GROEIEND VERZET TEGEN DE DOLDRIESTE REGERING-KADAR Volgens Nasser is geen regeling mei „agressor" Israël mogelijk WEERBERICHT Tienduizenden verzetsstrijders trekken in de bergen van N.O.-Hongarijë zich samen Russen bezetten de fabrieken Arrestatie Urks burgemeester baart geweldig opzien! Bergingscommandant Wheeler is gisteren in Egypte aangekomen MORGEN BEGINT WESTERSE „VERZOENING" IN PARIJS 95ste jaargang ZATERDAG 8 DECEMBER 1956 No. 29007 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand: f0.55 per week Witte SingeJ 1. Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Er dreigt een nieuw nationaal drama (Van onze correspondent in Wenen) De toestand in Hongarije verergert thans met de dag. Steeds feller wordt de oppositie tegen het dol drieste optreden van de regering-Kadar, die, zoals de in Boedapest gevestigde Centrale Arbeidersraad haar gisteren in een memorandum verweet, in het hele land een drijfjacht heeft ingezet op de leden van de arbei dersraden. Indien deze octie aonhoudt, „eindigt zij in een algemene staking, bloedvergieten en een nieuw, nationaal drama". Het memorandum stelt vast, dat voorzitters en leden van arbeidersraden naar aanleiding van ongegronde beschuldigingen 's nachts door de politie van hun bed zijn gelicht. Tenslotte werd de eis De Hongaarse intellectuelen hebben het besluit van Janos Kadar, de revolu tionaire raden te ontbinden, terzijde geschoven en als „de revolutionaire raad der Hongaarse intellectuelen" een proclamatie uitgevaardigd. Daarin wordt de re gering beschuldigd van een „stugge, houding" en van de „onderdrukking" der nieuwe instellingen, die door de wil van het volk tijdens de revolutie zijn tot stand gekomen. De proclamatie hekelt de arrestaties der leden van de arbeiders raden en eist onmiddellijke onderhandelingen voor de vorming van een nieuwe regering, die het vertrouwen van het volk heeft. De regering-Kadar, aldus de intellectuelen van Hongarije, moet het werkelijk progressieve karakter van de revolutie erkennen en zich losmaken van alle Stalinistische en werkelijk-contra - revolutionaire krachten. Het is intussen ook duidelijk geworden, waarom Kadar geen waarnemers van de Ver. Naties in Hongarije wil toelaten. Hij heeft namelijk de bouwvakarbeiders verweten, dat zij geen begin hebben gemaakt met de wederopbouw van de stad om Hammarskjöld en zijn waarnemers te laten zien, hoe groot dc verwoestingen in Boedapest zijn. Om de arbeiders tot werken te dwingen hebben Russische sol daten nu een groot gedeelte van de fabrieken en bedrijven bezet: in het geheel worden 28 mijnbedrijven, verder zeventien elektriciteitsbedrijven in Boedapest en negentien grote industrieën in de provincie door Russische soldaten bezet. wapende groepen de politie van Ka dar aan, die zware verliezen lijdt. Dergelijke aanvallen vinden voor namelijk plaats in de stadsgedeelten Ofen, Uj-pest en Kóbanya en voorts in de provinciesteden Nagykanisza, Györ, Dunapetele en Kaposvar. gesteld, dat de regering gisterovond via de radio zou antwoorden, maar dit is niet geschied. Gisteren werd in verscheidene fabrieken van de hoofdstad en in vele delen des lands als protest tegen de arrestaties gestaakt. Radio-Boedapest meldde, dat 22.000 mijnwerkers uit het gebied van Pees gedurende de opstand de mijnen hebben verlaten. De hoeveelheid beschikbare elektriciteit in het gehele land is ongeveer even groot als voorheen alleen reeds in Boedapest werd gebruikt. Tengevolge van stroomgebrek wordt in steeds meer fabrieken 's nachts gewerkt, omdat dan het ver bruik minder hoog is. 36.000 ton steenkool. 