. Sindsdien combineerde hij beide functies. Tijdens de oorlog verbleef hij enige jaren In het concentratiekamp Amers foort. In 1952 kreeg hij alom in het land grote bekendheid door zijn inspanningen ten behoeve van de emigratie van een twintigtal Urkervissers naar Argentinië. Dit werd niet bepaald een succes. De vissers wilden er uit godsdienstige over wegingen niet op zondag vissen. In Argentinië werd dat echter van hen ge- eist. De heer Keyzer ging toen zelf naar Argentinië de zaak bepleiten. Op drie na keerden echter alle vissers naar Urk terug. In Uw tank of in Uw aansteker? (Daily Express) uiterst sober. Waar heeft hij het geld gelaten? De heer Keyzer had een sala ris waar hij, zeker óp Urk, ruim vol doende aan had. Verscheidene mensen op Urk vertel den ons echter dat de burgemeester zich meermalen heeft ingelaten met zake lijke ondernemingen, die lang niet al tijd een succes bleken en hem heel wat geld gekost moeten hebben. Een van zijn vroegere wethouders vertelde ons de burgemeester hiertegen meer dan eens gewaarschuwd te heb ben. Acht weken geleden stelde een A.R - raadslid vragen over het plotselinge vertrek uit Urk van een arts. die reeds De Commissie internationaal Orgel- 30 jaar op Urk praktiseerde in verband concours schrijft ter gelegenheid van de met financiële moeilijkheden. In de zevende orgelimprovisatiewedstrijd, te vraag werd gesuggereerd dat de burge- houden in juli 1957 te Haarlem, een j prijsvraag uit voor een compositie voor j orgel met een of twee instrumenten, of I een of twee zangstemmen, met een speelduur van minimaal vijf en maxi- De bekroonde werken zullen op een der maal twintig minuten. Uitgeloofd wor- i concerten van het orgelconcours-1957 den een prijs van f. 300 en een van f. 200. worden opgevoerd en worden uitgezon- De jury bestaat uit ir. H. H. Badings, j den door de N.C.R.V. en de Wereld- Albert de Klerk en M. Geerink Bakker, omroep. Zoals gezegd, de burgemeester leefde meester bij deze zaak betrokken zou zijn. Dit werd door hem toen ten stel ligste ontkend. „Dit was", zo zei ons een der raads leden. „de enige aanwijzing dat er iets niet in de haak was". Andere Urkers echter beweerden reeds lang vermoed te hebben, dat er iets niet in" orde was. PRIJSVRAAG VOOR ORGELCOMPOSITIE. I Minister Cals heeft de Tweede Ka- I gulden meer uit te trekken voor rijks- nivvrvi %vn studietoelagen dan ln eerste instantie was geraamd. Het totale bedrag voor deze toe- - Het Roode-Kruisteam. dat de zorg I la«en komt hierdoor op 7.650.000 gulden, voor het door het Ned. Roode Kruis ge- Vanmorgen vroeg werd brand ontdekt adopteerde vluchtelingenkamp Judenau m de opslagplaats van de Imco Handels- in Oostenrijk op zicli zal nemen, vertrekt onderneming, een voormalige branderij a s. maandag per KLM naar Wenen. aan de Noordvest te Schiedam. Doordat de brand met overleg werd aangepakt en Het curatorium van de Katholieke men <je eigenlijke vuurhaard, in het ge- Economlsche Hogeschool te Tilburg heeft deelte waar het inpakmateriaal lag. goed tot gewoon hoogleraar ln het financle- kon isoleren, had men hem in ongeveer wezen van de onderneminr benoemd prof. een uur bedwongen, zodat men tot de Scheffer. Jot dusverre bulten- nablussing kon overgaan. BUITENLAND gewoon hoogleraar. Tot gewoon lector in het belastingrecht werd benoemd de heer J. E. A M. van Dijok. tot dusverre buiten gewoon lector. Het' particulier secretariaat van H.M. de Koningin deelt mede: H.M. de Ko ningin heeft de tijdelijke waarneming van de functie van haar particulier secreta resse opgedragen aan mevrouw W. A. Re pelaar van Driel, geboren van der Willigen, dame du palais. Volgens betrouwbare kringen ln Tokio heeft de