100.000 dekens en honderd ton glas voor ziekenhuizen en vluchtelingenkampen Gallopin verklaarde nog. dat de hulp verlening van het Internationale Rode Kruis zich op het ogenblik tot Boeda pest beperkt, De Sovjet-Unie. Tsjecho- Slowakije en andere Oosteuropese com munistische staten verlenen Hongarije hulp buiten het Rode Kruis om. Politie wordt in de nacht aangevallen Het onafhankelijke Weense avond blad Neuer Kurier" meldt, dat on geveer 25.000 Hongaarse verzetsstrij ders zijn samengetrokken in de berg gebieden van Matra en Bükek, in noordoost Hongarije, ivaar zij tot nu toe nog niet door de Russen zijn aangevallen. De opstandelingen trekken hun strijdkrachten vooral langs de voor naamste wegen en spoonvegen uit Hongarije naar de Sovjet-Unie sa men, om wegvoeringen te voorko men, doch in de afgelopen twee da gen zijn de deportaties in de eerste plaats via Roemenië geleid, klaar blijkelijk om ze zo onopvallend mo gelijk te doen verlopen. Het blad meldt ook, cCat transportvliegtuigen met politieke gevangenen voortdu rend van het nabij Boedapest gele gen vliegveld van Ferihegyi vertrek ken. De partisanen blijken niet alleen in de bossen en bergen van Honga rije op te treden, maar nu ook weer in Boedapest zelf. Vooral wanneer het donker wordt grijpen kleine ge- (Ingez. Med.-Adv.) Te wapen tegen de R-in-de-maand, met een bord stevige winterkostmet een worst..mmm... zoals u nog nooit hebt geproefdSmeuïg, >appig, malsde lékkerste Gel derse Rookworst - van Anton HuninkProef hoe andershoe stukken lekkerdermaar let voo-al op het loodje met de naam! Hoe verser - hoe lekkerder ANTON HUNINK HOFLEVERANCIER - DEVENTER Iets minder zacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met op vele plaatsen toist. maar ook enkele opklaringen. Geen regen van betekenis. Tot matig toenemende wind tussen west en zuid. Iets minder zacht. (Opgemaakt te 11.15 uur). 9 DECEMBER. Zon op. 8.38 uur; onder: 16.31 uur. Maan op: 12.17 uur; onder: uur; 10/12 E.K. Hoogwater te Katwijk te 7.29 en 19.49 u. Laagwater te 3.00 en 15.19 uuur. (10/12 hoogwater 8.16 en 20.41 uur; laagwa ter te 3.38 en 16.02 uur) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een Bijvoegsel Hongersnood verwacht Roger Gallopin, voorzitter van het be stuur van het Internationale Rode Kruis, heeft vrijdag in Genève op een persconferentie verklaard, dat Boeda pest na 15 januari a.s. ernstig gevaar loopt door hongersnood te worden ge teisterd, indien niet tijdig aanzienlijke hulp uit het buitenland wordt verleend. Galopin ontvouwde een uit drie sta dia bestaand plan. dat voorziet in de eerste, dringende hulpverlening aan 450.000 in nood verkerende Hongaren, namelijk 173.000 kinderen tot zes jaar. 150.000 kinderen tussen zes en zestien, en een honderdduizend volwassenen, waaronder grote gezinnen, invaliden en bejaarden. Er zullen oproepen om hulp tot de nationale Rode Kruisverenigingen wor den gericht. Er is voorts behoefte aan En toch maar uitvoeren Er bestaat voorts een tekort aan zeep in Honagrije. er worden thans zestig vrachtwagenladinger zeep uit het bui tenland ingevoerd. Radio-Boedapest meldt, dat er genoeg vlees, vis en gevo gelte beschikbaar is voor het aanrich ten van kerstfeestmaaltijden, doch dat er geen ingrediënten o.m. hazelno ten zijn voor de traditionele kerst koeken Een honderdduizendtal Hongaren zal noodvoorraden van het Internationale Rode Kruis ontvangen Hun namen zul len worden vermeld in aanplakbiljetten die in de straten van Boedapest zullen worden aangebracht, opdat de burgerij kan nagaan of de betrokkenen het hun toegedachte ontvangen, aldus is vrijdag in Genève bekendgemaakt Voort- zul len 173.000 kinderen in Boedapest da gelijks een rantsoen melk en levertraan ontvangen, terwijl elke dag aan 50.000 tot 150.000 schoolkinderen een warme maal tijd zal worden verstrekt. Terwijl er zoveel nood is, heeft de dwaze regering Kadar, om te bewijzen dat de toestand in Hongarije weer nor maal is geworden een vroegere bestel ling van Oostenrijk uitgevoerd en gis teren zeventien wagons gemeste var kens aan Oostenrijk geleverd! Binnen kort zullen nog zeven wagons volgen. Nagy in Boedapest Volgens het Oostenrijkse persbu reau TPA bevindt ex-premier Imre Nagy zich met de vroegere waarne mende premier G. Losonczy en Ste fan Janosi (de schoonzoon van Nagy) onder Russisch toezicht in een afzonderlijke afdeling in de krank zinnigen- en zenuwinrichting „Leo- Verslagenheid in vissersdorp 60.000 aan overheidsgelden verduisterd (Speciale berichtgeving) Grote verslogenheid bij de meerderheid van de 5200 Urkers, voorzichtig zwijgen bij velen, vooral in kringen van de gemeentelijke overheid. Dat was de stemming gisteravond op het voormalige eiland Urk na een dag vol van de wildste geruchten. De burgemeester van Urk werd gelijk in een deel van onze oplage van gisteren gemeld gistermorgen in alle vroegte door de Rijkspolitie uit Emmeloord in Enkhuizen gearresteerd. Dat geschiedde in het hotel „Die Port van Cleve", waar hij de nacht hod doorgebrocht. De Officier van Justitie te Zwolle heeft na voorgeleiding van de burge meester gistermiddag nog diens in verzekerde bewaring gelast in verband met op Urk gepleegde malversaties, waarvan hij wordt verdacht. Het betreft hier onregelmatigheden met overheidsgelden voor een bedrag van f. 60.000. De grote vraag Hoe kon het zo ver komen? Dat is de vraag, die momenteel iedereen op Urk zich stelt. De malversaties kwamen maandag j.l. aan het licht tijdens een routine-onderzoek door het Verificatie-bureau van de Vereniging van Neder landse gemeenten van de boeken van Urk's gemeentefinanciën. Toen bleek dat de burgemeester mandaten heeft vervalst (betalingsopdrachten ten laste van de gemeentekas). Eén van deze mandaten was namelijk getekend door iemand, die reeds lang met pensioen was. Voorts heeft de burgemeester op deze manda ten valse handtekeningen geplaatst. poldfeld" te Boedapest. Nagy en zijn politieke vriendenalsmede o.a. de kinderen van Rajk, zouden na het verlaten van het Joegoslavische ge zantschap te Boedapest onmiddellijk hierheen zijn gebracht en onder strenge controle van de Russen staan. In verband hiermee deelde Radio- Belgrado gisteren mede, dat de Joe goslavische gezant te Boedapest, Sol- datitch, een afscheidsbezoek aan Kadar heeft gebracht. Zoals bekend heeft Soldatitch een wezenlijke rol gespeeld bij het verlenen van asiel aan Nagy en zijn vrienden. De Joegoslavische regering heeft gis teren 50 Hongaren, die uit hun land ge vlucht waren, naai Hongarije gerepa trieerd. Zondag zullen er nog 90 gere patrieerd worden. In het totaal hebben 8oi' Hongaren asiel in Joego-Slavië ge zocht; 302 hunner hebben gevraagd, in een Westelijk land te worden opgeno men. De regering die overigens weigerde Westelijke journalisten bij deze repa triëring toe te laten legt er de nadruk op, dat de repatrierenden uitdrukkelijk verzocht hebben, weer naar Hongarije te mogen. De regering legt bovendien veel nadruk op het feit. dat alles wat met de vluchtelingen geschiedt, geheel in overeenstemming met de conventies der Ver Naties geschiedt. Eduard van Beinum. de dirigent van het Concertgebouworkest, is gisteravond gehuldigd wegens zijn zilveren leiderschap van het orkest. Hem werden door de voorzitter van „Het Concertgebouw", de heer Al. A Reinalda de versierselen uitgereikt van de onderscheiding als Groot Officier in de Huisorde van Oranje, hem door de Koningin verleend. De echtgenote van de grote dirigent verschikt nog iets aan het juist om gehangen lint. terwijl de heer Rei nalda de jubilaris gelukwenst. Ben Goerion eist garanties Gisteravond ebsprak de gemeenteraad van Urk deze gehele kwestie tijdens een besloten spoedeisende vergadering. Mandaten vervalst De mandaten betroffen de Christelijke Landbouwhuishoudschool, die, door de gemeente gebouwd in 1953, door de Chr. Boeren- en