Japanse premier. Hato- jama, vrijdag aan regeringsleiders meege deeld, dat hij aan het einde van de hui dige parlementszittlng, op of omstreeks 14 december, zal aftreden. Hatojama, die 73 jaar is, ls ln 1954 premier geworden als leider van de democratische partij. Ha- tcjama is christen. Het hoofdkwartier van het Cubaanse SmZeSSSbLtoSt leger heeft bekendgemaakt, dat het don te Delft dat door het gemeentebestuur „hlert ran Nlcuen aan de kerkvoogdij dr Ned. Herv. Gem, derdagavond ln het gebied van Nicuero verscheidene malen tot een treffen ls ge komen tussen de regeringstroepen en de opstandelingen Er zouden verscheidene doden en gewonden zijn. Een regerings vliegtuig heeft de opstandelingen gebom bardeerd en onder vuur genomen. Volgens een gevangen genomen opstandeling heb ben zijn mensen gebrek aan drinkwater en voedsel. Zij zouden zich op een smalle landtong teruggetrokken hebben. De Italiaanse generaal Giuseppe Mancinelll. voorzitter van de militaire commissie van de NAVO, heeft gisteren te Parijs onthuld, dat het Atlantische bondgenootschap over ongeveer 330 vlieg velden beschikt, die ook voor straalbom- menwerpers geschikt zijn. In 1951 waren het er slechts 15. Op een persconferentie zei de generaal, dat ook grote voortgang was gemaakt met de voltooiing van een radarnetwerk in het gehele gebied van de NAVO, dat de gehele dag zou kunnen functioneren De Franse en de Amerikaanse politie hebben te Parijs twee mannen aangehou den, die er van verdacht worden de leiders te zijn van een bende, die 150.000 valse dollarbiljetten ln omloop heeft gebracht. Bij Trier ls een vraohtauto met dui zenden flessen Bordeauxwijn geslipt en in een ravijn gereden. De chauffeur liep verwondingen op. De lading wijn ter waarde van veertigduizend gulden ging verloren. Een groep van dertig opstandelingen is vrijdag nabij Tlemcen bulten gevecht gesteld. Er werd een belangrijke hoeveel heid wapens buitgemaakt. Ook bij gevech ten elders ln Algerlë zijn talrijke opstan delingen gesneuveld of gewond In Tunesië zijn twee Europese burger» bij aanslagen gedood. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat de Sovjet-Unie het Amerikaanse voorstel om gezamenlijk de Noordpool in kaart te brengen, heeft afgewezen. De Russen zijn wel bereid de Amerikanen bij de kartering van hun deel van de Pool te helpen, maar willen geen Amerikaanse vliegtuigen bo ven het eigen Poolgedeelte hebben. In een officiële verklaring van Downingstreet 10 wordt gezegd, dat de bezoeken van premier Eden aan Australië en Nieuw-Zeeland niet kunnen doorgaan als gevolg van de vele werkzaamheden, die de premier ln het nieuwe jaar wach ten. Politieke kringen te Londen zien ln deze mededeling een aanwijzing, dat Eden zeker niet van plan is af te treden. Japan heeft vrijdag officieel verzocht om een bijeenkomst van de Veiligheids raad om de toelating van Japan tot de organisatie der V.N. te bespreken. Het Japanse verzoek ls vervat ln een brief aan secretaris-generaal Dag Hammarskjöld. Tegelijkertijd heeft de Sovjet-Unie ver zocht om bespreking van de toelating van Bulten-Mongollë door de Veiligheidsraad. De Oostenrijkse journalisten hebben besloten op 12 december ln staking te gaan ten einde hun salariseisen kracht bij te zetten. Dit besluit werd vrijdag eenstem mig genomen door vertegenwoordigers van de journalisten, die verbonden zijn aan dagbladen, weekbladen en persbureaus. De actie ls een gevolg van de weigering van de organisatie van uitgevers om de sala rissen te verhogen. De eerste minister van Singapore. Lim Jew-Hook, heeft bekendgemaakt, dat •hij zondag naar Londen vertrekt voor be sprekingen over de toekomst van Singa pore. Ik zal niet pleiten