Tuindersbond in 1954 was overgenomen. De burgemeester had zes mandaten gemaakt en afgegeven met zijn eigen naam, de vervalste naam van een der wethouders en de vervalste naam van de penningmeester van de C.B.T.B. Deze laatste was reeds met pensioen Deze laatste handtekening werd oorzaak van de ontdekking De andere mandaten waren van de bestra ting en riolering van de gemeente. Hoe de uitgaven als gevolg van de mandaten ln <te gemeenteadministratie werden verwerkt zonder dat dit argwaan verwekte, is nog niet duidelijk. Nadat de wethouders op de hoogte waren gesteld en zy met de burgemees ter de zaak hadden besproken, heeft deze, naar men ons mededeelde, tegen over de Commissaris van de Koningin in Overijssel, waaronder Urk ressorteert een bekentenis afgelegd. Deze stelde na een voorlopig onderzoek de Justitie op de hoogte. Gisteren is de oudste wethouder van Urk, de heer K. Kramer, die optreedt als loco-burgemeester, voor overleg naar Zwolle gekomen. Donderdag woonde de burgemeester in Enkhuizen nog een bestuursvergadering bij van de vereniging „Vrienden van het Zuiderzeemuseum", waarvan hij pen ningmeester was. Slot op pag. 2 De Israëlische premier David Ben Goerion heeft in een vraaggesprek met een Amerikaanse journalist verklaard, dat Israël bereid is zijn troepen van Egyptisch grondgebied terug te trekken, mits het de verzekering krijgt, dat het betrokken gebied niet opnieuw gebruikt zal worden voor aanvallen tegen Israël en mits de vrije doorvaart van Isarëlische schepen door het Suezkanaal en naar Elath wordt verzekerd. Hij zei echter, dat hij nooit gehoord had, dat de strook van Gaza Egyptisch grondgebied was. Al of niet, Irak heeft bij monde van zijn eerste minister, generaal Noeri Al Said, de Verenigde Staten doen weten, dat het de onmiddellijke terugtrekking van de Israëlische troepen uit deze strook van Gaza en teruggave aan Egypte van dit gebied eist. Aly Sabry, de voornaamste politieke adviseur van president Nasser, heeft in een vraaggesprek als zijn oordeel gegeven, dat er geen regeling van het geschil met Israël kan worden bereikt na de „brutale aanval" van dit land. rri li ii r)A AAA I troepen bezet een Egyptische gemoto- 1 otaal lanCrClCIl J.U.UUU riseerde eenheid weer de Sinai- woestjjn. Van de voorste linies der Brits-Franse troepen uit kan men Egyp tische legervoertuigen naar het oosten zien trekken. Britten bij Port Saïd Trouwens het was ook zijn mening, dat Engeland en Frankrijk niet aan toekomstige onderhandelingen met Egypte over het Suezkanaal kunnen deelnemen. „De aanval van deze twee staten betekent dat zij dergelijke on derhandelingen niet wensen", aldus Sabry. Hij voegde er later nog aan toe: „Hoe wel m.i. met het opruimingswerk in het Suezkanaal eerst kan worden begonnen als alle agressieve strijdkrachten van het Egyptische grondgebied zijn terug getrokken, heeft Egypte er wel mee in gestemd, dat deskundigen in opdracht van de Ver. Naties een voorlopig on derzoek instellen. Dit zal zaterdag of zondag kunnen beginnen". Momenteel worden deze „agressieve strijdkrachten" in straf tempo uit de omgeving van Port-Said afgevoerd. Don derdag hadden reeds 8930 man de stad verlaten. Dit vertelde de opper bevelhebber van de Brits-Franse strijd krachten in de Suezkanaalzone, de lui tenant-generaal Sir Hugh Stoekwell. die bovendien onthulde, dat er in totaal 20.007 Britse militairen in Egypte aan land zijn gegaan. Verschroeide aarde De afgevoerde troepen worden in zo snel mogelijk tempo vervangen door de mannen van het V.N.-leger. Dat dit niet altijd zonder moeilijkheden gaat. blijkt uit het rapport van de waarnemers der Ver. Naties, waarin gewag gemaakt wordt van de grote moeilijkheden, die het Joegoslavische detachement donder dag had om vanuit Gilbana verder naar het oosten te trekken. De Israëlische troepen, die zich thans langs de spoorlijn van Ismailia naar Haifa tot het station Romani (op een 50 km van het Suezkanaal) hebben te ruggetrokken, vernietigen letterlijk alles achter hun rug. De spoorlijn is geheel onbruikbaar gemaakt, evenals de weg erlangs, welke laatste om de 5 meter is vernield. Het station en gehucht Gil bana bestaan niet meer. Bovendien zjjn er mijnen gelegd. Achter de V.N.- Besprekingen Op het secretariaat van de Ver. Na ties heeft men gisteravond meegedeeld, dat luitenant-generaal R. A. Wheeler (B.D.) de specialist van de V. N. inzake de vraagstukken, die verband houden met het vrijmaken van het Suezkanaal, vandaag in Cairo aan zal komen om de Egyptische autoriteiten te raadplegen. Wheeler wordt vergezeld door een groep deskundigen uit Nederland, Denemarken en de Ver. Staten, die de obstakels in het geblokkeerde kanaal in ogenschouw zullen nemen en plannen naar voren zullen brengen om ze uit de weg te ruimen, teneinde het hervat ten van de scheepvaart door de water weg van 161 km mogelijk te maken. Nadat de schikkingen met de Egyp tische regering zullen zijn beëindigd en het voorbereidende werk door ee équipe van Wheeler zal zijn verricht, zal het opruimingswerk in het kanaal beginnen. Naar bekend zal die arbeid geschieden door een Deens-Nederlandse combinatie onder Wheeler's algemene leiding. De vertegenwoordigers van de Verenig de Naties in Egypte houden zich ook bezig met de kwestie van de 12 schepen (waaronder het Nederlandse s.s. ,Lem- sterkerk"), die in het Suezkanaal vast liggen. Egypte weigert nog steeds de schepen te laten vertrekken, hoewel de blokkering bij Port Said is opgeheven. De bemanningen zijn nog geconsigneerd en Egyptische soldaten bewaken de schepen. Eind januari mogelijk bijeenkomst met de Grote Drie in de Verenigde Staten Zondag begint in de Franse hoofdstad een week van intensieve diploma tieke activiteit, welke van groot belang zal zijn voor de toekomstige samen hang en kracht van het Westelijke bondgenootschap. Dan arriveert in Parijs de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, die officieel komt ter bijwoning van de vergaderingen van de raad der Noord- atlantische-Verdragsorganisatie (NAVO). Men verwacht echter informele besprekingen buiten het kader van de bijeenkomsten van de raad tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk. Vele diplomaten in Parijs zijn van mening, dat deze ministers een belang rijke taak hebben, nameli/k het herstel van de volledige internationale samen werking tussen hun landen na de spanning in hun betrekkingen door de jongste onenigheid over de Egyptische kwestie. Om deze reden wordt de komende week hier „verzo^ningsweek" genoemd. Dulles wijst op dringende noodzaak van saamhorigheid Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken gaf gisteren te kennen, dat er tegen het einde van januari in de V.S. misschien een bijeenkomst van de Westelijke Grote Drie zal worden gehouden. Hij zei, dat dit het resultaat was van een gedachtenwissellng tussen de Ameri kaanse regering en de Britse en Franse ambassadeurs in Washington. De Italiaanse minister van Buiten landse Zaken Martino heeft zijn Ame rikaanse ambtgenoot Foster Dulles kortgeleden een brief geschreven, waar in hij wees op de „dringende noodzaak" van saamhorigheid tussen de staten leden der Noordatlantische Verdrags organisatie In zijn antwoord schrijft Foster Dul les: Het is de vurige wens der Ver. Staten, dat de Atlantische gemeenschap na de Russische moordpartij onder de Hongaarse bevolking en de Sovietrus- sische bedreiging om in het Midden - Oosten geweld te gebruiken, na de komende bijeenkomst in Parijs sterker en vastbeslotener dan ooit zal zijn, om haai vrijheid te verdedigen". O Slot op pag. 2

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1