voor vervulling van de rechten van het volk van Singa pore, doch eisen stellen, zo zei hij. Llm zal met functionarissen van het ministe rie van Koloniën ln Londen spreken over hervatting van de onderhandelingen over grondwettelijke regelingen, die vorig jaar door zijn voorganger, David Marshall, zijn gevoerd. Men was toen niet tot overeen stemming gekomen. De colonne vraohtauto's van het Amerikaanse leger, die woensdag naar West-Berlljn terugkeerde toen de Russen de auto's wilden doorzoeken, ls vrijdag zon der hinder van de Russen te hebben ondervonden door Oost-Duitsland naar West-Duitsland gereden, aldus hebben Amerikaanse autoriteiten gisteren in West-Berlijn bekendgemaakt. Het bericht, dat Sir Anthony Eden begin deze week in zijn vacantleverblijf op Jamaica bezoek van de dokter gehad zou hebben, omdat hij zich niet geheel wel voelde, wordt thans door de „Times" te gengesproken. De dokter kwam, volgens een namens de premier uitgegeven mede deling, voor Lady Eden, die llohte verho ging had. EEN SCHOK Als een schok ls het nieuws door de gemeente gegaan. De burgemeester heeft dan ook zeer veel voor het voormalige vissers-eiland gedaan, juist waar het met zovele moeilijkheden heeft te kampen in verband met de aanpassing aan de nieuwe omstandigheden, die door de drooglegging van de Zuiderzee zijn ontstaan. Op de bezittingen van de burgemees ter is voorlopig beslag gelegd. Zijn gezin, bestaande uit zijn echtgenote en vier dochters, ls gistermiddag van Urk vertrokken. Locowicz kon dit nog eisen, maar de negentien officieren, die op grond van afgedwongen bekentenissen ter dood zijn veroordeeld en terechtgesteld zijn, kun nen dat niet. Zij persoonlijk hebben er weinig aan, dat de ministeries van De fensie en Justitie een commissie inge steld hebben, die moet onderzoeken, wie verantwoordelijk zijn voor de gevallen van schendingen van de rechtsorde, die zich in het leger hebben voorgedaan en als eerste in dit onderzoek de zaken van deze officieren bij de kop nemen. Maar ook dit symptoom in Polen wijst in de richting van een sterk veranderde koers. De Poolse regering heeft echter ook andere dan ideologische conflicten het hoofd te bieden. Momenteel heeft men een aantal fabrieken en elektrische centrales moeten sluiten om te trach ten met de beschikbare kolen de win ter door te worstelen. Voor sluiting laat men in de eerste plaats die be drijven in aanmerking komen, die de meeste kolen verbruiken, als chemi sche fabrieken, gieterijen en verouder de en versleten elektrische centrales, welke aanzienlijk meer kolen verbrui ken dan modernere bedrijven. De slui ting zal verscheidene weken duren. ZATERDAG. St.-Antonlus Clubhuis: Uitvoering Ac cordeonver. „Accord an to". 8 1/4 uur nam. Schouwbure „De Sleutelspelers". Opv. van „Vandaag ls morgen". 8 uur nam. Hogewoerd 87: Kanarietentoonstelling „De Zanger", 10 uur voorm.>10 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 87: Kanarieten toonstelling „De Zanger". 10 uur voorm.6 uur nam. Middelstegracht 3: Spr. de heer Dikkes over Israël. 5 uur nam. MAANDAG Schouwburg: K. en O. R'dams Toneel „De volle waarheid". 8 uur nam. De Doelen: Leldse Amateur Fotografen- vereniging. Spr. ir. A. M. Overeijnder. 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Alfred van Sprang over de landen aohter het Ijzeren gordijn. 8 uur nam. Warmond: „De Stad Rome". Jaarver gadering Warmondse IJsclub. 8 uur nam. DINSDAG Ons Centrum (Hooigracht) Commissie voor Huishoudelijke Voorlichting. Mej. A. J. van Nienes over „Wat gebeurt er met ons belastinggeld". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. R'dams Toneel „De volle waarheid". 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr. J. H. C. Kern over Apulische Gnathia- ceramiek in Leiden. 8 uur nam. De Harmonie: Ver. Expogé. Spr. W. M. Offringa over Rembrandt. 8 uur nam. WOENSDAG. Den Burcht (Jacobazaal)Friese Sinter klaasavond. 7.45 uur nam. Rapenburg 61. Alg. Anthroposophische Ver. Spr. H. D van Goudoever over „Reïncarnatie en Karma". 8.15 uur nam. Schouwburg: K. en O. R'dams Toneel „De volle waarheid". 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Leden verg. Ned. Ver. van Huisvrouwen. 2J uur nam. Schouwburg: Schoolvoorstellingen „De beer en de pasja". 9 en 11 uur voorm. Clubhuls „Westerkwartier" (Ten Kate- straat): Voorlichtingsavond „Het Groene Kruis". 8 uur nam. Academie: Prof. mr. F. M. baron van Asbeck over Suez- en Panamakanaal. 7 3/4 uur nam. DONDERDAG Rapenburg 61: K. en O. Mr. F. Borde- wijk bespreekt eigen werk. 8 uur nam. Zomerzorg: Streekvergaderlng Chr. Hist. Unie. en 7i uur nam. Het Gulden Vlies: Kerstbij eenkomst Ned. R.K. Middenstandsbond. 8.15 u. nam. Wassenaar: Verenigingsgebouw. Nut van 't Algemeen. Spr. Maurits Dekker. Oud. „Waar wü om lachen". 6 uur nam. 14 Jr. Werkdagen Zondag 2.30. 4.45, VRIJDAG Stadszaal (kleine zaal): Ver. v. oud- leerlingen Ambachtsschool. Lezing over kabels. 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Ver. voor Paedago- giek. Spr. D. L. Daalder. 8 uur nam. Inst. v. Prev. Geneeskunde: K. en O.- cursus. Van kind tot volwassene". 8 uur nam. Veemarktterrein: Vebo Kerstvee-ten toonstelling 8—2 uur (opening 10 uur ln t' Schuttershof). TENTOONSTELLINGEN LakenhalTentoonstelling „Start V". (Tot 10 december) Ned. Legermuseum: Lustrumtentoon stelling „Pro Patria". Werkd. 105 uur; zondags 1—5 uur (t/m. 16 december). Prentenkabinet (Kloksteeg): Fototen toonstelling Ned. Fotografen Kunstkring (t/m 31 december). BIOSCOPEN". Trianon „Gevechtsklaar", 14 Jr. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Lido „Drum beat", 2.30, 7 en 9.15 uur. 7 en 9.15 uur. IiUxor „De kapitein van Köpenlok" a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45 .7 en 9.15 uur. Casino Vrijdag, zaterdag en zondag „Doctor at sea". Maandag, dinsdag, woensdag en donderdag „De Rode Schoentjes". Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45 .7 en 9.15 uur. Rex ..Johnny Congo". 14 Jr. Werkda gen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Monan". Zaterdag 8 decembèr zijn des middags, s avonds en 's nachts geopend voor het klaarmaken van spoed-recepten- Apotheek Herdingh Blanken. Hogewoerd 171. tel 20502; Apotheek Reyst. Steenstraat 35. tel. 20136; Apotheek Oegstgeest. Wilhelmina- park 8. Oegstgeest. tel. 26274. Zondag 9 december is van 's morgens 8 uur tot 's avonds 12 uur alleen geopend: Apotheek Herdingh Blanken, Apotheek Oegstgeest. De zondagsdienst der hulsartsen te Lei den wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Kortmann, Lahr, Schaefer Teeuwen en Gaasbeek. Te Oegstgeest door dokter van Walohren tel. 22000. Bi) geen gehoor l»i| Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) bi 3- V d 3S» J £3 s St. cS fl Stockholm half bew. wnw 3 -6 0 Oslo poolsneeuw windstil -5 0 Kopenhagen zwaar bew. n 4 4 0 Aberdeen onbewolkt z 3 5 0 Dublin geh. bew. z 3 8 0.0 Londen motregen windstil 7 0.; Amsterdam mist w 2 8 2 Brussel geh. bew. wzw 3 9 0 Parys mist windstil 6 0 Bordeaux mist windstil -1 0 Grenoble nevel zw 2 2 0 Nice half bew. nnw 5 5 0 Berlijn nevel n 4 4 0.3 Frankfort motregen wzw 2 8 0.1 München motregen w 7 6 4 Zürich motregen windstil 2 0.1 Genëve nevel zo 1 2 0 Locarno onbewolkt windstil -0 0 Wenen regen nw 7 7 1 Innsbruck regen wnw 1 3 6 Rome nevel ono 2 4 0 Mallorca zwaar bew. a 9 6 0

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2